Enorm Brits leger op Cyprus voor burgeroorlog aldaar en de Libanon Moordenaar Sommerklein mannet j e' naast de misdadige S.S.-artsen WEERBERICHT Als V.N.-controle in Beiroet faaltzullen Anglo-Amerikanen niet aarzelen in te grijpen Gevaar van Russische inmenging WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Maar die intellectuele aanstichters van het kwaad lopen vrij rond en oefenen praktijk uit Ilse Koch als heilige Spoedig beslissing G.S. over gemeentegrenzen in Rijnstreek B7st« Jaargang DONDERDAG 19 JUNI 1958 No. 29469 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: I J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T Londen op zijn qui vive in Midden-Oosten (Van onze Londense correspondent) Engeland is bezig een enorme strijdmacht op Cyprus op te bouwen wegens het dubbele gevaar van burgeroorlog op het eiland en verergering van de toestand in Libanon. Besloten is, behalve de reeds gezonden 3500 parachutisten ook nog 3000 manschappen van de eerste garde-brigade, de keurtroepen van het Britse leger, naar Cyprus te sturen. De nieuwe luchtbrug begint vandaag en zal tot aan het weekeinde duren. Ook het 26ste regiment veldartillerie is op weg. Hierdoor wordt het totaal aan Britse militairen op Cyprus op meer dan 25.000 gebracht! Volgens sommige schattingen bedraagt dit aantal zelfs 37.000 man. Marinierscommando's arriveerden gisteren uit Malta op de kruiser Bermuda op Cyprus. De Britse vloot concentratie voor de kust van dit laatste eiland bestaat verder uit het vliegdek- schip Eagle, torpedobootjagers, fregatten, bevoorradingsschepen en landingsvaar tuigen. Op het vliegveld van Nicosia staan grote hoeveelheden transportvliegtuigen. Verder in het zuiden is een eskader Canberra-bommenwerpers opgesteld. NAVO-druk op Ankara en op Athene Hammarskjöld, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, die intussen reeds in de Libanese hoofdstad Beiroet is aan gekomen, had in Londen een gesprek met de Britse minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd. Er bestaat nog 6teeds hoop, dat de oplossing van het conflict in Libanon kan worden ge vonden in het raam van de Verenigde Naties, maar evenals in Washington acht men in Londen de mogelijkheid van rechtstreekse Brits-Amerikaanse in terventie in geval president Sjamoen hulp inroept, niet uitgesloten, hoewel zulks in politieke kringen als een uiterst riskante stap wordt beschouwd, gezien de verwachte ernstige internationale ver wikkelingen. De kansen op een afzon derlijk Brits-Amerikaans optreden lijken thans iets kleiner, omdat president Elsenhower heeft verklaard, dat hij het rapport van Hammarskjöld en dewaar- nemersploegen van de Verenigde Naties zal afwachten. De opvatting van de Libanese regering schijnt te zijn dat de Verenigde Naties voldoende troepen ter Tarieven Scheldeveren komend voorjaar weer onder de loep De minister van Verkeer en Water staat en Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen in maart of april van het volgende jaar opnieuw overleg plegen over de tarieven voor de Schel deveren. Zij zullen dan vrij zijn aan de hand van de verkregen ervaring met de toepassing der tarieven hun standpunt daarover opnieuw te be palen. Minister Algera heeft dit meegedeeld in brieven aan de Eerste en de Tweede Kamer, waarin hij verslag doet over het op 5 juni gepleegde overleg met Gede puteerde Staten van Zeeland. Gedeputeerde Staten zullen de nieuwe tarieven invoeren op de dag, waarop de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" in het veer VlissingenBreskens in bedrijf wordt gesteld, doch uiterlijk op 1 augus tus a.s. Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Vannacht minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 20 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 8.00 uur; onder: 22.