Afscheid kapitein De Graaf van Leger des Heils te Leiden „EX ORIENTE LUX" VIERDE EEN KWART EEUW BESTAAN Leidse Toneelvereniging D.O.B. bestaat kwart eeuw Prot. Chr. Groep Voorschoten LUST 2 DINSDAG 27 MEI 1958 Zondagavond had in het legergebouw aan de Hooigracht het afscheidplaats van de bevelvoerend officier van het korps Leiden van het Leger des Heils, sr. kaptein A. de Graaf en echtgenote. De kapiteins de Graaf vetrekken bin nenkort naar Eindhoven om daar hun werk voort te zetten. Voor de laatste maal leidde de kapi tein deze dienst en hield een korte in leiding over 2 Corinthiërs 13 13, „De genade der Heren Jezus Ohristus en de liefde Gods. en de gemeenschap des Heiligen Geestes zij met U allen". De eerste gedachte van deze tekst is die van de genade. Genade betekent voor de christen niet, dat God het verkeerde door de vingers ziet, maar het betekent: veroordelen. Alleen aan een veroordeel de wordt genade verleend. In plaats van de dood ontvangt hij heet euwige leven. Hiernaast staat de liefde van God, die zó groot is dat Hij zijn Zoon naar de aarde heeft geztonden om de zondaars te ver lossen. Tot slot spreekt deze tekst van de gemeenschap van de Heilige Geest. Zonder deze gemeenschap kan geen kind van Christus leven. Kapitein de Graaf wees ook op het pinksterevangelie in verband met de tekst uit de Corin- thiërbrief. Christus kon niet op aarde blijven, maar zijn taak was om bij de Vader voorspraak te doen voor de zon daars. Voor de achtergeblevenen bleef een moeilijke weg over. maar de Leidsman Van de Sleutelstad naar de Licht stad. Kapitein en mevr. A. de Graaf die naar Eindhoven vertrekken en gelijktijdig tot majoor zijn bevor derd. (Foto L.D./Van Vliet) gaf hen de belofte van de Heilige Geest, die voor eeuwig bij hen zal blijven. Ka pitein de Graaf sprak de hoop uit dat allen door deze Heilige Geest als ver nieuwde mensen de wereld in zouden gaan, om zó te getuigen van de komst van zijn Koninkrijk. De heer Verkerk, afgevaardigde van ed contactcommissie voor evangelisatie werk in Leiden opende de rij van spre kers die allen woorden van erkentelijk heid uitspraken voor het werk van de beide kapiteins in de afgelopen zestien maanden. Majoor Hach sprak namens de Reclas- seringsafdeling uit Den Haag en wenste de kapitein Gods zegen toe bij het werk in de lichtstad. Ook de jeugdsergeant. de leidster der zangbrigade en de secretaresse van de gezinsbond richtten allen een kort per soonlijk woord tot de scheidenden. Kapi tein de Graaf sprak aan het eind van de dienst zijn dank uit voor de medewer king, die hij in Leiden ondervonden had waarna de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze besloten werd. Stemt niet op lijst 7! Kandidaatstelling was als „grap" bedoeld Ondergetekenden verklaren: De indie ning van de T.E.R.A.-Hjst voor de Leidse gemeenteraadsverkiezing geschiedde met geen enkele motief. Alle persberichten die enige motivering insinueerden, wa ren onjuist. Evenwel heeft de indienning van de kandidatenlijst het volgende aangetoond: snelle reacties van de pers en soepel reageren van overheidsinstanties en het gevoel voor humor van de Leidse kiezer. Bovendien heeft de indiening het den ken van de Leidse bevolking over het algemeen kiesrecht gescherpt. Het is zinloos uw stem op lijst 7 uit te brengen, omdat met het aantonen van het bovengenoemde elk motief tot voort bestaan ontbreekt. We zijn ervan overtuigd dat dit ver blijdend nieuws voor de kizers is, omdat de keuze uit 6 partijen al moeilijk ge noeg is. (w.g.) H. L. BOTER A. J. F. A. KERST D. M. BAKKER Naschrift van de Redactie. Geheel en al in overeenstemming met de con clusie, welke wij getrokken hebben on middellijk nadat bekend was geworden dat een studentenpartij met een eigen kandidatenlijst aan de