WEG VOOR DE GAULLE In Algerije begint men ongeduldig te worden Totaalbeeld van 63 grote gemeenten Socialisten zouden het minste van twee kwaden hebben gekoz en WEERBERICHT President Coty weigerde zijn medewerking aan een Volksfront H. Walenkamp Zn WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? T>B QAÜUE. Massale vluchten? 97ste Jaargang DONDERDAG 29 MEI 1958 No. 29451 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) De kogel is door de kerk, of beter het Elysée. In dit niet ontoepasselijk beeld kan de situatie worden samengevat, welke sinds gisteravond tien uur in de Franse politiek geschapen is, toen pre sident Coty aan de voorzitters van de beide Kamers der volksvertegenwoordiging: André le Troguer van de Nationale Vergadering (Tweede Kamer) en Gaston Monnerville van de Senaat, verzocht contact op te nemen met generaal De Gaulle met het doel een nieuwe regering te vor men. Officieel heette het in een verklaring van president Cotyi „teneinde met hem de voorwaar den te bespreken, waarop een regering zou kun nen worden gevormd", hetgeen in werkelijkheid betekende, dat er overleg gepleegd diende te wor den hoe de generaal de komende uren de macht zou kunnen overnemen. Een uiterst delicate ope ratie, omdat eergisteren in de Kamer nog gebleken De president zou de leiders van de drie voornaamste nationale partijen uit de Kamer. Mollet van de socialisten. Teitgen van de volbsrepublikeinen en Pinay van de conservatieven, gisteren tijdens een gesprek hebben gewaarschuwd, dat als zij De Gaulle niet zouden aanvaarden, alleen een regering met de communisten, dus een Volksfront, als mogelijkheid zou overblijven. De vorming van zulk een Volksfront druist tegen mijn geweten in, aldus Coty, en ik treed liever af dan dit te doen. Bovendien zou Coty gewaarschuwd hebben, dat hij openlijk de namen zou noemen van hen, die zich tegen De Gaulle verzetten, onder beschuldiging dat zij verantwoordelijk zouden zyn voor een burgeroorlog. Intussen bevinden vooral de socialisten zich in een uiterst onbehaaglijke positie, in de eerste plaats van wege onenigheid in hun gelederen over pro en contra De Gaulle, en ten tweede omdat de socialistische partijsecretaris Guy Mollet de man is geweest, die, op eigen houtje, in zijn functie van vice-premier twee dagen geleden een persoonlijke brief richtte aan generaal De Gaulle, waardoor diens tweede verklaring direct werd uitgelokt en de procedure van de machtsoverneming in werking gesteld. Voor een verbintenis met de commu nisten, die linea recta tot een „volksde mocratie" zou moeten voeren en waar toe de socialisten van die zijde onophou delijk werden uitgenodigd, gevoelt de meerderheid van het socialistische par tijbestuur weinig of niets. Wel rukten intussen gisteren de socialisten samen met de katholieken en de radicalen èn de communisten in een massa van 200.000 man op in Parijs om voor de re publiek en tegen De Gaulle te betogen. Onder de manifestanten herkenden we de oud-premiers Ramadier, en Mendès- France, vroegere ministers als Pineau, zelfs de huidige minister voor de cen suur Gazier en nog vele anderen, die nu de rijen met de communistische kop stukken Thorez en Duclos onder de ogen van het volk op straat hadden gesloten. De optocht leek overigens meer op een stille omgang dan op een politieke be toging en botsingen met de politie, die zich op de achtergrond der omringende zijstraten hield, zijn niet voor gevallen. De betoging vond haar climax op de Place de la Republique, waar mannen in de gestreepte pakken der vroegere concentratiekampen de driekleur hesen aan het enorme standbeeld, dat dit plein beheerst. Vliegtuigen vlogen de hele dag vrij laag over de stad met de klaarblij kelijke bedoeling de betogers te laten voelen, dat het leger ongeduldig begint te worden. Intussen waren de socialis tische leiders