Nederlands publiek is uitgekeken op (sfeerloze) Olympische Dag Beter voetbal werd op de streep nog net beloond: 0—1 Voetbalwedstrijd opnieuw grote teleurstelling Twee nieuwe Nederlandse records HBmpiüi Ouwerkerk zorgde voor de winst ■sysfittÊÈi v Jiii9S559 KNWU-Sportcommissie stelde Nederlandse Tourploeg samen 97ste jaargang Maandag 9 juni 1958 Derde blad no. 29460 Slechts 16.000 toeschouwers in 01. Stadion (Van onze sportredacteur) Het op verzoek -yan het Nederlands Olym pisch Comité verbieden van de televisie uitzending van de wedstrijd Zweden—-Mexico heeft de Olympische Dag niet kunnen redden. Integendeel. Bevolkten de laatste jaren, toen er reeds sprake was van een in diskrediet geraken van de Olympische Dag, nog tussen de dertig a veertigduizend belangstellenden de tribunes van Dick van Bessems Olympische Sporttempel, gis termiddag, bij de presentatie van de 19e jaarlijkse sportdag van het NOC, was dit aantal terugge lopen tot een goede 16.000. Het moet het Nederlands Olympisch Comité nu wel heel duidelijk zijn geworden, dat het Neder lands publiek is uitgekeken op de Olympische Dag in zijn huidige vorm. Van een hoogtijdag in het Nederlandse sportleven is deze dag verwaterd tot een evenement van de tweede rang en in het bijzonder de hoofdschotel ditmaal een onaan trekkelijke ontmoeting tussen twee Nederlandse ploegen vermag geen mens meer tot enthou siasme te brengen. De regen, die halverwege de middag begon te vallen, die de wielrenners verhinderde in de baan te komen en die lang voor het einde vele van de toeschouwers op de vlucht joeg, accentueerde nog eens de begrafenisstemming welke deze dag in het Olympisch Stadion extra sfeerloos met zijn vele open tribunevlakken hing. Het atletiekgedeelte was nog het meest interessante van deze Olympische Dag. Maar helaas sinds de roemruchte dagen van een Fanny Blankers en een Wim Slijkhuis tot het verleden behoren en Nederland thans op de internationale atletiekvelden een uiterst bescheiden viool speelt slaagt ook de KNAU er niet meer in volle huizen te trekken. De loopnummers brachten overigens enkele prominente Britse en Duitse atleten aan de start en als een verademing na de triest vervelende voetbalwedstrijd kwamen er tweede Nederlandse record verbeteringen uit de bus. Fraaie 110 meter horden van Eef Kamerbeek Onze tienkamper Eef Kamerbeek won het nummer 110 meter horden in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 14,4 sec. De Eindhovenaar liep een prachtige race, vocht zich op de laatste vier hor den naar voren en finishte met een meter voorsprong op de Ier Kinsella, die de horloges liet stilstaan op 14,5. De West-Duitser Schottes werd derde 14,6» en onze landgenoot Nederhand in 15 sec. rond vierde. Het oude Neder landse record stond met een tijd van 14,6 op naam van Brasser, Nederhand en Kamerbeek. De tweede recordverbetering werd ge noteerd bij het nummer 4 x 200 meter estafette dames. De Nederlandse A-ploeg (Joke Claus, Ine Spijk, Ria van Kuyk en Hannie Bloemhof) eindigde in deze race weliswaar achter de Oost-Duitse ploeg (met Christa Stubnik), maar de tijd van 1 min. 40,6 sec. betekende toch een nieuw record. Het oude stond sedert 1944 op 1.41.1. De Oost-Duitse ploeg won de wedstrijd in 1.39.8. Een aangekon digde recordpoging op het nummer 1000 meter heren mislukte. Na de eerste ronde had de Oost-Duitser Reinagel de leiding. Na 600 