W. A. Kasteleijn hedenochtend ten stadhuize verrassend gehuldigd Leidse jongeren liregen „les" in de communistische leer Dr. J. J. Poortman wordt Leids hoogleraar in de metafysica Jeugdvakantiebezigheden 1958 Raad van Wassenaar besloot tot bouw van brug over Zij Watering DONDERDAG 12 JUNI 1958 Verdienstelijk burger geëerd met het officierskruis van Orde v. Oranje Nassau JONGEN TE ROTTERDAM GEDOOD (Speciale beridhtgevirag) In de HiHelaan >te Rotterdam is de I 14-jarige wielrijder Joseph de Wilt uit de Blazoenstraat, die zidh door een trelcker met oplegger liet voorttrekken, gevallen en door het rechter achterwiel van de trekker overreden. De jongen werd naar het Zuiderzie- Ikenhuis aildaar gebracht, waar bleek dat hij reeds was overleden. Voortreffelijk vervulde taak in de oorlogsjaren Onder een voorwendsel hedenochtend in het Stadhuis ontboden, wachtte de heer W. A. Kasteleijn, voorzitter van de Ned. Bond van Meelhandelaren en van het Centraal Buraeu voor de Meelhan- del, een grote verrassing: hij werd er het middelpunt van een hartelijke hul diging. Toen hij ten stadhuize ver scheen en naar de vergaderzaal werd geleid, leek hem dit een normale gang van zaken, maar toen hij daar zijn vrouw, zijn kinderen, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder D. van der Kwaak, wethouder S. Menken en gemeentesecretaris mr. J. Bool zag zitten, moet hij wel aan iets bijzonders zijn gaan denken. Burgemeester Van Kinschot hield hem niet lang in het onzekere: hij gaf een korte revue van het vele werk. dat de heer Kasteleijn in zijn leven heeft ver richt. Naast bovengenoemde functies heeft de heer Kasteleijn veel tijd en veel moeite gewyd aan de gemeenschap om deze in moeilijke tijden belangeloos te steunen. Tijdens de oorlosjaren leidde het burgerijfonds en voorzitter van de B.B.-Raad te Leiden. Burgemeester Van Kinschot was er van overtuigd een volledige schetst te hebben gegeven, maar dit levensbeeld had HM. de Koningin overtuigd van de grote waarden, die het werk van de heer Kasteleijn vertegenwoordigen, waar om de Koningin hem heeft onderschei den met het officierskruis, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Nadat de burgemeester de hoge on derscheiding had opgespeld en aan me vrouw Kasteleijn een smaakvolle bloe- LE1DERDORP VOETBAL Naderlaagwedstrijdon RCL In het kader n an dit -toernooi wordt morgen avond om 7 uur de wedstrijd ROL— LFC 2 gespeeld. Stop op de trambaan De wot zegt: „Het is verboden een voertuig op de 'trambaan te laten stil staan wanneer daardoor een tram in haar loop wordt belemmerd" In bepaalde gevallen brengen de ver plichtingen van het verkeer echter met Arjos en C.H.J.G. gecombineerd bijeen De Leidse afdelingen van de Arjos en de C.H.J.G. belegden gisteravond een gecombineerde vergadering in gebouw „Rehoboth". Als spreker was aanwezig de heer G. P. J. van Alkemade, die een zeer interessant onderwerp in behandeling nam, n.l. de ontwikkeling van het communisme in de geschie denis. Wanneer men zegt, dat het commu nisme in 1847, het jaar waarin het be roemd geworden Communnistisch Mani- zich mede c-at róoh op de trambaan ifest verscheen, zfjn oorsprong vond dan is mnftt n'ftl.non tri irortnon t.Minil moet worden stilgestaan terwyl een Craim in aantoaht is. Dit is b.v. het geval bij het linksaf alaan op een kruispunt waar voorrang moet worden verleend a»an het tege moetkomend verkeer, en waar dus moet wonden gestopt. Hetzelfde doet zich voor bij het stoppen voor een verkeers licht of verkeersagent. Mag nu in zulke gevallen de tram baan in beslag worden genomen? Naar de -mening van d;. ANWB luidt het -anitwoord bevestigend. Het m'oet volkomen verantwoord wor den geacht op een treimfbaan