ARGENTIJNSE DIEPTEBOMMEN OP ONBEKENDE ONDERZEEER Vlet sloeg om: vier militairen verdronken „Ontoelaatbaar, dat minderheid aan het gehele land haar wil oplegt" WEERBERICHT Mogelijk tot zinken gebrachtanders ontsnapt Fa. D. KRET Zn. In Oude Rijn bij Heriven-Aerdt Geen officiële benadering van De Gaulle Krachtig nationaal comité steunt de regering 07ste jaargang ZATERDAG 24 MEI 1958 No. 29448 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro n Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21501 Binnen territoriale wateren Schepen van de Argentijnse Marine hebben woensdag bij de Argentijnse kust mogelijk een niet-geïdentificeerde onderzeeboot tot zinken ge bracht. Dit werd gisteren door president Arturo Frondizi bekendgemaakt. Op een inderhaast belegde persconferentie ver telde de president, dat woensdag drie kruisers en vier torpedobootjagers bij normale oefeningen ter hoogte van Chubut aan de zuidkust een niet- geïdentificeerde onderzeeboot hadden waarge nomen, die binnen de Argentijnse territoriale wateren onder water voer. De oorlogsschepen voerden vier aanvallen met dieptebommen uit, welke tot gevolg hadden dat de periscoop van de onderzeeboot boven water kwam. Kort daarna waren er olievlekken op het wateroppervlak verschenen. Bij nasporingen, die de rest van woensdag en de gehele donderdag waren gedaan, had men geen verdere tekenen van de onderzeeboot waar genomen. Op grond daarvan werd aangenomen dat het vaartuig tot zinken was gebracht of mogelijk naar volle zee had kunnen ontsnappen. Britse onderzeeboot bij Australië beschoten Brit aangevallen Volgens het Argentijns burgerlijk wetboek is de breedte van de territoriale wateren om veiligheidsredenen op twaalf mijf vastgesteld. Het incident had plaats in de Golfo Nuevo, enkele mijlen ten noordwesten van de kleine havenplaats Cracker, 1100 km. ten zuiden van Buenos Aires. President Frondizi verklaarde dat hij de bekendmaking deed in zijn hoedanig heid van opperbevelhebber van de strijdkrachten en na uitvoerig overleg met de ministers voor de strijdkrachten, die op de persconferentie tegenwoordig waren. Personeel van de nieuwsdienst van de radio deelde echter in een privé gesprek mee, dat de gegevens afkomstig waren van de vlootbasis van Puerto Madryn Plaatselijke nieuwsbureaus zijn er niet in geslaagd van de commandant van de basis en het hoofdkwartier van de kust- politie opheldering te krijgen. Alleen het opperbevel van de vloot zou mede delingen doen over eventuele nieuwe ontwikkelingen, zo zei men. Argentijnse radio: „Het was een Rus" Volgens de president was de onder zeeër kennelijk een modern vaartuig met grote snelheid en een grote actie radius. Het onderzoek in het betrokken gebied werd nog voortgezet. Zodra er nadere berichten van de vloot zouden zijn. zouden er verdere mededelingen worden gedaan. Te Washington werd spoedig bekend gemaakt, dat de betrokken onderzeeboot geen Amerikaanse kan zijn geweest. Een woordvoerder van de Britse admiraliteit deelde mee. dat er te Londen geen be richt over een gezonken of beschadigde Britse onderzeeër was ontvangen. De Russische ambassade wilde geen commentaar op het incident leveren. De persattaché van de ambassadp antwoord de op telefonische vragen: „Wij weten niets van de kwestie. Beschuldiging Een radiozender te Buenos Aires heeft gistermiddag gemeld, dat de aangevallen onderzeeboot tot de Russische Marine behoorde en tot zinken is gebracht. In de nieuwsuitzending werd de bron van deze bijzonderheden niet genoemd. Mr. Kranenburg vraagt ontslag De staatssecretaris van Oorlog mr. F. J. Kranenburg heeft heden aan H.M. de Koningin verzocht hem ontslag te willen verlenen uit zijn functie. Hij verzoekt dit ont slag op grond van het feit, dat hem bij de behandeling van de be groting van Oorlog 1958 in de Eerste Kamer der Staten-Generaal gebleken is dat er een onvoldoend breed vertrouwen is in de voort- setting van zijn functie. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Storingen zullen worden afgewisseld door perioden met opklaringen. Het weer behoudt dan ook een veranderlijk ka rakter. De temperaturen zullen in het algemeen gematigd blijven. (Opgemaakt te 10 uur) 25 MEI. Zon op: 4.34 uur; onder: 20.40 uur. Maan op: 11.23 uur; onder: 0.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.33 en 20.05 uur. Laagwater te 3.10 en 15.34 uur. (26 mei hoogwater te 8.36 en 21.11 uur; laagwater te 3.59 en 16.30 uur). Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Toen men de Russische attaché, kapi tein Chlebnikof om commentaar vroeg, barstte hij in lachen uit en zei: „Het is pure onzin". Een niet-geïdentificeerd vliegtuig heeft ten noorden van Australië de Brit se onderzeeboot „Aurochs" met machi negeweren beschoten. Dit heeft het vaar tuig vandaag aan het Marinehoofdkwar tier te Sydney gemeld. Het bericht luidde: „Aangevallen door niet-geïdentificeerd tweemotorig vlieg tuig. Dook nam geen vergeldings actie Geen slachtoffers". De 1.120 ton metende „Aurochs" die bij de Australische Marine is gedeta cheerd, keerde uit Manilla waar hij had deelgenomen aan oefeningen van de Zuidoost-Aziatische-Verdragsorganisatie. De bemanning telt normaal zestig leden. Volgens een woordvoerder van de Aus tralische Marine heeft het incident zich waarschijnlijk reeds donderdag voorge daan. Naar verluidt is de „Aurochs" bij zijn tocht van de Philippijnen een ge bied gepasseerd, waar strijdkrachten van de Indonesische regering slaags zijn met de opstandelingen. Als de onderzeeboot de kortste weg heeft gekozen, moet hij tussen Halmaheira en Celebes zijn door gevaren. (Speciale berichtgeving) Gisteravond om kwart over zes is een vlet met 22 soldaten van het 41e genie bataljon uit Nunspeet op tot nog toe onverklaarbare wijze op de Oude Rijn bij Herwen-Aerdt omgeslagen, waarbij vier militairen verdronken. De lijken van drie hunner werden vrij spoedig geborgen. Het stoffelijk overschot van de vierde werd na een uur dreggen gevonden. Het 41e genie bataljon was onder commando van kapitein Van der Geld sinds 19 mei bezig met het verleggen van de Baileybrug over de Oude Rijn om de funderingen van de in de oorlog vernielde vaste brug te kunnen opruimen. De bootcommandant van de vlet was een sergeant eersteklasse, die bij dit ongeval ernstig werd gewond. Bij werk zaamheden aan de brug is de boot om geslagen. Organiek is een vlet van dit type be stemd voor ten hoogste 15 personen. Een tragische bijzonderheid is dat van de omgekomen soldaten, van wie een gehuwd was. drie de volgende week met groot verlof zouden gaan. De namen van de verongelukte mili tairen zijn: 'allen dienstplichtige solda ten) Ph. Lijdeckers. 's-Gravenhage, 21 jaar; J. Hietveld. Vorden (Gld.), 21 jaar; J. J. M. Guntlisbergen, 's Hertogen bosch, 21 jaar en K. Dekker. 's-Graven hage, 21 jaar. De stoffelijke overschot ten zijn overgebracht naar het geweste lijk militair hospitaal te Arnhem, waar heen ook de twee gewonden sgt. eerste- Tito niet naar Warschau De Joegoslavische regering heeft gis teren bekend gemaakt, dat president Tito zijn voorgenomen officiële bezoek aan Polen heeft afgezegd. Hij zou an ders volgende week naar Warschau zijn gegaan. De Poolse regering is het met de Joegoslavische regering eens, dat het „onder de huidige omstandigheden" be ter is het bezoek „tot een later tijd stip uit te stellen. In Belgrado wordt het uitstel gezien als een logisch gevolg van de ideologi sche botsing tussen de Sovjetrussische de leider der Poolse communisten Go- en de Joegoslavische communisten. De moelka heeft tot dusver - zij het aar zelend en met tegenzin de Sovjet unie in deze