In Oegstgeester raad werden prettige mededelingen gedaan Loop der bevolking te Leiden DONDERDAG 5 JUNI 1958 Financiering van verbreding Warnionderweg zal wel niet onoverkomelijk zijn De gemeenteraad van Oegstgeest heeft gisteravond de niet onbe langrijke agenda op voorbeeldig vlotte wijze afgedaan. Het kostbaarste voorstel n.l. de definitieve verbreding van de Warmonderweg werd aanvaard zonder noemenswaardig over de technische opzet te spreken. Wel werd door mr. Slingenberg aan B. en W. gevraagd hoe de ver wachtingen waren t.a.v. de verkrijging van het benodigde half miljoen gulden. De voorzitter, burgemeester H. L. du Boeuff, deelde mede, dat het college optimistisch uit Den Haag was teruggekeerd. Het bleek dat G.S. het grote belang inzagen van deze verbreding en dat de bereidheid bestond zo groot mogelijke medewerking ten aanzien van de financiering te geven. Indien het lukken zou op korte ter mijn het benodigde geld te krijgen kan worden afgezien, aldus de voorzitter, om voor te stellen de financiering mogelijk te maken door te beschikken over de saldi-reserve der gemeente. Er mag ge gronde hoop bestaan dat met het werk binnen korte tijd kan worden begonnen. Wel werd nog de vraag onder het oog gezien of het graven van de geprojec teerde bermsloot onvermijdelijk is. Het bleek dat dit inderdaad het geval is. doch het bezwaar daarvan zou gering zijn omdat tussen de rijweg en deze sloot een groenstrook is opgenomen. Een belangrijkee mededeling van B. en W. was dat het ontbrekend bedrag van f 150.000,is toegestaan ten behoeve van de bouw van de 2e openbare school. Het staat dus nu wel vast dat behou dens onvoorziene omstandigheden die school op l september 1959 er zal staan, hetgeen mede van' invloed was op de toezegging aan de Stichting tot bevorde ring van Gereformeerd Schoolonderwijs (art. 31) te Rijnsburg dat op die datum beschikt kon worden over voldoende ruimte om het onderwijs volledig te kunnen laten plaatsvinden in de alsdan vrijgekomen houten noodschoot. Besloten werd de bouw van de tweede openbare school binnenkort onderhands aan te besteden. Een verheugende mededeling was voorts dat het Bouwplan van Buitenlust. omvattend 60 woningen, doorgang kan vinden, zij het dan dat bepaald is (jat van dit aantal 30 woningen beschikbaar gesteld moeten worden voor marineper soneel (M.E.B.). Het bestuur van Bui tenlust heeft zich hiermee akkoord ver klaard. In de plaats van de heer Hamel, werd als lid van het Heilige Geest Armbestuur benoemd de heer A. Vermaas. De onderwijsaanvragen werden volgens het voorstel van B. en W. aanvaard. De gevraagde medewerking door het bestuur van de Mr. G. Groen van Prinsterer- school werd. eveneens op voorstel van B. en W., geweigerd. BEJAARDENCENTRUM De onbewoonbaar verklaarde panden Rhijngeesterstraatweg-Deutzstraat en Schoolstraat worden afgebroken. Helaas blijft het pand van de heer Glasbergen een sta-in-de-weg, waardoor het nog niet mogelijk is het verkeersprobleem rondom de Leidse Buurt geheel op te lossen. Nadat besloten was de opdracht te verstrekken tot de samenstelling van een saneringsplan Inzake de riolering kwant aan de orde een wijziging in het garantiebesluit ten aanzien van het bejaardencentrum. De heer N. van Weizen ging hier uit voerig op in. B. en W. namen na dis cussie het voorstel van dit raadslid over om het door de bewoners te stor ten bedrag ad f 250,pas te vragen bij het aangaan van de huurovereen komst. De heer Van Weizen had nog een principieel bezwaar inzake de wijziging van het garantiebesluit. Nadat hij in zijn betoog was gesteund door mr. J. G. Bergme.ver namen B. en W. ook terug hun voorstel tot het opnemen van een fraudeverzekering in het garantiebesluit. RIJNLANDS LYCEUM In de vorige vergadering was besloten grond te verhuren aan het „Rijnlands Lyceum" voor de uitbreiding van deze onderwijsinrichting. De kosten van het bouwrijp maken zouden door het Stich tingsbestuur worden gedragen. Hiertegen maakte de Rijksgebouwendienst bezwaar omdat ook de gemeente met-de ophoging van de grond is gebaat en het redelijk is dat de gemeente een deel van de kos ten voor haar rekening neemt. Besloten werd dat de gemeente na afloop van de huurtermijn, dus bij het verdwijnen der noodgebouwen, een bedrag van f 6060.