Mod'èle van VVSeles in premiere werd charmant, geslaagd festijn FILMS Grote verwachtingen voor het uiteindelijk succes gewettigd besluit toneelseizoen 97ste Jaargang Zaterdag 24 mei 1958 In stampvolle Foyer De Mannequ'èles hebben haar best gedaan èn ze hebben succes geoogst. Een stampvolle Foyer van de Stadsgehoorzaal was gister middag getuige van de première van de VVSL-modeshow ten bate van de clubverbouwing. Jeugdige charme, gepaard aan studentikoze luchthartigheid, enthousiaste originaliteit, voortvarende durf en meer dergelijke voortreffelijke hoedanigheden hebben van deze zeer onge bruikelijke show een buitengewoon evenement gemaakt. We moeten eerlijk bekennen, dat de schrijver van deze regels geen verstand van mode heeft, maar wel een (zéér) open oog voor de andere aspecten van deze gebeurtenis, die als „Mod'èle" hieronder nog aan het kritisch oordeel van een deskundige onderworpen wordt. Ook dat oordeel is „om op te prikken", maar buitendien moet er vóór deze deskundige mening op gewezen worden, dat het élan van de show als geheel op alle aanwezigen een bijzondere indruk heeft gemaakt, een indruk die het beste doet verwachten van de ten tonele voering „buiten de provincie", in twee centra van de uitgaande wereld: Huis ter Duin in Noordwijk en Carlton in Amsterdam. Bijzonder elegant was een roze japon, Sfi7.an h,et JoorPand tot in de taille geheel geplooid was en als ruimte in de rok viel. Van de namiddagjaponnen is vermel denswaard een paars/groene japon die aan de achterkant was voorzien van een los pand tot onder aan de zoom. de koepellijn. Zeer veel bijval oogstte een blauw/ witte imprimé popeline japon, in de empirestijl. de zeer hoog aangebrachte ceintuur was donkerblauw. De getoonde cocktail en avondjapon vormden een waardig besluit van deze mooie show. Een japon van nachtblauw brocaat met een lichtgrijze onderrok was zeer fraai, evenals de lange lichtblauwe japon met bijpassende stola. Monsieur Frangois, een medewerker van Elisabeth Arden, gaf een korte toe lichting. hoe en waarom een vrouw zich het best kan verzorgen. Immers de vrouw uit de 20e eeuw moet naast energiek ook charmant zijn en dit laatste kan men het best bereiken met een goede maquillage. Na deze causerie zongen enkele leden van het VVSL-cabaret, die reeds eerder waren opgetreden een liedje over de maquillage, dat veel succes oogstte. Handen uit de mouwen Onlangs hebben wy U verhaald over de toen nog in de schoot der toekomst verborgen liggende show ten bate van de kostbare verbouwing aan het Rapen burg. Zonder enige reserve hebben wij daarbij lof gehad voor de rovale mede werking welke van zovele zijden was verleend, maar op de achtergrond bleef de vraag sluimeren, hoe de meisjes studenten het voor elkaar hadden ge kregen zovelen voor hun eigen standje warm te laten lopen. De première van de show heeft daar op het antwoord gegeven: dit was te danken aan het warme enthousiasme waarmee de vrouwelijke hope des vader lands zelf de handen uit de (al of niet modieuze) mouwen heeft weten te ste ken. Met een flair en overgave hebben de „mannequ'èles" zich van haar taak gekweten. Onder het licht van onbarm hartige schijnwerpers voor filmopera teurs en fotografen, onder het zo moge lijk nog onbarmhartiger licht van hón derden kritische ogen wisten zy een harde training, een onvoorstelbaar veel eisende voorbereiding en een studen tikoze originaliteit vruchten te laten afwerpen voor dat ene doel: een goed en genoeglijk tehuis voor de Leidse vrou welijke studenten. We kunnen ons nauwelijks een ge legenheid van deze aard voorstellen, waarbij de aanwezigheid van een Ko ninklijke studente zo verheugend was. We laten nu onze modedeskundige aan het woord. Het was een groot moment, toen de eerste