IN PARIJS REKENT MEN REEDS MET MACHTSOVERNEMING VAN DE GAULLE Generaal bracht kort bezoek aan de hoofdstad - Gesprek met Pflimlin WEERBERICHT Rode vakbond roept staking uit Enige opstandelingenleiders op Celebes gearresteerd WASHINGTON VERVULD VAN HOOP, VERTROUWEN, VREES Later op ZON! 97»te jaargang DINSDAG 27 MEI 1958 No. 29449 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro n Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie 21507 Dramatische ontwikkeling in Frankrijk Overzicht der gebeurten issen 1. Zaterdag jl. maakt een groep parachutisten onder leiding van de rechts-radicale afgevaardigde Arrig- hi zich op het eiland Corsica bin nen het uur meester van de hoofd stad Ajaccio. Een detachement re publikeinse gardisten, dat in allerijl per vliegtuig door de regering naar het eiland wordt gestuurd, wordt door de rebellen op het vliegveld zonder protest of tegenstand ontwa pend. 's Avonds is het gehele eiland in handen van de opstandelingen en sinds vannacht is een kolonel, die door generaal Salan in Algiers werd aangesteld, met alle burgerlijke en militaire bevoegdheden belast; 2. de regering in Parijs is zaterdag en zondag bijna onophoudelijk bij een en besluit de beide Kamers van het parlement in speciale zit ting voor de tweede pinksterdag (dus gisteren) des morgens 10 uur bijeen te roepen; 3. de censuur wordt nu daad werkelijk ingesteld. Op alle kranten worden in de nacht van zaterdag op zondag censors geïnstalleerd; 4. een eskader van de Franse vloot in de Middellandse Zee, die juist deelneemt aan manoeuvres in Atlantisch verband, koerst plotseling in de richting van Algerije; de Fran se admiraal Auboyneau, die de At lantische vloot in de Middellandse Zee onder zijn bevel heeft, begeeft zich persoonlijk naar Malta, geruch ten circuleren in Parijs, dat de Fran se vlootvoogd de Amerikaanse gene raal Norstad daar van zijn beslissing in kennis heeft gebracht zich bij het comité-Salan in Algiers aan te slui ten; 5. een der leden van de staf van minister-president Pflimlin confe reert een half uur lang met generaal De G au lie in Colombey; 6. in rechtse kringen wordt de roep om De Gaulle steeds luider, nadat vrijdag jl. generaal Massu in Algiers al heeft voorspeld, dat Pflimlin deze week plaats zal moeten maken voor De Gaulledrie der vier c ons er - v atieev e ministers zijn voor de zoveelste maal uit het kabinet ge treden, maar niemand interesseert zich meer voor de vraag, of ze dit keer opnieuw op hun beslissing terug komen; 7. op het Elysée vindt een langdu rige ontmoeting plaats tussen het staatshoofd René Coty en pre mier Pierre Pflimlin; 8. bekend wordt gemaakt dat ge neraal De Gaulle zijn buitengoed maandag in de late namiddag heeft verlaten en op weg is naar Parijs; des avonds om tien uur wordt de aankomst van zijn auto in Parijs ge meld; men verwacht een ronde-ta felconferentie tussen de voornaam ste partijleiders en De Gaulle onder leiding van president Coty; die mo gelijk beslissende samenkomst zou voor vandaagdinsdag, op het pro gramma staan; 9. gevechten aan de Tunesisch-Al- gerijnse grens bij Remada, waar vijf Franse soldaten sneuvelden, doen de spanningen tussen Frankrijk en Bourguiba opnieuw stijgen; Bourguiba maakt bekend, dat hij het Franse bombardement op Sakiet van verscheidene weken geleden nu de finitief bij de Veiligheidsraad aan hangig zal maken, begeleid met een verscherpte klacht tegen Frankrijk; 10. censuur Zwitserse, Engelse en Amerikaanse kranten met berich ten over de gebeurtenissen in Alge rije ivorden in heel Frankrijk in be slag genomen: 11. ook op Frans grondgebied, met name in het departement van de Pyreneeën, treden sinds maan dag de eerste comitè's van openbaar welzijn op; een professor uit Toulou severdacht van opstandige neigin gen, wordt in arrest gesteld; de re publikeinse partijen en organisaties richten bij wijze van repliek in ver schillende plaatsen van Frankrijk actie-comité's tegen het fascisme op; 12. het communistische vakver bond C.G.T. proclameert de algeme ne staking, die vanmiddag om 2 uur zou worden ontketend; de so cialistische en r.