PA» Nieuwe C.A.O. bouwbedrijf zal tot grotere produktie leiden plwiMtCftUL Agenda ZATERDAG 14 JUNI 1958 RUGGESTEUNTJE voor de regering van president Sjamoen in de Li- janon en tegelijk een stilzwijgende reprimande aan Egypte en Syrië zo zou men het besluit van de Veiligheids raad der V N. kunnen noemen om waar nemers naar de grenzen te zenden van deze kleine republiek aan de Middelland se Zee- De feiten waren intussen over duidelijk: inderdaad hebben Syrië en Egypte mensen en materiaal geïnfil treerd om het vuurtje aan te stoken en om te pogen de Westers-gezinden, die thans nog in Beiroet aan de touwtjes trekken, terzijde te schuiven. Libanon moge een land zyn van veten, waar men spoedig klaar staat met het tevoor schijn halen van een vuurwapen, dit neemt niet weg, dat de rebellie, zoals die thans aan de dag treedt, alleen mogelijk is geweest door ophitsing van buitenaf. Triomfantelijk berichtten de Egyptische dagbladen gisteren, dat twee groepen rebellen een poging doen naar de hoofdstad op te rukken en dat heter voor het bewind in Beiroet bijzonder slecht uitziet, als die twee erin zouden slagen met elkaar in contact te komen. Ook indien men rekening houdt met de dubieuze bron van dat nieuws, moet toch erkend worden, dat Sjamoen en zijn medestanders op het ogenblik een zware dobber hebben om zich staande te houden. T ARENLANG is het betrekkelijk rus tig geweest in de Libanon, dat met J Israël een oase van welvaart vormde in het Midden-Oosten. Merkwaardig ge noeg beschikt deze kleine staat met een oppervlakte, die slechts één derde bedraagt van die van ons land niet eens over delfstoffen en ook de export industrie is van geringe betekenis- Maar de Libanezen zijn voortreffelijke zaken lieden en de transitohandel bijv. heeft velen rijk gemaakt. Het land maakt dan ook een welvarende indruk, al moest ook hier weer worden geconstateerd, dat de welvaart niet al te gelijkmatig was ver deeld De tegenstelling tussen arm en rijk is groot, misschien minder dan in de nabuurstaten, maar toch in het oog lopend voor hen, die Europese toestan den gewend zijn. 05RZAAK van de huidige revolte is het voornemen van president Sja moen om de grondwet zodanig te veranderen, dat hij voor een tweede termijn van zes jaar in aanmerking zou kunnen komen, hetgeen totnutoe onmo gelijk was. Daartegen kwam de parle mentaire oppositie in het geweer. Pro- Nasseriaanse elementen, die niets liever willen dan aansluiting van Libanon bij de Verenigde Arabische republiek van Egypte en Syrië, zagen toen hun kans schoon en ontketenden stakingen en op standen. daarbij krachtig geholpen door opruiende uitzendingen van Radio- Caïro. Aanvankelijk is nog gepoogd bin nen de kring van de Arabische Liga, die in Libië bijeen gekomen was, het vuur tje te blussen, maar dit mislukte gran dioos, waaruit weer eens bleek, dat deze combinatie van staten in feite ter ziele is. De Libanese minister van Buiten landse Zaken, Charles Malik (niet te verwarren met de Rus van dezelfde achternaam), maakte toen een aanklacht bij de Veiligheidsraad aanhangig met het in den aanhef genoemde resultaat. Tot de tien controleurs behoren ook twee Nederlanders. UITERAARD speelt het leger bij het onderdrukken van deze opstand onder de slechts iets meer dan één miljoen tellende bevolking een rol van overwegende betekenis. Toch zou men zich vergissen, indien men aannam, dat met name de opperbevelhebber, gene raal Foead Sjehab, zonder enig voorbe houd achter Sjamoen staat. Sjehab schijnt niet van plan de huidige presi dent aan een soort monopolie te helpen, al probeert hij wel de orde te herstellen en de rebellen onder de duim te krijgen. Maar wat hij blijkbaar niet wil is ver nietiging van alle oppositie. De leger leiding heeft wel degelijk oog voor de tekortkomingen in het tot op heden ge voerde staatsbeheer. Corruptie bijv. is in Libanon een euvel, dat tot de meest alledaagse dingen behoort en dat is nu iets, waarvoor de generaal zijn mannen niet wil laten doodvechten. Zes jaar ge leden deed zich een soortgelijke situatie voor: ook toen was er een president, die zijn ambtstermijn wel graag ver lengd zag. Dat was de voorganger van Sjamoen: El Khoery. De oppositie