Beschutte werkplaats in Katwijk ondergebracht in nieuwe behuizing Minder valide arbeidskrachten in opleiding voor vrije bedrijf 97ste jaargang Donderdag 12 juni 1958 Vierde blad no. 29463 Reeds sedert 23 oktober 1955 is te Katwijk aan den Rijn de be schutte werkplaats der gemeente Katwijk in bedrijf, die arbeid ver schaft aan minder-valide arbeidskrachten. Tot ongeveer een half jaar geleden moest deze werkplaats zich met een zeer gebrekkig onder komen tevreden stellen, bestaande uit enige kelderwerkruimten onder de flatgebouwen in het Molenblok, waar niet voldoende ruimte was het aantal gegadigden op te nemen, terwijl bovendien de noodzakelijke opslagruimte voor grondstoffen en afgewerkte produkten ontbrak. Thans is hieraan echter een eind gekomen, doordat het gemeente bestuur het grote herenhuis Rijnstraat 2 heeft aangekocht om de tewerkgestelden onderdak te verschaffen. Nadat men nog enige tijd nodig heeft gehad om dit pand voor zijn nieuwe doel geschikt te maken er moest o.a. nog een magazijnruimte bij worden gebouwd is het thans zover dat de werkplaats volledig is gereedgekomen. Dezer dagen werden wij in de gele genheid gesteld in het nieuwe gebouw een kijkje te nemen, waarbij ons al dadelijk bleek, dat het ruimteprobleem thans volledig is opgelost. In de grote vertrekken vinden de vijfenveertig te werkgestelden een zeer ruime behuizing, en wel zodanig, dat zo nodig hun aan tal nog met tien a vijftien personen zou kunnen worden opgevoerd. De tewerk gestelden, aldus vertelde ons de heer K. Kooistra, leider van de werkplaats, be horen hoofdzakelijk tot hen, die ten gevolge van een lichamelijk gebrek niet in staat zijn in het arbeidsproces een volwaardige plaats in te nemen. Voor hen is de Gemeentelijke Werkvoorzie ning voor Handarbeiders in het leven geroepen, waardoor het de gemeenten mogelijk wordt gemaakt om, met een subsidie van Rijkswege, bestaande uit 75% van de uitbetaalde lonen, de min- 5 der validen te werk te stellen voor het verrichten van arbeid, die speciaal is aangepast aan de bijzondere eisen, welke voor deze arbeidskrachten moeten wor den gesteld. De exploitatie van de werk plaats berust geheel bij de gemeente, terwijl de opbrengst van de produkten geheel ten bate van de werkplaats komt. VOLWAARDIG PRODUKT Dit betekent ondertussen niet, dat de produkten tegen lagere prijzen wor den afgeleverd dan in het vrije bedrijf het geval is. Er wordt niet onder de markt gewerkt. Dit is ook niet nodig, omdat er steeds nauwlettend op wordt toegezien, dat een volwaardig produkt wordt afgeleverd, waarvoor aan de op drachtgevers dan ook de volle prijs kan worden berekend. Zo worden bijvoorbeeld voor een fa briek van buismeubelen te Katwijk aan den Rijn reeds sedert de oprichting van de werkplaats gevlochten plastic-zit tingen aangebracht op buisstalen restau- iant- en tuinstoelen. Hiervan werden er b.v. in het afgelopen kwartaal 1600 af geleverd. Een afzonderlijke ruimte in de werkplaats is bestemd voor het breien van visnetten t.b.v. een nettenfabriek en verschillende rederijen te Katwijk aan Zee. Hier wordt niet alleen het traditio nele touw verwerkt, doch ook worden netten vervaardigd van nylon. Een fabriek.van rubberboten te Kat wijk aan Zee heeft voorts de montage van werplijnen voor reddingboten bij de Na gedane arbeid is het goed rus ten! Dit geldt evenzeer voor de te werkgestelden in de Katwijkse be schutte werkplaats. (Foto L.D./Jaap van Duijn, Katwijk) werkplaats uitbesteed, een werkje dat met de uiterste nauwkeurigheid dient te geschieden, omdat van het al of niet functioneren van deze installaties men senlevens kunnen afhangen. Van plasticgaren vervaardigen een groep tewerkgestelden verder bood schappen- en schoudertassen, eveneens in opdracht van een nettenfabriek. Ten slotte is er een machine voor het maken van kokosmatten en worden er in groten getale uit plastic vervaardigde krul spelden voor de dames gemonteerd, die hun weg vinden tot in Canada toe. BELONING. Daar door de werkplaats volwaar dige produkten aan de opdrachtgevers worden afgeleverd, wordt aan de te werkgestelden uiteraard ook een vol waardig loon