Voor Uw hond! Materiele en culturele aspecten der groeiende Europese eenheid Hieuw Vertrouwen in de toekomst met erkenning van tekortkomingen VLIELAND'S HONDENSALON SCH 23 VOERDE VANMORGEN DE KONINGINNEHARING AAN Verrassende resultaten tijdens demonstratie Volksimiziekseliooï i» korte tijd zonder moeite bereikt! Bevolking van Bollenstreek is na 1880 veel groter geworden 97»te jaargang Vrijdag 6 juni 1958 Tweede blad no. 29458 Voordrachten bij Augustinus-lustrum De Leidse R.-K. Studentenvereniging Sanctus Augustinus heeft gisterochtend de viering van het dertiende lustrum geopend. Naast activiteiten die op de gezelligheid gericht waren omvat deze vierdaagse lustrumviering ook serieuzere aspecten, die in de eerste twee dagen tot uitdrukking kwamen in voordrachten door deskundigen over ver schillende aspecten van de Europese eenheid. Gisteren sprak in het Gravensteen dr. W. J. Schuyt, lid van de Tweede Kamer, over de conceptie der materiële Europese integratie, hedenochtend was het woord aan prof. dr. Th. Keulemans, hoofdbestuurslid van de Ned. Europese Beweging, over culturele aspecten van Europa als eenheid. Hernieuwing der eenheid op staatkundig gebied Dr. W. J. Schuyt, lid van de Tweede Kamer en van de Assemblée Commune en plaatsvervangend lid van de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa en de West Europese Unie, con stateerde gistermiddag in zijn voordracht onder de titel „politieke en geestelijke integratie" dat Europa thans zoekt naar een gemeenschappelijke conceptie die het in vroeger eeuwen reeds heeft gekend. De christelijke godsdienst, de weten schapsbeoefening met het Latijn als voertaal en de kust waren in vroeger eeuwen Europese meer dan nationale aangelegenheden. Eerst in de moder nere tijden is er een divergentie ont staan hoewel ook heden ten dage nog vele aspecten van het maatschappelijk leven een duidelijke gemeenschappe lijke Europese band tonen. De funda mentele verdeeldheid van Europa die men thans tracht te overwinnen heeft zich vrijwel uitsluitend op het gebied van de staatkunde doen gevoelen. Na de tweede wereldoorlog heeft men het gevoel gehad, dat uit de puinhopen van dit staatkundig verdeelde Europa een nieuwe staatkundige conceptie moest groeien, waarbij Europa moest genezen van nationalistische trots en zelfver zekerdheid. Spreker ging vervolgens na op welke terreinen reeds een zekere mate van in tegratie is ontstaan en schetste de werk wijze en de specifieke kenmerken van de bekende Europese instellingen als OEES, KSG, West Europese Unie, Ge meenschappelijke Markt en Euratom. Bij de laatstgevestigde instellingen is een duidelijk streven merkbaar tot ver plichte inschakeling van het Europees Parlement. Dank zij de indeling in po- tieke inplaats van nationale fracties in dit parlement wordt voorkomen, dat de beraadslagingen ontaarden in nationa listisch touwtrekken. De Europese Gemeenschap staat thans voor enkele zeer belangrijke problemen, namelijk de bepaling van de „hoofd stad" van het aldus samenwerkende Europa, de vraagstukken omtrent de vrijhandelszone, de landbouw en de overzeese gebiedsdelen, waarbij thans de grote vraag overheerst of Frankrijk zijn verplichtingen jegens de rest van Europa an naleven. Het was sprekers overtuiging, dat Frankrijk grotere krachten in zich heeft dan men over het algemeen meent, en dat de bewindsaanvaarding door De Gaulle een stimulans is voor de Europese eenheid. Maar uiteindelijk zal het van de Euro pese intelligentia afhangen of het stre ven naar integratie vrucht zal afwer pen. Een verheugend teken is de stijgende invloed van de christendemo craten in de Europese instellingen, waarmee het constructieve element zijn inziens aanzienlijk wordt versterkt. Aanbesteding skelet Diaconessenhuis Na jaren