van de 11 mannequins, allen leden van de V.V.S.L. en enkele van de Vogue Modevakschool te Amsterdam, voor het voetlicht kwam. Na de ingespannen arbeid van vele weken, konden de talrijke aanwezigen zien wat het resultaat was van de nauwe samenwerking tussen ontwerpers en diegenen die de kledingstukken ver vaardigd hadden en nu voor het voet licht brachten. Allereerst werden enkele strand- ensembles gepresenteerd. Het materiaal dat voor deze pakjes gekozen was, be stond grotendeels uit tinneroy. Er waren 3 4 en 7/8 pantalons met bijpassende jasjes in contrasterende kleuren, b.v. in de combinatie zwart met geel. Hiernaast zagen wy pakjes met een bijpassende rok of voorzien van een kort overjasje. Heel grappig was een witte in punten vallende blouse, die over een olijfgroene tinneroy pantalon werd gedragen, ge completeerd met een Chinese hoed. Heel modieus vonden wij een vertikaal gestreept blauwgroen strand-ensemble met een wijd vallend jasje. De pakjes waren meestal voorzien van een gedrapeerd ceintuurtje. De getoonde japonnen en kostuums ken merkten zich door een aparte stijl, aangepast aan de huidige mode. Men kon zowel de ligne sac, trapezium, ballon als koepellijn bewonderen. ren, zoals een witte gebloemde popeline japon. Hiernaast waren er ook verschillende modellen in de princesselijn. De ruimte die in de taille handig verwerkt wordt, komt dan weer waaiervormig in de rok te voorschijn, zoals in een roze/wit ge streepte japon, wat een bijzonder aardig effect gaf. De rechte jurken, al of niet voorzien van jasjes, vormden ook een belangrijk onderdeel in deze show. Bijzonder ele gant was een groene japon, voorzien van een imprimè-ceintuur en hand schoenen van hetzelfde materiaal. Het modieuze lange jasje, waarbij het accent door het aanbrengen van een band of soms alleen een strik, op de heup valt, was ook hier te bewonderen. Heel mooi in dit model was een beige kostuum, waarbij een groen met oranje hoed werd getoond, en een paars blauwe japon met een hoed in dezelfde tint gekozen. Fatima van der Hoog gaf op vlotte wijze voor de microfoon commen taar op de getoonde modellen. (Foto L.D./Van Vliet) Nu en dan hadden de mannequins hulp nodig. Hier moest een jasje van een bijzonder ensemble losge knoopt worden. In het gebruik een wat moeilijk ontwerp, wil ons voor komen (Foto L.D./Van Vliet* De zomerjurken waren merendeels voorzien van nauwsluitende lijfjes tot in de taille en voorzien van zeer wijde rok ken. in platte plooien vallend of ruim aangezet, waaronder pettycoats werden gedragen. Heel mooi was een blauw met oranje I Imprimé japon, waarbij een grote hoed werd getoond. Een geheel ander silhouet geven de ballonrokken, waarvan er ook verschillend© exemplafcen aanwezig: wa- Woningnood en huurpeil Op uitnodiging van de Federatie Zuid- Holand van de Nationale Wonineraad sprak gisteravond in ..Het Gulden Vlies" ae heer J. Bommer. lid van de Tweede Kamer over de woning en huurproble- men in deze tijd. Het woningprobleem dateert reeds van li'.50, want in verband met de steeds toe nemende industrialisatie was er een grote vraag naar meer en betere wonin gen voor de arbeiders Reeds toen zag men het grote verband, dat er bestaat tussen de volkshuisvesting- en het volks welzijn. Sociaal sezien waren er betere woningen nodig, maar dit was uit eco- nomisch oogpunt bijna onmogelijk De spanning tussen deze twee polen i.s het woningvraagstuk, dat zich nu tot een zerurgent probleem heeft ontwikkeld. Vervolgens sprak de heer Bommer over het huurprobleem en de huurpoli- tiek van de regering. Vlak na de oorlog wilde men de huur prijzen zo laag moeeliik houden, maar dat hield o.a. in dat de staat bij de nieuwbouw subsidie moest verlenen Dit proces heeft zich steeds verder