©tij. Bureaucratisering spaarwezen Tweehonderd gezelschappen uit twaalf Europese landen hij een Beter geen prikkels van buiten! De zeerechtconferentie leverde meer op dan verwacht kon worden Verbroeden 11 gsda gen in het Europees concert der naties VARIA Inleiden was ballet) leerlingen ultvoer/ng 4- eenkindenoperette.. er werden deze week ww de nodige excur - Sres gemaakt en de Natuurvriend vergaderde voorde toveelste maai ..d Oprechte Amateur hield m Stadsiaal een oprechte tfnale verder at U met smaak een Hollandse nieuwe haring (if enqaatUnukopelgk twee prettige Pinkster dagen tegemoet, )7ste jaargang Zaterdag 24 mei 1958 Vijfde blad no. 29448 Is bezitsspreiding billijk te noemen (Van onze financiële medewerker) Hoewel, gelijk we vorige week zagen, de noodzaak van grotere besparingen op jet volksinkomen onder de thans geldende omstandigheden niet meer algemeen fordt erkend, willen we ons vooreerst er toch maar aan houden dat er goed werk lordt verricht als naar middelen wordt gezocht om die besparingen te bevorderen. Feitelijk moest dit niet nodig zijn. Want sparen is eigenlijk niet anders dan een dividuele behoefte tot dekking van de risico's van de toekomst, een activiteit, flke duidelijk voortspruit uit het besef van een eigen zedelijke verantwoorde- kheid. Waarbij het aantrekkelijke is dat het eigenbelang hier met het belang de gemeenschap parallel loopt, omdat de bespaarde gelden niet alleen baten lor de spaarder opleveren, maar tevens aan de ontplooiing van het economisch pen dienstbaar zijn. Als die eigen zedelijke verantwoordelijkheid bij een bevol- ng aanwezig is, zullen allerlei hulpmiddelen en prikkels van buitenaf niet dig zijn. In zijn jubileumrede ter gelegenheid n het vijftigjarig bestaan van de Ned. aarbankbond heeft de bondsvoorzitter n ook verklaard dat de spaarbanken n de regering geen subsidiëring van spaarbanken, noch ook een subsi ding van de spaarders verlangen. De aarbanken vragen geen spaarschema's arbij van overheidswege spaarpremies irden gegeven voor trouw sparen. Hij 1de dat het in de eerste plaats de taak n de overheid is te zorgen voor hand ling van de stabiele koopkracht van t geld en vroeg in de tweede plaats n de regering er op toe te zien dat ör de belastingmaatregelen de spaar- i niet achteruit gaat. Indien de overheid slechts al datgene doet wat in haar vermogen ligt om en gunstig spaarklimaat te scheppen. :ijn de spaarbanken wel in staat om le bevolking tot sparen te brengen. et kan niet worden ontkend dat mede uitvloeisel van het financieel beleid de regering in dat spaarklimaat ïstige storingen zijn opgetreden, door- de waarde (de koopkracht) van het i sinds het einde van de oorlog aan- rkelijk is verminderd, waardoor het trouwen in de gulden is geschokt, let moge waar zijn, dat de vrees voor i verdere devaluatie van het geld de tste tijd niet meer zo sprekend aan dag treedt en dit kwaad tot op zekere igte vooreerst wel als bezworen mag ■den beschouwd, ook nu zijn er nog nomen van naam die een z.g. ..krui- ide inflatie" bepleiten om daardoor maximale werkgelegenheid te schep- En dat een regering onder de in- !d van een toenemende arbeidsreser- zich vroeg of laat tot nieuwe ïnfla- listische maatregelen zal laten verlei- is een gevaar, dat ook in 't verslat; de Ned. Bank over 1957 nog een? nadruk wordt gesignaleerd, tof. dr. H. J Hellema heeft er on- ;s op gewezen dat als men een toe van 20% zou geven op een maximale taring van vijf procent van het dit bij een geldontwaarding van per jaar betekent dat reeds na ruim ar deze toeslag in wezen verloren is tan. zelfs indien men aanneemt dat 'toeslag fiscaal buiten beschouwing worden gelaten. Ier komt dan bij dat het beleid van naoorlogse kabinetten zich min of r door een bezitsvijandige houding ft gekenmerkt. Er zij slechts herin- aan de lage rente-politiek, het rbeleid, het pachtbeleid. de prijsbe- •sing ten aanzien van de niet-land- wgronden en de nodeloos gehand- fde dividendstop, terwijl de enige en verhoogde successierechten erop en dat men voor de bestaande ver ens weinig waardering weet op te tgen. Dat in zulk een klimaat de -vaderlandse deugd van het sparen kan gedijen, is volkomen