genoodzaakt tussen twee kwaden te kiezen en het lijkt nu toch wel, dat zij het minst kwade, generaal De Gaulle, gekozen hebben. is, dat ccn grote meerderheid van ruim twee derde der Kamerleden nog niet voelde voor een bewind van de generaal. Na langdurige be sprekingen tussen de partijen, het staatshoofd en de vrijwillig demissionaire premier Pflimlin was de president met lood in de schoenen tenslotte over de brug gekomen: de brug om de generaal- bevrijder te ontmoeten. Zij, die de president dezer dagen van nabij hebben gezien of ontmoet, zijn allen diep onder de indruk van de aangrijpende gewetensstrijd, die hij heeft moeten voeren. Her haaldelijk zou hij in geween zijn uitgebarsten tijdens de besprekingen, die hij heeft gevoerd en welke leiden zouden tot het einde der Vierde Republiek, als wier hoeder hij, René Coty, ten slotte fungeerde. Vandaag zou Coty zich in een speciale boodschap tot het parlement richten. De Gaulle zou de afgelopen nacht ech ter de mogelijkheid zijn onderzocht van een tijdelijk bewind van de generaal, die zich dan belasten zou met een rege ling van de Algerijnse kwestie en een hervorming van het staatsbestel. De autoriteit van De Gaulle steunt uitsluitend op zijn roemvol verleden op de historische diensten, die hij zijn land tijdens en na de oorlog bewezen heeft. Zijn eerste opgave zal zeker zijn de een heid van de staat en het grondgebied weer te herstellen. De brug met Algerije te slaan en de rebelse generaals weer tot gehoorzaamheid aan het centrale gezag te dwingen. Die taak zal hij, zo mag worden gehoopt, vermoedelijk wel tot een goed einde kunnen brengen. Welke oplossing hem voor Algerije voor ogen staat, is overigens ook r.og onbekend, al mag men hopen, dat hij een einde aan de heilloze oorlog zal weten te maken door voor het Algerijnse volk tenminste enig perspectief te openen. Voor de rest tast men in het duister. Men kent zijn uiterst geringe geestdrift voor de Euro pese eeriheidspolitiek en voor het Atlan tisch Pact en gevreesd moet worden, dat op die twee gebieden De Gaulle's weder- verschijnen in Parijs, zeer ingrijpende gevolgen zal kunnen hebben. In de ka tholieke Kamerfractie moet oud-pre mier Robert Schuman. „de vader van Europa" zich gisteren over deze geva ren al zeer verontrustend hebben uitge laten. Onbekend is eveneens, welke rol De Gaulle de partijen en het parlement denkt toe te bedelen, ofschoon ook op die punten optimisme nauwelijks ge rechtvaardigd lijkt. Gistermiddag om enkele minuten voor zes reed Koning Boudewijn van België in een gesloten auto de kekken van de paleistuin te Soest- dijk binnen. Slechts enkele tiental len personen waren getuige van dit begin van een tweedaags informeel bezoek aan de Nederlandse konink lijke familie. Voor het bordes van het paleis werd de Koning hartelijk begroet door Prins Bernhard. waar na in de appartementen van de Ko ninklijke familie de begroeting volg de tussen Koning Boudewijn en Ko ningin Juliana Direct hierop maak te het gezelschap een wandeling door de tuin. Koning Boudewijn was gekleed in een blauwgrijs kos tuum en droeg een zonnebril. „Stille omgangin Parijse straten Gisterochtend had het staatshoofd, nadat hij in de nacht van dinsdag op woensdag het ontslag van de regering- Pflimlin, die door het parlement uitein delijk niet was weggestemd, slechts met grote tegenzin aanvaardde, generaal Ca- troux, een der oudste compagnons van De Gaulle en kanselier van het Legioen van Eer, met een bijzondere missie naar Colombey gezonden. Generaal Catroux, die in 1956 door de regering-Mollet- Mendès France tot minister voor Alge rije was benoemd, doch door de colons wegens zijn liberale opvattingen niet ge accepteerd werd, had opdracht gekregen zich bij De Gaulle te informeren over een aantal essentiële punten van zijn toekomstige regeringsprogram. Ook maarschalk Juin bracht nog een bezoek aan Colombey, evenals het vroe gere staatshoofd Vincent Auriol, die hoogst belangrijke koeriersdiensten tus sen De Gaulle en Coty moet hebben ver richt. SOLEX bromfietsen TURFMARKT 5 Minder zonnig De Bilt vrwroht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig later verander lijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Overdag iets min der warm. (Opgemaakt te 11.15 uur). 