van voorbereiding en ge spannen afwachting is het eindelijk dan zover: zeer binnenkort gaat de eerste paal voor het aan de Hout- fcm.n te bouwen Diacomessonhuis de grand in! Hedenodhtend vond de ondershandse aanbesteding plaats voor het aanbren gen van de paalfu nidering en de bouw van het betonskeleit. De laagste in- sohrijfster was de N-V. Wernink's Be- tonmij. te Leiden voor een bedrag van f. 2.4.27-200. Hoewel de gunning nog is aangehouden, is het thans reeds zeker, dat men volgende maand met de uit voering van de werlozaamfheden zal be ginnen. Jubileum J. Sierat Gisteren herdacht de heer J. Sierat, zoals gemeld, thans werkzaam bij de S.L.F., het feit, dat hy 40 jaar geleden in overheidsdienst trad. Nadat de bur gemeester hem in het Stadhuis een koninklijke onderscheiding had uitge reikt, volgde een ontvangst in de direc tiekamer van de Lichtfabrieken. De di recteur, ir. Y. Ykema, getuigde hier van zijn waardering voor de heer Sierat, die zich gedurende een lange reeks van jaren een zeer gewaardeerde kracht heeft be toond. De directeur wenste de heer Sie rat geluk met zyn onderscheiding en jubileum en sprak de beste wensen uit voor de resterende jaren. Spreker over handigde tevens de oorkonde en de gra tificatie van het gemeentebestuur. Ook de overige superieuren van de heer Sierat spraken hun waardering uit voor de wijze, waarop de heer Sierat zijn taak opvat en daarbij een aangename sfeer weet te scheppen onder zijn col lega's. Namens het bestuur van de perso neelsvereniging werd een aandenken aan deze dag aangeboden. In de kantine was de heer Sierat het voorwerp van een hartelijke huldiging door zijn naaste collega's. De heren D. Spaarman, S. Schoeman en W. P. Dool spraken de heer Sierat toe en herinner den daarbij aan enige merkwaardige ge beurtenissen gedurende de lange dienst tijd van de heer Sierat. Namens zijn vakorganisatie werd de heer Sierat toe gesproken door de heer J. de Bree van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel. De toespraken werden met enije attenties onderstreept. Voor de woorden en geschenken dankte de heer Sierat allen hartelijk. Onze stadgenoot, mej. R. Lucas, is \e Den Haag geslaagd voor het examen lerares der H.C.V. Te weinig aandacht voor cultureel aspect Prof. dr. Th. Keulemans, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Euro pese Beweging, sprak hedenochtend, eveneens in het Gravensteen, over enige culturele aspecten van de Europese een heid. Hij ging daarbij uit van een cul tuurbegrip, dat de niet-stoffelijke acti viteit van de menselijke geest omvat, zij het dan ook dat deze vrijwel steeds in stoffelijke vorm haar neerslag vindt. Het specifiek Europese cultuurbegrip is zeer moeilijk te omschrijven, want het is niet gebonden aan de grenzen, die Europa in geografisch opzicht bepalen. Deze Europese cultuur omvat de door de eeuwen heen verworven positieve waarden van de achtereenvolgende be schavingen rond de oude wereldzee en de christelijke cultuur in het oude we relddeel met de daarop ingewerkte in vloeden van buiten af en de invloeden die naar buiten zijn uitgeoefend. Voor behoud van die waarden is een rust, een vrede nodig, doch geen geeste lijk arrivisme, dat spankracht als eerste levensvoorwaarde aan de cultuur ont houdt. In de ontwikkeling van de Europese eenheid der naoorlogse jaren valt op, dat er voor de meer stoffelijke zaken op het sociaal-economische en poli tieke vlak veel meer wordt geofferd dan aan de ontwikkeling en het be houd der Europese cultuur, waarom het in uiterste instantie ook bij die an dere vormen van samenwerking toch gaat. Wel zal die grotere eenheid op stoffelijk gebied de voor de culturele ontwikkeling noodzakelijke rust bevor deren, maar de cultuur mag daarbij niet op de achtergrond