begrijpe- En als deze klimatologische storin- in de wereld van het sparen blijven aan, kan ook van de thans door de genomen spaarregelingen weinig of resultaat worden verwacht. aar afgezien hiervan, kunnen er te- het premieren van het sparen, al- is indien zulks door de overheid ge- edt, allerlei bezwaren worden inge- ht. In de eerste plaats mag niet wor- vergeten dat de Staat, strikt ge en, geen eigen inkomsten heeft. Wat an de ene geeft, moet ze van de an- n nemen en als aan jonge mensen lan de ambtenaren premies op hun rgelden worden toegekend, zullen belastingplichtigen daaraan moeten ragen. vraag kan dus worden gesteld of lk een bezitsspreiding billijk is. ant bij hen, die niet sparen, is het ig niet altijd een kwestie van niet ILLEN sparen, maar in vele geval- ook van niet KUNNEN sparen. Ge somstandigheden en andere oor ten kunnen voor menig huisvader sparen onmogelijk maken. In de aarregeling voor de ambtenaren is n. bepaald dat zij die ten hoogste 900,per jaar verdienen, een spaar- rmie zullen genieten van 25 van gespaarde bedrag, terwijl de overi- ambtenaren 15% premie krijgen t een maximum van f 87,75. Met ie premie-differentiatie wordt be id enigermate rekening te houden 't het verschil in offer, dat het spa- i voor de hoger en de lager gesala- erden over het algemeen met zich ngt. Maar welk een differentiatie moeten worden toegepast als men ening wilde houden met het kin aantal. studerende kinderen, ern- :e en langdurige ziekte en derge- e omstandigheden, welke in vele innen de mogelijkheid tot sparen sluiten. En ook deze gezinnen moe- via het belastingbiljet bijdragen de spaarpremies, welke worden Kekend aan anderen, die het voor- ht hebben van zulke zwarigheden schoond te blijven. Hier springt het IQkheidselement dus wel sterk naar en. op zekere hoogte geldt dit ook van eugdsparen. Op zichzelf beschouwd ent het aanbeveling het komende cht tot de deugd van het sparen op eden, ook hier zullen onbillijkheden r niet kunnen worden vermeden, n denke slechts aan die jonge men- >ie hun inkomsten geheel of gedeel- aan het gezin moeten afstaan, dan 'en oude vader of moeder moeten en en daardoor aan zelfstandig n niet toekomen. Om niet te spre pan de mogelijkheid dat de jeugd- tingen niet meer dan sehijnbespa- b zijn. doordat kinderen door hun rs in staat kunnen worden gesteld naar de spaarbank te brengen, in gevallen dus de goed gesitueerde wordt gesubsidieerd. Wil men een 'der zo grondig controleren dat der je gevallen niet kunnen voorkomen, betekent de premiëring van het van overheidsweg© een zodanige uitbreiding van de bureaucratie, dat her voordeel van de besparingen weer in de zakken van de overheid verdwijnt. Trouwens, heel het program van de regering inzake het uitkeren van premie? op besparingen zal het spaarwezen voor een deel in de greep van de bureaucratie brengen. Men zie slechts naar de voor waarden. waaraan bij de hesparingen en de besteding van de bespaarde gelden moet worden voldaan om op een premie recht te krijgen. De spaarbanken zullen voorts worden ingeschakeld, een spaar - raad zal worden ingesteld, die in hoog ste ressort heeft toe te zien op een juiste toepassing van de spaarregeling en de reglementaire en administratief-tech nische uitwerking van de richtlijnen, welke straks zullen gelden, vergt than» reeds een omvangrijke arbeid, waarvan men zich afvraagt of ze niet aan tetere doeleinden ten nutte kan komen. Reeda wordt in tal van sectoren van het be drijfsleven over de fnuikende invloed van de bureaucratie steen en been ge klaagd. De bouwnijverheid heeft nog on langs haar noodkreten daarover doen horen. Laat het spaarwezen, zo is men ge neigd te zeggen, als een uit de samen leving van nature opkomende kiacht, van bureaucratische bevoogding ver schoond blijven en haar natuurlijke ontwikkeling behouden, welke niet met allerlei kunstmatige prikkels moet worden bevorderd, maar door een ge zond financieel beleid, dat zowel de koopkracht van het geld al? de indivi duele kapitaalvorming respecteert. Dan zal er ook in ons land ongetwij feld weer voldoende worden gespaard. (Advertentie) BEGRAFENISONDERNEMING A. ZAALBERG Middelweg 2 telefoon ^273^ OFFICIERSKRUIS VOOR