NOORSE AMATEURS SLOEGEN ORANJEPLOEG IN BOEIEN Uifs'gg Nederlands herstel na rust door falend aanvalsspel niet voldoende voor winst Oranje bracht geen inspiratie op Roodenbarg-Celerifas Traditionele zeevarende naties zijn in liet nauw gebraelit PUROL Real Madrid voor derde maal winnaar van Europa-beker DONDERDAG 29 MEI 1958 Geen doelpunten in Oslo tussen Noorwegen en Nederland (Van onze speciale verslaggever) Oslo, woensdagavond. Het valt ons Neder lands elftal niet mee favoriet te zijn. Tegen de Turken in het begin van deze maand al niet en vanavond tegen de Noorse amateurs evenmin, want weliswaar werd het ditmaal geen nederlaag, zoals vijf jaar geleden, toen de Noren met 4—0 wonnen, maar een overwinning lag toch buiten het bereik van een niet bepaald lusteloos, maar toch ook zeker niet geïnspireerd spelende Oranje- ploeg. Het werd een wedstrijd zonder score, ge speeld in het vriendelijke Ulleval-stadion te Oslo, waar 20.000 Noren en enkele tientallen Neder landers genoegen moesten nemen met een doel puntloze match een schaal aardappelen zonder zout. Laten we het er over eens zijn, dat dit van de Noren een betere prestatie was dan van de Nederlanders. Niet alleen hadden alle Noorse bladen het gepredikt, dat Oranje favoriet was en waren er royale foto's van Lenstra en Wilkes in de kranten verschenen, maar het mocht toch ook verwacht worden, dat deze Nederlandse semi- Excuses? Die waren er in het verleden, die zullen er in de toekomst zijn en die zijn er ook nu. Wij noemen er u één: deze wedstrijd viel te laat aan het eind van een zware competitie, nu de spelers beu van voetbal beginnen te worden. Het is geen slecht excuus, want na 32 competitiewedstrijden, bekervoetbal, vriend schappelijke ontmoetingen en wat dies meer zU, wil ook een semi-prof wel eens te veel van het goede krijgen. En inderdaad moeten wij bekennen wel eens een Nederlands elftal te hebben gezien, dat gretiger zijn tanden in een match zette dan deze ploeg vanavond deed. De echte honger was er niet. Alle voorbereidingen en alle goede wil van de leiders ten spijt. Maar ais de wedstrijd voor ons wat laat kwam, dan arriveerde die voor de Noren daarentegen wat te vroeg, want hier in het Fjordenland is de competitie nog slechts enkele weken op fan#. Dat moet elkaar dus wel zo ongeveer ln evenwicht hebben gehouden. Het is een wedstrijd geworden, waarin twee redelijke maar heus niet onberis pelijk spelende defensies twee zeer ma tige aanvalslinies aan banden hebben gelegd. Met dien verstande, dat in de eerste helft goed veldspel de gastheren duidelijk in het voordeel bracht, maar een vreemde aarzeling bij de afwerking verhinderde dat De Munck gepasseerd werd, terwijl na rust die aardige spelop- bouw bij de Noren ontbrak, Wilkes, Van Wissen en Moulijn een beetje los kwa men en de Noorse defensie onder druk kwam te staan. Maar ook die hield stand, zij het af en toe met moeite en met evenveel fortuin als de onze in de eerste drie kwartier op de been was ge bleven. Twintigduizend toeschouwers, die bij vrijwel windstil weer en in een voor voetbal ideale temperatuur de match bijwoonden, zagen onze nieuwe stopper- spil Wiersma al in de tweede minuut uitglijden bij een dieptepass, waardoor de Noorse midvoor Hennum zijn eerste staaltje soepel veldspel kon leveren al mondde dat dan ook niet in een doel punt uit. maar in een hard