de lekkerste half zware shag kerko Duitslands „oudste man" blijkt een handige vagebond te zijn... Kamer gaat akkoord met sparen door de jeugd met Rijkspremie Nieuwe Belgische regering voor een lieel zware economische taak Communisme is bezig de NAVO te omsingelen, zegt P. H. Spaak F13 50 DONDERDAG 12 JUNI 1958 Franz Grobauer (of hoe hij heten mag) is niet 108 maar hoogstens 57 jaar oud (Van onze correspondent te Bonn) Op uitgerekend 1 april jj. is, zoals wtf destijds meldden, te Karlsruhe een kleine man met een grote baard gearresteerd, die men hield voor de oudste man van heel Duitsland. Hij noemt zich Franz Grobauer, heeft een oude legerpas waarin staat, dat hij geboren is op 30 juli 1849 te Koblenz, heeft zich laten fêteren als een koning en is een vrolyke baas van jewelste, maar men is alge meen van mening, dat hy een leugenaar eerste klas is. Hy heet waarschyniyk helemaal niet Grobauer, is hoogstens 57 jaar oud en heeft een zeer avontuurlijk leven achter de rug. Een jaar geleden zwierf hy nog doorZuid-Amerika! Slachtoffer van Duitse „Griindlichkeit" Een paar weken geleden kwamen en kele in Zuid-Amerika levende Duitsers voor vakantie terug in Hamburg en Frankfort. Zij lazen in de krant over de oudste man van Duitsland en riepen uit: Dat is onze vagebond! Die vagebond is, ver voor de oorlog, zo neemt men aan, als blinde passagier van Duitsland naar Noord-Amerika ge gaan. Hij wilde alles doen, maar hy haat werken, tot vandaag de dag. Gro bauer of hoe hy dan ook heet trok als landloper dwars door de Verenigde Staten, was olieboorder en zelfs walvis vaarder en zette tenslotte voet aan wal in Zuid-Amerika. En ook hier begon hij weer te lopen: dwars door de oerwouden en over vlakten. Hij leerde Engels. Spaans en Portugees. Men beweert zelfs dat hy deze drie talen even goed spreekt als Duits! Bedelend en hier en daar wat werkend belandde hy tenslotte in 1953 te La Paz, de hoofdstad van de Zuid- amerikaanse staat Bolivia Daar meldde hy zich by een Duitse familie en vroeg in het Duits om wat eten en kleding. Hij bleef een paar dagen maar verdween voortgedreven door zyn avonturierszucht, toch al weer spoedig. In juli 1957 dook hy opnieuw voor deze Duitse familie op, thans aan boord van het Braziliaanse schip „Alberto Dodero" dat met ver scheidene Duitse gezinnen op weg was naar Hamburg. Een arme vluchteling Het bleek, dat de Westduitse ambas sade te Rio de Janeiro het mannetje hy is maar 1.60 meter groot van de Braziliaanse autoriteiten had gekregen en hem een kaartje en een goed kostuum had gegeven. Aan boord van het schip papte herr Grobauer aan met een groepje Chilenen, dat op weg was naar het communistische Wereldfestival voor de jeugd te Moskou. En op een of an dere byzonder intelligente wijze hebben die Chilenen hem waarschijnhjk van Hamburg naar Oost-Berlijn gesmokkeld. In Oost-Berlyn, zo wil het verhaal, is hy ergens op een perron heen en weer gaan scharrelen tot hy een trein, be stemd voor West-Duitsland, zag. Daar stapte hy in. Het bleek een trein voor uit Polen afkomstige Duitsers te zijn, die naar West-Duitsland mochten rei- een. Grobauer speelde meteen mee en noemde zich eveneens een vluchteling uit Stettin in Polenhoe hem dat alles gelukt is, is thans nog een raadsel. Bloemetjes en goed eten... Maar toen hy in december 1957 ten slotte in een Westduits vluchtelingen kamp verzeild raakte, begon het goede leven voor hem. Men ontdekte zyn leger pas, waarin stond dat de grenadier Franz Grobauer in Koblenz was geboren, op 30 juli 1849. Verpleegsters vertroetel den hem en schoven hem de fynste hap jes toe- Men sprak van de triomftocht van opa Grobauer, die het hem dan toch maar eventjes lapte om helemael van Stettin te komen teneinde zijn aller laatste levensjaartjes in de Bondsrepu bliek te siyten. Bloemen op zijn tafel, het beste eten op zyn bord