PROF. JAEGER Prof. ir. H. E. Jaeger, hoogleraar in de scheepsbouwkunde aan de Techni sche Hogeschool te Delft, is benoemd tot officier in de Franse Orde van Ver dienste op zeevaartgebied. Het officiers kruis is hem overhandigd tijdens een bijeenkomst in de Marine hogeschool te Parijs. Prof.. Jaeger is al ridder in het Legioen van Eer. een succes Toch nog „Hef niet bereiken van een ak koord over de territoriale wateren is geen reden om te zeggen, dat de con ferentie over het zeerecht in Genève is mislukt. Integendeel, in het licht van de huidige internationale toe stand kan worden gezegd, dat de conferentie betere resultaten heeft opgeleverd dan men wel heeft dur ven verwachten" Dit heeft mr. H. E. Scheffer, raad adviseur bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren in een lezing Hoewel er in de Franse hoofd- stad absolute rust heerst, zijn de concentraties gendarmes gehand haafd. Voor deze dienaren van de wet valt er op het ogenblik echter weinig meer te doen dan een krantje lezen. Gelukkig werkt de lente mee cm dit luilakken draaglijk te maken. Accorcleon-concours te Straatsburg (Van een bijzondere medewerker) Het het, naar wij vermoeden, beste Nederlandse accordeon-orkest, reiien wij naar Straatsburg. Straatsburg verwacht n.l. uit 12 Europese landen in de pinksterdagen 200 harmonica-geschappen met 4000 actieve deelnemers. Het stadsbestuur recipieert, een ontvangst in de feestzaal van de Raad van Europa is voorbereid. Het Symfonie-orkest van Radio Straatsburg en het befaamde Hohner wereld-accordeonorkest brengen gastconcerten. Beroemde solisten treden op. In secties verdeeld, zullen alle deelnemende accordeon- en mondharmonica-orkesten vergelijkende proeven afleggen teneinde de winnaars te laten vaststellen. Een massa-concert en een Europees volksconcert zijn aangekondigd. En veel meer. Dit alles bijeen is bepaald niet gering en teker een beschrijving waard! In de muziekwereld, evenals in de maatschappij, zijn standen en elke stand brengt zijn eigen élite voort enzijn eigen Festival! Voor het appèl van een elite is het dat we ons op de hoogte gaan stellen, niet om „Je héla hola", zelfs niet om het alomtegenwoordige „snoezige" „Postkoetsje" aan te horen. ,,Appèl van een elite": er is veel re den om het zo te zeggen. Ons modern bestaan wordt dikwijls door zinloze muziek bedreigd. De smaak is verwilderd en misleid, de smaak al thans van de in een of andere massali teit van zichzelf weggevluchte confectie- mens. Gelukkig staat tegenover de mas sa nog altijd de mens die niet lossloeg uit zijn volksaard. Volk en massa zijn twee. In het volk schuilt geest, het schept zijn volkslied, zijn volksdans en andere getuigenissen van vormkracht, of het keert daartoe terug. Ofwel het her schept. De wijze waarop, het materiaal waarmee dat geschiedt, ondergaan even wel de invloed van hun tijd. De volksspeeltuigen nu bij uitstek in deze streek der aarde werden mondorgel en accordeon. Zij stofferen geluk en welbehagen van tallozen. Of zij daarbij de zedelijke ontreddering of de mense lijke waardigheid zullen verhogen is geen punt van onverschilligheid. Hoe ook, zij hebben sterk aan populariteit gewonnen en moeten ons welkom zijn alleen al in zoverre zij de bereidheid dienen om de geesteloosheid der ordi naire ..alledagsklanken" te lijf te gaan. Hoe deze instrumenten zo geliefd zijn geworden en volgens welke artistieke, so ciale en cutureie normen, daarvan zal Straatsburg ongetwijfeld een bruikbaar beeld verschaffen! De gezelschappen die daarheen gaan denken allereerst aan de wedkamp, daar voor hebben zij zich voorbereid. Het perspectief op een mogelijke verovering van een kampioenstitel is vleiend, er te genover staat dat het niet onwaarschijn lijk is, dat hij een jaar later alweer op gegeven dient te worden. Maar wie hier met ernstige bedoelingen meedoen heb ben het hoogvlak van de virtuositeit, zo niet van het „kunstspel" betreden en daarbij behoort de kritiek. Kritiek van jury. kritiek ook van al lerlei andere beoordelaars, die in facet ten treden waarover jury's geen uit spraak kunnen doen, die op verbanden en betrekkelijkheden wijzen die de ac cordeonist niet mag veronachtzamen, wil