Geef mij maar Nescafe Nescafé Vestigiogseisen marktkooplieden NOLET'S .Vereniging van Hoofdambtenaren bij Marktwezen houdt congres VADERDAG 1, Leiden was gisteren en vandaag wederom congresstad. Ditmaal hield de Ver- enigng van Hoofdambtenaren bjj het Marktwezen in Nederland in de Sleutel- gtad haar tweedaags congres, dat in tal van hoogtepunten uiteen viel. zeniyk ryk zyn, doch in liquiditeits- moeiiykheden verkeren. Men is dus vol komen solide, doch niet liquide. Deze liquiditeitsmoeilijkheden plegen te worden opgelost door het verstrekken van krediet. Tot diegenen, die in deze omstandigheden verkeren behoren pu bliekrechtelijke en privaatrechtelijke in stellingen. rechtspersonen en particu liere personen. Publiekrechtelijke licha men zijn de staat, de provincie, de ge meente e.d.; privaatrechtelijke lichamen zijn grote organisaties, naamloze ven nootschappen, coöperatieve verenigin gen of instellingen, die op openbaar ge zag zijn ingesteld of als geoorloofd zijn toegelaten. De natuurlijke personen, zegt spreker, zijn U en ik en alle an dere mensen, die met ons de aarde be volken. Wanneer liquiditeitsmoeilijkheden zich voor doen of bepaalde kostbare voorzie ningen moeten worden getroffen, dan kan men overheid of particulier een beroep doen op de kapitaalmarkt. De staat kan om uit moeilijkheden te geraken belastingen heffen; ook kan zij een gedwongen geldlening uitschrijven. Wanneer door velen tegelijk een beroep wordt gedaan op de kapitaalmarkt, dan stijgt de prijs van het geld en ontstaan er spanningen, die tot beperking der be stedingen zullen leiden. Spreker ziet thans een zekere ontspanning op de kapitaalmarkt en hij verwacht dat deze zich nog zal voortzetten. De gemeenten hebben op het stuk der belastingen een beperkte bevoegdheid- Zij zullen door het opnemen van krediet de benodigde geldmiddelen moeten zien te verkrijgen. Lenen dat is opnemen van krediet mag men in het algemeen voor objecten. die een nuttigheid hebben van meer dan een jaar. Het getuigt van wijs beleid wanneer zoveel mogelijk uitgaven uit de gewone middelen worden betaald. Voor grote objecten, spreker denkt in deze Coffeïnevrij Espresso Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! 's Werelds meest favoriete Instant Coffee! culieren met beleid gebruik maakt van krediet, economische en maat schappelijke voordelen kunnen worden genoten, waardoor men zal kunnen zeggen: „We zijn rijk, al hebben we dan ook geen geld"! ONTVANGST IN HET STADHUIS Onderwaardering taak van verplegende Om elf uur werden de deelnemers aan di't congres, o.w. zich ook de oud directeur van Markt- en Havendienst, de heer L. A. Mennes, bevond hij be- kring aan de komende nieuwe veemarkt. hoort tot één .der oprichters van de zal een beroep op de kapitaalmarkt vereniging in de Burgerzaal van het moeten worden gedaan. I stadhuis ontvangen. Ter begroeting Spreker bepaalde zijn gehoor vervol- waren hier aanwezig de burgemees tea-, gens bij de Middenstandskrediet-be- wethouders Van der Kwaak en Men- schikking en noemde de verschillende ken en ld,e gemeentesecretaris, mr, J. soorten van krediet, die van Rnkswege •- - - - hiervoor worden beschikbaar gesteld. De i kom heette en iets vertelde over Lei- Rijksmiddenstands-consulent en de di- c;,en centrum van wetenschap, cul- i-nntonr uan rlo r»la orcom lra iVAlrtriAn- 1 tuur. industrie en handel, schonk Nadat de vele congressisten gisteroch tend in „Het Gulden Vlies" waren ver welkomd. werden tijdens een huishou delijke vergadering tal van verenigings- iaken afgedaan. De voorzitter, de heer J. A. W. Berg- velt uit Amsterdam, deelde in deze