Veiligheidsraad der V.N. besluit waarnemers naar Libanon te zenden WEERBERICHT Korea-van-het'Midden-Oosten hiermede voorlopig afgewend I WELK WEER I KRIJGEN WE f i ZONDAG? Koninklijk bezoek aan de „Expo" op maandag en dinsdag a.s. DE BEUL VAN BUCHENWALDE STAAT EINDELIJK TERECHT Djakarta bezet eilanden bij de Minaliassa in Noord-Celebes B7ste Jaargang DONDERDAG 12 JUNI 1958 No. 29463 LEIDSCH DAGBLAD Directeur:J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Sovjet-Unie durfde geen veto aan De Veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft gisteren besloten een groep waarnemers naar de Libanon te zenden. Een Zweedse resolutie van deze strek king werd met tien stemmen vóór en één onthouding (de Sovjet-Unie) aanvaard. Vandaag reeds kunnen deze waarnemers, namelijk leden van de bestandsorga nisatie in Jeruzalem, ter plaatse aanwezig zijn, aldus deelde de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld, na afloop van de stemming aan journalisten mede. Het gezaghebbende Amerikaanse blad „New York Times" noemde deze beslissing van de Veiligheidsraad in een hoofdartikel van vandaag een belangrijk succes, waardoor het gevaar, dat Libanon het „Korea van het Midden-Oosten" wordt, voorlopig is afgewend. De groep waarnemers zal bestaan uit vertegenwoordigers van Noorwegen, Ecuador en India. Nadat de Zweedse resolutie was aanvaard werd nog een verzoek van de Libanese regering ontvangen, waarin de Veilig heidsraad gevraagd werd een beroep te doen op de Verenigde Arabische Republiek (Egypte-Syrië) om haar radio- en perscampagne stop te zetten. Libanon zal voorlopig echter niet streven naar een nieuwe bijeenkomst van de Veiligheidsraad, Men wil de resultaten van de controle der V.N.-waarnemers eerst eens afwachten. „De V.S. hebben zware wapens aan de Libanese regering geleverd, maar de Verenigde Arabische republiek wordt ervan beschuldigd zich te mengen in de Libanese zaken", aldus het blad. Nasser zal nu ivel voorzichtiger ivorden De Russische afgevaardigde in de Vei ligheidsraad, Sobolef, motiveerde zijn onthouding met het argument, dat hy het optreden van de Raad niet nodig achtte. Hij verweet het Westen zich met de zaken van Libanon te bemoeien Sobolef kritiseerde het besluit van Eisen hower en Macmillan (de Britse premier heeft namelijk bij zijn bezoek aan de Amerikaanse president ook de toestand in het Midden-Oosten ter sprake ge bracht) om straalvliegtuigen naar Irak, Jordanië en Libanon te zenden. Deze zouden, aldus de heer Sobolef, tegen het Libanese volk gebruikt kunnen wor denDe Rus vergat niet om presi dent Nasser een nationale vrijheidsheld te noemen. Aangezien de Verenigde Arabische republiek evenwel geen be zwaar tegen waarnemers had, zou hij zich onthouden en niet zyn veto uit spreken. De Egyptische pers is uiteraard alles behalve ingenomen met het besluit van de Veiligheidsraad en stelt de V.S. eens gezind verantwoordelijk voor de beslis sing om waarnemers naar Libanon te sturen. Het blad „Al Achbar" bijv. be schuldigt de V.S. van „schijnheiligheid": Herdenkingspenning van de A.N.W.B. (Speciale berichtgeving) Een bronzen herinneringspenning, dragende het wijze woord „Scientia munai orbi pax" (Kennis van de wereld brengt vrede aan de wereld), heeft de A.N.WB. laten slaan ter gelegenheid van haar 75-jarig jubileum, dat zaterdag a.s. op de te Scheveningen te houden algemene vergadering zal worden her dacht. Deze penning, ontworpen door Marinus Kutterink zal worden uitge reikt aan de A.N.W.B.-consuls, bestuurs leden en andere verbondsfunctionaris- sen. Tegen de achtergrond van de wereld bol symboliseren op de voorzijde van de penning trekvogels het toerisme, waar voor de wereld, uitgebeeld door een vrouwenfiguur, zich ontsluiert en haar schoonheid toont. De penning werd ge slagen bij Begeer te Voorschoten. Advertentie Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met op de meeste plaat sen af en toe zon. