Ongekroonde koning van de Gotthardroute tings moeizame weg klauterde Paul Heinzer omhoog )agelijks daveren honderden treinen door Zwitserse trots Rustig leunt de reiziger ach- erover in zijn gemakkelijke •etel... Langzaam maar zeker Jautert de trein omhoog tegen berghelling, op weg naar en van de grootste Zwitserse verwinningen op de natuur: Gotthardtunnel Terwijl de reiziger onge- toord geniet van de boeiende anblik, die het stralende witserse landschap hem iedt, tuurt in de bestuurders- abine een man diep gecon- entreerd op het instrumenten- ord: machinist Paul Heinzer. Als rechtgeaarde Zwitser an ook hij de schoonheid van e natuur waarderen, maar iet nu. Op dit moment heeft daar geen tijd voor, zijn rerk eist al zijn aandacht op. p zijn brede schouders rust mers de taak de zware, lerke machine en haar gevolg ilig langs scherpe bochten, iepe afgronden en steile hei gen omhoog te voeren naar lange donkere Gotthard- innel. Het doel wordt be- :ikt. Met grote snelheid da- :ren de wagens door het orme bergmassief. Vijftien ge kilometers. Dan begint afdaling en weer worden hoogste eisen gesteld aan kundigheid en het reactie- rmogen van machinist Hein- r. In zijn handen ligt de ver- litwoordelijkheid voor de piligheid van de honderden kssagiers Het werk is geen straf voor de Gotthardmachinist. Vele malen als hij het huis verlaat, verheugt hij zich op de arbeid en op de dag, die hem weer met vele mensen tezamen zal brengen en hem rijke indrukken zal verschaffen. We noemen hier de naam van Paul Heinzer. Wij hadden ook een andere naam kunnen noemen. Want Paul is een van de 350 machinisten, die belast is met de leiding over de treinen, die dagelijks door de Gotthardtunnel den deren. Ditmaal volgen wij echter Paul Heinzer. Reeds twaalf jaar woont deze 42-jarige machinist van de zware Gotthardlocomotieven in het dorpje Erstfeld aan de voet van het hoge ge bergte, dat zo'n grote rol in zijn leven en werken speelt. Het kleine gehuchtje ligt diep verscholen tussen twee gigan tische bergwanden en slechts spora disch kunnen de zonnestralen zo laag doordringen. Slechts zelden kunnen zij de" stationsgebouwen en de talrijke loodsen van dit spoorwegcentrum in een vrolijke zonnige gloed zetten. Sedert twaalf jaar leeft Paul Heinzer hier met zijn familie, daar hij met hart en ziel machinist is en gewoonlijk van hieruit de trotse machine van zijn collega's overneemt om haar met zekere hand langs de nauwe bochten, smalle wendingen en steile diepten naar het zuiden, naar de Italiaanse grens te leiden. Majestueus Wie aan Zwitserland denkt, denkt in de eerste plaats aan de Alpen. Aan de majestueuze bergketen met de eeuwige sneeuw. Slechts zelden wordt een ge dachte gewijd aan het feit, dat drie kwart eeuw geleden de Zwitsers en de Italianen de handen ineen sloegen om De tijden van de fluitende, dam pende en zwartgeblakerde locomo tieven zijn voorbij. Vandaag de dag is de man aan het stuur van de trein een ingenieur, die de mo dernste en knapste instrumenten ter beschikking staan. gezamenlijk onder de 2 kilometer hoog gelegen Alpenpas over de St. Gotthard een geweldig gat te boren. In dit gat werd de eerste spoorwegverbinding ge legd tussen het noorden en het zuiden van Zwitserland en daarmede een nieuwe band gelegd tussen de van oudsher zwijgzame en ernstige Zwitsers ten noorden van de Gotthard en hun afgesloten, vrolijker landgenoten ten zuiden van dit massale bergmassief. Ridder van de rails Trouwens, ook Paul Heinzer denkt niet aan de historie, wanneer hij dag in dag uit en vele malen nacht in nacht uit in de bestuurderscabine staat en mensen uit alle delen van de wereld met zekere hand door de berg keten van het noorden naar het zuiden of omgekeerd brengt. Zijn beroep is zijn wereld en zijn wereld is zijn be roep geworden. En juist als zijn drie honderd en vijftig kameraden, die bij zon. wind en storm de bergreuzen in hun macht hebben en door de lange donkere tunneldeur een andere wereld binnenstormen, is hij nog altijd de ongekroonde koning, de werkelijke rid der van de rails, waar en wanneer ook hij aan zijn verantwoordelijk werk gaat. Droom-werkelijkheid Neen, het valt niet mee de vervulling van zijn kinderdromen te beleven. Hoe veel jongens willen in hun jonge jaren niet locomotiefmachinist of piloot wor den? En hoeveel worden het werkelijk? Paul Heinzer kan tevreden zijn, hij maakte zijn jeugddroom realiteit, daar hij van de onderste trap van de ladder is begonnen en de moeizame weg naar boven met veel energie heeft vol bracht. Het begon in een locomotief- werkplaats. Daarna volgden jaren van schoolbezoek en cursussen, afgewisseld met praktijk. Dan weer examens, cur sussen. examens, cursussen en zo ver der. Na vijf jaar ingespannen studie en vijf zware examens had Paul Heinzer het doel bereikt: hij was een verant woordelijke. goed ontwikkelde machi nist van de Zwitserse Spoorwegen ge worden. Een kapitein van de locomo tief. Per etmaal 200 treinen Zomer en winter donderen de trei nen over de Gotthardlijn over de knap aangelegde verbinding van noord naar zuid en van zuid naar noord. Meer dan tweehonderd treinen in 24 uur. Zwaar beladen goederentreinen steunen zon der onderbrekingen de tunnel binnen, moderne en comfortabele sneltreinen met slaap- en restauratiewagens slin geren zich door de vijftien kilometer lange tunnel en autotreinen voeren de automobilisten in eigen wagen ge makkelijk en zonder moeite onder de Alpen door naar het reisdoel. Paul Heinzer heeft een voorkeur. Het liefste is hij met goederentreinen op weg. Ondanks zijn uitgesproken tech nisch beroep is hij een romanticus gebleven. ..Dan kan men nog wat van het landschap genieten, kan men op de stations een babbeltje maken en heeft men de kans zijn kundigheid te bewijzen. Met een sneltrein door de heerlijke Alpenwereld te flitsen is niet bepaald een genoegen....", zo meent de moderne nakomeling van de eens met romantiek omwikkelde machinis ten op de fluitende en dampende Gotthardlokomotieven uit voorbije jaren. Gedurende vier en twintig uur per dag is ae Gotthard-machinc onafgebroken in dienst tot hij voor een revisie wordt binnen gehaald. Maar de mensen in de bestuurderscabine lossen elkaar na negen uur af. Een nieuwe kapitein neemt het commando over Met negentig kilometer snelheid davert de trein de tunnel binnen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 17