De Gaulle zei het parlement met bedreiging onder druk Alle voorstellen zijn in Kamer aanvaard WEERBERICHT HUDORA rolschaatsen Geheimzinnige „Liga" wil zwarte bussen in Londen laten rijden Minister Struycken beantwoordt vragen van de heer Ritmeester •7ste jaargang DINSDAG 3 JUNI 1958 No. 29453 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21501 (Van onze Paryse correspondent) Generaal Charles de Gaulle laat er geen gras over groeien. Nauwelijks had hij zondag zijn victorie als minister-president binnen of hij riep al een eerste kabi netszitting op het Elysée bijeen. En terwijl de ministers vergaderden, eiste De Gaulle bovendien dat ook de Kamercommissies zijn voorstellen ter verlenging der volmachten voor Algerije en in Frankrijk en vooral de hervorming van de grond wet zonder een minuut te verliezen zouden bestuderen. Afgelopen nacht om half een waren genoemde voorstellen allemaal reeds door de Nationale Vergadering gejaagd, nadat een der commissies niet meer dan een half uur voor haar onder zoek toegemeten had gekregen en de generaal vier maal zelf als spreker had ingegrepen. De generaal-premier had de Kamer onder zware druk gezet met het dreigement onmiddellijk af te zullen treden, indien de leden zouden vasthouden aan een amendement, dat bestemd was de grondwetsherziening niet geheel aan zijn con trole en inmenging te onttrekken. De Gaulle stond echter op het standpunt, dat die herziening uitsluitend op de weg van de regering lag, die echter komende herfst haar nieuwe constitutie aan een referendum van het volk wilde onderwerpen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllF het Kamerleden betraden schavot van de Vierde Republiek De tegenstand van het parlement was zeker niet onbegrijpelijk en zelfs nau welijks ongemotiveerd, omdat het voor stel van De Gaulle als strop beschouwd moest worden, waaraan de Vierde Repu bliek moest worden opgehangen. Ten slotte hebben de Kamerleden met de vereiste meerderheid van tweederden der stemmen (350 tegen 163) er toch in be rust op de eis van de generaal het scha vot te beklimmen. Vanmorgen kwam het voorstel in de Senaat, van welke zijde de generaal, die weer persoonlijk aanwe zig beloofde te zijn, echter geen moei lijkheden had te vrezen. De generaal had het parlement tevo ren ook nog doen weten, dat hjj zijn ho telkamer, waar hij thans nog verblijft, niet voor de officiële zetel van de minis ter-president, het hotel Matignon, zou verwisselen, zolang hij zijn volmachten niet binnen had. Een tweede en krach tiger argument van pressie was, dat hij in dat geval evenmin nieuwe ministers zou kiezen en benoemen, maar zijn ste vigste stok achter de deur bestond nog wel uit het dreigement, dat het volk bij referendum onmiddellijk zou worden uit genodigd zich over het grondwetsplan als basis voor de nieuwe Vijfde Republiek uit te spreken, indien tweederden der af gevaardigden zich nu al niet met de voorstellen akkoord wilde verklaren. Een referendum over de grondwet zou on der de huidige omstandigheden bijna automatisch zijn uitgedraaid op een per soonlijk plebisciet voor de generaal met het risico, dat er voor de Kamerleden dan nog minder rechten op over zouden schieten. Explosie in Algerije Zijn reis naar Algerije heeft De Gaul le intussen tot morgen, woensdag, uitge steld, om daarmee dan ook zijn tweede voornaamste doel, de onderwerping der rebelse generaals, in het front aan te vallen. Ook in Parijs vraagt men zich al naar gelang het eigen standpunt met hoop of vreze, doch in ieder geval steeds sterker af, of De Gaulle dan wel de Al gerijnse samenzweerders tenslotte aan het langste eind zullen trekken. De indiscreties, die intussen zijn uit gelekt uit de besprekingen met de partij leiders, die De Gaulle's machtsovername hebben ingeleid, tonen nu wel duidelijk aan, dat