uitgekeerd. Met opzet echter heeft men het betalingssysteem niet in de vorm van een prestatiebe loning gezocht. Het uitbetalen van een stukloon zou namelijk in de hand werken dat de ar beiders, uit financiële overwegingen, zouden gaan trachten hun prestaties ho ger op te voeren dan hun lichamelijke gesteldheid toelaat. Dit wil men in elk geval voorkomen en daarom wordt dan ook een uurloon uitbetaald. Dit wil echter niet zeggen, dat alle tewerkge stelden ook wekelijks met een gelijk loon naar huis gaan. Evenals in liet vrije be drijf wordt namelijk onderscheid ge maakt tussen ongeschoolde, half ge schoolden en geschoolde arbeid, hetgeen in het uurloon tot uitdrukking wordt ge bracht. ARBEIDSVREUGDE. Opmerkelijk is, aldus vertelde ons de heer Kooistra, dat de arbeidsvreugde onder de tewerkgestelden bijzonder groot is. Dit laat zich ook wel verstaan, omdat dit allen mensen zijn, die gedu- dere kortere of langere tijd verstoken zijn geweest van de mogelijkheid tot werken en bij wie het verlangen naai werk de arbeidslus't sterk heeft gestimu leerd. Door de leiding wordt zoveel mo gelijk getracht door .variatie in een rou lering van het werk de arbeidsvreugde te handhaven, echter met dien verstande, dat de aard van het werk steeds wordt aangepast aan de lichamelijke toestand van de individuele arbeider. TERUG IN HET VRIJE BEDRIJF Ondertussen is het doel van de werkplaats echter niet om de tewerk gestelden vast te houden. Het eerste streven is er namelijk op gericht om de arbeiders wederom geschikt te ma ken om terug te keren naar het vrije bedrijf met het besef dezelfde pres taties te kunnen verrichten als waar toe hun medearbeiders in staat zijn. Het niet meekunnen in het vrije be drijf heeft namelijk voor de lichame lijke gehandicapten dikwijls een psy chische oorzaak, waar de werkplaats tracht hen overheen te zetten. ONTSPANNING. Ook aan de ontspanning van de te werkgestelden wordt de nodige zorg be steed. In het gebouw is een gezellige en lichte kantine ingericht, waar tijdens de arbeidspauzes de inwendige mens kan worden versterkt. Iedere werkruimte beschikt voorts over een radioaanslui ting, zodat ook een gezellig muziekje de arbeid beter doet vlotten. Ook met omliggende gemeenten, die niet zelf over een werkplaats beschik ken, is een regeling getroffen, waardoor daarvoor in aanmerking komende ar beidskrachten uit die plaatsen kunnen worden geplaatst. Reeds thans zyn vijf der te werkgestelden afkomstig uit de gemeen ten Noordwijk, Valkenburg en Wasse naar. OOK VROUWEN. Eén van de wensen voor de toe komst is voorts nog om ook een vrou wenafdeling aan de werkplaats te ver binden. Het zal echter nog wel enige tjjd duren voordat hieraan uitvoering moet worden gegeven, omdat hiervoor weer speciale werkruimten moeten worden gecreëerd, terwijl aan de keuze van het werk voor deze cate gorie bijzondere eisen moeten worden gesteld, die voorlopig nog niet kunnen worden verwezenlijkt. Sedert enige tijd wordt de heer Kooi stra in zijn leidinggevend werk bijge staan door de heer E. Hofstee, die de functie van werkmeester vervult, en als zodanig belast is met het toezicht op de produktie. Het gemeentebestuur wil belangstel lenden maandagmiddag tussen 2 en 5 uur gaarne in de gelegenheid stellen de werkplaats, die dan in vol bedrijf is, te bezichtigen. Geen paralellisatie der brooddistributie? Gp de voortgezette algemene leden vergadering in Arnhem van de Ned. j B-aikkersbond heeft de heer H. J. Tim mer, uit Amsterdam, aandacht gesohon- j ken aan 'de van hogerhand beoogde pa- i railelsituatie van brood'disortbutie, waarvoor een wet op tafel staat. Met I het voorgestelde wetsontwerp voelt de bakkerij zidh allerminst gelukkig, dat bleek uit het betoog van de heer Tim mer, die in zjjn uiteenzetting aanvoerde, dat parallellisatie op dit moment nog' niet nodig is. De distributie van brood stagneert namelijk, zei hij, thans nog niet, de kwaliteit is goed en de prijs I niet hoog. Hij was ook van mening, dat wanneer '86 van de consumenten het brood thuis bezorgd wil hebben, zoals nu het geval is, 'de overheid geen an- dere regeling in Ihet leven dient