Een Zoeklicht Amerika's beroemdste orkest maakt grootse tournee in Europa ONS MENU .fff ZATERDau 24 MEI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 v OP DE BOEKENMARKT) A. Roland Holst zeventig jaar Gezamenlijk nummer van „De Gids en Maatstaf .J VAN DE WEEK DE VROUW, DIE Koningin der Arabieren werd A. Roland Holst is op drie en twintig mei zeventig jaar geworden, maar eigenlijk is dit, zoals dat bij werkelijk grote schrijvers het geval is, van weinig belang. Door de leeftijd van de auteur toch verandert er aan het soort werk, zoals mensen als Holst dat gemaakt hebben, niets. Het is er gewoon. Men kan het aanvaarden of niet, maar met het begrip leeftijd zijn eigen of die van anderen of welke tijd ook heeft het niets van doen. Hij heeft dit zelf vele malen gezegd en geschreven en hij heeft die overtuiging waar kunnen maken in zijn werk. Een goede gewoonte is het evenwel om zulk een conventionele gelegenheid aan te grijpen en hernieuwde open baarheid te geven aan iets, dat anders door veel minder belangrijks wel eens wat op de achtergrond zou kunmen raken. Daarom wil ik er bij deze ver jaardag in de eerste plaats nadrukke lijk aan herinneren, dat deze zeventig jarige een oeuvre heeft geschapen, dat wat zijn diepste kern betreft, mogelijk wat moeilijk te doorgronden is maar dat tevens zoveel „schoonheid uit eigen bodem" herbergt, dat alleen dé&rom al geen Nederlander het aan zich voorbij behoort te laten gaan. Want al is deze soms niet instaat Holst te volgen in zijn mythische denken zijn voor- wereldse visioenen, die evenwel met hun wortels grondig in de sfeer van het Nederlandse landschap vastzitten juist om die sfeer, die een ieder van ons, die nog wel eens een sbap buiten het huizencomplex doet bekend moet zijn, zal dit werk altijd weer de mens grijpen, die maar iets van dien aard in zioh draagt. En dan is er de Holst van de prach tige erotische verzen, die men verspreid in bijna al zijn bundels kan aantreffen en die, voor mij althans, culmineren in het kleine „Dit eiland", uit „Voorbij de Wegen" en in het grote „Er poogde een uchtend aan te breken", dat in de bundel „Onderweg" staat. Hoists tijdgedichten behoeven nau welijks commentaar. De oorzaak, die gemaakt heeft, dat deze dichter uit zijn ware wereld, de wereld die volgens zijn zeggen voor de mens verloren is gegaan, is gaan staan in de bedreigde hedendaagse, ligt ons nog allen vers in het geheugen. En hoezeer heeft zijn blik op wat te gebeuren stond en ook gebeurd is, een ieder die die verzen las. niet een hart, maar een ziel onder de riem gestoken. Naast ander proza, dat ik hier van wege de ruimte ongenoemd zal laten, heeft Roland Holst de bundel essays „Uit Zelfbehoud" geschreven. Voor wie aan verzen niet genoeg mocht hebben: hij vindt hierin een commentaar op het eigen denken en het eigen werk, dat de enige sleutel is, die bruikbaar is, aangezien hij ons door de dichter zelf in de hand is gegeven. Wars van al te veel gedaver om zijn persoon heen heeft A. Roland Holst er de voorkeur aan gegeven deze verjaar dag met zijn oude vriend J. C. Bloem „ergens in het buitenland" door te brengen. Dit heeft de directeur van de uitgeverij Daamen op het idee ge bracht om samen met de redactie van „De Gids", het tijdschrift waarvan Holst jarenlang redacteur is geweest, een papieren bijeenkomst in de Vdrm van een gezamenlijk Maatstaf-Gids nummer te organiseren. Voorwaar een uitstekende gedachte. Vrienden en col lega's zijn zodoende in staat geweest hun verheugde hart fee luchten, wel niet in de oren, maar dan toch voor de ogen van de Jubilaris.- Op de eerste pagina, voor alle ver antwoording en commentaar uit, is Holst zelf aan het woord en geeft als een mene tekel een van zijn heerlijke kwatrijnen ten beste, genaamd „Roem". Verzen, aan hem opgedragen en overledenen en daaronder vindt men menig interessant schriftuur zoals van Van Deyssel van Henrietta Roland Holst—van der Schalk, van Boutena, van Van Schendel, Huizinga, Ter Braak, John Raedeker en nog vele anderen. Deze zijn op zichzelf natuur lijk ruimschoots de moeite van het lezen waard, maar men verlangt zo zeer naar het antwoord, dat Holst gegeven moet hebben en dat er uittar- aard niet bij is, dat men een zeker gevoel van frustratie niet helemaal kan onderdrukken. Het is b.v. innig