— aan de Stichting zal vergoeden. Aan de verzoeken van de firma O. Lubbe en Zn en C. J. van Grieken om vergoeding van door hen gemaakte kos ten i.v.m. onteigening van hun grond, werd niet voldaan. RONDVRAAG De heer P. v. d. Hulst vroeg de aan dacht voor het verbranden van vuil op de stortplaats bij het Oegstgeester Ka naal. Dit geeft overlast aan de naburige bewoners. De voorzitter zegde onderzoek toe. Mevr. Smits-Witvliet wil een eind ma ken aan het gebruik van de wal voor het plaatsen van allerlei goederen door bewoners van woonschepen op 't Oegst geester gedeelte van de Haarlemmer trekvaart. Ten slotte vroeg de heer Oos- terom naar de schadevergoedingsrege ling voor pachters, waarvan enige raads leden de tekst zouden samenstellen. Mr. Bergmeyer deelde mede dat het in de bedoeling ligt dat spoedig nadere voorstellen aan de raad zullen worden gedaan. LEIDERDORP Groene Kruis voor decentralisatie Wijkzuster heeft het te druk Gisteravond werd de algemene leden vergadering gehouden van het Gioene Kruis, afdeling Leiderdorp-Zoeterwou- de (Rijndijk). De belangstelling van de Zijde van de leden was slechts gering, hetgeen de voorzitter, de heer K. van Diepeningen, zeer betreurde. Uit het jaarverslag van de wijkzuster, mej. A. W. Hoogvliet, bleek wel dat zij het eigenlek veel te druk heeft. Vorig jaar legde zij 3900 bezoeken af. De voor zitter merkte op dat het noodzakelijk is dat er een tweede zuster komt. temeer daar de gemeente zich steeds uitbreidt en er dus steeds meer werk zal komen. In vergelijkbare gemeenten zijn ook 2 wijkzusters. Uit de vergadering werd ge vraagd hoe dit gefinancierd zal kunnen worden. Het bleek dat het rijk een ge deelte van de kosten draagt, doch ver der had het bestuur nog niét bekeken of de contributie verhoogd zou moeten wor den. Het bestuur zal een plan uitwerken en dat op een volgende vergadering ter sprake brengen. KLEIN VERLIEP Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er een verlies was van f4.192.66. dat echter gedekt wordt door de subsidies van Leiderdorp en Zoeter- woude. De telling van de expioitatiereke. ning beliep f 16.087. waaruit dus wel bleek dat er heei wat omgaat in de ver eniging. De boeken waren in orde be vonden. In de commissie tot het nazien van de kas werd benoemd de heer W. Hendriksen. In het bestuur werden her kozen de heren K. van Diepeningen en J Peerenboom en mevr. B. Seret-Cruden. WIJKGEBOUW Het huishoudelijk reglement werd na enkele kleine wijzigingen goedgekeurd. Daarna kwam het belangrijke punt aan de orde betreffende de stichting van een wijkgebouw. De voorzitter merkte op dat het gaat om één centraal wijkge bouw of consultatiebureaus in verschil lende delen der gemeente. In het tweede geval zal direct een consultatiebureau in het Zijlkwartier gesticht kunnen worden. De vergadering bleek voor decentrali satie te z^jn en het bestuur word dan ook gemachtigd de plannen verder uit te werken. Hierna sloot de voorzitter de vergade- rihg. Zaterdag 7 juni a-s. zal alhier de jaarlijkse collecte ten bate van het nieuwe Diaconessenhuis te Leiden wor den gehouden. Rapport C.B.T.B. agrarisch grondgebruik In verband met de bestaande agra rische bevolkingsdruk is het van groot belang aandacht te besteden aan de beroepsovergang. Hierbij kan aandacht worden besteed aan: voorlichting be treffende beroepskeuze; uitbreiding van de omscholingsmogelükheden; verstrekking van beurzen voor ver dere schoolopleiding. Aldus de eerste van twintig aanbevelingen die een door het bestuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond Ingestelde studiecommissie voor het grondgebruik heeft neergelegd In haar 100 pagina's tellend rapport dat thans in druk is verschenen. De studiecom missie, die onder voorzitterschap stond van prof. dr. W. Rlp, heeft haar rap port doen verschijnen onder de titel: „Gedachten over het agrarisch grond gebruik". Als algemene conclusie mag worden gesteld, aldus het rapport, dat het in stituut van de particuliere eigendom in de Heilige Bchrift veelvuldig wordt aangetroffen en dat in dit instituut in dividuele en gemeenschappelijke rechten en plichten verankerd zijn. Voorts dat door middel van talrijke voorschriften, met name in het Oude Testament zo wel de bescherming als de beperking van de rechten van de eigenaar werden bewerkstelligd. Deze voorschriften hiel den ten dele verband met de destijds heersende maatschappelijke structuur. Belasting op vreemdelingen valt sterk tegen De Indonesische minister van finan cien Slamet, heeft in het Parlement me degedeeld, dat de belasting op vreemde lingen die vorig Jaar werd ingevoerd, slechts 90Tr van de verwachte 900 mil joen roepiah heeft opgebracht. De rege ring vertrouwt echter, dat dit jaar 300 miljoen zal worden verkregen. Bi) de noodwet tot invoering van een belasting op buitenlanders, die vorig Jaar Juli van kracht werd, werd aan het hoofd van elk buitenlands gezin een Jaarlijkse belasting opgelegd van 1500 roepiah, voor elke echtgenote van 750 roepiah en voor elk ander lid van het gezin 375 roepiah. De minister zette vandaag uiteen, dat de bedoeling van de wet was geweest de activiteiten van buitenlandse ingezete nen in Indonesië te beperken en het land te zuiveren van vreemdelingen, wier verblijf alleen maar een last voor de staat betekende. Enige leden van de volksvertegen woordiging, die hierover het woord voer den hekelden de belasting als „in strijd met de aanvaarde beginselen van het internationale recht" en als „toe passing van rassendiscriminatie". Een der sprekers betoogde, dat de last van deze heffing zwaarder drukt op de eco nomisch zwakkere groep van onderda nen van Aziatische en Afrikaanse lan den dan op de meer gezeten westerlin gen.' De minister handhaafde zijn stand punt, dat deze belasting noodzakelijk is met het oog op de slechte economische 6ituatie in Indonesië. POSTDUIVENNIEUWS De Postduivenvereniging ..De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Corbeil. Af stand 416 km. In concours waren 169 duiven, die gelost werden om 6 uur met zw-wind. Aankomst eerste prijsduif 11. 58.00; snelheid 1160.35 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 12.32.43. Snelheid 1057.85 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: P. d'Haens 1: P. van Wissen 2-3-7: J. P. van de Assem 4-6-8; H. Schoo 5-9. WARMOND MARKTBERICHTEN leiden. 5 Juni Leldee Coöp. Groen te- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Aard beien 3459; andijvie 733; peulen 190— 300; snijbonen 175240; kroten 12—24: postelein 534; prei 5—14; rabarber 12 23; spinazie 1948; stoofela 1011; wae- peen 5862. Per 100 stuks: bloemkool A 1054. idem B 1028. idem C 10: kom kommers A 3042. idem B 2036; idem C 18—28; sla 3.10—6,50. Per 100 bos; bos- peen 1260; peterselie 7; radils 410; sel derij 5—7.60. BARNEVELD. 5 Juni Cööp. VelUWse Elervelling Barneveld ECE: Weekaanvoer ongeveer 900.000 stuks. Handel vlug. Prij zen: eieren van 3743 gram 6.10—7,31; 4347 gr. f7,65—8.63; 47—50 gr. f8.92— 9.85; 5055 gr. f 10.25—11,35; 55—59 gr. f 11.40—11.90: 60—63 gr. f 12.03—12.78; 63—69 gr f 12.88—13.72. alles per 100 st. Eierveillng SBE; Aanvoer 928.872 stuks. Handel vlug. Prijzen: eieren van 47—51 er. f8.71—10.11; 57—59 gr. f 11.29—11.65; 00 —63 gr. f 11.93—12,78; 63—67 gr. f 12.64— 13.45: eende-eieren 6168 gr. f8,6010.