gemeenteraads verkiezingen zou deelnemen, gevoelen de kandidaten zie hthans aan de vooravond der verkiezingen gedwongen om te ver klaren, dat hun gehele actie als een „grap" was bedoeld en dat stemmen op hun lijst als volkomen zinloos moet worden beschouwd. Wij hebben deze actie in onze eerste en enige reactie op deze kandidaatstelling destijds bestem peld als „misplaatst" en daar houden wij het ook maar opOp gevaar af dat wij ervan worden beschuldigd niet over hetzelfde gevoel voor humor te be schikken als aan de gemiddelde „Leidse kiezer" wordt toegeschreven. Waaruit dat gevoel dan zou moeten zijn gebleken, is ons overigens niet geheel duidelijk! MR. J. J. DE JONGH IN SECTIE- BESTUUR AFDELINGEN KNVB Tijdens een vergadering van het sec- tiebestuur afdelingen KNVB is de heer mr. J. J. de Jongh. voorzitter van de Afdeling Leiden van de KNVB. als lid gekozen. Voor de vacature-Van Wijk waren twee kandidaten aangewezen, na melijk de heer De Jongh uit Oegstgeest en de heer C. Buurman uit Den Haag. Mr. J. J. de Jongh verkreeg 140 en de heer Buurman 90 stemmen. Dr. van Proosdij Ridder Oran je Nassau Het te Leiden gevestigd Vooraziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux" bestond vorige week donderdag een kwart eeuw. Ter gelegenheid van dit jubileum werden vrijdag en zaterdag enige bijeen komsten gehouden, waarbij naast wetenschappelijke voordrachten de betekenis van het 25-jarig bestaan met een terugblik werd bezien. De voorzitter van het bestuur dr. B. A. van Proosdij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot deed mededeling van deze benoeming en reikte de ver sierselen dezer onderscheiding uit. BELANGRIJKE VERSCHUIVINGEN denis van Sx Oriennte Lux. Het genoot- Chr. Jongensclub Eendracht heeft nu een eigen vlag In het hervormde wijkcentrum in het Morskwartier vond zaterdagmiddag een eenvoudige plechtigheid plaats. Ds. A. J. van Achterberg bood nl. namens de ker- keraad en de gemeente een vlag aan aan de leden van de Chr. jongensclub „Een dracht". Verder werden op deze bijeenkomst de jongens in hun nieuwe witte shirts, waarop een fraai embleem, voorgesteld aan de ouders, die op hun beurt weer de gelegenheid hadden met elkaar kennis te maken. De jongensclub. aanvankelijk uit 5 leden bestaande, is in de afgelopen maanden uitgegroeid tot een bloeiende vereniging, waarin niet minder dan 135 jongelui in verschillende leeftijdsgroe pen zijn opgenomen. De leider van de club, de heer C. Vermeer, die ook kos- ter-congjerge van de Maranathakerk is, heette de aanwezigen hartelijk welkom en zette in het kort uiteen wat er in de club tot nog toe is tot stand gekomen. Hij herinnerde er aan hoe de jongens met twee zaagbeugels, die het Morskwar tier rijk was. him clubwerk begonnen. Met vereende krachten is men aan het werk geslagen met als resultaat, dat de club zich thans op vele terreinen be weegt. Er is een koortje, er wordt aan sport en spel gedaan, kortom er is voor elck wat wils. Ds. Van Achterberg, die hierna het woord nam, prees de activiteit van de heer Vermeer en toonde zich verheugd over het feit, dat de jongens het wijkge- bouw. waar zij regelmatig bijeen mogen komen, zo netjes weten te houden. Ter wijl ds. Van Achterberg bezig was de jongelui toe te spreken kwamen twee jongens het lokaal binnen om kort daar op de nieuwe vlag te tonen. Op deze vlag. de kleuren zijn rood en wit. sym boliseren twee ineengeslagen handen de eendracht. De jongens van de „Een dracht", die dit jaar voor het eerst een eigen kamp gaan houden (in Drieber gen). zullen het ongetwijfeld wat fijn vinden nu over zo'n fraaie vlag de be schikking te hebben! Een vrij heldere meteoor verdween in vonkenregen Op een aantal plaatsen in ons land - o.a. Utrecht. Deventer, Oldenzaal. Nij megen en ook in onze stad - is gister avond om even over half elf een duide lijk zichtbare vuurbol aan het firma ment waargenomen. In Leiden had men de indruk, dat het verschijnsel - met een heldere kop en een soort staart - in de richting Rotterdam verdween. Bij na dere informattie werd ons medegedeeld, dat het hier een ..vrij heldere" meteoor betreft, die naderhand in een vonkenre gen is verdwenen. Het is een heel ge woon verschijnsel, doch door de nog schaarse berichten, die bij de Sterre- wacht in Utrecht zijn binnengekomen, was het nog niet mogelijk de baan van deze meteoor te berekenen. Men is ge heel afhankelijk van de vrijwillige waar neming, die juist in gevallen als deze zo'n grote dienst kunnen bewijzen. CORRESPONDENTIE Huisvrouw te L. Ingezonden stuk ken, waarvan de sdhrijver of de afzen der ons niet bekend zyn, komen niet voor plaatsing in anmerking. G. G. F. te K. Het is volstrekt on mogelijk om, rapporterende over een wetenschappelijk onderwerp, alle weten schappelijke termen te vermijden. Bo vendien zijn begrippen als Pathologisch Laboratorium, symposium en kanker clinici todh niet dermate wetenschap pelijk, dat het noodzakelijk zou zijn ze door andere woorden te vervangen. Met de algeméne strekking van U*w betoog zijn wij het echtr volkomen eens. PROMOTIE Aan de Universiteit van Michigan (Ann Arbor) in de USA is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde (Ph. D.) op een proefschrift getiteld ,.pH-reations of muscular contraction" de heer F. Jöbsis, geboren te Djakarta, en indertijd student aan de Leidse Uni versiteit. Vrijdag was het een kwart eeuw ge leden, dat de Leidse Amateurtoneel vereniging D.O.B., voorteekomen uit arbeiderskringen, werd opgericht. Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum recipieerde het bestuur zaterdag middag in de Jacoba-zaal van „Den Burcht". Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. Coster, waarin deze een kort overzicht gaf van de geschiedenis der vereniging, hebben zeer velen gelykwensen aangeboden. Wet houder J. C. van Schaik, die dit deed namens het gemeentebestuur, merkte o.m. op, dat de vereniging, in de kring waarin zij werkt, gunstige resultaten heeft bereikt en dat het amateurtoneel voor velen voorziet in een prachtige vrijetijdsbesteding. Bovendien kweekt het toneelspel het taalgevoel aan en dient dit ook tot ontwikkeling van de algemene kennis. Vervolgens wees de heer Van Schaik erop, dat het culturele leven in de Sleutelstad, waaraan ook D.O.B. haar bijdrage levert, in de 12% jaar, dat hij wethouder is, zich gunstig heeft ontwikkeld. De heer D. Vijlbrief, die thans zeven jaar de regie van D.O.B. in handen heeft, wees eveneens op de opvoedende kracht, welke er van een toneelvereniging uitgaat. In gelijke geest voerden verder het woord mevr. C. Braggaarde Does, de heer A. C. van der Woerd namens de Natu en de Arbeiderstoneelvereniging D.O.S. en de heer J. Lens. voorzitter van het Eerste Leidse Klucht- en Revuegezelschap. Enkele geschenken werden aangeboden. FEESTAVOND IN „DEN BURCHT" 's Avonds was de Buroht-zaal geheel gevuld toen de voorzitter van de feest- oommissie, de heer N. de Graaf, alle aanwezigen verwelkomde. Namens de leden van D.O.B. bood hij het bestuur een geldbedrag aan,- dat besteed zal worden aan kostuums voor de spelers. Men is n.l. van plan om in de toekomst met een kostuumstuk van vroegere tij den voor de dag te komen. De heer J. Coster bedankte op zijn beurt de feestcommissie voor hun uit stekende werk en overhandigde de com missieleden een geschenk als blijk van waardering. Ook de regisseur, de heer D. Vijlbrief, werd naar voren gehaald en ontving voor zijn werk een aandenken. De souf- fleuse, mevr. Stam, werd ook niet ver geten; ook zij mocht een geschenk ont vangen. Na dit officiële gedeelte volgde