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Van nacht in het noordoosten van het land een kleine kans op nachtvorst. Overdag dezelfde temperatuur als vandaag of iets hoger. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 JUNI. Zon op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 2.15 uur; onder: 17.00 uur. Hoogwater 'te Katwijk te 0.20 en 12.55 u. Laagwater te 8.08 en 20.48 uur. Advertentie WORDT B1ERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f iOOO- In regeringskringen in Libanon koes tert men niet de hoop, dat thans een abrupt einde zal komen aan een stroom van wapens naar Libanon. Aangenomen wordt echter, dat Nasser, die verant woordelijk wordt gesteld voor de moei lijkheden, wat voorzichtiger zal worden nadat de commissie aan het werk zal zijn gegaan. De citadel van de Libanese havenstad Tripoli, die steeds een burcht is geweest voor de opstandelingen, is gisteren door artillerie van de regeringstroepen in puin geschoten, zo wordt uit militaire krin gen in Beiroet vernomen. De havenstad was het toneel van de zwaarste gevech ten sinds het uitbreken van de revolu tie. Dinsdagavond begon het bombarde ment op de citadel, dat door de opstan delingen met bazoeka's beantwoord werd. De citadel is nu vrijwel geheel vernield. Naar verluidt zijn de mannen van Kamal Jumblatt van de machtige stam der Droezen aangekomen in Ain Zahlta. een stad in het Shoufgebergte. Zij staan nu op een afstand van elf kilometer van de grote weg BeiroetDamascus. In militaire kringen in Beiroet is men er van overtuigd, dat Jumblatt van plan is deze weg te bereiken en zo Beiroet af te snijden van de vallei, van waaruit de Libanese hoofdstad het grootste deel van zyn ravitaillering krijgt. Aan de strijd tegen Jumblatt wordt deelgeno men door vliegtuigen, die de opstande lingen van twee kanten af bestoken. Als gast van Koning Leopold en gemalin (Van onze Brusselse correspondent) Inzake het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Expo, te Brussel, op maandag en dinsdag a.s., waarbij het koninklijk paar in het kasteel van Laeken zal verblijven als gast van Koning Leopold en Prinses Liliane, ver nemen wij, dat er geen bijzondere redenen zijn voor het feit, dat de Koningin en de Prins de gasten zijn van Koning Leopold, en niet van Koning Boudewijn. Immers, Koning Leopold is het hoofd van de familie en treedt voor niet-officiële bezoeken op het kasteel te Laeken vaak als gastheer op. Wanneer de Koningin en de Prins op officieel staatsbezoek zullen komen, zullen zy vanzelfsprekend de gasten zyn van Koning Boudewijn. De Koningin en de Prins zullen een algemeen bezoek aan de Expo brengen. Het is namelijk niet de bedoeling om in twee dagen alles grondig te zien. Op het vliegveld van Meisbroek zullen zij door twee Belgische ministers, Victor Larock en Motz, en een militaire ere wacht worden begroet. Een militaire kapel zal de volksliederen spelen. Na een eerste begroeting in het kas teel van Laeken, zullen de hoge gasten reeds omstreeks 11 uur maandagoch tend aan het Nederlands paviljoen arriveren. Die ochtend is er geen bezoek aan het Nederlands paviljoen toegelaten. Het bezoek van de Koningin en de Prins en hun Belgisch gevolg, waar schijnlijk Prins Albert, broer van Ko ning Boudewijn- en enkele Belgische autoriteiten, o.w. baron Moens de Fer- nig, Commissaris-Generaal van de We reldtentoonstelling, aan het Nederlandse paviljoen zal ruim een uur in beslag nemen. De kinderen van de Neder landse school zullen ter begroeting aan wezig zijn. De Koningin en de Prins zullen maandag en dinsdag de paviljoens bezoeken van Luxemburg, Israël, Frank rijk, Canada, de V.S., Rusland, Duits land, Engeland, het Benelux-paviljoen, het paviljoen van de Kolen en Staalge meenschap, de protestantse paviljoens en het paviljoen van de Heilige