schot over De Munck's lat. Die kans in de eerste minuut bracht wat sfeer in de strijd. Het scheen de gastheren een Impuls te geven tot krachtig aanvalsspel. Al heel spoedig bracht dat een atmosfeer van onzekerheid in onze verdediging, waar Klaassens een hoge pass met de hand moest wegslaan, omdat twee Noren op het punt van scoren bleken te staan. Dreigend rukten de Noren tientallen malen op De Munck aan en onder de kundige leiding van de gevaarlijke Hen num manipuleerden de gastheren steeds weer voorwaarts, waarbij zij de bal keu rig laag hielden en vlot en accuraat combineerden. Op het middenveld werd Oranje de gehele eerste helft weggespeeld en wat Klaassens en Notermans ook deden, hoe ver Wilkes en Lenstra ook terugkwamen, tegen dit schaakvoetbal waren zij niet bestand. Het enige voor ons was dus op de barricade voor ons doel met vereen de krachten de Noren een halt toe te roepen. Dat is met animo en overgave gebeurd en inderdaad met succes, want wat de Noren ook probeerden, doelpun ten vielen er niet en zelfs kon De Munck niet zeggen, dat hij een zwaar bombar dement te doorstaan heeft gehad. In de fuik Debutant Hans Kraay mag er prat op gaan, dat hij heel wat aanvallen van de linkervleugel heeft afgegrendeld, zodat hij over zijn eerste volledige interland match tevreden mag zijn. Ook Kees Kuys die zijn 25ste inter land speelde, bleef op de been. De zwak te van onze verdediging lag in het cen trum, waar Roel Wiersma de hele eerste helft naar zijn vorm heeft lopen tasten. Toen hij een paar duels met de gladde Hennum verloren had, greep de nerveu ze Wiersma naar grover strijdmiddelen en daar de Noor prompt mee ging doen, werden de botsingen tussen dit tweetal zeer fel, wat Oranje bij het publiek er niet populairder op maakte. Een uitgesproken ruwe wedstrijd is het niet geworden, maar èn Wiersma èn Hennum zochten het al spoedig teveel in brute kracht. Gelukkig voor ons her stelde Wiersma zich in de tweede helft en had hij de Noor toen wel enigszins onder controle, maar voordien (een half uur na het begin) was Noorwegen vlak bij een voorsprong geweest. Hennum was naar rechts gezwenkt, had daar een pass van zijn linksbinnen, de debutant Ny- lund, opgevangen, was om Wiersma heen gedraaid en schoot in volle ren uit een moeilijke hoek keihard tegen de krui sing van paal en lat. waarna de bal om laag stuitte en tegen de andere paal be landde. Alles zonder dat er een treffer uit ontstond! Dit was echter het enige moment, waarop De Munck kansloos was. En het waren toch in de eerste plaats de Noren zelf, die hieraan debet waren. Het leek af en toe wel of hun binnenspelers een volstrekt verbod was opgelegd om binnen het Nederlandse strafschopgebied te ver schijnen. Steeds bouwde men mooi en ijverig en kundig op om dan Hennum als eenling voor ons doel de strijd om een doelpunt te laten uitvechten. Een onbegrijpelijke tactiek! profs, mentaal geladen door hun behoefte aan revanche voor de matige partij voetbal tegen de Turken, hun meerderheid op de Noren zouden aantonen. Helaas voor ons, is dat er niet van ge komen. In de eerste helft werd Oranje vrijwel weggespeeld, zodat wij blij mochten zijn, dat we de rust niet met een achterstand ingingen. En weliswaar kwam er daarna meer evenwicht in de strijd met fors voetbal van beide kanten, zodat de uitslag de neutrale kijkers tot tevredenheid