-; 68—76 gr. f 10.12—10 50. alles per 100 st. Eiermarkt: Aanvoer 1.400.000 st. schat ting. Vlotte handel. Prijzenkippe-eieren 6064 gt. f 12.7513.25; algemene prijs f 1.95 per 100 stuks. Kiloprijs f2,10 basis 61.8 srram. Henne-eieren 4054 gr. f 7.75 —11.75. Prtisnoterlne Gelders-Overijsselse Ver eniging van Bierhandelaren: grote eieren 62—68 gr. f 12,75—13.25; kleine eieren 5661 er f 1212.50; honhe-eleren 38 48 er. f 0.50—10.— GOUDA. 5 Juni Kaasmarkt: Er zUn aaneevoerd 115 partijen Goudse kaas. No tering; eerste kwaliteit per kg. 1.73—1.81; tweede kwaliteit 1,63—1.72: extra kwali teit 1,82—2.01. Handel was stug. VOORSCHOTEN Schoolsport De voorwedstrijden voor de school- aportdag zijn weer begonnen. Ze be staan uit korfbal- en voetbalwedstrijden, resp. voor meisjes en jongens. Aan deze wedstrijden nemen zes ploegen deel, n.l. van de beide openbare scholen tezamen, de beide hervormde scholen, de beide r.-k. scholen en de geref. school. De korfbal wedstrijden worden geBpeeld op het veld bij de nieuwe gymnastiek zaal. de voetbalwedstrijden op de ge meentelijke sportvelden. De wedstrijden worden gehouden op vrijdag 6 Juni, maandag 9 Juni, woens dag 11 juni en donderdag 19 Juni, op beide velden twee wedstrijden om 3.45 Uur en 4.30 uur. Er wordt steeds 2 x 20 minuten gespeeld met een rust van 5 minuten. Hoewel de laatste jaren deze wed strijden steeds gespeeld zijn. is ons op gevallen. dat van de zijde van de ouders zo weinig belangstelling getoond wordt. Alle wedstrijden zijn gratis toegankelijk en het is voor de spelertjes zo prettig als er belangstelling voor hun prestaties ge toond wordt. Gistermiddag werden dé volgênde wed strijden gespeeld; korfbal; Openbare school—Herv. school 2-0; Ds. Fortgens- schoolGeref. school 10; Voetbal: Openb. schoolHerv. school 20; Ds. Fortgensschool—Geref. school 4—3. Burgemeester C. J. van der Hoe- VOETBAL Op het sportterrein 't Overbos speelde Waxmunda. 1 tegen ASC 1 een wed strijd voor de boïlencompeti'tie, die in een gelijk spel eindigde (11), nadat de rust was ineegaan met een 10 voorsprong voor ASC. WASSENAAR Ongevallen op de weg De 42-jarige bromfietser A. M. Over- vliet uit Den Haag kwam op het rijwiel pad langs de Rijksstraatweg in aanrij ding met een voetgangster die, zonder acht te slaan op het verkeer, het pad overstak. De Hagenaar en zijn echtge note. die op de duo zat. kwamen te val len. waarbij de man een blessure aan zijn schouder en ontvellingen, zijn vrouw een wond boven haar linkeroog en schaafwonden opliepen. Z(j werden vervoerd naar het Gemeenteziekenhuis te Den Haag. Op de Burchtstraat nam de 16-jarige R. Huet, alhier, met zijn bromfiets een te soherpe bocht en reed tegen een lichtmast, waardoor hij viel en een hersenschudding opliep De knaap werd na eerste hulp naar de ouderlijke wo ning vervoerd. Pluimveever. Wassenaar In H«t Wapen van Wassenaar ver- gaderde gisteravond de Pluimveevereni ging Wassenaar. De voorzitter, ae heer H. A. Jongeneel, opende met een woord van welkom en constateerde de ver wachte minder goede opkomst in dit deel van het jaar. Bij de ingekomen stukken was een convocaat voor de vergadering van de provinciale afdeling van de Raad van Beheer op aanstaande zaterdag. Voorts mededelingen van de keurmees ters Hamaker, Kok en Kuiken, dat zij op de a.s. tentoonstelling hun functies zul len uitoefenen. Op een verzoek van de Vereniging van Konijnenfokkers „Het Raskonijn" te Den Haag om een prijsje voor haar tentoonstelling in december a.s. werd besloten, een medaille beschik baar te stellen. Verslagen betreffende de jaarvergade ring van de N.H.B. en de N.B.K.V, wer den resp. uitgebracht door de heren De Vries en Westhoek. De voorzitter deed enkele mededelingen over een gehouden vergadering van de provinciale afdeling van de Raad van Beheer. Besproken en vastgesteld werd het vraagprogramma voor de tafelkeuring ln september a.s.. welke zal worden ver zorgd door de heren W. Reedijk en J. van Egmond. Keurmeester voor de ko nijnen is de heer Bos en als keurmeester voor de hoenders zal als nog worden ge