GRANDIOOS VERZOENINGSGEBAAR VAN DE GAULLE JEGENS ALGERIJNEN Binnen drie maanden verkiezingen Allen hebben dezelfde rechten WEERBERICHT Niet meer twee groepen burgers WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Eindexamenopgaven analytische meetkunde waren te zwaar Brits vakverbond verzet zich tegen uitbreiding Inisstaking 97ste jaargang DONDERDAG 5 JUNI 1958 No. 29457 Directeur: 1. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1. Leidon Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze reisredacteur uit Algiers In de haast hysterische razernij van het Forum in Algiers, waar schorre woordvoerders avond aan avond de menigte plegen op te hitsen, waar het „Algerije is Frans" tegen de muren davert en waar men vreesde de geboorte van het Franse fascisme te zien, heeft een lange generaal gister' avond Frankrijks beste gezicht getoond. In een magistrale rede heeft premier De Gaulle des ochtends in Algiers aangekomen en zichtbaar ont roerd door het enthousiasme dat hem omspoelde een ontzagwekkend appèl tot de Fransen van Algerije gericht om de integratie (eenheid van de De bedoeling van De Gaulle's woorden was duidelijk: hij wil de anderhalf miljoen Franse kolonisten in Algerije houden aan hun belofte van integratie, van gelijke rechten voor de acht en een half miljoen mohammedanen. Hij wil van het opgebruiste elan gebruik maken om de beslissende stoot naar een nieuw Algerije te doen. Hij wil afrekenen zijn rede wees daar duidelijk op met de twee categorieën burgers, die totnutoe in Algerije bestonden en ook moham medanen laten deelnemen aan het referendum over de grondwetswijzigingen in Frankrijk. Hjj wil tenslotte door zelfs de hand uit te strekken naar de rebellen een grote verzoening inleiden. Het is de vraag of hem dit alles zal gelukken, maar aan zijn grandioos gebaar van oprechtheid behoeft men niet te twijfelen. sloten waren, de middelen scheppen om te leven voor zo velen die deze niet hebben. U moet de waardigheid schenken aan hen, aan wie u ze zo lang betwist hebt. U moet een vaderland scheppen voor hen, die reden hadden te twijfelen dat zij er een hadden". „Vernieuwing en broederschap De generaal betrad het forum, nadat een menigte van tweehonderd duizend koppen een uur lang „Algerije blijft Frans" had gebruld. Zijn komst werd aangekondigd door twee helikopters, die laag over de menigte roffelden, een be grijpelijke veiligheidsmaatregel. De ge neraal, in uniform, betrad te voet het forum, en salueerde voor het vaandel, terwijl de Marseillaise als een orkaan over het plein raasde, waar parachutis ten en koloniale infanterie met moeite de afzetting handhaafden. Generaal Salan en Soustelle, wild dooi de menigte begroet, kondigden De Gaulle met korte toespraken aan. Maar zelfs hun aantrekkingskracht verbleekte toen De Gaulle, ouder en grijzer dan men hem kende, op het balkon ver scheen en met een koel en wijds gebaar tot stilte maande. „Ik heb u begrepen", zei De Gaulle, „ik heb begrepen wat u hier op gang hebt gebracht. Ik zie de wegen, die u voor ogen hebt. Wegen van vernieuwing en broederschap. Vernieuwing bij het begin van onze instellingen. Daarom ben ik hier. Ik zeg: broederschap, omdat u hier het magnifieke schouwspel biedt, van mensen die tezamen zijn gekomen uit alle gemeenschappen. Ik spreek in naam van Frankrijk als ik op dit his torische Forum verklaar, dat Frankrijk alle inwoners van Algerije tot één cate gorie rekent, mensen met dezelfde rech ten en plichten, moet nu de wegen openen, die voor zovelen in het land ge- Advertentie Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met zonnige perioden, maar over het noordoosten van het land tijdelijk overdrijvende wolkenvelden. Weinig verandering in temperatuur. Vannacht weinig wind. morgen overdag zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 23.57 uur; onder: 9.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.14 en 18.40 u. Laagwater te 1.56 en 14.16 uur. WORDT B1ERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN i 1000.