kon stemmen, maar meer dan remise had Nederland toch niet verdiend. En in de constatering van dat feit schuilt een brok teleurstelling. We hadden nu toch zover moeten zijn met ons voetbal, dat we Europa's amateur-landenploegen boven het hoofd waren gegroeid. En het bewijs daarvoor had van avond geleverd moeten worden. Nu dat niet gebeurd is, eindigde een seizoen van zeven inter lands te matig om van een goed jaar te kunnen spreken. het derde schot van de VVV-er suisde een meter naast het door Andersen knap verdedigde Noorse doel. Het was ook Wilkes, die halverwege de tweede helft op links virtuoos doorbrak en een hoge voorzet naar de zwarte kuif van Abe mikte. Maar de knik-beweging van de Fries bracht de bal niet in maar royaal naast de Noorse veste. Ook Moulijn werd door Klaassens en Wilkes beter bediend. Weliswaar had de kleine Feijenoorder moeite met de koelbloedig- ingrijpende back Bakker, maar een half dozijn keren ontsnapte hij toch aan zijn schaduw. Een paar voorzetten waren te scherp, een paar schoven onberoerd voor het doel langs, omdat onze overige aan vallers bij gebrek aan snelheid niet tij dig ter plaatse waren, en eenmaal resul teerde er een schot van Van Wissen uit, dat de paal trof. bijna op dezelfde plaats, waar Hennum de kracht van het hout al eerder beproefd had. Weer mislukt Intussen was wel duidelijk geworden, dat de hardnekkige pogingen van bonds coach Elek Schwartz om uit de MVV- kanthalf Van Wissen een succesvol mid voor te kneden, opnieuw tot mislukking gedoemd waren. Hoewel de Limburger ook nu weer tot hard en zwaar werken bereid bleek en het uiterste heeft gedaan om tot 'n loffelijke prestatie te komen, kwam er geen vaart in onze aanval, geen verrassing en geen stootkracht. Onzuiver plaatsend, veel te vaak ach teruit in plaats van vooruit manoeuvre rend, kon de Limburger geen ogenblik de indruk wekken als midvoor op zijn plaats te staan. Hij had bovendien aan Abe Lenstra niet de minste steun, want de onberekenbare Fries verkeerde weer in een van zijn mysterieuze neerslachti ge voetbalbuien, waarin hij heel weinig goeds deed en na rust zelfs tot een stil staand. afwachtend voetbal verviel, waardoor hij voor de Noorse backs ten slotte helemaal geen probleem meer was. Daarom was het zo merkwaardig, dat uitgerekend Abe betrokken was bij een incident in de tweede helft, waarbij de niet erg trefzekere Deense scheidsrech ter Soerensen de match even onderbrak om de spelers tot kalmte te manen. Abe was toen met Hennum in enig gooi en smijtwerk verzeild geraakt, waardoor de sfeer nog geprikkelder werd. al bleven verdere incidenten gelukkig uit. We heb ben al gezegd, dat in die tweede helft ons elftal zich enigszins herstelde. Er zat nu wat meer spirit in de ploeg. Men verloor op het middenveld niet zoveel duels meer als voorheen. Wiersma speel de met meer zekerheid en Wilkes ging zich roeren met rushes en passes. Drie geduchte schoten vlogen na rust van Wilkes' schoen. Eén werd er gestopt, doordat de richting niet deugde, één trof de Noorse back tegen het scheenbeen en Een beeld uit de wedstiijd Noor- wegen-Nederland. Een aanval van Abe Lenstra op de Noorse doelman Andersen, die hier de bal al stevig omklemd houdt (Telefoto) Vergeefs sletoffensief In dat laatste halfuur redde Wilkes zijn ..gezicht", evenals Moulijn. Maar de andere Nederlandse voorhoede-spelers