DE GAULLE KREEG WEL RUIME, MAAR GEEN IMPONERENDE MEERDERHEID Drie doden bij brand Generaal-premier moeite om het parlement gerust te stellen WEERBERICHT FIERE STIJL VAN KORTE REDE HUDORA rolschaatsen KOELKAST 60 LITER Fa. J. P. v. Berge-Henegouwen Socialistiscli-liberale coalitie in België verloor verkiezingen 97ste laargang MAANDAG 2 JUNI 1958 No. 29454 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: j. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Socialisten boeken winst in Zweden De sociaal-democratische partij, die in Zweden aan de macht is. heeft bij de gisteren gehouden parlementsverkiezin gen een kleine overwinning behaald, al dus de in de vroege ochtenduren van vandaag gepubliceerde einduitslag. De sociaaldemocraten wonnen, met communistische steun, zes zetels, waar door zij in de nieuwe Tweede Kamer een meerderheid zullen hebben voor hun voorstel voor aanvullende oudedagspen- sioenen, de belangrijkse inzet van de verkiezingen. De uitslag van de verkiezingen ls ala volgt: sociaal-democraten 112 (106); 11* beralen 38 58); conservatieven 44 (42)1 agrariërs 32 (19); communisten 5 (6). De opkomst van de kiesgerechtigden was 76 procent tegen 77 procent in 1956. De percentages van het aantal stem men op de verschillende partijen zijn als volgt: sociaal-democraten 46.9 (44.6); liberalen 18 0 (23.8) conservatieven 18.7 (17.1); agrariërs 13.0 (9.4); commu nisten 3.4 (3.0). De tussen haakjes geplaatste aantallen zetels en percentages slaan op de parle mentsverkiezingen van 1956. Alle stemmen zijn geteld, behalve die per post zijn verzonden. Deze zullen la ter worden geteld. (Van onze Parijse correspondent) vaard zijn» zullen de afgevaardigden onmiddellijk tot 1 oktober (op zijn minst) met vakantie worden gestuurd. De Gaulle zal vanochtend om verlen ging der volmachten vragen, waarover de vorige premiers ook al beschikten. De noodtoestand en de censuur zijn echter vannacht door de generaal weer opgeheven. Vermoedelijk zal de generaal- premier, vergezeld van drie ministers, morgen een bezoek aan Algerije gaan brengen. Er zijn ook berichten, dat de generaals Salan en Massu, als mede het Kamerlid Jacques Soustelle de komende dagen naar Parijs zullen vertrekken. Frankrijks Nationale Vergadering heeft giste ren met de ruime, maar toch niet overweldigende meerderheid van 329 tegen 228 stemmen de generaal had er eerst 400 verlangd haar be voegdheden goeddeels overgedragen aan generaal Charles de Gaulle. Onmiddellijk na de uitslag werd een eerste kabinetszitting onder presidium van president René Coty gehouden en in de nacht werden de Kamercommissies reeds aan het werk gezet om de grondwetswijziging en de hervorming der Franse Unie voor te bereiden. Wanneer van daag of morgen de eerste voorstellen van de nieuwe regering-De Gaulle door de Kamer aan- Zie hier dan het beslissende nieuws van de dag van gisteren, 1 juni 1958, die in de geschiedenis van Frankrijk zeker geboekstaafd zal blijven. Om tien voor drieën in de middag zwenkte de auto van de generaal de binnenplaats in van het Palais Bourbon, de historische zetel van Frankrijks parlement. De lange gestalte van de generaal werd door een honderdtal fotografen en cineasten opge wacht om voor de zoveelste maal vereeuwigd te worden. Met een paar stappen had hij de stoep van het parlementsgebouw bereikt. Een kleine kink in de kabel van het protocol was er oorzaak van, dat de kandidaat-premier op eigen gelegen heid zijn weg moest zoeken door de vele gangen van het Kamergebouw. Omdat hij daar nooit komt, was de generaal de weg al gauw bijster en moest hü door een suppoost op het rechte pad worden teruggeleid, dat naar de zittingszaal leidde. Een recht pad in de parlementaire gebruiken, dat hü ook figuurlik ge sproken nog wel eens büster zou blgken te zgn. Dramatische toon Eenzame figuur in de regeringsbanken Om klokslag drie uur maakte de gene raal met militaire stiptheid zijn entree in de vergaderzaal, waar hij door alle afgevaardigden, op de communisten