Sanctus Augustinus naar nieuwe positiebepaling in Leidse Civitas 1 Twee tendensen souden tot een heroriëntatie kunnen leiden Leidse R.K-studenten spelen existentialistisch toneel „Caligula" van Albert Camus Duivenvoordetocht Voorschoten 97ste jaargang Maandag 9 juni 1958 Tweede blad no. 29460 Een buitengewone algemene leden vergadering in de foyer van de Stadsgehoorzaal, een diner in de Turk en een galabal in het Paleis Noordeinde te Den Haag besloten gisteren de vierdaagse viering van het dertiende lustrum van de Leidse R.-K. Studentenvereniging Sanctus Augustinus. Daarbij werden door de praeses, de heer W. Overmars enkele hartige woorden gesproken over de organisatie van het „gezel ligheidsleven" der Leidse mannelijke studenten in Civitasverband. De heer Overmars beperkte zich in zijn lustrumrede in de ledenvergadering tot het bespreken van het gezelligheidsleven in de Civitas en kwam tot de conclusie, dat het ideaal één vereniging voor alle vrouwelijke en één voor alle man nelijke studenten slechts in het VVSL bewaarheid is geworden. Het L.S.C. kan echter geen vereniging worden genoemd, waar alle Leidse studenten hun gezellig heid vinden. Van de ruim drieduizend mannelijke studenten, die Leiden telt, zouden theoretisch ruim 2.000 lid kun nen zijn van het L.S.C. Dit aantal wordt verre van bereikt en het zou toch tech nisch onmogelijk zijn dit te verwezen lijken. daar het L.S.C. door een dergelijk aantal zijn karakter, waaraan het wil vasthouden, onherroepelijk zou verlie zen. Onder de niet-Corps studenten be vinden zich vele r.-k. studenten. De heer Overmars verklaarde dit feit. door erop te wijzen, dat vele r.-k. studenten uit niet-undversitaire milieus afkomstig zijn en daardoor de „mores" van het Corps weinig of niet kunnen waarderen. Wanneer het L.S.C. echteï, zoals in zeker opzicht reeds is gebeurd, uit organisatorisch oogpunt een tweede gezelligheidsvereniging in Leiden niet in strijd acht met het Civitas-ideaal zal men zich in deze kringen bewust van dienen te zijn, dat dit in „Sanctus Augustinus", dat om wille van de Civitas Academica na de oorlog zün gezelligheidsleven heeft opgegeven, repercussies zal brengen. In de lustrumrede klonk nog een twee- de waarschuwing, gericht tot de r.-k. leden van het L.S.C. Bepaalde feiten wjjzen bij sommige r.-k. studenten op een zeer enge binding met het L.S.C. ten koste van hun activiteit in „Sanc tus Augustinus". Wanneer deze ten- ACCORDEONVERENIGING D.V.V. SPEELDE IN ACAD. ZIEKENHUIS Onder leiding van de dirigent, de heer W. Strien gaven de A- en B-korpsen van de Accordeonvereniging D.V.V. in opdracht van het Prinses Irenefonds voor patiënten en verpleegsters een uit voering in het Academisch Ziekenhuis. Voor deze uitvoering bestond grote belangstelling. VAN SCHUURTJE GEVALLEN Zaterdagmiddag is de 5-jarige Corne lia Hydra van een plat dak van een schuurtje, dat zich achter de ouderlijke woning aan de Kapteynstraat bevindt, gevallen. De E.HD. heeft het kind, dat tengevolge van deze val een zware her senschudding opliep, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. INBRAAK ROTTERDAMSE BROODFABRIEK In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in de Rotterdamse Brood fabriek aan de Waldeck Pyrmontstraat. Hoewel de laden van enkele schrijfbu reaus en een openstaande brandkast werden doorzocht, wordt niets vermist. Men was de fabriek binnengekomen door het inslaan van een ruit aan de voorzijde van het gebouw. De politie heeft twee Leidenaars en een jongen uit Noordwijkerhout aange houden, verdacht van diefstal uit een sigarettenautomaat aan de Stationsweg. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jeroentje Hebelina Cornelia, dr van P. A. Pranger en C. Bekooy; Willem Frederik zn van W. P. Staffeleu en M. J. Hoppen brouwer; Elisabeth Christine, dr van D. J. H. Prins en E. C. Pison; Adrianus Gabriel Plus, zn van H. J. Voets en H. M. Zen- gerink; Ingrid Emilie Maria, dr van G. H. M. van Brussel en J. T. M. Bonnet; Lidwi- na Maria, dr van J. F. A. Verbraak en L. H. Cornelisse; Johanna Maria Alberdlna, dr van J. Hanselaar en A. H. de Mooij; Jo- sette Marguerite, dr van J. P. Dijkhuis en L. T. Kohier; Jeroen, zn van L. A. M. Leef- lang en E. van Buuren. GETROUWD L. Hamming en M. M. Everts. OVERLEDEN C. A. Kihm, 55 Jaar. vrouw; Officiële publikaties GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Lege Werfsteeg met ingang van 9 Juni 1958 voor de duur der bestratingswerken aldaar is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. De avond- en nachtdienst der Apotheken wordt waargenomen te Leiden door: Apo theek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven Apotheek, Haven 18, telefoon 20085. Te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8. tel. 26274. VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 2 Juni 1958 heeft besloten: a. met intrekking van het besluit van 19 december 1955, sub I, voor zover dit betrekking heeft op de Donkersteeg, deze steeg gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen; b. de Sint Jansbrug gesloten te verklaren voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen en bespannen wagens in de richting Donkersteeg. Een afschrift van dit besluit is verzon den aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verenigingen, beharti ging van verkeersbelangen ten doel heb bende. en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. dens zich zou voortzetten, dan zal, zo meende de heer Overmars, Sanctus Augustinus zich genoodzaakt zien tot een nieuwe positiebepaling te komen. De tweede spreker op deze bijzondere ledenvergadering was professor dr. W. H. van de Pol die de oecumene en de oecumenische strevingen bezag vanuit r.-k. standpunt. Onder oecumene af geleid van het Griekse woord oikomenè, hetgeen bewoonde wereld betekent wilde spreker verstaan de door Christus gewilde eenheid van allen, die in Hem geloven. Dit in tegenstelling tot de door gaans protestantse visie, die de oecume nische beweging, o.m. belichaamd in de Wereldraad der Kerken, ziet als een overkoepelend contactorgaan van alle mensen, die Christus als de Zoon van God erkennen. Uitgaande van de door spreker gedetermineerde omschrijving van oecumene, raakte hij onmiddellijk een kern van zijn betoog en tevens van de gehele problematiek: Daar de rooms- katholiek zijn kerk als de door Christus gewilde ziet, is voor hem een oecumene slechts in de rooms-katholieke kerk mogelijk. Toch zag professor Van de Pol voor de rooms-katholiek een taak in de oecumenische beweging. Door te luiste ren naar de gevestigde meningen van anderen, zonder bekeringsobsessie, kan een groeiend begrip worden gekweekt, dat in een verre toekomst vruchtdragend zal kunnen werken. Als positieve waar de. reeds in de afgelopen decennia be reikt. noemde spreker het thans overal in dé Christenheid aanvaarde besef, dat men ook de Christenen, die op grond van een vaste overtuiging God op andere wezen dienen, de liefde niet mag ont houden. Het is lang geleden, dat we de toneelgroep van de RKSV „Sanctus Augustinus" aan het werk zagen, doch nu, tijdens het dertiende lustrum van deze vereniging, is dit weer eens het geval geweest. Gemakkelijk had men het zich zeker niet gemaakt, want de keuze was gevallen op „Caligula" van Albert Camus, feitelijk al daterend uit 1938. doch pas in 1944 gepubliceerd en kort daarop ten tonele gebracht door het Theatre Hebertot, dat het ook naar ons land bracht, terwijl het daarna is gespeeld door het nu ter ziele zijnde gezelschap Comedia. Mag men zich enerzijds verbazen over deze keuze van dit werk door een op vaste geloofsovertuiging rustende stu dentengemeenschap, omdat Camus hier schiep een conflict van verschillend ge richt intellectualisme op het thema van vrije lotsbeschikking volgens de leer der existentialisten men vergete niet, dat Camus, toen