meter nam de West-Duitser Mis- sala de kop over en 200 meter voor de finish kwam er ook nog een aanval van de Nieuw-Zeelander Don Smith. In de enerverende eindsprint toonde Reinagel zich de sterkste en hij won in de nieuwe baanrecordtijd van 2.24.1 voor Smith (2.242 en Missala (2.24.6). Onze landgenoten Meindert Blankenstein en Henk Haus deelden met 2.26.4 de vierde en vijfde plaats. Hun tijd lag 0,3 boven het Nederlands record van Blankenstein. Het nummer 400 meter was met 48,9 sec. voor de West Duitser Walter Frie- drich. De Brit Higgins legde met een tijd van 49,4 beslag op de tweede plaats en Piet Yska was met 49,6 de beste Ne derlander. De sprinttweekamp dames was voor de Britse atlete Heather Young. Zij won de 100 meter in 11,7 sec vóór Gisela Birkmeyer en onze landge note Hannie Bloemhof, die 2 en 3 wer den. elk met 11,8 en werd op de 200 me ter tweede achter de Oost-Duitse. Gesela won dit nummer in 24,4 sec., terwijl Heather Young 24,5 en Hannie Bloem hof 24,6 sec. nodig hadden. In het lan- denklassement werd Oost-Duitsland eer ste vóór Engeland. Het slotnummer van het atletiekprogramma, de 3000 meter, werd, zoals verwacht, gewonnen dooi de Britse wereldrecordhouder Gordon Pirie. Onze landgenoot Hein Cujé voerde lange tijd het veld aan. maar de aan val, die Pirie en de Oost-Duitser Buhl 300 meter voor de finish lanceerden, kon hij niet pareren. Pirie werd winnaar in 8.21,6, Buhl noteerde 8,22, Cujé 8.24.2 en Joep Delnoye 8.24.6. Eef Kamerbeek (op voorgrond) op weg naar een zege en een nieuw Nederlands record op de 110 meter horden. Goed turnen De Olympische Dag werd, traditiege trouw, geopend door het Konkinlijke Ne derlands Gymnastiek Verbond. Ook nu weer had het KNGV zich alle moeite getroost om een waardevolle bijdrage aan deze sportmiddag te leveren. Na een fraaie gecombineerde hoepel- en knots oefening van enige honderden meisjes volgde 'n bijzonder spectaculair nummer langemat door de heren van Simson (A'dam) dat de handen van de 16.000 toeschouwers enthousiast op elkaar bracht. Het gymnastiekgedeelte werd afgesloten met een opmars van de vaan dels en een indrukwekkende massale en slotnummer van de dag helaas in stromende regen was gereserveerd voor de ruiters en amazones. Het was ditmaal een springconcours, waarbij de deelnemers hun eigen weg over 14 hin dernissen met een hoogte variërend van 1,25 tot 1,30 meter mochten .kiezen. H. J. Wouters van de Oudenweyër op Rebel en W. Philips op Schwartz Rossel reden beiden een foutloos parkoers. De 'tijd van eerstgenoemde was evenwel beter (82 tegen 92 sec.) en hij werd dus win naar. Op de derde plaats eindigde L. C. M. Uytendaal op Hanko met 3 ft, Irene Jansen werd vierde op Adelboom met poogde een aantal vroege goede tijd en mej. Arts op Tatjana legde be slag op de vijfde plaats. Zij noteerde 4 fouten en de snelste tijd van de mid dag: 75,1 sec. 'ft ryfti jW4'-*V (HfiPUHD Teleurstelling Tot slot dan de voetbalwedstrijd, die. zoals in de aanhef reeds opge merkt. opnieuw een grote teleurstel ling werd. De oude glorie van het Nederlands voetbal, gekozen door Elek Schwartz, faalde jammerlijk tegen het jeugdige, door de sportpers gefor meerde team. Hier stonden geen oudere technische meesters in het veld, die hun gebrek aan snelheid ruimschoots met stijl en techniek vergoedden, hier poogden een aantal vroegere goede voetballers volkomen tevergeefs