en een ruim deel van de socialisten na, in staande houding werd ontvangen. De generaal maakte het bekende begroe- tingsgebaar van beide handen met de palmen naar buiten om daarna in zijn eenzame eentje in de regeringsbanken plaats te nemen. Na de traditionele voorlezing van de ingekomen brieven van de demissionaire premier en van het staatshoofd en van de namen der nieuwe ministers door de Kamerpresi dent Le Troquer kon de generaal met een paar zeven myisstappen de tribune bestijgen om zijn regeringsprogramma voor te dragen. Het was een zeer korte verklaring, welke in de fiere stijl van de grote schrijver, die Charles de Gaulle is, was vervat. De ontbinding van de staat vindt haar voortgang, zo begon De Gaulle. Frankrijks eenheid is bedreigd. Algerije heeft zich gestort in de worsteling harer beproevingen en emoties. Het leger voelt zich geschandaliseerd door de onmacht der uitvoerende organen. Onze inter nationale positie is zelfs onder onze bondgenoten ondermijnd. Frankrijk dreigt een prooi te worden van ontbin ding en misschien van een burgeroorlog. verkrijgbaar bij: H. WALENKAMP ZN., Haarlemmerstraat 1. In deze dramatische toon toonde ge neraal De Gaulle de Kamer, die in dood se stilte luisterde, het beeld van het Frankrijk van dit ogenblik, het Frank rijk waarvoor hij stilzwijgend de politici beneden hem in de eerste plaats wel aansprakelijk moest stellen. Eens te meer bood hij zich nu aan om het vaderland Plaatselijk onweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk regen of onweersbuien. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid oost en zuidwest. Minder warm. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 juni Zon op: 4.25 uur; onder: 20.51 uur. Maan op: 22.13 uur; onder: 6.10 uur Hoogwater te Katwijk te 3.59 en 16.28 uur. Laagwater te 12.11 uur. Als 't heet wordt zingt 1 gezin in koor: Wat zijn we blij met slechts f 375. By DE Eiectro-speciaalzaak I AALMARKT 4 - TELEF. 32176 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Betaling in overleg. van de ondergang te redden. En voor die redding verzocht hij uitgebreide mid delen. Blanco volmachten voor tenmin ste een halfjaar en garanties, dat het parlement zijn pogingen gedurende die tyd niet zou doorkruisen. Na zijn verklaring, die met sobere ge baren werd onderstreept, trok de gene raal onder een ovatie van tweederden, zo geen driekwart der Kamer zich terug om zich verder gisteren niet meer te vertonen. Voor het eerst in de geschiedenis van Frankrijk bleef een kandidaat afwezig, toen de Kamer de debatten over zyn programma voerde. Een programma, dat van een lakonieke soberheid is en alleen gebaseerd is op het persoonlijk vertrou wen, dat De Gaulle van het parlement verlangde. Sarcasme van links De voornaamste en meest gevierde tenors van de Kamer dienden de afwe zige generaal van repliek. En in de melancholieke of strijdvaardige onder toon van hun toespraken was niet onduidelijk te merken, dat de sprekers zich nu bewust waren de parlementaire zwanezang van de Vierde Republiek te hebben aangewezen. Tot vertrouwen bleek men intussen over het algemeen wel bereid voorzover het de persoon van de generaal zelf betrof Verscheidene Drama te Groningen (Speciale berichtgeving) Bij de ochtendschemering is vanmorgen in de Driemolendrift te Groningen, in de binnenstad, een brand ontstaan in een kleine en slechte woning, waarbij drie mensen, man, vrouw en vierjarig kind de dood hebben gevonden. De man was de 28-jarige transportrijder C. I. van der Bout, zijn vrouw was 31 jaar. Dit ontzettende drama roept onwillekeurig verschillende andere branden in de binnenstad van Groningen in de herinnering, in het bijzonder de brand in de Slede- mennerstraat, enige jaren geleden, waarbij twee kinderen om het leven kwamen. In Doorn opende Koningin Juliana zaterdag het bungalowkamp van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. De Koningin tekent een oorkonde, waarin de opening werd vastgelegd. Geheel techts minister