Ook West-Duitsland behoeft meer professoren en voöral ingenieurs R II Laatste Berichten Studie-systeem dateert nog uit de negentiende eeuw Hoger onderwijs kan toeloop niet aan 39 8914 89,4 VRIJDAG 6 JUNI 1958 (Van onze correspondent ln West-Duitsland) (Van onze correspondent in West-Duitsland) In Oost- noch in West-Duitsland kan men heden ten dage spreken van een voorspoedige ontwikkeling van de wetenschap. Waar in het communistische oosten büna geen dag voorbijgaat, dat niet een hoogleraar of een assistent uit wijkt naar het Westen, daar klaagt men in het Westen over een tekort aan hoogleraren en begaafde studenten en over een verouderd studiesysteem, dat nog dateert uit de negentiende eeuw en waarvan men nog zo moeizaam wil afstappen. In de Bondsdag zjjn hierover harde waarheden verteld. Er moet iets in West- Duitsland in het opvoedingssysteem en in de daarvoor beschikbare financiën veranderen op straffe van enorme verliezen in de toekomst, aldus de tendens van de debatten in parlement, pers en vakkringen over dit onderwerp. Ln. ii Enorme tekorten aan leerkrachten De Westduitse minister van Binnen landse Zaken, Schroder, die het onder wijsprobleem aansneed, betoogde, dat het gehele Westduitse onderwijsstelsel zijn structuur te danken heeft aan de vorige eeuw. Hij wees op de grote toe loop van studenten naar de moderne Duitse universiteiten en hogescholen. Zij kunnen die storm niet meer verwerken. Er zijn te weinig hoogleraren. Er is te STADSNIEUWS ■i OPENBARE LES DONAR De Gymnastiek- en Volleybalvereni ging „Donar", afd. gymnastiek junioren, hield een openbare les. De leider, de heer T. v. d. Kwaak, had de jongens in 3 groepen verdeeld en gaf moderne grondgymnastiek en behendig heidsoefeningen. De jongens kweten zich goed van hun taak. Vooral het nummer springtafel voor de oudere jongens, waarmee de avond besloten werd, was een groot succes. De voorzitter, de heer L. Vermond, besloot de avond met een dankwoord tot de ouders, die, in groten getale, gekomen waren om van hun belangstelling blijk te geven. Onze stadgenoot, de heer J. Tinke- lenberg, is benoemd tot lid van de exa mencommissie tekenen M.O. 1958. rral l iz. 1 1Z. edki ig- Inl l| d is stel o iad i nstfl MARKTBERICHTEN LEIDEN. 6 Juni Veemarkt: Aange voerd 3 stieren. 70 melkkoeien, 230 vette koeien, 50 varekoeien, 20 pinken, 79 vette kalveren. 162 nuchtere kalveren, 50 vette schapen, 411 vette lammeren (overhou- ders», 2872 zuig- en weidelammeren, 48 varkens (zeugen), 277 schrammen, 444 biggen. 4 geiten, totaal 4720. Notering melkkoeien 825 tot 1025; vette koeien, schoon gewicht 2.80 toto 3,25; varekoeien 600 tot 875; pinken 300 tot 525; vette kalveren, levendg ewicht 1,90 tot 2,60; nuchtere kalveren per kg. levend gewicht 1.30 tot 1,50; nuchtere klaveren levend gewicht pe rstuk 40 tot 65; vette schapen 70 tot 90; vette lammeren, overhouders 70 tot 95; zuiglammeren 5-5 tot 70; weide- lammeren 48 tot 60 en 50 tot 64; drach tige zeugen 250 tot 325; schrammen 75 tot 100; biggen 47 tot 52. Handel: voor melkkoeien rustig; vette koeien lui; vare koeien goed; pinken stug; vette klaveren matig; nuchtere kalveren slepend, duur; vette schapen en vette lammeren over houders stug; zuiglammeren stug; weide- lammeren zeer matig; Texelse lammeren matig: zeugen, schrammen en biggen te rughoudend. LEIDEN, 6 juni Kaasmarkt: Aange voerd 20 partijen Goudse kaas en twee partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra kwaliteit tot 1,94; Goudse eerste 175 tot 1.85; Goudse tweede kwaliteit 1,65 tot 1.74 en Leidse eerste kwaliteit tot 1.92. KATWIJK AAN DEN RIJN. 5 Juni Groenteveiling: Sla (per 100 st.) 3,50 5.70; rabarber 911; peterselie (per 100 bos) 10,3010,70; waspeen (per kist) 16.5016,60; prei 14; bloemkool A (per 100 st.) 24, idem B 10—16. LISSE. 