G.S.: Leiden twee maal zo groot ten koste van vier dorpen uit de omgeving SCHETS VAN HET VERDUBBELDE LEIDEN LeiderdorpOegstgeestZoeterwoude en Voorschoten met amputatie bedreigd n TIP VAN BOOTZ Zoeterwoude: donderslag bij heldere hemel! Minister van Binnenlandse Zaken van plannen op de hoogte Indien grenswijziging doorgaat „STOOM" AFBLAZEN 97»le Jaargang Donderdag 19 juni 1958 Tweede blad no. 29469 K.V.P. in Zoeterivoudse raad: staaltje van geraffineerde onoprechtheid Zoeterwoude, dat als eerste van de vier door Leiden of moeten wij spreken: van door Ged. Staten van Zuid-Holland? „bedreigde' gemeenten officieel heeft gesproken, heeft er geen doekjes om gewon den. Zoals bekend was de raad van Zoeterwoude gisteravond in een buitengewone zitting bijeengeroepen om kennis te nemen van de suggesties van Ged. Staten van Zuid-Holland t.a.v. de plannen, welke dit college koestert inzake een eventuele annexatie van grote gedeelten van de gemeenten Leiderdorp, Voorschoten, Zoeterwoude en Oegst geest ten behoeve van Leiden. Indien deze plannen gerealiseerd zouden worden betekent dit, dat het Leidse grondgebied in oppervlakte ruim tweemaal zo groot zou worden, t.w. van 1.262 ha. tot 2.819 ha. Boven dien is in deze vergadering medegedeeld, dat ook de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie op de hoogte is met deze suggestie van G.S., ja dat deze bewindsman zelfs G.S. in overweging heeft gegeven om een voorstel in deze richting te doen. De burgemeester van Zoeterwoude, de heer H. J. J. A. Smeets, die de bespreking over dit voorstel met een enkel woord inleidde, was niet weinig verrast over deze provinciale suggestie en sprak van „een donderslag bij heldere hemel". Ook de raad, bij monde van de fractie voorzitter van de KVP, de heer Van der Ploeg, toonde zich deze avond niet zuinig met zijn kritiek. Zo kon men algemeen instemmen met het woord van deze fractievoorzitter „dat deze suggestie een staaltje was van geraffineerde onoprechtheid" en „in strijd is met alle normen van burgerlijk fatsoen". Alvorens wij de burgemeester en de fractievoorzitters van de KVP aan het woord laten, geven wij hieronder de tekst van het schrijven van Ged. Sta ten van Zuid-Holland aan het Ge meentebestuur van Zoeterwoude. Het luidt als volgt: „Bij schrijven d.d. 29 mei 1956 richtten wij tot Hare Majesteit de Koningin een verzoek, als bedoeld in artikel 164 der gemeente- v.et, strekkende tot wijziging van de grenzen der gemeenten Leiden, Oegst geest en Rijnsburg. Naar aanleiding van dit verzoek deelde de minister van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie ons mede, ter zake het oordeel van de Rijksdienst voor het Nationale Plan te hebben in gewonnen, waarbij bleek dat de Rijks dienst ons voorstel, voor wat het aan Leiden toe te voegen gebied betreft, niet voldoende acht om in de bestaande behoeften te voorzien, zulks om de hier na vermelde redenen. Het na de indiening van ons verzoek bekend geworden plan voor uitbreiding van de Universiteit in het Morskwar- tier zal ten gevolge hebben, dat hier voor woningbouw slechts een ruimte overblijft, die in ongeveer 3 jaren zal zijn volgebouwd, zodat, aannemende dat omstreeks 1960 met de woningbouw in dit kwartier zal worden oegonnen. de gemeente Leiden in 1963 wederom ge brek aan terreinen voor woningbouw zal hebben. Voorts rept ons voorstel niet over in dustrieterreinen. terwijl het evenmin rekening houdt met grote recreatieve voorzieningen als parken en dergelijke. Bovendien is bij het projecteren van de Burgemeester H. J. J. A. Smeets: Overleg structuurplan doorkruist Nadat het schrijven van Ged. St. van Z.