hij dit schreef nog dik be vriend was met Sartre, met wie hij pas na '50 zou breken anderzijds is er 'toch ook wel weer wat voor te zeggen, want ongetwijfeld is het toneelwerk slechts genietbaar voor intelleotuelen, dus voor denkende mensen, die het lege en voze van de leer van het existentia lisme kunnen en moeten onderscheiden. Want Camus levert hier een afschrik kend voorbeeld van „hoe het niet moet", zonder enige uitweg aan te wijzen, een stuk wrang nihilisme. Zoals ook het ge val was in zijn „La- Peste", uit welke ..roman" het L.S.T. destijds in een circus een voor het toneel uitgetrokken opvoe ring bracht. Er blijft derhalve in ieder geval: nega tivisme! Camus wilde blijkbaar demonstreren, dat het leven een absurditeit is en hij doet dat als het ware symbolisch in de figuur van de Romeinse keizer Caligula, de bijnaam van keizer Cajus (caligulae betekent laarsjes), die hij in dit geval uitmuntend kon gebruiken voor het spuien van zijn theorieën. Is Caligula niet in de geschiedenis bekend als een waanzinnige wreedaard met zijn lijf- J. J. van tier Reijden Na 53 jaar afscheid van Universiteitsbibliotheek In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer J. J. van der Reijden hedenmor gen afscheid genomen van de Leidse Universiteitsbibliotheek, aan welke in stelling hij gedurende 53 jaar ononder broken zijn beste krachten heeft ge wijd. Het voltallige personeel had zich te ruim 9 uur verzameld in de bibliothecariskamer, waar de directeur bibliothecaris. dr. A. Kessen. als eerste spreker het woord richtte tot de schei dende functionaris. Het deed spreker leed in deze omgeving voor het laatst op officiële wijze zijn trouwe medewer- te moeten toespreken; het is inderdaad, aldus dr. Kessen. een uitzonderlijk lan ge ambtsperiode, die de heer Van der Reijden thans gaat afsluiten. Een erva ring. die in een dergelijk langdurig tijdsbestek wordt verkregen, kan door een instelling nauwelijks voldoende naar waarde worden geschat en dit geldt in het bijzonder wel voor een bibliotheek. Spreker roemde de onver flauwde werkkracht en ijver van de heer v. d. Reijden en prees zijn grote accuratesse. Dr. Kessen sprak de wens uit, dat nog vele goede jaren voor de heer Van der Reijden zullen zijn weggelegd, al werpt de gezondheidstoestand van zijn echt genote helaas een schaduw over de toe komst. Namens het College van Curatoren der Universiteit richtte het Hoofd van de afdeling personeelszaken van het Bureau Curatoren, de hr. J. Neuteboom, het woord tot de scheidende ambtenaar. Deze legde er de nadruk op, dat een dergelijke diensttijd bij het Rijk. op 12- jarige leeftijd aangevangen, thans tot de uitzonderingen behoort en in de toe komst wel niet meer zal voorkomen. Hij dankte de heer Van der Reijden voor de vele diensten gedurende deze tijd de Universiteit in het algemeen en de bibliotheek in het bijzonder bewe zen en wenste hem nog een goede rust tijd toe. Het Hoofd van de Afdeling Gedrukte Werken, de heer E. van Gulik prees vervolgens de prettige samenwerking, die steeds heeft bestaan tussen de on der hem ressorterende afdeling van de heer Van der Reijden. Spreker legde in het bijzonder de nadruk op de vriende lijke onverstoorbaarheid, waarmede de heer Van der Reijden zich onder alle omstandigheden van zijn taak kweet. Als oudste medewerker in dienstjaren sprak tenslotte de heer G. W. Schut, die uitdrukking gaf aan zijn gevoelens van spijt de samenwerking met zijn scheidende collega te zullen moeten missen. Hierop dankte de heer Van der Reijden de verschillende sprekers voor de tot hem gerichte woorden en voor de waardering, die hierin naar voren was gekomen. Öp humoristische wijze haal de hij enkele herinneringen op uit het begin van zijn ambtsperiode, terwijl hij tot slot alle aanwezigen dankte voor hun belangstelling spreuk: Laat men mü maar haten, als men mü maar vreest? De door de dood van een minnares geschokte jonge keizer