zich teweer te stellen tegen een al evenmin superieur spelende jongere ploeg, die oneindig beweeglijker en sneller was. De verdediging van Oud Nederland Mesman, Terlouw en Odenthal was uiterst kwestbaar en Jong Nederland in de aanval van de jeugd vormden Vonhoff en Braam een voortreffelijk combinerende rechtervleugel, terwijl op links ook Bosselaar en Van der Kuil het prima met elkaar konden vinden pro fiteerde daar dankbaar van. Door een van de vele dekkingsfouten van de vete raan Terlouw, uitermate stroef, kon Piet van der Kuil vrij spoedig Piet Kraak naar het net sturen. Voor rust zou de Elinkwijk-doelman deze trieste gang nog driemaal moeten maken. In de 22ste mi nuut speelde Terlouw foutief terug, precies voor de voeten van midvoor Carol Schuurman, die 20 liet aanteke nen. Spoedig daarop profiteerde Van dei- Kuil opnieuw van een dekkingsfout van formaat (3—0) en Vonhoff rondde ten slotte een fraaie combinatie met Braam af met een knappe treffer: 40. Daar naast liet de jeugd-voorhoede nog en kele bijzonder gemakkelijke kansen on gebruikt voorbij gaan. In de ploeg van Oud Nederland kon alleen Faas Wilkes een voldoende halen. Hij schiep enkele kansen voor midvoor Dillen, maar deze PSV-topschutter liet het deze middag lelijk afweten Ook na de hervatting speelde het sportpers-elftal beter voetbal, maar men kwam niet meer tot treffers en de toch al niet overdonderende strijdlust begon meer en meer af te flauwen. Het werd een geestdodende vertoning, die tegen het einde nog even kleur kreeg, toen eerst Van Ede (na een vrije trap) en daarna Roodenburg had een goede start Gordon Pirie. winnaar van de 3000 meter op de Olympische Dag. kleurige knots- en lintenoefening. Het (Van een onzer verslaggevers) Vijf minuten vóór het einde van het promotieduel tussen OVV en Roo denburg te Oostvoorne, terwijl de vallende schemering reeds aardig het zicht belemmerde, voerden de blauwzwarten hun vreugdedans uit Dit uiterlijk vertoon gold Bart Ouwerkerk, die een vloeiende combinatie op links besloot met een hard diagonaal schot, dat de Oostvoornse doel man vergeefs liet duiken naar de bal, die hoog in de touwen tot rust kwam. Deze magnifieke treffer betekende de winst voor Roodenburg, want tot <ian dit late moment was de stand nog altijd dubbelblank. Het ivas tevens ie verdiende beloning voor een véél beter voetballend elftal, dat in de eerste helft verzuimd had een veilige basie te leggen voor een overtuigende zege. Een dubbeltje op zijn kant dus, maar ja het ivas nu eenmaal een zcht promotieduel. waarin de zenuwen een grote rol speelden. Overigens zen uitstekende start van de blauwzwarten en de verre, lastige reis naar Oostvoorne, was niet voor niets gemaakt. MEERDERHEID De in nieuwe shirts gestoken blauw zwarten gaven in de eerste helft de toon aan en het feit dat Choufour en Weer- lee zes corners mochten nemen tegen aan de andere kant geen één. zegt toch wel iets. Niettemin bleven geldige doel punten uit. want weliswaar scoorde Van Heek met het hoofd, hoog opspringend tegelijk met doelman Winters, maar ar biter Pikaar uit Den Haag zei nee. We gens aanvallen van de doelverdediger! Dezelfde Van Heek loste eenmaal een ontzettend hard schot, dat de OVV- doelman onder applaus van vriend en vijand tot corner wist te verwerken. Er kwamen nog méér kansjes, maar het vlotte niet zó best in de blauwzwarte schutterij en zodoende