Prof. Röling sprak in Leiden over de kwestie Nieuw-Guinea Viering van een lialve eeuw leeszalen en bibliotheken Forumavond van VVD-Oegstgeest ZATERDAG 24 MEI 1958 „Politeia" bijeen De afdeling: Leiden van de Democra tisch Socialistische Studentenvereniging ..Politeia" belegde gisteravond een bij eenkomst in het Prytaneum Spreker was prof. mr. B. V. A. Röling. hoogleraar in het volkenrecht te Groningen, die van 1946 tot 1948 als rechter aan het In ternationaal Tribunaal voor het Verre Oosten te Tokio verbonden was. Hij maakte op duidelijke wijze zijn mening omtrent de kwestie Nieuw-Gui- nea kenbaar en beantwoorde daarna een aantal vragen. Prof. Röling gaf in korte trekken de juridische situatie ten aanzien van Nieuw-Guinea weer met als belangrijk ste aspect het tegenover elkaar staan van twee totaal verschilende meningen. Hij sprak als zijn vaste overtuiging uit. dat een democratische wilsuiting op westelijk Nieuw-Guinea uitgesloten is om de eenvoudige reden, dat de onge veer 700.000 Papoea's, die veelal in vij andschap met elkaar leven en verschil lende talen spreken, eigenlijk nog in het stenen tijdperk leven en van het be staan zowel van het Koninkrijk der Ne derlanden als van de Indonesische Re publiek niet of nauwelijks afweten. Sprekende over de politieke aspecten van het probleem, gaf prof. Röling een opsomming van enkele argumenten waar om Nederland zijn gebied op Nieuw- Guinea wil behouden. Was er aanvan kelijk een economisch argument, enige tijd later, toen verschillende oliemaat schappijen miljoenen verloren met proefboringen en de verwachtingen op dit terrein de bodem in werden geslagen, dacht men er ernstig over om van Nieuw Guinea een veilige haven voor de Indo- Europeanen te maken. Dit laatste is evenwel ook een fiasco geworden. De uit Indonesië verdrevenen immers kwamen allen naar Nederland! Naderhand, zo ging spreker verder, gold als argument voor het behoud van Nieuw-Guinea de opvoeding van de Papoea's. Dit echter stond weer lijnredht tegenover 't vorige argument. Er is een tijd geweest, aldus prof. Röling. dat voorstanders van Ne derlandse gezagspositie in Nieuw-Gui nea een beroep deden op de belangen van zending en missie. Sinds de oproep van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk behoeft er nauwelijks aan getwij feld, dat de belangen van zending en missie in Azië beter gediend zijn door de verdwijning van Nederland uit Azie als politieke machtsfactor. Prof. Röling be toogde verder, dat Nederland in finan cieel economisch opzicht niet in staat is het land open te leggen hij noemde ae som van 100 miljoen per jaar vol strekt ontoereikend en dat siochts met. technische bijstand van het buiten land de bouw van ziekenhuizen, scholen en wat al dies meer zij. doelmatig kan geschieden. Wat betreft de bewering dat hoe groter het Indonesische grondge bied wordt, hoe meer kans het commu nisme heeft om zich uit te breiden, ver klaarde spreker met grote nadruK, dat wij door onze huidige politiek Indonesië juist naar het communisme toedrijven. Hij ontkende dat Indonesië reeds com munistisch is. (Officieel misschien nog DIPLOMA ZIEKENVERPLEGING B Voor het staatsexamen ziekenverple ging B zijn geslaagd: zuster