riep een staking uit, welke vijf dagen duur de. Bovendien kwamen de stammen uit de bergen, de Droezen, in beweging. Het leger weigerde ten gunste van El Khoery in te grijpen, waarop deze moest heen gaan en door Sjamoen werd opgevolgd. HELEMAAL vergelijkbaar met 1952 is de toestand echter niet, omdat de inmenging van Egypte en Syrië een nieuw element in het geding heeft gebracht. De belangen des lands en die van Sjamoen persoonlijk vallen nu gro tendeels samen. Het leger kan thans niet zeggen: wij laten Sjamoen vallen. Onder de huidige omstandigheden zou dit de zelfstandigheid van de Libanese staat in gevaar brengen. Het zou Sjehab liever zijn geweest, indien hij ook nu weer het leger boven de partijen had kunnen plaatsen, maar daarvoor is de toestand te ingewikkeld geworden. Dit neemt niet weg, dat de verstandhouding van de generaal met de president be paald koel genoemd moet worden. Het leger staat aan de zijde van Sjamoen. maar het gaat allerminst van harte! I-i N wat doet het Westen nu eigenlijk op een ogenblik, dat een staat in -i het Midden-Oosten het slachtof fer dreigt te worden van het gekuip van de Verenigde Arabische republiek? Na tuurlijk kan men de agitatie vanuit Cairo bagatelliseren door over een in tern-Arabische aangelegenheid te spre ken. Maar zo eenvoudig is de zaak niet, want president Nasser moge zich ver beelden, dat hij alleen zijn eigen groot- Arabische doeleinden nastreeft, het com munistische gewroet tracht hem en zijn aspiraties als hefboom te gebruiken voor heel andere oogmerken. Daartegenover heeft het Westen slechts betrekkelijk zwakke wapenen. Zeker, Amerika en Engeland hebben straaljagers geleverd aan Irak, Jordanië en de Libanon en er zijn nu dus V.N.-waarnemers om de si tuatie in het oog te houden. Maar Mos kou beproeft in het Midden-Oosten in het algemeen en nu in de Libanon in het bijzonder het in Tsjecho-Slowakije destijds met zoveel succes gebruikte re cept: verzwakking van binnen uit. Van daar de steun aan het Arabische natio nalisme, dat het begin is van neutra lisme en dat dan in de richting van anti-Westerse gezindheid gestuurd moet worden. RIVALITEIT tussen stammen onder ling maakt intussen de strijd in de Libanon bepaald niet overzich telijker. Het is een land van veten, die thans, onder de dekmantel van alles en nog wat, eindelijk eens uitgevochten kunnen wordenEr doen zich hier en daar waarlijk groteske situaties voor. In Beiroet zelf schijnt zich een soort tegenregering te hebben geïnstalleerd en wel in de Mohammedaanse wijk Basta. Daar heeft de „volksmilitie" het heft in handen en de manschappen van deze eigenmachtige groep zijn bij hun werk uitsluitend herkenbaar aan een Naar geordende verhoudingen Een juistere beloning staat voorop (Van onze Haagse redactie) Enkele uren nadat het College van Rijksbemiddelaars zijn defintieve goed keuring had gehecht aan de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf, die maandag a.s. van kracht wordt hebben de organisaties van werkgevers en werknemers ons een toelichting gegeven op deze nieuwe C.A.O. De heer J. Dura Dzn., voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, zette verheugd uiteen, dat het georga niseerde bedrijfsleven nu een instrument heeft verkregen om weer te geraken tot geordende verhoudingen op het gebied van de lonen en andere arbeids voorwaarden. De voorzitter zei: „De best gekwalifi ceerde vakman in de eerste gemeente klasse kan thans aanspraak maken op een basisloon van f. 1.63 per uur. Vol gens de oude regeling was dit f. 1.34. Verder regelt de nieuwe CAO een pres tatiebeloning bij „werken in tarief". Hiervoor is een speciaal tariefreglement opgezet. Vorige week werd reeds een centrale bedrijfsinstantie geïnstalleerd om toe te zien op de juiste uitvoering van dit reglement. Met de invoering van deze nieuwe CAO wordt tevens gestreefd naar meer differentiatie in de lonen dan vroeger het geval was. Men hoopt daar door tot een juistere beloning te komen. De nieuwe indeling in een groter aantal groepen berust op de overweging, dat zowel in de groep geoefenden als in de groep geschoolden een aantal werkne mers is ondergebracht wier beroepsaan duiding weliswaar gelijk