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.05 en 17.31 uur. Laagwater te 0.53 en 13.07 uur. Advertentie WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN i 1000.- Zie tweede pagina eerste blad Dit naimer bestaat uit 14 pagina's beschikking zullen moeten stellen om de grens met Syrië af te sluiten, ten einde verdere infiltratie van rebellen onmogelijk te maken. De strijdmacht van de Verenigde Naties zou door de kleine neutralen moeten worden gele verd. Indien de Verenigde Naties niet in staat zijn een verergering van de toe stand te voorkomen, is er geen twijfel meer, dat Engeland en de Verenigde Staten bereid zijn deze taak uit te voe ren. Indien Brits-Amerikaanse troepen langs de Syrische grens zouden gaan patrouilleren, dan is het waarschijnlijk dat de Verenigde Arabische republiek hulp zal vragen van de Sovjet-Unie. Engelsen in Beiroet hebben „informeel" de raad gekregen vrouwen en kinderen te laten vertrekken. Evacuatieplannen zullen door de militaire autoriteiten van Cyprus worden uitgevoerd. Halstarrige Grieken Wat Cyprus betreft schijnt Grieken land op het ogenblik halsstarriger dan Turkije, maar de druk door de NAVO- bondgenoten op Athene uitgeoefend, heeft wel enige invloed gehad, zodat Macmillan vandaag iets minder somber, dan dinsdag het geval geweest zou zijn, het Britse plan voor Cyprus in het La gerhuis bekend kan maken. Turkije zou bereid zijn in te binden, indien de Tur ken na de overgangsperiode eigen rechten zouden kunnen doen gelden. Maar op een verdeling van Cyprus wil Engeland op dit ogenblik zoals begrijpe lijk is niet vooruitlopen. Gisteren heeft Griekenland aan Tur kije voorgesteld een neutrale commissie te benoemen die beschuldigingen zou moeten onderzoeken dat de „anti- Griekse gewelddaden op Cyprus" buiten het eiland zijn georganiseerd, zo heeft een woordvoerder van het Griekse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gister avond in Athene bekend gemaakt. Een ongedwongen moment tijdens het bezoek van ons Koninklijk Paai aan België: in de slottuin van Lae- ken vermaken de groten zich om dn kleine prinses Maria-Esmeralda. V.l.n.r. HM. de KoninginZ.M Koning Leopold. Z.K.H. Print Bernhard. Z.M. Koning Boudewijr H.K.H. Prinses Liliane. H K.H Prinses M arie-Christine en Z.K.H. Prins Albert. Eisenhower handhaaft medewerker Adams President Eisenhower heeft zich giste ren op zijn persconferentie krachtig achter zijn eerste medewerker, Sherman Adams, gesteld en gezegd, dat Adams „een onvolprezen ambtenaar" is, „die een moeilijke taak goed, eerlijk en vol ijverig vervult". De president liet er geen twijfel over bestaan, dat hij Adams zal handhaven: ,Ik heb hem nodig", zo zei hij. Eisenhower zei o.m.-nog, dat een ge schenk niet altijd een steekpenning be hoeft te zijn. (Op Adams is zoals gisteren ln ons Blad door onze correspondent in Wash ington werd uiteengezet kritiek ge oef end omdat hij geschenken zou heb ben aangenomen van de Bostonse industrieel Bernard Goldfine. Maar Adams heeft dinsdag voor een Congres commissie v 'aard, nimmer misbruik gemaakt te hebben van zijn positie om beslissingen van regeringsbureaus ten gunste van wie ook te beïnvloeden). Huiveringivekkende getuigenissen Sir Winston Churchill is nog steeds een enthousiast paarde- liefhebber Als he: enigszins mogelijk is. woont hij de paarden rennen bij. Sir Winston betreedt het terrein, waar de koninklijke As- cot-rennen worden gehouden Op de eerste dag van de rennen werd zijn paard „Tudor Monarch' niet geplaatst (Van onze correspondent te Bonn) In het proces te Bayreuth tegen de beul van het concentratiekamp Buchenwald Martin Sommer getuigden gisteren enkele voormalige Duitse kampbewoners van de gruwelen, die gepleegd zijn. Daarbij werd bijzonder scherpe kritiek geuit tegen de vroegere S.S.