I. H. Adrianus. A. M. A. v. d. Berg, N. v. d. Doorn, N. Duits. J. H. Geensen, E. O. Harrvson, J. Harte, J. A. F. Hendriks, C. J. Kortsmit. A. T. v. d. Kraan, C. F. W. Menig, H. J. B. Overmars. G. Schaap, G. Schekkerman. E. A. Steinbach, T. Venema en broeder J. L. Rombouts en D. Schekkerman. Afscheid sr. kapitein A. de Graaf VAN HET KORPS LEIDEN LEGER DES HEILS Sr. kapitein A. de Graaf, bevelvoerend officier van het korps Leiden van het Leger des Heils, die in gelijke functie is aangesteld te Eindhoven, zal morgen avond van het Leidse korps afscheid ne men. Als opvolgers van sr. kapitein en mevr. De Graaf zijn benoemd de kapi tein en mevr. R. J. Schurink. die thans voor het Leger des Heils werkzaam zijn in Amsterdam (oost). Donderdagavond wordt hen een welkom toegeroepen in de Leidse Leger des Heilskring. CHR. HUISHOUDSCHOOL Woensdagmiddag om 2 uur zal op een terrein naby de Toussaintkade de eerste paal geslagen worden van de aldaar te bouwen Chr. Huishoudschool. Prof. dr. J. Mulder, dr. A. Sanier, prof. dr. P. H. van Thiel. prof. dr. J. D. Verlinde en de heer M. J. W. de Groot, allen alhier en dr. mr. H. de Boer te Wassenaar zijn benoemd tot leden van de Gezondheidsraad. Geveilde percelen Werkplaats en erf Kijfgracht 25/27 in bod: f. 7.400 koper: M. de Tombe te Leiden, q.q. voor: f. 11.000.. Woonhuis en erf Kijfkracht 15 in bod: f. 810, koper: P. J. van der Kleij te Leiden voor: f. 828. Woonhuis en erf Kijfgracht 26 in bod: f. 3.500, koper: J. de Bolster te Leiden, q.q. voor f. 3.503. Woonhuis en erf Koolstraat 9 in bod: f. 3.100, koper: J. de Bolster te Leiden, q.q. voor: f. 3.104. Pakhuis en erf Zuidsingel 43 in bod: f. 2.500, koper: C. D. Zandvliet te Leiden, voor f. 2.700. Huis met afz. bovenwoning Doelensteeg 3b en 3c in bod f. 5.000 is niet verkocht. Mej. prof. dr. A. J. Steenhauer alhier, ir. B. van Dam te Waddinxveen, drs. D. J. van Dijk te Wassenaar en dr. C. J. Kruisheer te Oegstgeest zijn voor de tijd van twee jaar benoemd tot adviseur van de Adviescommissie Waren wet. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is, gerekend van 1 maart 1958, benoemd tot wetenschappelijk ambte naar in vaste dienst by het Ryks- museum voor Volkenkunde te Leiden dr. R. T. Zuidema, voordien in tydeiyke dienst als zodanig werkzaam. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Doet. ex. Gen. II de heren M. R. David (Den Haag), O. A. Emanuel (Den Haag), C. Fransen (Rot terdam), P. K. Pel (Leiden), H. E. Schutte (Leiden) en A. H. Wissel (Lei derdorp) voor het Semi-artsex. de heren S. M. Luchs (USA) en M. Rosen- zweig (USA); voor het Artsex. de heren R. Coutinho (Oegstgeest), P. Eddes (Dordrecht), H. M. Hogerzeil (Haas trecht) en I. A. D. Hohberger (Oegst geest); voor het Doet. ex. Godgeleerd heid de heren J. R. H. Hoogervorst (Leiden) en G. v. d. Feyst (Delft); voor het Doet. ex. Ned. Recht de heer I. L. Rikmenspoel (Scheveningen)voor het Kand. ex. Psychologie de heren W. J. M. Levelt (Heemstede) (cum laude) en J. C. J. Bonarius (Bloemendaal). niet ten volle, maar de communistische invloed is er beangstigend groot Red. L.D.). Prof. Röling noemde enkele motie ven, welke men van Indonesische zijde aanvoert om te trachten de Neder landers uit Nieuw-Guinea te verdry- ven en wees er vervolgens op, dat al jaren lang speciale