Na aanvaring tussen twee Noorse schepen 13 uur strijd tegen vuurzee Zeven doden op Cyprus tengevolge van vele Grieks-Turkse botsingen WEERBERICHT 4%? Hevig brandende tanker Artemis leverde een groot gevaar op Verdeling de enige oplossing, zegt regering in Ankara TNNIG? 97ate Jaargang MAANDAG 9 JUNI 1958 No. 29460 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 7.50 per kwartaal; f.255 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Een dode. tivee gewondendrie tennisten Salarisverhoging K.L.M.-vliegers Uitkering van f 600.000 achterstallig salaris Morgen wordt het overleg over de salarisherziening der KLM-vliegers in Utrecht voortgezet. Daar komen de be middelingscommissie van de voorzitters der werkgevers- en werknemersorgani saties en het bestuur van de vereniging van KLM-vliegers bijeen. Gisteravond heeft dit bestuur op een persconferentie te Amsterdam enige mededelingen gedaan over het tot dus verre bereikte resultaat. Een daarvan hield in, dat de KLM-directie zich in principe tot een salarisverhoging van 4bereid heeft verklaard. Bovendien zal de directie, indien althans ook over andere detailpunten volledige overeen stemming wordt bereikt, de vliegers samen een bedrag van f. 600.000.uit keren als achterstallige salarisverhoging over de afgelopen 21 maanden (de perio de, waarin is onderhandeld). Dit bedrag vormt ongeveer 1% van het totaal-sala ris. De verhoging van 4% komt de KLM dit jaar op een bedrag van f. 1.200.000. te staan. Twee meisjes door trein gedood Gistermiddag zijn het 17-jarige meisje G. Wolf en haar 7-jarig zusje te Hatte- merbroek, gemeente Oldebroek, door een trein gegrepen en op slag gedood, toen zij op de onbewaakte overweg de spoor lijn Zwolle-Amersfoort overstaken. De meisjes zaten op een fiets, die door het oudste meisje werd bestuurd. Geen spoor van vermisten (Speciale berichtgeving) Voor de Rotterdamse Droogdokmaatschappij ligt aan de boei, die met C 4 wordt aangeduid, sinds gistermorgen de zwaar geblakerde Noorse tanker Artemis. Het 10.945 brt. metende schip, waarop na een aanvaring met het Noorse m.s. Luksefjell, 1534 brt. zaterdagmiddag nabij de seinpost in Hoek van Holland, gedurende 13 uur een felle brand heeft gewoed, maakt een bijna spookachtige indruk. Vooral, toen gisteren grauwe wolken over het wijde land dreven. Zeer waar schijnlijk hebben vier Noorse zeelieden het leven verloren. Een 44-jarige hofmeester, die over zijn gehele lichaam brandwonden had opgelopen, is in het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag overleden en drie jonge opvarenden, resp. 16, 18 en 20 jaar oud, worden nog altijd vermist. Nadat de zwoegende brandweerlieden, met groot gevaar voor eigen leven, het steeds weer door de uitstromende benzine ge voede vuur hadden bedwongen, is een nauwgezet onderzoek in de Artemis ingesteld. Er was geen spoor van de vermis ten, zodat het vrijwel zeker is, dat zq overboord zijn gesprongen om hun graf op de grens van Waterweg en zee te vinden. De kapitein, de 58-ja- rige Gunnar Gouslaa, liep brandwon den aan gezicht en handen op en is, evenals de tweede stuurman, die is gevallen, naar een ziekenhuis in Den Haag gebracht. Hun toestand is zeer bevredigend. Het is zo goed als zeker, dat de Artemis kan worden behouden, iets waar het lange tijd niet naar uit heeft gezien, want het heeft maar weinig gescheeld of de gehele lading, bestaande uit ongeveer 15.000 ton ben zine, was in brand geraakt. De vlam men konden echter worden terugge slagen, voordat dit gebeurde. Advertentie Paniek Er heerste zaterdagmiddag een gezel lige sfeer in de Hoek. Dit in verband met de wielerronde van Hoek van Hol land, welke voor het eerst na enkele jaren weer werd gehouden. Nauwelijks was het startsschot gevallen of om tien over twee had de belangstelling