te hopen, dat de hele correspondentie van de Roland Holsten, Henriette, R. N. en A., eens verschijnen zal. Onder de stemmen van nabij zijn zeer goede en voor de figuur van Holst verhelderende vertederende en verma kelijke verhalen. Bij een enkele vraagt men zioh bedeesd af of voor het voor de feestelijke gelegenheid niet een beetje anders had gekund: Jeanne van Schaik iets minder vinnig over de Miepsjes en Vestdijk iets minder kwaadaardig over Slauerhoff. De laat ste had Hoists „milde" oordeel over zijn medemensen wel op een andere wijze kunnen demonstreren en boven dien was hij dan niet in conflict geko men met de eerst genoemde. Nu zijn Simon en Jeanne „oneenlg in elkander tegenspreken over een hart. dat door hen beiden werd bemind", edoch lang niet „lieflijk". Zeer innemend is Evert Straats herinnering aan het huis van Roland Holst met het aardige refrein vers, maar het beste en meer dan dat is de verjaardagsbrief van M. van Domselaer—Middelkoop. Een op zichzelf simpele herinnering aan de dichter in de dagelijkse omgang, is hier door de volmaakt natuurlijke wijze van vertellen en dankzij de be waarde rijmen geworden tot iets, waar je je tranen om lacht van ontroe ring. In twee maanden 43 concerten waarvan 20 achter ijzeren gordijn Eugene Ormandy in actie als leider van Amerika's beroemdste orkest. (Van onze Amerikaanse correspondent) Op 22 juni zal het Philadelphia Orchestra, onder leiding van zijn beroemde dirigent Eugene Orman dy, een concert geven in Amster dam. Dit is één concert uit de reeks van 43 uitvoeringen, die de Ameri kaanse musici tussen 12 mei en 5 juli in Europa geven: 43 concerten in 56 dagen slechts te Parijs, Moskou, Leningrad, Stockholm en Warschau hebben de leden van het orkest een geheel vrije dag. De acht resterende dagen zullen zij in trein of vliegtuig doorbrengen. Drie- toestellen van de KLM zullen or kestleden en instrumenten over de oceaan vervoeren. Er gaat een spe ciaal vrachtvliegtuig mee, dat een gewicht van ongeveer 9000 kilo aan bagage en instrumenten zal torsen Het wordt een zwaar programma en verreweg de grootste buiten landse tournee, die het orkest ooil heeft gemaakt. Op 2, 3 en 4 juli speelt men te Brussel, waar dan de „Amerikaanse dagen" op de We reldtentoonstelling worden gehou den. Men heeft Ormandy onlangs gevraagd of dit het hoogtepunt van de tournee zou worden. Zijn ant woord was: „Wij hopen ieder con cert het hoogtepunt van de tocht te maken Het feit, dat men twee concerten in Roemenië, twaalf in de Sovjet-Unie en zes in Polen zal geven, verleent aan deze tournee een zeer speciaal karak ter. Ormandy ziet zichzelf en zijn musici als onofficiële vertegenwoor digers van Amerika, die op straat, in musea, thuis en in de concertgebou wen mensen zullen ontmoeten van an dere naties. Hij zei: „Wij hopen door ons bezoek de Europeanen aan beide zijden van het ijzeren gordijn te tonen, dat Amerikanen niet oorlogszuchtig zijn. maar net zo geïnteresseerd in Kunst en wetenschap als de Europea nen zelf. Een gedeelte van ieder pro gramma zal uit muziek bestaan van een Amerikaanse componist. Maar in de Sovjet-Unie zal men tevens Rus sische muziek ten gehore brengen Het orkest heeft in Amerika met veel succes werken ten gehore gebracht van Prokofjef, Sjostakowitsj enGliere. Toen de Russische solisten Gilels, Oistrach en Kogan in de Ver. Staten waren, hebben zij uitvoeringen gege ven tezamen met dit orkest van Phila delphia. Drie jaar achter elkaar heeft een opinie-onderzoek onder 200 Ameri kaanse critici tot resultaat gehad, dat het Philadelphia Orchestra de meeste stemmen behaalde, wanneer moest worden uitgemaakt wat het beste Amerikaanse orkest was. De huidige dirigent, die sedert 1936 dit orkest leidt, heeft van dit orkest iets zeer bij zonders gemaakt. Het is een grote uit zondering, wanneer dit orkest niet voor een uitverkochte zaal speelt. Toch kan ook zulk een orkest er niet geheel komen van wat het verdient, zeker niet, omdat men de plaatsen niet te duur wil verkopen. Ieder Jaar ontvangt men een subsidie van 50.000 dollar van Philadelphia alsmede on geveer 100.000 dollar van een particu lier fonds ter ondersteuning van hec orkest. In de regel hebben de Ameri kaanse vrouwen een groot aandeel in een dergelijke particuliere actie en Philadelphia maakt geen