- Zie tweede pagina eerste blad Dit nummer bestaat nit 14 pagina's. I Respect voor tegenstander De Gaulle sprak zjjn vertrouwen uit in het Franse leger voor vandaag en voor de toekomst en ging voort: „Fran sen, gij allen, wij gaan binnen drie maanden tonen, dat ook de tien miljoen Fransen in Algerije meesters van hun lot zullen zijn. Hun stemmen zullen in één kiescollege even zwaar tellen als die van de anderen". Met de waardigheid, die slechts een groot soldaat kan op brengen, sprak De Gaulle vervolgens over het Algerijnse rebellenleger. Hjj zei: „Wü hopen ook hen te bereiken, die het nodig geoordeeld hebben de strijd tegen ons aan te binden. Een moedige strijd, want ik erken het gaarne: het ontbreekt in Algerije niet aan moed. Ook hun bied ik, De Gaulle, verzoening aan. Pas van avond voel ik hoe groot, hoe mooi, hoe edelmoedig Frankrijk is", zei hij en hij strekte beide armen naar de menigte uit. Ondanks de harde en duidelijke din gen, die De Gaulle in deze rede aan het adres van de Fransen in Algerije richtte en ondanks het feit dat grote groepen in de menigte om Soustelle en de parachu tisten-generaal Massu bleven schreeu wen, staat vast dat De Gaulle's rede een diepe indruk maakte. Tot zover onze reisredacteur uit Al giers. Zware proef voor Franse economie Onze Paryse correspondent telefo neerde hedenochtend nog het volgende commentaar: In zijn rede op het Forum in Algiers heeft De Gaulle gisteren, zonder de term zelf in de mond te nemen, zich in feite achter de integratie-politiek ge steld TT«>t was bekend dot de eeneraa' bevolkingsdelen), welke zij zeggen voor te staan, waar te maken en hun tevens hun feilen voorge houden. De Gaulle verklaarde o.m. dat binnen drie maanden in Algerije verkiezingen zullen wor den gehouden. Alle bewoners van Algerije zijn Fransen „met dezelfde rechten en plichten" en de stemmen van deze tien miljoen zullen evenveel waard zijn als die van andere Fransen. De Gaulle drong er bij de bevolking op aan, aan de verkie zingen deel te nemen. „Als de afgevaardigden zijn gekozen, zullen wij zien wat wij verder moeten doen", zei hij. altijd veel sterker voor een federatieve oplossing geporteerd was, maar de gigan tische krachten, waarmee hij in Algiers werd geconfronteerd, hebben hem blijk baar geen andere keus gelaten dan het nieuwe wachtwoord integratie over te nemen. De omstandigheid, dat Jacques Soustelle altijd de grote voorvechter van de integratie is geweest, maakt van hem nu de ware overwinnaar, al werd die victorie dan tot dusve ook nog niet in een hoge officiële functie of waardig heid uitgedrukt. De consequenties van De Gaulle's uit spraak zullen bijzonder verreikend en ingrijpend zijn. Het eerste gevolg is, dat over drie maanden ook de ongeveer 9 miljoen Algerijnen het recht krijgen mede te beslissen over de nieuwe grond wet voor Frankrijks Vijfde Republiek. Het is uit de rede van de generaal niet helemaal duidelijk geworden, of de Al gerijnen hun afgevaardigden, die op grond van hun aantal nu op een 120 zouden kunnen worden geschat, naar de Nationale Vergadering in Parijs of naar een ander nieuw lichaam mogen sturen. Overigens is het nog tamelijk voorbarig zich nu al te verdiepen in de politieke gevolgen, die de integratie van Algerije voor Frankrijk op zal leveren, zo lang het hele toekomstige staatkundige stel sel van de republiek nog door dichte nevelen wordt omgeven. Wèl kan daarentegen zeker worden voorspeld, dat de Franse economie op een uitzonderlijk hoge proef zal moeten worden gesteld. Gelijkstelling van Alge rijnen en Fransen betekent, dat de minimumlonen in Algerije vervier-, ver vijf-, of nog meer verveelvoudigd zullen moeten worden. En ook dat de Algerij nen met hun veeltallige kinderscharen in het raam der sociale verzekering het recht krijgen op kindertoelagen, die door Frankrijk zullen moeten worden opge bracht. De Gaulle heeft op het forum van Algiers gisteren een historische beslis sing genomen, waarvan de draagwijdte zo geweldig groot is, dat men er in Parijs tot dusver altijd voor was terug- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Verbroedering in Algerije oprecht gemeend Hoe zit het nu eigenlijk met de „verbroedering" tussen Fransen en Algerijnen, zoals de afgelopen da gen die hebben laten zien? Is dit een waardeloos gebaar van Franse zijde of is het oprecht gemeend en kan uit deze onverwachte