-k. vakcentrales sluiten bij deze proclamatie welis- icaar niet aan, doch roepen van hun kant hun leden op tot andere acties, korte stakingen, eveneens als protest tegen de fascistische agitatie; 13. de oud-minister voor Algerije Robert Lacoste zendt een lang te legram naar generaal De Gaulle om hem te bezweren tenminste de ini tiatiefnemers van het komplot in Corsica openlijk aan de kaak te stel len; de generaal blijft zwijgen 14. generaal De Gaulle zou volgens berichten van hedenochtend tot een inleidende afspraak" met afgezan ten van de regering-Pflimlin zijn ge komen over de voorwaarden voor een (Van onze Parijse correspondent) De ontwikkeling der gebeurtenissen in Frank rijk voltrekt zich sinds het einde van vorige week en de beide pinksterdagen nu met zo'n versnelde pas, dat wij ons op het ogenblik, dat wij deze regels telefoneren (dinsdagochtend) al wel ern stig moeten afvragen, of ze niet reeds weer lang door de feiten zullen zijn achterhaald vóór ze onder de ogen van onze lezers komen. De feiten en gebeurtenissen uit deze twee laatste dagen zijn bovendien zo overstelpend talrijk, gewichtig en ook gecompliceerd geweest, dat we wel genood zaakt zijn ze eerst puntsgewijze en zoveel mogelijk in chronologisch verband op te sommen. Hiervoor zie men de kolom hiernaast: „Overzicht der ge beurtenissen". Al deze punten roepen tezamen een tamelijk volledig beeld op van de toestand, die vanmorgen vroeg in Frankrijk heerste. Het is het dramatische klimaat van deze zelfde situatie, waarin het par lement gisteren bijeen kwam. Premier Pflimlin hield een korte toespraak, waarbij hij op vast beraden toon de afgevaardigden verzocht maat regelen tegen hun collega Arrighi te nemen. Na een langdurig debat, waarbij de rechtse vleugel opnieuw van haar aarzelingen blijk gaf tegen de rebellen op te treden, werd tenslotte met 428 tegen 119 stemmen besloten Arrighi van zijn par lementaire onschendbaarheid te ontheffen. Tegen de rechtse Gaullist Soustelle, die in Algerije nu de lakens uitdeelt, werd echter geen enkele maat regel genomen. Hedenochtend zou de Nationale Vergadering weer bijeenkomen om over de grondwetswijzigingen te beraadslagen, welke, zoals men zich herinnert, de rege ring de vorige week in alle haast ontwierp. Men vraagt zich echter af of de restauratie van de Vierde Republiek, waarvoor die grondwetshervorming als steigers zou moeten dienen, onder de huidige, hoogst dramatische omstandig heden, waarbij het gebouw in al zijn voegen kraakt, nog tot enig resultaat zal kunnen leiden. Tijdens zijn bezoek aan Parijs zou generaal De Gaulle ook met premier Pflimlin zelf gesproken hebben. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen zouden bij de besprekingen „bevredigende voortgang" zijn gemaakt ten aanzien van de rege lingen voor een eventuele overneming van het bestuur maar een afgerond akkoord zou nog niet zijn uitgewerkt. worpen. Een openlijke aanval tegen de republiek werd door hen ingezet en zij weten, dat zij een nederlaag vermoede lijk met hun hoofd zullen moeten beko pen. Ook voor hen is De Gaulle de enige, die hen misschie nog zal kunnen redden. Over en weer worden uit Parijs en Algiers via de radio-stations myste rieuze of surrealistische boodschappen „de oase ligt in de Saharaen „de soeplepel staat in de suikerpot uitgezonden, bestemd voor de resp. geheime agenten. De kranten verschijnen in verdunde uitgaven en kleinere oplagen en gisteren stonden er lange rijen mensen voor de kiosken in de rij om nog een dagblad te bemachtigen. De censuur laat haar spo ren nu ook duidelijk achter in de pers en op verschillende pagina's staan open plekken van berichten,die verboden werden. Voltrekt doodstrijd zich zonder pijnen? Intussen verscherpen ue posities zich dus van uur tot uur en wordt het in