kwamen zover niet. Terwijl Wilkes in energieke rushes bewees, dat zijn veer kracht nog in tact was, wachtte Abe in vooruitgeschoven stelling op fraaie kan sen. die niet kwamen. En aangezien de Noorse keeper ook bij een late schuiver van Van Wissen geen fout maakte, waar na een verre knal van de bekwame stu wer Notermans naast vloog, moest men het de volle negentig minuten zonder doelpunten stellen. Hetgeen billijk was als uitslag en tekenend voor het aanvals spel. DUIVENSPORT Wedvlucht op Pont St.-Maxence Wedvluoht met oude duiven vanaf Pont St.-Maxence. Gelost te 6.15 uur met z.w. wind. Nulpunt 344.20 km. De Bonte Duif In concours 144 vogels. Ie duif te 10.9.40 uur. G. A. v. Albada 1, 6, 8; J. Krekelaar 2; N. Ouds hoorn 3. 4. 5, 7; W. Siera 9. 10. L.P.C In concours 261 vogels.. Ie duif te 10.14.29 uur. A. v. As 1; J. Kukler 2. 4; D. Moeseveld 3; A. Verlint 5; H. WIELRENNEN Olyinpia's Toer Het eerste gedeelte van de tweede étappe van Olympia's Tour door Neder land de 94 km. lange rit van Hooge- veen naar de legerplaats Nunspeet is gewonnen door Piet Steenvoorden van het Haarlemse „De Kampioen". Zijn tijd was 2 uur 15 minuten en 32 seconden. Steenvoorden was in de eindsprint de snelste van een groep van tien ren ners. De uitslag was: 1. Steenvoorden (De Kampioen) 2.15.32 (met bonificatie: 2.14.32); 2. Kool (De Spartaan) z.t. (met bon.: 2.15.02); 3. Swaneveld (Feijenoord) z.t. (met bon.: 2.15.17); 4. Walraven (Rotterdamse Leeuw) z.t.; 5. Knoops (Limburgs Team) z.t.; 6. Hof mans (Ba ronie) z.t.; 7. Van Steen (Baronie) z.t.; 8. Hugens (Limburgs Team) z.t.; 9.Teu- nisse (militair team) z.t.; 10. Van der Berg (De Spartaan) z.t. Het tweede gedeelte van de tweede étappe, van Nunspeet naar Amersfoort over een afstand van 65 km., is gewon nen door Scholten in 1 uur 31 min. 45 sec. De uitslag luidde: 1. Scholten (De Spartaan) 1.31.45 met bonificatie 1.30.45; 2. Van Egmond (De Spartaan) z.t. met bonificatie 1.31.15; 3. Van Steen (De Ba ronie) z.t. met bonificatie 1.31.30; 4. Snijder (De Kampioen) 1.31.45; 5. Kamphuis (Limburgs team) z.t.; 6. Knoops (Limburgs team) z.t.; 7. Kool (De Spartaan) z.t.; 8. De Peter (Ant werpen) z.t.; 9. Van der Klundert (Theo Middelkamp) z.t.; 10. Hugens (Limburgs team) z.t. Na de tweede etappe luidt het alge meen klassement: 1. Hugens (Limburgs team) 9.03.25; 2. Steenvoorden (De Kam pioen) 9.04.05; 3. Van Steen (De Baro nie) 9.04.14; 4. Kool (De Spartaan) 9.04.16; 5. Scholten (De Spartaan) 9.04.39; 6. Knoops (Limburgs team) 9.04.06; 7. Van Egmond (De Spartaan) 9.05.03; 8. Teunisse (Militair team) 9 05.05; 9. Hofmans (De Baronie) z.t.; 10. Solaro (Feyenoord) 9.05.39. Ronde van Italië De tiende etappe van de Ronde van Italië een rit van Viterbe naar Rome. over een afstand van 155 km. is ge wonnen door de Italiaan Gastone Nen- cini in 3 uur 47 min. 42 sec. De uitslag luidt verder: 2. Walter Martin (It.) 3.48.28; 3. Santé Ranucci (It.) z.t.; 4. Nello Fabri (It.) 3 48 31; 5.. Giuseppe Fallarini (It.) 3.49 01; 6. Benedetti (It.) z.t.; 7. Poblet (Spanje) z.t.; 8. Pellegrini (It.) z.t.; 9. Baldini (It.) z.t.; 10. Tinazzi (It.) z.t. Na de tiende etappe is de stand in het algemeen klassement: 1. Pettinati (It.) 39 uur 24 min. 24 sec.; 2. Moser (It.) op 25 sec.; 3. Baldini (It.) op 1 min. 11 sec.; 4. Botella (Spanje) op 2.25; 5. Brankart (Belg.) op 5.08; 6. Pambianco (It.) op 6.18; 7. Geminia/ni Fr.) op 6.55; 8. Tinazzi (It.) op 7.