kwestie gesteund. Het geschil is er ook de reden van geweest, dat president Worosjilof zijn reeds enige malen uitgestelde bezoek aan Joego-Slavië opnieuw heeft afge zegd. Dit bezoek zou op 11 mei zijn be gonnen. Londense havenarbeiders hervatten het werk De Londense havenarbeiders zouden vandaag het werk hervatten. Op verzoek van de arbeiders heeft de vakvereniging bepaald, dat er een officiële staking zal worden uitgeroepen telkens wanneer de werkgevers n'.et-georganisecrde arbeids krachten gebruiken als het werk stilligt. Er hebben in de Londense havens tienduizend man gestaakt. De staking is begonnen als solidariteitsstaking en breidde zich uit toen de werkgevers niet- georganiseerden gingen te werk stellen. klasse A. G. Arts. 40 jaar uit 't Harde (bootcommandant), en dienstplichtig soldaat A. W. van der Lee, 21 jaar uit Oss zijn vervoerd. Het eerstvolgend nummer van het „Leidsch Dagblad" verschijnt op dinsdag: 27 mei e.k. Onze bu reaus zullen beide pinksterdagen gesloten zijn. IIIIIIIIIII Moghabgab, de leider van het privéleger dat als steun van de re gering van Libanon de opstandelin gen bestrijdt, gefotografeerd met enige getrouwen bij het voorberei den van een actie. Koningin Elizabeth van Engeland inspecteerde in dat kleine autootje links onder) dezer dagen een raket- basis. waar de nieuwste Engelse zien zijn. zijn de Corporal en de wapens ten toon werden gespreid. Thunderdbird. De raketten, die op deze foto te Rede van Pflimlin voor radio en tv Premier Pflimlin van Frankrijk zal vandaag in het parlement de tekst indienen van het wetsontwerp tot wijziging van de grondwet om de regering de nodige stabiliteit te verschaffen voor haar pogingen het land te verenigen. Pflimlin deelde gisteravond de Franse Senaat mee, dat de onbestendigheid van de rege ring een van de hoofdoorzaken was van de Algerijnse crisis. Er zijn alsnog geen tekenen te bespeuren van enige officiële benadering van generaal De Gaulle, die de Franse leiders in Algerije aan het hoofd wensen van een regering van openbaar welzijn. De conservatieve leider Pinay, die donderdag een gesprek heeft gehad met generaal De Gaulle, zou er gisteren bij minister-president Pflimlin op aange drongen hebben de leiding van 's lands zaken in handen te leggen van generaal De Gaulle. Ook bracht Pinay bij president Coty verslag uit over zijn onderhoud met generaal De Gaulle. De hoop op verzoening tussen Parijs en Algiers heeft intussen een grote schok gekregen doordat generaal Salan, de opperbevelhebber van de Franse strijd krachten aan wie de regering-Pflimlin alle burgerlijke en militaire bevoegdheden in dat gebied heeft gedelegeerd, gisteren openlijk heeft opgeroepen tot vorming van een regering voor openbaar welzijn in Frankrijk onder generaal De Gaulle Volgens een woordvoerder van Salan betekent dit, dat de generaal nu „definitief stelling heeft genomen". Tot dusver had hij alleen uiting gegeven aan zijn hoop tot vorming van een bewind onder De Gaulle. de oorlog) voorstelt. Naar verluidt zou den het vliegtuigen van de basis Aulnat bfi Clermont Ferrand, zijn. Overigens is bet zowel in Algiers als in Parijs rustig geweest. Vele Parijzenaars zijn reeds per auto of trein vertrokken om de pinksterdagen elders door te brengen. Spanning in Noord-Afrika Al was het dan rustig in de stad Al giers. in Algerije-als-geheel was dat niet het geval. Het opperbevel maakte na melijk bekend, dat bij operaties, welke gisteren in de departementen Algiers en Zuid-Oran werden uitgevoerd. 