4 Juni Groene bloembollen- veiling: Onder directie van N.V. Holland's Bloembollen Huis werd te Noordwijk een veiling gehouden van groen te veld staande bloembollen. De gewassen ston den over het algemeen best, alleen de narcissen waren iets minder. Er was voor deze veiling grote belangstelling en alles werd vlot verkocht. Besteed werden voor bedden van 3 R.R.: Tulpen: Grand Due f 60; Graf Bernadotte f 60; Blue Parrot f 30; Pride of Zwanenburg f 45; Yellow Giant f25; Golden Ago f45; Montgomery f 50;na Ftasy f28; Fuga f26; Mount Ta- cema f55; Denbela f70; Early Queen f30; Edith Eddy f 35; Sulphur Glory f 60; Ad vance f 50: Demeter f 45; Mrs. Moon f 40; Van der Eerden f33: Kornefores f31: Scarlet Admiral f 32; Red Giant f 50; Li vingstone f 40; Arsrune f 55; Bellona f 100; Bandoeng f35. Narcissen: Carlton f30; Semprc Avanti f 50. Krokussen: Purperea Granfiflora f 32; Remenbrance f 28. RIJNSBURG. 5 juni Bloemenveiling Flora: Margrieten 50—140; Korenbloemen 80170; Bruidsanjers 6090; Robinson 170270; Red. King 180280; Gloriosa 200310; James 210260; Mimi 80130. alles per 100. Papaver 58; Pioenen 67, per stuk. Ixla 2642; Anemonen 810; Lupinen 1218; Duizendschoon 5060, Irissen: Imperator 5055; v. Vliet 3038; W. Excelsior 5065; Wedgewood 2030; Lathyrus: zalm 1629. wit 2032, paars J427, lila 1326. alles per bos. Lelies: Regale 1114; Longniflorum 2124, per kelk. ConvillieThe Bride 6—7; Spitfire 68; Pac. Blossom 79; Nympf 1418. Gladiolen: Pierson 12—15; Red. Signaal 1518; G. Dust 1619; Yellow Queen 30—38. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jeannette Elize, dr. van H. G. Groenen dijk en J. E. Marijt; Wllhelmina, dr. van J. I. Neuteboom en M. C. Brouwer; Da niël Jeroen, zn. van T. Berkouwer en R. Grootveld; Leendert Johannes, zn. van A. G. van Asten en E. Smit; Arie Leo Fran- clscus. zn. van L. F. Helnsman en A. M. Pauw; Marinus Bernardus, zn. van C. L. B. Janssens en K M. Vloeijberghs; Helena Wllhelmina Sophia, dr. van A. J. Straver en L. W. Schryer; Arnout Rudolf, zn. van A. van Lunteren en M. E. Dalewoudt; Anton, zn. van A. de Groot en F. BleUen- berg; Hermanus Johannes, zn. van H. J. van der Weijden en J. M. G. van Bers; Rudolf Alexander, zn. van A. de Water en A. G. M. Jansen; Bernadette Marga- retha Maria, dr. van J. C. Koot en P. M. M. Verklei). GETROUWD G. M. I. Wahlström en M. Kanbier; W. F. K. de Kievit en M. Zuijderduin; N. de Bes en H. S. de Gunst; A. A. van Ingen en A. Nleuwenburg; A. Kejjzer en M. de Tom-be; J. F. Pljnaken en H. J. van der Lucht; R. van der Zwan en A. van Poel geest; J. W. F. de Roode en E. Eradus; G. Stoof en J. M. van Royen; C. E. Flaman en G. Springer. weinig ruimte. Op vele universiteiten zijn de collegezalen zo vol, dat de stu denten in andere zalen via een micro fooninstallatie de colleges mogen volgen of in de gangen en op trappen de nodige wijsheid mogen opdoen Wat eerst nodig is. volgens minister Sohröder, is: meer hoogleraren, minder studenten. Wat het tweede punt aan gaat, pleitte hij voor een „numerus clausus", waarbij het aantal toegelaten studenten beperkt wordt. Niet iedere gymnasiast is naar de