een uitstekend cabaretprogramma, waarvan de produktie bij het G.A.B. in A'dam berustte. Nauwelijks was André Meurs voor het doek verschenen of de feeststemming zat er behoorlijk in. Deze uitstekende conferencier verstaat zijn vak en weet dit steeds op originele en verantwoorde wijze te brengen. De laohsalvo's waren dan ook niet van de luoht en men heeft ook deze avond van „ons aller baby" zoals Tineke van Leer hem aan het eind van de avond noemde, uitermate genoten. Veel succes oogstte Frans van Dus- schoten. Zijn imitaties waren goed. Van een geheel ander genre was het optreden van het duo Martin van Heels- bergen en Johnny van Zwieten. Zij zon gen op verdienstelijke wijze enige ope rette melodieën. Verder werkten mede de jongleur Dave Parker en de Martinelly's. De muzikale leiding was in uitstekende handen van Gilles Pirotte, die ook in een eigen nummer zijn kunst op de witte en zwarte toetsen demonstreerde. Na dit cabaretprogramma was er ge legenheid tot dansen, o.l.v. Jan Alphe- naar. m.m.v. het orkest Cor Vincourt en Loe Hermans. Nadat vrijdag wetenschappelijke voor drachten waren gehouden werd in de filmzaal van de Academie zaterdagoch tend een bijeenkomst gehouden waarin in het bijzonder de aandacht op het jubileum gevestigd werd. Zeer vele le den, vertegenwoordigers van zusterver enigingen en aanverwante instellingen waren hier by een gekomen. De voorzitter van het bestuur, dr. B. A. van Proosdy. herinnerde er in een toespraak aan hoe het genootschap in het leven werd geroepen voor de bevor dering van de studie der oude bescha vingen rond het oostelijk bekken van de Middellandse Zee. In de twintiger jaren had Lunsing Scheurleer reeds een insti- stuut in het leven geroepen dat zich richtte op de antieke beschavingen in ruimer verband, doch wellicht door dit ruime verband liep deze activiteit on danks een goede organisatie op niets uit. Nu werken Ex Oriënte Lux en het Klas siek Verbond elk op hun terrein in sterke mate vruchtbaar samen. In de afgelopen kwart eeuw hebben zich belangrijke verschuivingen voor gedaan, namelijk een geografische die het arbeidsveld uitbreidde naar het oosten, zuiden en westen, een chrono- logiseche die de activiteit tot in de pre-ceramieke periode uitstrekte, een een verschpiving in de plaats welke deze studieën in algemeen weten schappelijk verband innemen. Spreker wijdde hier verder over uit om te con cluderen, dat onze huidige westerse be schaving vele facetten kent die wij als „gewoon" aanvaarden, doch die hun eerste gestalte hebben gekregen in de oude beschavingen, waarvan wy thans de achtergronden en betekenis leren zien. Spreker ebesloot met een beroep op het behouden van de eerbied voor de bronnen der betchaving, op het behoud van haar monumenten en op een blij vende verdiepink in hun wezen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot bracht in een korte toespraak hude aan de initiatiefnemers, en dege nen die sindsdien zo vruchtbaar hebben gearbeid om de doelstellingen van het genootschap te verwezenlijken. Hy prees in het bijzonder de voorziende blik van dr. Van Proosdij. Het deed hem genoegen te kunnen mededelen, dat H.M. de Koningin de voorzitter van het bestuur had be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester speldde dr. Van Proosdy de versier selen deze onderscheiding op. CONTINUÏTEIT NOODZAAK De secretaris, dr. A. A. Kampman, te vens eend der oprichters van het ge nootschap, vertelde iets over de geschie- schap groeide uit een bescheiden begin naar een organisatie van 32 afdelingen in het gehele land met 3500 leden. In deze vijfentwintig jaar werden door het genootschap niet minder dan 3000 le zingen georganiseerd, waaraan ruim honderdduizend gulden ten koste is ge legd. Spreker memoreerde met dank baarheid