vraagd de heer De Graaf, die tevens zal worden uitgenodigd voor de keuring van de dwerghoenders op de tentoon stelling. Goedgevonden werd om aan de Leidse Pluimveevereniging ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan f. 10 ter vrije be schikking te stellen voor haar tentoon stelling in december a.s. De voorzitter deelde nog mede. dat voor de a.s. provinciale tentoonstelling de mogelijke voorbereidingen reeds zijn getroffen. Bij de rondvraag werd gesproken over een gezamenlijk bezoek aan en het col lectief verzenden van dieren naar de GEVESTIGD In week van 22 t.m. 28 mei 1958 C. J. Meijer geb. Ellerbroek en fam.. RiJnaburgerweg 161; C. van der PluiJm en fam., propagandist. Parkstraat 22a; M. B. Rost van Tonningen en fam., arts, Be- vriJdingspleln 41;T. H. Verplancke en fam.. employé PTT, Melehior Treublaan 4; A. J. Vreeburg en fam., procuratie houder. v. Vollenhovenplein 49; J. Smoes en fam., vlieger. Bevrijdingsplein 9; A. P. Maassen en fam.. kinderarts. Cobetstraat 30; T. Portier en fam.. Rijksambtenaar PTT, Marnixstraat 46; C. A. Noyon geb. Landsman en fam., Rijnsburgerweg 150; G. Renzenbrlnk en fam.. kantoorbediende. Langegracht 228; C. A. Pracht geb. Van Blttterswljk en fam., de GoeJ«6traat 51; M. M, J. de Goev geb. Schaap en fam.. Bernhardatraat 20; A. W. Jansen geb. Mens en fam., Poelgeeststraat 4a; G. C. H. Meijer en fam. arts. Hoogl. Kerkgracht 21; M. Wolters geb. Havenaar en fam., Mariènpoelstr. la; E. P. Buma geb. Belts- ma en fam.. v. Vollenhovenplein 24; C. Blaauw en fam., onderwijzer, Lage Rijn dijk 79a; E. Huisman geb. Melnderlnk. Bernhardstr, 51: J. J. A. Hoogeveen. eige naar techn. bureau. Lange Mare 61; J. G. Muller, beambte N8. Boerhaavelaan 9; M. S. van Bemmel. Rijnsburgerweg 157; W. Rijsdam, straatmaker. Tollenstr. 3: E Delfos, dienstbode, de M v Streefkstr. 57; H. C. J Schaap RUksambtenaar, v. Vol- lenhovenplc' 108; M J. Feldbrugge. le rares MO. Nieuwsteeg 4a; J Bijl. geb. Van Zandwijk. La/ngebrug 107; W. Molenkamp. St. Jacobsgrt. 1; F. Neuteboom. Jacob Catslaan 77; F. M. Habraken, timmerman Molenstr. 27; H. M. van Marwyk geb. Zandbergen, Plantsoen 7; W. M. Lager- berg, timmerman, Sophlastr. 43: W. R. de sitter. Witte Singel 8: J. C. Herstel, on- derwij2jeres. Bevrljdlngspleln 45; B. A. van den Berg. Witte Binge! 89: J Rappard Roodenburgerstr. 10; M. Snelderwaard geb. Edenbure Hoge Rlindljk 158: A. WelJ- schede geb. van den Berg. v. Volhoven- plein 44: T L. M. de Rooil. machinist. Jul. v. Stolberghof 51: C. H. Vollgraff, arts. Rijnsburgerweg 10; N. J. HeiJJer. vlieger. Vilf Meiplein 88; H. J. van der Maat. St. Jacobsgrt. 1; H. Steehouwer. 1.1. verpleegster. Mezenstr. 2; H. Van Hoeken, Paviljoenshof 12; L. Hulbregtsen. med. analiste Rijnsburgerweg 141; A. C. Zwet sloot geb. Rooijakkers., verkoopster. Lange Marê 41: C. A. van Aken geb. Van Hell- nlngen, Pietersk. Choorsteeg 32a. VERTROKKEN A. O. Kulk en fam., 3e Blnnev.grt. 14 nr. Voorschoten, P. Elnsteinln. 9; W. A. Swlkker geb. Auée en fam.. Suringarstr. 39 nr. Scnagen. Kanaalstr. 30; W. O. Be- kooU en fam., Waardstr. 7. nr. Oegstgeest. H. Morsweg 118: J. Schrama en fam.. Bos- hulaerkade 14, nr. Geleen. Wenckebaohstr. 8; J. H. van Koert en fam.. R. Visscherst-r. 37 nr. Zandvoort, Nieuwstr. 2; E. J. Var- kevlsser geb. Groenhuijzen, R. Visscher- str. 32a nr. Katwijk, MolentUlnweg 16; D. J. Pollock geb. Lasker, Rijneb.wog 159 nr. Ver. Staten v. Nrd.-Amerlka; L. M. a. Kamper geb. Meerburg. Drie Octoberstr, 29 nr. Deventer, ooudewynatr. 10; J. C. Snelderwaard. Amaliastr. 32 nr. Beverwyk. Oostertuinen 62a; M. Wltteveen geb. Co vers. Noordeinde 50 nr. Frankrijk: C. 8taf- feleu. DoelengTt. 