-Holland aan alle raadsleden reeds eer der ter hand was gesteld, deelde burge meester H. J. J. A. Smeets hen gisteravond mede, dat volgende week een bespreking zal plaats hebben met de stedebouw- Burgemeestec H. J. J. A. SMEETS EERSTE HULP IN OORLOGSTIJD Gisteravond werden in het oefenlokaal van de Colonne Rode Kruis Korps de diploma's uitgereikt aan helpsters en helpers, die kortgeleden zijn geslaagd voor het examen „Eerste Hulp in Oor logstijd". De uitreiking vond plaats door de commandant van de Colonne, dokter H. P Veldhuijzen, die tevens docent van de cursus was. De namen van de geslaagden zijn: IJ. P. Blok-Borgstein, A. D. Booij-Botter. C. de Hart-Godfriedt, H. Janse. A. Owel M. J. Rosin, C. C. de Vos-Ruijgrok. M. P. de Winter-Born en de heren: J Buis, J. C. Gaijkema, J. van Gent, H. C. F. de Greef, J. J. van Kordelaar, allen te Lei den, Mevr. M. H. v. d. Reijden-Bikker te Oegstgeest, de heren A L. van der Berg te Hazerswoude. N. H. van Ruiten te Sassenheim en C. Steeman te Zoeter woude. Dit is de eerste groep, die voor dit examen slaagde. EINDEXAMEN GYMNASIUM De eindexamens aan het Gymnasium zijn geëindigd. Van de 32 kandidaten zijn 28 geslaagd en 4 afgewezen, kundige „Het Instituut Stad en Land schap", waarin ook deze grenswijziging ter sprake zal komen. In de pers, aldus de burgemeester, zijn reeds verschillen de onjuiste berichten gepubliceerd, welke echter niet van Zoeterwoude afkomstig zijn. Straks zal de nieuwe raad over dit onderwerp zijn mening moeten uitspre ken. De voorzitter zegt dan, dat in de raadsvergadering van 29 mei j.l. mede deling is gedaan van het besluit van Ged. Staten dat dit College zijn goed keuring heeft onthouden aan het raads besluit tot vaststelling van het uitbrei dingsplan Watertje (oost). Verkeerde het college van B. en W. aanvankelijk in de mening, dat in beroep gegaan moest worden bij de Kroon, het kwam daarop terug, gelet op de discussies die mede sloegen op een schrijven van het R.-K. Kerkbestuur van de Parochie van de H. Kruisverheffing, waarbij verzocht wordt woningbouw te bevorderen binnen de parochie. Met algemene stemmen werd toen be sloten niet in beroep te gaan en een bespreking te beleggen met de Stede- bouwkundige van Stad en Landschap van Zuid-Holland, betreffende het ont werpen van een nieuw gewijzigd uitbrei dingsplan. Op 31 mei j.l. deelde ik U mede, aldus spreker, dat, in overleg met ir. Schut, de datum is vastgesteld op 26 juni a.s. Tijdens mijn afwezigheid werd op 12 juni j.l. een schrijven van Ged. Staten ontvangen gedagtekend 2 juni en ver zonden 11 juni 1958, gericht aan het College van B. en W. der gemeente Zoe terwoude, hetgeen alle leden van de raad in afschrift is toegezonden, nadat het besproken was in de op 17 dezer gehou den wethoudersvergadering. Alhoewel Ged. Staten gaarne de aan vankelijke mening van het College van B. en W. vragen, meende dit College dat, in verband met de hierboven ge noemde bespreking met de Stedebouw- kundige van Stad en Landschap, het nuttig zou zijn de Raad met de inhoud van het schrijven met spoed in kennis te stellen, waartoe deze vergadering is belegd. Ik behoef U niet te ontkennen, al dus de burgemeester, dat de ontvangst van dit schrijven kwam als een don derslag by heldere hemel, te meer daar op 16 december 1957 Ged. Staten het gevoelen van de raad vroegen om trent het Leidse structuurplan en daarbij mededeelden, dat het in de bedoeling ligt daarna met de desbe treffende colleges van Burgemeester en Wethouders overleg te plegen over het structuurplan en over de daar mede samenhangende bestuursproble- m, terwijl i'c tenslotte er nog op wil wjjzen, dat onlangs de Industrieraad is geïnstalleerd, benoemingen zün ge schied en dat thans het gehele gebied aan een andere gemeente wordt toe gedacht. Nadat de burgemeester deze toelichting op het schrijven van G. S. had gegeven, stelde hy de raad voor om in geheime zitting over te gaan. De heer Van der I Ploeg i KVP) had echter nog behoefte tot het afleggen van een verklaring na- j mens zijn fractie, waartoe