Irianregimenten voor de verovering van het eiland worden opgeleid. Het kan niet anders of er zal in de toekomst gevochten moeten worden om Nieuw-Guinea. al thans indien Nederland de tegen woordige ijskast-politiek blijft volgen, zo zeide spreker. Tot slot van zyn lezing vestigde prof. Röling er de aandacht op, dat de kwes tie Nieuw-Guinea niet alleen de goede betrekkingen tussen Nederland en In donesië maar ook die tussen Europa en Azië vertroebelt. WARMOND Hengelwedstryd De Hengelsport vereniging „De Leede" zal ook dit jaar weer haar medewerking verlenen aan de uitgaansdag van de ouden van dagen, zy organiseert weer een viswedstrijd; de opbrengst hiervan komt ten goede, om de ouden van dagen weer een gezel lige dag te bezorgen. Deze wedstryd zal gehouden worden op zaterdag 7 juni as. aanvang 3 30 uur. De parochiekerk van St.-Matthias viert dit najaar haar eeuwfeest. Er zyn vele acties ondernomen om dit heuge- ïyke feit op waardige wyze te vieren. BREESTRAAT 173 Een kans om te lez< en (Van onze Haagse redactie) De Centrale Vereniging voor Open bare Leeszalen en Bibliotheken, de over koepelende organisatie voor het gehele Nederlandse openbare leeszaalwezen, viert op 3 juni het 50 jarig bestaan. Een halve eeuw verschaften de (op het ogenblik) 148 algemene, rooms-katholie- ke en christelijke openbare leeszalen en bibliotheken, alsmede de 12 plattelands bibliotheken, die in de Centrale Vereni ging samenwerken, hun clientele ..een kans om te lezen" en onder dit motto zal het jubileum dan ook gevierd wor den. In Haarlem is in de afgelopen nacht weer de traditionele luilak- markt gehouden. Een vierjarige knaap was vroeg uit de veren ge komen om een bloemetje voor zijn moeder te gaan kopen. Kleine toename t.b.c.-gevallen De stichting „Fonds tot opsporing van tuberculose Leiden", beter bekend als Fotu Leiden, hield gisteren in het Stadhuis de jaarvergadering van het algeme enbestuur onder leiding van de voorzitter, burgemeester K. van Diepe- ningen van Leiderdorp. Deze merkte in zyn openingswoord op, dat de stichting thans vyf jaar bestaat, In verband hier mee heeft op vrijdag 8 juli in „Het Gul den Vlies" een bescheiden lustrum viering plaats voor de leden van het al gemeen bestuur met echtgenoten. Louis Gimberg zal voor hen optreden. By de behandeling van de jaarversla gen gaf dr. D. Ruiter, directeur van het districts-consultatiebureau, een korte toelichting. Hy zei onder meer, dat waakzaamheid by de t.b.c.-bestryding geboden blyft. De laatste tijd is er zelfs weer een kleine toeneming van het aan tal gevallen in dit district, wat overeen komt met het landelyke beeld. Vooral moet voortdurende aandacht worden geschonken aan de vry grote groep in actieve t.b.c.-gevallen. Bij de behandeling van de begroting, die sloot met een bedrag van f39.620. waarby f 1.120 van de reserve moest worden gebruikt, werd besloten de foto- prys ook in 1959 te handhaven op f 0.85 en de bydrage van het publiek op f 1. Pas by het begin van een „nieuwe ronde" wil men een eventuele verhoging van de prijs in overweging nemen. In 1959 zullen de bewoners van de volgende gemeenten worden doorge licht: Nieuwveen, Nieuwkoop, Ter Aar, Alkemade, Benthuizen. Rijnsburg, Valkenburg, Alphen aan den Ryn en Katwyk de totale opkomst