President Heuss verzekert Amerika dat West-Duitsland „anders" is Dolle geestdrift voor De Gaulle, achter zijn rug: weerspannigheid Penseel Niet langer een onrustig volk maar betrouwbare bondgenoot - Geen avontuurtjes met Moskou Chantage en woordbreuk van de leden van het Welzijnscomiié WEERBERICHT Strauss (Amerikaanse commissie voor atoomenergie) afgetreden 97ste jaargang VRIJDAG 6 JUNI 1958 No. 29458 (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse reis van de Westduitse president, prof. Heuss, die zo rustig in Canada begon, bereikte gisteren een hoogtepunt met de rede van het Duitse staatshoofd voor het Congres te Washington. Amerika ziet met Heuss een „andere Duitser", niet een strijdlustige a la Adenauer, niet een vakman als Erhard en Von Brentano, maar een rustige liberale intellectueel, een politicus, wars van alle franje. Dat verhinderde prof. Heuss overigens niet om gisteren een uitgesproken politieke rede te houden. Voor de Duitsers, zo zei hü o.m., bestaat er geen neutraliteit. Zij weten waartoe zij behoren. Zij zijn ook niet imperialistisch, omdat zij teruggekeerd zijn op de wereldmarkt. En hij riep de Amerikanen op, zich af te keren van de cliché-gedachte, dat de Duitsers nog altijd een onrustig volk zouden vormen. Ook wees Heuss de gedachte van de hand volgens welke West- Duitsland zoals kort na de eerste wereldoorlog onverwacht in Rapallo ge schiedde wel eens heimelijk met Sovjet-Rusland tot overeenstemming zou kunnen komen. Duitsland heeft de oprechte wil een goede en betrouwbare bond genoot te zijn. schenken in de politieke koers van Bonn, dat voor de Verenigde Staten een hoek steen is voor de NAVO en waarvan men niets zo zeer zou vrezen als experimen ten en avontuurtjes. Het is hierom, dat in de Westduitse pers ietwat grimmig is gevraagd of het Amerikaanse vertrouwen in Bonn eigen lijk alleen berust op de persoonlijke goodwill van Adenauer, Erhard e.a. en dus niet op het geloof in de Duitse geestesgesteldheid van na 1945. Niet voor niets heeft Heuss daar gisteren reeds extra op gewezen. Uit zijn rede klonk de bezwerende roep dat „West- Duitsland anders is", dat men geloof en vertrouwen in het nieuwe West-Duits land moet hebben. De Amerikanen, voor het eerst in hun geschiedenis geconfronteerd met het be zoek van een Duits staatshoofd, zullen Heuss' verzekering dat West-Duitsland „anders" geworden is, ongetwijfeld heb ben geaccepteerd als afkomstig van een integer man, maar overigens, getuige de kritiek van „Newsweek", niet bereid zyn een blanco-volmacht voor de verre toe komst aan de Westduitse democratie te geven, welk vertrouwen men in het hui dige bewind politiek en economisch ook mag hebben. Maar Washington niet bereid tot blanco- volmacht aan Bonn Van Amerikaanse zijde, zo verneemt men te Bonn, wordt Heuss' bezoek niet slechts gezien als de bevestiging van de zo goede Amerikaans-Duitse verstand houding, maar ook eveneens dat dit be zoek ertoe zal bijdragen dat Heuss en Von Brentano doordrongen worden van PRESIDENT HEUSS wars van franje de Amerikaanse wens, dat Bonn zijn economische samenwerking met Frank rijk zal versterken en daardoor De Gaulle de weg naar de Europese een heid zal vergemakkelijken. Men is er zich in West-Duitsland wel van bewust, dat de uiterlijk zo fraaie ontvangst van Heuss gisteren te Was hington een routinekwestie is welke reeds zovele staatshoofden is ten deel gevallen. Wat telt is het feit dat men te Bonn weet, dat Heuss in Washington gezien wordt als de vertegenwoordiger van een land, waarmee de Verenigde Staten betere betrekkingen dan ooit hebben. Deze politieke harmonie wordt hier algemeen gezien al hèt succes van Adenauers politiek. Men was er dezer dagen te Bonn dan ook als de kippen bij om een bericht in