van de inwoners van de Hoek en de vele kam peerders zich op iets geheel anders ge concentreerd. Nog maar enkele minuten en het Noorse tankschip Artemis van de rederij Joergen Bang te Kristiansand zou op zee zijn. Van Pernis ging het met een lading van ongeveer 15.000 ton benzine naar Donger bij Bordeaux in Frankrijk. De brandstof, die was bestemd voor het Amerikaanse leger, zou de plaats van bestemming echter niet bereiken. Hof meester Johan Johansen ging de brug op om kapitein Gouslaa een kopje kof fie te brengen. De kapitein had het kopje nauwe lijks aan de lippen gezet, toen ter hoogte van de seinpost loods Dirk de Vries uit Vlaardingen een binnen komend schip, de Luksefjell, van de Fjell Oranjelijn, plotseling een vreem- Zwarte rookwolken drijven uit het Noorse tankschip Artemis dat j na een aanvaring op de Nieuwe j Waterweg in Hoek van Holland in i brand vloog. Na urenlange strijd tegen het vuur was de brand zater- j dagnacht bedwongenfLuchtfoto] ANP). de manoeuvre zag maken. Voordat men eigenlijk precies besefte, wat er gebeurde, had de steven van de Luk sefjell zich aan bakboordzijde in de Artemis geboord. Er was een verticaal gat in de tanker vlak achter de voor- mast ter hoogte van de brug. Door de wrijving van de aanvaring waren vonken ontstaan, die de uit het gat stromende benzine in brand zetten. Velen van de 43 opvarenden, alsmede loods De Vries sprongen in paniek over boord. In een oogwenk was een groot ge deelte van het voorschip in vlammen gehuld. De tanker had zo'n klap gekre gen, dat het schip een heel stuk was gedraaid. De kapitein, hoewel gewond, liet ogenblikkelijk het kopanker uit gooien en daarop draaide de Artemis een halve slag, door welke manoeuvre de Noor aan de zogenaamde steensteiger kwam te liggen. Van alle kanten haastte men zich naar het strandje aan de Nieuwe Waterweg om te trachten de helpende hand te bieden. De kapitein van de Luksefjell, welk schip uit zijn roer was gelopen, slaagde erin los te komen van de Artemis, voordat het vuur zich vast op zijn boot had genesteld. Thans werd de steven slechts wat ge blakerd Op dat moment passeerde de kustvaarder Heiloo, die ruim 20 leden van de bemanning van de Artemis over nam en aan land zette. De reddingboot president Jan Leis voer uit en de be manning daarvan slaagde erin ten Zaterdagmiddag heeft Koningin i 7 ropisch Instituut te Amsterdam Juliana de buitengewone vergade- bijgewoond. De Koningin in ge- De trein, die inplaats van te 12.56 uur, j ting ter gelegenheid van het 85- sprek met prof. ir. E. A Vening te 12.59 uit Zwolle was vertrokken, en tar:n bestaan van hot Kon Aard- Meinesz een snelheid had van 120 km per uur,, Destaan *'an net *.on. /tara-meinesz. jgta I rijkskundig Genootschap had een half uur vertraging. het I Griekenland wil een minste zes van de in het water gespron- gen opvarenden van de tanker te redden. |-|iïfkpii L-fvm^t Vflll De enige Nederlandse opvarende van de "IJCCIIh.UlIl&l dll lie Artemis, de marconist W. Stobbe uit j Tyy -w t/~v -p» Nieuw-Loosdrecht, bevond zich op het iMAVU'l'HQu 111 UrilS mnmpnt. van de aanvarine vlak voor de J moment van de aanvaring vlak voor de radiohut. Gelukkig was zijn vrouw, die een van de vier stewardessen aan boord was, niet ver uit zijn buurt. Hij duwde haar in het water en sprong haar ach terna. Het duurde niet lang of zij wer den van de wal af gered. Bewoners van de Koningin Emmaweg en omgeving verschaften direct onderdak aan de schipbreukelingen. A Slot op pag. 2 Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 juni Zon op: 4.21 uur; onder: 20.85 uur. Maan op: 1.06 uur; onder: 13.