Exclusief interview met Soustelle Chefarine4 Wat De Gaulle doet, dat is welgedaan, mits de generaal doet, wat volksbeweging99 wenst Een van Frankrijks briljantste koppen is ook „krachtpatser" BETER EN SNELLER Christian Science verwelkomt nieuw tijdperk der beschaving Ver. Kinderzorg in herv. classis Leiden vergaderde in Warmond Gouden jubileum Ver. Leeszalen en Bibliotheken WOENSDAG 4 JUNI 1958 (Van onze Reisredacteur) ALGIERS. In de gonzende bijenkorf van het gouvernementsgebouw, waar geestdriftige volgelingen van het Algerijnse Comité van openbaar welzijn de ambtenaren verdrongen hebben, heb ik een exclusief interview gehad met Jacques Soustelle, oud-gouverneur van Algerije, Gauillist van rijpe jaargang en troetelkind van de Franse bevolking in Algerije. Soustelle, een van de briljantste breinen van Frankrijk en lid van het parlement, nam kortelings de wijk naar Algiers, waar hij althans door de bevolking als een held werd verwelkomd. De legerleiders hadden enige wantrouwende bezwaren tegen hem, maar konden tegen deze slimme politieke vos niet op en vandaag is Soustelle zeker de zwaarst wegende politicus onder de leden van het Algerijnse Comité van openbaar welzijn, een positie waarmee zijn ambities overigens bepaald nog niet bevredigd zjjn. Al speelt hij thans met opzet een voorzichtige rol van bescheidenheid en probeert hjj geenszins zich in het licht van de algemene welgezindheid, dat de parachutisten- generaal Massu omspoelt, te dringen, hij lijkt duidelijk te weten, dat z ij n moment nog komen moet. valt". Een definitie, die men eerder meente te hebben gehoord. Zal De Gaulle niet op ernstige moeilijkheden van ex treem-linkse herkomst stuiten? „Nee", zei Soustelle, ..de communisten zullen veel lawaai maken, maar niet werkelijk de straat optrekken. De Franse arbeiders zijn niet werkelijk tegen De Gaulle". Dat Hoeveel mohammadaanse afgevaardigden in Parijs Ik vroeg hem wat de beweging van het „Salut Public" van de generaal De Gaul le verlangt. Soustelle zei: „Wat De Gaulle doet is welgedaan. Wij kunnen hem trouwens niet op afstand besturen. Wat ons betreft heeft hij carte blanche. Zal de beweging van het. „openbaar wel zijn" eindigen als De Gaulle aan de SOUSTELLE teleurgesteld? macht is? „Geenszins", zei Soustelle. „wij hebben nog andere doeleinden te verwezenlijken. Er moet op basis van de plotseling tot stand gekomen verbroede ring tussen Fransen en mohammedanen een nieuwe oplossing voor het Algerijnse probleem gevonden worden. Wij moeten een regering-De Gaulle daarbij helpen" (het is geenszins een geheim dat De Gaulle totnutoe tegenstander van de in tegratie-politiek voor Algerije was en eerder een oplossing op federale basis voor het Algerijnse probleem zocht). Beperkten de wensen van de beweging zich tot Algerije? „Nee", zei Soustelle. „wij wensen een grondige verandering van Frankrijks politieke instellingen. In welke zin? Dit is geen beweging van ju ridische experts maar een volksbeweging. In ieder geval wenst zij een sterke uit voerende machtvoerende macht. b.v. een presidentieel regime zoals de Verenigde Staten kennen. Algiers zou het zeker niet op prijs stellen, wanneer zo'n nieuw regime uitsluitend de oude politieke lei ders zou omvatten". Theorie en praktijk. Men spreekt de laatste dagen veel van integratie in Algerije: het verschaffen van volstrekt gelijke rechten aan alle Algerijnse mohammedanen, hen be schouwen als volwaardige Franse bur gers. Dit zou enorme politieke en econo mische consequenties hebben. Het gelijk, schakelen van de Algerijnse levens standaard aan die van Frankrijk zou fa buleuze sommen kosten. Volledig kies recht zou 120 Algerijnse afgevaardigden in het Franse parlement brengen, die een beslissende wip-positie zouden in nemen. Wat denkt Soustelle hiervan?" Er heeft zich de afgelopen weken een Ssychologische schok voorgedaan. In de a'rten van de mensen is de integratie aanvaard. Een vredespolitiek in deze zin zou goedkoper zijn dan de enorme kos ten van de huidige oorlogvoering. Maar het ten uitvoer leggen zou vrij wat