de nauwe samenwerking met de Belgische zusterorganisatie en ver heugde zich over de Koninklijke onder scheiding die met de voorzitter ook het genootschap als zodanig siert. Dr. Kampman legde de nadruk op de noodzaak van continuïteit en vroeg zich in dit verband of of de jongeren nog wel hetzelfde elan tonen dat in dertijd tot oprichting van het genoot schap heeft geleid. Hij verheugde zich voorts over de de groeiende steun van overheidswege, die o.m. tot uiting komt in de belang rijke hulp van Z.W.O. bij de organisatie van opgravingen en onderzoekingen. De bijeenkomst in de filmzaal werd meteen wetenschappelijke voordracht besloten. Een 42-jarige Leidenaar, die in staat van dronkenschap verkeerde, zag zaterdagavond omstreeks halfeen blijk baar geen kans om op enigszins normale wijze een huis aan de Oude Rijn binnen te komen. Hij sloeg n.l. twee ruiten van de voordeur in. De man liep daarbij echter een diepe wond aan zijn rechter arm en snijwonden in het gelaat op. Na behandeling in een ziekenhuis werd hij voor een verhoor naar het politiebureau gebracht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 27 mei. Vette vnrkensmarkt. Aangevoerd 122 vette varkens Notering per kilogram levend gewicht: zware var kens geen notering, lichte varkens f 1.72 tot f 1.75, slagersvarkens f 1.76 tot f 1.78. zeugen f 1.48 tot f 1.52. Voor de handel weinig belangstelling. LEIDEN. 27 mei. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: aardbeien 4780; andijvie 2642; peulen 335; snybonen 270; kroten 1624; poste lein 11—30; prei 13—15; rabarber 11—18; spinazie 1129; stoofsla 1020; tomaten A 120—195; B 120—130; C 105—125; CC 85—115; bloemkool A 2861. B 1633; C 22—15; komkommers A 32—48: B 22—42; C 17—34; sla A 4.20—10.30; B 4.60 per 100 stuks; peterselie 180260; en radijs 69 per 100 bos. BODEGRAVEN. 27 mei. Kaasmarkt. Aangevoerd 29 partijen. Notering eerste soort f 1.681.78, tweede soort f 1.571.67 extra f 1.83. Handel matig. ROTTERDAM. 27 mei. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 4612; vette koelen en os sen 1150; vette kalveren 200. gebrulksvee 721, graskalveren 175. nuchter kalveren 890; varkens 537. biggen 26; paarden 82, veulens 4. schapen of lammeren 155. bok ken of gelten 12. welde-zulglammeren 660. Prijs ln cents per kg.: vette koelen le kw. 300—340; 2e kw. 280—295; 3e kw 260 275; vette kalveren 280300; 250280; 200—250; varkens (lev. gew.) 180 178 174; slachtpaarden 260 240 210. Prijs ln guldens per ->tuk: praskalveren le kw. 500 2e kw. 450, 3e kw. 300; nuch tere kalveren 73 63 56; biggen 60 45 40; schapen 95 85 75; lammeren 100 85 75; welde-zulglammeren 70 60 40; kalfkoeien 1275 1000 850; melkkoeien 1275 1000 850; vare koelen 925 780 680; vaarzen 950 825 625; pinken 650 525 400. Advertentie De ene krijgt Brandend Maagzuur bij wijze van toetje de andei zijn lijden uegint al na de eerste hap Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het mo ment, dat de eerste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijke maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaak vol en hygiënisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker óók. Het jubilerende bestuur. Van links naar rechts de heer J. Gijzenij. mevr. Bleijenberg. de voorzitter, de heer J. Coster, mevr. Winter en de voorzitter van de feestcommissie, de heer N. de Graaf. (Foto L.D./Van Vliet) Stakingen in enige Franse fabrieken Vanochtend war ende poorten van de bandenfabrieken vanMichelin te Cler mont-Ferrand (13.000 arbeiders) en Ber- gougnan (3.000) gesloten, naar men aan neemt in opdracht van het stakings comité. In de kolenmijnen van dc departe menten Nord en Pas-de-CIais zyn van ochtend van de ruim 32 000 mijnwerkers slechts 9.237 aan het werk gegaan. Ook ln enkele kleinere kolenbekkens