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.40 en 22.10 uur. Laagwater te 4.58 en 18.37 uur. Advertentie Eerst wordt het warm, dan wordt het smóór. behalve achter het goedkoopste goede zongordijn met de sleufjei Russische diplomaat door V.S Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. uitgewezen De VS hebben de derde secretaris van de Sovjetrussische ambassade te Was hington, Nikolai Korotsjkin, uitgewezen, omdat, hij de laatste maanden aan een Amerikaanse burger „honderden dollars" had betaald voor „legerhandboeken en ander materiaal, waaronder ook enkele geheime stukken". Volgens een verklaring van het „State Department" (Buitenlandse Zaken) was Sovjetrussische ambassade ruim een jaar geleden al gewaarschuwd, dat de VS een dergelijk optreden niet konden gedogen. Aanleiding tot deze waarschu wing was toen de uitwijzing van majoor Joeri Krylof, die zich aan hetzelfde schuldig had gemaakt. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Justitie heeft la ter medegedeeld dat de Amerikaan de 25-jarige journalist Charles Baumet is, die als verslaggever in dienst is bij het maandblad „De Nationale Wacht" („The National guard"), een uitgave van „The U.S. national guard association". Hij voegde hieraan toe dat Baumet het ministerie heeft meegedeeld dat hij Korotsjkin tussen september en decem ber jl. circa 25 boekjes en pamfletten ter hand heeft gesteld, die iedereen bij de afdeling Voorlichting van het Ameri kaanse ministerie van Landsverdediging kon krijgen. Hij had hiervoor ongeveer 435 dollar ontvangen. „Er bestaan geen aanwijzingen, dat Baumet stukken van vertrouwelijke aard aan Korotsjkin heeft overhandigd. Evenmin kan worden gezegd, dat de heer Baumet de wet heeft overtreden. „Bavmet staat niet onder arrest", al dus de woordvoerder van het ministerie van Justitie. Geen wijzigingen in het kiesstelsel Niet wettelijke regeling politieke partijen Verschenen is het eindrapport van de Staatscommissie van advies inzake het kiesstelsel en wettelijke regeling der politieke partijen. De commissie werd ingesteld bij K.b. van 23 januari 1953 onder voorzitterschap van mr. Th. Teu- lings, die later vervangen werd door mr. J. Donner. Ondanks de bedenkingen, welke tegen het bestaande kiessysteem zijn ingebracht, is de commissie van oor deel, dat na een bijna 40-jarige prak tijk slechts van het verbeteren, niet van het verlaten van de evenredige vertegenwoordiging sprake zal kunnen zijn. Voorts komt de commissie tot de conclusie, dat, althans voor het tegen woordige, gegeven de toestand van het Nederlandse partijwezen, moet worden geoordeeld, dat voor enigerlei wette lijke regeling met betrekking tot het politieke partijwezen niet voldoende aanleiding bestaat. Relletjes tussen het Griekse en Turkse bevolkingsdeel van Cyprus hebben nieuwe spanning veroorzaakt op dit door de Britten beheerde eiland. Het afge lopen weekeinde was een van de onrustigste voor de burgerbevolking in lange tijd en kostte zeven mensenlevens. Vanochtend werd medegedeeld, dat een echtpaar is doodgeschoten in de Griekse wijk van de hoofdstad Nicosia. Daar werd van ochtend ook een Turkse Cyprioot door een onbekende neergeschoten. Griekse winkeliers, die vanochtend hun deuren hadden geopend omdat het gisteren inge stelde uitgaansverbod was opgeheven, sloten toen ijlings hun deuren. Gisteravond lieten twee Griekse Cyprioten het leven in de zuidelijke plaats Larnaca. Dit geschiedde in een treffen met Turken. Zaterdag waren ook reeds twee mensen om het leven gekomen en in totaal raakte hier een zeventigtal personen gewond. Ook in Famagusta was het onrustig: hier moesten een Griek en een Turk naar een ziekenhuis overgebracht worden. Voorts werden uit Nicosia en Paphos onge regeldheden gemeld. Zes gemaskerde mannen verstoorden in Xeros een bruilofts partij en openden het vuur op de gasten, van wie een ernstig en twee licht gewond werden. In de vier eerstgenoemde plaatsen werd