het Amerikaanse «weekblad „Newsweek", waarin gespro- 'ken wordt over een tegenstelling tussen de opvattingen van minister Dulles én Adenauer op het stuk van de hereni gingskwestie, tegen te spreken. Alleen Adenauers goodwill? Er is in de Duitse pers ter gelegen heid van Heuss' Amerikaanse reis ge sproken over de Amerikaanse mening, dat West-Duitsland een soort „super leerling" der Amerikanen is. Men zou te Washington meer dan ooit vertrouwen TWEKA LASTEX DAMES BADKOSTUUM 19.95 TWEKA LASTEX BADBROEKJES vanaf 4.95 Te kust en te keur bij HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZABONNEN voor onze cliënten. Amerika schonk al 62 miljard dollar De Verenigde Staten hebben sedert de tweede wereldoorlog 62.1 miljard dol lar aan schenkingen en leningen aan buitenlandse regeringen en internatio nale organisaties gedaan. Van dit totaal beliepen de rechtstreekse schenkingen (excl. terugbetalingen in de een of an dere vorm) 50.948 miljoen dollar. Volgens het rapport van het ministe rie van Handel, waarin dit wordt mede gedeeld, was de Export-Import Bank de belangrykste kredietverstrekster met een voorschot van bijna 5.5 miljard dol lar. Onder de belangrijke kredieten van de bank was een na-oorlogse lening aan Engeland van 3.75 miljard dollar. Enge land en de van dat land afhankelijke gebieden ontvingen het grootste netto bedrag aan schenkingen of leningen; 7 miljard dollar. Frankrijk kreeg 5.5 mil jard dollar, West-Duitsland bijna 4 mil jard dollar. Japan 2.8 miljard dollar en Joego-Slavië 811 miljoen dollar. (Van onze Reisredacteur) ALGIERS. Generaal De Gaulle heeft gisteren zijn merkwaardige zegetocht door Algerije voortgezet met een bezoek aan de twee voornaamste Oostalgerynse steden, Constantine en Bone. Een merkwaardige zegetocht inderdaad, want terwijl van geestdrift dol geworden menigten alle afzettingen verbraken om de generaal juichend te omstuwen, legden vooraanstaande leden van het Comité van open baar welzijn verklaringen af, die grensden aan politieke en militaire insubor dinatie jegens de sterke man, die zij zo graag aan de macht wilden zien. Verklaringen ook, waarin men zonder veel moeite chantage en woordbreuk kon aanwijzen. De Gaulle zei in Bone'en Constantine vrijwel woordelijk hetzelfde als eergiste ren in Algiers. Hij prees de bevolking, loofde het leger en zweeg over de comité's van openbaar welzijn. Hij eiste waarmaking van de belofte tot gelijke rechten voor alle inwoners van Algerije en verklaarde nogmaals, dat hij de strijd van de rebellen een moedige strijd achtte. Maar de woordvoerders van het Comité van openbaar welzijn zeiden gisteren iets heel anders dan zy vorige week ver klaarden. Waar Jacques Soustelle mij vorige week persoonlijk zei, dat na het aan de macht komen van De Gaulle de beweging voor openbaar welzijn vanzelf zou verdwijnen, daar lieten leden van het comité gisteren overduidelijk blijken, dat zij van plan zijn de beweging in Algerije in stand te houden en haar ook tot Frankrijk uit te breiden! steunen en zei, met een vermoedelij ke verwijzing naar Soustelle en ge neraal Massu, dat die prijs tenminste de aanwezigheid van twee vertegen woordigers in de regering be draagt Inmiddels nebben dozijnen politieke commentators zich gebogen over de ver klaringen van De Gaulle in de afgelo pen dagen, verklaringen, die zo gelijk luidend waren, dat de generaal zijn woorden wel op een goudschaaltje moet hebben gewogen. Die verklaringen schij nen op het eerste oog zo helder als glas, dat zijn zy ook: zo helder als matglas dan wel te verstaan. Het merkwaardige is, dat de generaal dingen heeft gezegd, waarvoor men iedere andere Franse premier alhier de hele Algerijnse eierproduktie naar het hoofd zou hebben geslingerd, zoals ge lijke rechten