wordt gestaakt. Tientallen Nederlanders op Corsica gestrand (Van onze Haagse redactie) Op Corsica bevinden zich op het ogen blik ongeveer 75 Nederlandse vakantie gangers, die door het verbreken van de verbindingen met het „opstandige" eiland geen contact hebben met de bui tenwereld. Vrijwel al deze toeristen lo geren in het bungalowpark, dat onze landgenoot H. H. J. Vroom nabij Calvi exploiteert. Op eerste pinksterdag zou een twintig tal Nederlanders per boot van Corsica vertrekken naar Nice, om vandaar per bus naar huis terug te keren. Daar de bootverbindingen tussen Corsica en het vasteland zondag j.l. werden verbroken, kunnen deze toeristen dus nog wat lan ger dan de bedoeling was van de Cor- sicaanse zon genieten. Om dezelfde reden moesten 30 landgenoten, die zon dag van Nice naar Calvi zouden vertrek ken. aan de Cote d'Azur blijven. Uit alle oerichten blijkt overigens, dat het op Corsica volkomen rustig is zodat men zich niet ongerust behoeft te maken over de daar vertoevende landgenoten. Zware straffen voor aanvallers benzinestations De Haarlemse rechtbank heeft een 48-jarige koopman zonder vaste woon- of verblijfplaats veroordeeld tot 9 jaar (Deze pagina ls gedeeiteiyk gecorrigeerd). gevangenisstraf wegens medeplichtig heid aan diefstallen van schilderijen, bontmantels en juwelen, resp. gepleegd in Santpoort, Bilthoven en Zeist en me- depliohtigheid aan roofovervallen op benzinestations by Amsterdam cn Utrecht. De eis tegen hem was 12 jaar gevangenisstraf. Een 20-jarige timmenmain uit Benne- broek, tegen wie 9 jaar was geëist, werd veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf. Hy is medeplichtig geweest aan inbra ken te Santpoort, Hoorn, te Rotterdam en Haarlem en aan een poging tot roof overval op een benzinestation te Wou- brugge. Een 35-jarige metselaar uit Den Haag, die o-a. betrokken is geweest bij de roof overvallen op tankstations en by ver schillende inbraken, werd veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf; tegen hem was adht jaar geëist- Tot slot veroordeelde de reohtbank een 30-jarige los-werkman uit Hi He gom, die inlichtingen hd gegeven over de si tuatie van een pompstation, conform de eis, tot 3 maanden gevangenisstraf. No. 1 J. J. DEKKER No. 2 J. DE GRAAFF. BEURSOVERZICHT Stil en iets lager AMSTERDAM, 27 mei Vrijwel alle beurzen in Europa zien met spanning uit naar de gebeurtenis sen in Frankrijk en of generaal De Gaulle wel of niet aan de maoht zal komen. Aan uitbreidingen van posities werd dan ook niet gedacht. In deze uiterst kleine markt had het aanbod de overhand, doch de koersverliezen ble ven beperkt. Aandelen Kon. Olie waren echter op f. 165.20 circa f. 2.70 beneden de slotkoers van vrijdag j.l. Het koers verlies werd veroorzaakt doordat deze aandelen lager afkwamen uit Wallstreet. Aandelen on. Olie bleven vanmiddag circa een gulden beneden pariteit New York. In de Philipshoek woog de vraag voor Duitse rekening op tegen het locale aanbod. De koers fluctueerde binnen nauwe grenzen. 28314 a 284. tegen de vorige slotprijs van 284 3/4. Unilevers hadden wat meer van aanbod te lijden en moesten een koersverlies van circa 3 punten incasseren. Aku's fraotiöneel lager. Aandelen KLM werden min f. 0.50 op f. 99.50 geadviseerd. Ook in de Scheep vaar bhoek ging er weinig om. Aandelen Van Ommeren verloren de drie punten winst van vrij dag. De overige waarden boekten een verlies van 1%. In de cultures waren de grote kopers in de hoek van de aande len Ver. Deli verdwenen met als gevolg, dat deze aandelen 2 punten lager no teerden. Amsterdam Rubbers en HVA's weinig veranderd. Beslag op Indonesische eigendommen opgeheven De president van de Haagse recht bank. jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft ln zijn uitspraak in een kort