tijd en vrij wat nieuwe wetgeving vereisen. Die 120 Algerijnse afgevaardigden die u noemt, dat is een willekeurig getal (nochtans gebaseerd op de bevolkings cijfers. Red.). Maar onder een regering- De Gaulle kunnen wij zeer snel verkie zingen in Algerije houden en b.v. 60 of 70 afgevaardigden naar Parijs sturen". Inderdaad, de in het hart volledig aan vaarde integratie zal in de praktijk wel zijn beperkingen kennen. Waarvan het feit. dat het parlement onder een rege ring-De Gaulle weinig te vertellen zal hebben, er één is! Links of rechts Kwalificeert Soustelle de beweging als een linkse of een rechtse?" „Geen van beiden. Dit is een volksbeweging, die buiten het bestaande politieke systeem Spaaroverschot bij R.P.S. 15 miljoen In mei werd bij de Rijkspostspaarbank 15.1 miljoen gulden meer ingelegd dan opgenomen. Dit is belangrijk meer dan in de voorafgaande maand. Deze ont wikkeling van april op mei, welke men ook in andere jaren ziet, is een normaal seizoenverschijnsel. Houdt men rekening met het normale seizoenverloop van de besparingen in het jaar. dan blijkt het ingelegd bedrag betrekkelijk hoog. Vooral in de tweede helft van de maand is het ingelegd be drag relatief groot, waarbij het opvalt dat de toeneming van de inleggingen sa menvalt met de vakantieuitkeringen aan grote groepen van het Rijkspersoneel. Vermoedelijk worden deze gelden tij delijk afgezonderd door storting op een spaarbankrekening, om in de vakantie- tijd te worden aangesproken. zij bepaald vóór De Gaulle zouden zijn, wil zelfs niet over Soustelles lippen ko- Zou De Gaulle op het terrein van de buitenlandse politiek niet een zekere prijs moeten betalen om zich althans binnenslands van een zekere afzijdigheid der communisten te verzekeren? Met andere woorden zal hij het accent van de Franse politiek niet van de Atlan tische en Europese solidariteit verleggen, naar een groter mate van neutraliteit? Hier aarzelt Soustelle. Hij zegt tenslotte: „De Gaulle zal zeker een onafhankelij ker en meer Franse politiek gaan voe ren maar binnen het kader der Weste lijke samenwerking. Wij behoren tot het Westen of wij het leuk vinden of niet. En het is niet de vrees voor binnenland se communistische dreiging die De Gaulle hiertoe zal drijven. In zijn men taliteit is voor zulk een koehandel geen plaats". Hier wordt het onvoltooid gesprek af gebroken. Een luitenant van de para chutisten in gevlekt vechtpak komt „monsieur ie minstre" halen. Hij moet de massa op het Forum toespreken. En Jacques Soustelle, een van de briljantste leerlingen die ooit op een Franse school zijn gevormd, specialist op het gebied der oud-Mexicaanse beschaving, mede werker van De Gaulle uit de Londense tijd, fijnzinnig erudiet, die verklarend of ontwijkend maar altijd precies formu leert, man van linkse herkomst, blijkt nog wat anders te kunnen. Hij kan staccato-zinnen in een microfoon schreeuwen, voor een naar sterke man nen hunkerende menigte de politieke krachtpatser spelen, wrokgevoelens In een vlaag van vals nationalisme verhul len, massa-instincten loswerken, waar aan men bange herinneringen heeft. Chefarine „4" helpt niet alleen beter, maar bovendien sneller. De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook dan, wanneer andere midde len falen en doet werkelijk wonderen! Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, w»ot die wordt beschermd door het bestanddeel Chela roz. Staatsleningen zonder verplicht voorbehoud (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer het Rijk een lening sluit is de Minister van Financien verplicht het voorbehoud te maken dat de lening ver vroegd kan worden afgelost. Gebleken is dat Si een tijd van hoge rente het daar door soms moeilijk ls een lening af te sluiten. Met algemene stemmen heeft de Tweede Kamer daarom gisteren het wetsontwerp aangenomen volgens het welk die verplichting wordt opgeheven. Van Nelle bestellen 1 Advertentie Het leven begint bij veertig Ook voor gerepatrieerden Op verzoek van enige werkgevers heeft het bestuur van de Stichting „Het leven begint bij