mening van de minister geschikt voor universitaire studie. Maar al te veel be ginnen daarmee, zonder in staat te zijn haar te voltooien. Zij hinderen daar door de begaafden, doordat zij de oor zaak van de overbevolking der universi teiten zijn. Of men gaat er toe over een toelatingsexamen voor de Duitse univer siteiten in te stellen, of men laat slechts hen tot gymnasia en andere middelbare scholen toe, die ook werkelijk later hoger onderwijs willen gaan volgen! Het onderwijs in West-Duitsland kampt voorts nog met vele andere pro blemen. Er zijn in het gehele land nog 20.000 klasseruimten te kort. Geen lagere school of er wordt onderwijs ge geven in groepen en voor de lagere klassen hoogstens vier uur per dag! Er is voorts een tekort van 7000 onderwij zers, terwijl de invoering van het negen de schooljaar binnenkort nog 11.500 onderwijzers extra zal eisen Teveel „buitenkant" De technische hogescholen zullen het zwaartepunt bij de nieuwe gang van zaken moeten vormen. In 1970, zo is be kend gemaakt, heeft West-Duitsland per jaar 270.000 Ingenieurs nodig. Maar als men doorgaat volgens het huiddge systeem, komt men niet verder dan 240.000 ingenieurs per jaar in 1970. Een tekort dus van 30.000 technici van hoge kwaliteit. In dit verband pleitte minis ter Schroder voor uitbreiding van tech nische hogescholen en verhoging der salarissen van docenten en van de beur zen. Waar het in de kern van de zaak om gaat is de strijd, die eensdeels gevoerd wordt tegen de groeiende kracht der communistische staten, waar men op het punt van de wetenschappelijke op leiding veel grotere sprongen vooruit maakt dan in de Westelijke wereld. Ter andere zijde strijdt men in West- Duitsland zelf tegen het feit, dat de ge middelde Westduitser een grote bewon dering aan de dag legt voor de buiten kant van de technische vooruitgang (auto, televisie etc.), maar geen cent en geen druppel transpiratie over heeft voor de binnenkant van de zaak, de wetenschappelijke groei. In de Bondsdagdebatten is het hierbij tot scherpe strijd gekomen. De socialis ten hadden het daarbij over .scholen in plaats van kazernes", de regeringsaan hangers wezen erop, dat de kazernes er heden ten dage zijn om de vrijheid der scholen te beschermen. En in een Duits weekblad is erop gewezen, dat de socia- listisch-liberale meerderheid van de stad Frankfurt grif een paar honderd duizend mark wil uitgeven voor het houden van een volksstemming over de atoombewapening van het nieuwe Duit se leger en voor een reisje van enkele gemeenteraadsleden naar Hirosjima („om de gevolgen van de atoomaanval in 1945 te bestuderen"), maar er blijk baar niet aan gedacht heeft, dat men over Hirosjima alles kan vinden in leerboeken en het geld best kan beste den voor scholenbouw. Zo wordt zelfs bij het onderwijsprobleem in West- Duitsland nog gedebatteerd over de atoombewapening Advertentie OEGSTGEEST Sluitingsavond geref. en herv. jeugdclubs De clubs, uitgaande van de Gerefor meerde Evangelisatie en de Hervormde Jeugdraad hadden gisteravond voor de ouderavond een gevarieerd programma samengesteld in gebouw Irene. Deze ouderavond, die tevens de af sluiting vormt van het seizoen werd ge opend door de heer G. v. d. Horst die dankbaar gewag maakte 'van de goede samenwerking. Hoewel eendracht macht maakt, aldus de heer v. d. Horst, is het daarom toch niet begonnen. Hoofdzaak is dat de jeugd de weg naar de kerk wordt gewezen. Hij verzocht de ouders de grootst mogelijke