wie deed hem wat? Wat deerde het hem, dat en kele slimmerikken het een beetje gek vonden, dat deze 108-jarige at alsof hij achttien was, dat hij nog zo verliefd was als een 20-jarige en dat hy er uit zag ak een goede zestiger? Opa ging door. Hij liet zich in Trier fêteren alsof hy een wereldtitel had behaald. En trots liet hij het zich aanleunen, dat de burgemeester van Trier hem zei, dat hij blij was. dat de oudste burger van Duitsland in de oudste stad van het land wilde toeven! Nu in het gevang! Hij bleef er vier maanden lang en leidde het beste leven dat hij ooit ge had had. De Duitse „Gründlichkeit" deed hem tenslotte de das om. Want zijn naam was in Koblenz in geen kerkboek, in geen gemeenteboek, kortom nergens te ontdekken. En kenners schatten hem werkelijk niet ouder dan een jaar of 57. Op een dag viel het vrolijke leven van deze vagebond in diggelen. Juist toen hy Einde van het knalpot-lawaai is in zicht Op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid mej. Ten Broecke Hoekstra betreffende het hinderlijk la waai veroorzaakt door open knalpotten van bromfietsen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord: In een wijziging van het Wegenver keersreglement die zich in het laatste stadium van voorbereiding bevindt is o.m. een bepaling opgenomen, welke voorschrijft dat van bromfietsen de af gewerkte gassen niet anders mogen wor den afgevoerd dan door een inrichting welke behoorlijk geluiddempend en over de gehele lengte gasdicht is. Nu de invoering van een zodanig voor schrift op korte termijn kan worden te gemoet gezien, bestaat geen behoefte aan een voorlopige maatregel, welke trouwens zonder wijziging van het We genverkeersreglement moeilijk effectief zou kunnen zijn. Journalisten uitgesloten van inlichtingen L.V.D.? Het Tweede Kamerlid de heer Van Rijckevorsel heeft aan de minister voor Defensie gevraagd: Is het juist, dat twee redacteuren van een dagblad niet meer op dezelfde wijze als andere journalisten inlichtingen kunnen verkriigen van de Leger Voor lichtingsdienst? Zo ja. welke redenen hebben tot deze maatregel geleid en heeft bij het nemen van deze maatregel mede gewogen de door de redactie van dat dagblad ge stelde omstandigheid, dat een der gedis crimineerde redacteuren een büzondcr werkzaam aandeel heeft geh»d in pubü- katies over de zaak-majoor K en ande re tot de dienst Materieel Landmacht behorende zaken'1 een groepje journalisten met veel geest drift stond te. vertellen, hoe hy om streeks 1870 had deelgenomen aan de Duits-Franse strijd bij Thionville, Gra- velotte en Sedan, arresteerde men hem. Hy zit thans in het gevang te Karls- rühe, waar hy een vrolijke klant is maar geen woord zegt als de politie over zyn verleden begint. Zijn verleden blijft een gesloten boek. Ook al zyn er enkele Duitsers in ZuidAmerika die hem ken nen als de vagebond, die om eten en kleren vroeg en dan weer verder trok Een vagebond! De laatste van deze eeuw misschien, zuchten vele Duitsers en zy keren daarna weer terug naar de reali teit van de atoombom. Algiers en het Westduitse „Wirtschafswunder". 'n Charmant modesnufje. Soepelvederlichtmo dieus... handig afwasbaar en zó voordelig! Uit plastic in de modekleuren wit, geel, pastelblauw en koraalrood. Met extra paar gratis nylon hakjes, door uzelf in 'n hand omdraai te bevestigen! Aluminium pin-door-de-hele- hak. Kan gegarandeerd niet breken Brits studentenblad onthulde methoden van spionage Auteurs zullen voor de Old Bailey terechtstaan Twee studenten van Oxford zullen binnenkort terechtstaan voor de ..Old Bailey"' in. Londen, het centrale straf gerechtshof. wegens het publiceren van een artikel over de werkwijze van de spionagediensten in Westerse landen. In het studentenblad „Isis" hadden zij een geruchtmakend artikel gepubliceerd, waarin zij o.m. stelden, dat grensinci denten worden