ontwikke ling aan de overkant van de Mid dellandse Zee iets goeds voor de toekomst voorkomen? Onze Reis redacteur, die thans in Algerije ver toeft en de gebeurtenissen daar nauwkeurig gadeslaat, geeft elders in dit nummer een beschrijving van hetgeen zich ginds afspeelt. gedeinsd. Tien, of zelfs vijf jaar geleden had langs deze weg de oorlog zeker voorkomen kunnen worden. Vandaag moet men zich echter afvragen, of, ten gevolge van de oorlog, het nationalisme der Algerijnen al niet zo sterk is ont waakt en zich zo ver ontwikkeld heeft, dat zij ondanks alle sociale en econo mische voordelen, die de integratie hun kan brengen, er toch voor zullen passen de Franse nationaliteit over te nemen. Het woord is nu in dit verband weer aan de rebellen van het Algerijnse „Be- vrijdingsfront", dat sinds de gebeurte nissen, welke op 13 mei j.l. ontketend werden, enigszins in het vergeetboek schijnt te zijn geraakt. Erkenning van minister Mondeling examen zal veelal eindcijfer moeten bepalen De inspecteur der gymnasia en de inspecteurs van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs hebben op 2 juni j.l. aan de gecommitteerden voor de wiskunde bü de eindexamens der gym nasia en gymnasiale afdelingen der lycea de volgende brief gericht: „De vraagstukken voor de analytische meetkunde zijn, naar thans is gebleken, dit jaar te moeilijk geweest, zodat het cijfer voor dit onderdeel voor vele leer lingen geen juiste aanwijzing bevat in zake hun kennis van de stof. Het cijfer, dat op de officiële lijst van cijfers wordt vermeld onder de rubriek VI C (vlakke trigonometrie en analy tische meetkunde) wordt samengesteld uit de cijfers, die gegeven zijn voor het schriftelijke en voor het mondeling1» gedeelte van het examen. Over de wijze waarop dit cijfer wordt vastgesteld, geeft het reglement geen voorschriften, in tegenstelling tot de wijze waarop het eindcijfer in elke afdeling wordt vastgesteld. De minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen heeft ons verzocht, de gecommitteerden met nadruk hierop te wijzen, van welke opdracht wjj ons hierbij kwijten. Wij achten het dus juist dat bij de vaststelling van het cijfer voor onderdeel C van afdeling VI een onvoldoende voor het schrifte lijk werk niet wordt beschouwd als een in een cijfer uitgedrukt oordeel over de kennis van de kandidaat. Dat oordeel zal in vele gevallen dit jaar voornamelijk of uitsluitend moeten worden bepaald door het mondeling onderzoek". IIHI|II||I|II||I||||||II'| De Gaulle zorgt zelf voor Algerije (Van onze reisredacteur) Tijdens de ontmoeting van gistermid dag in het zomerpaleis tussen generaal De Gaulle en het Comité voor openbaar welzijn heeft De Gaulle een einde ge maakt aan alle twijfel omtrent de be noeming van een nieuwe minister voor Algerije door te verklaren: „Ik ben mijn eigen minister voor Algerije". Hij voegde daar echter nog aan toe, dat Jacques Soustelle binnenkort een hoge functie elders zal krijgen. Op deze bijeenkomst heeft generaal Massu namens het Comité een uiteen zetting over het ontstaan en de doelein den van de bewegingen van openbaar welzijn gegeven. Hij vroeg daarbij de generaal de comité's voor openbaar wel zijn te erkennen als het apparaat dat De Gaulle's vernieuwing van Frankrijk kan steunen. De generaal antwoordde hierop, dat hij hoopt, dat de vernieuwing in Frank rijk even ordelijk zal verlopen als in Al gerije. Naar ik uit zeer goede bron ver neem, zijn de voornaamste samenzweer ders van Algiers hiermede nog lang niet tevreden. Zij hebben gisteravond duide lijk laten doorschemeren dat zij hun ac tie willen voortzetten, ook in Frankrijk zelf. Men kan veilig aannemen dat De Gaulle aan hen nog de handen vol zal hebben. Koningn Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Wester kwartier in de provincie Groningen. In het gemeentehuis van Marum had zij een onderhóud met burge meester jhr. rnr. J. W. Albarda van Ekenstein en mevr. T. Reyntjes- Kleimabestuurslid van vele maat schappelijke organisaties. Cousins gisteren tot de orde geroepen Stormachtige vergadering (Van onze Londense correspondent) Het Britse Verbond van vakverenigin gen heeft gisteren Frank Cousins, de leider van de