vergadering mede, dat momenteel ge werkt wordt aan de totstandkoming van vestigingseisen voor de markt-, straat- en rivierhandel. Dit zal tot gevolg hebben, dat straks alle markt- kooplieden moeten zjjn ingeschreven in het Handelsregister van een Kamer van Koophandel en dat zij moeten voldoen aan bepaalde voorwaarden, zoals kredietwaardigheid en vakbe kwaamheid. Bij de deze ochtend gehouden be stuursverkiezing werden de penning meester. de heer E. Stevens uit Maas tricht en de tweede voorzitter, de heer J. P. Bruul uit Amsterdam, herkozen. DE GESCHIEDENIS VAN LEIDEN Na een door het gemeentebestuur aan- leboden koffietafel werden de deelnc- lers aan het congres ontvangen in het ravensteen. Mr. J. Drijber heette hen ier namens het College van Curatoren Ier Leidse Universiteit hartelijk welkom, 7aarna de archivaris van Leiden, mej. A. J. Versprille, een bijzonder boei- le voordracht hield over de geschie- rnis van de Sleutelstad. Wanneer U zo de stad doorloopt zou u niet zeggen, dat hier vroeger alleen naar aan de Breestraat een paar hutjes ran boeren en vissers stonden en dat inkele boerderijen nog eigendom waren ran een Utrechtse kerk. aldus mr. Ver- iprille. Van grote betekenis voor de in- iustrie van Leiden, die reeds in de der tiende eeuw een grote vlucht had ge- ïomen, was het optreden van de Hol- andse graven, die hier ter stede een voning hadden staan, waarbij het Steen Jnverbrekelijk verbonden was. Vooral floris V heeft veel voor de toenemende akenindustrie gedaan. Hij was het, die iet marktcentrum met beveiligende 'oorschriften verstevigde. Na gewezen te hebben op de oospron- :eljjke stad rondom de eerste kerk, de *ieterskerk, met de volgende uitbrei- lingen, zoals de omgeving van den lurcht waar men weloverwogen op de plitsing van de Rijn tol hief. vertelde nr. Versprille van de perikelen, welke ie wolindustrie getroffen hebben. Ener- ijds kende Leiden rijkdom, aan de an- lere kant was het dikwijls grote ar- noede; de stad had vele kwetsbare •unten. In het midden van de zeventiende eeuw bloeide de Leidse industrie, nadat floor de belegering veel schade was on- iervonden, weer op. Vooral Franse im- lorteerden hier nieuwe technieken, het- ieen de industrie ten goede kwam.In atere eeuwen heeft Leiden weer een rrote achteruitgang meegemaakt. Telde iet in 1672 een hoogtepunt nog 70.000 inwoners, in de jaren hierna Blonk het zielenaantal zienderogen, zo- flat stadsuitbreiding niet alleen niet meer nodig was maar er zelfs een groot voninp-overschot ontstond. Thans ziet alles er wat anders uit en lang niet zo somber: Leiden trekt nu steeds meer in- flustrieën aan. Tot slot vertelde mej. mr- Versprille m het kort nog iets van Leiden als uni- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN i Johnny, zn van J. J. de Boer en C. H. van Tongeren: Elisabeth, dr van P. J. M. aan der Werf en E. van der Biezen; Frans. van J. J. Groenewegen en C. Cornelisse Cornells Antonlus en Antonlus Cornells, ans van C. H. van Wetten en A. van den Nleuwendljk. OVERLEDEN Voor het eerst in drie eeuwen De Waag: „concertzaal"' i iFoto L.D./Van Vliet) versiteitsstad met een beroemd verleden, i maar niet minder beroemd heden, en over de inrichting van het oude stads bestuur en de functies van het Graven steen. De congresgangers, uit wier naam de heer Bergvelt mej. Versprille dank zegde I voor haar uiterst leerzame causerie, maakten, nadat nog enkele vragen een deskundige uitleg van de gemeente-ar- j chivaris hadden ontlokt, een rondgang 1 door het gebouw. Na een wandeling door Leiden volgde een ontmoeting in het Waaggebouw, waar de onlangs tot