uitgelokt en provocerende daden worden bedreven met het doel ge gevens te verzamelen over sterkte en op stelling van de strijdkrachten achter het ijzeren gordijn, de werkwijze van de waarschuwings- en inlichtingendiensten aldaar en soortgelyke gegevens. De voor behandeling van deze zaak tegen de 22- jarige Paul Thompson en de 24-jarige William Miller diende voor de rechtbank in Bow Street. De behandeling had plaats achter gesloten deuren. De raads man van beide studenten, het parle mentslid Rawlinson, verklaarde na af loop van de besloten zitting, dat de ver dachten ontkend hadden de veiligheid Van het land opzettelijk in gevaar te hebben gebracht door het publiceren van dingen, waarop de wet inzake geheim houding van officiële gegevens van toe passing is. Nadat deze zitting van het ..Bow Street magistrate court" had vast gesteld. dat het openbaar ministerie vol doende bewijsmateriaal kon aanvoeren tegen de beide verdachten, werd de zaak dus verwezen naar „Old Bailey", waar de Advertentie sAM SON behandeling zal plaatshebben in de zit tingsperiode. welke begint op 17 juni a.s. Beide verdachten bevinden zich intussen tegen een borgtocht op vrye voeten. In het artikel in „Isis" werd o.m. ge zegd, dat de Westerse geheime diensten met. opzet van tyd tot tijd een vlieg tuig achter het ijzeren gordijn laten verdwalen om inlichtingen te krijgen van de soort, welke hierboven is ge noemd. „Omdat de Russen niet altijd de gewenste inlichtingen geven, worden deze uitgelokt". „Een vliegtuig „ver dwaalt" achter het ijzeren gordijn. Ta perecorders in het Westen leggen de op gewonden gesprekken van de Russische piloten vast en als zij het vliegtuig tot landen dwingen, is er een internationaal incident geschapen, dat op de gebruike lijke wijze wordt afgehandeld". Uitvoerig debat over de bezitsvorming (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren algemeen haar instemming betuigd met het voorstel van de regering om het sparen door de jeugd te bevorderen. De jeugd van 15 tot en met 19 jaar, die in één jaar tenminst f 30.(en ten hoogste f 200. spaart, krygt na 6 jaar (bij huwelijk na drie jaar) een premie van „tenminste 10 procent" over het gespaarde bedrag plus de gekweekte rente. Voor het ver- krygen van de premie kan ten hoogste 9 jaren worden gespaard. Wie in militaire dienst is geweest, kan nog een jeugdspaarovereenkomst sluiten zolang hy nog geen 24 jaar is. De overeenkomst eindigt in ieder geval by het bereiken van de 29-jarige leeftyd. De kosten voor het Rijk worden op den duur geraamd op ruim 8 miljoen gulden per jaar. De premie blijft buiten de heffing van de inkomsten belasting. F.r is een Bata filiaal vlakbij I Verdeelde meningen Het premiepercentage van 10 wilde de heer Hazenbosch (AR.) vastleggen in een wet. Hy diende met dit doel een amendement in, dat mede was onder- tekend door de leden van de KVP en de CHU. Het wetsontwerp vermeldt „tenminste 10 procent". Tegen het vast leggen in de wet van het premiepercen tage van 10 had de heer Den Uijl (PvdA) bezwaar omdat de ontworpen spaarregeling voor ambtenaren premie percentages vermeldt van 15 procent (voor inkomens boven de f. 7000.per jaar) en van 25% voor inkomens bene den genoemd bedrag. Hy zou in de jeugdspaarwet eventueel willen opnemen „tenminste 10% en ten hoogste 15%" opdat de regering een zekere speling krygt. Van de zyde van de AR, KVP en CHU werd er ook voor gepleit in het alge meen voor de Jeugd tot 24 jaar (en dus niet alleen voor ex-militairen) de moge lijkheid open te laten nog een jeugd spaarovereenkomst te sluiten. Zij dron gen er ook op aan de gelegenheid te openen in een jaar tot een zeker bedrag meer dan het maximum van f.200.in aanmerking te doen komen voor premie, indien in overige jaren door omstandig- Rekening van Expo, sanering van mijnen, landbouwkosten en verkiezingsbeloften... (Van