bleef ondanks het betere voetbal en de meerderheid, een Leidse treffer uit. Zo vlogen enkele kop ballen van Ouwerkerk over en naast; éénmaal redde de staander na diens schot en schoot Zitman een serieus kansje om zeep. Twee felle loeiers van Van Heek - na freekick buiten de rand - stuitten af op groenwitte verdedigers. Nee, het lukte niet in die eerste helft, die in stromende regen gespeeld werd. Een 20 voorsprong zat er zeker in voor Van Polanen en de zijnen, maar toch kwam de thee met dubbelblank, want óók aan de andere kant zagen de wèl ontzettend hard werkende, maar „voetbal arme" voetballers van de eilanden géén kans om ook maar enigszins gevaarlijk te worden. Doel man Keereweer had dan ook vóór de thee een gemakkelijk .vrachtje" aan de onproduktieve aanvallers, die zel den tot een schot kwamen. OVV-DRUK De tweede helft - de aanhoudende re genval was inmiddels opgehouden - was aanvankelijk Roodenburg wéér aan bod. In de eerste minuten noteerden wij schoten van v. Rooyen en Ouwerkerk. die echter nét hun doel misten. Een tikje overmoedig pingelen van Weerlee bracht aan de andere kant véél gevaar voor de Leidse veste en nadien drukte OVV - poogde dit althans - enige tijd op de Leidse defensie, die echter weinig krimp gaf. Slechts éénmaal stonden de blauw zwarte harten even stil. Dit angstige ogenblik deed zich na 10 minuten spe len voor en hoewel wij het reeds zagen gebeuren - OVV stond op het punt de leiding te nemen trad linksback IIcnzen als de reddende engel on. Op moedige wijze belette hij linksbinnen Klok die alleen voor het Leidse doel verscheen het scoren. Ten koste van De Romijn wat méér richting gelegd in een corner, die zonder resultaat bleef, de schoten, die «ij in vrije positie na- BART OUWERKERK KANSEN KEERDEN Een goede kans kreeg na een kwar tiertje spelen - Roodenburg had de ba kens verzet - Henny Choufour aan de andere kant. toen doelman Winters een slechte uittrap lanceerde. Het schot van de Leidse rechtsbuiten ging echter naast. Langzamerhand ging het betere en op een hoger plan gebaseerde voetbal van de blauwzwarten de overhand krijgen en veelvuldig verschenen de Leidse stoot troepen voor de wankelende veste van OVV. Doelpunten bleven voorlopig uit. want het wilde voor het hok van Winters maar niet lukken. WINST Inmiddels was Zitman geblesseerd ge raakt en moest het veldo ruimen voor De Romijn. Deze laatste lanceerde die bewuste aanval waaruit de winst voort kwam. Tik-tak-spel tussen hem en de kleine Weerlee bracht het leer voor de voeten van Ouwerkerk. Vol op de lin- kerwreef vloog de bal hard en onhoud baar in de schemering tussen de pa len van het OVV-doel: 01. OVV was geslagen en had Choufour en dien nog konden afvuren, dan had de zege zeker enkele doelpunten groter ge weest. Nu bleef het éen alleszins verdiende, doch benauwde 01 zege. behaald na een goede eerste helft en een méér span nende tweede drie kwartier. Rest nog U te vertellen, dat alles in uiterst sportieve sfeer is verlopen en dat ongeveer 2000 toeschouwers dit goed ge leide duel aan zich zagen voorbij gaan. Een aanval van Oud Nederland op het doel van Jong Nederland tijdens de Olympische Dag. Van 'links naar rechts Dillen, doelman Van Dijk. Wiersma (beiden van Jong Nederland) en half zicht baar Theo Timmermans. Dillen de stand voor de „Oudjes" een wat prettiger aanzien gaven: 42. Voor Van der Klink (Blauw Wit), die 20 minuten voor het einde zijn clubgenoot Mesman verving, had de wedstrijd een minder prettig slot. Na een stevige bot sing met zijn eigen doelman Kraak, moest hij op een brancard van het veld worden gedragen. Een flinke hoofd wonde. VOETBAL Verder programa toernooi om K.N.V.B.