te roe- pen. Hij meende ze'ifs, 'dat de distributie aanmerkelijk duurder zal worden, wan- I neer het brood in parallellisatie ver kocht zal worden. Was hij dus niet voor een dergelijke panaCMilistie, wel ves tigde hij er de aandacht op. dat de bak kerij rekening heeft te houden met de veranderde tijdsomstandigheden en de aan invloed winnende zelfbediening en ..supermarkt". Om deze reden hield hij de noodzaak van verdere sanering voor ogen, een sanering, die mogelijk zelfs in een versneld tempo en met straffe hand zal moeten gebeuren. Advertentie ief whip 50 stuks fl. 2.50 DB. HOLTFOP PRESIDENT B I B. De heer Maurice Frere zal op 1 juli a.s. rajn bevoegdheden als president van de Bank voor Internationale Betalin gen te Bazel overdragen aan zijn op volger. dr. M W. Holfcrop, president van de Neiderlandsche Bank. Deze be noeming van dr. Holtrop, die enige tjjd geleden reeds was aangekondigd, brengt geen enkele wijziging in zijn huidige functie. Dr. Holtrop blijft tevens presi dent van onze Centrale Bank. Katwijk zou Katwijk niet zijn als in het produktieprogramma van de beschutte werkplaats ook het breien van visnetten niet was opgenomen. Op de foto zien wij de heren C. Ouwehand (zittend) en W. Zwaan (staande) hiermede bezig. Tussen hen in kijkt de heer K. Kooistra belangstellend toe. (Foto L.D./Jaap van Du i, Katwijk) Drie kinderen gedood Op de Baarloseweg, tussen Blerick en Baarlo, zijn gisteravond twee meisjes van ongeveer vier jaar uit Groot-Blerick, toen zii in een onbewaakt ogenblik hand in hand de drukke verkeersweg oversta ken. door een uit de richting Baarlo na derende personenauto gegrepen en op slag gedood. De bestuurder van de per sonenauto. zag op deze voorrangsweg de beide kleuters plotseling op de rijbaan opdoemen. Hij kon de botsing met de beide kinderen niet meer voorkomen. In Gaasterland is gistermiddag het 5- jarig jongetje Ishak Marabessy, teen hij op zijn fietsje het Ambonese woonoord Wyldemerk kwam uitrijden, door een passerende vrachtauto gegrepen. Het jongetje bleef met ernstige verwondin gen in de berm liggen en werd naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd, waar het in de loop van de avond is overleden. De inwoners van het woonoord namen tegen de chauffeur van de vrachtauto, die naar de politie meent, geen enkele schuld trof, een dreigende houding aan. Duitsers maken „aspergetochten" Na de periode van de „Kaffee"- en de „Butterfahrten" is thans voor de Duitsers uit Krefeld, Gladbach, Duis burg, Dusseldorf en de kleinere plaat sen in het grensgebied het hoogseizoen van de „Spargelfahrten" (asperge- tochten) aangebroken. Asperges met ham vormt een by de Duitsers zeer geliefde gerecht en niet voor niets worden zeer- grote hoeveel heden van deze groenten via de Venlose veiling naar de Bondsrepubliek geëxpor teerd. In de Venlose groentewinkels worden zeer veel asperges aan Duitse klanten verkocht, maar in talrijker mate dan ooit in het verleden het geval was trekken onze oosterburen met hun auto's en tweewielige motorvoertuigen ook het platteland op om de asperges rechtstreeks van de kwekers te kopen. Aan de grens moet men ongeveer 40 pfennig per kg. asperges invoerrechten betalen, hetgeen voor de Duitsers mee valt, omdat de exporteurs ongeveer DM 5.30 per 100 kg. bij invoer van deze groenten moeten afdragen. Een en ander heeft tot gevolg dat ondanks de vrij gunstige oogst de asper ges stevig prijshoudend blijven, en dat de kans om een goede partij asperges die een sieraad vormen voor de provisie kelder voor een schappelijk prijsje in de glazen te doen ook voor dit jaar weer zeer klein is geworden. De Nederlandse consumer ten in Venlo zuchten wel eens over de Duitse belangstelling, maar het belang van de producenten geeft ten slotte de doorslag. Politieman kort na pensioen in arrest De Rijksrecherche te Amsterdam heeft een vroegere chef van de par- ketgroep der Rijkspolitie in het paleis van justitie in de hoofdstad aange houden onder verdenking malversaties te hebben gepleegd met reisdeclara ties van personeel van zijn groep. Bij zijn verhoor heeft deze bekend deze malversaties te hebben gepleegd, die zich uitstrekken over een periode van 6 tot 8 jaar en waarmede een to taal bedïag van naar schatting f 5000.