is, doch die onderling verschillen in vakbekwaam heid vertonen. Om de nieuwe groeps indeling in de praktijk op de juiste wijze President Haagse Hof verwondert zich: Opvoedingsgesticht „operatiebasis?" (Van onze Haagse redactie) „Het heeft wel niets met deze zaak te maken. Maar het interesseert mij persoonlijk: genieten jullie in het ge sticht „Groot Batelaar" zo veel vrij heid, dat jullie het als operatiebasis kunnen gebruiken voor het plegen van inbraken in de omgeving?" „Ja, edel achtbare. we worden inderdaad nogal vrij gelaten". Deze merkwaardige vraag en dit op zienbarende antwoord vormden de in teressante noot in een op zichzelf niet zo heel belangrijke strafzaak, die giste ren door het Haagse Gerechtshof werd behandeld. Er stond een 65-jarige marktkoopman terecht, die door de politierechter wegens opzettelijke heling van 26 gestolen gou- i den tientjes was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. De i gouden tientjes waren in oktober van i het vorige jaar uit een particuliere j woning te Amersfoort gestolen door een - tweetal jongelieden, die in die tijd een „heropvoeding" ontvingen in het Leger des Heils-gesticht „Groot Batelaar" te i Lunteren. Het tweetal had gedurende de tijd, dat het in het gesticht verbleef, ver scheidene succesvolle inbraken gepleegd in Amersfoort en Zeist. Een van de twee was zelfs naar Den Haag gekomen om de buit aan de marktkoopman te ver- i kopen. Hij werd nu door het Hof als getuige gehoord, waarbij de president van de strafkamer, mr. L. van Lookeren 1 Campagne, van grote verwondering blijk gaf over de ongebreidelde vrijhéld van j de verpleegden in „Groot Batelaar". De procureur-generaal bij het Ge- rechtshof vroeg bevestiging van het vonnis van de politierechter tegen de j koopman, die in 1938 voor het laatst was j veroordeeld en die in hoger beroep ge- I gaan was in de hoop een voorwaarde- 1 lijke straf te krijgen, omdat hij anders zijn marktstandplaats zal verliezen. Het Hof zal op 27 juni arrest wijzen. te kunnen toepassen krijgt thans iedere werknemer een registratiekaart ter hand gesteld waarop zijn functie staat ver meld. Enerzijds hebben wij in grote delen van ons land te maken met sterk op getrokken lonen, die uitgaan boven die van de nieuwe CAO, anderzijds met een prestatie, die niet geheel in overeenstemming is met de betaalde lonen", zo zei de heer Dura verder. Het op niveau brengen van lonen en prestatie zal naar de mening van de heer Dura in vele gevallen leiden tot een goedkopere produktie, m.a.w. het bouwen zal in die gevallen goedkoper worden. In de CAO is voorts een clausule op genomen om te hoge lonen te bestraf- de werknemer zal bij overtreding van de CAO zich aan straf blootstellen. Over dit punt bestaat tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties volledige overeenstemming. De werkgever zal bij overtreding voor elke dag, dat hij een werknemer te hoog betaalt een boete te betalen krijgen van f.25.hetzelfde geldt voor de werknemer. Aan deze sanctie, die dus voor de eerste maal in de CAO is vastgelegd, zal streng de hand worden gehouden. Voorts verzekerde de heer Dura, dat de ontwikkeling op de bouwmarkt nauwlettend zal worden ge volgd zulks om te voorkomen dat onge zonde spanningen ontstaan. De heer C. Brandsma, voorzitter van de centrale commissie bouwnijverheid (werknemers) zei, dat de werknemers organisaties vastbesloten zijn de nieu we CAO in de praktijk te brengen. Dit zal ten goede komen aan het gehele Nederlandse volk! Verbazingwekkend goed! Ja, de verrukkelijke Droste flikken genieten de voorkeur van de fijnproever. In vier delicieuze smakendessert, melk, mokka, bitter-zoet. DROSTE PASTILLES Altqd welkom! d c t J3 t S i' VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Voor de Jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Fanfare-ork. 15.30 Gemengd koor. 15.50 Boekbespr. 16.00 Voor de Jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 De springplank. 17.50 Gram. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Strljk- ork. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Omr. ork. en so- -list. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. fen. Niet alleen de werkgever maar ook j 20.40 De gewone man. 20.45 De zingende (Advertentie) ZILFA PLEET modern bestek I I. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. I. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN 1 Bij de Tweede Kamer w. Mot aan anlrp wnorn het wetsontwerp tot goedkeuring van het IVlö' -^IlTw"J W UU1 vJ vercirag tot instelling van de Benelux Eco nomische Unie, met de daarbij behorende BINNENLAND Gisteren woonden enige honderden genodigden op het terras van het Sons- beekpavlljoen te Arnhem de officiële ope ning bij van de beeldenexpusitie door Staatssecretaris mr. Höppener. Prof. Ca- rasso, een der meest prominente buiten landse experts. Italiaan van geboorte, doch sedert vele Jaren ln Nederland woonachtig hield ln het Frans een uitvoerige rede, waarin hij, evenals mr. Höppener, er zich over verheugde dat ce beeldhouwers weer een hernieuwde belangstelling genieten van het publiek. De delegaties van Nederland en de Sovjet-Unie hebben in beginsel overeen stemming bereikt over een luchtverbin- ding tussen Amsterdam en Moskou. Maan dag a.s. zal de o\ereenkomst ln de Trèves- zaal aan het Binnenhof te Den Haag wor den geparafeerd. Bij de stemming bleken 25 leden van de raad het voorstel van de meerderheid van de commissie financien bedrijfslicha- men te aanvaarden, elf leden stemden te gen. Aan de regering zal dus nu worden geadviseerd te bevorderen dat de aftrek bepaling uit de wet wordt geschrapt helm en natuurlijk aan het vuurwapen, dat zij meedragen. Wordt de man in Syrische ponden uitbetaald hetgeen wel heel duidelijk tekent, wie zijn op drachtgevers zijn! dan begeeft hij zich naar huis, bergt zijn helm en geweer op en wandelt, ongehinderd door de wacht posten van het leger, naar het centrum van de stad, waar hij zijn geld omwisselt in Libanese muntDe vrije econo mie in Libanon heeft dus, onder de hui dige omstandigheden, sterke schaduw zijden, die het handhaven van de rust niet gemakkelijker maken. VETEN tussen de stammen zijn al erg, maar nog erger zou zijn, in dien er ook nog een tegenstelling tussen de twee godsdiensten merkbaar zou worden De bevolking van de Liba non telt namelijk juist iets meer chris tenen dan mohammedanen, maar tot nutoe heeft die factor gelukkig geen rol van b.etekenis gespeeld. Het is zelfs zo, dat de patriarch van de Maronieten - een christelijke met Rome verbonden groep een sterke tegenstander is van president Sjamoen, ofschoon die even eens Maroniet is. Niets zou rampzaliger voor het land zijn, als zich, bij de on derlinge tegenstellingen van politieke en persoonlijke of familiale aard, ook nog een religieus conflict zou voegen. Zo ver is het dus nog niet gekomen en voor de toestand in het Midden-Oosten is het te wensen, dat ook de andere conflicten ten spoedigste zoal niet bij gelegd dan toch in elk geval overwonnen worden. ivereenkomsten. Gisteren omstreeks zes uur is op de Sloterweg te Amsterdam een 43-Jarige Amerikaan, vertegenwoordiger van een fa briek van vliegtuigmotoren door onbeken de oorzaak met zijn auto tegen een licht mast gereden. Het slachtoffer is met ern stige verwondingen aan borst, armen en benen naar het Luthers Diaconessenhuls overgebracht. Maandagmiddag a.s. zal te Amster dam, dr. J. Hulsker, chef van de afdeling kunsten van het Ministerie van O., K. en VV., een 3-daagse internationale werkbij eenkomst openen van instellingen voor muziekdocumentatie. De achtjarige J. van Moorsel uit Hel den (L) is gisteravond in het water van de Oude Gracht te Utrecht geraakt en ver dronken. Het ventje logeerde bij een fa milie ln Utrecht. BUITENLAND President Heuss heeft Koning Feisal van Irak voor een bezoek aan de West- duitse Bondsrepubliek uitgenodigd, dat vermoedelijk ln september a.s. zal worden gebracht. De politie van Nabburg. in het Rijn land. zoekt naar het „hol" van een moder ne „Tarzan", de 38-jarige Johann Schrei- ber, die vijftien Jaar geleden de moderne samenleving de rug toedraaide en in het bos verdween. zy is hem op het spoor ge komen, nadat een boer had medegedeeld in bomen vlees te hebben gezien, dat Schrelber te drogen had gehangen. Volgens de politie is Schreibers „hol" vol levens middelen en flessen geestrijk