on'wik- i.eld. zo zelf= dat momenteel 9ê pC" van de woningen door het rijk gesubsidieerd worden. Spreker wees nadrukkelijk op de na delen. die hieraan verbonden zijn. Om dat de staat subsidie verleent, wordt er automatisch een zeer vergaande ambte lijke cieutvök in het leven geroepen, die door haar werk de verantwoordelijkheid van de woningbouwvereniging te niet doet en het biina onmogelijk maakt tot een nieuw initiatief te komen Toch kan t r-cn mogelijkheid zijn om van de subsidie hoewel zij nu nnndza keliik is. af te komen Dit zou kunnen door de verhoging van huur- en verlaging van het kostenpeil. Legt men te veel nadruk op één van beide, b v. door zoals in de laatste tijd alleen de huur te verhogen, zal men nooit iets op dit gebied bereiken. De preases van het actiecomité mej. M. Gorter, dankte allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van deze show en in het bijzonder mevr. Keizer van de Vogue-school. de heren Ferry Offerman. Tom Westen en Toon Smit. Er werden enkele geschenken en bloe men aangeboden. Ook voor de manne quins waren er bloemen. Mej. T. Kooistra, de praeses van de V.V.S.L. dankte hierna de leden van het actiecomité voor de grote prestaties die waren verricht. Met het slotwoord was het laatste woord nog niet gezegd. Dat laatste woord valt in Noordwijk, in Amster dam, en uiteindelijk in Leiden, waar het clubgebouw van de V.V.S.L. (hoe eerbiedwaardig oud dan ook) hopelijk over een jaar „nieuw" zal zijn als vrucht van deze show en de shows elders. „De naakte waarheid" Vermakelijke nonsens over een geval van chantage Lido Een smakelijk opgediende hoe veelheid nonsens, waarin de Engelsen de draak steken met een aantal hebbe lijkheden, welke hen onderscheiden van anderen. De achtergrond is overigens verre van onschuldig, want de uiterst correcte heer Nigel Dennis maakt er zijn beroep van bijzonderheden te ont hullen over het geheime leven van voor aanstaande figuren. Hij doet dit, dreigt dit althans te doen. in een blad, „De naakte waarheid" geheten. Maar voor dat hij daartoe overgaat, pleegt hy zijn slachtoffers te bezoeken en hun een „regeling" aan te bieden. Inplaats van deze chantage als een zwaarwichtige sociale misstand te behandelen, worde het verhaal getransponeerd in een reeks meermalen zeer kluchtige situaties. De slachtoffers zinnen namelijk op midde len om zich, zonder de politie erin te mengen, aan die chantage te onttrek ken en zich van de heer Dennis te ont doen. Dat dit tot onverwachte compli caties leidt, ligt voor de hand. Tenslotte sluiten alle afgepersten zich aaneen en slagen erin hun nachtmerrie kwijt te raken. Aan cynisme ontbreekt het in een film van dit genre vanzelfsprekend niet, maar de sfeer is er nu eenmaal een, waarin met alles en nog wat een loopje genomen wordt. Amusement met een ty- pisch-Engelse inslag, vol koddige situa ties. „April Love" Pat Boone toch op het pad der liefde Luxor Wat Romy Schneider is on der de jeugdige vrouwelijke filmsterren, is Pat Boone onder haar mannelijke collega's. Ook zijn ster is onwaarschijn lijk snel omhoog geschoten en in korte tijd heeft hij zich een enorme kring van enthousiaste bewonderaars (sters) opge bouwd. De grammofoonplaten van deze „zingende huisvader" vinden een re cordaftrek. Toch hebben de filmprodu centen in Hollywood het niet gemakke lijk met deze student, die zijn studie een tijdje heeft onderbroken om een aan tal films te maken, welke hem overigens geen windeieren zullen leggen. Maar Pat Boone maakte de filmmensen erg dui delijk, dat hij er niets voor voelde hoofd rollen te spelen in allerlei frivole lief desverhaaltjes. Het gevolg was, dat hij VAN DEZE WEEK: zich b.v. in „Bernardine" verre hield van het pad der liefde. Maar de popula riteit eist ook