Bezoek der Zeeuwen liep op een diepe teleurstelling uit WEERBERICHT KOELKASTEN - DE NIE Geen vrije veren", clan maar „Vive la Belgique Gouverneur Foot laat onderzoek instellen naar een incident 97ste jaargang ZATERDAG 14 JUNI 1958 No. 29465 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur:J. W. Heuny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Redactie Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.60 oer kwartaal: f.2.55 oer maand: f.0.59 per week Telefoon Directie en Admumtraüe. 25041. Redactie 21507 (Speciale berichtgeving) „Zeeuwsvlamingen, gaat eerst naar het Malieveld, daar zal ik u vertellen, wat de minister ons heeft gezegd." De grijze, gebruinde man, die zich uit een van de vele vensters op het Haagse Binnenhof boog, strekte bezwerend de rechterarm uit over de woelig deinende en luidruchtige menigte van ongeveer 1500 jongelui en ouderen, die hem gisteren in een lange stoet van 800 vracht- en personenwagens naar de hofstad waren gevolgd om te protesteren tegen de verhoging van de tarieven der Westerschelde-veren. Mogen de verhalen waarheid bevatten, die de laatste dagen de ronde deden en volgens welke de 72-jarige leider van het Zeeuws- vlaamse actiecomité voor vrije veren, H. J. Colsen, vroeger reeds bij een minister en andere autoriteiten diverse successen heeft weten te boeken, zeker is het in ieder geval, dat zijn pogingen ditmaal een heel ander resultaat hebben opgeleverd, dan de bejaarde veekoopman uit Sluiskil vurig had gehoopt en verwacht. ook door onbelaste verbindingen tus sen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Nederland het economisch en cultureel isolement te helpen ver breken. Verslagenheid, maar doorzetten! Verslagenheid maar ook de wil om door te zetten, dat was de indruk die wy kregen bij het zien van de aftocht van de demonstranten, nadat zjj na lang aandringen de heer Colsen de dramatische woorden wisten te ont futselen: „Het onderhoud by Zijne Excellentie is tegengevallen". Een kreet van verontwaardiging steeg daarna op uit de kelen van de hon derden met spandoeken gewapende mensen. De vrij goedmoedige stem ming van even tevoren sloeg om in een luid geroep: „aftreden", dat direct werd overstemd door een gescandeerd en vele malen herhaald woord van veel verstrekkender betekenis: „Brus sel!" Het eerste gold kennelijk voor minis ter Algera, die de door hem ontvangen deputatie onder leiding van de heer Colsen en bestaande uit negen leden had moeten ontvangen met de mede deling, dat hij geen enkele toezegging kon doen, zolang de onderhandelingen tussen hem en Ged. Staten van Zeeland over dit onderwerp nog niet tot een be slissing hadden geleid. Dekreet „Brussel" scheen overigens zeer ernstig gemeend. Toen wij op de man af aan enkele be togers en betoogsters om ons heen vroe gen in hoeverre zij achter deze leus stonden, verklaarden zij: „Als Holland ons niet helpt, dan maar „Vive la Bel- gique". Het is op zijn minst een sinister aandoende uitroep in dit verband en uit Nederlandse monden. Het gaf ons een eigenaardig gevoel rond de maag een landgenoot over Holland te horen spre ken als over iets, dat je even gemakke lijk aan de kapstok hangt als een oude jas, waarvoor een nieuw en naar men verwacht beter passend kledingstuk is gevonden Bittere pil voor Colsen De bitterste pil op deze protestdag is, zo lijkt het ons, geslikt door „rebellen leider" Colsen uit Sluiskil. Tijdens zijn korte toespraak direct na de bijeen komst met minister Algera had hij reeds moeite aansluiting te vinden by zijn opstandige en dreigende streekge noten voor hem. Zijn vermanend beroep vertrouwen in hem te hebben en naar Zeeuws-Vlaanderen terug te keren om 's avonds in Hulst de uitslag van de „tocht naar Den Haag" aan te horen, ging onder in de schorre kreten, die uit zijn volgelingen