gelijk tempo steeds waarschijnlijker, dat generaal De Gaulle nu op het punt staat de macht opnieuw in handen te nemen. Ook in de linkse kringen van het parle ment begint men in te zien en toe te geven, dat De Gaulle misschien nog het enige alternatief kan leveren voor een formele burgeroorlog en een nationaal bloedbad. Georges Boris, een naaste medewerker van oud-premier Pierre Mendes-France, die vorige week nog scherpe woorden richtte aan het adres van De Gaulle, heeft de afgelopen da gen eveneens een persoonlijk onderhoud met de generaal gehad. Bijna dagelijks brengen legervliegtuigen een eresaluut aan de generaal, over wiens landgoed de piloten vliegen in de vorm van het kruis van Lotharingen, waaronder De Gaulle tijdens de oorlog zijn weerstandsactie voerde. Voortdurend scherper worden ook de verhoudingen tussen Parijs en Algiers. Soeplepel in suikerpot In Algerije hebben de generaals nu alle wettelijke scrupules over boord ge- Onverschilligheid geweken Ofschoon er op Frans grondgebied nog geen enkel incident schijnt te zijn voor gevallen en het publiek zich ogenschijn lijk kalm houdt, is de onverschilligheid, die vorige week nog overal scheen te heersen, toch wel geweken. De uittocht van auto's uit Parijs was deze pinkster dagen no~ veel groter dan met Pasen jl., maar men begint zich nu toch wel af te vragen, waar het heen gaat met Frankrijk. Niemand die het zeggen kan. In de kerken wordt gebeden voor de redding van het vaderland. Het lijkt waarschijnlijk dat de regering of het parlement er binnen enkele dagen of uren in berusten zal, die redding aan generaal De Gaulle toe te vertrouwen. De laatste uren van de republiek heb ben geslagen. Voor het moment durft men nog sleets hopen, dat de dood strijd zich verder zonder stuipen of pijnen zal mogen voltrekken. De houding van de vloot Een apart onderwerp van speculatie vormde de houding van admiraal Auboy neau, de bevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in het westelijk bekken van de Middellandse Zee, van wie reeds eerder was gezegd dat hij gunstig be kend staat tegenover de beweging voor openbaar welzijn. Toen hij uit Algiers op het vliegveld op Malta aankwam, voor een bespreking met Franse officie ren, werd hij verwelkomd door officieren van de Franse Marine, die het Lotha- ringse kruis op hun uniform droegen. Zondagavond vertrokken eenheden van Nieuwe tegenregering in Menatlo ingesteld Vijf vooraanstaande leiders van de opstandelingen zijn gearresteerd en worden door de veiligheidsdienst in Makassar vastgehouden, aldus is officieel te Makassar meegedeeld. De chef-staf van het militaire commando van Zuid- en Zuid-Oost Celebes wilde niet de namen van de gearresteerden noemen. Volgens betrouwbare bronnen bevinden zich echter onder hen de leger-stafchef van het Oostindone- sische commando en de minister van Voorlichting van de opstandelingen-regering, luitenant-kolonel Mohammed Saleh Lahade. Een andere gearresteerde opstande lingenleider is volgens deze bronnen de minister van Godsdienstzaken, Mochtar Lintang. Naar verluidt zijn zij uit hun huis te Pakkae in Parepare (Zuid-Celebes) weggehaald. De woordvoerder van het militaire commando op Borneo heeft meegedeeld dat ook op Borneo opstandelingenleiders zijn gearresteerd. Sommigen van hen waren lid van het oudstrjjderslegioen. „Werkkabinet" onder Warouw Volgens Radio-Menado heeft de In donesische tegenregering de instelling van een „werkkabinet" aangeko. .igd, dat zijn zetel heeft in Menado. Dit ka binet zal werkzaam zjjn totdat de revo lutionaire regering weer bijeen zal kun nen komen. Kolonel Warouw is in de nieuwe regering waarnemend minister president en minister van Wederopbouw, Industrie en Defensie. Volgens Radio-Menado zal kolonel Warouw over enkele dagen het program van het nieuwe kabinet bekendmaken. Het houdt volgens dit radiostation in een verbod van het communisme, het verdrijven van het regime van Soekar- no, volledige