raken. Spreker constateerde dat nog niet één procent van de oorlogsbudgetten ten goede komt aan de ontwikkeling en instand houding van de Europese cultuur als zodanig. Te opmerkelijker is dit, om dat integratie op het niet stoffelijk ge bied zoveel eenvoudiger (en vrucht baarder) moet zijn dan op materiële terreinen, waar in principe verdeeld heid bestaat. En anderzijds zou juist culturele, geestelijke versterking de eenheid op ander, stoffelijk en politiek gebied in ongekende mate stimuleren. Prof. Keulemans vroeg zich af of ook dit verschijnsel niet duidt op een ge brek aan spankracht, dat b.v. ook af geleid zou kunnen worden uit het feit, dat zoveel zeer ouden als Churchill, Adenauer, indertijd Bismarck, nu weer De Gaulle de grote leidsmannen van de huidige tijd blijken te zijn, inplaats van de jongeren, die hun pogingen daartoe steeds weer moeten beëindigen na wan- succes. Voorts wees spreker nog op enkele cultureel-nadelige invloeden als verste delijking, het moderne arbeidsmilieu, film en lectuur, en evenzeer de mate riële onderwaardering van culturele ar beid, die weliswaar in zichzelf reeds een „beloning" vormt, maar toch evenzeer als materieel gerichte arbeid de basis moet kunnen vormen voor een goed menswaardig bestaan. Men mag echter nimmer, hozeer ook de culturele ontwikkeling in het centrum komt te staan, streven naar de „ideale mens", en een mensheid met een Socra tes zonder gifbeker en een Jezus zonder kruis. Dergelijke idealismen zijn irreëel en ontnemen wellicht juist de span kracht aan de mensheid, die nodig is voor een culturele ontplooiing. Europa als geheel, en dat zyn de Europeanen zelf, heeft de taak de ge varen te ontlopen en de stimulanzen te ontwikkelen, om met een eigen ka rakteristieke cultuur, waarin de eigen geaardheid der onderdelen vrijuit spre ken mag, bij te dragen tot verdere bloei van de menselijke cultuur. Na beide voodrachten volgde een ge- dachtenwisseling. OPHEFFING BIJZONDERE LEERSTOEL BANTOETALEN In Staatsblad 255 is gepubliceerd het Koninklijk Besluit tot intrekking van de aanwijzing van de stichting „Studie centrum van het Afrika-Instituut", thans genaamd Stichting Afrika-Studiecen- trum, als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse universiteit een bijzondere leerstoel te vestigen in de Bantoetalen. Door de benoeming van de bijzondere hoogleraar in de Bantoetalen aan de Leidse Universiteit, prof. dr. H. P. Blok. tot buitengewoon hoogleraar in de Ban- toeistiek aan deze universiteit bestaat er geen behoefte meer aan deze bijzondere leerstoel. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Leidse Universiteit gerekend van 1 mei j.l., tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar A in vaste dienst voor de kindergeneeskunde dr. C. L. J. Vink, thans in tijdelijke dienst en even eens tot wetenschappelijk hoofdambte naar A in vaste dienst voor de inwen dige geneeskunde jhr. dr. J. de Graeff, thans in tijdelijke dienst. Advertentie HONDEBROOD met vlees, p. kg. 0.88 Met extra veel vlees, per kg. 0.96 Blikje VLEES, p. st. 0.37 (3 st. f 1.-) Blik PAARDEVLEES 0.95 NIEUWE RIJN 50 t.o. 't Gangetje BUITENLANDSE BELANGSTELLING VOOR LEIDSE BEDRIJVEN In het kader van het zevendé inter nationale congres van de Westeuropese metaalverwerkende industrieën, dat de zer dagen in het Kurhaus te Scheveilin gen is gehouden, heeft een aantal deel nemers, behorende tot zeven nationali teiten. gisteren een bezoek gebracht aan een tweetal Leidse industriële bedrijven, n.l. de Ned. Elektrolaschmaatschappij en de Kon. Ned. Grofsmederij. Een ieder stelle zich tot taak Bescherm de reddingslijn en -haak. NIEUWE UITGAVEN Bij A. J. Osinga N.V. in Bolsward is een Algemeen Toeristenboek van Neder land in* vier talen verschenen: Neder lands, Frans, Duits