vocht. De Amerikaanse mevrouw Frank Williams won verleden week duizend dol lar. door 38 uur achter elkander te blijven spreken. Mevr. Thomas Iullucci, echtgeno te van een kolonel van het Amerikaanse leger, verklaarde onmiddellijk daarna: „Dat kan ik ook en beter". Zij maakte haar woorden waar, door 53 uur achter el kander voor de microfoon van een plaatse lijk radiostation aan het woord te blijven. Zij mag zich thans ,,'s werelds beste lang- spreekster" noemen. Arbeiders hebben in Londen 74 zil veren munten uit de Romeinse tijd ge vonden. die werden gebruikt om de leden van het Romeinse legioen ln Engeland hun soldij uit te betalen. De gouden medaille, die sinds 1907 door het stadsbestuur van Parijs Jaariyks wordt toegekend aan de mooiste roos, is dit Jaar gewonnen door de Nederlandse kweker G. Verbeek met diens oranje-rood gekleurde roos, genaamd „Miracle". In Mllnchen is een fontein gebouwd, ln de vorm van een ketel uit het bier- brouwersbedrljf, versierd met taferelen uit mijnwerker. 21.45 Het zou zo mooi kunnen zijn caus. 21.55 Amus muz. 22.35 Wij lulden de Zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23 00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 13.2224.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.00 Lichte muz. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Gemengd koor. 15.15 Boeken wijsheid. 15.35 Radio Philharm. ork. en sol. 16.20 Wetteiyke voorzieningen noodzake lijk voor het volkstuinwezen. caus. 16.35 Hammondorgelspel. 16.55 Vakantletlps 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, caus. 19.40 Gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws 20.05 Lichte muz. 20.35 Promenade-ork. en solist. 21.15 De straat in de mist, hoor spel. 21.50 Soc. comm. 22.05 Cabaretprogr. 22.35 Opsporing verzocht. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3024.00 Dansmuz. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00—17.45 Voor de kind. KRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Vragenspel. 20.50 Filmrep. 21.20 Een We reld als Wiever, TV-spel. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS VOOR ZONDAG 15 JUNI Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. Convent van Kerken: 10.00 Geref. kerkdienst. NCRV: 11.30 Gram. 11.45 Te nor en orgel. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Instr. Octet. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 Gram. 13.25 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 Brabants ork. en soliste. 15.00 De Vliegende Hollander, caus. 15.10 Tenor en piano. 15.30 Muz. caus. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Zangdlenst. 17.45 De Kerk aan het werk. 18.00 Het Geladen schip. 18.30 De Kerk aan het werk. 18.40 Pastorale rubriek. NCRV: 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Gram. 19.30 De mens en ik. De Joodse mens, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Lichte muz. 21.15 Gram. 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.30 De grote vis, hoorsp. 22.20 Lichte muz. 22.35 Uit het Boek der Boeken. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Nat. danskampioensch. 1958. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven, caus. 10.00 Strijkoctet 10.30 Nws. v. d. boekenmarkt. 10.40 Caoaret. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Theaterork. en solist. 12.30 Sportspiegel. 1235 Amus muz. 13.00 Nws. en SOS-ber. 14.20 Sopr. en piano. 14.50 De Goddelijke Vrouwe, caus. 15.05 Kamerork. en solist. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gram. 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Nws.. sportult- I slagen en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte is ingediend Ned Herv kerkdienst. IKOR: 19.00 Kerkdienst voor de jeugd. 19.30 De Open Deur. AVRO: 20 00 Nws. 20.05 Promenade ork. 20.45 Comme ci, comme <;a .stern mingsbeeld. 21.00 Chansons. 21.45 Lichte muz. 22.00 Westindisch ork. 22.15 Journ. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.1524.00 Dans. muz. Radio-Bloememlaal 10 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst gehouden op zondag 8 Juni 1958 om 2 uur nam.); 11.15 uur ds. Ga- be van Duinen van Wassenaar Zuid (uit zending van de dienst voor belangstellen den, gehouden op zondag 8 Juni 1958 om 8 30 uur (half negen nam.); 3.45 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (recht streekse uitzending). TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 18.45—20.50 Wereldkampioen voetbal: N. Ierland-Duitsland. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service 330 m. 11.20 Verz. progr. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Operettemuz. 14.00 Voor de tuinb. 14.30 Symf-ork., koor en sol. (15.2015.35 Een „Alouette" helikopter van de Franse vllegtuigenfabriek „Sud Aviation" is gisteren in vyf en dertig minuten naar elfduizend elfhonderd meter geklommen. Een grotere hoogte is nog door geen heli kopter bereikt. De Sovjetrussische premier en party- leider Kroestjtsjef heeft op een receptie in de Britse ambassade te Moskou ver klaard, dat maarschalk Boelganin erg ziek is geweest en een operatie heeft onder gaan, die volledig geslaagd is Boelganin, Kroesjtjefs voorganger als premier, zal nog een week in het ziekenhuis moeten blij ven. De „Scandinavian Airlines System" heeft nog zes „Caravelle"-verkeersvlleg- tuigen met straalmotoren bij de Franse vliegtuigfabriek „Sud Aviation" besteld; de maatschappij had reeds zes toestellen van dit type besteld en heeft nu nog een optie op dertien. Het eerste vliegtuig van dit type zal begin 1959 aan de SAS worden afgeleverd. De Joegoslavische regering heeft gis teren bevestigd, dat een groep sympathi- serenden met de Sovjet-Unie naar Albanië is gevlucht. Dit is de eerste officiële beves tiging van vroegere berichten dat ver scheidene Joegoslaven. die in 1948 voor ondermijnende activiteit waren veroor deeld (toen Joego-Slavië met de Kcmin- form brak), naar landen van het Sovjet blok waren gevlucht. De twee Nederlanders, die deel uit maken van de groep waarnemers aan de grenzen van Libanon (zulks ln opdracht van de Veiligheidsraad) zijn de kapiteins J. Bor en en J. Antonietti. Zij maken deel uit van de V.N.-commissie voor toezicht op het Palestijnse bestand ln Jeruzalem. Binnenkort zullen nog zes Nederlandse of- Caus.). 16.15 Caus. 16.30 Muz. caus. 17.00 Voor de kind. 17.50 Caus. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Amus. muz. 19.30 Caus. 19.45 Godsd. klankb. 20.25 Liefdadigheldsopr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.00 Recital. 22.50 Epiloog. 23.00—23.06 Nws. Engeland, Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. muz. 13.45 Hoorsp. 14 15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Amus. muz. 16.25 Sport. 16.40 Hoorsp. 17.10 Sport. Hierna: Down Your Way. 17.45 Sport. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Gram. 19.00 Quiz. 19.30 Nws. 19.35 Revue-ork. en piano. 20.05 Sport. 20.45 Idem. 21.00 Samenzang. 21.30 Gevar. pro gramma. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.15 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 ni. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. 15.00 Verz. progr. 16.30 Dans muz. 18.20 Symf. ork. 18.50 Nws. 20.40 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.40 Lichte muz. 22.55 Amus. imiz. 24.00 Nws. 0.05 Symf. ork. en sol. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk, Progr. 3, 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. 13.31 Hoor spel. 15.40 Grafin Maritza, operette. 17.25 Gram. 18.00 Symf. ork. 19.40 Gevar. muz. 20.10 Gram. 20 30 Ork. conc. 22.30 Nws. 22.35 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 *n 484 m. 324 m. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Opera- en Belcantoconc. 15.45 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Sportuitsl. 17.15 Gram. 17.50 Idem. 18 30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 lm weiszen Róssl, operette. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 24.00 Gram. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Atomium Cocktail. 17.00 Nws. 18.30 Gram 18.45 Godsd. halfuur. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Festival te Brussel. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 16 JUNI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Voordr. 10.00 Gram. 10.15 Theolo gische Etherleergang. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Marinierskapel. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Piano duo. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. ens. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: De BB. van binnen en van buiten: mr. L. Tlele- nius Kruythof directeur van de stichting bevordering bescherming bevolking, vraagt de aandacht van de Nederlandse nood- wacht. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Sport. 18.40 Engelse les. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Kamermuz. 19.35 Volk en Staat, caus. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.00 Vraaggesprek. 20.45 Kinder koor. 21.20 De zonovergoten kust, rep. 21.40 Musettemuz. 22.00 Boekbespr. 22.15 Muz. portret. 22.45 Avondo'/erdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.40 24.00 Evangelisatie-uitz. ln de Duitse taal. Hilversum II, 298 m. VARA; 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. 9.15 Gram VPRO: 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Promenade-ork. en solist. 11.40 Sopr. en piano. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12 38 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Pianotrio. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Blaaskwintet. 14.25 De Minnaars van Sara Proost, hoorsp. 15.10 Gram. 15.30 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.30 Gram. 17.15 Vakantietips. 17.50 Mil. com mentaar. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus muz. 18.50 Openbaar Kunstoezit. 19.00 Pari. overz. 19.15 Lichte muz. 19.45 Rege ringsuitz.: Kampvuren in Nederland, een klankb. over het werk van de Nederl. kampeerraad, door B. M. van Griethuysen. 20.00 Nws. 20.05 Philharm. ork. en soliste. 20.30 Voordr. 20.50 Sopr. en plano. 21.45 Hoe zit een politieke partij in elkaar? caus. 21.30 „Pianotrio. 22.00 Toeristische indrukken. 22.40 Strijkork. 23.00 Nws.1 23.15—24.00 Radio Philharm. ork. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS; 20.00 Journ. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu 20.30 Interv. 20.55 Patti Pageshow (film). 21.10 Wat ls Yoga? gesprek. 21.30 Politie ke poppenkast. 21.45 Lichte muz. BUITENLANDSE RADIOSTATIONS Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Orkestconc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Voor de scholen. 15.00 Hoorsp. 16.30 Gevar. muz. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 18.40 Sport. 18.45 Cello en piano. 19.00 Balletmuz. 20.00 Caus. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.0623 11 Koersen. Engeland. BBC, Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Jazzmuz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 Voor de kleuters. 14.00 Voor de vr. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Mil. ork. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Amus. muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's Dagboek. 16.45 Gevar. muz. (Om 17.30 Nws.). 18.00 Lichte muz. (Om 18.30 Nws.). 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20 30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Nws. en Weense mxiz. 23.5524.00 Nws. Schuttersveld: IJsshow. 8 uur nam. ZONDAG Stadhuisplein. Geloofsappèl Contact commissie Evang. Werk. 8 uur nam. Schuttersveld. IJsshow te 3 en 8 uur nam. Hogewoerd 175. Wachttorenstudie Jeho- Hogewoerd 17£ a's Getuigen. 5 het brouwersbedrljf. Op feestdagen zullen ficleren naar Jeruzalem gaan Twee van meisjes de drie bierkranen bedienen, diehen zullen de plaatsen van boven in de ketel zyn aangebracht. Het bier zal genoemden innemen, de andere vier vor- dan door bulzen naar de fontein worden men een versterking van het Nederlandse geleld. I aandeel in de V.N.-bestandscommisBle. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- ramuz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 II Trovatore, opera. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.30 Idem. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15—4.30 Gevar. muz. Frankrijk, Progr. 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.31 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Concert. 17.30 Gram. 17.35 Kamermuz. 