de raad hem toestemming verleende. PMon zie daarvoor elders in dft WadA i nieuwe grens geen aandacht ken aan de rol van jeschon- de toekomstige hoofdwegen rondom Leiden, die een sterk scheidende functie zullen vervul len. Mede op grond van de in het kader van de ontwikkeling van het westen des lands te verwachten ontwikkeling van Leiden is het naar de mening van de Rijksdienst gewenst een meer afdoende regeling te treffen. De minister heeft ons dan ook in over weging gegeven ons desbetreffende voorstel te herzien. Te beperkt plan De omvang van het naar Leiden over gaande gebied was bij het door ons op gestelde plan beperkt tot hetgeen ons toenmaals strikt noodzakelijk voor kwam. Wij zijn echter nader van oor deel. dat met dit plan niet kan worden volstaan. Wij gaan er daarbij van uit, dat de Leidse agglomeratie in 1980 zal zijn ge groeid tot circa 200.000 zielen, welk ge tal is gebaseerd op de verwachting, dat de bevolking op natuurlijke wijze zal Indien de suggestie van G.S. van Zuid-Holland inzake de voorgestelde annexatie doorgaat, zal dit tot de volgende wijziging in oppervlakte en inwoner tal van de gemeenten Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp, Zoeterwoude, Voorschoten, Valkenburg en Rünsburg leiden: Leiden nu: A..v bij: van Leiderdorp van Zoeterwoude van Voorschoten van Oegstgeest na grenswijziging Oegstgeest nu: af: aan Leiden aan Rijnsburg na grenswijziging Leiderdorp nu: af: aan Leiden bij: van Zoeterwoude na grenswijziging Zoeterwoude nu: af: aan Leiden aan Leiderdorp na grenswijziging Voorschoten nu: af: aan Leiden aan Valkenburg na grenswijziging Valkenburg nu: by: van Voorschoten na grenswijziging Rynsburg nu bij: van Oegstgeest na grenswijziging 1.262 ha. 463 ha. 331 ha. 263 ha. 500 ha. 94.893 inw. 1.400 inw. 420 inw. 2.210 inw. 820 inw. 2.819 ha. 99.750 inw. 1.403 ha. 500 ha. 180 ha. 12.443 inw. 820 inw. 630 inw. 723 ha. 11.000 inw. 1.183 ha. 463 ha. 340 ha. 5.710 inw. 1.400 inw. 2.000 inw. 1.060 ha. 6.300 inw. 2.784 ha. 331 ha. 340 ha. 5.942 inw. 420 inw. 2.000 inw. 2.113 ha. 3.500 inw. 1.416 ha. 263 ha. 100 ha. 12.305 inw. 2.210 inw. 40 inw. 1.053 ha. 10.050 inw. 476 ha. 100 ha. 1.691 inw. 40 inw. 576 ha. 1.750 inw. 368 ha. 180 ha. 6.251 inw. 630 inw. 548 ha. 6.900 inw. groeien tot ongeveer 140.000, terwijl het door Leiden op te vangen deel van de Haagse „overspill", dat niet elders zal kunnen worden ondergebracht, op 50.000 70.000 mag worden gesteld. Voor deze bevolking zijn woningen, industrieterreinen, recreatieve en ande re voorzieningen nodig, welke, naar het ons voorkomt, logischerwijze tot stand zullen kunnen worden gebracht binnen een gebied, globaal begrensd door Rijks weg 4, rijksweg 4b. rijksweg 4a en een toekomstige noordelijke verbindingsweg r.ussen de rijkswegen 4a en 4. Binnen de tegenwoordige Leidse gren zen is nog slechts ruimte voor de bouw van circa 7.000 woningen, d.i. nauwelijks de helft van het vereiste aantal, wan neer tevens rekening wordt gehouden met de vervanging van woningen we gens sanering. Voor de bouw van de overige woningen en voor de verdere voorzieningen komen in aanmerking aangrenzende delen van Oegstgeest, Lei derdorp, Zoeterwoude en Voorschoten, gelegen binnen het bovenaangeduide gebied. Het zou zeer ongewenst zijn. indien een woongebied van vrij beperk te omvang voor 200.000 bewoners over vijf gemeenten zou zijn verdeeld. De hiervoor te treffen voorzieningen die nen dan ook door één centraal gemeen telijk bestuur te worden geleid. Op grond van deze overwegingen zijn wij in beginsel voornemens een nieuw verzoek van de volgende strekking bij Hare Majesteit de Koningin in te die nen. Wat bij Leiden moet komen Aan de gemeente Leiden worden toe gevoegd: 1. twee gedeelten van de gemeente Oegstgeest, te weten het ge bied Hoge Morsch, zoals reeds eerder voorgesteld, met dien