onze Brusselse correspondent) De nieuwe Belgische regering is nog niet gevormd, maar in politieke kringen is men van oordeel, dat zy belangrijke economische vraagstukken zal dienen op te lossen. Om de Expo tot stand te brengen en bruggen, tunnels en viaducten in Brussel te bouwen, heeft de regering veel geld tot zich getrokken voornamelijk door leningen, welke o.m. in Duitsland, Zwitserland en de Verenigde Staten wer den geplaatst. Men zal de nota by het begin van 1959 moeten betalenHoe men de zaak ook bekykt, en zelfs wanneer de Expo méér zou opbrengen dan verwacht wordt, toch zal de regering voor zware financieringsproblemen worden gesteld. Het zal dus van de bekwaamheid en soepelheid van de nieuwe minister van Financiën afhangen, of men in België de dubbele taak aan zal kunnen: enerzijds de rekening van de Expo en de grote openbare werken betalen, en anderzyds genoeg middelen beschikbaar hebben om een eventueel doorzettende depressie te bestryden. Op het ogenblik wordt er byvoorbeeld in vele kolenmynen reeds drie tot vier dagen per maand niet gewerkt, terwyl de voorraad kolen is opgelopen tot 4.5 miljoen ton. In andere sectoren, zoals de textielindustrie, werden talryke arbeiders werkloos. In de metaalfabrieken tenslotte liggen de binnen komende bestellingen 23 procent lager dan over het eerste kwartaal van vorig jaar. Maar onze zuiderburen zijn van nature optimistisch De reorganisatie van de Belgische kolenmynen (om de samensmelting van bedrijven) zal eveneens moeten worden aangepakt Het is een probleem, dat niet langer kan worden uitgesteld. De suusidies van de Kolen- en Staalge meenschap zijn immers afgelopen en Luxemburg is niet langer bereid om de Belgische mynen te helpen. Alleen het Sociaal Fonds zou de werkloos geworden mijnwerkers kunnen helpen, maar van nieuwe subsidies voor het dekken van financiële verliezen is geen sprake meer Met de landbouw staat het er ook niet zo schitterend voor. Op het ogen blik zitten de koelhuizen tot de nok toe vol boter Tegen eind juni zal deze voorraad tot 7 5 miljoen kilo opgelopen zijn. maar al die boter zal in de ko mende herfst- en wintermaanden zeker niet verkocht kunnen worden. Men heeft reeds gepoogd om boter naar Engeland te exporteren, maar de Nederlanders. Denen en Nieuw-Zeelanders trachten dat al veel langer te doen. De export van 1000 ton boter tegen de fantastisch lage prys van 1.50 gulden per kilo lokte heftige protesten uit vanwege Engelse landbouwkringen. De Britten hebben de Invoer van Belgische boter toen gauw onder een invoervergunningsstelsel ge plaatst. De financiering van de verkie zingsbeloften zal de minister van Financiën ongetwyfeld enkele slapeloze nachten bezorgen. De CVP beloofde het arbeiderspensioen met 5000 franken te verhogen tot 36000 franken. Men zal hiervoor de reserves van het systeem der sociale verzekeringen moeten gebruiken Het kosteloos onderwys tot 18 jaren is voor de staat allesbehalve kosteloos. Er zullen heel wat meer budgetaire kre dieten aan de vrye rooms-katholieke scholen moeten worden gegeven. De duurste verkiezingsbelofte is echter de vermindering van de dienstplicht met drie maanden tot twaalf maanden. Men zal namelyk een groot aantal functies in het leger moeten toevertrouwen aan beroepsvrijwilligers. die drie tot zes ja ren zullen dienen Hoeveel dat zal gaan kosten, weet op het ogenblik nog nie mand. maar een ieder vermoedt, dat er enkele miljarden franken mee gemoeid zullen zyn Zo is er een serie problemen, waarvoor de regering van morgen zich direct zal dienen in te spannen. De Belgen, die van nature nogal optimistisch zijn, ver wachten dat de economische conjunc tuur in de wereld zal verbeteren en dan zal er vanzelfsprekend door de stijgende belastinginkomsten geld genoeg zyn om enkele welvaartsplannen (ondermeer de premiebouw van 100.000 