geding het beslag op Indonesische eigendommen in Nederland, dat de heer Van der Haak had doen leggen, opgeheven, omdat naar zijn mening de Indonesische staat niet onderworpen is aan de Nederlandse rechtsmacht. De Nederlander, die in Monaco woont, had beslag laten leggen op de concessie rechten die de Billitonmaatschappij aan Indonesië uitkeert en op het pand van de Bank Indonesia in Amsterdam, om dat hij zich financieel geschaad acht door de naasting van Nederlandse be drijven in Indonesië. De heer Van der Haak zegt een mijnconcessie voor dria miljoen, aandelen in een suikeronderne ming ter waarde van f. 750.000 en een huis in Indonesië te bezitten. De Staatsfondsen waren een Weinig* heid lager; de leningen van de Banfc voor Ned. Gemeenten vrijwel onveran derd. WISSELKOERSEN Londen 10.59%—10.59 New York 3.78H—3.79A: Montreal 3.92A—3.92H» Parijs 89.30—89.90; Brussel 7.6&—7.60%: Frankfurt 90.52—9057; Zürich 86 62— 86.67; Zürich vr. franks 88.45%—88.50%: Stockholm 73.22%—73.27%Kopenhagen 54.76—54.81; Oslo 52.94%—52.99%Mi laan 60.68%—60.73%; Wenen 14.61— 14.62. Beurs van Amsterdam Dinsdag 27 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% Grootboek obl. 314 X;,, Ned. '47 3>,4 (3) Ji™ Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) "A 9JA Ned. -56 3HSg Ned. '48 3tt SS "I* Ned. '54 314 Ned. '55 I 3% tl Ned. '55 H Ned. 173 Ned. W.B. lening 6% Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 f® Q,B Ned. 62-64 3 Cert. NWS Indië '37 A 3 80 9W» Grootboek '46 3 73 B ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 25 Nat. Handelsbank 80 Ned. Handelmy153 152 4 Amst. Rubber Deli Mij .en (Ver.) 85* 83% ij v A yo jaïaCultï:.II Senembah Vrt-d»*» Berkei's Patent <v.) 192 191% Calvé Delft eert. 266% 286 a Kon. Pap. v. Gelder 161% 160% Hoogovens cert281 278 Müller en Co. N.B. 302 301 Ned. Kabelfabr232% 230 Philips 284% 283% Philips pref153% 153% Unilever326% 323A Wilton Feyenoord 187% Biliton 2de r 170 169% Dordtse Olie gew. 703 695% Kon Petr (f.20.—) 168.— 164.50 idem (50 k f 20.— 167 90 165.25 Holl Amer lijn 140 140% Java China Paket 121 121 KL M100— 99.10 Ned. Stoomv Mij 129 127% Kon. Paket Mij 107% 106% Stoomvaart Mij. Ned 131% 129% Nievelt Goudr cert 132% 130% v Ommeren cert. 223 218 Kon Rott Lloyd 107% Ned Scheepv Unie 108% 107% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92% Den Haag 1937 1.3 86 Leiden 1947 92 %B R'dam "37 I-Hl 3% 92 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 99 98 Premieleningen A'dam '53 3 97 97% A'dam '51 2% 85% 85% A'dam '56 I 2% 81% 82 A'dam '56 II 2%96% 96% Eindhoven '54 2% 81 Vb 81% Enschede'54 2% 84% 85 Den Haag '52 I 2% 90% 90% Idem n 2% 95% 96 R'dam '52 I 2% 91 91% Idem n 2% 90% 90% Utrecht '52 2% 91% 90% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 215% 213% H.B.U. cert185% 186% Rott. Bank 176% 176% Twentsche Bank 154 153 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 234 235 Borneo Sum H.My 38% 39 Ned G. en Sp. fabr 183 183 Kon. Ned. Grofsm 95% 95% Internatio68 68 Rott. Droogdok My. 450 460 Tieleman en Dros 9% Ned. My. Walv.vrt. 05% 65B Spoorwegen Deli Spoorweg My. 7% 7L Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26% 26% Intern. Nickel 75% 76 Anaconda 45% 46% Bethlehem Steel42% 42% Cities Service 52% 52 General Motors 38% 38% Kennecott88 87% Republic Steel 45% 44% Shell Oil 74 74% Union Pacific 29ft Un. States Steel 64% 64% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 23/5 Edelmet Kon. AA 43% 43% Pref w.a Idem 67(JB Electrolas B 370 375GB Holl Constructie 405B 410 Ing our v Bouwnyv .24% Int Kunststof! Ind 43 42 Leidsche Wolsplnn 141% Sikkens Lakfab f>: 382 380 Ver Touwfabriekei 165 67GB Wernink's Betonm 79% 79% Van wyk Textiel 61% 61% 117 118

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11