tot hem opklonken. Tenslotte gaf hij met enkele, bovenver melde, woorden toe, dat hij, de Zeeuw Colsen, het hoofd had moeten buigen voor de Fries Algera. Hebben wij het goed, dan was dit de zwaarste klap die de krasse grijsaard op deze voor hem zo teleurstellende dag te incasseren kreeg. Omgeven door drie politie-officieren werd hij naar een jeep geloodst, alsof hij voor de opwinding van zijn eigen mensen beschermd moest worden. Medelijdende vrouwenstemmen klon ken op, een vermoeid gebaar met een gerimpelde hand over een verweerd gezichtNa zijn verdwijnen van het toneel volgde nog een korte ople ving van heit vroegere enthousiasme voor het ruiterstandbeeld van Koning Willem de Tweede op het Buitenhof, die voor het gemak tot een „Vlaamse Willem" werd uitgeroepen. Toen vond men het blijkbaar welletjes, men rolde de spandoeken op en wandelde in kleine groepjes als mensen-met-een dagje-uit naar de wachtende auto's, die daarna de een na de ander in zui delijke richting verdwenen. „Het onderhoud Is tegengevallen Algemene rouwdag Nieuwe actie (Speciale berichtgeving) Een algemene rouwdag zal in Zeeuws-Vlaanderen worden afge kondigd nu de besprekingen met minister Algera in Den Haag niet het gewenste resultaat hebben op geleverd. Aldus luidt het eerste punt van het strijdplan, dat een voorlopig astrydcomité, hetwelk in het komen de week-einde uit de Zeeuwsvlaam- se standorganisaties zal worden ge vormd, heeft opgesteld. In de kringen van deze stands organisaties is men van mening, dat de protestactie van de veehandelaar Colsen weliswaar zeer verdienstelijk is geweest, qmdat men het Neder landse volk heeft wakkergeschud, maar dat men in de toekomst een meer gerichte actie dient te voeren. De kern van het comité heeft reeds een strijdplan opgemaakt en noemt behalve de rouwdag ook mas sale meetings, die op tien verschil lende plaatsen in Zeeuws-Vlaande ren zullen worden gehouden. Aan het slot van elke meeting zal de monstratief de Zeeuwsvlaamse vlag worden gehesen. Ook zal men zich niet ontzien om tegelijkertijd onze driekleur naar beneden te halen, terwijl het Wilhelmus wordt ge speeld Alom is de vraag naar Zeeuws vlaamse vlaggen gerezen en reeds is een order geplaatst voor een groot aantal vlaggen, die tegen kostprijs zullen worden verstrekt. Naast het strydcomité zal er een studie-comité worden opgericht uit vertegenwoordigers van de Staten- Generaal, Provinciale Staten, ge meentebesturen, Kamers van Koop handel en organisaties, die binnen kort voor een algemene bespreking zullen worden uitgenodigd. Dit stu diecomité zal de besprekingen, die gevoerd zijn tussen de minister, Ged. Staten en de Kamers van Koophandel bestuderen en naar nieuwe wegen zoeken om de strijd voor de „vrije veren" (waarmee men dan bedoelt: handhaving van de bestaande veertarieven) voort te zetten. In Grieks protest uordt Turkije ervan beschuldigd incidenten uit te lokken Turken klagen over Griekse aanvallen zonder uitdaging Terug in Hulst In een uiteenzetting te Hulst voor enige duizenden inwoners van die ge meente, verzameld op het historische Marktplein, heeft de heer Colsen gezegd, dat de minister heeft meegedeeld geen enkele toezegging te kunnen doen, hoe de veertarieven zich in de toekomst nog zullen ontwikkelen. De minister had verklaard, dat de tarieven in feite reeds zijn vastgesteld en Ged. Staten van Zee land hun akkoord aan de voorstellen hebben gegeven. Voordat de heer Colsen zijn toespraak begon zongen de schoolkinderen, die in Axelse klederdracht waren gestoken en opgesteld stonden op de trappen van het Stadhuis, het „Vrije veren"-lied, het Zeeuwse volkslied en het nationale volks lied. De Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft een onmiddellijk on derzoek gelast naar de omstandigheden, waaronder donderdagavond j-1. zes