en Engels. Per pro vincie worden de voornaamste gemeen ten in koibestek uit toeristisch oog punt onder de loep genomen en bij en kele steekproeven is ons gebleken, dat de beschrijvingen met opsomming van be zienswaardigheden aan de eisen, welke men aan een samenvattend werk als dit kan stellen, zeker voldoen. Het boek, dat gehuld is in een plastic-band naar ont werp van H. van Krimpen en waarin jhr. W. Boreel, directeur ANW. een woord vooraf schreef, telt 450 bladzij den en een index op plaatsnaam, waar van men er een kleine duizend aantreft. Wie een beknopt gidsje zoekt voor de Expo kan zeer goed terecht bij de Gids Wereldtentoonstelling Brussel '58, ge schreven door de algemeen directeur van de NRV, J. Panman en in samenwer king met deze organisatie uitgegeven door de Uitg. Mij.„Kosmos" te Amsterdam Het boekje telt 80 pagina's en omvat, naast enkele algemene gegevens, een beschrijving van een rondgang over het Expo-terrein, alsmede een uitvoerige schets van de bezienswaardigheden van Brussel. Een viertal kaarten verduide lijkt het geschrevene. Een uitstekend verteller blijkt de Deense journalist-wereldreiziger Hakon Mielche te zijn, die in het boek Olie, sheiks en Cadillacs, pokerspel om de wereldolie (uitgaven ad. M. C. Stok. Fo rum-boekerij, Den Haag) een zeer pret tige leesbare reportage van zijn bezoeken aan de landen van het Midden-Oosten geeft, met het vermaarde oliecehtrum Koeweit als middelpunt. Mielche slaagt erin zijn schilderingen van het typisch- Arabische leven een verduidelijkende achtergrond te geven door te wijzen op de veranderingen in de mentaliteit van de Arabieren, nu de Westerse materiële beschaving steeds meer het oude bestaan op zij dringt. Zijn boek is een smakelijke cocktail van kleurige reportage en vlot- vertelde geschiedenis. Het werk is geïl lustreerd met zestien kleurenfoto's. De benzine- en petroleumhandelmaat- schappij BP te Amsterdam heeft een nieuwe service voor toeristen in he'c leven geroepen. Op aanvraag krijgt de aspirant-toerist een plastic mapje toe gestuurd, verschillend van land tot land, maar de aard van de inhoud is vrijwel overal gelijk. Een kaart van West- Europa. de talengids, geldomrekenings- tabel e.d. vindt men overal in, maar de boekjes van toeristische gegevens zijn uiteraard verschillend. Maar in ieder mapje komt men tevens coupons tegen, Willem II Prince Sluit U aan bij zijn reeds talrijk gevolg. Rook 'm prince-heerlijk! de sigaar van 't jaar die op aangegeven plaatsen in het land van bestemming kunnen worden inge wisseld tegen een „en route map", waarin men een kaartje van het land aantreft, plaatselijke toeristische gege vens en een als kleurenfoto uitgevoerde grammofoonplaat, waarop men locale muziek van het land kan beluisteren. Snel koken, handleiding en recepten voor het koken ln de Pressure-cooker of snelkookpan, door L. Coomans-van Mun ster. Verlucht met rijmen en prenten van Harry Prenen. ?e druk van Dltmar, Den Haag. Fontamara, door Ignazlo Silone Vert. uit het Italiaans door J. F. A. Allen ABC- reeks Uitg.: De Arbeiderspers. Amsterdam. Kamer- en volièrevogels, door J H. Noordzij. 4e druk Geill. Het kweken van kleurkanaries, door L. P Fllpsen. Deze deeltjes verschenen ln de reeks „Weten en Kunnen" bij Uitgeversmij Kosmos. Amsterdam. Bij de N.V. Koninklijke Van Gorcum en Comp te Assen verscheen van de hand van Nico Rost „Ook dat is Brus sel", waarin de schrijver blijk geeft van zyn grote kennis van en zijn grote liefde voor de bevolking van de Belgische hoofdstad. Onder zijn leiding brengt de lezer o.a. een interessant bezoek aan de Marollen, een poesjenellenkelder, de markt en de vermaarde Grand Place. Rederes en schipper boden oranje vaatjes aan Koningin en Prinses Wilhelmina aan (Speciale berichtgeving) Met