uitzondering op die regel. Ormandy, geboren in 1899,is slechts een jaar ouder dan dit orkest. De di rigent is Hongaar van origine en werd, als kind van vijf jaar. reeds toegelaten tot de muziek-academie in Boedapest, toen hij negen was, mocht hij al op treden voor Keizer Franz Joseph. A. ROLAND HOLST Zoals met dergelijke uitgaven dik wijls het gevat is. heeft dit vrienden boek. hoe lezenswaardig en dat in zijn soort uitzonderlijk, ook- het bezwaar, dat het voor de buitenstaander wat fragmentarisch is. Het eerste gedeelte is gevuld met brieven aan Holst van verscheidene vertalingen van zijn werk voltooien dit rijke geschenk, waar zelfs A. Roland Holst brots op kan zijn. Het is in boekvorm verkrijgbaar op het formaat van „De Gids" met een foto-omslag. (Uitgave Daamen N.V. Den Haag en P. N. van Kampen, Amsterdam, 1958. CLARA EGGINK. Morgen is het Pinksteren, dit betekent dus 2 feestmaaltijden, want of het nu lekker warm weertje is en ieder erop uittrekt, of dat het guur is, zodat allen misschien wel bij de kachel kruipen, een feestmaaltje verwacht ieder! In het vorige weekmenu wezen wü al op asperges en wanneer die de afge lopen zondag nog niet op tafel werden gebracht, is het nu toch zeer zeker dé gelegenheid! Maar zullen wij ze nu eens in een andere vorm opdissen? B.v. asperges met roomsaus? Beslist een delicatesse, vooral voor degenen die het nog altijd naar vinden slierasperges „uit het handje" te eten. Recept: Aspergepunten in roomsaus. 2 bossen asperges, 15 g. room- 1. In haar jeugd zal Hester Stanhope ze ker niet gedacht hebben, dat zij nog eens Koningin der Arabieren zou worden. Of schoon zij uit een gefortuneerde familie stamde - zij was een nicht van de En gelse staatsman William Pitt de jongere. Napoleons ergste vijand - vond haar va der het een verstandige opvoedkundige maatregel zijn dochter, toen zij veertien jaar was, kalkoenen te laten hoeden. Maar dit was echter slechts een episode in 1796 werd zij aan het hof voorgesteld en al spoedig behoorde zij tot de meest geziene jonge vrouwen van Engeland. 2. De liefde liet haar niet onberoerd. Zij had tal van vereerders. Haar warmste gevoelens gingen echter uit naar Lord Granville, die het evenwel niet lang met de rijzige Amazone kon vinden. Hij wei gerde haar te huwen. Hester was wan hopig, maar toen haar oom, minister Pittwie het avontuurlijke leven van zijn nicht politiek niet ten goede kwam, er voor zorgde, dat de staat haar jaarlijks een uitkering van twaalfduizend gulden deed toekomen, keerde haar levenslust terug en zij reisde in 1810 naar het Mid den-Oosten, om vandaar nimmer meer naar Engeland terug te keren. Bij haar aankomst in Istamboel verwekte zij over al groot opzien, omdat zij ongesluierd door de straten van de stad reed. 3. Reeds in 1813 was haar aanzien onder de Arabieren dermate gegroeid, dat de zen haar onder de zuilen van de Zinobia- tempel tot Koningin uitriepen. Dertig jaar lang leefde deze merkwaardige vrouw daarna als vorstin in een rotsves ting in de Libanon. Zij trotseerde de machtige onderkoning Mohamed Ali uit Egypte, die zichzelf als een soort Ooster se Napoleon beschouwde. Geen van Ali's soldaten waagde het zelfs maar de drem pel van haar huis te overschrijden. Heel Europa sprak van Koningin Hester en dichters zoals ByroJi, Lamartine en Tho mas Moore, bezongen haar. En toch, al was zij beroemd, gelukkig was zij niet, want het ontbrak haar aan werkelijke vrienden. 4. Tegen het einde van haar leven had den vele van haar aanbidders haar öf verlaten öf zij waren overleden. En toen het haar dan ook langzamerhand aan het nodigste begon te ontbreken, zond zij een verzoekschrift aan Koningin Victo ria, dat echter onbeantwoord bleef. Toen zij in 1839 voelde, dat de dood naderde, greep zij de hand van haar dokter en fluisterde: „Vanavond zijn in het huis van mijn vader honderd gasten bijeen; zij zullen er eten, drinken en dansen zonder dat zij denken aan de omstandig heden, waarin ik leef Ofschoon zij afstand had gedaan van haar burger recht, liet de Engelse consul haar dode lichaam in de vlag van haar geboorte land hullen. Toch waren het slechts arme boeren uit de bergen van de Liba non, die haar ten grave droegen. worden gebruikt!) en deze met wat water en zout in 30 min. gaarkoken. Van de boter, bloem en 2 dl. asperge- nat een gladde saus maken, de losge klopte eidooier en tot slot de stijfge- slagen room er voorzichtig doorroeren. De hete aspergepunten erdoor schep pen en het gerecht onmiddellijk op dienen. Recept: Asperges op croutons. De asperges in stukken snijden, schillen en gaarkoken. Dunne sneetjes brood in 20 g. roomboter bakken. Van 2 ons aangemaakt gehakt balletjes vormen en deze in wat water met zout gaarkoken. 