Grie ken door Turken naby het dorp Guen- jeli werden gedood en zeven gewond. Gouverneur Foot legde deze verklaring af na een bezoek aan de plaats van het incident. I In het Griekse protest bij de Veilig- j heidsraad waarvan de tekst inmid- dels voor publikatie is vrijgegeven wordt gezegd, dat de „plotselinge uit- barsting van geweld en haat op Cyprus I op kunstmatige wijze door de Turkse regering en haar handlangers is veroor- In het infanterieschietkamp te Harskamp zijn gisteren de jaarlijkse schietwedstrijden gehouden. Prins Bernhard reikte na afloop het zilve- ren geweer uit aan majoor E. P. H. i\ d. Leur uit Roermond als verte- genwoordiger van de winnende ploeg, het derde depot infanterie. Minister Algera rechtsbegroet de heer H. J. Colsen, leider van de protestactie van Zeeuwsch-Vlaan- deren, welke actie gisteren duizen~ den naar Den Haag bracht. Noodtoestand Was dit de reactie van het wachtende Zeeuwsvlaamse publiek, de mening van de uit de ministerkamer terugkerende afgevaardigden klonk vele malen gema tigder. „Het is onze bedoeling nu naar huis te gaan en vanavond te Hulst het Zeeuwsvlaamse volk in te lichten, zoals wij dat beloofd hadden. Wij hadden, echter gehoopt de thuisblijvers een blij- dere boodschap te kunnen overbrengen.! Hoe dan ook, momenteel dienen wij te wachten op de uitslag van de bespre- kingen tussen de minister van Verkeer j en Waterstaat en Ged. Staten van Zee- j land", aldus zei ons een der deputatie leden. t Tijdens het bezoek aan minister Al gera heeft de Zeeuwsvlaamse afvaardi ging de bewindsman nog een petitie aangeboden, waarin wordt gewezen op de noodtoestand, waarin dit deel van Nederland verkeert gelegen als het is in de verlammende worggreep van Wester- schelde en Belgische grens. Door het verhogen van de tarieven van de vroeger vrije veren is er op het Zeeuwsvlaamse deel van onze natie een te zware last gelegd, aldus de petitie. Men verzoekt de minister dan Warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Het ziet er naar uit, dat het zonnige weer enige dagen zal aanhouden, waar bij de temperaturen verder zullen stij gen. De afgelopen nacht is er vooral in het noordoosten van het land weer plaatselijk nachtvorst voorgekomen, maar de komende nacht is de kans op nachtvorst belangrijk kleiner dan in de voorafgaande nachten. (Opgemaakt te 10 uur). 15 juni Zon op: 4.19 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 3.18 uur: onder: 19.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.00 en 14.25 uur. Laagwater te 9.48 en 22.23 uur (16/6 hoogwater te 2.36 en 15.00 uur, laagwater te 10.35 en22.57 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pag. en een Bijvoegsel. j Balans van „Algiers" J Onze reisredacteur, de heer W. J J L. Brugsma, zojuist van een reis door Algerije, Corsica en Frankrijk teruggekeerd, begint vandaag met 1 het eerste van een korte serie arti- kelen, waarin hij de balans van de J I samenzwering in Algiers opmaakt. J I Hij beschrijft in zijn eerste bijdrage J I «zie elders in dit nummer) de com- J I plottanten. hun hulpmiddelen en I hun bedoeling om van Frankrijk I I sen neo-fascistische staat te ma- I I <en. In een volgend artikel zal hij I I de reacties van de mohammedaan- I I ;e bevolking bespreken. In een I I :aatste stuk zal hij de kansen af- l I .vegen, die De Gaulle heeft om een oplossing te vinden voor het Alge- rijnse conflict, dat als een haast ongeneeslijke verzwering de Franse J politiek der laatste jaren steeds zieker heeft gemaakt. Reeds tweeduizend doden in Columbia Uit een officiële statistiek blijkt dat sinds 1 januari 1958 2.247 mensen om het leven zijn gekomen tengevolge van acties van „bandieten" in Columbia (Zuid-Amerika). Hoewel een derde van het Columbiaanse leger in het departe ment Tolima is samengetrokken heeft men