-artsen, die in Buchenwald „werkten" en op dezelfde voet als Sommer erop los pleeg den te moorden. Tijdens de verklaringen van de getuigen deden zich ware scènes voor, zowel onder de leden van de rechtbank als onder het publiek. Men was aan beide zijden volkomen in de war door de verschrikkingen, die de getuigen nog eens afschilderden. Vele toe schouwers braken in huilen uit en moesten worden weggebracht. De Münchener ambtenaar Ackermann, die van 1939 tot 1945 in Buchen wald zat, verklaarde dat voor hem Sommer een klein mannetje was, een primitieve sadist, maar dat hij de intellectuele S.S.-artsen voor veel schuldiger hield. Deze intellectuele aanstichters van het kwaad lopen nog vrij rond, riep Ackermann uit. Hij beschuldigde verscheidene artsen, die thans weer een praktijk in West-Duitsland uitoefenen, van moord op honderden gevangenen van Buchenwald. Executies met muziek Ackermann zei over deze ex-S.S.-art- sen, dat een van ben weer tot alle zie kenfondsen in West-Duitsland is toege laten, als krijgsgevangene 4000 D.M. kreeg en bovendien nog een renteloos voorschot van 25.000 mark. Een andere S.S.-arts loopt sedert 1945 vrij in Beie ren rond. „Ik klaag hen aan wegens duizendvoudige moord op onschuldige gevangenen van Buchenwald", riep Ackermann uit. Het is bekend, dat het hierbij gaat om de voormalige kamparts dr. H. Eisele, die door een Amerikaans gerechthof ter dood is veroordeeld, maar later begenadigd is. Het tweede ,eval betreft de arts dr. Plaza, die eenmaal is gearresteerd, maar weer is vrijgelaten. Volgens Ackermann is de beruchte Ilse Koch. de veroordeelde vrouw vai de vroegere commandant van Buchenwald, in vergelijking met deze artsen een heilige Op de vlucht Ackermann vertelde voorts, dat vooral in de eerste jaren van het bestaan van het kamp prominente gevangenen niet officieel geëxecuteerd werden, maar door injecties werden vermoord. De "amilie- leden werd dan meegedeeld, dat de be treffende overleden was aan een hart aanval of iets dergelijks. Hetzelfde ge beurde met degenen, die in de eerste jaren letterlijk doodgeslagen werden. Ackermann vroeg Sommer op de man af „Kunt U zich nog herinneren, hoe U eens bij mij gekomen bent met wonden in de handen van het slaan van gevan genen en hoe U van mij toen eiste om die wonden te helen, want anders zou ik er aangaan?" Sommer: „Nee" Acker mann: „Dat geloof ik graag! De doden die 's nachts voor U verschijnen hebben deze kleine scène al lang uit uw her innering verdrongen" Ackermann ver telde voorts, dat in Buchenwald reeds morgens om zeven uur mensen zoge naamd op de vlucht werden doodge schoten. Soms veertig ét vijftig tegelijk. Een Oostenrijker had eens afscheid van Ackermann genomen met de woorden „Beste Ackermann, het allerbeste. Ik heb gehoord dat ik morgen op de vlucht zal worden doodgeschoten Gedresseerde aap Een tweede getuige, thans kassier te Hannover, vertelde over het „zingende woud", waar de gemartelden zo gilden dat hij. die dat ooit gehoord heeft, van daag de dag er herinneringen aan moet hebben. Sommer. zo deelde deze getuige mee, sloeg met lust en met liefde. En het was hem een waar genoegen er op los te kunnen slaan. Sommer had ook eens een gedresseerde aap op een vast gebonden gevangene losgelaten; de man werd door het beest afschuwelijk ver minkt. De getuige Gosschalk, een accountant te Frankfort, deelde derge lijke gruwelijke feiten mee. dat hijzelf flauw viel en in de zaal kreten van verontwaardiging werden geuit tegen Sommer. Gosschalk vertelde hoe geestelijken werden doodgeslagen, omdat zij iemand de biecht hadden afgenomen Gosschalk was belast met het schrijven van d or" mededelingen in het kamp. Hij vertelde, dat er honderden mensen dood uit de bunker werden gehaald, waarin Sommer „werkte". Executies in het kamp zelf vonden vaak plaats met muziek van een kamporkest Sommer, nog altijd gezeten in een rolstoel wegens zijn ernstige oorlogs wonden, zat