de generaal allerminst de poli tieke opvattingen der kolonialisten deelt. De rooms-katholieke Volksrepublikein •Teitgen heeft zelfs zijn collega's toever trouwd, dat hij beefde bij de gedachte aan de nieuwe explosies, die het gevolg zouden kunnen worden van een confron tatie van De Gaulle's liberalisme met de fascistische inzichten, die in Algiers nu onder de dekmantel van de zogeheten integratiepolitiek gehuldigd worden. De Gaulle zet er nu wel heel veel vaart achter De nieuwe krachtproef tussen Parijs en Algiers zou dus wel eens onafwend baar kunnen blijken en in dat licht wordt de vaart, die de generaal al bij verkrijgbaar bij: H. WALENKAMP ZN., Haarlemmerstraat 1. Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 JUNI. Zon op: 4.24 uur; onder: 20.52 uur. Maan op: 22.55 uur; onder: 7.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.45 en 17.12 u. Laagwater te 0.33 en 12.56 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Teken van Allah. Sprinkhanen, die enkele dagen geleden boven Algiers verschenen, vormden gisteren ware wolken die de hemel verduisterden. De mohammedanen menen hierin een teken van Allah te moeten zien. Men herinnert zich dat er in Al giers geen sprinkhanen gezien zijn sedert 1954, het jaar waarin de strijd begon, en komt nu tot de ge volgtrekking dat 1958 het jaar van de beëindiging van die strijd zal zijn. zijn start genomen heeft, natuurlijk nog begrijpelijker. Op dit moment schijnt zijn krediet ook in Algerije nog niet of bijna niet te zijn aangetast, zodat hij nu de hoop mag koesteren, dat zijn per soonlijk aanzien hem in staat mag stel len nog een nieuwe koers te kiezen, een nieuwe koers en een breuk met het ver leden, waartoe hem misschien op korte termijn de mogelijkheid door de colons Generaal Salan vandaag in Parijs De opperbevelhebber van de Franse troepen in Algerije, generaal Raoul Sa lan, is hedenochtend in gezelschap van generaal Edmond Jouhaux uit Algiers naar Parijs vertrokken ter bespreking van de situatie, aldus een bericht van United Press. Deze reis van Salan heeft in de Franse hoofdstad verrassing ge wekt, omdat het reeds bekend was. dat generaal De Gaulle morgen naar Algiers zal vertrekken. Blijkbaar acht Salan het gewenst de nieuwe premier op de hoogte te stellen van de stemming in Algerije. Sommige waarnemers achten het niet uitgesloten, dat De Gaulle nu van zijn bezoek aan Algiers zal afzien. en him handlangers zou kunnen worden afgesneden. Met een tweetal brieven, die in zeer vriendschappelijke termen moeten zijn vervat en die gericht werden aan de Ko ning van Marokko en de president van Tunesië. Habib Bourguiba, heeft de ge neraal hun laten weten, dat hii binnen afzienbare tijd ook de moeilijkheden in de betrekkingen met hun landen uit de weg hoopt te kunnen ruimen. Men kan de generaal dus zeker niet verwijten, dat hij zich op zijn lauweren te ruste heeft gelegd, want binnen de 24 uur scheen hij het onvruchtbare „immobilisme", waar toe Frankrijk nu twaalf jaar lang ge doemd was, al definitief doorbroken te hebben. Ook Senaat aanvaardt het voorstel inzake Grondwet De Raad van de Republiek, de Franse Senaat (Eerste Kamer), heeft vanoch tend met 256 tegen dertig stemmen pre mier De Gaulle machtiging verleend, grondwetswijzigingen voor te bereiden ter duidelijke afbakening van de wetge vende en de uitvoerende macht en voor een nieuwe regeling van de betrekkingen tussen de republiek en de met haar ver bonden volkeren. In een brief heeft de Britse premier Macmillan aan generaal De Gaulle te kennen gegeven, dat het hem een grote vreugde zal zijn de in de oorlog tussen beiden ontstane vriendschap nauwer aan te halen en in het belang van de ge meenschappelijke doelen samen te wer ken. In zijn antwoord op Macmillans brief zegt De Gaulle onder meer: „Wij zullen samen veel