daar aan het optreden van de rebel len nog steeds geen einde kunnen ma ken. Al 72 uur woedt in dit departement een gevecht tussen regeringstroepen en opstandelingen. Algemene verkiezingen in Indonesië olgens persberichten heeft de cen- rale commissie voor de verkiezingen, de datum voor de volgende verkiezin gen in Indonesië vastgesteld op 29 sep tember 1959. Koningin bezoekt Limburg Koningin Juliana brengt vandaag een bezoek aan Zuid-Limburg met een tweeledig doel. In de eerste plaats onthult zij te Geleen het monument *er ere van Prinses Wilhelmina het eerste gedenkteken dat in den linde is opgericht om de vorige Koningin der Nederlanden te eren. In de tweede plaats grijpt de Koningin deze gelegenheid aan om zich nader op de hoogte te stellen van al wat er op cultureel gebied in het zuidelijkste deel van ons rand bloeit. Om halftien vanochtend landde het vliegtuig .dat de vorstin en haar ge volg van Soesterberg naar Zuid-Lim burg bracht, op het vliegveld Zuid- Limburg. De Koningin werd begroet door de Commissaris der Koningin in Limburg mr. F. J. M. A. H. Houben en de burgemeesters van de gemeenten Geulle en Ulestraten, de heren mr. R. A. J. van den Ven en J. W. Jansen. zaakt, zulks ter bevordering van Turkse politieke doeleinden". „Het is duidelyk", aldus vervolgt het Griekse protest, „dat de Turkse regering zich voor ogen heeft gesteld, dat zij haar doel om Cyprus te verdelen in twee door Turkse en Griekse Cyprioten bewoonde delen, niet op wettige wijze kon berei ken, daar voor een dergelijke oplossing geen juridische en morele gronden be staan. Zij heeft toen besloten geweld, zo wel op Cyprus zelf als internationaal aan te wenden, in een poging toch een verdeling door te drijven. Deze Turkse opzet, die reeds het leven van zovele on schuldige Cyprioten heeft gevergd, vormt een rechtstreekse bedreiging van de vrede en veiligheid". Volgens het Griekse protest, dat voors hands slechts bedoeld is „om de Veilig heidsraad in te lichten" en waarin dus niet wordt gevraagd om optreden van de Raait, is het „betreurenswaardig, dat de Britse autoriteiten op Cyprus niet in staat geweest zijn paal en perk aan de Turkse aanvallen te stellen, of de Griek se Cyprioten tegen de Turkse aanvallers te beschermen". Te laat ingrijpen In het Griekse protest wordt verder opgemerkt dat er berichten zijn geweest over een heimelijke verstandhouding tussen Britse veiligheidstroepen en Turkse aanvallers. „Griekenland wil der gelijke beschuldigingen thans niet offi cieel uiten, doch het staat vast dat de Britse autoriteiten op Cyprus, door hun te late en in onvoldoende mate ingrij pen. ernstig tekort zijn geschoten in het handhaven van de orde en het bescher men van leven en bezit der Griekse Cy prioten", aldus het protest. Volgens de Griekse brief aan de Vei ligheidsraad kunnen de „Turkse benden op min of meer ongestoorde wyze brand stichten en plunderen", waaraan wordt toeeevoegcl: ..Hoe dit ook komt, de ver antwoordelijkheid voor deze toestand berust geheel bij de Britse autoriteiten" Het Griekse protest besluit: „Groot- Brittannië voert het bestuur over Cy prus- Het heeft daarom de heilige en ook internationaal erkende plicht het leven en de bezittingen te beschermen van de loensen, die in dit niet-zelfbe- sturende gebied wonenen". Tegenprotest van Ankara Ook de Turkse vertegenwoordiging bij de VN. heeft inmiddels een brief aan secretaris-generaal Hammarskjöld ge zonden, waarvan de inhoud waarschijn lijk vandaag bekend zou worden ge maakt. Volgens AFP wordt in het Turkse schrijven gezegd, dat het naast elkaar bestaan van de Turkse en Griekse ge meenschappen op Cyprus onmogelijk is geworden. Er wordt vervolgens een aan tal gevallen opgesomd, waaruit zou blij ken, dat de Griekse Cyprioten voor de gewelddaden van de laatste tijd verant