wordt op 44.000 personen geraamd. Indien mogelijk zal Zevenhoven nog dit jaar november aan de beurt komen. Mevr. J. C. van Oostrom-Van Kony- nenburg (2de penningmeesteresse), de heren S. Menken (vice-voorzitter), J. A. M. van Pinxsteren (secretaris» en dok ter J. G. Bazuin (voorheen schoolarts) werden herkozen als lid van het dage- ïyks bestuur. De Sjah van Per zie gefotogra feerd in gezelschap van de Japanse Keizerlijke familie tijdens een be zoek dat hij momenteel aan Japan brengt. Inleiding van kamerlid mr E. H. Toxopeus In de openbare vergadering en forumavond, gisteren in het Witte Huis gehouden door de V.V.D. sprak als inleider mr. E. H. Toxopeus, lid van de Tweede Kamer en traden als forumleden op de V.V.D.- raadsleden: mevrouw P. H. Smits-Witvliet, dr. K. Simon Thomas en mr. M. A. V. Slingenberg. rumoer om de melkprys. Spr. merkte op dat de V.V D. wel degelyk positief is, ook al komt ze niet te voorschyn met bepaalde stelsels en planmatigheden zoals de P. v. d. A. De mens wordt cen traal gesteld, niet de gemeenschap. Na tuurlijk wordt meegewerkt aan sociale voorzieningen, doch volgens deze spre ker is het eind daarvan zo langzamer hand in zicht. Hij zou als sluitstuk wil len zien de regeling voor weduwen en wezen en geeft daarom verre de voor keur boven de aanhangig gemaakte kinderbyslagregeling voor kleine zelf standigen. Allerlei zaken werden nog onder de aandacht gebracht, zoals de z.g. politie ke benoemingen, waartegen de VVD zich verzet. Het gaat h.i. primair om capaciteiten. Ook over het onderwys, de middenstand en het subsidievraagstuk werd gesproken. Het woningvraagstuk werd uitvoerig behandeld. Na een kort inleidend woord door de voorzitter begon mr. Toxopeus op te merken dat z.i. er een atmosfeer in ons land is. waaruit valt af te leiden dat de a.s. gemeenteraadsverkiezingen bijna zo belangrijk worden geacht als ware het een verkiezing voor de Tweede Ka mer. Duidelijk is merkbaar, aldus spr.. dat er een verzet is van de regerings partijen tegen de V.V.D. Dit bewijst dat het de V.V.D. goed gaat en er dus ook goede kansen zijn. Spr. noemde het een misvatting te veronderstellen dat het in de gemeenteraden vrijwel uit sluitend gaat om zakelijke beslissingen. Ook in die colleges bepaalt het politiek inzicht de benadering der problemen. De minder goede gang van zaken in ons land is grotendeels te wijten aan de socialistische politiek van de P. v. d. A. Spr. waardeert het dat van die zijde on omwonden wordt gezegd wat men wil en bedoelt. De heer Vermeer is van mening dat het Nederlands woningbezit moet worden gesocialiseerd. Schermer- horn pleit voor nationalisatie van de landbouwgronden. Deze dingen wijst de V.V.D. ten enenmale af. Spr. keurde loonronden af, waartegenover geen pro ductieverhoging staat. We komen dan terecht bij een beloningsinflatie, waar niemand mee gediend is. De heer Toxopeus merkte op dat er een grote groep niet-politiek aangeslotenen bij iedere verkiezing eigenlijk de dienst uitmaken. Hij meende te moeten con stateren. dat er bij vele groepen een onbehagen is ontstaan, die geleid heeft tot stemmenwinst voor de V.VX). Hy acht dit daarom niet zo vreemd, omdat de regeringspartijen te veel onder de druk staan van de P. v. d. A. Denk. al dus