belangstelling voor het clubwerk wijzende op het nut van contact tussen hen en de leiding. Hij verwelkomde tenslotte de predikanten J C. Brussaard. Jac. Eringa en G F. Cal- lenbach. Door de meisjesclubs werden opgevoerd een sprookjesspel, een linten- spel en een etalagepoppenspel, afgewis seld door zang en poppenkastvertoning. Wim Ruygrok voerde jongleurkunstjes uit en Riekje Advocaat declameerde schetsjes van Annie M. G. Schmidt. De leden van de zaagclub lieten een schimmenspel zien. „De Toverfluit'' was het toneelstukje dat werd opgevoerd ter wijl aan het slot kampliedjes en blok- fluitspel ten gehore werden gebracht. Jaarvergadering w.b.v. „Buitenkist" De Woningbouwvereniging „Buiten- lust" hield gisteren in het Witte Huis haar jaarlijkse ledenvergadering, welke onder leiding stond van haar voorzitter de heer E. J. Massink. Deze verwelkomde in het bijzonder de architect, de heer A. van der Heijden en de nieuwe admini strateur, de heer J. J. van Kooperen. Ofschoon er 59 leden ter vergadering waren gekomen meende de voorzitter dat de opkomst te gering was, omdat de vereniging thans 480 leden telt. Meer be langstelling voor de volkshuisvesting en voor „Buitenlust" in het bijzonder achtte hij wel gewenst. Gezien de tijdsomstandigheden was de heer Massink niet ontevreden over de gang van zaken in het afgelopen jaar Verheugend is dat het nieuwe bouw plan kan worden uitgevoerd, waardoor 60 nieuwe woningen tot stand zullen komen. Hu vroeg meer aandacht voor de Turnvereniging en prees tenslotte de goede samenwerking tussen Gemeente bestuur de directeur van- Gemeente werken'en het bestuur van de woning bouwvereniging. De gebruikelijke )aaf~ verslagen werden uitgebracht, alsmede het verslag van de kascommissie. waarin geadviseerd werd de penningmeester voor het gevoerde beheer te dechar geren. De heren J. Binsbergen, G. Blans- jaar en P. Vogelenzang werden P\j de bestuursverkiezing bij acclamatie her kozen. De heer P. Boom was wegens vertrek niet meer herkiesbaar. T.n diens plaats werd benoemd de heer M. J. Zaalberg. De heer Boom, die vanaf 1952 aan het bestuurswerk .had deelgenomen werd dank gebracht voor al hetgeen hij voor de vereniging had gedaan. Het af tredend lid van de Raad van Commissa rissen de heer B. ten Haken werd her kozen De samenstelling van de bal lotage-commissie bleef ongewijzigd. Aan het bestuur werd machtiging ver leend tot het aangaan van geldleningen, het kopen van grond en het vaststellen van een bouwplan, benevens tot betaling van de daaruit voortvloeiende kosten. Na verkiezing ener kascommissie voor het lopende jaar was men toe aan de rondvraag waarvan druk gebruik werd gemaakt én het bestuur vragen werden VOORSCHOTEN Opbrengst De Rode Kruis-ooMecte heeft in Voorschoten f. 1659.21 opge bracht. UW VERKOCHT ZOMERZEGELS Ook dit jaar weer heeft de UW de verkoop van zomerzegels verzorgd. Hoe wel het de dames van de UW is opge vallen, dat de meeste nieuwe inwoners van Voorschoten niet weten, dat de UW de verkoop van alle zegels met toeslag in de loop van ieder jaar ver zorgt. is de opbrengst van de verkoop van zomerzegels aan een aparte stand in het postkantoor toch weer een suc ces geweest. Aan zegels wend verkocht voor f. 1243.13, waarin een toeslag van f. 460.69 zit- De verkoop van kaarten bracht f- 69.50 op Bovendien werden nog 100 eerste-dag enveloppen verkocht. LANGDURIGE ZIEKEN De organisatoren van de collecte voor de Vereniging „Het Zonnehuis' verzoekt