veertig" te Amsterdam besloten speciale aandacht te besteden aan de gerepatrieerde Nederlandse werk zoekende hoofdarbeiders. Deze werkge vers hebben er de Stichting op attent gemaakt dat zij, die gaarne deze werk krachten in dienst willen nemen, moei lijk contact met hen kunnen krijgen omdat zfj meestal over het gehele land zfjn verspreid. Het bestuur van de Stichting, die reeds honderden Indische gerepatrieer den aan een passende positie in het be drijfsleven heeft geholpen, heeft zich tot verschillende buitenlandse instanties gewend met een dringend beroep bij eventueel voorkomende gelegenheden vooral te denken aan deze uitstekende Nederlandse werkkrachten boven veertig jaar die als administrateurs en planters geheel voor hun taak berekend zyn. Van een buitenlandse instantie is een mededeling binnengekomen, waaruit blfjkt, dat daar nog uitstekende posities voor deze Nederlanders beschikbaar zijn. Van Nelle bestellen Advertentie Jaarvergadering in Boston (Amerika) „Nu de mensheid het tijdperk van de ruimtevaart is ingegaan, bestaat er meer dan ooit behoefte aan de vaste zekerheid van Gods onfeilbaar bestuur en onder steunende zorg", aldus verklaarde de Raad van directeuren van Christian Science op de zojuist gehouden jaarvergadering. Dit nieuwe tijdperk moge sommigen met angst en beven vervullen, doch Christian Scientisten verwelkomen het, met het oog op de vele gelegenheden die het biedt. Meer dan 7000 kerkleden uit vele delen der wereld vernamen deze boodschap van de directeuren tijdens de jaarvergadering van „De Moeder-Kerk", The First Church of Christian Scientist in Boston in de Amerikaanse staat Massachusetts. Wanneer wy ons op wetenschappelijke wijze op Gods macht verlaten, wordt ons de weg gewezen hoe wij aan de enkeling en aan de wereld vrede en harmonie kunnen brengen. In weerwil van de vooruitgang op stoffelijk gebied wordt het steeds duidelijker dat de stoffelijke ontdekkingen de fundamentele problemen, die zich aan de mensheid opdringen, niet werkelijk oplossen doch deze veeleer schijnen te doen toenemen. 75-jarige A.N.W.B. recipieert Ter gelegenheid van zijn 75-jarig be staan zal de Kon. Ned- Toeristenbond ANWB op vrijdag 13 juni in de nieuwe Litteraire Sociëteit „De Witte" aan het Plein te 's-Gravenhage (van 15-30 tot 18 uur) een receptie houden. De auto riteiten en bevriende relaties zullen hier de gelegenheid hebben de bond met dit jubileum geluk te wensen. Van Nelle bestellen I Advertentie PRINS BERNHARD BIJ OEFENING „FULL PLAY". Prins Bernhard heeft gisterochtend verscheidene vliegvelden in West-Duits- land bezocht. Hij is daar getuige ge weest van de oefening „Full Play" van de NAVO-luchtmacht. Vandaag inspecteert de Prins een aantal legeronderdelen ln de omgeving van Arnhem. „Steun van de diaconieën dringend nodig" De leden van de Vereniging Kinderzorg in de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk, zijn gisteren met een flink aantal belangstellenden in vergadering bijeen geweest in 't Trefpunt te Warmond. Vergade ring is eigenlijk een wat te plechtig woord voor deze bijeenkomst, die bijna de gehele dag duurde. De eigenlijke vergadering duurde slechts ruim een uur. Het verdere gedeelte van de dag werd gevuld o.m. met een boottocht over de Kaag. In de morgenuren werden de gasten ontvangen door het bestuur, onder voor zitterschap van ds. W. H. Walvaart, hervormd predikant te Sassenheim. Ook wethouder Dekker was namens het ge meentebestuur ter verwelkoming aan wezig. Spoedig scheepte men zich in voor het maken van een rondvaart over het Kagermeer. Door het prachtige weer werd dit een buitengewoon geslaagde tocht. Na de koffietafel werd de eigenlijke vergadering gehouden. Ds. Walvaart sprak een welkomstwoord en wees erop dat het niet zo vreemd is dat de eigen lijke vergadering maar een betrekkelijk klein onderdeel van het programma is Wij zijn de gehele dag op ongedwongen wijze bijeen en er worden onderling vele gedachten uitgewisseld. Dat is bijzonder nuttig en maakt het mogelijk de verga dering te beperken. Hij betreurde het