te doen hebben en ik zie met verlangen daarnaar uit". Mac- Houding van stakers harder dan ooit Boter, kaas en bacon liggen te bederven (Van onze Londense correspondent) Een nieuw element heeft zijn intrede gedaan in de onzalige Londense busstaking, welke gisteren de vijfde week is ingegaan. Een geheimzinnige organisatie, welke al twee jaar bestaat en waarvan nagenoeg niemand ooit gehoord heeft, namelijk de „Volksliga ter verdediging van de vrijheid" is van plan einde van de week vyftig door haar aangekochte bussen op straat te brengen, die het publiek gratis zullen vervoeren. De bussen waren voor export bestemd, maar kunnen als gevolg van de havenstaking niet worden verscheept. Men hoopt in de loop van de vol gende week het aantal .zwarte" bussen tot 100 op te voeren. De eerste groep bussen zal 10 tot 12 normale busroutes in centraal-Londen volgen, terwijl aan de buitenrand bussen zullen lopen om passagiers naar de dichtstbijzijnde stations van de ondergrondse treinen aan te voeren. Een enkele bus rijdt nu al. Gisteren vervoerde deze bus reeds honderden personen. Men zal slechts met geschoold per soneel rijden, tenminste wat de bestuurders betreft. Volgens de organisatoren zijn honderden vroegere Londense buschauffeurs be schikbaar. Ook heeft zich een legertje vrijwillige conducteurs en conductrices aangemeld, onder wie advocaten, verzekeringsagenten en huisvrouwen. Getracht zal worden vooral schoonmaaksters ter wille te zijn, die in de vroege morgenuren de grootste moeilijkheden van de staking ondervinden. Britse premier Macmillan weigerde nieuwe bespreking Verder zou men - als zo iets tenminste te regelen is - de voorkeur willen geven aan gebrekkigen en ouden van dagen. De .zwarte" busdienst wordt gefinan cierd uit bijdragen van de 40.000 leden van de Liga. Een aantal buslieden van een provinciale dienst uit het randge bied van Londen heeft zich gisteren bij de staking aangesloten. Gisteren deed het Britse Verbond van Vakverenigingen in urenlange discussie met Frank Cou sins, secretaris-generaal van de Trans portarbeidersunie. nieuwe pogingen om een uitbreiding van de busstaking tot de benzine- en elektriciteitsvoorziening te voorkomen. De stakers schijnen, nu zij zich zoveel offers hebben getroost, vast beradener te zijn dan ooit en hun hou ding wordt harder. Gisteren verwierpen de afgevaardigden van de stakende bus garages het voorstel van London Transport om de door het loontribunaal verworpen looneis voor de 14.000 man van de diensten in de buitenwijken, om wie de staking begonnen is, opnieuw aan arbitrage te onderwerpen. Gezien de steeds grimmiger stakings situatie heeft het Britse Verbond van Vakverenigingen een nieuwe bespreking met premier Macmillan aangevraagd, maar deze liet weten, dat hij het nut daar niet van inziet. Het vakverbond wil echter zijn pogingen om de partijen tot elkaar te brengen niet opgeven, en heeft acht leden van de algemene raad. die aan een conferentie in Genève deelne men, naar Londen teruggeroepen voor een morgen te houden spoedbij eenkomst. Wilde staking in haven van Londen breidt zich uit De wilde staking in de Londense ha ven breidt zich intussen gestadig uit. Meer dan de helft der dokwerkers heeft het werk neergelegd. Het schijnt thans onvermijdelijk, dat 10.000 ton boter, kaas en bacon, welke in schuiten en op slagplaatsen liggen te bederven, zullen moeten worden vernietigd. Ook grote hoeveelheden uien en aardappelen drei gen te verrotten, doch vlees en fruit houden het nog uit. Het werk op hon derd schepen ligt stil. terwijl er vijftien onderbemand zijn. De staking betekent een worsteling tussen het bestuur van de Transportarbeidersunie. dat tracht te onderhandelen met de werkgevers, en de onofficiële stakingsleiding, welke een of ficiële erkenning van de staking tracht af te