hij gewapend blijven tegen isolering, muzikale verburgerlijking, zelfgenoeg zaamheid en zelfoverschatting. Ten tweede mogen wij veronderstellen, dat het een idealistische jeugd is, die verzamelen blaast! Slagzinnen als de in ternationale bindingskracht der muziek zullen niet ontbreken. Muziek bergt on getwijfeld het vermogen in zich om 's mensen persoonlijkheid sterker en zelfstandiger te maken, om ziin geest te verruimen en te bevrijden van benepen heden en om muffe begrenzingen te doorbreken. Zo kunnen deze verbroede- ringsdagen in Straatsburg ertoe bijdra gen dat in het „Europees concert der naties" een akkoord wordt bijgeschreven aan de grofe „Ouverture der Sympa thieën", die juist in Straatsburg ook door anderen dan accordeonisten en ook buiten deze pinksterdagen voor de Euro pese eenheid wordt voorbereid. In Straatsburg wordt een nieuwe vriendschap gesloten voor het altaar der „Sancta Musica". Nog tallozen zijn er evenwel uit de andere „standen" van de muziek, wier (onder) waardering nog verwijlt bij het schippersklavier van weleer en bij wijlen de melodramatisch- drakerige trekharmonica en die een ac cordeon. laat staan de onaanzienlijke mondharmonica, niet onder de auspi ciën van de Muze kunnen denken. Wat daar tegen spreekt, of eventueel er vóór zal ons. aan de hand van onze komende ervaringen in een volgende be schouwing en verslaggeving bezighou den. V. Vier kinderen door aanhangwagen gegrepen: één gedood Gistermiddag omstreeks half een heeft - gelijk kort gemeld - een aan hangwagen, die op de Viaduetweg te Maastricht was losgeslagen van een vrachtauto van Circus Bever, vier kin deren gegrepen, waarvan drie uit het gezin Gerardu, wonende aan de Burge meester Bauduinstraat te Maastricht. Een 13-jarig meisje werd on slag ge dood, haar 10-jarig zusje en haar 6-ja- rig broertje werden gewond. Voorts werd het 19-jarige meisje Breisach, wo nende Lenculenstraat in Maastricht, ernstig gewond. Twee ambulancewagens en drie art sen van de GGD waren direct ter plaat se en brachten de vier slachtoffers over naar het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht. Waarschijnlijk is de aan hangwagen in volle vaart losgeslagen, op de plaats waar de Viaduetweg wordt ge kruist door een fabrieksspoorlijn; hier bevindt zich een knik in de weg. als ge volg waarvan de passerende auto's een behoorlijke schok krijgen. Vermoedelijk is de koppeling tussen vracht- en aan- Prins Bernhard naar ons land terug Prins Bernhard is gisteravond per vliegtuig uit New York vertrokken, na zijn officieel bezoek aan Canada en de V.S. De Canadese ambassadeur in Ne derland, Thomas Stone, vergezelt de Prins. Op het Newyorkse vliegveld Idlewild zei de Prins tegen verslaggevers, zeer genoten te hebben van zijn reis waarvan het hoogtepunt de bezoeken aan vlieg tuigfabrieken geweest waren. De Nederlandse consul-genera al in New York, jhr. H. van Rijckevorsel, deed Prins Bernhard uitgeleide. hangwagen door deze schok losgeraakt. De stuurloze aanhangwagen is toen op de linkerkant van de weg gaan slingeren, heeft eerst de drie kinderen Gerardu. die per fiets van school huiswaarts keer den. gegrepen en vervolgens het andere meisje, die aan de andere kant van de weg reed. De aanhangwagen is tenslotte tot stil stand gekomen tegen een karretje gela den met bloemen. De bestuurder van de vrachtwagen kreeg bij het aanschouwen van de ramp een zenuwinzinking en moest in een na bijgelegen café worden binnengebracht. over deze conferentie, die de vorige maand in Genève is geëindigd, voor leden van het Nederlands Verkeers- instituut in Den Haag verklaard. Over de kwestie van de breedte der territoriale wateren zeide mr. Scheffer. dat in ieder geval is komen vast te staan, dat de vaststelling hiervan niet behoort tot de binnenlandse jurisdictie van een kuststaat, maar de erkenning nodig heeft door het internationale reoht. Daarom ook is op de conferentie een hardnekkige strijd gevoerd om de erkenning van een nieuwe regel, waarbij de traditionele driemijlszone zou worden verlaten. Het bestaande recht blijft echter van kracht, nu over een wijziging hiervan en uitbreiding van de territoriale wateren tot zes of twaalf mijl geen