standgekomen res tauratie ieders bewondering had. Een ontvangst, waarbij van de zijde van het gemeentebestuur aanwezig waren de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, de wethouders D. van der Kwaak en S. Menken en de gemeente-secretaris, mr. J. Bool. Een diner, aangeboden door het bestuur van de vereniging, vormde een geanimeerde onderbreking van deze gevarieerde congresdag. Voor een uni cum in de ruim driehonderdjarige ge schiedenis van het Waaggebouw zorgde hierna Hugo van Dalen, die in deze his torische ruimte een piano-concert gaf Hij speelde een serie werken van eigen hand. w. 0. zijn derde Sonate, die in deze „concertzaal" goed tot hun recht kwamen, want de akoestiek was zeer be vredigend. De Haagse pianist Hugo van Dalen handhaafde ook nu zijn goede naam van kundig musicus en oogstte een dankbaar applaus. Daar dit con cert voor ee^ besloten kring plaatsvond, onthouden wij ons van een verdere ge detailleerde of kritische bespreking. Een gezellig samenzijn besloot deze eerste congresdag. recteur van de plaatselijke Midden standsbank worden hierbij ingeschakeld. Het gaat ook hier om gezonde bedrijven, die vlottende middelen behoeven. Zij zijn rijk, maar hebben geen geld. Ver volgens stond de inleider stil bij de so ciaal-economische hulpverlening. Deze regeling is bestemd voor kleine zelfstan digen. Marktkooplieden kunnen hieron der vallen. Tenslotte werd gewezen op het opnemen van krediet door bona-fide particuliere personen. Het opnemen van krediet door deze mensen, of dit nu voor de koop van een huis is of voor andere nuttige zaken, is economisch en maatschappelijk verantwoord. Spreker eindigde zijn rede met er op te wijzen, dat als men overheid, grote of kleine ondernemer en parti- Arka hield jaarvergadering in Leiden In Leiden is gisteren de jaarvergade ring gehouden van de groep verple- genden in overheids- en semi-overheids- dienst. georganiseerd in de Algemene R.-K Ambtenarenvereniging. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer L. Komme ren, die in zijn openingsrede teruggreep naar de conclusies in de vorige jaarver gadering genomen en waarbij tot uit drukking werd gebracht, dat het tekort aan verplegenden niet uitsluitend, doch -D 1 u„wwel in de eerste plaats een kwestie is Bool. De burgemeester, die allen wel- van ondcrwaard(,ring van de taak ïan verplegende. In dit verband had spe ciaal de reeds een jaar geleden ver zochte taakanalyse van het beroep van verplegende de aandacht, waarbij spre ker er zijn bevreemding over uitsprak, dat nog steeds niet van de regering ver nomen is of deze genegen is tot een dergelijke taakanalyse over te gaan. Spreker toonde begrip voor het feit, dat de bevoegde instanties huiverig zullen zijn tot de instelling van een taak analyse te geraken, gezien de financiële consequenties, welke er onafwendbaar het gevolg van zullen zijn, maar be toogde overigens, dat de leidende in- De heer Kommeren vroeg zich af. of er inmiddels geen maatregelen dienen te worden genomen .indien het in te stellen onderzoek nog lang op zich zou laten wachten. De afgevaardigden van de plaatselijke groepen konden zich met deze uiteen zettingen en de activiteiten van het be stuur volledig verenigen. daarbij speciaal aandacht aan de be tekenisvolle plaats, welke het marktwe zen in 'de Sleutelstad inneemt. In zijn dankwoord deed ook de voor zitter van de vereniging, de heer Berg velt, een greep uit de anarktjgeschiede- nis van Lelden, welke zo toonde hij aan, reeds tot aan de middeleeuwen teruggaat. Na deze ontvangst maalkiten de con gressisten een boottocht naar Kasteel ,Oud Poelgeest", wiaar