meent even absurd te moeten zijn als het leven absurd is en in zijn streven het onmogelüke mogelük te maken deinst hü dan ook voor niets terug, zich verdedigend met een valse logica, die toch nu en dan logisch klinkt. Welbe wust weet hij zo in zijn drang als z.g. enige „vrüe" mens verzet te kweken, dat hem de dood zal indrijven. En als hem blykt niet de maan in handen te kun nen nemen, zoals hü begeert, ondergaat hü bükans uit eigen vrije wil zün nood lot: te worden vermoord door de patri ciërs, geleid door een hem op zich zelf niet vüandig gezinde, die echter inziet, dat Caligula de grondvesten van een «geordende maatschappij ondermijnt. Men ziet het gegeven is uiterst zwaar. Om te verwerken, maar ook om te spe len, speciaal, omdat tenslotte het sym bolische de overhand moet behouden en niet het geval Caligula. De regisseur, de heer Ben van Hes, is er niet geheel in geslaagd dit laatste te bewerkstelligen. Hü ontkwam niet aan de verleiding om aan te leunen tegen het oud-klassieke toneel en dus te veel vast te houden aan Caligula met alles, wat zich om deze figuur afspeelt. Ten gevolge daarvan bleef het toneel dikwüls te statisch, waar meer levendigheid op haar plaats zou zün geweest. Maar al is hü dan niet volkomen geslaagd, toch wist hü in eveneens door hem ontwor pen décors, eenvoudig maar uitmuntend bruikbaar. Camus wel recht te doen wedervaren, zodat men niet ontevreden mag zün met het bereikte resultaat. Uiteraard valt of staat de voorstelling met de uitbeelding van Caligula. Voor de uitbeelding, die de heer Peter Cohn aan deze bizarre figuur heeft gegeven, een uiterst moeilüke opgave, alle lof. Na ■een prachtige inzet, scheen hü in het tweede bedryf ietwat terug te vallen, ■maar hü herstelde zich keurig en tot het bittere einde wist hü zich te handhaven met goed gevonden nuanceringen in zün afrekening met godsdienst, cultuur, vriendschap en liefde (doodt hij ten slotte niet zelf zün hem touw blüvende minnares door wurging?). Het was een voor een amateur wel alles vergende prestatie! Van de vele overigen traden slechts weinigen naast hem op de voorgrond, •niettemin tezamen vormend een wel passend geheel, al bleven enkelen wat vlak. speciaal b.v. de Scipio. Noemen willen we nog de niet-denkende Helicon van de heer Bart Gribnau en de Cherea van de heer Anton Wesselingh, terwijl ook mej. Els Thomecr als Caesonia lang niet onverdienstelijk was. Na afloop toonde de goed bezette schouwburg zich dankbaar en onder applaus werden diverse bloemen opge dragen. Ook de regisseur deelde in de hulde. M. CORRESPONDENTIE P. J. B. te L. Benodigd zün: iden- titeitsbewüs van bromfiets (wordt ver strekt door inspectie Invoerrechten en Accijnzen Langebrug 20), groene kaart van W.A.-verzekering en belastingkaart bromfiets. Naar Duitsland mogen 200 sigaretten of 50 sigaren of 250 gram tabak medegenomen worden. Ook voor een filmtoestel, een draagbare radio en een (duur) fototoestel zyn identiteits papieren vereist. J. van D. te L. Leiden, Utrecht, Amersfoort. Voorthuizen, Stroe, Koot- wü'k. Apeldoorn 116 km. Apeldoorn, Beekbergen. Arnhem 30 km. LEIDERDORP Jong Excelsior zong en speelde Onder leiding van dirigent Hans Boelee gaf „Jong Excelsior" zaterdag avond een uitvoering in Irene, terwül de blokfluitgroep haar medewerking ver leende. De heer Wernecke opende als waarnemend voorzitter de avond. „Jong Excelsior" is verdeeld in ver schillende groepen, n.l. een kleuterkoor, een jeugdkoor en een meisjeskoor. Er werd goed gezongen en de verschillende versjes, waarbij de kinderen verkleed waren, waren heel aardig, zo büv. „Naar Luilekkerland" van A. Ander werd vlot gebracht. De blokfluitgroep speelde goed en zui ver De piano-begeleiding was. zoals altüd, bij mevr. BaaimaZonne in goede handen. Na dank gebracht te hebben aan de heer Boelee en mevr. Baaima, sloot de heer Van Dam deze avond- Er was veel belangstelling. Leiderdorp begroette 6000ste