15 r.r. Wassenaar, R(jks- str.weg 783; H. L. de Smeth geb. Antheu- nisse. Lorentzkade 53 nr. Middelburg. Zanddorp lb; R. Ockerae. Kanaalweg 99 ven is vrijdag a.s. verhinderd spreekuur 'bondetentoonatelUng te Enichede. te houden. Hierop Ml nader worden teruf gekomen. Zware Duitse torpedo te Schevenlngen opgevist (Van onze Haagse redactie). Gistermiddag Is uit de tweede bin nenhaven te Scheveningen een totaal verroeste torpedo van Duitse makelt! opgehaald. Het gevaarte dat volgens een schatting van de baggeraars, on geveer drie ton weegt, kon slechts met moeite boven water worden gehaald, nadat het hangend aan de emmers van de baggermolen tot aan de opper vlakte van het water was opgetrok ken. Met behulp van de kraan van de baggermolen is men er in geslaagd de torpedo op het dek te takelen en la ter bij het afdak naast de afslaghal aan wal te zetten. Onbeschadigd was het gevaarlijke Instrument geenszins. De mantel was in het zoute water zover verweerd, dat er nog slechs een dun laagje metaal was overgebleven; voorts was het bij het naar boven halen aan de emmer van de baggermolen vrijwel dubbel gebogen. Deskundigen hebben vastgesteld, dat weliswaar de explosieve lading van de ongeveer acht meter lange torpedo nog aanwezig was. maar dat deze door het ontbreken van de ontstekingsmiddelen geen direct gevaar opleverde. Tegen het vervoeren naar een niet voor iedereen toegankelijke plaats te Deelen bij Am- hem bestonden dan ook geen bezwaren. Palmolie-onderneming bij Simeloengoen verwoest volcrns uil Med an In Djakarta ont vangen berichten. Is bij Simeloengoen. in Noord-Sumatra. de grootste palmolie- onderneming van geheel Zuld-Oost-Azië door troepen van de 8omatraanse op- standelingen volkomen verwoest. Antara meldde, dat de achade. welke door de beschieting met bazooka's werd aangericht, wordt geschat op 20 miljoen roepiah of ruim 6.5 miljoen Nederlandse guldens, gerekend tegen de officiële koers. De fabriek zou onherstelbaar zijn vernield. J Maatregelen tegen vlieger (Speciale berichtgeving) De Nationale Luchtvaartschool de eigenaar van het vliegtuigje dat te Loos- drecht neerstortte, men zie elders zal maatregelen treffen tegen de piloot, die voor zijn rampzalige vlucht van gisteren nog werd gewaarschuwd toch vooral de nodige voorzichtigheid te betrachten. Enkele weken geleden n.l. heeft hij ook moeilijkheden veroorzaakt door met E"&el8 sportvliegtuig oeneden de toelaatbare hoogte - dit is 150 meter - boven Loosdrecht te vliegen Ook toen scheerde hij zo dicht boven het wateroppervlak van de Loosdrechtse plassen dat corrigerend tegen de vlieger moest worden opgetreden. Voorts zal do betrokken vlieger geen toestemming meer verkrijgen om me: vliegend materinal van de NLS te vlie gen en zal deze luchtvaartschool de vlie ger wettelijk aansprakelijk stellen voor ae geleden schade. INBRAAK TE GRONINGEN. Vannacht hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot de kantoren van de N.V. R. S. Stokvis en Zonen, aan de Paterswoldseweg te Groningen en een bedrag van 7 A 8000 gulden buitge maakt. Door verbreking van een raampje aan de zijkant zijn de inbrekers het gebouw binnengekomen. Ze slaagden erin de kluis met lasbranders open te snijden, ook de zich daarin bevindende brandkas werd op deze wijze gefor ceerd. t „KONINKLIJKE" NEDERLANDSE SODAFABRIEK. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra. heeft tildens de openingsplechtigheid van de Neder landse sodafabnek te Delfzijl meege deeld. dat het H M. de Koningin heeft behaagd het predikaat „Koninklijke" aan dit bedrijf te verlenen. nr. Den Helder. Buitenhaven 5; E. Ratté, Bultsnruatstr. 9 nr. Rotterdam, ftpoorsln- gel 86a; J. M. Krass geb. De Greeff, Witte Singel 37 nr. Waalwijk, H. Heijermanshof 155; A. A. Spek, Rijnsburgerweg 10 nr. Moordrecht. Kerkstg. 15: J. Kuiper. Rijns burgerweg 10 nr. Haren (Gr.). Rijksstraat weg 63; C. P. v .d. Heijden geb. v. d Reijden, Ulterstegrt. 198 nr. Voorschoten. Stadwjjkstr. 22; A. C. van Koperen. He- rengTt. 63 naar Delft. Floresstr. 67; L. Usl. Rijnsburgerweg 10 nr. Rotterdam. Veel- zichtstr. 23b; H. H. Mlfikotte. Wassenaar- seweg 6 nr. Amsterdam. F. v. Mierisstr. 