tol. Hij zwichtte onder de druk der massa en zo werd het Shirley Jones, die zich de jaloezie van talloze bakvissen op de hals mocht ha len door de eerste filmster te worden, waarop Pat Boone verliefd ging worden. Tot verdere concessie was Pat Boone echter kennelijk niet bereid, want al vindt het tweetal elkaar in „April Love", aan het einde van de film zit men nog steeds vergeefs te wachten op een eerste kus De filmmakers nemen dit echter gaarne op de koop toe. Zij kennen de waarde van zijn populariteit en weten altyd wel een passend verhaaltje op te dissen, waarin hij een rol kan spelen. Helaas hebben dergelijke films over het alge meen weinig of niets te zeggen en zijn zij opgebouwd volgens een maar al te bekend patroon. Ook .April Love" blinkt niet uit wat betreft originaliteit, of het zou moeten zjjn om de manier, waarop de makers erin slagen Pat gelegenheid te geven zijn ongetwijfeld sympathiek stemgeluid te laten horen. En dat is nog wel eens een keertje. Trouwens, dat is de hele opzet. Wie naar zo'n rolprent gaat, moet geen filmkunst verwachten. Het is luchtige, pretentieloze ontspan ning. een kleurrijk beeldromannetje van groot formaat, aantrekkelijk voor de liefhebbers van dit genre en een nieuwe belevenis voor de „Pat Boone-fans". „De droom van een bakvis" Romy Schneider in het circus Trianon De door duizenden ge- liefde Romy Schneider ditmaal niet een „historische" maar in een „Circus"- film. Het verhaal speelt in 1909. In een klein Duits stadje leeft een oer-conservatieve familie, waar juist de verjaardag van de vader des huizes ge vierd wordt. Zijn broer is destijds het bekrompen milieu ontvlucht, maar hij keert die dag terug, niet als „de Goede reis Met een naar de klacht nijgend blijspel Ook K. O. heeft thans de series toneel besloten en wel met de opvoering van Jacques Devals „Goede Reis". Zoals maart ten tonele moeten komen, doch bekend, had dit blijspel hier reeds in wegens ziekte van Pim Dikkers ging dit toen niet door en is de eerste avond destijds gevuld met „De Boomgaard". Eerlijk gezegd, trots vele bezwaren tegen dit toneelspel, geloven we niettemin, dat de bezoekers daarvan het beste deel heb ben gehad, want „Goede Reis" is een volkomen leeg, naar de klucht nijgend en feitelijk geheel, op enkele goede vond sten drijvend blijspel, dat bovendien fijnheid mist Ook in de wijze, waarop Amerika op de hak wordt genomen en Frankrijk geprezen. Maar trots dit alles wordt men gedwongen tot een vrolijke lach Martine Beix gaat met de „Ile de France" in een eerste klas-hut naar Amerika om een miljonair aan de haak te slaan, doch vindt in haar hut een verstekeling, die feitelijk dezelfde bedoe lingen heeft Zij besluit, hem te blijven verbergen. Beiden schijnen succes te zul len hebben, zij met een miljardair, die echter tenslotte onder curatele blijkt te staan en psychisch gestoord is, zodat van een huwelijk geen sprake kan zijn en hij wordt door zijn aangebedene mil- jonière aan een oude tante verdobbeld. Beiden keren dan maar terug naar la douce France, een illusie armer, maar een werkelijkheid rijker: hun liefde. Zes taferelen worden hiermee gevuld, als men daarvan tenminste kan spreken, doch in ieder geval wordt de lach af gedwongen, of men wil of niet. Het geen voor het grootste deel mede is toe te schrijven aan het prachtige spel van Lies Franken en Pim Dikkers, die schijn baar zonder enige moeite en ongedwon gen beide hoofdrollen bijzonder gaaf wéten te typeren, een ware lust uit toneelspel-oogpunt. Bob de Lange, die tevens de regie verzorgde, dikt als de uit het lood ge slagen miljardair het komische soms wel ietwat te dik aan en ook Heieen van Meurs, die bij de Rotterdammers debu teerde, ontkwam niet geheel aan dit euvel. Maar toch wisten