dwingen. Er schijnt geen oplossing in zicht tot dat het conflict bij het Londense vlees- vervoer, dat nauw met de moeilijkheden in de haven verband houdt, zal zijn ge regeld. Maar het ergerlijke gevolg van de stakingen is, dat de vleesvoorraden in Londen reeds zijr gehalveerd en dat de prijzen voortdurend stijgen. Ook de vis voorziening loopt gevaar door het besluit van IJsland om alle buitenlandse vis sersschepen ruim 19 km. uit de kust te houden. Ongeveer een derde van de in Engeland aangevoerde vis komt uit het IJslandse kustgebied. De Gaulle heeft het in Frankrijk niet alleen op te nemen tegen vele tegenstanders en een torenhoge berg problemen, af en toe moet hij ook maar zien hoe hij zich een weg kan banen door de fotografen, die hem belegerden, zoals bij deze ge legenheid toen hij met president Coty op weg ging naar de Assem- blée. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|i De situatie in Algiers 1 Hoe is nu eigenlijk de stemming j H in Algiers en tegenover welke H situatie zal generaal De Gaulle zich n p geplaatst zien als hij morgen naar H „de overkant" gaat? Onze reis-1| H redacteur geeft daarvan een ken- H schets onder de titel: „Achter het 1 elan van de patriotten in Algiers H schuilen bedenkelijke tendenzen." Men zie hiervoor elders in dit nummer. millan had gesproken van de „onver breekbare banden van vriendschap en gemeenschappelijke belangen" tussen Engeland en Frankrijk. De Gaulle zegt, dat hij dezelfde opvatting heeft over de betrekkingen tussen beide landen, Ook West-Duitsland temde de H-bom Verrassing op de Achema in Frankfort (Van onze correspondent te Bonn) Het afgelopen weekeinde is te Frank fort de Achema geopend, de Westduitse jaarbeurs voor chemische apparaten. Daarby is het belangrijkste, zo meent men in Duitse en buitenlandse kringen, kringen, dat West-Duitsland zyn grote achterstand op het gebied van de kern fysica schynt te hebben ingehaald. De gecontroleerde kern-fusie is namelijk thans ook in de Bondsrepubliek moge lijk, zo bljjkt op de Achema. waar een Duitse neutronen-generator en een stootcompensator-batterij van de A.E.G. zijn opgesteld, waarmee men de H-bom al als 't ware zou kunnen temmen. Men kan er temperaturen van verscheidene miljoenen graden mee bereiken. Daar mee is de voorsprong, die Sovjet-Rus land, Amerika en Engeland op dit ter rein op de Westduitse Bondsrepubliek hadden, teniet gedaan, zo wordt van Westduitse zijde gezegd, omdat de nieuwe reactoren zijn vervaardigd zonder bui tenlandse licenties. Behalve de A.E.G. hebben Krupp en Siemens-Schuckert atoom-installaties gefabriceerd, waarvan er de komende jaren vier in West-Duitsland zullen worden opgestela voor de opwekking van elektriciteit tegen lage kostprijs. De prijs van zo'n Duitse reactor voor elektriciteits-opwekking bedraagt 100 miljoen mark. Het prestatie-vermogen ligt tussen de 100.000 en 150.000 kilowatt, waarmee de stroomverzorging van een stad van een half miljoen inwoners kan geschieden. Dergelijke moderne West duitse elektriciteitscentrales zullen ge heel automatisch werken. Op de Achema waar thans 13.000 wetenschapsmensen en industriëlen uit 55 landen rondkijken, en waar men de komende dagen niet min der dan 70.000 bezoekers verwacht, staan de allernieuwste instrumenten van de chemische techniek thans opgesteld, waarbij de nadruk valt op de atoom industrie. Behalve drukke wetenschap pelijke gesprekken, zijn er ook reeds goede zaken gedaan, waarover men even tevreden is als over het feit, dat West- Duitsland het oude terrein op het ge bied van chemische instrumenten weer heeft teruggewonnen. Wegenbouwers keuren C.A.O. goed De gisteren te Amsterdam gehouden ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers heeft het landelijk collectief arbeidscontract voor de bouwbedrijven aanvaard. Dit is de laatste