de Koninginneharing in oranje geschilderde vaatjes verpakt vertrok vanmorgen half elf van het Haagse stadhuis een gezelschap met auto's naar Soestdijk en Het Loo. Burgemeester mr. Kolfschoten, mej. Jacoba de Jong, rederes van de Scheveningse rederij A. de Jong, de hoofdcontroleur van de dienst der Nederlandse Haringcontrole, W. J. v. d. Windt uit Vlaardingen, en de directeur van de Haring- exporthandelmij N.V. C. H. Nijs te Scheveningen voormde dit gezel schap. Van Scheveningen uit vertrokken de schipper van de Sch. 23, Cor v. d. Toorn met zijn vrouw en de Scheveningse controleurs van de dienst der Ned. Haringcontrole J. van Duijvenbode en N. Taal. Toen wy indertijd onze uitvoerige beschouwing schreven over de oprichting van de Leidse Volksmuziekschool, hadden wij niet durven hopen, dat de ouders der leerlingen zó snel door de directeur dezer school, de heer Loek Stevens met de verrassende resultaten van" het muziekonderwijs volgens de methode Gehrels geconfronteerd zouden worden. Dit nu was gisteravond het geval in de Openbare School aan de Du Rieustraat, waar voor de eerste demonstratie-avond een enorme langstelling heerste. O.a. was aanwezig wethouder J. C. van Schaik, die in zo grote mate het zyne heeft bijgedragen om tot de stichting van een Volksmuziekschool in onze stad te komen. Naar bekend kent de Volksmuziek school twee afdelingen: de A-afdeling, waarin de kinderen algemeen vormend muziekonderwijs ontvangen, een twee jarige cursus, welke zij eerst moeten doorlopen, alvorens zij worden toegela ten tot de B-afdeling, waarin het in strumentaal wordt gegeven. Door deze onderbouw heeft het instrumentale on derwijs een veel betere kans van slagen. Als overgang tussen A- en B-afdeling wordt in het tweede jaar der A-afdeling de blokfluit ingeschakeld. Wat het muzieklezen, het treffen der intervallen en de ontwikkeling van het ritmisch gevoel betreft hebben de kin deren tijdens dit geanimeerde gemeen schappelijke muziekmaken, onder de stuwende leiding van de heer Stevens in derdaad in korte tijd zeer gelukkige vorderingen gemaakt. Zij reageerden voortreffelijk tijdens het „handzingen" op de hand- en vingerbewegingen van de dirigent, die ook meermalen een dei- leerlingen inschakelde om als leider of leidster te fungeren. Wat vroeger dik wijls moeizaam bereikt moest worden, geschiedt volgens de methode Gehrels zo gemakkelijk, begrijpelijk en soepel, dat men er verbaasd naar luistert. Het moet dan ook gezegd, dat de heer Ste vens er de goede slag van heeft, om met een kwinkslag en aardige uiteenzettin gen belangstelling voor dit onderwijs te kweken, zó zelfs dat hij de ganse zaal tot opgewekt meezingen weet te brengen /.lies verliep tijdens deze „openbare les" zo goed als foutloos, ook de prestaties der blokfluiters, die pas sinds november aan de gang zijn en bovendien bewijs gaven, reeds terdege van het algemeen vormend muziekonderwijs geprofiteerd te hebben. Verschillende liedjes werden door verschillende groepjes al aardig „gefloten". By dit alles staat het „gemeenschap pelijk musiceren" voorop, als een uitste kende „vrijetijdsbesteding" en, zoals de directeur opmerkte, als tegenwicht voor techniek en sport, waaraan zovelen zich overgeven. Een groep leerlingen van de Amster damse Volksmuziekschool, waar reeds vele jaren dit muziekonderwijs gegeven wordt, allen leerlingen van de B-afdeling (instrumentaal onderwijs), indertijd op precies dezelfde wijze begonnen als de Leidse kinderen, gaf enige proeven van de instrumentale muziekbeoefening, zo als wij die over enige jaren ook van onze jeugdige stadgenoten mogen ver wachten. Een vioolduo, een guitaaren- semble en blokfluiters bewezen hoe ver zij het al hadden weten te brengen. Deze ensembles onder leiding van de heer