autonomie aan de buiten gewesten, juiste financiële verhoudingen tussen de centrale regering en de pro vincies, herstel van de nationale een heid en regeling van het geschil over Nieuw-Guinea onder toezicht van de V.N. Radio-Djakarta heeft gisteren gemeld, dat de troepen der Centrale regering de opstandelingen troepen op Halmaheira, in de noordelijke Molukken, hebben om- de Franse vloot, die na een oefening in de Middellandse Zee de haven van La Valetta (Malta) waren binnengevaren, onverwacht weer hier vandaan. Eerst werd gezegd dat de schepen het vliegdekschip Lafayette en drie torpe- dobootjagers naar Frankrijk waren teruggeroepen. Maandag kwamen deze schepen echter te Bone in Oost-Algerije aan. Dit viel samen met een bezoek van generaal Massu en Jacques Soustelle, leiders van de beweging voor openbaar welzijn, aan Bone en andere plaatsen in Oost-Algerije. Het ministerie van Defen sie te Parys verklaarde dat alle Franse oorlogsschepen, die aan de geallieerde oefeningen in de Middellandse Zee heb ben deelgenomen, bewegingen uitvoerden volgens orders van het ministerie. In Algiers verklaarde Guerin, stafchef van admiraal Auboyneau: „Alle schepen van de Franse vloot gehoorzamen Parijs". Admiraal Auboyneau bleef op Malta. Amerika en Frankrijk Liever De Gaulle dan een Volksfront (Van onze Amerikaanse correspondent) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken rekent thans ernstig met de mogelijkheid, dat De Gaulle in Frankrijk aan de macht zal komen. Men beseft, dat het weinig zou uithalen, en alleen kwaad bloed zou zetten, indien Amerika zich ging bemoeien met Frankrijks interne problemen. Een eventueel succes van De Gaulle ziet men in Washington tegemoet met een mengsel van hoop, vertrouwen en vrees: hoop, dat De Gaulle een oplossing zal vinden voor het conflict met Algiers; vertrouwen, dat De Gaulle Frankrijk in de NAVO zal houden, al zou dit land onder de generaal-bevrijder ook een lastiger bondgenoot worden, en tenslotte vrees, dat onder De Gaulle het Franse nationa lisme zulk een herleving zou beleven, dat inschakeling in Europa ernstig zou worden bemoeilijkt. Ongerustheid over de gevechten in Tunesië Juist omdat men toch weinig kan uit richten, toont officieel Washington een bijna demonstratieve gelatenheid. Het moet evenwel worden gezegd, dat het merendeel der Amerikanen liever De Gaulle aan de macht ziet komen, dan dat Frankrijk geregeerd zou worden door een Volksfront, waarin de commu nisten een grote rol zouden spelen. Amerika toont zich op dit ogenblik het meest ongerust over de gevechten in Tunesië. Langs diplomatieke weg dringt Amerika op matiging aan, doch het is moeilijk uit te maken, aan wie de Franse militaire bevelhebbers in Tunis thans gehoorzamen. Indien Tunesië de zaak voor de Veiligheidsraad brengt, zou Ame rika zich gedwongen kunnen voelen dit land te steunen. Dit zou de relaties met Frankrijk, en vooral met een Gaullis tisch Frankrijk zeer veronaangenamen. Vandaar dat Amerika gaarne zou zien. dat Tunesië opnieuw bereid is deze zaak in de Veiligheidsraad niet op de spits te drijven. singeld. De opstandelingen werden uit Djailolo, de hoofdplaats van noordelijk Halmaheira, verdreven naar de destijds door de Japanners aangelegde verdedi gingslinies. Verwacht wordt, dat de op standelingen zullen trachten zich tot guerillabenden te organiseren. Volgens de jongste berichten uit Noord- Celebes zouden daar vier schepen van de opstandelingen tot zinken zijn ge bracht en 50 rebellen zijn gedood tijdens de luchtaanvallen, die de luchtmacht der Centrale regering in het begin van deze maand heeft uitgevoerd. Bezetting eilandengroepen In een communiqué van het Indonesi sche leger is zondagvond meegedeeld, dat regeringstroepen op 21 mei de eilan dengroepen Sangi en Talaoed, ongeveer 160 km. ten noorden van Menado, hebben bezet. Men ondervond geen verzet van opstandelingenstrijd'kradhten. Tijdens en na de bezetting kregen de regerings