-; 9. Gaul (Lux.) op 7.06; 10. Poblet (Spanje) op 7.15. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Golf-politiek De Engelse eerste minister Harold McMillan is een grote concurrent van president Eisenhower geworden. Niet in de politiek, maar op het golfveld. Tijdens zijn pinkstervakantie, in Schotland heeft McMillan vaak ge oefend en zijn spel is zó vooruitgegaan dat hij volgens deskundigen Eisen hower zal kunnen verslaan. De Engelse premier brengt op 9 en 10 juni a.s. een bezoek aan Washing ton. Spitse politici vragen zich nu af of dat de reden is van McMillans ijverige training llllllllllllllllilllllll lllllllllllllll ZWEMMEN wereldrecord 4 x 100 nieter wisselestafette Tijdens de Aziatische spelen, die te Tokio worden gehouden, heeft een Japanse heren-zwemploeg een nieuw wereldrecord op het nummer 4 x 100 meter wisselslag estafette gevestigd. Keiji Hase. Masaru Furukawa, Takashi Ischimoto en Manabu Koga zwommen de afstand in 4 min. en 17.2 seconde; de beste prestatie op de 4 x 100 meter wisselslag estafette was tot dusverre verricht door een andere Japanse ploeg (4.17.8 op 7 september 1957. eveneens te Tokio), waarvan Furukawa en Ischimoto ook deel uitmaakten Deze prestatie was nog niet als een record erkend. De limiettijd voor het wereldrecord op dit nummer was bepaald op 4.18.0. Advertentie ZONDAG A.S. 2.30 UUR de beslissingswedstrijd Terrein Blauw-Zwart. Voorverkoop G. K. Martijn, Kooilaan 21. Leden en donateurs hebben géén vrije toegang. Reders verklaren: Vrijhandelszone kan uitkomst brengen (Speciale berichtgeving) In de huidige scheepvaartsituatie komt de groep der traditionele maritieme landen steeds meer in het nauw. Deze formatie bestaande uit Engeland, Duits land, Griekenland, Nederland, de Scandinavische landen en ten dele ook Italië en Frankrijk, die tezamen plus minus 50 miljoen brt. vertegenwoordigen, zal zich ernstig moeten beraden, hoe zjj het hoofd zal kunnen blijven bieden aan de gestadig verder opdringende euvelen als de „vlagdiscriminatie" en de „goedkope vlaggen". In zijn rede voor de jaarlijkse algemene vergadering van de Kon. Ned. Reeders- vereeniging te Den Haag heeft de aftredende voorzitter, de heer W. Goudriaan, gistermiddag een weg uit de thans heersende impasse op dit gebied willen wijzen. Het feit, dat practisch de gehele groep van traditionele maritieme landen sa menvalt met die categorie staten, welke op dit ogenblik besprekingen voert over een vrijhandelszone, zou volgens de heer Goudriaan de weg kunnen wijzen, die in de toekomst moet worden gevolgd. On derlinge afspraken zouden deze landen een zodanig sterke positie op onderhan- delingsgebied kunnen verschaffen, dat staten, die door middel van vlagdiscri minatie trachten hun eigen vloten te bevoordelen, tot andere gedachten wor den gebracht. Een eerste schuchtere po ging in deze richting is reeds gedaan bij de onderhandelingen van de landen, verbonden in de z.g. Parijse Club met Argentinië. De heer Goudriaan verklaarde het dan ook als een van de toekomstige taken van de K.N.R.V. te beschouwen de regering te overtuigen van de nood zaak van een zeer actieve scheep- vaartpolitiek. Als deze gedachte ook bjj de toekomstige partners der vrij handelszone veld zal winnen, zullen de discriminerende maatregelen, gericht tegen deze Europese gemeenschap, vol gens de K.N.R.V.