volkswoningen) te verwezeniyken. Maar het is nog lang niet zover. heden minder dan het maximum is in gelegd. Het aanmoedigen van de bezitsvor ming noemde de heer Hazenbosch (AR) dringend nodig voor de handhaving van de ondernemingsgewyze georganiseerde maatschappij, want er zal in de komen de tijd enorm veel moeten worden ge- investeerd. Wanneer dat noodgedwongen zou moeten worden overgelaten aan de overheid, dan zou het met de bestaande economische orde gedaan zyn. Hy klaag de daarom over het trage tempo van de regering met het op gang brengen van de bezitsvorming* De heer Koersen (KVP) drong er met grote nadruk op aan, dat het wetsontwerp tot uitbrei ding van het bouwsparen tot andere spaarfondsen, beslist in het begin van het nieuwe parlementaire jaar (septem ber) zal worden ingediend. Opvoedkundige waarde Evenals de heer Van Dis (SGP) had de heer Van Leeuwen (VVD) geen grote verwachtingen van het jeugdsparen voor de bezitsvorming, maar vanwege de op voedkundige waarde zou hy zijn stem aan de jeugdspaarwet toch geven. De bezitsvorming noemde hy een moeilyk onderdeel van de kabinetspolitiek, om dat men niet de socialistische belasting- politiek kan voorstaan en tegelykertyd werkelyk hart kan hebben voor de par ticuliere vermogensvorming. De socialis tische belastingpolitiek is gericht op herverdeling van het inkomen, maar niet op bezitsvorming. Inderdaad, bevestigde de heer Den Uyl PvdAvoor ons is een hervorming van de bezitsverhoudingen een fundamentele zaak. Wij wensen bezitsspreiding, die het mogelijk maakt, dat de werknemers aanspraak krijgen op een deel van het produktief vermogen, maar met de heer Van Leeuwen (VVD) was hij het wel eens, dat men de arbeiders niet meer invloed moet geven in een bedryf via de aandeelhoudersstoel. Dat moet op andere manier gebeuren. Wie subsidieert wie? Het sparen met een Rykspremie noem de de heer Van Lêeuwen (VVD) slechts een compensatie voor de te hoge belas ting (vooral voor de ongehuwden) en de te lage rente. By een rentevergoeding van 5%, rente op rente gerekend, zou men hetzelfde resultaat krygen als met een premie van 10%. Een sterke voor keur sprak de heer Van Leeuwen daar om uit voor een algemene spaarregeling, opgebouwd naar deze trant, waaraan dan nog voor iedereen tot beperkte be dragen belastingvrydom over inkomsten uit dat sparen zou moeten worden ver bonden. Met het invoeren van steeds meer premieregelingen en subsidies in Nederland, wordt het onmogelijk nog te weten wie eigenlyk wie subsidieert. Van het sparen door de arbeiders voor pro- duktieve investeringen moet men geen verwachtingen hebben zolang de arbei der, zonder subsidie, nog niet de huur en de melk kan betalen. Ook de heer Den uyi (PvdA) zag het als een onmogelijkheid, dat een arbeider met vier kinderen en een inkomen van f.80.per week, daarvan nog kan spa ren. By alle subsidies en fiscale tege moetkomingen ter aanmoediging van de bezitsvorming, zei hij, zullen wU over wegen: zyn de gelden inderdaad niet effectiever te besteden ten behoeve van de bezitlozen, die geen spaarcapaciteit hebben en dus niet van de voordelen kunnen profiteren? Van het aanmoedi gen van het jeugdsparen wordt een extra-besparing verwacht van 20 mil joen gulden, maar daarvoor is nodig een subsidie van ruim 8 miljoen gulden. De hoge inkomstenbelasting voor on gehuwden zou de heer Den Uyl op korte termyn willen verlichten tegenover een verzwaring voor andere categorieën. Over de verwachtingen van het aan moedigen van de bezitsvorming in brede kring, zyn de meningen in de Kamer nog steeds verdeeld, maar met de jeugd spaarwet gaat men algemeen akkoord Vandaag geeft staatssecretaris Schmel- zer zyn mening over de bezitsvorming. Het Westen wordt van achteren bedreigd Economische naast militaire actie nodig „Op topconferentie twee dingen niet aanvaarden" Het communisme is bezig