-beker De kwart-finales van het toernooi om de Nederlandse Voetbalbeker zullen op zondag 15 juni a s. worden gespeeld. In de aohtste finales eindigden namelijk twee wedstrijden onbeslist, Feyenoord jRCH (33) en WageningenNAC (eveneens 33). Deze wedstrijden zul len dinsdag a.s. worden overgespeeld, op de terreinen van resp. ROH en NAC. Voor de kwart-finales speelt AGOVV op eigen terrein tegen MW en ont vangt Sparta op Spangen PSV- De win naar van het duel NACWageningen speelt voorts een thuiswedstrijd' tegen Volend'am en Rheden treedt aan tegen de winnaar van ROHFeyenoord. De halve finales warden op woensdag 18 juni a s. gehouden. De finale volgt dan op zondag 22 juni. Daarmee wordt het seizoen voor de clubs van het be taalde voetbal afgesloten. Daan de Groot bij reserves De sportcommissie van de KNWU deelt ons mede: Teneinde verwarring te voorkomen als gevolg van voorbarige en onjuiste berichten is de sportcommissie van de KNWU zondagavond bijeengekomen om de Nederlandse renners voor de gecombineerde Nederlands-Luxemburgse ploeg voor de Tour de France aan te wijzen. De keuze is gevallen op: Piet Damen (Lieshout), Piet van Est (Fijnaart), Wim van Est (St.-Willebrord), Piet de Jongh (Made), Jaap Kersten (Siebengewald), Jef la Haye (Bunde), Gerrit Voort ing (Roosendaal) en Wout Wagtmans St.-Willebrord). Reserves: Martin van den Borgh, Piet van den Brekel, Daan de Groot, Jo de Roo en Michel Stolker. De ploeg zal onder leiding staan van Kees Pellenaars. Met uitzondering van Damen en La Haye hebben de aangewezen renners ook deel uitgemaakt van de Tourploeg 1957. La Haye reed in 1956 in de Nederlandse Tourploeg, zodat alleen Piet Damen debuteert in deze ronde. Voetbal-uitslagen Betaald! voetbal le DIVISIE A Willem 2—'DFC 3—1 (Willem 2 kampioen) Graafschap—SVV 03 Roda SportEDO 10 (EDO degradeert) 2e DIVISIE A ON AEmma 22 Ba/r*ni©Longa 11 Zeist—EBOH 3—0 2e DIVISIE B Go AheadZuartemeer 61 VeendamPEC 21 Zwolse BoysEnsch. Boys 03 TubantiaOldenzaal 30 NECHeracles 03 OM DE KNVB-BEKER 4e ronde VolendamExcelsior 40 't GooiSparta14 FeyenoordRCH 33 WageningenNAC 33 VelocitasRheden 14 Vitesse—A GOW 1—2 DOSKO—MVV 1—2 Amateurs KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Vek>xAlliance 01 Alliance Quick N. Volox 3 4—3 1 3—3 - 0-1 PROMOTIE NAAR le KLASSE LaakkwartierSpartaan '20 32 De SpartaanWe>st-Frisia 21 De Spartaan 46 West-Frisia 4—3 Laakkwartier 45 Spartaan '20 42 le KLASSE A Beslissingswedstrijd VCS—RFC (ternein HBS) 2—0 (RFC degradeert) PROMOTIE NAAR 2e KLASSE OVVRoodenburg 01 SlikkerveerArchipel 00 4e KLASSE D OudewaterWoerden 31 (Oudewater kampioen) Zaterdagvoetbal Om de zaterdagbeker: tussenronde: Lisser Boys—ADM 2—3: Semper Alt ARC 2—8. Competitie 2e klasse: Kozakken Boys SSS 2—2. Reserves KNVB BETAALD VOETBAL Ros. 2e divisie B: SW 2—NAC 2 6—0; ONA 2Emima 2 12. ZATERDAGVOETBAL Res. 3e klasse A: Beslissingswedstrijd kampioenschap: Quiok Boys 2SSS 2 24 (SSS 2 kampioen). Res. e3 klasse A: Beslissingswedstrijd kampioenschap: Quick Boys 3Zwalu wen 2 2—4 (Zwaluwen 2 kampioen).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5