30 MEI Zon op: 4.28 uur; onder: 20.47 uur. Maan op: 17.54 uur; onder: 3.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.34 en 13.07 u. Laagwater te 9.36 en 21.18 uur. Advertentie WORDT BIERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- Zie pag. 2, eerste blad Van lie Gaulles program is niets met zekerheid bekend Frankrijk staat nu dus op het punt zijn lot toe te vertrouwen aan een sterke man om na twaalf jaar wanbeleid weer orde op zaken te komen stellen. Van zijn programma, zo dat al op schrift staat, weet niemand eigenlijk iets met zeker heid af. Tussen de Kamerpresidenten en KttbintHJorm o-ivjur Tï-e-jzicUrtt Tm<*%ae pet-' httegt' - düMJiot, cÜêtkL CMtnenoutl TW a£s (xrrr^cMlur. Gereed voor eventuele actie Huiveringwekkend bekende verschijnselen (Van onze reisredacteur in Algerije) Met grote zelfverzekerdheid wachten de tegenregering en de Franse bevolking in Algiers op het moment, dat generaal De Gaulle in Parijs de macht zal overnemen. Die zelfverzekerdheid berust vooral wel op de militaire middelen, die de generaals en het comité van openbaar welzijn in Algerije nu ter beschikking staan. Tientallen militaire transportvliegtuigen staan gereed om de paraat gehouden valscherm troepen, zo het nodig is, onmiddellijk naar Frankrijk over te brengen. Voor die massale vluchten zouden zich twee aanleidingen voor kunnen doen: le. De geringe kans. dat De Gaulle de nieuwe regering niet zal vormen. Dan zullen de samenzweerders in Al giers met hun mede-complottanten in Frankrijk, vooral in het zuiden, vrij wel zeker een militaire greep doen naar de macht in Parys. In kringen der tegenregering in Algerye spreekt men reeds openlijk van „de reis naar de overkant". Men heeft trouwens al pamfletten over Zuid-Frankryk uit geworpen. 2e Wanneer De Gaulle op normale wyze aan de macht komt, houdt de tegenregering in Algiers zich gereed om in te grijpen indien het verzet der linkse groepen in Frankrijk tot ern stige moeilijkheden zou leiden. Rustige dag Algiers had gisteren voor het eerst sinds de geboorte van de comité's van openbaar welzijn een rustige dag zonder demonstraties. Maar het geestdriftig amateurisme, dat velen hier aan het verzet uit de oorlog herinnert, blijft hangen. Deze stad vol bloemen, die zich koestert in verrukkelijk zonnig weer, is van onder tot boven behangen met tri colores, Lotharinger kruisen en V-te kens. En op de gezichten van de Fran sen hier, zelfs op de harde bruinver brande tronies der parachutisten, ligt de haast vrolijke zorgeloosheid van mensen, die hun keuze hebben gedaan. Die vrolijkheid blijkt zelfs aanstekelijk te werken op de Mohammedanen, hoe wel de verhalen over een Frans-Moham medaanse verbroedering op z'n minst sterk overdreven zijn. Die verbroedering beperkt zich tot handig georganiseerde en soms afgedwongen demonstraties, waaraan slechts een bijzonder kleine minderheid van harte deelneemt. Vastbesloten De vastbeslotenheid van de Franse colons en troepen in Algerye, het avon tuur koste wat het kost door te zetten, is ongetwijfeld waar. Men voelt haast sympathie voor het plotseling opgelaaide élan, maar gelijktijdig voelt men de sterkste twijfel aan de figuren, die het ontketend hebben. Want één ding is zeker: Deze „spontane volksbeweging" is het resultaat van een samenzwering. Nieuwe luidsprekers voor draadomroep De PTT overweegt, aan de aangeslo tenen op het draadomroepnet desge wenst andere