- gemoeid is, dat hij zich zou hebben toe geëigend. De oud-politieman is na zijn ver hoor voorlopig in vrijheid gesteld. De adjudant, die kortgeleden wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst verliet, zal zich te zijner tijd voor de rechtbank terzake van verduistering in dienstbetrekking moeten verantwoorden. De malversaties kwamen aan het licht nadat de opvol ger van de adjudant diens functie had overgenomen. De man kreeg van zijn personeel de gegevens over de gemaakte vervoerskosten, die hij op staten moest verantwoorden en waarmede hij ge knoeid zou hebben. Op deze manier ont ving hij meer geld dan werkelijk was uitgegeven. VERGADERING Z.-H.-GEMEENTEN De Vereniging van Zuidhollandse Ge meenten hield gisteren haar jaarlijkse algemene vergadering te Dordrecht. In zijn toespraak zeide de voorzitter, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, bur gemeester van Gorinchem, dat de ver eniging pal dient te staan voor de ge meentelijke zelfstandigheid. Dan alleen, kunnen de gemeentebestuurders werke lijke dienaren van de staat zijn, als zij zich niet aan banden laten leggen. Spr deelde mede, dat het bestuur een werk vergadering wil uitschrijven, teneinde de consequenties van de studie Randstad en Delta en het vervolgrapport daarop onder de loep te nemen. De aftredende bestuursleden, de heer A. Th. Bogaardt, burgemeester van Rijswijk, P. W. Hor dijk, burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk, H. C. A. M. Schölvink, burgemeester van Nootdorp en H. C. Vermaat, burgemeester van Moordrecht werden herkozen. De burgemeester van Wateringen, dr. M. P. A. Meissen hield een inleiding over het onderwerp „Enige grepen uit het recht in de Benelux- landen". Tenslotte werden de deelnemers offi cieel ontvangen door het gemeentebe stuur van Dordrecht. De middaguren werden gebruikt voor een verkenning van Oud- en Nieuw-Dordrecht. 40 jaar R. Ph. Orkest Naar «en eigen Concertgebouw? De officiële herdenking van het 4*- jarig bestaan van het Rotterdam I - harmonisch Orkest heeft gistera\o.>c in de Rotterdamse Schouwburg plaats ge vonden met een galaconoer» onder iei- ding van de dirigent Eduard Flipse. Dit concert werd o.m. bijgewoond door de staatssecretaris vail O. K. en W„ mr. R. G. A. Höppener, de burgemeester ven Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. de burgemeesters van Gouda. Dordrecht en Vlaardingen en tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. Staande bracht het publiek de diri gent een ovatie, toen deze bij de aan vang van het concert het feestelijk ver sierde podium betrad. In de pauze bracht burgemeester Van Walsum hulde aan de dirigent, de or kestleden. en allen die in de loop van deze 40 jaar het orkest met hun belang stelling omringd hebben. Spreker wilde namens muziekminnend Rotterdam allen danken die eraan mee gewerkt hebben, dat het orkest werd wat het thans is, vooral na de verliezen die het in de oorlog geleden heeft. „Ik hoop" zo richtte de burgemeester zich tot de heer Flipse. „dat U het in Uw functie nog mee zult maken, dat U Uw uitvoe ringen hier geeft in een concertgebouw, waar iedere stad jaloers on is. Ondanks alle andere grote plannen in Rotterdam en de beperking van de bestedingen, zal dit toch in elk geval ruim binnen de tien jaar zijn", zo beloofde hij. Misbruik het materiaal van de Leidse Reddingsbrigade niet. In geval van nood moet het in goede staat beschikbaar zijn. „J,,,;,!,,,, Ontsnapte gevangene nog niet gevat De nasporingen naar een 29-jarige gevangene uit Hilversum, die kans heeft gezien 's nachts uit te breken uit de strafgevangenis te Groningen, zijn tot dusver vruchteloos gebleken. De man heeft waarschijnlijk de voor sprong die hij heeft gekregen doordat de ontvluchting eerst vanmorgen werd ontdekt, gebruikt, om de stad Gronin gen snel te verlaten. De mogelijkheid bestaat dat de vluchteling via de blik semafleider ontkomen is. Het vreemde is, dat niets op verbreking wijst.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11