136 op standelingen zijn gesneuveld en 25 ge vangen genomen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken. René Pleven, heeft gistermiddag een lang onderhoud gehad met de Fran se diplomatieke vertegenwoordiger in Tunesie en Marokko, die in de loop van de dag in Parijs waren aangekomen. Er is hoofdzakelijk gesproken over de kwes tie van de aanwezigheid van Franse troepen in Marokko en Timesië. die de laatste tijd de hoofdoorzaak is van de spanning tussen Rarijs enerzi'ds en Ra bat en Tunis anderzijds. Sinds de jong ste gebeurtenissen in Algerije is de kwestie opnieuw acuut geworden. Ma rokko en Tunesië hebben premier Pflim lin van Frankrijk laten weten, dat on middellijk maatregelen genomen moeten worden met het oog op de terugtrekking van de Franse troepen wegens de moge lijkheid van ernstige incidenten. Pleven is in het bezit van een Ma rokkaanse nota van 20 mei aan de Fran se regering waarin wordt geëist, dat Frankrijk zijn troepen bij de Algerijnse grens terugtrekt, en van Tunesische eisen, dat Frankrijk, de 20 000 militairen die nog in Tunesië zijn, evacueert. Arrestaties in Parijs In New York komt de inmengi ng i n Li hanon aan de orde In Beiroet is gisteren een tweede minister uit het pro-Westelijke kabinet van premier Sami el Solh getreden. Het is bekend, dat deze minister (van Ver keer) en zijn collega van Defensie, die de dag tevoren zijn ontslag indiende, voorstanders zijn van de vorming van een nieuwe regering onder leiding van de opperbevelhebber van het leger ge neraal Sjehab. Andere tekenen van de crisis, die twaalf dagen geleden uitbrak, waren bomaanslagen en schietpartijen. De be schuldigingen van Libanon, dat de Ver enigde Arabische Republiek-Egypte en Syrië zich in zijn binnenlandse aange legenheden mengt en zo de onrust aan wakkert. zullen volgende week maandag of dinsdag oo e. spoedbij een komst va n de Veiligheidsraad aan de orde komen. Libanon stelt o.a., dat gewapende ben den uit Syrië zijn binnengedrongen en dat Egypte en Syrië door middel van radio en pers aanzetten tot stakingen, betogingen en de omverwerping van dé wettige ring in Libanon. De oppositie beschuldigt de president van onderdrukking maatregelen en zij eist zijn aftreden. Hij heeft echter ver klaard aan te zullen blijven. Gisteren werden de edities van tien oppositiebla den in beslag genomen, waarin uitvoerig verslag werd uitgebracht over een pers conferentie van een oppositieleider. In de hoofdstad en in de rest van het land zijn de veiligheidsmaatregelen ver sterkt. In een rede voor de radio en televisie verklaarde de Franse eerste minister gisteravond, het ontoelaatbaar te achten dat een minderheid haar wil aan het gehele land oplegt. „Wij willen harts tochtelijk een breuk tussen Frankrijk en Algerije vermijden. Wij willen voorko men, dat het land verscheurd wordt." De naam De Gaulle kwam niet over Pflimlins lippen Een sterke groep partijen van links en het centrum in de Nationale Vergade ring hebben de oprichting bekendge maakt van een „Nationale Comité voor republikeinse actie en verdediging ter ondersteuning van de regering". Aan het comité wordt deelgenomen door de so cialisten, volksrepublikeinen, radicalen, radicaalgezinden en anderen. Het comité doet een beroep op „alle democratische republikeinen" om aan alle aanvallen op de republikeinse wet ten en de nationale eenheid weerstand te bieden en de solidariteit te bevesti gen van hen. die met geen enkele dicta tuur te maken willen hebben. Het zal getrouw en vastberaden de wettige re gering steunen bij de verdediging van de nationale eenheid, de republikeinse in stellingen, de democratische instellingen en de openbare orde. Gisteravond zijn op de Champs Eiy- sées in Parijs honderd arrestaties ver richt tijdens een demonstratie van en kele honderden jongelui, die „lang leve De Gaulle" riepen. Gistermiddag in de namiddag hebben twaalf vliegtuigen in de lucht boven het gebied van Clermont Ferrand twee n-aal in een formatie ge vlogen die het Lotharingse kruis (het symbool van de Franse strijdkrachten in

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1