spr., aan de huurblokkering en het FORUM Een reeks van vragen werd aan het forum, waarby zich ook mr. Toxopeus aansloot, gesteld. De stemmenwinst voor de VVD zo werd opgemerkt moet in Oegstgeest grotendeels worden toege schreven aan de nieuwe bewoners der koopwoningen in onze gemeente, doch wat doet men met de jongeren? Een typische vraag was: hoe zou het er in ons land uitzien als de WD het voor het zeggen gehad zou hebben: Men zou dan, aldus het forum, gedifferen tieerde lonen hebben en men zou zich niet op het standpunt stellen, dat werk gelegenheid belangryker is dan waarde vast geld. Voorts zou er een biliyke ren- tepolitiek zyn gevolgd. Hoogtepunt van de viering zal de ju bileumbijeenkomst op dinsdagmiddag 3 juni in Pulchri Studio te Den Haag zyn, waar o.a. het woord zal worden gevoerd door de Staatssecretaris van O. K. en W.. mr. R. G. A. Höppener. Aansluitend is er een receptie en des avonds voeren leeszaal assist enten in het Kurhauscabaret een cabaretprogramma uit. waarvoor Annie M. G. Schmidt de teksten. Cor Lemaire de muziek en Jan Retel de regie leverde. Op maandag 2 juni begint overigens al het congres, dat aan de feitelijke jubileumviering vooraf gaat. De eerste openbare bibliotheken zijn tot stand gekomen in 1892 (Utrecht) en 1898 (Dordrecht)a In 1908 waren er. met Detn Haag, Leeuwarden. Rotterdam en Groningen mee zes. welker besturen op 18 april van dat jaar besloten tot samen werking. waarmede de centrale vereni ging was opgericht. De C.V. heeft in de loop van de afge lopen eeuw het openbare leeszaalwezen in de stad. zowel als op het platteland bevorderd, door de instellingen met raad en daad terzijde te staan, door de oplei ding van deskundig personeel ter hand te nemen en door bij voortduring de ge meenschappelijke belangen bij het ryk, de provincies en de gemeenten te be pleiten. Anders dan in het buitenland, waar het bibliotheekwezen geheel uit de over heidskas wordt bekostigd, zonder bydra- gen van lezers, heeft in Nederland de overheidsbijdrage het karakter van sub sidie. Voorwaarden voor het ontvangen van rykssubsidie zyn: een boekenbezit met „ontwikkelend en onderrichtend" karakter, goede huisvesting, gediplo meerd personeel en een miniumsubsidie van gemeente of provincie van de totale inkomsten van de gezamenlijke openbare bibliotheken - in 1957 een bedrag van f. 6.824.000 - werd 16 door het Ryk. 60% door de gemeenten. 6 door de provinciale besturen en 18 door de le zers bijgedragen. Het ledental van de bibliotheken was in 1957 472.000, het boe kenbezit omvatte ruim vier miljoen exetmplaren. rond 720 gediplomeerde krachten vinden er hun werkkring in. Ter gelegenheid van het jubileum zul- televisie en radio op resp. 3 en 4 juni documentaires gewijd aan het leeszaal wezen uitzenden en tevens wordt op 4 Juni 's middags voor de televisie de eind- stryd gehouden van de jeugd-leescom- petitie. waarvan enkele maanden gele den in het gehele land de plaatselijke en provinciale voorronden zijn gehouden. De jeugdige lezertjes van de leeszaal te Bussum en die van de plattelandsbi bliotheek van Overyssel zullen elkaar dan bekampen. LEIDERDORP BIJEENKOMST NCVB De Ned. Christen Vrouwenbond, afde ling Leiderdorp, vergaderde gisteravond in het gebouw Eikenlaan. De