stil te staan (zelfs indien daardoor eon tram in Ihaar loop wordit belemmerd) indien men hiertoe genoodlzaa/klt wordit door andere westelijke verplichtingen, voor een normale afwikkeling van het ver keer. De bestuurder van een tram is zeker niet gerechtigd om zó maar door te rijden op grond van het in de -aanhef dat niet geheel juist, zo begon spreker. In de laatste helft van de achttiende eeuw, de periode van de industriële revolutie dus, waren de eerste grondge dachten omtrent deze pseudo-religie reeds gevormd. De eerste gevolgen van de industriële revolutie waren voor de meeste arbeiders funest aangezien deze samenviel met de Napoleontische oor logen. De heer Van Alkemade schilderde de ellendige toestanden in Engeland, waar de werkloosheid gepaard ging met het zoeken naar zo goed mogelijke ar beidskrachten en vertelde vervolgens waarom men in dit land van overheids wege niet eerder heeft ingegrepen dan in 1830. In Engeland overheerste de tyd der liberale economie, welker aanhan gers van het standpunt uitgingen, dat de staat bij het maatschappelijk wel en wee der bevolking geen taak te vervullen heeft. Ook wat de kerken betreft was er een traag orthodox stilzwijgen. Zeker er waren mensen, die wensten op te komen genoemde amtikel. Immers, odk voor voor de sociaal zwakkeren. De Utopisten menhulde had gebracht .sprak de heer vonden. Burgemeester Van Kinschot en de heer Kasteleijn (links) tijdens de huldiging, welke hedenochtend aan laatstgenoemde ten deel viel. Kasteleijn ,die in verband met zijn ge zondheid versoheidene functies zal moeten overgeven, woorden van dank voor de volkomen onverwachte beloning voor het werk, waarin hij reeds door de uitvoering een grote voldoening had ge- hèm geldt het algemene veiligheids artikel: Men mag niet zonider -nood zaak -her. verkeer belemmeren of de veiligheid op de weg in 'gevaar brengen. Bijzondere leerstoel van Stichting Proklos Zoals gemeld is bij Kon. besluit van 30 mei de Stichting Proklos te geen^^ra^'een'zeer^ondankbare' tifak Naar(len aangewezen als bevoegd om aan de Leidse Universiteit een werd in de hongerwinter, toen zijn in- bijzondere leerstoel op te richten voor onderricht in de „metafysica in spanningen soms met dreigbrieven' wer den beloond! Onmiddellijk na de oorlog nam hy deel aan de uitreikingsdienst bij de voedseldroppings, by Rode Kruis- acties en toen de toestand weer normaal was geworden, was hij voorzitter van Leerlinge Meisjes H.B.S. ernstig gewond na botsing Vanmorgen omstreeks aoht uur had op de 'hoek van de Lammensohanisweg en de Zoeterwoudseweg een vrij ernstig verkeersongeval plaats. Een ongeveer 13-jarig meisje uit yVoorschoten, Neeltje Johanna Rijne- Aéld, reed via de Voorschoterweg op «aar fiets r.-aar de Meisjes H.B.S. aan -H G-arenmarkit. Vlaik by de bocht van Ui Zoeterwoudseweg haalde een uit de zelfde richting komen-de vrachtauto, die TechSdoor de Lammensohansrweg op zou rijlden, het wielrijdstertje in. Het meisje, dat limfcsaf moest slaan in de richting van de sftad, reed tegen de vrachtwagen op. Zy kreeg ee-n zware hersenschudding alsmede enkele been wonden en m-oest per E-H.D-auto naar het Diaoonesseifhuis vervoerd worden. Er was vanmorgen géén direct levens- gei aar. De fiets van het meisje was ge heel beschadigd. JONGEN VIEL IN KELDER Gistermiddag omstreeks half een is de 15-jarige Aad van Tol uit Voorhout tydens werkzaamheden in een perceel aan de Nieuwe Ryn gestruikeld en via een open raam in een 1% meter lager gelegen kelder gevallen. De jongen brak zyn linkerbeen. De E.H.D. bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. By het versjouwen van een kist met flessen limonade in een fabriek aan de Oude Vest kreeg een 21-jarige Leidse arbeider gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf een van de flessen op zyn hoofd. Een bloedende hoofdwonde was het gevolg. de geest van de theosofie". Naar wij vernemen zal voor deze leerstoel worden benoemd dr. J. J. Poortman te Den Haag, secretaris van het Ned. Theosofisch Research Centrum. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Juni. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Pryzen per 100 kg.: aardappelen 4954; andijvie 1420; peu len 140170; snijbonen 210; spitskool 14 17; postelein 1832; prei 611; rabar ber 18; spinazie 3034; tomaten A .105 138; B 100—132; C 90—132; CC 80—114; per 100 stuks: bloemkool 2537; B 14 20; komkommers A 2526; B 1821; C 1316; sla A 3.104.60; per 100 bos bos- peen 39-50; kroten 20; peterselie 4.80; ra dijs 67; selderie 4.20. GOUDA, 12 Juni. Kaasmarkt. Aanvoer 160 partijen, eerste kwaliteit per kg. f 1.781.89; tweede kwaliteit f 1.68 1.77, extra kwaliteit f 1.902.17. Handel kalm. BARNEVELD, 12 Juni. Markten. Coöp. Veluwse Eiervelling Barneveld-Ede. Weekaanvoer circa 900.000 stuks. Handel kleine eieren vlug. Grotere kalm. Eieren van 39-43 gram f6.517.55; 43-48 gram f8.00 tot 10.12; 48-50 gram f 13.54-14.34; 63-68 gram f 14.44 tot f 15.31; eende-eie- ren 67-73 gram f 10.tot f 10.24; alles per 100 stuks. Eiervelling SBE. Aanvoer 907.553 st. Handel kleine eieren vlug, grotere kalm Prijzen van 46-48 gram f 9.50 tot f 9.82, 50-60 gram f 11.14 tot f 13.21; 60-63 gram f 13.50 tot f 14.22; 63-68 gram f 14.13 tot f 14.91; eende-eleren van 56-67 gram f7.70 tot f9.80; 67-74 gram f9.91 tot f 10.40; alles per 100 stuks. Eiermarkt aanvoer 1.400.000 stuks. Handel vlug. Prijzen kippe-eieren van 60-64 gram f 14.tot f 14.50; algemene prijs 14.20 per 100 stuks, kiloprijs f2.30 basis 618 gram; henne-elren 40-54 gram f 8.— tot f 12 50. De Stichting Proklos stelt zich ten doel het bevorderen van studie en we tenschap, onderwijs en opvoeding zowel in het algemeen als in de geest van de theosofische vereniging. Zij is opge richt te Naarden op 31 december 1927. Het bestuur wordt gevormd door prof. dr. ir. A. M. Haas, voorzitter, mr. A. B. Raven, secretaris. G. Been, penning meester. prof. ir. E. L. Selleger en ir. B. Wouters. Als curatoren van de bijzon dere leerstoel zullen optreden prof. dr. ir. A. M. Haas (Delft), prof. dr. H. En gel (Amsterdam) en prof. dr. A. A. Prins (Leiden) Johannes Jacobus Poortman werd 26 april 1896 te Rotterdam geboren. Hij bezocht het Nederlands Lyceum te Den Haag en studeerde onder prof. dr. G. Heymans wijsbegeerte en psychologie te Groningen, waar hij 2 december 1919 het kandidaatsexamen in de theoretische wijsbegeerte aflegde. Hij volgde verder colleges te Hamburg. Parijs (Sorbonne), Genève en Wenen. Aan de Gemeente- Universiteit te Amsterdam legde hij 11 november 1949 het doctoraal examen in de theoretische wijsbegeerte af en pro moveerde hij 30 november 1954 op een proefschrift „Ochema. geschiedenis en zin van het Hylisch pluralisme I". Zijn promotor was prof. dr. H. J. Pos. Zijn hoofdwerk is ..Tweeërlei subjectiviteit, ontwerp ener „centrale philosophie" (1929). WASSENAAR Anjer Comité Wassenaar PLEZIERIGE CULTURELE AVOND Het Anjer-Comité Wassenaar ver zorgde gisteren in Kasteel Oud Wasse naar een culturele avond, welke werd geopend door mevr. M. E. Niessing Polak Daniels, die het overlijden her dacht van de voorzitster van het co mité, mevr. M. van den Bergh—Meyers en haar grote verdienste in het licht stelde. Voorts leidde zy het programma Tot het arrangeren van de avond was het comité in staat gesteld door de welwillende, belangeloze medewerking van Vera Bondam, Paul Niessing en Henri Knap. Vera Bondam toonde als actrice