ook zij de lachers op hun hand te krijgen. De overigen zijn slechts de nodige vul sel en kwijten zich naar behoren van hun taak. Een avond derhalve, geheel aan de lach gewijd en gezien de uitwerking op de geheel gevulde schouwburg, welge slaagd. Dat bleek ook wel uit het kla teren applaus na afloop. Lies Franken kreeg bloemen. M. Tot slot werd nog over de praktijk van de huurverhogingen gesproken Men krijgt langzamerhand één huur peil voor de oude en nieuwe woningen, maar doordat sommige woningen ..ach ter zijn", zal de verhoging van deze wo- j ningen ook meer moeten worden. De goed bezette vergadering stond on der leiding van de heef A* Ooosöt 1 Een Libense student aan de rechts kundige faoulteit van de universiteit te Cairo is in hongerstaking gegaan „totdat president Sjaamoen in de Libanon aftreedt". Om duidelijk te maken dat hij heel erg vastbesloten is. heeft de student zijn lippen op elkaar genaaid. Dat deed hij op de binnenplaats van de Libanese am bassade in Cairo, onder grote be langstelling. Ds. De Wolffseliool Men schrijft ons: Kort geleden heb ben de ouders van de leerlingen van de Ds. de Wolffschool aan het Plantsoen zich georganiseerd in de afdeling Lei den en Omstreken van de landelijke vereniging ..Philadelphia". Deze vereni ging is een organisatie van ouders en vrienden van kinderen, die het B.L.O.- onderwijs ontvangen. Het doel is aan geduid in de naam die betekent „dient elkander door de liefde". De vereniging en haar leden willen dit doen in ge hoorzaamheid aan Jezus Christus. In het korte bestaan van de afdeling hebben reeds 160 ouders en vrienden zich als lid of donateur bij deze vereni ging aangesloten. De werkzaamheden der afdeling Lei den en Omstreken hebben zich in de eerste plaats gericht op de inrichting van de Plantsoenschool. Het bestuur heeft de aandacht van het school- en gemeentebestuur gevestigd op de toe stand van deze school. De wethouder van onderwijs heeft in de raadsverga dering van 12 mei medegedeeld, dat aan het oude gebouw bepaalde voorzieningen moeten worden getroffen, vooral omdat met het bouwen van een nieuwe school nog geruime tijd (op zijn minst nog 5 e 7 jaar) moet worden gewacht. Met be trekking tot de hieraan verbonden financiële consequenties zijn tussen het bestuur van de Hervormde schoolver eniging en het gemeentebestuur onder handelingen gaande, waarvan een gun- tig resultaat mag worden verwacht. Voorts houdt het bestuur zich bezig met de problemen rondom de Protes tants-Christelijke nazorg in Leiden en omgeving. Door verschillende omstan digheden is deze nazorg in Leiden nog niet in handen van een gespecialiseerd maatschappelijk werker. Naar mate het aantal leerlingen, dat de Christelijke B LO.-school bezoekt, toeneemt, wordt de behoefte aan een zelfstandige, des kundige nazorgdienst sterker. De orga nisatie hiervan zal door de ouders zelf ter hand worden genomen. Op de over heidsinstanties zal een beroep worden gedaan om de nodige subsidie te ver krijgen. teneinde in navolging van an dere plaatsen een deskundige kracht met een volledige dagtaak voor dit werk te kunnen aanstellen. Tenslotte is het bestuur van mening, dat het stichten van het protestants tehuis in Leiden voor alleenstaande de bielen op den duur in de behoefte zal voorzien. Ter voorbereiding hiervan is een commissie ingesteld. Als secretaris van de afdeling treedt op de heer J. A. Smits, woonark „Corel" Zoeterwoude, post Leiderdorp. Gracieus toonden de VVSélcs de eigen modescheppingen zoals dit strandpakje. Voordat deze strand- ensembles als begin van de show getoond werden, was door Hermine Menalda en Thea van Munster van Heuven in het openingsliedje ge zongen ..Lieve heren, let uitsluitend op de kleren, want U wilt toch niet beweren, dat