troepen steun van de bewoners op de eilanden, aldus het communiqué. Antara meldt dat het opperbevel een einde heeft gemaakt aan de ruilhandel vanuit Zuid-Sumatra en heeft bepaald dat Djakarta in de toekomst instructies zal geven voor de export. Activiteit der opstandelingen Een onbekend radiostation der Indo nesische opstandelingen heeft gisteren gemeld, dat troepen der opstandelingen een aanval hebben gedaan op het spoor wegstation van PajaKoemboeh, in West- Sumatra, alsmede op een vrachtwagen- convooi van het centrale leger, dat Pa- jakoemboeh binnenreed. Aan de zijde der regeringstroepen viel een aantal slachtoffers, aldus de radio. Voorts waarschuwde de radio de be volking uit de buurt te blijven van de door de regeringstroepen bezette steden in West-Sumatra, en de wegen die deze steden onderling verbinden. Dit is „oor logsgebied" aldus de uitzending. "Mevrouw Kawilarang, de echtgenote van de opperbevelhebber der opstandige troepen in Indonesië, kolonel Kawila rang, is gisteren vanuit Manilla in Sin gapore aangekomen, vergezeld van haar twee kinderen en een kindermeisje. Mevrouw Kawilarang deelde hede, niet te weten, waar haar echtgenoot zich thans ophoudt Zij had hem het laatst in Washington gezien, nu twee maanden geleden. Premier Djoeanda van Indonesië heeft zaterdag het nieuwe bureau voor econo mische stabilisatie, dat 8 mei in het leven werd geroepen, officieel geïnstal leerd. Het bestaat uit ambtenaren van verscheidene ministeries en officieren. Premier Djoeanda, die het voorzitter schap bekleedt, verklaarde, dat het bu reau spoedig maatregelen zou nemen om de economische en financiële toe stand te verbeteren. Publikatie raadsverkiezing Zoals gebruikelijk zullen wij morgen avond na afloop van de verkiezingen van de Leidse gemeenteraad de uitslag zo spoedig mogelijk op de publikatie- borden voor ons bureau aan de Witte Singel bekendmaken. Deze bekendmaking zal worden opge luisterd door grammofoonmuziek, ter wijl zo veel mogelijk ook uitslagen van elders zullen worden gepubliceerd. eventuele overneming van het lands bestuur indien president Coty hem daartoe een verzoek zou doen. De generaal, die gisteravond in Parijs aankwam, keerde later naar zijn landhuis in Colombey-les-deux- Eglises terug. Naar verluidt houdt hij zich gereed om zo nodig in de loop van vandaag weer naar Parijs te gaan. Zaterdag is Prins Bernhard van zijn Canadees-Amerikaanse reis in ons land teruggekeerd. Koningin Juliana. Prinses Beatrix, en Piinses Marijke waren naar Schiphol ge komen om hem te begroeten. De Koninklijke Familie met ir. I. A. Aler. de president-directeur van de KLM, op het vliegveld Opruiming laatste opstandelingen De troepen der Indonesische Centrale regering hebben een offensief ingezet tegen opstandige elementen in het zuid westelijk deel van Celebes, aldus deelde Radio-Djakarta gisteravond mede. Tij dens dit offensief werden in Pare Pare, Prijs van f. 50.000 In de 539e staatsloterij vierde klasse, vijfde lijst is een prijs van f. 50.000,— gevallen op no. 15839. ongeveer 160 kilometer ten noorden van Makassar, verscheidene opstandelingen gevangen genomen of gedood. Dit was de eerste officiële aanwijzing, dat de opstandige beweging van Noord- Celebes zich thans heeft uitgebreid tot het zuidelijke deel van dit eiland. Radio-Djakarta citeerde de militaire woordvoerder in Djakarta, die heeft medegedeeld, dat versterkingen naar Pare Pare zijn gezonden om de laatste opstandige elementen op te ruimen. Advertentie H. Walenkamp Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Zwakke wind. Weinig verandtring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 MEI. Zon op: 4.30 uur; onder: 20.44 uur. Maan op: 15.15 uur; onder: 2.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 11 en 23.32 u. Laagwater te 6.21 en 19.11 uur. Het wordt weer beet Bereid u voor. monteer nog «nel een bestaat alt 14 pagina's.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1