inwoner Vorige week is de 6000ste inwoner van Leiderdorp geboren. Het was het doch tertje van de familie Koot, wonende aan de Achthovenerweg. Het meiske werd geboren in het Elisabeth Ziekenhuis te Leiden en moest dus in het Leidse stadhuis worden aangegeven, doch de heer Koot deed nog diezelfde dag mede deling in het gemeentehuis van Leider dorp. waar hij hartelijk werd begroet. De kleine kreeg van de gemeente een spaarbankboekje met f. 30. Was de 6000ste inwoner van de ge meente enkele weken eerder geboren dan had dit gevolgen gehad voor de ■gemeenteraadsverkiezing. De raad zou dan uitgebreid zün, tot 13 leden. De komende vier jaar zal men het echter nog moeten doen met 11 leden. Bü een volgende verkiezing zal men dan naar de 13 zetels gaan. Het is n.l. niet te verwachten, dat de bevolking achteruit doopt, want tot nu toe is de groei van de bevolking vrü snel gegaan. In twin tig jaar is zü verdubbeld. Tien jaar Leidse Sleuteltjes Het Kinderkoor „De Leidse Sleutel tjes", dat mede door zün optreden voor radio en televisie en de talrijke opnamen op de grammofoonplaat populair is ge worden, bestaat thans tien jaar. Zoals bekend is dit koor, dat al deze jaren ook staat onder leiding van Henk Franke, voortgekomen uit leerlingen van de openbare school aan de Drie Octo- berstraat. Teneinde Henk Franke te danken voor al zün inspirerende arbeid en zün zang- pedagogische gaven, had zich een feest commissie gevormd, die zaterdagmiddag zorgde voor een grootse hulde. Als gold een Olympische held maakte de heer Franke, met echtgenote en kin deren, in een open rütuig van huis ge haald, een rondrit door de stad. Het Eerste Leidse Jeugdorkest, voor deze middag ook uitgerust met z'n drumband, vereldene tijdens deze rit zün muzikale medewerking. Voor café-restaurant „In den Vergulden Turk" de muziek had inmiddels bij de Papengracht letterlijk en figuurlük de aftocht geblazen wachtte de heer Franke opnieuw een verrassing: „zün" koor stond hier op gesteld en zong hem bij aankomst een lied (Dikkertje Dap") uit het reportoire toe. Eenmaal in de receptiezaal aan wezig had de jubilerende dirigent vele gelukwensen in ontvangst te nemen. De heer J. C- van Schaik, die hier in zijn kwaliteit van loco-burgemeester aan wezig was, had zeer veel waardering voor het werk van de heer Franke, die het koor tot grote ontwikkeling heeft gebracht en aan de kinderzang inhoud heeft weten te geven. Het schonk spre ker veel vreugde, dat het met het mu ziekleven in Leiden de goede kant op gaat, in welk verband hü herinnerde aan de geweldige groei, die momenteel de büna 125-jarige Maatschappij voor Toon kunst doormaakt, de resultaten van de Volksmuziekschool en het optreden van de jubilerende „Sleuteltjes" voor radio en televisie. Behalve zeer vele ouders van de jeug dige leden van het koor. boden deze middag hun gelukwensen aan de heer L. Algra namens de oudercommissie van de Drie Octoberstraatschool, de heer heer Van der Horst van Telefunken en mevr. B Hasselbach—v. d- Zeew na mens de ouders va nde koorleden. Vele geschenken, waaronder een kolossale taart voor de Sleuteltjes, waarvan alle kinderen deze middag hun deel kregen, werden aangeboden. Schriftelüke geluk wensen ontving de heer Franke deze dag o.a. van de burgemeester, van de afde ling Leiden van het Verbond voor Veilig Verkeer, van Herman Stenz. Bob Spaak van de Vara en van de Stichting tot Bevordering van de Amateurfotografie. Ruim f 2460 voor Rode Kruis De zaterdag in onze stad gehouden straatcollecte ten bate van het Rode Kruis heeft ruim f 2460 opgebracht. VERENIGING „OUD-LEIDEN" MAAKT RIJWIELTOCHT Zaterdagmiddag ondernamen leden van de Vereniging „Oud-Leiden' een rüwieltocht in de omstreken van Leiden. Gereden werd naar Hoogmade waar een langs een water gelegen oude boerderü en vervolgens een watermolen werden bezichtigd. Vanuit de molen werd het wüde, sedert enige tüd door nieuwe wegen doorkruiste, doch