73 II; A. A. L. Kroon geb. Edelaar. Lange Mare 69 nr. Noordwljk, Pr. Bernhardstr. 53: W. F. J. Edelaar. Lange Mare 69 nr. Noordwilk Pr. Bernhardstr 53; J. Kukler, v. d. Werfstr. 34 nr. Zaandam. Czaar Peter- str. 94a; C. M. Stadt, Mauritsstr. 63 nr. Maastricht. Paua Leo XlII-plein 6. Let op tramlialle! •I L*t opdwarS»|rl>»«f dol opzij van d« trom te voortehijn kan komen Een bij de halte stilstaande tram mag door het overige verkeer alleen dan worden voorbij gereden, indien de in- of uitstappende passagiers daarvan ln geen enkel opzicht hinder kunnen onder vinden. Zonodig dient dus te worden gestopt. Ook is het gewenst op aanwij zingen van de conducteur te letten. De ANWB merkt hierbij op? Het is zeer onbehoorlijk om een tram, die reeds afremt voor een halte, nog op het laatste nippertje voorbij té rijden. De kans is groot dat men daardoor de wachtende passagiers, die bij het na deren van de tram reeds van het trot toir stappen, in het nauw brengt. Een dergelijk gedrag van de automobilist, motor- of scooterrijder, bromfietser of fietser getuigt van gebrek aan de zo noodzakelijke wegbeleefdheid. Laten de verkeers- en wegomstandie- heden het toe dan mag de stilstaande tram dus worden voorbijgereden. Daar in verreweg de meeste gevallen de tramhalte direct voor een kruispunt ligt moet in het bijzonder worden ge let op het voor de tram langs rijdende dwarsverkeer. Daar dit verkeer eerst op het aller laatste moment zichtbaar is moet uiterst voorzichtig en met de grootste oplettendheid de kop van de tram wor den gepasseerd. Een ieder stelle zich tot taak Bescherm de reddingslijn en -haak. Hij mag examen niet overdoen De president van de Haagse Recht bank heeft vanmorgen bepaald dat een wegens spieken weggestuurde examenkandidaat het Staatsexamen HBS-A niet mag overdoen. De president overwoog in zijn afwij zend vonnis, dat de examencommissie gerechtigd was de Jongen weg te zen den. HU had er geen aanleiding voor mogen geven, dat hU van spieken ver- daoht zou kunnen worden. Op zichzelf reeds, zo stond !n de overwegingen, was het fraudoilerua van de jongeman om een dergelijk karton met duidelijk leesbare algebraformules in Zijn tas te hebben tijdens het examen. Nieuw* president voor de Libanon i.p.v. Sjameen De voorzitter van het Libanese parle ment heeft alle afgevaardigden aange zegd op 24 juli bijeen te komen voor de verkiezing van een nieuwe president. De oppositie heeft voortdurend aange drongen op het heengaan van de huidige president, (am II Ie Sjamoen, die Wes ters gezind is en van wie men dacht dat hü een nieuwe ambtstermijn ambieerde. Minister-president Sami el 4oih heeft kortgeleden uitdrukkelijk ontkend, dat de regering van plan was de grondwet te doen veranderen om een tweede ambtstermijn voor Sjamoen mogelijk te maken. BEURSOYERZICHT Obligatielening Krasnapolsky Amsterdam, 6 Juni. Zeer binnenkort zal het Orand Hotel Krasnapolsky een converteerbare obli gatielening uitgeven groot f750.000,—, met claimrecht voor de aandeelhouders Het percentage is nog niet bekend. Het kapitaal is thans f750.000.—, zodat de uitgifte zal geschieden in de verhouding van 1 op 1. De aandelen waren gisteren 275 bieden. Vandaag zal vermoedelijk geen notering tot stand worden ge bracht. De vaste stemming bleef ook vandaag, vooral bU de opening, merendeels aan houden. De belangen die de Konlnk- lijke/Shell-groep in de Sahara heeft zUn van dien aard, dat de aandelen vanmid dag rond de f 176 werden verhandeld, tegen gisteren als slotprUs f 174.80. Hier door bleef het fonds een halve gulden onder pariteit New York. De handel was behoorlijk. Het ultblUven van verkoop orders voor Amerikaanse rekening was oorzaak, dat aandelen Unilever circa 3 punten hoger, op 338 4, inzetten. In het verdere verloop moest hiervan 1 punt worden prijsgegeven. Met Philips wilde het ook vandaag niet erg vlotten. Was de opening op 2864 onveranderd bU de