dat het aantal afgevaardigden van de diaconieën zo klein is, doch verheugde er zich des te meer over dat het aantal belangstellenden zo groot was. Een bij zonder woord van welkom riep hij toe aan mej. Wake van de Raad voor de Kinderbeschermingvertegenwoordigers van de zusterverenigingen uit Den Haag en Noord-Holland, de heer B. Kox van de Diaconale Kamer en de vertegen woordiger van het Provinciaal Diaconaal Maatschappelijk Bureau. DIACONALE TAAK De kinderzorg is een diaconale taak, aldus ds. Walvaart, en wij kunnen dit werk dan ook alleen maar doen, wan neer wij ons gedragen weten door de diaconieën in de classis. Het verdient overigens wel aanbeveling dat er meer begrip komt bij ambtsdragers en ge meenteleden voor dit werk. De gehele gemeente is geroepen tot het diaco naat, en dus ook tot dit werk. Ds. Walvaart achtte de steun van de gemeente nodig zowel in financieel op zicht als op het gebied van het zoeken van geschikte pleeggezinnen, het ver richten van preventief werk en het medewerken aan het herstel van de ge broken verhoudingen. De verlorenen komen niet vanzelf terecht. Wy moeten hen zoeken, aldus spr. JAARVERSLAGEN De heer H. Schoonderwoerd uit Lei den bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereniging op 31 december Van Nelle bestellen Advertentie „De kans om te lezen" In 1957 17,5 miljoen boeken uitgeleend Belemmering door toegeven aan de stoffelijkheid De directeuren wezen op de uitdaging, ■die dit nieuwe tijdperk voor de mens heid betekent en zij voegden daaraan toe, dat, ofschoon het constructieve ge bruik van de moderne uitvindingen grote beloften ln zich siluit, de moge lijkheden om vernietiging te brengen een ernstige bedreiging vormen voor het bestaan van onze huidige bescha ving. Dientengevolge beginnen naden kende mensen de noodzakelijkheid te beseffen om gebruik te maken van een hogere macht, een kracht die veel machtiger is dan die welke ontketend wordt door kernsplitsing of kernfusie. Alleen op die wijze zal de mensheid in staat zijn de sledhte elementen van het menselijk denken, die de uitvindingen van het ruimte-tijdperk dreigen te mis bruiken. in toom te houden en teniet te doen. Tot president van De Moeder-Kerk voor 1958 59 werd Leonard T Carney, uit Boston, benoemd, een Christian Science-leraar en practitioner, die reeds vele jaren het genezend werk van dit kerkgenootschap uitoefent. In een kernachtige toespraak wees de heer Carney zij-n gehoor op de onbe grensde nieuwe mogelijkheden, die ons wachten om de mensheid te dienen. Toegeven aan stoffelijkheid staat onze vooruitgang in de weg. De boeien van het materialisme zullen echter afvallen naarmate wij geestelijk vooruitkomen. Verder werd in de bijeenkomst- mel ding gemaakt van genezingen langs zuiver geestelijke weg van tuberculose, kanker, blmdheid, vallende ziekte en andere kwalen. Het Christian Science Uitgeversge- nooteohap heeft dit jaar drie juibilea gevierd, n.l. het vijfenzeventigjarig be staan van The Christian Science Jour nal, het zestigjarig bestaan van het. Uit- geversgenoofcschap en het vijftigjarig bestaan van The Christian Science Mo nitor. John H. Hoogland, manager van het uitgeversgenootsohap. kondigde de vol gende bijzondere gebeurtenissen aan: I het verschijnen op 18 oktober a s. van I het gouden-jubileum-nummer van de I Mdnuoari de uitgave door Houghton De Christian Science ..Moeder- Kerk" in Boston (V.S.) Mifflin Company van een boek van Er- win D. Canham, getiteld „Commitment to freedom: the story of The Christian Science Monitor"; de vervaardiging van een documentaire kleurenfilm betref fende de Monitor, getiteld ..Assignment Mankind'*'. In het vroege voorjaar van 1959 zal een nieuwe kleurenfilm van een uur gereed komen, getiteld „The Mother Church in action". Ook werd de uitgave aangekondigd van een Deense vertaling van ..Science and health with key to the Scriptures" (Wetenschap en gezondhetd met sleutel tot de Heilige Schrift) door Mary Ba ker Eddy, de ontdekster en grondlegster van Christian Science. Gedurende het afgelopen jaar werden o