-voorzitter spoedig tot het verleden behoren. Het uitban nen der vlagdiscriminatie moet een onderhandelingselement zijn, waar mede desnoods het gehele verdrag staat of valt. Belastingheffing Tegen het kwaad van de „goedkope vlaggen" zal een optreden moeilijker zjjn. Men zou in het verband van de vrij handelszone afdoende maatregelen kun nen treffen, maar deze zouden van dis criminerende aard zijn en daarom de strijd tegen de landen, die vlagdiscrimi natie toepassen, een stuk achterop bren gen. De oplossing, aldus spreker, zal hier gezocht moeten worden in het fiscale vlak en wel in een belastingstelsel, dat, wat de scheepvaart betreft, rekening houdt met afschrijvingen op basis van bedrijfseconomische principes en de mogelijkheid van belastingvrije reserve ring in goede tijden, hetzij voor toe komstige nieuwbouw, hetzij om aan een komende depressie het hoofd te kunnen bieden. De heer Goudriaan pleitte voorts met klem voor een terugkeer naar het vooroorlogse systeem: „Belastingheffing uitsluitend over uitgekeerde wins»t." Wapenschouw Om een indruk te geven van de taak, die met kracht ter hand moet worden genomen, gaf spr. een overzicht van de krachten, welke daadwerkelijk be vochten zullen moéten worden. De hui dige depressie doet namelijk eens te meer voelen, dat de tijd dringt, willen de traditionele zeevarende naties in de wereldscheepvaart hun oorspronkelijke posities op zijn minst handhaven, en liever nog, verbéteren. Naast de genoemde groep van het merendeel der West-Europese landen, zijn er nog vier categorieën naties, die zich op de een of andere wijze met het zeevervoer bezig houden en die geza menlijk aan een totaal van 35 miljoen brt. komen. De vloten onder z.g. „goedkope vlag" nemen thans 14% van de wereld'tonnage voor hun rekening. Deze Panhonlip- groep probeert, gesteund door belasting vrijdom en afwezigheid van monetaire voorschriften en controle van officiële instanties, een steeds groter deel van het wereldvervoer tot zich te trekken en is daarin reeds wonderwel geslaagd. De vloot onder rode vlag of controle van de V. S. wordt kunstmatig in het leven gehouden. Naast geldelijke steun bij de bouw van schepen en bij het exploiteren van lijndiensten wordt de Amerikaanse reder na de tweede wereld oorlog bovendien geholpen door de 50% clausule bij verschepingen in het kader van de hulpverlening aan de onderont wikkelde gebieden. Van steeds groter wordend belang is daarnaast het ver voer van goederen, gefinancierd door de lm- en Exportbank, waarvoor alleen de schepen onder Amerikaanse vlag of de schepen van het land, dat de lening ont vangt, in aanmerking komen. Ten over vloede heeft men in de V. S. mét mede werking van de overheid een uitwijk mogelijkheid naar de „goedkope vlag", wanneer zulks wenselijk geoordeeld wordt, terwijl daarnaast de mogelijkheid tot terugkeer onder de Amerikaanse vlag openstaat. Op het ogenblik schijnt dit het geval te zijn. Er kan geprofiteerd worden van de thans relatief hoge vrachten, die voor Amerikaanse schepen gelden bU de uitvoering van de hulpprogram ma's voor bijv. India en Pakistan. De zich ontwikkelende vloten van de landen achter het ijzeren gordijn steu nen op de speciale bescherming, die zu om politieke redenen van hun over heden ontvangen en tenslotte zijn er nog de landen, die