U naar iets anders kijktWe moeten eerlijk bekennen dat wij persoonlijk ook gekeken hebben naar de charmante wijze, waarop de mannequèles zich van hun waarlijk niet eenvoudige taak kweten. (Foto L.D./Van Vliet) verloren zoon", doch alsdirecteur van het circus Obolsky. Grote consternatie vooral bij de vrouwelijke leden der familie. Zijn nichtje Romy Schneider is onmiddellijk hevig door haar oom ge ïmponeerd enzij besluit, als hij des tijds deed, te vluchten en met het cir cus mee te reizen. Dat dit niet zó maar gaat, laat zich begrijpen! Er is de familie, er is haar verloofdeer is de oom, die zijn nichtje wel schattig vindt, doch haar meenemen is iets anders. Ener is bovendien de vrouw van de oom. een paardrijdster van allure, die de vreemde kuren van haar man al acht jaar kent. Er gebeurt héél veel. voordat Romy tot het inzicht komt, dat zij beter in haar stadje blijven kan. dan het avon tuurlijke circusleven te beginnen. Een film met Duitse humor en senti mentaliteit, van rozegeur en mane schijn en met een snoezige Romy Schneider in het centrum, aan wie tal lozen hun hart verpand hebben. Ook het bekende liedje „O! mein Papa" staat in het centrum. Claus Biederstaedt en Lili Palmer vormen het circusechtpaar, dat elkaar na zoveel jaren tenslotte terugvindt. Dan trekt het woelige circus, na alle opwinding en sensatie, verder en het kleine, Duitse stadje uit 1909 kan weer rustig voortdommelenDe circus- droom van Romy is voorgoed ten einde! De borstplaatkleuren, waarin het ge heel is vervat, zijn niet naar ónze smaak. „Straaljager-piloot" Spionage en contraspionage Casino Wanneer het een of andere onderdeel van de legermachten der grote mogendheden zijn medewerking verleent aan de totstandkoming van een film. dan komt in de meeste gevallen de politieke propaganda om de hoek kijken en zitten we meteen middenin de onbehaaglijke sfeer van ..koude oor log", welke eigenlijk sedert het einde van wereldoorlog no. II de verhouding tussen Oost en West (met als exponen ten Rusland en Amerika) kenmerkt. „Straaljager-piloot", op voortreffelijke wijze geregisseerd door Jozef von Stern berg. is daarvan een typisch voorbeeld. Het is een op zichzelf boeiend verhaal over spionage en contra-spionage. ver persoonlijkt in de figuren van een Ame rikaanse straaljager-piloot (John Wayne) en een Russische collega (Ja- neth Leigh), dat zich afspeelt op het raakvlak van de vrije en de onvrije wereld: d.w.z. in het noordelijkste deel van het ijzeren gordijn. Beide partijen zijn hun politieke regime volledig toe gewijd. doch desondanks ontstaat een persoonlijke band. die uiteindelijk ster ker blijkt dan de politieke scheidslijn. I Aangezien dit een Amerikaanse film is. slaat de balans vanzelfsprekend in laatste instantie door naar de zijde van de vrijheid, maar de krachtmeting laat in haar verschillende stadia de moge lijkheid van een andere oplossing even zeer open. Het gedaver van de straaljager-moto ren is niet van de lucht en de span ning is navenant De vlucht van Captain Blood Piraten-avonturen Rex Theater De verhalen over Captain Blood zijn vermaard en span nend. In de film „De vlucht van Captain Blood" wordt verhaald, hoe hij na „in ruste" te zijn gegaan door een kompiot van zijn tegenstanders weer ztfn oude beroep moet opnemen. Een piratenschip heeft een aanval op een kustplaats ge daan en Blood wordt ervan verdacht hierin de hand te hebben gehad. Hij wordt in zijn woning in West-Inaië ge arresteerd voor een reis naar en berech ting in Engeland. Zjjn vrienden weten hem echter te ontzetten, en dan gaat hU. noodgedwongen, de piratenvlag weer hijsen om nieuwe avonturen tege moet te gaan. Spanning te over in deze film met vaart.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3