nog immer schone polderland aanschouwd. In de nabijheid van Rüpwetering werd een bezoek gebracht aan een boerderij waar de vrouw des huizes de gave bezit paling, voorns en 'andere vissen, levende in een nabü haar woning gelegen water tot zich te roepen. Duidelijk was te zien dat verscheidene waterbewoners aan de roepstem gehoor gaven. Vervolgens werd gereden langs de Wyde A. Via Woubrug- ge werd de terugtocht gemaakt. Ca. 1400 deelnemers De Wandelsportvereniging „De Zwer vers" organiseerde voor de vierde maal de Duivenvoordetocht. Er waren dit jaar niet minder dan 1400 deelnemers, waar onder 39 groepen. Dank zü de ervaring, die de organisa toren van vorige jaren hebben, had de start een zeer vlot verloop. Burgemeester Van der Hoeven deed van zün belangstelling blüken door bü de start aanwezig te zün. De medewerking, die de organisatoren ieder jaar ondervinden, is groot. De politie heeft weer veel geholpen en ook de Harmonievereniging St.-Laurentius en haar drumband hebben zich weer laten horen. o.m. bü de terugkomst van de deelnemers. De oudste deelnemer was dit jaar „Opa Beekman". 82 jaar en de jongste was Dick Durieux, 4 jaar. Een tweetal dames van Pro Juventute voor welke vereniging een deel der baten bestemd is hep mee, evenals een groep verkeersbrigadiertjes onder leiding van de heer C. Robbertsen De ere-prüs, een wisselbeker, werd gewonnen door DOT. A uit Oversohie. De prüs, beschikbaar gesteld door Prins Bernhard, ging naar D.E.S. I uit Den Haag. De derde prüs kreeg de familiegroep Hoogendoorn uit Hazerswoude, de vierde werd gewonnen door de groep van het Provinciaal Weeshuis te Wassenaar. De pril7«" voor de groep van 10 km. werden Mgt gewonnen: 1. Meisjes vereniging Margriet te Voorschoten 2. D.W.S. Rijnsburg; 3. DOT. C Overschie en 4. D.E.S. II uit Den Haag. OEGSTGEEST Geslaagd buitenfeest van vrijzinnige zondagsscholen Op het sportveld van de Zendings hogeschool kwamen gistermiddag de zondagsscholen van de vrijzinnige ker- kelüke gemeenten te Leiden. Sassenheim en Oegstgeest in N.P.B.-verband bijeen om het buitenfeest te vieren. Ds. J. Th. Mackenzie, remonstrants predikant, heette allen welkom. Spreker wees op de blijheid, die kenmerkend is voor een feest in de vrüe natuur en achtte het een voorrecht, dat ouders en kinderen hier gezamenlijk het zondags schoolfeest mochten vieren. Er is op dit feest door jong en oud volop genoten. De kinderen amuseerden zich met de verschillende spelen en bü de poppenkastvoorstellingen. Er werden vrolüke liederen gezongen. Voor een der groepen verteld, een leidster het sprookje van de prins met de lange neus. Dit verhaal moest na afloop door de kinderen worden opge voerd. Voor elk der rollen meldden zich büna alle kinderen! Na een vrü wille keurige keuze en een snelle verkleed partij. waarbij de prins zün wel zeer lange en lastige neus aangebonden kreeg volgde de weergave in toneel, die her haaldelijk tot veel hilariteit aanleiding gaf. Na de pauze, met de gebruikelüke traktatie, had een voorstelling plaats van „De keizer en de nachtegaal". Dit stukje, dat met inbegrip van een door hofdanseressen uitgevoerd ballet en een virtuoos xylofoonnummer, door een groepje uit Sassenheim werd opgevoerd, oogstte veel applaus. De tegen het einde neervallende regen vermocht de aan dacht niet te verstoren. Dit bijzonder geslaagde feest, waarop de leiding met voldoening kan terugzien, werd in een kort slotwoord door ds. S. L. Verheus, doopsgezind predikant, be sloten met het zingen van „Kinderen van één Vader". Mr. E. J. Gelderman alhier, rechter in de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage is bij Kon. besluit be noemd tot president-plaatsvervanger by de Krijgsraad in het Commandement der Zeemacht in Nederland. VOORSCHOTEN Opbrengst De collecte voor de samenwerkende kinderbeschermingsor ganisaties heeft opgebracht f.362. N.C.V.B. BESLOOT SEIZOEN De Christen Vrouwenbond heeft