er bij al deze gruwelijke getuigenverklaringen meestal rustig bij. Eenmaal zag men slechts hoe hij zich niet beheersen kon Kamerleden uit Bonn niet naar Moskou (Van onze correspondent in Bonn) De terechtstelling van Nagy en Maleter te Boedapest en de bekendmaking hier van uitgerekend op de 17de juni, dag van de Oostduitse opstand tegen het communisme heeft in West-Duits land scherpe protesten uitgelokt. De party van Bondskanselier Adenauer, de CDU, heeft in verband hiermee de afge kondigde reis van een delegatie van de Bondsdag naar Moskou op 12 oktober a.s. afgezegd. Terwijl in Oost-Berlijn van de zijde van de communistische partij werd gezegd, dat men met een zekere bevrediging kennis had genomen van de executie van Nagy en Maleter, laaiden gisteren de golven van veront waardiging te Bonn hoog op. Op een persconferentie werd officieel meege deeld, dat de executies verbonden zijn met woordbreuk. Dit feit, aldus de West- duitse regering, laat alle twijfel weer levendig worden die in de Westelijke wereld bestaat op grond van vroegere slechte ervaringen met overeenkomsten met bolsjewistische landen. De CDU motiveert haar weigering om naar Moskou te gaan overigens niet slechts met de executie van Nagy en Maleter. maar ook met de verscherping van de kerkstrijd in Oost-Duitsland en met de onzekerheid inzake de topconfe rentie. Het was reeds bekend, dat Ade nauer ook voor de Hongaarse maatrege len niet veel voelde voor de parlemen taire reis naar Moskou. In overleg tus sen de Bondskanselier en de voorzitter van de CDU-fractie werd tenslotte be sloten de reis definitief af te zeggen. Men gelooft niet dat er veel kans is dat dit jaar Westduitse parlementariërs naar Moskou zullen reizen. Van socialistische zijde verwijt men de CDU, dat zij slechts een motief zocht om de reis af te zeg gen. De SPD meent, dat juist de ver scherping van de kerkstrijd in Oost- Duitsland een reden te meer is om naar Moskou te gaan teneinde daar de Russen van de Westduitse mening te overtui gen Ook de liberale FDP wil nog steeds naar Moskou en wel om de lei ders van de Sovjet-Unie te vertellen, hoe men te Bonn over het Duitse een heidsprobleem denkt Eén grote agrarische gemeenschap De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. Klaasesz, heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan de ge meenten Waarder, Rietveld en Bar- woutswaarder. Dit bezoek had voor de burgerij van deze gemeenten een spe ciale betekenis, aangezien Ged. Staten binnenkort de minister van advies moe ten dienen over de grenswijzigingsplan nen in de Rijnstreek. Unaniem werd tij dens het bezoek ioor de gemeenteraden aangedrongen op behoud van de zelf standigheid en speciaal op het eigen plattelandskarakter van deze agrarische gemeenten. In plaats van verdeling tussen Bode graven en Woerden staat men allerwege de vorming van een nieuwe Rynstreek- gemeente voor, en als dat onmogelijk is de samenvoeging van Rietveld, Bar- woutswaarder. Waarder. Hekendorp, Lange Ruige Weide en Papekop. Mr. Klaasesz verzekerde dat Ged. Sta ten een open oog hebben voor het eigen karakter van de plattelandsgemeenten en zich dan ook beraden over een grote agrarische gemeente. Anderzijds vragen de bevolkingsproblemen in de Randstad Holland ook om een sterke ontwikkeling van gemeenten als Woerden. Vele be langen moeten dus tegen elkaar worden afgewogen. Mr. Klaasesz zegde een spoedige be slissing toe. Twee miljard op spaarbanken Het totale spaarderstegoed bij de spaarbanken, leden van de Ned. Spaar- bankbond. heeeft naar deze bond meldt in de loop van mei jl. het bedrag van f. 2.000.000.000 overschreden. Begin mei was het tegoed f. 1.984.000.000. Het spaaroverschot in mei beliep rond f. 20.000.000 zodat eind mei het totale spaarderstegoed f. 2.004.000.000 bedroeg.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1