busstaking in een lange, vaak stormachtige vergadering duidelijk gemaakt dat het niet gediénd is van zijn poging om de busstaking tot andere be drijfstakken uit te breiden. Het vakver bond gaf hem de raad om besprekingen te hervatten met London Transport, het hoofdstedelijk vervoerslichaam. Sir John Elliot, de leider van London Transport, die wegens zijn driftige uit val van enkele dagen geleden („voor mijn part duurt de staking tot Kerst mis") door de regering is terechtgewezen heeft ingebonden en de Transportarbei ders-Unie tot een nieuw gesprek uitge nodigd. De leiders van het Verbond had den eerder op de dag hun tweede con ferentie met minister-president Mac- millan in Downing Street, daar begrepen zij dat de regering voor geen enkel drei gement zal zwichten. Macmillan had niets toe te voegen aan zijn reeds vorige week uiteengezet en verworpen voorstel om de busstaking te eindigen. De vakbondleiders beseffen, dat elke nieuwe actie tot mislukking gedoemd is. zoals ook met de algemene werkstaking in 1926 het geval was. Indien Cousins het toch zou wagen het benzinevervoer en de elektriciteitsvoorziening lam te leggen, zoals tot gisteren zijn plan was. zou de regering onmiddellijk troepen in schakelen om de dingen aan de gang te houden. De wilde havenstaking in Londen heeft zich intussen tot Tilbury uitgebreid en omvat thans ongeveer 18.000 man. ver over de helft van het totale aantal Lon dense dokwerkers. De stakers beweren, dat de havenbedrijven doorgaan om ad ministratief personeel voor het lossen van goederen te gebruiken. Dit is een noodmaatregel, omdat overal in het enorme havengebied goederen liggen te bederven. Door de schaarste blijven de vlees- en fruitprijzen stijgen. Appels, si naasappelen en bananen zijn in de groothandel reeds 30 pCt. duurder. Geïmporteerde nieuwe aardappelen worden ook onbetaalbaar. Argentijns bevroren vlees is uit da winkels verdwenen. De Transportarbei ders-Unie voelt er weinig voor om de havenstaking officieel te maken, omdat de stakingsfondsen thans volledig moe ten worden gebruikt om de 50.000 buslie- den te steunen. Gisteren is generaal De Gaulle per vliegtuig uit Parijs naar Algerije gegaan, waar hem een enthousiast welkom wachtte. Deze telefoto brengt het moment in beeld waarop de generaal (rechts) verwelkomd werd door de parachutistengeneraal i Jacques Massu. Diepe teleurstelling in Noord-Afrika In kringen van het .Algerijnsa Nationale Bevrijdingsfront" werd gister avond verklaard, dat de toespraak van De Gaulle „geen enkele basis voor ver zoening biedt". Van de zijde van deze Algerijnse na tionalistische organisatie, die tegen de Fransen strijdt, werd verklaard dat in De Gaulle's toespraak „op geen enkele wijze het beginsel van een onafhankelijk Algerije wordt erkend, waarvoor de Al gerijnen vechten". „Hij wil ons allen tot Fransen ma ken. inplaats van volledig te erkenen dat wij niet slechts Algerijnen zijn, doch ook vrije Algerijnen willen wezen", aldus ge zaghebbende woordvoerders van het „Al gerijnse Nationale Bevrijdingsfront". Zij verklaarden verdere dat De Gaul le's voorstel voor één Frans burgerschap in Algerije „een stap terug van elf jaar" was, daar het een „feitelijke herhaling is van het in 1947 door Frankrijk voor Al gerije voorgestelde statuut". In gezaghebbende Tunesische kringen was men gisteravond van me ning dat De Gaulle's verklaring „Frank rijks betrekkingen met Noord-Afrika moeilijker zal maken, omdat wij op zo veel meer hadden gehoopt". Overigens zag men in deze kringen in de toespraak van de generaal „de eerste erkenning door een Franse premier, dat het Alge rijnse volk een heldhaftige strijd voert, dat de Algerijnen vernederd zijn en van hun rechten beroofd en dat hun niets anders overbleef dan de wapens op te nemen". Ook in Marokkaanse kringen was men teleurgesteld over de inhoud van De Gaulles toespraak. Niet-officieel werd verklaard, dat de generaal taal had gebruikt, „die verscheidene jaren ten achter is bij de huidige toestand". Men meende in Marokkaanse kringen ook. dat hij te ver was gegaan met net goedkeuren van het optreden der Alge rijnse comité's van openbaar welzijn. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1