2 eidooiers met wat zout en citroensap roeren, 80 g. boter erbij doen, 1 dl. kokend water toevoegen tot het mengsel glad gebonden is. De broodjes op een schotel schikken, de aspergestukken erop leggen, de saus erover gieten en de balletjes gehakt er omheen leggen. ossestaartsoep, kalfszwezerik, asperges met roomsaus, aard appelen, Bulgaarse yoghurt, gegarneerd met slagToom en halve aardbeitjes. asperges op croutons, biefstuk a la tartare, doperwten, aard appelpuree, vanillevla met bitterkoekjes, kop aspergesoep, kruidenomelet, sla, aardappelen, gehakt, gebakken aardappelen, postelein, rijstebrij, stamppot rauwe spinazie met spekblokjes en uien, bessenvla (bonen in de week zetten). witte bonen, tomaten-kaasragoüt, aardappelen, bananen- beignets. dikke bonensoep (van rest bonen en aardappelen en ragout). boter, 15 g. bloem, 1 dl. slagroom, 1 eidooier, zout. Flinke aspergepunten afsnijden (de rest van de asperges kan voor croutons DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG De poëzie van het theedrinken De ware synthese van thee en poëzie treffen we nergens beter en zuiverder aan dan in het moederland China. Dat is begrijpelijk; geen ster veling kan een pas geboren èn een al lang tot volle wasdom gegroeid kind zuiverder en lieflijker bezingen dan de eigen moeder. China moet ruim 2000 jaar vóór het begin van onze jaartelling thee en theedrinken gekend hebben. Mede als bewijs daarvoor gelden overgebleven delen van theeserviezen, die oorspron kelijk bestonden uit ongeglazuurd bruin of rood getint aardewerk. Het beroemde Chinese porselein, dat een nimmer geïmiteerde blankheid, (het geen iets anders dan witheid!) bezit, stamt eerst uit de negende eeuw na Chr. Lu Yu, de eerste grote thee-literator, beschouwde blauw als de beste kleur voor een theeservies, omdat de groe nige tint van de thee zelve daardoor beter tot haar recht kwam. In de Sung-periode dwaalde men tot in de kontreien van donkerbruin en blauw zwart aardewerk. Thee heeft overigens ook een kleur van zichzelf: bruin, zegt de mens die van zijn thee houdt. Die kleur is wezenlijk bijdragend tot de geur, omdat we bij een zintuiglijke handeling, wat het drinken is, nooit één enkel, maar al tijd meerdere zintuigen inschakelen: hier de smaak, het gezicht en de reuk. De kleur komt het best tot haar recht in een romig blanke kop, zonder frat sen en tierelantijnen. En omdat men, als het tenminste goed is, thee minder moet drinken dan wel genieten, past het ze te savoureren in een fijn in de hand liggende kop. licht en uitgebalanceerd, zonder een eigen opdringerige karakteristiek, maar dienstbaar gemaakt aan de inhoud Aan deze veeleisendheid voldoet slechts één materiaal: porselein. Thee drinken dient mede, naar Tien Yi-hing zei, om het lawaai van de we reld te vergeten. Onze wereld is te ge haast om aan de thee en het thee drinken die minuscule zorg te besteden als de Japanners doen Doch beseffen we. als troost, dat vijf minuten, mits goed besteed, een ganse dag zorg en bedrukking kunnen neutraliseren. CGewoon thuis Uw haar wassen met POLYCOLOR KLEURSHAMPOO bijgetint (niet geverfd) in Uw natuurlijke kleur desgewenst een nieuwe modieuze tint zo'n enkel grijs haartje spoorloos verdwenen! voordelige tube voor twee wassingen I 1.95 Bij alle drogisten en parfumerie zaken. VARIA De passagiers van een tram in Keulen staken hun verbazing niet onder de banken, toen de conductrice een dezer dagen weigerde geld voor de rit in ontvangst te nemen, hen aan moedigde te roken en versnaperingen aanbood. De volgende dag werd de puzzel opgelost. Het blijkt dat het juist de bedoeling was dat de passa- giers luide van hun verwondering blijk gaven. De opmerkingen zijn op de band opgenomen door een man van de radio en ze zullen uitge zonden worden in een nieuw soort program: „Dingen gebeuren" ge titeld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15