de avondklok ingesteld. Op het gehele eiland bezetten Britse troepen sleutelposities om op alles voor bereid te zijn. Gewelddaden over en weer De onrust vlamde zaterdagavond feller op, toen een bom werd geworpen in het gebouw van de Turkse regeringsvoor lichtingsdienst te Nicosia. Door de ont ploffing werd schade aangericht. Er be vond zich op het ogenblik van de aan slag niemand in het gebouw. Na de bomontploffing betoogden Turkse Cy prioten voor het gebouw. Een groot aantal Turkse Cyprioten trok naar de oude stad, terwijl zij schreeuwden „verdeling of dood". Intus sen begonnen de klokken van de Griekse kerken te luiden om de Griekse Cyprio ten te waarschuwen voor een eventuele aanval van de Turken. Britse troepen kwamen tussen beiden en wierpen bar ricades op. De Turken gooiden met stenen en vielen auto's aan. Een aantal Britten, die van een danspartijtje huis waarts keerde, werd gewond. De club gebouwen van een Grieks-Cyprische voetbalclub werden in brand gestoken. Het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken gaf zondag een commu niqué uit, waarin werd gezegd dat Turkije na rijp beraad tot de slotsom is gekomen, dat verdeling van Cyprus de enige oplossing van het Cyprische vraag stuk biedt. De Griekse regering kondigde gisteren aan dat zij een spoedige zitting van de NAVO-raad te Parijs zal vragen „in verband met de nieuwe daden van van dalisme, die onderdeel zijn van een Turks plan om de Britse regering te be ïnvloeden nu men een verklaring van haar over de toekomst van Cyprus ver wacht". Griekenland wil de NAVO ook waarschuwen voor „de weerslag die de Turkse acties op de verhouding tussen beide landen zouden kunnen hebben". Men deelde voorts mede Engeland, Ame rika en de V.N. van de ernst van de toestand op de hoogte te hebben gesteld en de Griekse ambassadeur in Turkije, die momenteel in Athene vertoeft, in het land te houden. In Istamboel dreven zondag soldaten met behulp van pantserwagens een me nigte betogers uiteen, die in de richting van de Britse en Griekse consulaten marcheerde. Voordien had men er in een massale bijeenkomst verdeling van Cy prus in een Turk en een Grieks deel geëist. Zaterdagmiddag was een auto in het centrum van Nicosia in brand gestoken, terwijl de ruiten van een kosthuis voor leerlingen dat aan het Griekse gymna sium in Cyprus grenst, werden inge gooid. Van Griekse zijde werd verklaard, dat Turken voor deze incidenten verant woordelijk zijn. Hoge Raad wijst verzoek van verstekelingen af De Hoge Raad der Nederlanden heeft het verzoek van de twee verstekelin gen. de 23-jarige Robert Twiss en de 27-jarige Rudolf Schrijver. dat de wet op de uitwijzing van vreemdelingen niet van toepassing op hen zal zijn, afgewezen. De beide verstekelingen mochten, zo als bekend, niet naar Nederland komen. De Stichting „Hulp aan langenoten in Indonesië" heeft in april j.l. in kort ge ding gesteld dat dit een onrechtmatige daad van de Nederlandse regering zou zyn. De president van de rechtbank in Den Haag wees toen deze eis van de Stichting af. Hij overwoog in zijn von nis dat de Staat geen verwijten kan wor den gedaan in haar houding jegens de jongemannen, die na aankomst in Genua in februari j.l. met hetzelfde schip moes ten terugkeren. Tomas gekozen als Portugees president Schout-bij-nacht Americo Tomas. kan didaat van de regeringspartij der Natio nale Unie, is gisteren bij verkiezingen tot president van Portugal gekozen. Hij behaalde een grote stemmenmeerder- heid. De nieuwe president is 63 jaar. Zijn ambtstermijn bedraagt zeven jaar. Zijn enige tegenstander was Delgado, directeur-generaal voor de luchtvaart, een onafhankelijke. Voor het eerst in 32 jaar konden de Portugezen ook op een oppositiekandidaat stemmen. Voordien hadden die zich steeds kort voor de