woordelijk zijn en dat zij de Turken aanvallen zonder te zijn uitgedaagd. Volgens de mening van de Turkse de- Advertentie vanaf f 375. NOORDEINDE 54 - TEL. 21387 Van het vliegveld reed de Koningin door vele gemeenten naar het kasteel Hoensbroek. Bij het Koningin Emma-ziekenhuis te Hoensbroek werd zij begroet door de burgemeester, de heer J. H. Martin, waarna in het kasteel de heer G. Goos- sens, voorzitter van de Stichting Lim burgs Scheppend Ambacht, een korte inleiding hield over het culturele leven in Limburg en de plaats die het kasteel in dat leven inneemt. legatie is de spanning op Cyprus toege nomen tengevolge van het feit, dat bin nenkort het Britse plan voor de toe- kopist van het eiland zal worden gepu bliceerd. Dit plan, zo wordt hieraan toegevoegd, laat de Turken in onzeker heid omtrent de vervulling van hun ver langens. De Turken willen op het eiland zelf over hun toekomst beslissen. Zjj geven de voorkeur aan een deling van Cyprus en willen zich dan onder be scherming van Turkije stellen. Vreugde in Londen Einde busstaking nu toch in zicht Donderdag of vrijdag is het verkeer weer normaal (Van onze Londense correspondent) Het einde van de Londense bussta king, welke maandag de zevende week ingaat, is thans in zicht. De optimis tische verwachting is, dat de bussen donderdag of vrydag a.s. weer op de weg zullen verschijnen. Dit weekeinde zullen de stakers-afgevaardigden een beslissing nemen over de heropening van de on derhandelingen. Frank Cousins, de se cretaris-generaal van de Transport arbeidersunie, kiest thans eieren voor zyn geld. Hij is van oordeel dat de nieuwe concessies van London Trans port, het hoofdstedelijke vervoerslichaam, een basis vormen voor verdere bespre kingen. De vertegenwoordigers van de stakende garages kond enhet hierover niet eens worden, zodat met een meer derheid van slechts één stem besloten is de kwestie thans aan een reeks ver gaderingen van de stakers zelf voor ta leggen. Cousins, die nul op het request had gekregen van het Britse Verbond van Vakverenigingen in zyn poging om de staking uit te breiden, had grote moei lijkheden de overige leden van het sta kerscomité mee te krijgen voor een vredelievende oplossing. Dat hij over stag is gegaan, is een gevolg van het feit, dat het thans nagenoeg zeker is, dat OQk het personeel van de Londense randgebieden, die het loontribunaal oor spronkelijk gewijzigd had een verhoging toe te kennen, opslag zullen krygen. Deze wyziging vormde de aanleiding voor de staking. De belofte die Cousins nu gekregen heeft is de toezegging om een onderzoek naar de lonen van de vergeten groep in te stellen, welke een dag vóór het werk wordt hervat zal beginnen. Verder kan London Transport niet gaan. Aangenomen wordt dat de stakers zich tenslotte bij dit redely ke com promis zullen neerleggen. Westduitse wet-op- kernwapens verworpen De Westduitse Bondsdag (Tweede Ka mer) heeft gisteren na een debat van zes uren het socialistische wetsontwerp voor een nationale volksstemming over de vraag of West-Duitsland al dan niet over atoomwapens moet beschikken in tweede lezing verworpen. De stemver houding was 215 tegen 123 met twee onthoudingen. In het begin van het debat ontstond er een incident toen de sociaal-demo craten de zaal verlieten omdat minister Schroder van Binnenlandse Zaken wei gerde op te houden met zyn overzicht over communistische infiltratie in West- Duitsland, dat hij op verzoek van een afgevaardigde gaf. Met deze verwerping in tweede lezing is het ontwerp nu definitief van de baan. Alleen de sociaal-democraten had den voor het ontwerp gestemd. Tegelij kertijd gaf de Bondsdag te kennen het ongenoegen van de regering over de acties voor een volksstemming in de landen Hamburg en Hessen te delen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1