in ,de Draken- zaal de maaltijd wend genuttigd. Laat j stanties in deze in het verleden tekort in de middag keerde men terug naar het Waaggebouw: een gevarieerd en door de drectte van de LeMse Markt en Havendienst uitstekend voorbereid congres behoorde tot het verleiden ZONDAG 15 JUNI Koopt al Uw HERENMODE-ARTIKELEN in HERENMODEMAGAZIJN HAARLEMMERSTRAAT 206 BOTERMARKT 8 EN 9 Rijk en geen geld Vanochtend ontmoetten de congres sisten elkaar wederom in De Waag, waar de directeur van de Gem. Dienst van Kasbeheer en Kredietwezen, de heer F. Verstegen, sprak over: „Rijk en geen geld". Spreker begon zijn inleiding met er op te wjjzen, dat hij niet wilde spreken over de werkelijk rijken, die wel geld hebben en over de schijn-rijken. die zeif geen geld hebben, maar ten koste van andermans geld leven. Hij wilde het hoofdzakelijk hebben over hen die we- Men praat over top-conferenties En vreedzame coëxistenties. Maar wil men probaat Direct resultaat: „Neem dan eerst een „TIP" Excellenties". Inz. hr. F. K„ Leiden ontv. 1 fl. TIP en 1 l.fl. Bootz' Oude Genever. Nieuwe limericks inz. aan H. Bootz N.V., A'dam. geschoten zijn en dus nu, waar door het 11 tekort aan verplegenden een noodtoe- I stand is ontstaan, een toestand, die fnuikend genoemd mag worden voor het j goed functioneren van de inrichtingen j en diensten van de volksgezondheid, de regering de plicht heeft ingrijpende maatregelen te nemen. ONVOLDOENDE BEGRIP. De heer Kommeren ging voorts in op hetgeen de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid tijdens de laatste begrotingsdebatten over deze materie gezegd heeft en moest tot de voor de verplegenden en voor de volks gezondheid teleurstellende conclusie komen dat er blijkbaar bij de rege ring nog onvoldoende begrip heerst voor de ernst van de situatie ener zijds en voor de gerechtvaardigde verlangens van de verplegenden an derzijds. Eindexamen Gymnasium Van de groepen B II en B III van de eindexamen-kandidaten van het Gym nasium slaagden de dames: L. W. von Liebenstein, E. C. Dissevelt en E. H. Leenen, allen te Leiden, en de heren: J. Karstens en W. P. Locher. te Leiden. Van de groep A I is geslaagd mej. M. Kok en de heren: W. K. Battel jee en G. O. Junge, ^llen te Leiden. Van groep B werd 1 kandidaat afge wezen; met 2 kandidaten wordt het examen voortgezet. BELASTINGDIENST De heer J. Brokaar schrijver A ten kantore der invoerrechten en accijnzen te Leiden is met ingang van 1 juli 1958 overgeplaatst naar de inspectie der be lastingen Leiden 2de afdeling. De heer M. Asard. adjunct-commies ten kantore der directe belastingen te 's-Gravenhage 1ste kantoor is met in gang van 1 juli 1958 overgeplaatst naar het kantoor der invoerrechten en accijn zen alhier. De heer P. B. Beverwijk, adjunct-com mies-titulair ten kantore der directe be lastingen te Leiden is met ingang van 1 mei 1958 bevorderd tot adjunct-commies van 's Rijks belastingen. De heef W. W. Brakhoven, adjunct commies-titulair ter inspectie der belas tingen te Leiden lste afdeling is met ingang van 1 mei 1958 bevorderd tot ad Burgemeester Van Kinschot herbenoemd Bij Kon. besluit van 17 mei j.l. is jhr. mr. F. H. van Kinschot met ingang van 16 juni a.s. opnieuw benoemd tot bur gemeester der gemeente Leiden. junct-commies van 's Rijks belastingen, ren. Vliegtuig verongelukt Piloot ongedeerd (Speciale berichtgeving) Gisteravond tegen 7 uur is op het vliegveld Eelde weer een Tiger-Moth verongelukt, waarbij gelukkig de be stuurder. de leerling-vlieger van de Rijksluchtvaartschool de heer Koop. met de schrik is vrijgekomen. Het toestel is echter volkomen vernield. De