Goud. oogstten eveneens veel har telijk applaus. Met veel genoegen beluisterden wij al het gegevene, waarbij wij de hoop koesterden, dat de kinderen op de duur ook de weg zullen vinden naar de indi viduele muzikale expressie, waarvoor door dit onderwys zeker een juiste on dergrond kan worden gelegd. De buitengewoon grote belangstelling voor deze avond, de vele kinderen, die kennelijk met grote liefde dit onderwijs volgen terwijl zij er vroeger totaal van verstoken waren doet ons het beste verwachten. Er zullen heel wat Leidse koren zyn, die in de toekomst van al deze nu nog jeugdige leerlingetjes zullen profiteren! H. In Rotterdam is gisteren de be- toemde Italiaanse goochelaar Al berto de Sitta gearriveerd, die het goochelconcours te Hilversum zal bijwonen. Bij het verlaten van het toestel gaf De Sitta enkele demon straties van zijn nieuwste stunts. Vanmorgen kwart voor twaalf werd het gezelschap door Koningin Juliana in paleis Soestdijk ontvangen, waarbij zij van de rederes, mej. A. de Jong en van schipper C. v. d. Toorn een oranje vaatje koninginneharing in ontvangst nam. Het daarbij behorende certificaat van de dienst der Nederlandse Haring controle werd Haar door de heer Van der Windt verstrekt, 's Middags half drie werden de twee andere oranje vaatjes met koninginneharing Prinses Wilhelmina in paleis Het Loo aangebo den. VOOR HET EERST Het was voor het eerst in de geschie denis van de Nederlandse visserij, dat j een Scheveningse logger de koningin- I neharing aanvoerde en een Scheve- 1 ningse schipper de haring naar de Lisse heeft beroepsbevolking van ca. 4200 Ingevolge een opdracht van het gemeentebestuur van Lisse is een tweetal studiën verschenen, uitgegeven door het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland tezamen met de afdeling Streekonderzoek van het Landbouw- Economisch Instituut, over de sociaal-economische structuur en de stedebouw- kundige problemen van de Bollenstreek, in het bijzonder van de gemeente Lisse. Aangezien ook de toekomstige ontwikkeling van Lisse mede wordt bepaald door de gang van zaken in de andere delen van de streek moet men de beide studiën als één geheel zien. De Bollenstreek behoort tot de snelst groeiende gebieden van ons land. Het gehele gebied, inclusief Warmond, telde in 1880 slechts 13.890 zielen; in 1957 was dit opgelopen tot 72.954. In indexcijfers uitgedrukt aldus een toeneming van 100 tot 513, tegen 271 in geheel Nederland. Op 1 januari 1880 telde Lisse slechts 2000 inwoners. Op 1 januari 1957 12.800 Ook in Lisse zien we dus dat de bevol king veel sneller groeide dan die van het land als geheel. In geheel Nederland werd in 1957 een indexcijfer bereikt van 271; in Lisse daarentegen niet minder dan 581. Welke factoren hebben daartoe medegewerkt? We kunnen deze in 2 groepen verdelen: de natuurlijke (ge boorte en sterfte) en de economische (vestiging en vertrek). Het geboorte cijfer ligt in Lisse evenals in de gehele Bollenstreek belangrijk boven dat van Nederland. Aanvankelijk lag de sterfte in Lisse hoger dan in de Bollenstreek maar na 1925 is het voortdurend lager. Als gevolg hiervan is in het algemeen het geboorteoverschot in Lisse hoger dan in de Streek. De periode van 18901909 is voor de gehele Bollenstreek een tijd vak van bijzonder snelle groei geweest, waarin vrijwel jaarlijks een positief mi gratiesaldo optrad. Na 1925 treedt zowel in Lisse als in de Bollenstreek nogmaals een grote expansie op. als gevolg van de gunstige invloed van de conjunctuur op het bollenbedrijf. LEEFTIJDSOPBOUW In Lisse zowel als in geheel Neder land neemt het aandeel der 014 jari gen in de loop der jaren af. Hiertegen over staat een vermeerdering van het aantal personeen tussen de 16 en 64 jaar, doch vooral van degenen die ouder zijn dan 65 