presidente, mevrouw Van Stralen, heette alle da mes hartelyk welkom en mediteerde kort naar aanleiding van de tekst en gy zult mijn getuigen zijn. Ds. K. J. H. Burgy uit Den Haag sprak over het onderwerp „Jehova-ge tuigen". „De Jehovagetuigen loochenen de tri niteit Gods. de drieeenheid. Zij zeggen, dat Jezus de eerste Jehovagetuige was en de onsterfelykheid verkreeg. Zy be studeren de by bel op hun eigen manier, halen de teksten uit hun verband, moe ten niets van de kerk hebben en zyn vooral gekant tegen de ambten in de kerk. Ds. Burgy wekte alle aanwezigen op, om niet de deur voor hen gesloten te houden als zy aanbellen, maar hen als naasten te behandelen en vooral zelf meer bybelstudie te maken. Ernstig per- sooniyk bybel onderzoek binnen de kerk is in deze tyd hard nodig, aldus ds. Burgy. BURGERLIJKE STAND Geboren: Arnoldua J. N.. zn. van J. A A. van Klayeren en E. C. Ydema; Ger trude H. C.. dr. van K. Kuperus en C. A. van Houwelingen: Maria J. H.. dr. van L van Leeuwen en J. Hooiveld; Jacobus, zn. J. Marijt en K. Baars; Michael J., zn. van J. M. Neervort en M. H. B. Schermer Voest Relntje H.. dr. van W. Koolmoes en D. I. Bosman; Trijntje P. W., dr. van F. Stllc- kelorum en H. Wissel. Getrouwd: A. Hoogervegt, 30 Jr. en B. C. Zwaan. 29 Jr. Ondertrouwd: J. Weetzel. 28 Jr. en W. A. W. den Hertog. 23 Jr. Overleden: J. A. Winter. 88 Jr. OEGSTGEEST PINKSTER WIJDINGSDIENST Hedenavond wordt om 8 uur in de Geref. Kerk aan de Mauritslaan een Pinksterwydingsdienst gehouden, uit gaande van de Geref. en Herv. Zen dingscommissies. De dienst zal een liturgisch karakter dragen met muziek van koperblazers en met declamatie. Ds. H. J. Drost uit Den Haag houdt een meditatie. WASSENAAR De leugen in de geneeskunde PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN In het Deylerhuis werd gisteravond een vergadering gehouden van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Wassenaar, Voorschoten en Omstreken; waarin dr. F. A. Nolle sprak over het onderwerp: „De leugen in de geneeskunde". De presidente, mevr. A. Stammes- Brouwergafna een welkom, haar blijd schap te kennen over de goede opkomst en namens het bestuur over het slagen van het uitstapje. Na het bondslied en de notulen, werd door mevr. Hofste—De Vries „Per trein door de bollenvelden", van Bertus Aaf- jes en „Kritiek in de mei" van Sondcr- van, voorgedragen, waarvoor zy met ap plaus en dank van de presidente werd beloond. Mevr. Stammers deed hierna nog enige mededelingen o.a. over de buiten middag op de koninklyke landgoederen, welke is bepaald op 10 juni en over het besluit om van de laatste vergadering in dit seizoen, op 4 juli. een haal- en breng-actie te maken. Het woord was dan aan dokter Nolle, die wel had goedgevonden te spreken over de leugen in de geneeskunde, maar dan tevens over de leugenachtigheid van de moderne mens. Hij wees op de leu gens in de advertenties, op de onwaar heid van de kapper met het kale hoofd, die een haarmiddel als uitstekend tegen haaruitval aan/beveelt. Hy schetste moeilyk het is de waarheid in d neesknjnde ingang t.f doen vinden h gebeelde zieken. Voorts sprak hii over de mens in de tegenwoordige tyd, die alle onaangename woorden uit zijn woordenboek heeft geschrapt, die er niet van wil weten, dat