en plichten voor alle in woners van Algerije! De Fransen in Algerije hebben die kreet de laatste we ken tot de hunne gemaakt. De Gaulle heeft die nu herhaald. Maar welk een verschil! Het komt er in Algerije niet op aan wat men zegt, maar wie het zegt. De grote gok Helder als matglas De vice-president van het comité, Leon Delbecque, een ras-echte fas cist, ging het verst. Na een huichel achtig eerbetoon aan De Gaulle zei hij gisteren in Algiers, dat een be weging voor openbaar welzijn pas haar eerste etappe heeft doorlopen. Delbecque zei, dat in Frankrijk zelf de comité's voor openbaar welzijn uit de clandestiniteit zijn getreden om hun taak van burgerzin en pro paganda aan 'te vangen. Hij dreigde, dat het comité niet bereid is tot iedere prijs de regering-De Gaulle te Hogere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 JUNI. Zon op: 4.22 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: -:- uur; onder: 10.36 uur Hoogwater te Katwijk te 6.59 en 19.23 u. Laagwater: te 2.38 en 14.55 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina'*, Dit is de 72-jarige heer H J. Colsen uit Sluiskil, een bekendfiguur in I geheel Zeeun>sch-Vlaanderen die\ benoemd is tot voorzitter van het comité voor de vrije veren Hij wordt de leider van de thans in I voorbereiding zijnde Zeeuwsch- Vlaamse protestrit naar Den Haag. waartoe besloten werd in verband met de voorgenomen verhoging van de tarieven voor de veerdienst over de Westerschelde, Het lijkt nu alsof De Gaulle besloten heeft de grote gok te wagen van de in tegratie, de volkomen versmelting van Frankrijk en Algerije. De Gaulle heeft het woord integratie echter niet ge noemd. Hjj impliceerde slechts de grond beginselen ervan, vermeed echter zich vast te leggen op woorden of slagzinnen. Wel beloofde hy dat alle Algerijnen, zelfs de rebellen, binnen drie maanden op voet van gelijkheid mee mogen stem men in een referendum, dat een nieuwe basis voor Frankrijks politieke toekomst moet leggen, dat zy net als alle andere Fransen hun afgevaardigden naar Parijs mogen sturen om er hun wensen ken baar te maken. Op deze belofte volgde de in alle drie redevoeringen herhaalde sleutelzinmet die gekozen vertegen woordigers zullen wy zien hoe wy de rest zuilen klaren. Daarmede houdt De Gaulle de weg volkomen open, ook voor een oplossing in federale zin. Kan hy de Fransen in Algerije aan hun overhaaste belofte van gelijke rechten houden, de meerderheid van de mohammedanen be reid vinden Franse staatsburgers te worden, welnu, des te beter. Lukt dat niet. dan heeft hy in de vry gekozen vertegenwoordigers wezenlyke gespreks partners om een nieuwe status voor Algerye te vinden. Herculische taak De Gaulle's verwyzing naar de uit wanhoop geboren moedige stryd der re bellen, een verklaring, die de Fransen hier als lood op de maag ligt, is een duidelyke uitnodiging aan de rebellen om met opgeheven hoofd uit hun berg- forten te komen. Ook dit is een gewel dige politieke gok. Maar uit de chaos der Franse politiek in Algerije kan men niet meer zonder grot* politieke een uitweg vinden. De Gaulle moet nu de Franse extremisten weer in het gelid brengen, zonder het vertrouwen van de Franse bevolking en het leger in Algerije te verliezen. Hij moet zijn republikeinse tegenstanders in Frankryk zelf tot mede werking bewegen, hy moet de steun van de mohammedaanse bevolking winnen, terwijl zijn troepen tegelijkertijd een niets ontziende campagne voerqn tegen de rebellen, die hy meer dan wie ook tot ander inzicht moet zien te brengen. Het is een herculische taak, des te reus achtiger omdat de klok snel de laatste uren van Frankrijks allerlaatste kans in Noord-Afrika wegtikt. Als het De Gaulle thans niet lukt, dan lukt het niemand Gisteren heeft Koningin