hoofdzakelijk uit nationale trots menen zich in de scheepvaart te moeten begeven. Daar in die gevallen óf geld. óf kennis van scheepvaartzaken ontbreekt, kan alleen een zeer vergaande steun van de over heid van het betreffende land uit komst bieden, aldus spr. verdwijnt door 101 jaar en nóg naar de stembus De oudste ingezetene van Gouda, me vrouw Dederika Geertruida Versloot Van Rooyen, die op de verkiezingsdag juist 101 werd, toog, nog bijzonder kwiek als zü is voor haar leeftijd, naar de stembus. Met trots vertelt zij, dat ze nog steeds geen dokter nodig heeft gehad. Ze heeft wel een huisdokter, maar die komt slechts op haar verjaardag om haar geluk te wensen. De oudste doch ter van mevrouw Versloot woont ook in Gouda en indien de gezondheid van de jarige zo blijft, zal deze dochter met haar man volgend jaar het unicum kunnen beleven, dat zij hun gouden huwelijksfeest vieren met moeder er nog bij! Militair bij oefening verdronken Gistermiddag te half twee is de 20- jarige ongehuwde dienstplichtig soldaat G. J. W. J. Harmeling uit Waalwijk in het Amsterdam-Rijnkanaal nabij Jut- phaas verdronken. Hij nam deel aan een oefening op de brug over het Amster dam-Rijnkanaal, toen hij van de brug viel en te water raakte. Hij behoorde tot de vijfde compagnie van het regiment Van Heutsz. Zege op Milan in verlenging Door een treffer van de linksbuiten Gento in de 19e minuut van de verlen ging heeft de ploeg van Real Madrid gisteravond in het Heysel-stadion te Brussel voor ongeveer 70.000 toeschou wers de A.C. Milan met 32 geklopt, en daardoor voor de derde maal beslag ge legd op de Europa beker. Na afloop van de reglementaire speel tijd was de stand 22. Schiaffino en Grillo hadden in de tweede helft raak geschoten voor Milan en Di Stefano en met 'n voorbeeldige techniek, met name punt van Gento was de bekroning van een wedstrijd die technisch op een hoog peil stond, doch waarbij het beide elf tallen voor doel aan de nodige stoot kracht mangelde. In de eerste helft gaf Real over het algemeen de toon aan. Maar de afwer king van de aanvallen bleef beneden de maat en het droge, harde schot dat de kroon op het werk moest zetten, ont brak. De Italianen, die meestal slechts Fasel 6, 9; M. Nijssen 7; W. Stouten 8; W. Teske 10. De Blauwkras In concours 168 vogels. Ie duif te 10.13.23 uur. P J. de Graaff 1; G. Grebel 2. 3: A. Kop 4; H. Moenen 5; P Hansen 6; W. v. d. Wel 7, 10; Chr. v. Weeren 8: Gebr GiJsman 9. Columba In concours 94 vcgels le duif te 10.23.. uur. G. D. J. Oude Elfe rink 1, 2. 4, 6, 10; H. Flippo 8; R. P. de Graaf 5, 7, 9. met drie of vier man in de voorhoede opereerden, schiepen zich meer kansen, die echter ook geen doelpunten oplever den. Zij gingen wat overhaast te werk en begingen bovendien de fout hun of fensieven te veel op de Zweed Liedholm te concentreren. En Liedholm had niet altijd gelegenheid zich aan zijn bijzon dere bewaking te onttrekken. Na de pauze kwamen de Milanezen aanstonds fel opzetten. Maar ook de Spanjaarden speelden met veel meer vuur en er kwam spanning in de strijd. Schiaffino. de Uruguese midvoor van Milan, opende de score in de 15e minuut, toen hij vrij voor doel kwam te staan. Even later trof Grillo met een scherp schot de lat. Na 30 minuten maakte Di Stefano. ook nu weer de beste man van Real, gelijk, en daarna stuwde hij zijn ploeg steeds weer ten