het leven een gang 1 MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 mei Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling: per 100 kg.: Aardbeien 4000; andijvie 1435; peulen 3,103.55; snybemen 295315; postelein 1218; prei 1013; rabarber 1016; spinazie 819; stoofsla 1115, tomaten A 150195, Idem B 140—160; Idem C 125175; idem CC 110; witlof 29—118. Per lOOstuks: bloem kool A 43—100, Idem B 18—62, Idem C li 27; komkommers A 4150, idem B 35 43, Idem C 28—38; Sla A 5—12.50. Idem B 45,80. Per 100 bos: bospeen 3470; peterselie 150410; radijs 58; selderij 150—310. BOSKOOP, 23 mei Coöp. Veren. „De Boskoopse Velling": Rozen, gr. bloemig 20 stuks: Duisburg 2.203.60; Better Ti mes 2.00—3.00; Mad. Butterfly 1 90—3.20; Cath. Pechthold 2.202.80; Rosalandia 1.20—1.50; Jules Bouché 1 80—2 40: Vler- landen 200—3.20 Hadley 2 20—3.00; Ge mengde rozen 601.00; Edlth Helen 2.80. Babyrozen 1 Ostuks: Sweetheart 1.20 2.30; Ingar Olason 1.502.10; Gloria Mundi 75—1.60; Else Poulsen 85—1.10; Byou 1.90; Ellen Poulsen 1.001.70. Di versen per bos: Vlburnumtakken; 5580; Lathyrus ln kleuren 3358. ld. gemengd 2057; Seringen takken, blauw 90—1.00, ld. wit 1.00, ld. paars 60; Pyrethrum 85 95; Violieren wit 75, ld. blauw, ld. lila 40. ld. crème 85; Lelletjes van Dalen 2326; Anemonen ln kleuren 10. Rododendron- koppen ln soorten per kop 1218; Clema tis mevr. Ie Coultre. per tak le kw. 47, ld. 2e kw. 26 Diverse planten per stuk: Nederlarlum 2.703.10; Hangplantjes 49; Babyrozen ln pot 851.00; Peperomla 26; Begonia's 60. KATWIJK AAN DEN RIJN, 23 mei Groenteveiling: prei I 2838. Idem II 10 14; bospeen (p. 100 bos) 7183; radijs (p. 100 bos) 5,305,80; rabarber 66,20 selderie (p. 100 bos) 2,205,80; peterse lie (p 100 bos) 2,403.90; aardbeien (p. 200 gr.) 84—1,09; kervel (p. 100 bos» 3— 4.90; spinazie I 17—20; Idem II 7—14; postelein 2128; waspeen export (p. 100 kg.) 90 50. Idem binnenland (per 100 kg) 2727,50. Aanvoeren: spinazie 55000 kg., radijs 10.000 bos. rabarber 4.000 l:g. en prei 5.000 kg. ROELOFARENDSVEEN. 23 mei Bloe- yrethrum I 721.30, idem oenrozen 6095; Violieren 30—85; Anemonen 1529; Bruidsanjers 1633; Tulpen 1951; Margrieten 26 45; Lathyrus 1947; Trollieërs 2023: Irissen 5177; Colvlllela 1 05—1.50; Dui zendschoon 4043 per bos Am. Anjers Sim rood 1622, Sim roze 1826. Sim wit 1922; BrenneT 1317 perstuk. Groenteveiling Aardbeien (Ingelegd) 57 68. Idem 2 ons doos 951.09 Idem afw. 5783 per 2 ons doos. Kropsla I 713. Idem n 48; rabarber 14; bospeen 2649; komkommers 4046: bloemkool 2647; peulen I 380480. Idem n 300—370: kas- snljbonen 365385; Idem afw. 245255 per 100 kg. RIJNSBURG. 23 mei Bloemenveiling Flora; Tulpen: Kleurenpracht 3559; Clara But 4060: Black Parrot 3550; Aristocraat 45—63; Gloria Iwanson 80 1-00; Baronne 4065: Cordell Huil. 30 44; Or. Favoriet 35—60; Fantasie 4058; Rosea 5076; Wilnot 4050: Golden Har vest 3560; Joh. Scheepers 4048: Vlam menspel 4560: Red. Glant 4048; Vic torie 2836; Bartigon 3039: Discovery 4560: Smaillng Queen 3848: Muur bloemen 1017; Damast 1014: Wedg wood 3846; Iris Imperator 6085; lx la 3060 per bos. Anemonen 180310; Bruldsanjers 260—290: Mimi 140—180; Margrieten 180280; Alulm 250310 per 100. Am. Anjers 2124; Pioenen 1619; Papaver 1822 per stuk. Violieren 7—10 