ons mede te delen, dat de collecte voor de langdurige zieken dit jaar gehouden wordt van 9 tot 14 juni. In de drie te huizen van deze vereniging kunnen sleohts 220 patiënten verpleegd worden, terwijl er ruim 20.000 patiënten zouden moeten kunnen worden opgenomen. Er is dus veel geld nodig om dit werk te kunnen voortzetten en uitbreiden. WARMOND P.V. „WARMOND" De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor oude duiven vanaf Corbeil. Afstand 424 km. De dui ven werden in vrijheid gesteld om 6 uur met een oost-zuid-oosten wind en warm weer. De eerste prijsduif bereikte haar hok om 12.21.15 uur, de laatste om 13.24.05 uur. Uitslagen: J. Roest 1, 2, 7; P. Vogelenzang 3; dokter Venker 4; J. Smeets 5, 10; J. de Weerd 6; N. v. d. Horst 8, 9. In de Dorpstraat vond gistermor gen een ongeval plaats. Een wielrijder reed n.l. een 81-jarige dame aan, die zonder voldoende op het verkeer te let ten de weg overstak. Omstanders brach ten de oude dame naar dokter Walen kamp. Deze constateerde een rechter- bovenbeenbreuk en liet het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoeren. WASSENAAR RAADSAGENDA De gemeenteraad komt woensdagavond 11 juni in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt: aangaan van een geld lening groot f. 294.000; brug over de Zijlwatering in de Van Groeneveltlaan (aanleg waarvoor speciale lening van N.V. Bank Ned. Gemeenten)subsidie Nutsbibliotheek; aanvrage art. 72 L.O.- wet 1920 (verbouwing Pius X School); alsvoren (leermiddelen Chr. U.L.O.- school)voortzetting huurkoopsysteem (gas- en elektrische apparaten)vakan tieregeling melk- en kruidenierswinkels 1958; vakantieregeling slagersbedrijven 1958. Vermoedelijk door een ce plotselin ge wending naar links kwam de 63- jarige A. Veeneman alhier op het kruis punt Zijdeweg-Wittenburgerweg met zijn bromfiets in aanrijding met een hem passerende auto, waarbij hij viel en zijn linkerarm brak. Hij werd vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den. voorgelegd omtrent allerlei wensen tot verbetering van woningen en brandgan gen. Slang in de tuin (Speciale berichtgeving) Gisteravond hoorde de heer J. K. Nelis uit de Mentawistraat 20 uit Haarlem van zün buren, dat er een slang in zijn tuin kroop. Aanvankelijk besteedde hij hier geen aandacht aan, maar 's avonds toen er in zijn huis kamer het grote biskwieblik omviel, waar gewoonlijk zijn goudhamster in zat, kreeg de heer Nelis toch argwaan. Hij p-Ing kijken ende hamster bleek spoorloos. Niet alleen de hamster maar ook de slang was verdwenen. Deze werd echter vanmorgen in de tuin van perceel 29 in de Ternatestraat teruggevonden, maar de hamster is nog weg. Of de slang hem heeft opgegeten? Dat zal er ln de eerste plaats van afhangen met welk soort reptiel men hier heeft te doen. In de Ternatestraat werd van morgen de slang in een kartonnen doos gestopt, waar zij zich natuurlijk met veel gesis tegen verzette. Zij was achter weer wat gekalmeerd toen de politie haar kwam halen. De slang is ongeveer 1.10 meter lang en 3 a 4 centimeter dik. Haar huid is geschubd en maakt een groen-grijze indruk. De oogjes zijn don ker en fel omlijst door een gele rand. Aan beide kanten van haar nek heeft ze eveneens gele vlekjes. Baron Bentinck ambassadeur in Londen? (Van onze Haagse redactie) Mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten zal waarschijnlijk wor den benoemd tot ambassadeur te Lon den als opvolger van mr. D. U. Stik ker. Baron Bentinck