het vergaderseizoen afgesloten met een by- eenkomst, waarin een zeer groot aantal leden aanwezig was. Mevr. Rietmulder Van Cittert sprak er in haar openings woord haar dankbaarheid over uit, dat het werk voortgang heeft mogen vinden. Mevr. Verheij bracht op originele en geestige wijze verslag uit van de in Leeuwarden gehouden bondsvergadering. Het koor, onder leiding van en begeleid door mevr. Huizinga, zong enkele lente liederen. Mevr. Van Oosten uit Den Haag en mevr. Huizinga brachten vervolgens „Mozaïek", een programma in woord en muziek over mensen, dieren en dingen. Het was een vlot, dikwüls geestig en muzikaal op hoog peil staand pro gramma. Na de pauze werd een programma met declamatie, koor en samenzang uitge voerd onder het motto „Gü gaaft het al". Tot bestuurslid werd. in deze bijeen komst gekozen mevr. C. M. PolsEg berts. BEVOEGDHEID ONTZEGD TOCH ACHTER HET STUUR Twintig gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf vorder de de officier van Justitie bij de Haagse politierechter tegen een 42-jarige chauf feur uit Voorschoten. Deze had, terwül hem bü rechterlüke uitspraak de rijbe voegdheid was ontzegd, op 14 april te MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 9 Juni. Veemarkt. Aanvoer in totaal 1858; vette koelen en ossen 1151; varkens 707. Prijs in cents per kg.: vette koelen le kw. 300-335; 2e kw. 276-290; 3e kw. 256- 272; varkens (lev. gew.) 172; 170; 168. Voorburg toch een auto bestuurd. De verdachte vertelde, dat het de auto van zijn broer was. De remmen zouden niet goed hébben gewerkt en toen zou hij deze even getest hebben. Een agent had ge zien, dat een auto op dertig meter af stand van hem stopte en dat de bestuur der van plaats verwisselde. Hü had dit niet vertrouwd en hü bleek een goede neus te hebben. De officier vertrouwde verdachtes verhaal niet erg. „Het kan best een smoesje zün". vond hü. wüzend op vroegere veroordelingen. Het vonnis luidde: twintig gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftüd. WARMOND P.V. „WARMOND" De Postduivenvereniging „Warmond' hield een wedvlucht voor oude duiven, vanaf Orleans afstand 512 km. De vogels werden in vrijheid gesteld om 5.45 uur met een zuidzuidwesten wind. De eerste prüsduif bereikte zijn hok om 12.09.35 de laatste om 12.37.24 uur. De uitslagen luiden: Q. Beugelsdijk 1; P. Vogelenzang 23; Dr. J. Venker 4; J. Roest 569; J. de Weerd 7—8—10. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Zaterdagavond had op de Oranje Nas- saulaan een botsing plaats tussen een personenauto, bestuurd door een dame uit Warmond, en een bestelauto, die uit de richting Leiden haar tegemoet kwam. De broer van de bestuurster werd uit de auto geslingerd en levensgevaarlijk ge wond naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd De overige inzittenden van de bestelauto en personenwagen werden slechts licht gewond. De materiele scha de was aanzienlijk. ZOETERWOUDE ONTTREKKING AAN OPENBAAR VERHEER Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor een gedeelte van de Vrouwenweg en van de Miening te onttrekken aan het openbaar verkeer. In de praktijk is dit reeds geschied aangezien men thans gebruik maakt van de nieuwe wegomleg- ging over Rijksweg 4A. De gelijkvloerse kruising tussen Vrouwenweg Miening en Ryksweg 4A was reeds vervallen. BEURSOVERZICHT Internationals vast AMSTERDAM. 