verstande, dat de nieuwe grens aan de noordzijde niet langs de Duifhuislaan doch langs de Rijnzichtweg komt te lopen, en voorts de Broek- en Simontjespolder; 2. het noordelijke deel van de gemeen te Leiderdorp, in die zin dat de grens- nieuwe grens vrijwel onmiddel- lijk ten noordwesten van de bebouw de kom van Leiderdorp komt te lig gen; 3. het deel van de gemeente Zoeterwoude, begrensd door de rijks wegen 4b en 4a en de spoorbaan Lei den-Alphen aan den Rijn; 4. het deel van de gemeente Voorschoten.1 voornamelijk begrensd door de Rijn en de rijkswegen 4 en 4b. Leiderdorp, Valkenburg en Rijnsburg Aan de gemeente Leiderdorp wordt toegevoegd het deel van de gemeente Zoeterwoude. gelegen ten noordoosten van de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn. Aan de gemeente Valkenburg wordt Nog maar nauweiyks gisteravond in de raad van Zoeterwoude op de hoogte gesteld van de annexatie suggesties van Ged. Staten van Zuid-Holland, voelde de fractie voorzitter van de KVP, de heer Van der Ploeg, zich genoodzaakt om even „stoom af te blazen". Spreker, die meende te moeten protesteren tegen het feit, dat G.S. met een la- koniek gebaar „nu maar even 1/3 gedeelte van Zoeterwoude wensen te annexeren", achtte dit een aan fluiting van het democratisch fat soen en een kapitale blunder van het Provinciaal bestuur. Zi. hebben G.S. „lak" aan een gemeenschappelijk aangegane rege ling, waardoor het vertrouwen in dit college voor goed is ondermünd. Volgens hem zit het Prov. Bestuur wat verlegen met het onlangs met Leiden aangegane Industrieschap en handelen G.S. in flagrante strüd met het principe: dat men door samenwerking tot een gfemeen- schappeiyke oplossing kon komen. II toegevoegd, het tot de gemeente Voor schoten behorende deel van de Omme- öijkse polder. Aan de gemeente Rijnsburg wordt toe gevoegd het deel van de gemeente Oegstgeest, zoals in ons vroegere voor stel omschreven." Voorts wordt in dit schrijven een uit eenzetting gegeven van de wijziging in oppervlakte en inwonertal van de bij deze grenswijziging betrokken gemeen ten Wij verwijzen daarvoor naai elders op deze pagina. Mening van Colleges gevraagd Over al deze suggesties vragen Ged. Staten van Zuid-Holland ditmaal niet het oordeel van de daarbij betrokken gemeenten, doch het „aanvankelijk' standpunt van de Colleges van B. en W. En wel voor 1 september a.s. Er was eens een schipper uit Blerik Die zei: „In Groot-Mokum, daar meer ik". Uit die goede stad Komt 't heerlijkste nat. En wel „TIP van BOOTZ", daarbij zweer ik. Inz. hr. A. D., A'dam, ontv. 1 fl. Tip en 1 lil. Bootz' Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz - A'dam. In bijgaande tekening is in grote lijnen aangegeven, wat de grens wijzigingen rond Leiden omvatten. De bebouwde kommen zijn zwart aangegeven; de bestaande gemeentegrenzen in dikke doorlopende zwarte lijnen en de nieuwe grenzen, waar die niet met de oude samenvallen, als dikke stippellijnen. Enkele belangrijke wegen zijn met dubbele gesloten lijnen aangeduid, terwijl spoorlijnen als dikke streep-stippellijnen ge tekend zijn. Het bestaande Leidse stadsgebied (voorzover niet bebouwd dus zwart IB geruft, WtliMm «r mn Oegstgeest, Voorschoten, Zoe tenvoude en Leiderdorp volgens de suggesties van G.S. bij zou krijgen, is schuin gestreept. Voorts zijn tivee gebieden grijs aangegeven, namelijk links op de tekening het gebied, dat Voorschoten aan Valkenburg zou moeten afstaan en rechtsonder het gebied tussen spoorlijn en Rijn dat van Zoetenvoude naar Leiderdorp zou overgaan, wanneer de plannen van G.S. worden verwezenlijkt. Het nauwkeurig verloop van de eventuele nieuwe grenzen is nog niet vastgesteld, zodat in deze tekening ook slechts schetsmatig de verdubbe ling van het Leidse grondgebied kon worden tveergegeven.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3