de NAVO te omsingelen, aldus verklaarde Paul Henri Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO, gisteren op de jaarlykse lunch van het Britse persbureau Press Asso ciation. In 1958, zei hy, ligt het arbeids terrein van het communisme in hoofd zaak in Azië en Afrika, en het werk is waarschijnlijk meer economisch en soci aal dan militair. „Men behoeft slechts een atlas te raadplegen en de kranten te lezen om te beseffen, dat de NAVO omsingeld wordt". De verdedigingspositie van de Weste- lyke wereld wordt volgens Spaak nu van achteren bedreigd en voor het ogenblik heeft het Westen daar nog geen ant woord op gevonden, collectief noch indi vidueel. Naar zijn mening is het enige doel treffende antwoord een collectief. Dit houdt in dat de strategie van de NAVO, zoals die tien jaar geleden werd opge zet. te eng en onvoldoende is geworden. Het in hoofdzaak militaire karakter van de NAVO is verouderd, aldus Spaak. De alliantie moet volgens Spaak beslist mi litair blyven. maar zy moet politieke en economische eenheid hebben. Econo misch vooral, niet alleen opdat alle le den van het bondgenootschap sociale vooruitgang kunnen maken, maar ook opdat de minder ontwikkelde landen die (W dé/z-Crft i/ulf/ e*[ paw/qrifó ATLETIEK Twee Holland-junioren in landenwedstrijd In de landenwedstrijd atletiek tussen de junioren van Nederland en West- Duitsland zal onze stadgenoot Rob Pommee de Nederlandse kleinen op het nummer hoogspringen trachten hoog te houden. Kees Smit. eveneens van het Leidse Holland is gekozen voor de es tafetteploeg 4 x 100 meter. De wedstrijd wordt op 22 juni te Hil versum gehouden. In de landenwedstrijd dames Neder landFrankrijk, op 29 juni a.s. te Rijs wijk. komt onze stadgenote Gerda Kraan (Bataven) uit op de 800 meter. WIELRENNEN Ronile van Nederland nog een zorgenkind De Stichting Sportevenementen, die van de voormalige N.V. Efor de Ronde van Nederland heeft overgenomen, is gisteren in Amsterdam voor het voet licht getreden met de Ronde, die reeds volgende week dinsdag moet beginnen. En al lijkt alles weer „geklaard" en de Ronde van Nederland van een wisse dood gered, als neutraal toeschouwer kan men zich toch niet aan de indruk onttrekken, dat de tiende Ronde nog net zo'n zorgenkind is als de eerste. Het bedrijfsleven, dat de Ronde via de publiciteitskaravaan mogelijk maakt, heeft zich weer achter het evenement geschaard, doch men kan er op aan: niet zonder de ontwikkeling met ar gusogen te bekijken. Het slappe gedoe van de Nederlandse renners de afgelo pen jaren heeft de Ronde van Neder land niet voor niets „goodwill" gekost. Om er toch een element van strijd in te brengen heeft de heer O. van Erp, die weer als directeur van de Ronde op treedt, de twee Belgische „Rikken" ge contracteerd, t w. Rik van Looy en Rik van Steenbergen, ieder met een eigen ploeg, speculerend op de rivaliteit, die tussen beiden bestaat enmet de vage hoop, dat waar twee honden gaan vechten om een been. misschien een derde ermee heen kan lopen. Die derde zou dan een Nederlander moeten zijn, één vande zoveel, want gistermid dag wist de heer Van Erp ons nog niet precies te vertellen, hoevel Nederlandse renners precies starten, hoe ze gefor meerd worden op welke favorieten we dus precies kunnen rekenen. „Op dat moment", vertelde de heer Van Erp. „was o.a. Pellenaars nog aan het onderhandelen, de Pel. van wie de zelfde dag de jobstyding de lucht in ging. dat de Tourploeg het zonder hem zon moeten doen...." Men merkt het al: het is alles nog een slag in de ruimte en men kan alleen maar hopen, dat het geen slag in de lucht blijft, dat de Ronde inderdaad stryd gaat brengen en de Nederlandse renners inplaatc van zoals de laatste twee iaar de Belgen de overwinning ca deau te doen. nu inderdaad bereid zyn ervoor te vechten Het is wel merkwaar dig. dat hiervoor - wat toch voor