Stoel. Om een te grote toeloop van mensen in al die paviljoens te beletten, zoals het met het bezoek van de Groothertogin van Luxemburg het geval was, wordt de route van de Koningin en de Prins niet meegedeeld. Alleen de correspondenten van de Nederlandse kranten worden maandagochtend speciaal tot het Ne derlandse paviljoen toegelaten. De Bel gische veiligheidsambtenaren wensen de sympathieke, ma-ar toch hinderlijke in cidenten, die zich door het opdringende publiek voordeden gedurende het bezoek van de Luxemburgse Groothertogin dit maal beslist te vermijden. Maandagavond wordt in het kasteel van Laeken een diner aangericht, waar op een aantal Belgische autoriteiten is geïnviteerd. Onze Brusselse correspondent meldt nader: Een woordvoerder van het paleis van Koning Boudewij-n te Brussel deelde ons vanochtend mee, dat Koning Bov.dewijn persoonlijik Koningin Juliana en Prins Bernhard maandag op het vliegveld van Meisbroek zal komen begroeten. Hij zeide ons verder: „Het bezoek is officieais, maar Buitenlandse Zaken heeft voor de bezoeken van buiten landse staatshoofden aan de Expo een speciaal protocol uitgewerkt. Het be zoek is iets meer dan officieus, maar niet officieel. Men vindt het hier een probleem, dat de Koningin en de Prins in twee diagen ongeveer 20 paviljoens willen zien. Het Koninklijk paar zal ook het Belgisah paleis van de elektri citeit en het grote Kongopaleis bezich tigen. Staande naast een grote kaart van de toekomstige Europoort spreekt minister-president dr. W. Drees bij de aanvang van de werk zaamheden voor verwezenlijking van dit gigantische havenplan op het eiland Rozenburg. Gisteren werd de eerste spade voor het ha venplan in de grond gestoken. Britse verloven op Cyprus ingetrokken Feestelijkheden afgelast Uitgaansverbod geen straf, maar bescherming De openbare feestelijkheden, die van daag op Cyprus zouden zijn gehouden ter viering van de officiële verjaardag van Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië, zijn afgelast in verband met de gespannen toestand op het eiland, die veroorzaakt is door de jongste Grieks- Turkse botsingen, welke sinds het afge lopen weekeinde reeds zeven doden heb ben gevergd. Alle verloven van de tienduizend man Britse veiligheidstroepen zijn ingetrok ken, de veiligheidsmaatregelen zijn ver scherpt en publieke vermakelijkheden en openbare vergaderingen zullen tot een minimum worden beperkt. Het nachtelijke uitgaansverbod wordt gehandhaafd; het Britse bestuur heeft het publiek verzocht hierin meer een beschermings- dan een strafmaatregel te zien. Officieel is de toestand „ernstig" genoemd. Turkse inwoners van Cyprus hebben gisteren een dertigtal branden in Griek se panden gesticht. In één geval beko gelden Turken brandweerlieden met ste nen. Op verscheidene punten in het grens gebied tussen de Turkse en Griekse wijk van de hoofdstad Nicosia werden giste ren gevechten geleverd, waarbij als wa pens messen .stokken, flessen en ijzeren staven werden gebruikt. De klokken van de Griekse kerken luidden weer om de Griekse Cyprioten te alarmeren. Er zijn vele gewonden naar ziekenhuizen over gebracht. Een Griek is doodgeschoten. De Griekse inwoners van het dorp Lefka, ten westen van Nicosia, zijn be zig het dorp te ontruimen, nadat groe pen Turken, die in Lefka in de meerder- Eerzaam mannet je in een rolstoel Sluwe, vijftigvoudige moordenaar tracht medelijden te wekken bij zijn rechters Zie tweede pagina eerste blad Dit dammer bestaat uit 16 pagina's Grote belangstelling in rechtszaal van Bayreuth (Van onze correspondent te Bonn) Te Bayreuth in Zuid-Duitsland begon gisteren het proces tegen de 43-jarige Martin Sommer, de beul van het con centratiekamp Buchenwalde. Dit pro ces is acht jaar lang uitgesteld door de handige manoeuvres van de be klaagde, die van het feit, dat hy in de oorlog zwaar gewond is geraakt, ge bruik heeft