is sedert 1956 plaatsvervangend secretaris-generaal van de NATO te Parijs. Van 1945 tot 1950 was hij „tweede man" aan onze ambassade te Londen. De ministerraad heeft nog geen be slissing over de benoeming van de nieu we ambassadeur bij het Britse hof ge- romen, maar baron Bentinck wordt in diplomatieke kringen als de voornaam ste kandidaat beschouwd. Een andere vacature, waarin de rege ring moet voorzien, betreft de ambas sade in Venezuela, een belangrijke post in verband met de Nederlandse belan gen in het Caraibische gebied. Enkele maanden geleden werd onze ambassa deur te Caracas, mr. J. C. van Beuse- kom, overgeplaatst naar Buenos Aires (Argentinië). Naar verluidt, komt onze ambassadeur te Rome, dr. H. N. Boon, in aanmerking voor de post in Caracas. Vluchtende zeeman in da rug geschoten (Van onze Haagse redactie) Getroffen door twee kogels in het onderste deel van de rug, is een 30- jarige zeeman vannacht opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal tc Den Haag. Hü werd aangeschoten door een agent van politie, die hem verdacht van een inbraak en hem wilde aanhouden. De agent had eerst drie waarschu wingsschoten in de lucht gelost. Toen de zeeman nog niet bleef staan, schoot hij op diens benen met bovengemeld gevolg. Een andere verdachte kon zonder moeite naar een bureau worden overge bracht. In hun bezit werden enkele tientallen guldens aangetroffen. Het Ms. „Weltevreden" van de oKn. Rotterdamse Lloyd, dat normaal accom modatie heeft voor 12 passagiers, wordt morgen ochtend tegen tien uur met 25 repatrierenden uit Indonesië aan de Lloydkade in Rotterdam verwacht. RIJDEND BIJBELHUIS Het Rijdend bijbelhuis van het Ne derlands Bijbelgenootschap komt van maandag 9 tot en met vrijdag 13 juni in Wassenaar-Noord en van maandag 16 tot vrijdag 20 iuni in Wassenaar-Zuid. Er worden ritten door de gemeente gehouden waarbij medewerkers huis aan huis bijbels te koop aanbieden. Op meerdere punten wordt 's avonds gele genheid tot bezichtiging geboden. ZOETERWOUDE ORANJEFEEST OP 4 EN 5 JULI In de laatste vergadering van het „Oranje-Comité" aan de Riindijk werd besloten de Oranjefeesten dit jaar te houden op vrijdag 4 en zaterdag 5 juli a.s. Op het feestterrein, door de Ge meente welwillend ter beschikking ge steld, zullen attracties geplaatst en de kinderspelen gehouden worden. Ook wordt weer de traditionele kinderop tocht gehouden Een vuurwerk zal het slot zijn van de te organiseren feeste lijkheden. het Oranjehuis ter ere. De huis aan huiscollecte om de fees telijkheden te financieren, zal nog deze week gehouden worden. Onverminderde spaarzin Bijna 600 vertegenwoordigers van meer dan 140 spaarbanken waren vandaag naar Nijmegen gekomen (in de Vereni ging) ter gelegenheid van de jaarlijkse algemene vergadering van de Nedeland- se Spaarbankbond. welke stond onder leiding van de bondsvoorzitter mr. J. J. C. R. van der Bilt. Deze legde er de na druk op dat de spaarbanken in de laat ste 4 maanden van 1957 aanzienlijk meer hebben terugbetaald, dan zij als stortingen van de spaarders ontvingen. In totaal is daardoor het spaartegoed, wanneer men geen rekening houdt met de bijgeschreven rente, met f 60 miljoen gedaald. Onrustbarend mag deze achter uitgang allerminst worden genoemd. De oorzaak is terug te brengen, aldus spr. tot de abnormaal hoge rentestand in 1957, waardoor spaarders de mogelijk heid hebben aangegrepen om hun spaargeld op andere wijze tegen hogere rente uit te