hen in de eerste plaats een belang is zo moet worden gepleit. nog niet tegen het Westen zyn opgezet, van het Westen de hulp kunnen krygen die zy nodig hebben. Als het tot een topconferentie komt, aldus Spaak, moet het Westen twee din gen niet aanvaarden, namelyk de terug trekking van de Amerikaanse troepen uit Europa en de neutralisatie van Duits land. Een neutralisatie van Duitsland zal volgens Spaak leiden tot de neutra lisatie van geheel Europa en een herle ving van het Amerikaanse isolationisme. Van het standpunt van ontwapening uit bezien, vindt Spaak het staken van de kernproeven zinloos. Korte, maar enorme brand te Vlaardingen Vannacht werd gemeld dat er een brand was uitgebroken in de fabrieks hallen van het Aannemersbedrijf Muys en De Winter aan de Industrieweg te Vlaardingen. De brand woedde in een opslagplaats van nieuw hout en bekis tingen, veelal gebruikt voor betonbouw. De opslagplaats is achter de hallen van de fabriek gelegen. De vlammenzee nam geweldige afme tingen aan. Toen de bran'dweer, die spoedig met veel materieel aanwezig was, het vuur met ruim tien stralen had aangegrepen, zag men dit echter zienderogen verminderen. Het gevaar voor uitbreiding was dan ook gauw be-' zworen. De hallen, waarin zich kostbare machines bevinden, konden gelukkig behouden blyven. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Verzekering dekt die schade. MODERNSTE KAASPAKHUIS VAN EUROPA IN GOUDA Door het overhalen van een hand greep, die een sirene deed loeien heeft de burgemeester van Gouda ,mr. dr. K. F. O. James, gisteren het modernste kaaspakhiuis van Europa in gebruik ge nomen. In dit kaaspakhuis, eigendom van de firma „De Producent", te Gouda, kan 1800 ton kaas word'en opgeslagen in een ruimte, die geheel is afgesloten van de buitenwereld en waarin de tem peratuur naar eigen wens kan, worden geregeld Men beschikt over 72 km. lengte aan plankieren om deze kaas voor korte of langere tijid te (conserve ren- Het ka as transport geschiedt geheel mechanisch. merk voor reiswekkersl DUIVENSPORT Wedvlucht op Orleans Wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans, gelost te 5.45 uur met zw wind. Nulpunt 508 km. L.P.C. In concours 180 vogels. Ie duif te 11.44.35 uur. W. Teske 1; J. Kuk- ler 2, 6; D. v. d. Nieuwendyk 3: J. Knijnenburg 4; M. Nyssen 5; W. Stou ten 7; D. Mosseveld 8; A. Krol 9; H. v. Alphen 10. De Blauwkras In concours 99 vogels. Ie duif te 11.47.57. uur. Gebr. Gysman 1, 3 5. 6. 8; J. Rozier 2; W. v. d. Wel 4; P. Hansen 7; H. Kop 9; G. Grebel 10. De Vriendenclub In concours 258 vogels. Ie duif te 11.52.08 uur. L. L. Bax 1; L. Gysman 2; C. P. Gysman 3. 10; J. Staffeleu 4, 5; W. J. Mark 6; C. v. Cleef 7; J. Selier 8; Dekker—Uljee 9. De Bonte Duif In concours 131 vo gels. Ie duif te 11.47.50 uur. S. Bink 1; N. Oudshoorn 2, 3, 5; G. A. v. Albada 4, 9; W. Wolters 5, 6, 7, 10. Columba In concours 73 vogels. Ie duif te 11.50.- uur. R. P. de Graaf 1, 4, 5. 10; G. D. J. Oude Elferink 2, 3, 6, 7, 8; H. Flippo 9. Sportsplinters Andrei Potanin, de eerste Russische tennisspeler, die ooit op een Engelse centre-court verscheen, is gisteren door Narendra Nath (India) met 6—0, 62 verslagen. Anna Dmitri eva een zestien-jarig meisje uit Moskou, moest in haar eerste wedstryd met 5—7. 60. 57 haar meerdere erkennen in de Britse speelster Carol Levy. Te Parys is op 74-jarige leeftyd de heer Gaston Barreau overleden, presi dent van de keuzecommissie van de Franse voetbalbond. Hij is jaren lang de enige samensteller van het Franse elftal geweest. Voor ruim duizend toeschouwers heeft het Nederlandse jeugdelftal (be neden 23 jaar) dat een toer naar Cura cao gaat maken, gisteravond in het sportpark Schoonenberg te Velsen een nuttige oefenwedstryd gespeeld tegen het Velser elftal. De jeugd won met 3-2.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5