haar talenten door een uitmun tende voordracht van de één-acter Sy bil Monerieffs Waagstuk, voorts ook als zangeres door een zelfde vertolking van Shakespeare-liedjes, waarbij zy niet minder talentvol werd begeleid door Paul Niessing. Henri Knap deed zijn naam eer aan met een causerie over ge wone mensen voor de spiegel en andere geestige stukjes. De aanwezigen toonden by herhaling op nadrukkelijke wijze hun waardering voor het gebodene. De burgemeester, ere-voorzitter van het comité, installeerde de nieuwe voor zitster, mevr. H. W. Westerdyk—Mulder, waarbij hij zijn grote waardering te kennen gaf voor het werk van het co mité. dat elk jaar een goede avond or ganiseert en het goede doel van het Anjerfonds, dat ingekomen gelden toe kent aan verenigingen, instellingen be doeld als stimulans. Het woord was vervolgens aan de voorzitter van het Anjerfonds voor Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, die met een geestige toespraak de door Wasse naar in 1957 gewonnen premie van f 500 voor het beste resultaat in de pro vincie uitreikte De cheque werd door de presidente dankbaar in ontvangst ge nomen. waarna zij mededeelde, dat het bedrag zal worden verdeeld onder de Muziekvereniging Excelsior, de Vereni- Dr. Poortman was 1935-1936 research fellow in philosophy aan de Harvard Universiteit, Cambridge. Mass. en van 1945-1953 privaat-docent aan de Leidse Universiteit met als opdracht „kennis theoretische grondslagen der metafysi ca". Hij was van 1932-1938 bestuurslid van de Ned. Studievereniging voor ..Psy chical Research" en is sinds 1938 bi bliothecaris van de bibliotheek der Theosofische Vereniging. Nederlandse afdeling, te Amsterdam. In 1942 richtte hij met prof. dr. F. Sassen de Neder landse Wijsgerige Verzameling op, on derdeel van de Amsterdamse Universi teitsbibliotheek. Van 1944-1950 was hij secretaris van de wijsgerige rubriek van Winkler Prins' Encyclopedie. Hij is sinds 1954 secretaris van het Nederlands Theosofisch Research Centrum. Van zijn publikaties zijn nog te ver melden: ..Variaties op een en meer the- mata", „Repertorium der Nederlandse wijsbegeerte" en ..Ochema II. het Hy lisch pluralisme in het Oosterse denken". Mej. U. Sytsema alhier slaagde op de Kweekschool van het Haagse Genoot schap voor de akte onderwyzeres. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Eierhandelaren. Grote eieren TT a tn - r j j van 62-68 gram f 14.— tot f 14.50; kleine pnS Het Dorpshuis, de drie u.l o. scho- eleren 56-61 gram 13.— tot f 13.75. hen- len, de hulpverlening in bijzondere ge- ne-eleren 38-48 gram 7.50 gram f 7.50— vallen en de Buurtvereniging Kerke- tot f 11,—. hout. Burgemeester herbenoemd Met ingan/g van 16 juni 1958 is dr. S. F. A. C. M. baron Van Wynbergen by K.b. herbenoemd 'tot burgemeester dezer gemeente. AANRIJDING De 22-jarige G. A. Vrede, uit Den Haag. reed met zyn bakfiets van de m- voerstrook by het Kerkehout plotseling de Rijksstraatweg op. waardoor hij in aanrijding kwam met een Belgische autobus. De bakfiets werd 'totaal ver nield en de jongeman, die over pijn in de berst kïaagide. werd vervoerd naar het gemeenteziekenhuis te Den Haag. b.v. hadden plannen om de wereld te verbeteren, doch zy waren te idealis tisch. Karl Marx, een jood, heeft als eerste de sociale problemen van zyn tyd in studie genomen en de oplossing ge geven in het Marxisme. In tegenstelling tot de theoreticus Marx was Engels een man van de praktijk. Deze zag met eigen ogen hoe in Manchester de arbeiders leefden en werkten. Nadat de heer Van Alkemade enige aandacht had gewyd aan de filosofie van Hegel wees hij op Marx' historisch materialisme. Karl Marx ging n.l. van de veronderstelling uit. dat het gehele