mr. J. M. H. A* Luns. achter de Koningin ir. C« Staf en naast de tafel toekijkend de heer W. Ch. J. M. van Lanschoi voorzitter van de B.N.M.O het goedkoopste goede zongordijn met de stoofjes Deze telefcto uit Parijs toont generaal Charles de Gaulle een zaam in de regeringsbank van de branse Assemblee kort voordat hij zijn verklaring aflegde, op grond waarvan hij als premier werd aan vaard. sprekers van de linkse groepen, onder wie Mendès-France. Mitterrand, een woordvoerder van de halve socialistische fractie, en natuurlijk de communist Duclos herinnerden echter daarenboven Geheel overstuur kwam vanmorgen de 52-jarige grondwerker M. May, die in de Driemolendrift aan de overkant woont, de vlakbij gelegen brandweerkazerne binnen om te melden dat er brand was. Zijn vrouw had het knetteren van de vlammen gehoord en hem wakker ge maakt. Andere mensen hadden het kind horen schreeuwen. Toen even later de brandweer de straat inreed sloegen de vlammen zowel beneden als boven naar buiten. Het was meer een heel kleine gevel zonder verdieping, maar met een opgebouwd dakraammuurtje. De buren wisten te vertellen, dat de ouders 's nachts om twee uur, half drie, waren thuis gekomen Na ongeveer 20 minuten blussen meldde een der brandweerlieden, die tot de uitgebouwde vliering was doorgedrongen, dat hij de ouders en het kind had aangetroffen. Dood zonder twijfel. De brand was toen echter nog niet geblust. Het duurde tot ongeveer half vijf eer men boven kon vertoeven. De woning brandde geheel uit. Het mag een wonder heten dat de naast gelegen woning behouden bleef, hetgeen onge twijfeld te danken is aan het snelle op treden van de brandweer. Het pand aan de andere zijde is niet bewoond. Tegen vijf uur leek alles zodanig afgekoeld, dat men met het bergingswerk kon begin nen, doch toen men de verkoolde resten opnam, begon zich opnieuw veel rook te ontwikkelen. Vermoedelijk door dat meer lucht bij de smeulende dekens kwam. Andermaal moest de brandwaterstraal er aan te pas komen Voordat de slacht offers buitenom langs een tegen de gevel geplaatste ladder neergelaten wer den. maakte de politie schoon schip. De buurtbewoners en de talloze andere omstanders, die in nachtkleding en bijna doodstil de berging stonden af te wach ten, werden naar huis gestuurd. Het Katterige stemming na het feestvertoon in Algerije Onze reisredacteur, die op het tgenblik in Algerüe vertoeft en van wie dezer dagen reeds enkele in- 1 rukken omtrent de toestand aldaar werden gepubliceerd, constateert nu een katterige stemming na het feest vertoon van de voorbüe dagen. De Gaulle heeft de „rebellen" blijk baar teleurgesteld. Voor een uitvoe- •ig verlag van zijn bevindingen '.ie men elders in dit nummer. 'eger •evolte aan de omstandigheden, waaronder de generaal nu met de macht zou worden bekleed. Een machtsovername, die de natuuriyke consequentie en zelfs belo ning is van de revolte van het tegen het wettig gezag, een revol waartegen de generaal-formateur geen woord van protest of maar bedenking heeft laten horen. Eén ding was glas helder in de verklaring van generaal De Gaulle merkte Francois Mitterrand met scherp sarcasme op. en wel, dat de nieuwe regering van onze diensten nau- welyks verder meer gebruik wenst te maken. 9 Slot op pag. 2 huis bestond slechts uit een kleine voor kamer, een door glas van de voorkamer gescheiden keukentje, en boven de eer der genoemde zolder met uitgebouwd raam aan de voorzyde, waar de slacht offers sliepen Alles moet zeer snel in het werk zijn gegaan, althans van het moment af, dat de brand ontdekt werd. Toen de brandweer arriveerde, stond aan de voorzyde een gasmeter als een fakkel te branden. Later vernam men, dat achter in het huis een vat stookolie van 15 liter stond. Bij de brand waren van het begin af verschillende politie mannen en rechercheurs aanwezig. De oorzaak is niet bekend en er schynt ook geen enkele aanwyzing te zyn. HR. MS. „LUYMES" NAAR NED. NIEUW-GUINEA Op 4 juni zal Hr. Ms. opnemingsvaar tuig „Luymes" uit