m. in de volgen-de plaatsen nieuwe vertakkingen van De Moeder-Kerk ge sticht: Letchworüh en Whitby, Enge land; Lindau. Dudwigsburg en Ulzen Duitsland; Zwolle. Nederland; Rotorua. Nieuw-Zeeland; Sudlbury, Ontario, Ca nada; Porto Aiegre, Braztli4 Het vijftigjarig bestaan der Centrale Vereniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken is gevierd als onderdeel van het tweedaagse bibliotheekcongres te Den Haag. Gistermiddag is in de met bloemstukken getooide zalen van Pul- chri Studio, die tot de laatste plaats be zet waren, de jubileumkomst gehouden. Mr. A. F. Schepel, griffier der Tweede Kamer en voorzitter van de jubilerende vereniging, sprak een begroetingswoord uit, waarin hij een kort overzicht gaf van de geschiedenis der „Centrale Ver eniging". Er zijn thans 148 openbare leeszalen tegen slechts 6 bij de oprich ting. Nederland neemt een uitzonde ringspositie in door contributie te hef fen. doch spr. hoopte, dat deze ln de toekomst zal worden opgeheven, evenals dit ook met het schoolgeld voor de lage re school het geval is geweest. Bij het leeszaal werk staan op de voorgrond de belangen van de lezer, die de kans moet krijgen om te lezen. Ook dr. J. H. Wes- selings secr.-gen. van O K en W me moreerde enkele aspecten der ontwikke ling. Hij gaf hiertoe een korte schets van de betekenis van het boek met zijn invloed op de geest en het denken van de mens. Drie factoren hebben het lezen van boeken gestimuleerd. Dit zijn de uitbrei ding van het onderwijs, die van de vrfle tijd en het werk der openbare leeszalen. Immers, meer dan de helft van de uitge leende boeken, welke in de vrije tijd worden gelezen, is afkomstig uit open bare leeszalen en bibliotheken. In 1957 waren dit volgens de „Centrale Vereni ging" 17.5 miljoen boeken. De Rijkssubsidie, die 50 jaar geleden slechts ruim f. 5000 bedroeg, is thans uitgebreid tot 2l/a miljoen gulden. Spreker wenste de vereniging toe. dat haar werk zal blijven strekken tot cultu rele ontplooiing van het Nederlandse volk. Een lange rij sprekers uit binnen- en buitenland volgde, waarna mej. C. J. M. J. Vinkenburg, directrice der R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Haarlem, namens de geschenkcommissie het woord voerde. Zij bood het jubile rende bestuur een portret aan van dr. Greve, „de vader der leeszalen", gete kend door Paul Citroen. Voorts ver meldde zij de stichting van een basis fonds. bestemd voor een handboek, dat een toekomstplan voor het leeszaalwerk zal bevatten. Hiervoor ls tot dusver een bedrag van f. 2715 bijeengebracht. Mej. Vinkenburg overhandigde de voor zitter een album met de namen der schenkers. Mr. Schepel dankte alle spre kers voor hun wensen en goede gaven. Daarna volgde een druk bezochte recep tie van het bestuur in restaurant Royal. Zuiveringsactie in Libanon aan de grens met Syrië Libanese troepen hebben maandag de gehele dag een grote zuiveringsactie langs de weg van Baalbek naar Hermei bij Nabl Osram, een dorp aan de grens met Syrië, gevoerd, waar een strijd macht van de opstandelingen zich al enige dagen had opgehouden. De rege ringstroepen zouden vele tientallen re bellen gedood of gevangen genomen hebben, de opstandelingen waren vele honderden sterk. 127 minderjarigen onder toezicht had, hetgeen 5 minder is dan in het begin van het jaar. De heer J. A. Mulder uit Oegstgeest bracht het financieel verslag uit. Op een totaal telling van bijna f200.000 is er een batig saldo van f2341.—. Hij deed ->en klemmend beroep op de diaconieën financiële steun te verlenen, omdat hier diaconaal werk wordt verricht. Wij kunnen al het moet op eigen benen staan, aldus de heer Mulder, maar dat zal „met pijn" zijn, want dan missen wy onze kerkelijke achtergrond. Wij zullen dit werk samen, als diakenen en als vereniging, moeten dragen. De boeken wat-en in uitstekende orde bevonden. Tot leden van de kas- commissle werden benoemd de diaco nieën van Boskoop en Leiden. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden mevrouw J. E. Meijer- Scheffer te Alphen, de heer H. Schoon derwoerd en ds. D. J. Vossers te Leiden. Allen werden bij acclamatie herkozen. De rondvraag leverde geen vragen op. De dag werd besloten met een voor stelling van de film „Er kan nog meer bij". Van Nelle bestellen Advertentie Beperking lidmaatschap Sociaal-Economische Raad (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen het wetsont werp aangenomen volgens hetwelk het lidmaatschap van de Sociaal-Econo mische Raad onverenigbaar is met de functie van minister, staatssecretaris, lid van de Raad van State, lid van het College van Beroep voor het Bedrijfs leven, alsmede bestuurslid van een Produkt- of Bedrijfschap. Als richtlijn voor zichzelf heeft de regering ook aangenomen, dat onge wenst is het gecombineerde lidmaat schap van de Staten-Generaal en de So ciaal-Economische Raad omdat laatst genoemd orgaan de voornaamste advies instantie is van de regering (en het Parlement) op sociaal-economisch ge bied. Op de vrije organisaties heeft de regering een beroep gedaan, eveneens deze richtlijn te volgen. Met deze richt lijn konden de heren Van Dijk (V.V.D.) en Kikkert (C.H.U.) zich verenigen, maar vooral prof. Romme (K.VP.) en ook de heren Den Uyl (P. v. d. A.) en Bies heuvel (A.R.) hadden er bezwaar tegen. Staatssecretaris Schmelzer verklaarde, dat de regering zich nog eens zal bera den over de richtlijn. Van Nelle bestellen I Winkeliers ontstemd over B.B.-oefeningen Derving van inkomsten (Speciale berichtgeving) Zowel op de rechter Maasoever als in Rotterdam Zuid zijn de winkeliers van de straten, die zaterdag jl. waren afgezet voor een grote BB-oefening nogal ontstemd. Dit in verband met het feit, dat zaterdagmiddag, dat toch wel de beste verkoopmiddag is, de klanten hun zaken niet konden berei ken. Dit heeft een aanzienlijke der ving van inkomsten met zich meege bracht. In vele gevallen zelfs 30 tot 40 procent. Daar het plan bestaat meer van der gelijke oefeningen op zaterdagmiddag te houden, hebben de winkeliers van ver scheidene wijken in de Maasstad zich met een protest tot de Dienst Bescher ming Bevolking-A-Kring Rotterdam- Schiedam en Vlaardingen gewend. In dit schrijven zetten zij hun grieven uit een en eisen zij bovendien schadevergoe ding. Tot slot dringen zij er opaan in voorkomende gevallen de oefeningen op braak liggende terreinen te houden. Mocht hieraan geen gevolg worden ge geven. dan zullen de winkeliers hogere instanties trachten te bewegen aan hun verlangens te voldoen. Van Nelle bestellen Advertentie Grote suikercampagne verwacht Er kan dit jaar een zeer grote suiker campagne verwacht worden, zo heeft ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, voor zitter van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken op de jaarvergadering van de V.C.S., die te Roosendaal is ge houden, meegedeeld. Officiële buiten landse schattingen stellen het Neder landse bietenareaal op 76.500 hectare, maar dit zal eerder 80.000 ha bedra gen, zo zei hij. Sprekend over de binnenlandse con sumptie zei ir. Geuze, dat deze in de twee laatste jaren gemiddeld 440.000 ton per jaar bedroeg. De vraag naar suiker en naar de bijprodukten van suiker blijft echter nog steeds stijgen, ondanks de bestedingsbeperking, zo voegde hij er aan toe Van Nelle Destellen I Advertentie Nieuwe ongeregeldheden in Portugal: vele gewonden Er hebben zich dinsdagmiddag te Oporto hevige botsingen voorgedaan tus sen aanhangers van de regering en van de oppositiekandidaat, generaal Delgado. De politie en de republikeinse garde moesten verschillende malen tussenbeide komen en hier en daar werden schoten gelost. Vijftien personen werden met bij de botsingen opgelopen verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. De autoriteiten hebben verhinderd, dat er een propagandabyeenkomst ten gunste van generaal Delgado werd gehouden. Degenen, die op deze bijeenkomst het woord zouden voeren, werden gearres teerd toen zij de vergaderzaal binnen kwamen. Er werd later met pantserwagens door de stad gepatrouilleerd om verdere vechtpartijen te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5