leven niet beheerst wordt door geestelijke, doch door mate riële motieven. Hy trachtte dit met voorbeelden uit de praktyk aan te tonen. Marx verkondigde verder ook de klassestrydtheorie. waarby hy stelde, dat er stryd zal zUn zolang er op aarde bezitters en bezitlozen te vinden zyn. De derde zuil, waarop het Marxisme rust, is de meerwaardetheorie, waarover nu in Rusland om begrypeiyke redenen niet al te veel gesproken wordt, aldus de heer Van Alkemade. Hy vestigde voorts de aandacht van de jongelui op het inder daad opmerkeiyk feit, dat de frote revolutie in een agrarisch land (Rus land) is begonnen en niet in een indus trieel gebied zoals Marx gedacht had. Het aantal overtuigde communisten was aan het eind van de negentiende eeuw in Rusland vry gering, doch zeer strijd baar. Lenin, die in 1921 als hoofd van de staat aan de Russische hervormingen begon en de theoriën van Karl Marx in A.s. zaterdag straatcollecte Men schrijft ons: Kunt U het zich nog herinneren uit Uw jeugd, hoe we er met onze vriendjes in de zomervakantie op uit trokken? Nee, geen grote reizen, maar gewoon naar een nog braakliggend stuk land, naar bos of duinen of een ander vry ge bied, dat in Uw woonplaats lag. Met een voetbal, die we zelf hadden opge spaard van ons bescheiden weekgeld, met een fles limonade en brood mee, waren we de hele dag „onderdak". Maar nu worden de steden steeds meer bebouwd. Eindeloze huizenblokken scharen zich aaneen en de ruimte voor het vrije spel van de jeugd wordt steeds kleiner. Natuurlyk, we hebben onze speeltuinen en er zijn wat speelweiden, maar voor de vele kinderen in een grote stad is er weinig mogelykheid meer om er zelf op uit te trekken. Gelukkig hebben we gedurende de a.s. vakantietyd in Leiden onze jeugd- vakanitiebezighecfen De Commissie voor de Jeugdvakantie bezigheden van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, het Katholiek Stedeiyk Comité voor Vakantiebezig heden en het Comité Vakantiebezig heden van het Leidsche Volkshuis orga niseren ook deze zomer weer de vakan tiebezigheden voor de schoolgaande jeugd. Dan zijn gedurende drie weken weer tientallen leiders en leidsters dik- wyls zelf ouders van gezinnen, in de weer om de kinderen prettige dagen te bezorgen. Gezamenlijke activiteiten, zo als kindercircus, jeugdfilmvoorstellingen, een ruitermiddag en openluchtvoorstel lingen. worden op touw gezet. Er wor den uitstapjes gemaakt en epeïen in de speeltuinen gehouden, kortom duizenden kinderen kunnen genieten van hun va kantie Dit alles kost geld, waarvoor soms het Financiën" onder beheer van weth. Schade 99- De gemeenteraad kwam gisteravond i «vergadering bijeen onder voorzit terschap van de burgemeester dr. S. baron van Wijnbergen. Een aanbieding van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten van een geldlening ten bedrage van f294.000 met 5 pet. rente werd gaarne aanvaard. Overe-er.'kom&tig het voorstel van B. en W. werd besloten lot de bouw van een 7 meter brede brug van gewapend be ton over do Zydwa/teór.g in de Van Groeneveltlaan en aawleg van de daarop nog aan te sluiten wegen, waarvan de kosten zijn geraamd op f 199.800. te we ten f 135.800 voor de brug en f 64.000 voor de wegen. Krachtens circulaire van de minis ter van binnenlandse zaken kan de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten in dringende gevallen ook voor andere 'do ele wildon dan wominigfbouiw vaste geld leningen verstrekken. Aangezien de brug in verband met school- en kerkbezoek de verzorging van de bewoners van de 135 woningen in het plan Zijlwatering in aanbouw en anderszins een positief dringend geval is werd door bemidde ling van de minister van volkshuisves ting en bouwnyverheid van de