organisatie, die zijn fiat nog moest hechten aan dit arbeidscontract. Het ligt in de bedoeling het collectief arbeidscontract per 16 juni in werking te doen treden, nadat alsnog goedkeu ring is verkregen van het College van Rijksbemiddelaars. De hehueukivestie Geen aanschaffing van andere soorten De minister van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en PBO. de heer A. Stru.wken, heeft geantwoord op schrif telijke vragen die het lid van de Tweede Kamer de heer Ritmeester heeft gesteld over de deugdelijkheid van de helmen die bij de Bescherming Bevolking in ge bruik zyn. De minister bevestigt, dat hy een on derzoek heeft gelast om de voorraad hel men, die ten behoeve van de bescher ming Bevolking in voorraad zijn, op hun deugdelijkheid te beproeven. De inge stelde inspectie heeft drie soorten hel men betroffen: een party van 97.000 overcomplete stalen legerhelmen naar Engels model, die na revisie door het depot retourgoederen door bemidde ling van het DML. van de Koninklijke Landmacht is overgenomen een andere party van 13869 stuks van deze helmen die uit dumps zyn aangekocht, en een party van 114600 stuks stalen helmen, die dopr bemiddeling van het DML van de N.V. Ver. Blikfabrieken is afgenomen. De minister bevestigt ook, dat in de hel men uit de party uit Woerden geen Felle Joegoslavische aanval op Moskou Twee Joegoslavische dagbladen hebben een felle aanval op de Sovjet-Unie ge daan en geschreven dat de druk van het Kremlin op Joego-Slavië „ernstig twij fel" doet ryzen aan de goede bedoelin gen van de buitenlandse politiek der Sovjet-Unie. Borba. het blad van de communisti sche partij, verklaart dat de recente verandering in de betrekkingen tussen beide landen niet het gevolg is van ideologische verschillen, maar dat deze tot stand is gekomen op grond van zui ver politieke beslissingen. Het blad ziet in de tegen Joego-Slavië gerichte acties een slecht voorteken en een herleving van de Stalinistische po litiek. die zowel Sovjet-Rusland zelf als de internationale arbeidersbeweging schade berokkent. Poli tik a, een ander toonaangevend dagblad, veroordeelt in scherpe bewoor dingen het opschorten van de Russische kredieten ter waarde van 250 miljoen dollar, die tevoren aan Joego-Slavië wa ren beloofd. Buitenlandse waarnemers in Belgrado verklaren dat de toon van de artikelen in Borba en Politika erop duidt dat de Joegoslavische leiders alle hoop hebben laten varen dat de Sovjetrussische cam pagne tegen hun politiek zal worden gematigd. Sombere uitlatingen van premier Dj oeanda By de opening van de tentoonstel ling inzake de industrialisatie en me chanisatie te Djakarta heeft premier Djoeanda verklaard, dat de regering niet langer in staat zal zün om de strydkrachten te betalen als de rege ring er niet binnen korte tijd in slaagt de opstand neer te slaan. Een gevolg van het lang voortduren van de opstand zou verder het sluiten van de diplomatieke posten in het buiten land zyn. De regering zou volgens hem verder worden gedwongen om met het ln- ter-insulaire scheepvaartverkeer en de diensten van de Garoeda-luchtvaart- maatschappy te staken. De premier zei dat de opstand het land naar schatting 1.200.000.000 gul den heeft gekost. Alleen de opstand op Sumatra kostte het land reeds 240.000.000 gulden. Het is, zo zei de premier, aan de op stand te wyten geweest „dat de rege ring niet de noodzakelyke steun heeft kunnen geven aan de industriële ont wikkeling van het land". Hy zei optimistisch te zyn over het verloop van de acties tegen de opstan delingen en geloofde, dat de militaire operaties spoedig zullen kunnen worden beperkt tot opruimingsacties. Met het einde ,an de opstand zou volgens hem ook een einde komen aan de buiten landse inmenging. Djoeanda zei, dat de regering thans zyn aandacht gaat richten op een