luidsprekers ter beschik king te stellen. De nieuwe luidsprekers zouden voorzien zyn van kleine verster- kertjes. waardoor het de huurders van zulke apparaten mogelijk zou worden, ze behalve voor hun draadomroepaan sluiting ook te gebruiken in combinatie met een platenspeler. Met de thans in gebruik zijnde luidsprekers is dat niet mogelyk. Het is beslist niet de bedoe ling van de PTT, zelf ook platenspelers te gaan verhuren aan abonnees van d« draadomroep, aldus de voorlichtings dienst van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. die zorgvuldig en sinds lange tijd werd voorbereid. De samenzweerders hebben kans ge zien het verlangen naar de grote en sterke man, die de Franse politiek moet saneren, de bezorgdheid der Fransen in Algerye, en het ongeduld van het leger, in een zeer gevaarlijke richting te kanaliseren. Het woord fascisme gaat in dit ver band wat ver, maar in het beleid en in de toon van Soustelle en zijn vrien den in de massale demonstraties op straat doen zich huiveringwekkend bekende tendenzen voor. Stemmen Percentages Raden '53 Kamer '56 Staten '58 Raden '58 Raden '53 Kamer '56 Staten '58 Raden '58 970.109 1.139.254 1.025.267 971.832 35.99 39.46 35.10 33.02 Prot. Chr. Partijen 597.499 572.495 613.370 585.280 22.16 19.83 21.00 19.89 K.V.P. K.N.P. 1953) 560.823 579.611 605.668 605.971 20.81 20.08 20.74 20.59 307.089 321.511 434.648 510.317 11.39 11.14 14.88 17.34 C.P.N 235.543 221.596 190.726 164.044 8.74 7.68 6.53 5.58 - 27.001 38.353 0.93 1.30 Overige lijsten 24.585 52.312 23.963 67.106 0.91 1.81 0.82 2.28 Totaal 2.695.648 2.886.779 2.920.643 2.942.903 100.00 100.00 100.00 100.00 DU nummer bestaat uit 16 pagina's Bovenstaand .Totaalbeeld van 63 grote gemeenten'' geeft een enigs zins betrouwbaar beeld van de politieke ontwikkeling in ons land zoals die vorm heeft gekregen in de gemeenteraadsverkiezingen Een ..totaaluitslag" voor het gehele land is niet te geven. Vooral in de kleinere van de meer dan duizend gemeenten in ons land hebben lijsten deelgenomen die niet gerangschikt kunnen worden onder enige grotere groepering zoals de landelijke politieke partijen. Bovendien kwamen vooral in kleinere gemeenten vele lijsten uit in combinaties die een enigszins betrouwbaar totaalbeeld onmogelijk maakten. Tenslotte zou een totaalbeeld van het land een scheef beeld van de algemene poli tieke ontwikkeling geven omdat vooral bij gemeenteraadsverkiezingen plaatselijke toestanden en belangen een grote rol spelen. Deze argumenten spelen een iets minder grote rol in de grote ge meenten. Doch ook een totaal overzichtt van de 86 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners bleek nog niet mogelijk te zijn. Een poli tieke „temperatuurmeting" was alleen mogelijk door de samenvatting van de resultaten in 63 gemeenten van boven de 20.000 inwoners, waarbij dan nog de Prot. Chr. partijen (AR. CHU, SGP en GPV) ge combineerd moesten worden omdat deze partijen in vele der 63 verge lijkbare gemeenten met gecombineerde lijsten uitkwamen. Het bijgaande totaalbeeld omvat de resultaten in de volgende 63 ge meenten: Alkmaar, Almelo. Alphen a. d. Rijn, Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn. Arnhem. Assen, Baarn, Barneveld, Beverwijk, De Bilt, Bussum, Delft. Deventer, Doetinchem, Dordrecht, Ede, Emmen, En schede. Epe, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Haarlem mermeer. Hardenberg, Heemstede. Heerenveen, Den Helder, Hellen- doorn, Hengelo, Hilversum, Hoogezand-Sappemeer, Kampen. Leeu warden. Leiden. Middelburg. Nieuwer Amstel, Nijmegen, Óntswedde. Oss. Rheden. Ridderkerk. Rotterdam. Rijswijk. Schiedam. Smallinger- land. Sneek. Soest. Utrecht. Velsen. Vlaardingen. Vlissingen. Voor burg. Wageningen. Wassenaar, Winterswijk. Zaandam. Zeist, Zutphen en Zwolle.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1