gemaakt om zyn rechters steeds te ontlopen. Sommer, die giste ren in een rolstoel voor het gerecht verscheen, ziet er uit als een eerzaam klein mannetje, die men geen gruwe len zou durven verwijten. Het feit, dat hij bovendien een been heeft verloren en 48 maal geopereerd is, zou mede lijden voor hem kunnen opwekken. Maar Sommer is de man, wie men moord op niet minder dan 53 gevan genen van Buchenwalde, gepleegd tus sen 1938 en 1945, bewijzen kan. In dit heid zijn, Griekse winkels hadden aan gevallen. In Nicosia zijn gisteren pamfletten van de leider der Griekse verzetsbewe ging, Dighenis. verspreid, waarin de Griekse Cyprioten worden opgeroepen waakzaam te zijn. „Als gouverneur Foot niet in staat is de Turken te bedwingen, zijn wij gereed om ons er mee te belas ten. Ons geduld is ten einde", aldus deze verklaring. De huidige spanning is ontstaan door de scherpere tegenstelling der stand punten. De Turken willen verdeling van Cyprus, de Grieken wensen, dat de Cy prioten wordt toegestaan het recht tot zelfbeschikking uit te oefenen en de Grieks-Cypriotische verzetsorganisatie „Eoka" wil vereniging van Cyprus met Griekenland. In de Rotterdamse haven werd gisteren de vijfmiljoenste baal ka toen na de bevrijding gelost. Dit lossen geschiedde door de Katoen prinses Jean Carter uit de V.S. die naar Europa is gekomen om recla me voor dit produkt te maken. De katoenprinses naast de jubileum- baal aan boord van het m.s. ..Rijn dam", Luchtaanvallen en bombardementen Gecombineerde troepen van de centrale Indonesische regeringsstrydkrachten hebben op 1 juni j.l. strategisch gelegen eilanden by de Minahassa in Noord- Celebes bezet, w.o. Talise en Lembeh, zo is eerst thans officieel te Djakarta mee gedeeld. De landingstroepen hadden de opstandige bezettende eenheden vernietigd en vele gevangenen gemaakt. Opstandelingen uit de haven Bitoeng hadden vier dagen later een tegenaanval op het ervoor gelegen Lembeh gedaan, maar waren de volgende dag met verlies van 15 doden teruggedreven. De regeringstroepen betreurden slechts twee doden. Een eenheid onder Soemoeal was in een hinder laag gelokt en uiteen gedreven. De regeringsstrydkrachten hebben ook het vlieg veld Tolotio, 130 km. ten westen van Menado, bezet. Vliegtuigen van de Indonesische lucht macht hebben gedurende drie dagen verscheidene steunpunten van de op standelingen in Noord-Celebes, w.o. Me nado en het gebied van Djailolo op het eiland Halmaheira aangevallen en ge bombardeerd. Dit is gisteravond in een communiqué van de Indonesische lucht macht bekendgemaakt. Een aantal be langrijke militaire objecten en installa ties in het aangevallen gebied werden vernield. Gedurende de eerste aanval op 8 juni werden twee schepen en een motor prauw van de opstandelingen in de oceaan-haven Bitoeng op Noord-Celebes vernield; op 9 juni werd de plaats Air Madidih ten zuiden van Menado, de plaats Tondano en het vliegveld Tasoek gebombardeerd. Gedurende de aanval werd de krachtcentrale van Tandango vernietigd. Op dezelfde dag deden vlieg tuigen van de luchtmacht aanvallen op versterkingen van de opstandelingen in de omgeving van Menado en Djailolo. Op 10 juni werd de haven Bitoeng op nieuw aangevallen. Bij deze aanval werd een aantal opslagplaatsen en werkplaat sen in de haven vernield. Op 10 juni werden voorts twee barakken van de opstandelingenstrijdkrachten in Air Ma didih en het vliegveld van Menado, Mapanget, het vliegveld van de plaats Tondano en de haven Kema gebombar- gruwelyke kamp noemde men deze man niet voor niets „der Henker", de beul. Hy wilde in die jaren by zijn kamp commandant, de beruchte Karl Koch, eer inleggen door zoveel mogelyk gru welijkheden te plegen. Sommer heeft in zogenaamde desinfectie-baden gevange nen zo lang onder water gehouden tot zy verdronken. Hij vermoordde met ver giftige injecties tenminste 25 gevange nen. Hij