Juliana in Delfzijl de nieuwe sodafabriek geopend. De Koningin tijdens haar rondgang door het enorme complex0 waarbij zij grote belangstelling voor het produktieproces aan de dag dag legde. w zaki kdoeken Om nooit te vergeten Zojuist ontvangen; geheel nieuwe hollek de kostuums van de bekende merken AscotSantega Ook in lightweight en Terlenka Aangepaste prijzen: 119*" en hoger Haarlemmerstraat 175 Beleidsfout van wethouder leidt tot ontslagaanvraag Gisteren heeft de wethouder van openbare werken van Bussum, de heer L. Bouma, zijn ontslag ingediend als raadslid en als wethouder. De oorzaak van dit besluit ligt in een repara tie, welke de heer Bouma heeft doen uitvoeren aan zijn eigen auto in de garage van de gemeente. Dit zou in strijd zyn met een reeds in 1951 door het college van B. en W. genomen be sluit. Er bestaat echter geen enkele reden om te veronderstellen, dat het niet in de bedoeling van de heer Bouma zou heb ben gelegen de reparatie zelf te betalen. Het gaat echter om een beleidsfout en deze is voor de fractievoorzitters uit de gemeenteraad aanleiding geweest een stemmig aan te dringen op ontslag neming door de heer Bouma. De heer Bouma zat reeds sinds 1919 met enkele onderbrekingen in de raad van Bussum. Hij is landelijk vooral be kend door het lanceren van de zoge naamde Boumawoningen. waarmede hij byzonder, maar ook daarbuiten zeer veel voor de woningbouw, in zijn gemeente heeft gedaan. Hy werd in 1939 wethou der. toen nog voor de SDAP. na de tweede wereldoorlog voor de PvdA. Zijn heengaan sou de weg vrijmaken voor een akkoord over verbod van kernproeven Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, zal zyn functie met ingang van 30 juni neerleggen. President Eisenhower heeft zijn ontslagaanvrage „met grote spijt" aanvaard, doch er tevens zijn voldoening over uitgesproken, dat Strauss bereid is de nieuwe functie van speciale assistent van de president voor bevordering van het program „atomen voor de vrede" te aanvaarden. Strauss is als voorzitter van de Commissie voor atoomenergie een omstreden figuur geweest. Sommige invloedryke democratische Congresleden hebben ernstige kritiek gehad op zijn houding ten aanzien van de ontwikkeling van atoomkracht in de Ver. Staten. Voorts is kritiek op Strauss geleverd wegens zyn verzet tegen voorstellen om de proeven m t kernwapens te verbieden. Hij krijgt nieuwe functie als Eisenhowers assistent Strauss verklaarde steeds, dat er geen afdoende controle op staking van kern proeven mogelyk is. Hy was dan ook een der voornaamste y veraars voor voortzetting van de kemproeven, met als doel de ontwikkeling van een „schone" bom. Waarnemers geloven, dat nu wellicht een ontwikkeling in de richting van internationale overeen stemming over een verbod van kern proeven mogelyk is. Invloedrijke democraten in de Con grescommissie voor atoomenergie had den reeds gewaarschuwd, dat zy tegen Strauss zouden stemmen als president Eisenhower hem voor een nieuwe ambts periode van vyf jaar zou voordragen. Eisenhower en Strauss zouden daardoor tot de overtuiging zyn gekomen, dat het geen zin zou hebben het Congres om herbenoeming van Strauss te vragen. Strauss zou ook met minister Foster Dulles meningsverschillen over de kwes tie der atoomproeven hebben gehad. Dulles zou er voorstander van zyn, dat de huidige Westelyke ontwapeningsvoor stellen gewyzigd worden Hü wil de kwestie van opschorting der kernproe ven los maken van de steeds gestelde eis, dat er ook overeenstemming moet zijn over een datum voor staking van de produktie van kernwapens. Eisen hower zou het standpunt van Dullea hebben overgenomen. Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slngel i LeWcn Goflf Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1