Den Helder naar Ned. Nieuw-Guinea vertrekken. Gedurende de uitreis van Hr. Ms. „Luymes" zullen bovendien voor de zwaartekrachtmetingen tussen Helen en de Asia-eilanden (ten noorden van de Vogelkop) diepzeelodingen worden ver richt Het schip zal een zodanige route bevaren dat het mogeiyk is ten behoeve van hydrografische doeleinden onbe kende plaatsen in kaart te brengen. Prinses Irene als lidmaat Herv. Kerk te Lausanne bevestigd Koningin Juliana heeft met Prina Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Margriet gistermiddag in Lau sanne de bevestiging van Prinses Irene tot lidmaat van de „Eglise Nationale Vaudoise" van het Zwit serse kanton Vaud bijgewoond* Hiertoe had de Koninklijke familie gistermorgen incognito de reis naar Zwitserland ondernomen in een Dakota, bestuurd door Prins Bernhard. Van Genève naar Lausanne reisds men per auto. Onderweg voegde Prinses Irene zich by haar ouders en zusters en in de dienst, die te drie uur begon in de kapel van Mousquines, geschiedde de bevestiging door ds. Charles Bergier, predikant van de gemeente Saint Fran cois van de Hervormde Kantonale Kerk. Prinses Irene heeft ook de catechisatie lessen van ds. Bergier gekregen. De studie van Prinses Irene te Lau sanne is hiermede tevens praktisch ge ëindigd. Zy zal nu, zoals gemeld, colleges gaan volgen aan de Ryksuniversiteit te Utrecht. Het koninkiyk gezin zou vanmiddag weer in ons land terug zyn. (Van onze Brusselse correspondent) In tegenstelling met wat de regeringskringen algemeen dachten, is de verkie zingsdag van gisteren geen succes geworden voor de socialistisch-liberale rege ringscoalitie, welke onder leiding van premier Van Acker vier jaar het bewind in handen heeft gehad. De Belgische socialisten verloren veel stemmen, echter geen zetels. De liberalen daarentegen verloren zetels en stemmen. De commu nisten zullen waarschünlük in de Kamer nog slechts één zetel op vier behouden. De CVP gaat over het gehele land, in Wallonië zowel als in Vlaanderen, met circa 3 a 5 pet. vooruit. Deze partij zal in totaal 6 a 7 zetels winnen in de Kamer en misschien zelfs de volstrekte meerderheid in de Senaat halen. Het betekent in ieder geval, dat de huidige liberaal-socialistische regeringscoalitie niet meer gecontinueerd kan worden. Zelfs wanneer de CVP niet de volstrekte meerderheid haalt in de Senaat, byv. op 1 of 2 zetels na, zal het zeer moeiiyk, ja onmogeiyic, zün tegen de Belgische katholieke party te regeren. teruit. Met moeite houdt zij haar enige zetel te Antwerpen. Enkele feiten trokken de aandacht van de politieke waarnemers de Bel gische kiezer was niet zoals de liberalen en socialisten verwachtten, dankbaar voor het beleid van de regering, de klei ne party en werden verpletterd. Da splinterpartij, die in de Waalse provin cies de lonkenae naam draagt van „Waalse Eenheidsparty" haalde in som mige Luikse kiesdistricten nog geen 100 stemmen. De Vlaamse extremistische Volksunie mislukte en de communisten zullen waarschijnlijk drie van hun vier zetels kwijt raken. Het nieuwe parlement zal er dus als volgt kunnen uitzien: 103 CVP (plus 8); 87 socialisten (onveranderd). 20 liberalen (min 4) 1 communist (min 3) 1. Vlaam se extremist (onveranderd). Communisten behouden nog één zetel De socialisten, die veel stemmen ver loren. zijn zwaar ontgoocheld. Hun eer ste reactie is. dat zij thans in de opposi tie moeten gaan. In de grote vergade ringszalen. die door de katholieken wa ren gehuurd, was de geestdrift onbe schrijflijk. Zy zijn de grote overwin naars van de dag. In het elektronisch rekencentrum van een grote Amerikaan se onderneming was de overwinning van de CVP reeds gisteren rond 19 uur dui delijk uit de berekeningen van het elek tronisch brein af te lezen. De uitslag van de verkiezingen is ook voor de Vlaamse extremistische partii de Volks unie. een zware ontgoocheling. Op vele plaatsen in Vlaanderen ging deze Vlaamse extremistische partij zelfs ach-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1