schoot drié gevangenen door het hoofd, sloeg een ander letterlijk dood en beval een volgende, wiens pet hij in de dodelijke zone rond het kamp had gegooid, dit kledingstuk te gaan halen, waarop de gevangene door de kampbewaking werd doodgeschoten. Sommer heeft de laatste acht jaar be paald goed geprofiteerd van de sociale omstandigheden, die West-Duitsland thans biedt: hij had een fraaie kamer in het ziekenhuis van Bayreuth, hij kreeg jarenlang 50 mark per maand als staatsuitkering voor gewonden en hij deinsde er niet voor terug van de staat ook nog 10.000 mark te eisen als oor logsschade. Tenslotte trouwde hij nog in juni 1956 met een jonge verpleegster... Gisteren was de rechtszaal van Bay reuth vol toeschouwers, toen Sommer werd binnengereden. Hy begon met een groot pakket te openen, waaruit het model van de gevreesde „Bock" van Buchenwalde tevoorschijn kwam. Op deze Bock werden gevangetien gebonden om onmenselijk mishandeld te worden tot zij veelal stierven. Hy zei dat de ge vangenen hun voeten in uitschuifbare kasten moesten steken, dat zij door be wakers werden vastgehouden, en op het bevel „beginnen" geslagen werden. Zijn gehele toenmalige houdiiig rechtvaar digt Sommer thans met de mededeling, dat hij reeds al 17-jarige gedrild werd en geleerd had met de zweep om te gaan. Op de SS-school te Dresden had hij af geleerd om zelfstandig te denken en te handelen. Tachtig mensen zullen tegen Sommer kunnen getuigen. Daar hij fy siek niet sterk meer is, zftl het proces iedere dag slechts twee ét drie uur vor deren. deerd. Alle regeringsvliegtuigen keerden veilig op hun bases terug, aldus het communiqué. Prinsen gearresteerd Het Indonesische parlementslid, J. C. Prinsen, vroeger soldaat by de Neder landse Landmacht, is door de militaire politie in Djakarta gearresteerd. Prinsen was vroeger gedeserteerd uit de KL en nam het islamitische geloof en de Indonesische nationaliteit aan. Zijn vrouw deelde het parlement In een brief mede dat hij gistermiddag door de politie uit zijn woning was ge haald. Prinsen, die de minderheidspar tij, de IPKI, in het parlement vertegen woordigde, was verleden jaar reeds eer der gearresteerd en enkele weken vast gehouden. De tegen hem ingebrachte be schuldigingen zijn nimmer bekendge maakt. Tsjechische Migs De Indonesische militaire attaché in Australië, luitenant-kolonel Basoekl Rachmad. heeft bevestigd, dat er een aantal Tsjechische Migs in Indonesië ls gearriveerd. Hij zei. dat Indonesische vliegers thans worden opgeleid voor het bemannen van deze toestellen. 100.000 viel op no. 21237 In de vierde klasse van de 59ste Staatsloterij is vandaag de prys van f. 100.000 gevallen op lot nummer 21237. De serie A van dit lot is ver kocht te Groningen, serie B te Rot terdam, serie C te Amsterdam, serie D te Arnhem, serie E te Rotterdam en serie F te Weert. Koninklijk gezin naar Middellandse Zee Het Koninklyk gezin is voornemens zjjn zomervakantie door te brengen op de wateren van de Middellandse Zee. Het koninklijk jacht „Piet Hein" en het zeiljacht „De Groene Draeek" van Prinses Beatrix zullen daartoe naar de Middellandse Zee worden overgebracht. Het juiste tijdstip, waar op de Koninklijke familie deze vakan- tietocht zal beginnen en de havens, die zullen worden aangedaan, kunnen nog niet worden bekend gemaakt. Namen van hemellichamen voor KLM-vliegtuigen De 12 Lockheed „Alectra" schroeftur- binevliegtuigen die de KLM heeft besteld en waarvan het eerste in het najaar van 1959 zal worden afgeleverd, zullen de namen van hemellichamen ontvangen. Deze namen met de daaraan correspon derende registratieletters zijn als volgt: PH-LLA Mercurius. PH-LLB Venus. PH LLC Mars. PH-LLD Jupiter. PH-LLE Saturnus. PH-LLF Uranus. PH-LLG Neptunus, PH-LLH Pluto, PH-LLI Ce res, PH-LLK Pallas, PH-LLL Orion en PH-LLM Sirius.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1