reha bilitatie-program" op alle terreinen, het economische inbegrepen. van de N.V. Ver. Blikfabrieken komt dit goedkeuringsmerk voorkomt. In de partij merk wel voor. De eisen die aan deze helmen gesteld zyn, aldus de minister, zyn grotendeel* dezelfde als die voor de levering van legerhelmen gelden. De keuring ge schiedde door het DML-personeel door middel van schietproeven en visuele keuring. De zgn valproef bleef buiten het leveringscontract. Op de desbetreffende vraag van de heer Ritmeester zegt de minister in zyn antwoord, dat de helmen opnieuw zijn gekeurd, door middel van mathema tische steekproeven, en dat zij zonder uitzondering voldeden aan de eisen, die de arbeidsinspectie heeft gesteld ten aanzien van veiligheidshelmen in ge bruik by bouwwerken, hoogovens enzo voort. In de Ryksgebouwen, aldus gaat de minister voort, waar zich gedurende de werkuren meer dan 30 personen bevin den, zijn de Rijksambtenaren die by de bedrijfszelfbeschermingsploegen zyn in gedeeld. uitgerust met verschillende soorten helmen, waaronder fiberglashel- men met uitzondering van de Rijks ambtenaren op het Departement van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en PBO. die toegerust zijn met stalen hel men. Het is de minister niet bekend, of terzake de fiberglashelmen overleg is gepleegd met militaire deskundigen. Vanwege het grote aantal soorten van deze fiberglashelmen, kan de minister niet ingaan op vragen van de heer Rit meester, over gespecificeerde deugdelyk- heidsproeven met deze helmen. Aangezien de gewenste bescherming door de stalen helm kan worden gege ven. antwoordt de minister op een der vragen, zal uit uniformiteits overwegin gen niet tot aanschaffing van andere soorten helmen voor de B.B. worden overgegaan. Koninklijk gezin terug Het Koninklyk gezin, dat met uitzondering van Prinses Marijke het weekeinde in Lausanne heeft doorge bracht, is gistermiddag om een uur in Nederland teruggekeerd. IJsland breidt zijn territoriale wateren uit IJsland heeft besloten zun territoriale wateren van vier tot twaalf myl uit te breiden. Buitenlandse schepen zullen binnen deze zone niet mogen vissen. De maatregel zal op 30 juni worden afge kondigd en op 1 september van kracht worden. Op de recente zeerechtconfe rentie in Genève heeft men geen over eenstemming over de breedte der terri toriale wateren kunnen bereiken. Van Engelse zijde is men tegen uitbreiding van de IJslandse wateren. De Noorse minister voor Vissery deelde gisteren mede, dat uitbreiding van deze wateren tot moeilijkheden voor de Noorse visserij zal leiden. Deze belangryke kwestie moet op een nieuwe conferentie worden be sproken, aldus de minister. Verrevisserykringen in IJmuiden, ge vraagd om commentaar op deze op han den zynde IJslandse beslissing, spraken van een „indirecte schade voor de Ne derlandse visserybelangen". Zij wezen erop, dat er nagenoeg geen Nederlandse vissersschepen opereren in de wateren van IJsland binnen de twaalfmijlszone, maar voegden daaraan toe. dat de vele Engelse en Duitse schepen, die daar wel vissen, gedwongen zullen worden deze wateren te verlaten. Deze schepen, al dus een vooraanstaand reder in IJmui den, zullen zich vanzelfsprekend voegen by de vissersvloot in andere wateren. Hy hoopte dan ook. dat het voorbeeld van IJsland niet gevolgd zou worden door byv. Ierland of Frankryk, omdat een dergelyke maatregel de Nederlandse vis sery onder de Ierse kust en de Kanaal- vissery onmogeiyk zou maken. Politieke kringen in Den Haag gaven als commentaar, dat de voorgenomen maatregel van IJsland niet in overeen stemming is met het volkenrecht, zy wezen erop, dat de mislukking van de Geneefse maritieme conferentie nog niet de machtiging inhoudt tot het nemen van dergelyke eenzydige maatregelen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1