vlieger had juist een zweeftoestel van de militairen getrokken en de kabels losgegooid. Toen hij daarna een rondje draaide is hij af gegleden en neergestort. DODELIJK ONGEVAL TE WOERDEN (Speciale berichtgeving) De heer v. d. End in Woerden is van morgen vroeg bij een arbeidsongeval op het terrein van de zand- en grindhandel Oudehallen aan de Leidsestraatweg al daar zo ernstig gewond, dat hij enige tijd later is overleden. Het slachtoffer i was gehuwd eri vader van twee kinde- A. Heijl, 88 Jaar, echtgenote van H. van fler Velden; C. J. Sluiter, 7 Jaar. dochter; g Tijs, 77 jaar, weduwe van S Bennlnk; G Eikerbout, 75 Jaar, man; J A. Jacobl. 55 jaar, man; A. A. Berghuljs, 43 jaar echtgenote van K. Verkade; M. M. Groen, Touw» 70 Gisteren werd in Amsterdam een record aantal verstekelingen van de „Johan van Oldebamevelt" ont scheept. Niet minder dan zeventig personen hadden zich ongezien aan boord begeven en kwamen illegaal uit Indonesië naar ons land. Een deel van de verstekelingen aan A.N.W.B. pleit opnieuw voor autonoom wegenfonds Een autonoom wegenfonds is opnieuw tqdens een persconferentie van de ANWB te 's-Gravenhage bepleit. Dit fonds zou aanvankelijk met leningen worden gefinancierd, welke later uit ge stegen inkomsten van het wegverkeer zouden moeten worden terugbetaald. Hierdoor zou een regelmatige wegenbouw van riik en provincie, aangepast aan de behoefte van het wegverkeer, mogelijk moeten worden. Sedert 1925 is volgens ANWB-cijfers het aantal personenauto's gestegen tot 400.000. Het aantal vrachtauto's is thans ongeveer 150.000, het aantal motorfietsen en scooters 200.000 en. de fietsen en bromfietsen maken samen bijna 7 mil joen vol, waarvan 800.000 brommers. Het gewicht aan vervoerde goederen over de weg is sedert 1925 verdubbeld. De ver- keersinstensiteit is vertienvoudigd en de belastingopbrengst uit het wegverkeer werd dertig maal zo groot als in 1925. De wegenaanleg echter verschafte sedert 1925 amper de dubbele ruimten aan het wegverkeer. Tegen 1970 - zo rekent de ANWB - zal het voertuigenpark opnieuw verdubbeld zijn en ongeveer de omvang van het huidige Belgische hebben. Tussen 1954 en 1970 zal het verkeer ongeveer 8 mil jard gulden aan belasting opbrengen. In dien hiervan 6 miljard aan verkeers- voorzieningen zou worden besteed tot 1970. zou het wegennet ongeveer „bij" kunnen zijn bij de noodzakelijke ruim te die dan nodig zal zijn. Dit kan naar de mening van de ANWB het beste ge schieden via een autonoom fonds met ruime planning en meerjarige begrotin gen, waardoor een regelmatige wegen bouw zou worden bereikt. OFFICIEREN ARTILLERIE O FFICIEREN ARTILLERIE Een flink aantal leden van de grootste officiersvereniging in ons land. de Ver eniging Officieren Artillerie, heeft gis teren deelgenomen aan 'de negende jaar vergadering. die dit jaar op het landgoed Ekenstein bij Appingedam werd gehou den. Vooral de aanwezigheid van de thans 80-jarige luitenant-generaal Nauta Pie- ter werd buitengewoon op prijs gesteld, zoals de algemeen voorzitter van de VOA. de kolonel der artillerie b.d. F. G. Dürst Britt in zijn openingswoord op merkte. Spreker memoreerde dat de ver eniging op 12 november a.s. het 10-ja- rig bestaan hoopt te herdenken. In de loop van morgen werd aan Koningin Ju liana een telegram van aanhankelijk- heid en trouw verzonden. De voorzitter memoreerde het afgelopen verenigings jaar. waarin de VOA het doel, het on derhouden en verstevigen van de ban den van de artilleristen over de gehele I wereld en het hooghouden van de tradi ties van het wapen der artillerie, weer heeft kunnen nastreven. Het ledental bedraagt