19.45 Gram. 20.00 Symf. crk. 23.10 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 1200 Gram. 12.30 Weerber 12.34 Voor de landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Japanse muz. 14.30 Bazulnkwart. 14.40 Pianorecital. 15.00 Gram. 15.35 en 15.50 Idem. 16.00 Koersen 16.02 Voor de zJeken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Meisjeskoor. 18.00 Franse les. 18.15 Kinderlied. 18.20 Gram 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoon stelling. 20.00 Franse muz. 21.00 Gram 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Orgel conc. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 m. 12.00 Gram. 13 00 Nws 13 10 Gram. 14.00 Idem. 15.30 Idem 16.05 Dans muz. 16.15 Gitaarspel. 16.40 Gram. 17.00 Nws. 17.35 en 18.42 Gram. 19.30 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. Gulden Vlies. Receptie 25-Jarlg bestaan N.V. El tax. 2.305 uur nam. Prediker. Tentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. Schuttersveld: IJsballet. 8 uur nam. Tltus Brandsmastraat 174. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. Steenschuur 6. Ledenvergadering „De Natuurvriend. 8 uur nam. DINSDAG Levendaal 1. Demonstratie Hulsh. en Gezlnsvoorllchtlng. 8 uur nam. Pieterskerk. Holland Festival. Gemengd Toonkunstkoor. 7.45 uur nam. Prediker. Tentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. Schuttersveld. IJsballet te 8 uur nam. WOENSDAG Wassenaar (Maaldrift) Excursie K. en O. Verificatiebureau vaD Rijkszee- instrumenten. 2.30 uur nam. Pieterskerk. Avondgebed te 7.30 u. nam. Prediker. Tentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. Lakenhal. K. en O. Voorbereiding be zoek Expo te Brussel. 8 uur nam. 3 en 8 uur DONDERDAG Gulden Vlies. Sluitingsmiddag Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Prediker. Tentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. Rehoboth. Jaarvergadering Oranje-Groe ne Kruis. 8 uur nam. Stadhuisplein. K. en O.-excursie naar „De Beer" en Den Briel. 7.45 uur voorm. Gulden Vlies. Sluitingsbijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Leiden. 2.30 uur nam. VRIJDAG Prediker. Tentweek Contactcommissie Evang. Werk. 7.45 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie V d. Werfpark l Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Klofcsteeg 25) Tentoonstelling van etsen van A. J Veld hoen. Werkdagen 25 uur nam. (t/m 5 Juli). Lakenhal: Tentoonstelling Tinus van Doorn (tot 30 Juni). BIOSCOPEN Trianon: „Paris Holiday". A.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2 15 4.30. 7 en 9.15 uur. Lido: „Malgret zet een val". 18 jaar Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De slag om Arnhem 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondagt 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De halfbloed van Sai gon". Luxor„De on tembaren". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. ltex: „Op het spoor der verdwenen vrou wen". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken wordt waargenomen te Lel den door: Apotheek Kok. Rapenburg 9. tel. 24807; bovendien is geopend tot zater dagmiddag 6 uur Apotheek „lot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. tel. 21060. Te Oegstgeest: door Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274; behalve zondag van 8 uur tot 10 uur s avonds De zondagsdienst der hulsartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door dc doktoren 's Gravensanóe, Verhoef, Mastenbroek, Veldhuyzen en van Winger den. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr, tel. 20390 en Jr, tel. 32277. Bij geen gehoor bij Clw huisarts of specialist bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 2 lï Helsinki onbewolkt Stockholm mist Oslo onbewolkt Kopenhagen geh. bew. nnw 3 windstil windstil Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort Mlinchen Wenen Innsbruck Rome AJacclo Madrid Algiers zwaar bew. wzw 4 onbewolkt windstil licht bew. ono 4 onbewolkt .windstil licht bew. no 5 onbewolkt nno 4 onbewolkt nno 2 onbewolkt z 1 onbewolkt nnw 5 onbewolkt nno 4 onbewolkt no 2 onbewolkt windstil zwaar bew. nnw 5 licht bew. o 2 regen windstil onbewolkt ono 2 onbewolkt windstil half bew. o 0 0 0 1

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2