bank voornoemd een aanbieding ontvangen voor een vaste lening tot een bedrag van f200.000. rente 5 pet., welk aanbod werd aanvaard. SUBSIDIE. Op een verzoek van het bestuur van het Departement Wassenaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om voor 1958 ten behoeve van de Nuts- bibliotheek een subsidie van f 1500 toe te kennen werd gunstig beschikt. Medewerking werd verleend voor een kleine verbouwing aan de Pius X-school en voor de aanschaffing van leermid delen voor de Ohr. Ulo-school aan de Herenweg. Ten behoeve van de verstrekking in huurkoop van gas- en elektrische ap paraten aan inwoners werd opnieuw een krediet van f25.000 toegestaan. Op verzoek van de 'betreffende ne ringdoenden werden voor 1958 ver plichte vakantieregelingen vastgesteld voor melk- en kruidenierswinkels en slagersbedryven. PORTEFEUILLE VAN FINANCIËN De burgemeester deelde mee, dat hy. om meer tijd te hebben voor andere gemeentezaken, de portefeuille van financiën had overgedragen aan wet houder Schade, die hy bereid bevond deze van hem over te nemen. hele jaar gespaard wordt. De gemeente steunt dit nuttige initiatief, maar ook Uw hulp is nodig om dit werk, dat door zovelen belangeloos voor onze stads jeugd wordit verricht, mogelijk te maken. We weten het wel, er wordt zo dikwyls een beroep op Uw vrygevigheid gedaan, maar wanneer U a.s. zaterdag de col- lectrices en collectanten met de bus van de vakantiebezigheden" ziet, denkt U dan nog eens terug aan Uw eigen jeugd en geeft Uw bydrage. Het is goed be steed! Hartelyk dank. De samenwerkende organisaties Vakantiebezigheden Leidse Jeugd. de praktyk trachtte toe te passen, was dat ook. Hij week echter meer en meer van de leer van Marx af. Reeds in zyn tyd was er dictatuur over de proletariërs in plaats van dictatuur van de proleta riërs. Stalin, zyn opvolger, heeft ook de heilstaat niet kunnen geren. Hij is evenwel de man geweest, die de slui merende vaderlandsliefde van de Rus sen gewekt heeft. o.m. in de laatste wereldoorlog. De idee van een natio naal getint communisme was geboren! President Tito van Joegoslavië maakt hier nu handig gebruik van, hij past toe wat Stalin inderdaad gezegd heeft. Spreker meende te kunnen constate ren, dat ook het grote China momen teel bezig is zich aan de macht van het Kremlin te onttrekken. Hij ziet hierin het begin van de ondergang van het Russische communisme. De byeenkomst, die vry goed bezocht was, werd geopend door de voorzitter van de Leidse Arjos, de heer J. Francke en geleid door de voorzitter van de C.H.J.G., de heer J. F. Th. Zilverentant. BEURSOVERZICHT Unilever willig; Scheepvaart vast Amsterdam, 12 Juni Voor de tiende achtereenvolgende beursdag gaven vandaag aandelen Uni lever een koersstyging te zien. De han del droeg een ouderwets levendig ka rakter. De openingsprys werd bepaald op 360 tegen gisteren als slotprys 353 De belangstelling ging hoofdzakelijk uit van publieke zyde. Nu deze aandelen in tien beursdagen zonder onderbreking een koerswinst hebben behaald van circa 37 punten, werden ter beurze alle mo gelijke gissingen gemaakt en stak het bonusgerucht de kop weer op. Aandelen Philips waren een punt hoger by kalme handel. Aku's monteerden circa 2 pun ten. KLM werd ooveranderd geadvi seerd. In de oliehoek viel de stemming een beetje tegen. Na op f 173 te zijn ge opend. daalden aandelen Kon. Olie tot f 172,70 en verloren zodoende circa f 0.60 bij de vorige dag. Het fonds bleef f0,30 beneden Newyorkse pariteit. De scheepvaarten lieten zich weder om gelden met koerswinsten van 1 tot 2 punten. De meeste aandacht ging uit naar aandelen Scheepvaartunie, die cir ca 3 punten hoger waren. Nu er een einde is gekomen aan de ongunstige be