jaar. In de periode 18801940 had een regelmatige daling van het ge boortecijfer plaats. Door deze daling nam het aantal jeugdigen relatief af. doch aangezien het geboortecijfer in Lisse bij voortduring belangrijk boven dat van Nederland heeft gelegen, is hier het aantal beneden-15-jarigen ook nog steeds aanzienlijk groter. HUWELIJKSVRUCHTBAARHEID Veelvuldig wordt het aantal geboor ten niet uitgedrukt per 1000 van de totale bevolking, doch per 1000 gehuwde vrou wen in de leeftijdsklasse tussen 20 en 49 jaar. De huwelijksvruchtbaarheid ügt in Lisse ongeveer 50% boven die van Ne derland. Bij de geboortecijfers is het ver schil echter niet meer dan gemiddeld ongeveer 25%. Ten opzichte van de overige gemeenten in de Bollenstreek ligt de huwelijksvruchtbaarheid in Lisse op een gelyk niveau. In de periode 19301947 werd als laagste cijfer gevon den 173,5 voor Noordwijk en als hoogste Noordwijkerhout met 290. DE BEROEPSBEVOLKING De beroepsbevolking van Lisse om vatte op 31 mei 1947 3266 mannen en Koningin en Prinses bracht. Vorisr jaar was een Katwijkse schipper eer te beurt gevallen en tevoren was dit steeds een Vlaardings privilege ge weest. Vanmorgen waren vier loggers aan de Scheveningse markt: de Sch. 23, Sch. 116, Sch. 47 en de VI. 79. Klokslag zes uur begonnen hoofdcontroleur W. J. v. d. Windt en de Scheveningse controleurs J. van Duijvenbode en N. Taal met het keuren van de door deze loggers aange voerde haring. De VI 79 bleef daarbij buiten spel omdat dit jaar Schevenin gen was aangewezen de koninginneha ring aan te voeren. HOGE EISEN Voor koninginneharing worden de hoogste eisen gesteld aan rijpheid, smaak en kwaliteit. Bij de kwaliteit wordt gelet op de eigenschappen mals gezouten, dun vel. goed gekaakt, rond en vet. Na veel proeven en keuren werd de haring met de jager Sch. 23 aangevoerd, uitstekend bevonden als koninginne haring. Deze jager was vanmorgen kwart over vier binnengelopen met 415 kantjes van tien schepen daaronder 25 kantjes die de Sch. 23 zelf had gevan gen. Tot deze 25 kantjes behoorden de vier kantjes haring, die als koninginne haring werden goedgekeurd en waaruit de haring werd geselecteerd waar nee de vier oranjevaatjes werden gevuld, vaatjes die 40 tot 50 haringen kunnen bevatten en zestientjes worden genoemd. Schipper Cor v. d. Toorn had dus zowel de koninginneharing gevangen als aan gevoerd. Schipper Cor v. d. Toorn (47) is reeds 35 jaar visser, vaart de laatste tien jaar voor rederij A. de Jong. waarvan zeven jaar als schipper. Het is deze rederij en deze schipper nog nimmer gelukt de be drijfschapswimpel te veroveren maar dit vergoedde alles zo verklaarde de nog niet van zijn verbluffing bekomen schipper Van der Toorn. Een bijzonderheid is ook. dat ditmaal niet een reder maar een rederes de Koningin een vaatje koninginneharing mocht aanbieden. Mej. Jacoba de Jong is de enige rederes in Europa. Zy heeft een vloot van vier loggers, de Sch. 23, Sch. 104, Sch. 53 en de vorig jaar oktober in de vaart gekomen treil- logger VI. 52. 947 vrouwen. Van de leeftijdsgroep 14—18 jarigen was in Lisse byna 80 in een beroep werkzaam, tegen niet meer dan 62% in geheel Nederland. Dit ver schijnsel hangt ongetwijfeld samen met een vrij geringe animo voor voortgezet onderwys by de bevolking van Lisse. Ook bij degenen die de 65-jarige leeftijd heb ben overschreden zien we in Li^se een groot aantal werkenden, namelijk 48.6% tegen 35,3% in geheel Nederland. Onge veer 16% van de beroepsbevolking 689 personen) oefent zijn werkkring buiten de gemeente uit. Daartegenover staat een aantal van 630 personen dat elders woont doch in Lisse werkt; de werk- of dagbevolking in Lisse is dus iets kleiner dan de woon- of nachtbevolking.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3