per tak. Groenteveiling: Kroten 56: rabarber 1012; prei 1020; waspeen A 2542 per kilo. Seldery 46: peterslle 36; kervel 45; bosuitjes 68; bospeen 8082; ra dijs 58 per bos. TER AAR. 23 mei Groenteveiling: Peulen 3.805; kassnljbonen 2.803.70, Idem stek 2.102.80; stambonen 4.70; an dijvie 2035, Idem B 1217; postelein 1415; spinazie 1726, Idem B 13: nard- ar>pelen 1419; rabarber 611: prei 12— 20; tomaten A 1.90. Idem CC 1 20—1 60; komkommers stek 1221. alles per kg. Sla A 817, Idem B 48; bloemkool A 541.02. Idem B 4466. Idem C 22—42. Idem stek 1523; komkommers A 4043; Idem B 30—38. Idem C 2637. Idem D 2328. Idem krom 37. Idem stek 925, alles per stuk. Bospeen 50—64, Idem B 38: sjalotten 7; SelderU 7—10; radys 5. alles per bos. Stoofsla 701.10 per kist. Aardbeien 5085, Idem klein 3545 per doosje. naar de dood is. Hy stetde de vraag wat moet worden geantwoord als een kind vraagt of het trekken van een kies veel pUn doet. Hij wees erop, dat de liefde een hoger goed is dan de waar heid Voor zyn byzonder betoog dankte de presidente de spreker hartelyk. Ongevallen op de weg Met de door hem bestuurde personen auto reed de 50-jarige C. Koot alhier tegen een boom langs de Konynenlaan, waarby hy een wond aan zyn hoofd en schaafwonden opliep, terwyl de mede- inzittende T. M. K. Pompe licht aan zyn hoofd werd gewond. Beiden werden naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den gebracht. De auto werd zwaar be schadigd. By een botsing tussen een motorrijder en een bromfietser op de hoek Schouw- weg-Rust- en Vreugdlaan liep de laatst genoemde, de 33-jarige J. Riem, alhier, een rechterbeenfractuur op. Hy werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Op de Ryksstraatweg naby het Die renpark reed P. Wolthaus uit Katwyk met een door hem bestuurde bestelauto tegen een stalen mast, waarby hy een hersenschudding en verschillende schaaf- en snywonden aan zyn gelaat en han den opliep. Hy werd vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De bestelauto werd totaal vernield. ZOETERWOUDE RAAD SA GE ND A De raad komt byeen op donderdag 29 mei te 19.30 uur ten gemeentehuize, ter behandeling van o.m. de volgende punten: Beroep in te stellen tegen het besluit van Ged. Staten inzake het niet goedkeuren van het uitbreidingsplan Watertje Oost; beschikbaars tellen van gelden voor de aanschaffing van meu belen en ontwikkelingsmateriaal voor de R.-K Kleuterschool Hoge Ryndyk; behandeling van het verzoek van het R.-K. Kerkbestuur Zuidbuurt betref fende het maken van een brug over de Zuidbuurtse Watering, waarvan de be slissing in de vorige vergadering weid aangehouden; verzoek van het R.-K. Schoolbestuur Zuidbuurt om medewer king tot het maken van een toegangs bruggetje voor de R -K. Meisjesschool; aankoop van gronden water :n verband met verbetering van de Zuidbuurtseweg vanaf de R.-K. Kerk tot aan de Geer brug; bouwen van 8 garageboxen; ne men van salarismaatregelen voor bet lager en middelbaar gemeenteperso- r.eel; verlenen van een subsidie aan net Comité Vakantiebezigheden alhier; be schikbaars tellen van een bedrag per leerling voor traktatie by gelegenheid van de as- oranjefeesten; aangaan van een geldlening groot f. 113.000.— by de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9