thans plus minus 3000. De ver- I j gadering ging akkoord met het voorstel boord voor ±ij onder geleide an tPr gelegenheid van het 10-jarig bestaan marechaussee van boord werden 1 de e.k. jaarvergadering te Den Haag te oehaald houden. Na de vergadering werd o.m. een N>zoek gebracht aan dé nieuwe sodafa- I briek in Delfzijl. Soustelle vandaag naar De Ganlle Generaal vraagt Salan om opheldering Premier De Gaulle heeft Jacques Soustelle» de voormalige gouverneur-ge neraal van Algerije, uitgenodigd van daag naar Parijs te komen. Soustelle verwacht twee of drie dagen in de hoofd stad te blijven en dan naar Algiers terug terug te keren. Waarom De Gaulle Soustelle heeft ontboden, is niet bekend gemaakt. Soustelle, voormalig medewer ker van de generaal, week op 17 mei, vier dagen na de actie van het leger in Algiers, uit naar Algerije. Generaal De Gaulle heeft genei-aal Salan in Algiers gisteren om ophelde ring gevraagd over het door het Alge rijnse Comité van Openbaar Welzijn uitgegeven communiqué, waarin werd aangedrongen op afschaffing van het Franse partijenstelsel, zo heeft de mi nister van Voorlichting, André Malraux in Parijs meegedeeld. In de bood schap van de premier werd het commu niqué beschreven als „ongelukkig en op een ongunstig tijdstip". De vice-voorzitter van het Algerijnse Comité van Openbaar Welzijn, Del- becque, verklaarde gisteren aan de pers in Parijs, dat niemand moet zeggen, dat er een breuk bestaat tussen de comité's van Openbaar Welzijn en generaal De De Gaulle, „want dat is niet zo". Sprekend over het begrip „integratie" verklaarde Delbecque: „Het is duidelijk, dat dit gelijkheid van rechten en ver plichtingen betekent. Het houdt niet noodwendig in, dat er 150 Algerijnse af gevaardigden in de Nationale Vergade ring moeten komen." Hij besloot: „Eén ding staat vast: het Comité van Openbaar Welzijn voor ge heel Algerije stelt volledig vertrouwen in generaal De Gaulle. Het weet, dat de premier niet zal toestaan, dat de door hem aan de comité's toevertrouwde taak zal worden gesaboteerd. En deze taak is: eenwording van alle inwoners van Al gerije en herstel van de vrede aldaar." Tien jaar Vrijz. Herv. Vrouwenfederatie De Vrijzinnig Hervormde Vrouwen federatie had vandaag Utrecht uitgeko zen om het tienjarig bestaan te vieren. Duizend vertegenwoordigsters van ste den en dorpea begonnen deze dag samen in de Domkerk, waar mej. ds. E. Voetelink uit Velp. voorzitster van de federatie, hen en vele vertegenwoordi gers van hervormde en vryzinnig her vormde organisaties en van andere vrouwenverenigingen welkom heette. Degenen, die hier zijn, aldus ds. Voete link. zullen vele vreemde gezichten zien. Maar mensen, die leven uit hetzelfde geloof en hun krachten geven aan het zelfde werk behoeven elkaar niet te kennen om te weten: wij horen by elkaar. Wy allen hopen, dat de kerk het ons spoedig mogelijk zal maken haar volledig ,te dienen. De na het openings woord gehouden kerkdienst werd geleid door mej. ds. M. E. Groneman uit Engelum iFr.). Terwijl stadsbeiaardier Chris Bos het Domcarillon bespeelde, wandelden de federatieleden kort na het middaguur naar Tivoli. waar het hoofd bestuur de gasten ontving en waar ge- meenschappeiyk de lunch werd gebruikt. In de middaguren werd een feestpro gramma afgewerkt, waarin o.m. het Scapino-ballet optrad, nadat eerder het declamatorium „Klokkenspel" was opge voerd. dat een beeld gaf van hetgeen in de acht by de federatie aangesloten provincies leeft. 97ate jaargang Donderdag 12 juni 1958 Tweede blad no. 29463 Leiden wederom congresstad

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3