aanval. Maar Mi lan vocht terug en nam zelfs opnieuw de leiding, toen Grillo bekwaam gebruik maakte van een goede kans. De Spaanse repliek liet zich niet wachten en Rial zorgde bijna onmiddellijk voor de gelijk maker. De beslissing viel, zoals gemeld, in de verlenging door toedoen van Gento. In beide ploegen opereerden spelers meteen voorbeeldige techniek, met name de Zuidamerikanen Santamaria en Di Stefano bij Madrid, en Schiaffino en Cucchiaroni bij Milan. De Zweed Lied holm blonk als regisseur, uit bij Milan in weerwil van zijn bewaking. De Frans- i man Kopa (Real) was aileen in één I helft zeer goed. Russische kredieten veer Joego-Slavië opgeschort De Sovjet-Unie heeft een krediet van ongeveer 700 miljoen gulden, dat Joego- Slavië twee jaar geleden beloofd was voor de bouw van een aluminiumfabriek, voor vijf jaar opgeschort, aldus is gis teren door de Joegoslavische regering bekendgemaakt. Een krediet van onge veer 440 miljoen gulden voor de bouw van twee kunstmestfabrieken, een krachtstation en voor de modernisering van drie mijnen is eveneens opgeschort. Het krediet van 700 miljoen gulden was door de Sovjet-Unie en Oost-Duits- land gezamenlijk verleend. Dit is de tweede keer, dat Russische en Oostduitse kredieten om politieke redenen zijn ingetrokken. Begin 1957, tijdens een Russisch-Joegoslavisch ge schil naar aanleiding van de Hongaarse opstand, maakte Moskou opschorting tot na 1960 bekend. Joego-Slavië pro testeerde en in de zomer van 1957 wer den de kredieten hersteld. Ditmaal heeft de Sovjet-Unie geen reden opgegeven voor het uitstel. Twee weken geleden stelde Moskou Joegosla- visch-Russische besprekingen uit, ter uitwerking van de bijzonderheden van een handelsovereenkomst voor 1958. Nieuwe elektrische trein tussen Wenen en Ziirich (Van onze Weense correspondent) De Oostenrijkse spoorwegen hebben een nieuwe elektrische trein in gebruik genomen, waardoor het traject Wenen- Zlirich in twaalf uur kan worden afge legd. Dat betekent een besparing van twee uur. De hoogste snelheid van 130 kilometer wordt herhaaldelijk en in een minimum tijd bereikt. De regeling van het temp» ligt echter niet rechtstreeks in de hand van de conducteur, maar wordt door de motor zelf overgenomen. Wanneer de machinist bijvoorbeeld op 120 kilometer inschakelt, zorgt de motor ervoor, dat die snelheid automatisch in de korst mogelijke tijd wordt bereikt. Datzelfde geldt natuurlijk ook bij het verminderen van vaart. De coupé's zijn comfortabel, maar eenvoudig ingericht. De trein beschikt niet over een aparte restauratiewagen. Wel is er in een van de rijtuigen een keuken ingericht van waar de reizigers in de coup» worden bediend. Daarom zijn de klaptafeltjes iets groter. De tariefverhoging voor deze trein is niet noemenswaard, want de prijs bedraagt een vierde van een vlieg tuigbiljet voor dit traject, 's Morgens om elf uur vertrekt men uit Wenen en een uur voor middernacht arriveert men in Ztirich. Over een maand een nieuwe Amerikaanse kunstmaan Voorzitter Richard Porter van het Amerikaanse programma voor kunstma nen heeft gisteren in Washington be kend gemaakt, dat Amerika over onge veer een maand opnieuw een poging zal doen een kunstmaan in haar baan te brengen. Voor dit jaar staan daarna nog vijf lanceringen van satellieten op het programma.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5