over eenstemming is bereikt Alles blijft bij het oude en de drie-mijlszone blijft ge- I handhaafd. Gevaarlijke toestand Naar aanleiding van een opmerking I van een van de leden van het Verkeers- instituut. dat IJsland zou hebben beslo ten de territoriale wfateren uit te breiden tot twaalf mijl, hetgeen oa. voor de Nederlandse visserij rampzalige gevolgen zou hebben, zeide mr. Scheffer niet te ontkennen, dat er een gevaarlijke toe stand bestaat, zoals volgens deze vra gensteller op het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening wordt gemeend. Deze bestond echter ock voor de conferentie, aldus betoogde mr. Scheffer. en volkenrechtelijk is er niets veranderd. Er was geen uniformiteit en die be staat ook thans niet. Verder zijn me ning verduidelijkend voegde hij hier aan toe, dat onder de huidige omstan digheden geen enkel land verplicht is een zone van meer dan drie mijl te erkennen. Anderzijds is er evenmin als voor de aanvang der conferentie een waarborg, dat een land niet tot uit breiding van deze wateren zal over gaan. Geen extreme winst Over de achtergronden zei mr. Schef fer o.m. dat de gehele conferentie m het teken stond van de controverse tussen de groep landen, die vermeerdering van de soevereini'teitsrechten voorstonden en de maritieme landen, die in een verde digende positie werden gedrongen. Geen enkele groep heeft echter geheel zijn zin gekregen en in geen geval hebben de extremistische opvattingen gezegevierd, zeide hij. Gelet op de omstandigheden van een verdeelde wereld en het grote aantal landen met zo uiteenlopende belangen en inzichten is het een opmerkelijk resultaat, dat de conferentie vier ver- j dragen tot stand heeft kunnen bren- gen, aldus besloot mr. Scheffer. Het is geen feilloze arbeid, die is verricht, j maar toch arbeid met een positieve inhoud: het vaststellen van rechts regels op gebieden, waar nog maar fragmentarisch geschreven recht be stond. De zaak-Anastasia „Een bedriegster", zegt de Engelse leraar Gibbes De vroegere Engelse leraar van groot hertogin Anastasia van Rusland heeft een beëdigde verklaring afgelegd, volgens welke mevr. Anderson niets gemeen heeft met zijn vroegere leerlinge. De le raar, Charles Gibbes uit Londen, zegt mevr. Anderson in 1954 te hebben ont moet. Tijdens de ontmoeting zou zij Gibbes zenuwachtig hebben aangekeken over de rand van een krant en hem geen ogenblik haar gehele gezicht hebben la ten zien. „Het was duidelijk, dat zij Engels noch Russisch kon spreken. Zij lijkt niet op de werkelijke groothertoging Anastasia die ik heb gekend. Ik ben er van over tuigd. dat ze een bedriegster is", aldus de verklaring van Gibbes. Er was nog een tweede onder ede af gelegde verklaring, een van mevrouw Jud uit Nassau-Couty (New York), een nicht van de vroegere Russische keizer lijke familie..Mevr. Jud zegt in de ver klaring dat mevr. Andeson dertig jaar geleden enkele maanden bij haar heeft doorgebracht. „Zij scheen mij te accep teren als haar nicht. Ik ben er van over tuigd. dat zij de groothertogin is", zegt de verklaring. De twee verklaringen werden gister ochtend voorgelezen voor de rechtbank in Hamburg die tracht de ware identi teit van mevrouw Anderson vast te stel len. Een bruidsjapon en een smoking vormden de eerste prys van een wedstrijd, die dezer dagen voor ver loofde paartjes in Berlijn werd ge houden. De mannen moesten met hun verloofde op de rug over een baan van 100 meter rennen. De winnaar werd een 23-jarige student in de medicijnen, die een 18-jarige last op de rug te dragen had. Het Arabische stamhoofd sjeik Aoede Aboe Moeamr was woedend toen een Amerikaanse toeriste hem een biljet van een pond sterling aanbood voor zijn vriendelijkheid om voor haar te poseren. Hij haalde zelf een sta peltje bankbiljetten van tien pond uit zijn zak en smeet dit voor haar voeten. Daarna maakte hjj zich snel uit de voeten. De gemeenteraad van het Westduitse plaatsje Hildesheim heeft een be drag van 700 Mark uitgetrokken voor denazificatie van de ambts keten van de burgemeester Deze is namelijk, dertien jaar na de oorlog, nog steeds met swastika-ornamen ten „versierd".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7