zetten. Spaargelden werden dientengevolge overgeheveld naar de ka pitaalmarkt. Van een vermindering van de spaarzin der bevolking kan dus niet gesproken worden. Mevrouw Pope mag haar man niet bezoeken Antara heeft gemeld, dat mevrouw Pope, de echtgenote van de gevangen genomen Amerikaanse vlieger Allan Lawrence Pope, geen toestemming zal krijgen haar man te bezoeken, zolang tegen hem nog geen vonnis is gewezen. Antara had vernomen, dat mevrouw Pope, die op het ogenblik in Hongkong zou verblijven, een visum voor Indonesië had aangevraagd. Inmiddels heeft het „Nationale front voor de bevrijding van West-Irian" de doodstraf tegen Pope geëist. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen WARMOND RAADSAGENDA De raad der gemeente Warmond zal op maandag 9 Juni in openbare verga dering bijeenkomen. De agenda bevat o.a. de volgende punten: Voorlopige vaststelling van de rekening van het gemeentelijk waterleidingbedrijf; voor lopige vaststelling van de rekening van de gemeente over het dienstjaar 1956; verlenen van medewerking aan de aan schaf van leermiddelen voor het ver- keersonderwijs; beschikbaarstelling van een krediet als bijdrage ln de kios-ten van omwerking van percelen weiland in de Klinkenberger Polder tot bloem- boH'engrond; aangaan van een geld lening. P V. „WARMOND" De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wed1 Vlucht voor oude duiven vanaf Corbeil; afstand 424 km. De dui ven werden in vrijheid gesteld om 6 uur met een oost-zuid-oostenwind. De eerste prijsduif bereikte zijn hok om 12.21.15 uur de laatste om 13.24.05 uur. De uitslag luidt: J. Roest 1, 2, 7; P. Vo gelenzang 3; dr. Venkeir 4; J. Smeets 5. 10; J de Weerd 6; N. v. d. Horst 8. 9. BHURSOVERZICHT Damrak los van Wallstreet AMSTERDAM, 6 Juni De internationale waarden waren voor de laatste beursdag van deze week goed gestemd en namen afscheid met een aanhoudende koersstijging. Een uitzon dering hierop waren aandelen Kon. Olie, die in verband met de lagere notering voor Royal Dutch in Wallstreet lichte lijk in reactie waren, op de flinke koers winst voor de aandelen van de laatste dagen. De slotnoteringen ln New York vielen iets tegen. Het Damrak voelde er niets voor in dit geval aan de jaspanden van Wallstreet te blijven hangen en ging haar eigen weg. Het publiek gaf wederom blijk van belangstelling, vooral voor de aandelen Aku's en Unilevers. Laatstgenoemde namen het op tegen de arbitrage en wonnen glansrijk. Geopend werd op 339%. waarna de koers opliep tot 341%, tegen gisteren als slot—ijs 336%. In Aku's vormde zich, evenals gisteren, een grote hoek en de hr.ndel was zeer levendig. Ingezet werd op 174 waarna de aankop^ bleven aanhouden. Het fonds verliet de markt op vrijwel het hoogste punt van de dag 175%, tegen een vorige slotprijs van 171 3/8. De vaste stemming voor deze aandelen was hoofd zakelijk het gevolg van de beroepsspecu- latle, publieke aankopen en aankopen voor Duitse rekening. KLM werd f. 0.50 hoger vernomen. In de Philipshoek hiel den de verkopen de aankopen in even wicht. zodat er t.o.v. gisteren niet veel verandering in de koers kwam. Met de hausse ln aandelen Kon. Olies was het vandaag gedaan en de handel was be langrijk minder. De lager afkomende prijs voor deze aandelen uit New York was oorzaak dat vanmiddag tegen de f. 175 gehandeld werd, waardoor een verlies van circa f. 0.70 werd geleden. Pariteit Amerika bedroeg f. 175. Scheepvaarten rustig en prijshoudend. In de Cultuursector werd geen notering tot stand gebracht in aandelen Ver. Deli. Dit in verband met de verwisseling van deze aandelen ln aande^n N.V. Delimaatschappij. Op een klein percen tage na hebben alle houders van aan delen N.V. Ver. Delimaatschappijen zich aangemeld tot omwisseling van deze aandelen ln nieuwe aandelen N.V. Deli maatschappij. Amsterdam Rubbers ble ven goed prijshoudend en HVA's waren fractioneel hoger. Staatsfondsen weder om vast. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 Juini - Londen 16 59%— 10-59%, New York 3.79A—3.79A, Mon treal 3 93H—3.94A, Parijs 89.75—89 85, Brussel 7.59%—7.60%, Frankfurt 90.48— 90 53, Zürioh 86.56%—86 61%, Zürich (vr .fr.) 88 57%—88.62%, Stockholm 73.21—73-26. Kopenhagen 54.74—54 79, Oslo 52.91 62.96%Milaan 60.70%— 60.75%, Wenen 14.61%—14.62%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 6 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% "V* Grootboek obl. 3% Q1J, qiv Ned. 314 (3) j»* 93?. Ned. 51 3% qo% 93 ia 93A Ned- 56 VA 87,4 sg Ned. 48 3% gg]/ 391^ Ned- ;M 314 89% 89,4 Ned- 55 13 VI 90 W, 90*i Ned. Al A ifvou. 1(185/a Ned. WH. lening 6% 93% Dollarlng '47 3 g? K^cert:.3.:: $jL ga??* r:::::: Grootboek '46 3 733 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd. B jgH Nat. Handelsbank 82 Ned. Handelmu158% Amst. Rubber 63* geu Mü.en (Ver.) ?.vacuitv::: Senembah °3 Vorstenlanden"v» 12* A if u 17178 182 Berkei's Patent (v.) 182 175% Calvé Delft eert. 291% 291% Kon. Pap. v. Gelder 165 169 Hoogovens eert289% 291 Müller en Co. N.B 304 280 Ned. Kabelfabr 235 235% philips 284 341 Philips pref 153% 154 Unilever336% 341 Wilton Feyenoord 179% 179 Biliton 2de r177 175 Dordtse Olie gew. 733% 731% Kon. Petr (f.20.—) 175.10 174.- idem (50 f 20.—) 175.85 174.70 Holl. Amer. lyn 140% 140% Java China Paket 124 124 KLM100.50 100.80 Ned. Stoomv Mij 130% 131% Kon. Paket Mij. 106% 107% Stoomvaart Mij. Ned 137 137% Nievelt Goudr eert 120% 120% v. Ommeren eert. 215 214 Kon. Rott. Lloyd 108 108 Ned. Scheepv. Unie 108% 108% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93 93 Den Haag 1937 1 3,. 86B Leiden 1947 92 %B R'dam *37 I-HI 3% 93 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 98% 96% Premieleningen 99% 99% A'dam *51 2% 86% 86% A'dam *56 I 2% 81% 81% A'dam '56 II 2% 97 97% Eindhoven '54 2% 82 82% Enschede '54 2% 80% 80% Den Haag '52 I 2% 91% 91% 96% 96% R'dam '52 I 2% 91% 91% 91% 91% Utrecht '52 2% 91% 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 220 220 HH.U eert191% 101% Roüt. Bank 180 180 Twentsche Bank 159% 160 Industrie Ondernemingen Albert Heyn240 b Borneo Sum. HMij. 44 44% Ned G. en Sp. fabr. 194 194 Kon. Ned. Grofsm. 94% 94 Internatio 77% 78 Rott. Droogdok Mij. 460 462 Tieleman en Dros 8% Ned. Mij. Walv.vrt. 67 b 07% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 6% Amer ik. fondsen Canadian Pacific R. 27% Intern. Nickel 78% Anaconda 47% Bethlehem Steel43 Cities Service 54% General Motors 39% Kennecott90% Republic Steel 47 Shell Oil 73% Union Pacific 29 Un. States Steel 65% 7% 27% 78 47% 43% 54 39% 96% 47% 71% 29% 65% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 5/6 Edelmet. Kon. AA 43 43 Pref w.a idem d7UB 376 375 Holl Constructie 405 lng bur v Bouwnyv ,24% Int Kunststof! Ind 42L 42 Leidsche Wolspinn 147% 148 Sikkens Lakfab. '53 390GB 390GB Ver Touwfabriekeri 161 163 Wernlnk's Betonm 78% 78% Van Wyk Textiel 61% 60% 116L 117

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9