richten van de scheepvaartmaatschap- pyen, meent de beurs, dat deze sector verhoudingsgewys te laag genoteerd staat en goede speculatieve mogelijkhe den in zich bergt. Van de cultures wa ren Senembah's by opening 1 punt in reactie op de forse koersstyging van gis teren, doch in verdere beursverloep werd dit punt ingehaald en kwam het fonds nog iets boven de slotpriis van gisteren te liggen. Amsterdam Rubbers boekten een winst van 2 punten; Ver. Deli's 1 punt hoger. De ondertoon in kortlopend Staats papier lag iets gemakkelyker; het lang- opende papier bleef vrywel onveran derd. Aandelen Lucas Bols 290 oieden (271) op het verschenen gunstige jaarverslag. Aandelen Ned. Ford werden op 190 laten geadviseerd tegen gisteren 190 op mede delingen uit de jaarvergadering. Blik- fabrieken werden vernomen op 126 ex 9% dividend (133% cum dividend). WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 juni - Londen 10.58% —1050%; N. York 3.78H—3 79A; Mon treal 3.93H—3.94A; Parys 89.80—89.90; Brussel 750%7.50%; Frankfurt 90.42 —90.47; Zürioh 86 53%—8658%Zürioh Ovr. fr.) 88.43%—8848%; Stockholm 73.1/773.22; Kopenhagen 54.71%-54.76% Oslo 52.9052.95; Milaan 60.70%— 60.75%; Wenen 14 00%—14.01%. Donderdag 12 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3Va (3) Ned. '51 3% QQ5, Ned. '53 (3%) ^7 Ned. '56 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. '37 3 Ned. WB. lening 6% Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 koers v. heden 94% 94A 80% 81% 91% 91A 94 94% 93% 93% 93A 93A 88% 88% 89% 89% 89% 89% 90% 90% 89% 89% 107% 109% 93% 93% 95B 95% 94H 94% 60% 91% 91A 73B ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My .en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden AÜ.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap v Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B Ned. Kabelfabr Wilton Feyenoord Biliton 2de r Isi Dordtse Olie gew Kon Petr (f. 20.—) idem (50 ft f 20.—) Holl Amer UJn Java China Paket KIM Ned. Stoomv. My Kon Paket My Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr cert Ommeren cert. Kon Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 <3%) 3 93 93% Den Haag 1937 1 3.. 86B Lelden 1947 92 %B F'dam I-m 3% 93*4 93% 33% 33% 85 85% 165 167 67% 69% 90% 91 104% 105% 34% 34% 69% 68% 13% 13 179% 180A 183 185 294 298 172% 177% 300 299 288 293 249 285H 285% 153% 154% 353% 357 183 188% 181 189% 726% 726% 174.30 17320 173.25 172.55 147% 147 123 128 101.50 10180 137% 139% 113% 113 145 147% 129% 130 223 225 113 115% 114% 117% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98 98% Premieleningen 99 99% 87% A'dam '56 I 2% 81% 82% A'dam '56 13 2% 97% 98 Eindhoven '54 2% 81% 82% Enschede'54 2% 81 81 Den Haag '52 I 2% 91% 92 Idem n 2% 97 b 98B R'dam '52 I 2% 92% 93 92% 93B Utrecht '52 2% 92 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 223% 223% 192 192% 179% 180 Twentsche Bank 164 164 Industrie Ondernemingen 240 b 25QB Borneo Sum. H.My. 44 43 Ned. G. en Sp. fabr. 200 Kon. Ned. Grofsm 95 96% Internatio 75 74L Rott. Droogdok My. 486b. 496 Tleleman en Dros 8% 8% Ned My. Walv.vrt. 75 74% My. Spoorwegen Dell Spoorweg Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific ün States Steel 7% 27A 79 49fj 43 54% 39 93% 46% 72% 29% 65% 27% 79 49% 42%exd 55 38A 94% 47 72% 29 H 65A Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen Edelmet Kon. AA Pref wa Idem Electrolas B Holl Constructie Ing bur v Bouwnfjv Int Kunststofl Ind Leidsche Wolspinn Sikkens Lakfab 53 Ver Touwfabrleken Wernlnk's Betonm Van wyk Textiel Zaalberg V_K 11/6 43% 44% 52 374 405 124% 40 39GL 148% 148%L 400 402 163 165B 78% 78% 61% 61% 117% 118%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7