9 juni De markt was over het algemeen vriendelijker gestemd dan de \orige week. Merendeels werden hcgere koer sen genoteerd. Dit gold vrijwel alle af delingen maar vooral die van de inter nationale fondsen. Vooral Aku mocht zich in een open hoek in grote belang stelling verheugen. Ook Unilever trad op de voorgrond. Daarentegen deden Philips en Kon. Olie het rustiger aan. Aku bereikte het niveau van 180 en was daarmee 5 punten boven vrydag. Unilever liep op tot 348'.. een koerssty- ging van 7 punten, maar reageerde weer tot 346%. Kon. Olie bewoog zich rond om de f. 175. KLM was verlaten en onveranderd. De gehele middag bleef de handel, ondanks de vaste stemming, uitermate beperkt. Ook voor Scheep vaarten lagen de koersen op een hoger peil. Dit gold vooral KNSM, Nievelt en Scheepyaart Unie. De cultures hadden een zeer rustig verloop maar weerspie gelden wederom de verwachtingen om trent terugbetaling op het kapitaal. Hiertoe heeft büv. vandaag de Amster. dam Rubber besloten in haar jaarver gadering. Ook de Cultuurmaatschappij Ka/woeng heeft dergelyke plannen. Aan delen Deli, die vrüdag ongenoteerd bleven, waren aan de vaste kant Van de binnenlandse industrieën was hoog ovens gevraagd. Schokbeton was beter op het verhoogde dividend. Staatsfondsen goed pryshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 juni. Londen 10.58% —10.59%; New York 3.79%—3.79%; Mon treal 3.94—3.94%; Parys 89.80—89.90; Brussel 7.59%—7.5978Frankfurt 90.44' —90.49%; Zürich 86.54%—86.59' Zürich (vr. franken) 88.46%—88.51' Stock holm 73.19—73.24; Kopenhagen 54.72— 54.77; Oslo 52.90—5255; Milaan 60.67' 60.72%; Wenen 14.61%—14.62' -. Beurs van Amsterdam Maandag 9 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% j"* Grootboek obl. 314 j" JO* Ned. '47 314 (3) 91% 91V, Ned. '51 31S 93% 94% Ned. '53 314) 93 93% Ned. '56 3>4 93* 93,, Ned. '48 3% £8 Ned. '54 3% 89 89 Ned. '55 I 3% 89 Ned. '55 H 3% £2% 99Jj* Ned. *37 3 S9^ 89y« Ned. W.B. lening 6% 108% 109 Dollarlng '47 3 98 98 Investeringscert. 3 95i!« 95 Ned. 62-64 3 94% Cert. NWS 61 %L 60% Indië '37 A 3 90H 90% Grootboek '46 3 73B ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 29% 32 Nat. Handelsbank 83% 83% Ned. Handelmü159% Amst. Rubber 64 64% Deli Mü-en (Ver.) 89% 90% H.V.A103% 104% Java Cult34% 34% Senembah 63 64 Vorstenlanden12% 13% AK.U182 180% Berkei's Patent (v.) 175% 183 Calvé Delft cert. 291% 285% e.< Kon. Pap. v. Gelder 169 170 Hoogovens cert291 296 Müller en Co. NJ. 280 280% Ned. Kabelfabr235% 238 Philips 341% 286 Philips pref154 154% Unilever341 347% Wilton Feyenoord 179 178 Biliton 2de r175 175 Dordtse Olie gew. 731% 739 Kon. Petr. (f.20.—) 174.- 174.70 idem (50 A f.20.—) 174 70 175.30 Holl. Amer. hjn 140% 142% Java China Paket 124 128 KiM100.8O 101 Ned. Stoomv. Mü- 131% 133 Kon. Paket Mü107% 108% Stoomvaart Mü- Ned 137% 138 Nievelt Goudr. cert 120% 122% v. Ommeren cert. 214 217 Kon. Rott. Lloyd iog 108 Ned. Scheepv Unie 108% 110% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93 93 Den Haag 1937 1 3.. 86B Leiden 1947 92 %B R'dam *37 I-IH 3% 93% 94 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 98% 97% Premieleningen A'dam TO 3 99% 99% Adam '51 2% 86% 86'- A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam *56 II2% 97% 97'~ Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede'54 2% 80% 801 Den Haag '52 I 2% 91% 913^ Idem H 2% 96% 96' R'dam '52 I 2% 91% 92 Idem n 2% 91% 917 Utrecht '52 2% 91% 92 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 220 222% H3.U. cert101% 192 Rott. Ba/nik 180 179% Twentsche Bank 160 160 Industrie Ondernemingen Albert Heyn240 b Borneo Sum. HUi). 44% 45 Ned. G. en Sp. fabr 194 192 Kon. Ned. Grofsm. 94 94% Internatio 78 78 Rott. Droogdok Mij. 462 470B Tieleman en Dros 8% 8' Ned. Mü. Walv.vrt. 67% 67% Spoorwegen Deli Spoorweg Mü. 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 27% Intern. Nickel78 Anaconda 47% Bethlehem Steel43 Cities Service 54 General Motors 39% Kennecott96% Republic Steel 47% Shell Oil 71% Union Pacific 29% Un. States Steel 65% 7{g 27% 78 "8 47 !Sé 43% 55 38% 90% 47% 72% 66% Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen V-K. 6/6 Edelmet. Kon. AA 43 43% Pref. wa. idem o7ÜB 51GB 375 Holl. Constructie 405 400 Ing. bur. v. Bouwnüv 124% Int. Kunststoff. Ind 42 41L Leidsche Wolspinn. 148 148% Sikkens Lakfab. *53 390GB 395GB Ver. Touwfabriekeri 163 Wernink's Betonm 78% 78% Van Wük Textiel 60% 61 117 117%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3