slotkoers van de vorige dag, later kwam een notering tot stand van 2854, op welk niveau ongeveer werd gesloten. Aandelen KLM werden onveranderd op f 100.10 vernomen. De Scheepvaartsector ligt verlaten en gaf afbrokkelende koersen te zien, met verliezen van 1 tot 2 punten. De stijging van aandelen Ver. Dell, werd vandaag een halt toegeroepen. De notering op circa 88 bracht een verlies van circa 2 vergeleken bij de vorige dag. De handel bleef kalm. Ook Amsterdam Rubbers moesten een punt prijsgeven, HVA's openden circa 2 punten hoger op 104; later werd 103 gedaan. De discontoverlaging in België van 4y4 tot 4 waa voor het Damrak aan leiding om voor de staatsobligaties over de gehele linie hogere koersen, van 4 tot 4 pet, op de tape te brengen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 juni Londen 10 564 —10.594; New York 3.79 A—379A; Montreal 3 934—3.834; Parijs 88774— 89 874; Brussel 7.584—7.604; rrank- furt 90.48—90.53; ZUridh 86 564-66.614 Zurich Ovr. fr.) 88.474—88524; Stock holm 73.20473.254; Kopenhagen 54.74—54.79; Oslo 52.954—52.874; Mi laan 60694—60.744; Wenen 14.61 V*— 14.624. rj A 1 Industr. Obligaties Beurs van Amsterdam ow ii Philips Dollarlng '61 Donderdag 5 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Slotkoers Ned. '53 34 Grootboek obl. 34 Ned. '47 3 4 (3) Ned. '51 34 Néd. '53 (34) Ned. '56 3 4 Ned. '48 34 Ned. '54 34 Ned. '55 I 34 Ned. '55 II 34 Ned. '37 3 Ned. W.B. lening 6% Dollarlng '47 3 Investerlngscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 koers v. heden 94 94V4 81 924 914 934 934 934 934 934 93 V4 874 874 894 894 89 4 894 904 904 894 894 108A 93 1084 934 944 35A 934 94A 624 614L 904 904 73B ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmij Amst. Rubber Dell Mij.en (Ver.) H.V-A. Java Cult. Senembah Vorstenlanden AX.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens cert Müller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de Dordtse Olie gew. Kon. Petr. <r. 20. idem (50 a f20. Holl Amer. lijn Java China Paket K.L.M Ned. Stoomv. My. Kon. Paket Mij Stoomvaart Mij. Ned Nievelt Goudr. cert v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned, Bcheepv. Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (34) 3 924 93 Den Haag 1937 I 3 86B Leiden 1947 92 4 B R'dam '87 I-III 84 96V« 28 284 82 82 1594 1584 654 634 904 894 1024 103 33 34 594 63 104 124 1694 1714 182 182 288 2914 164 165 288 2894 304 235 235 286 4 3844 1534 1534 3344 3364 1774 1794 i75y4 177 731 733 4 175.20 175.10 174 75 175.85 1404 1404 1234 124 100 10 100.50 1304 1304 108 1064 136 137 1224 1204 215 215 1094 108 1084 1084 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam *51 24 A'dam '56 I 24 A'dam '56 II 24 Eindhoven '54 2 4 Enschede '54 24 Den Haag '52 Z 24 Idem II 24 R'dam '52 I 24 Idem II 24 Utrecht '52 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen 964 984 964 99 H 864 86 >i 82 814 874 97 814 82 81 80% 914 91% 964 96% 914 914 914 914 914 914 Amst. Bank 223 H3.U. cert190 Rott. Ba/nlk 1784 Twentsche Bank 1574 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borneo Sum. H.MiJ Ned G. en Bp. fabr Kon. Ned. Grofsm Internatio Rott. Droogdok Ml). Tieleman en Dros Ned. Mfj. Walv.vrt. 220 1914 180 1584 236B 240 b 44 44 192B 194 944 944 774 774 460 4 460 84 84 67 67 b Spoorwegen Deli Spoorweg MU. 64 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel..*. Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 434 834 39A 804 47% 74 294 654 274 784 474 43 544 394 904 47 734 29 654 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 6/6 Edelmet. Kon. AA 444GB 43 Pref. w.a. idem o7G b 876 376 Holl. Constructie 405 Ing. bur v BouwnUv ,24* Int Kunststoff Ind 42 4 P 42 L Leidsche Wolsplnn 1464 147% Sikkens Lakfab '53 388 390GB Ver. Touwfabrleken 1594 161 Wernink's Betonm 784 784 Van Wijk Textiel 61% 61% zaalberg U6L U6L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11