ver kiezingen teruggetrokken wegens gebrek aan vrijheid. Overigens werden tijdens de campagne voor het presidentschap talrijke personen van de oppositie aan gehouden, zogenaamd „wegens sociale agitatie en relletjes". Delgado's mede stander Almeido, leider van diens ver kiezingsactie, werd gisteren aangehou den, omdat hij een manifest had gete kend, waarin hij het volk opriep de ver kiezingen te winnen met alle mogelijke middelen. Voor de drie grootste kiesdistricten is de uitslag: Lissabon: Thomas 73.896 stemmen, Delgado 24.572; Oporto: Tho mas 18.302, Delgado 8.865; Coimbra: Thomas 7.111, Delgado 4.228 stemmen. Prins Bernhard met dochters in Weuen Bezoek aan concours hippique en opera (Van onze Weense correspondent) Nadat de Koninklijke gasten vrij dagavond in de Hofbrug te Wenen een aparte en gesloten galavoorstelling hadden bijgewoond van de Spaanse rijschoool met de beroemde Lippizaner- paarden, bezochten zij zaterdagmiddag in Freudenau, buiten wenen, een con cours d'elegance van „De dame met haar auto". Het was prachtig zomer weer. Niet alleen in de auto's, va riërende van de grootste Amerikaanse Limousine tot het sierlijkste Cabriolet, maar ook op de dichtbezette tribunes kon men zeer elegante toiletten be wonderen. Na afloop reikten de twee Prinsessen de eerste prijzen uit. Prinses Beatrix droeg een witte Jurk. Prinses Irene een smaakvolle combinatie van groen en blauw. De gasten brengen inderdaad een privé-bezoek aan Wenen en volgen dus geen nauwkeurig om schreven programma. Zij vonden dan ook gelegenheid om bijna onopgemerkt een wandeling door de binnenstad te maken. Zaterdagavond woonden zij een voorstelling van de opera bij, waar „Hoffmanns Erzahlungen" van Offen bach werd opgevoerd. De Koninklijke gasten werden ontvangen door de direc teur en de eerste dirigent van de opera, Herbert von Kara jan, die hen naar de ereloge begeleidde. Bij hun binnenkomst werden zij met een hartelijk applaus door de aanwezigen begroet. Gistermid dag volgde een bezoek aan het concours hippique, eveneens in Freudenau, waar Prins Bernhard prijzen uitreikte. De dag werd besloten met een briljante receptie, gegeven door de Weense Vereniging van Paardesportbeoefenaars in de schitte rend verlichte zalen van het Paleis Pal- la vicini. Vandaag is Prins Bernhard tegen woordig bij de plechtige opening van het Gelderse Paviljoen in het ,Jung- arbeiterdorf" in Hochleiten. De Weese pers besteedt zeer veel aandacht aan dit bezoek. Vooral aan de persoon van Prinses Beatrix, de toe komstige Koningin der Nederlanden. Zij wordt een van de meest sympa thieke vertegenwoordigsters genoemd van de huidige Europese dynastieën. Verdubbeling periodieke verhogingen (Van onze Haagse redactie) De periodieke verhoging, die 1 april j.l. werd toegekend aan het lagere Rijks- en gemeente-politiepersoneel, is voor enkele rangen verdubbeld. Met terugwerkende kracht van 1 april ji. zullen wachtmeesters eerste klasse en wachtmeesters van de Rijkspolitie en agenten en hoofdagenten van de ge meentelijke politie, in plaats van f7.— per maand extra, f 14.per maand ont vangen. Voorts zullen wachtmeesters eerste klasse en hoofdagenten, die wel aan de eisen voor het bekleden van een hogere rang voldoen, maar deze niet krijgen omdat er thans in een dergelijke functie geen plaats is, drie jaren achtereen een zelfde verhoging van f 14.— per maand ontvangen. Deze periodieken zullen worden uitgekeerd aan degenen, die 16, 17 of 18 dienstjaren hebben. Deze be sluiten zijn door de regering genomen, nadat ambtenaren van de vakorganisa ties hadden aangetoond, dat de politie ambtenaren in de genoemde rangen bij de salarisverhogingen van 1 april JJ. ten achter werden gesteld bij andere Rijks ambtenaren.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1