Bijna brak de geniale HANNIBAL de macht der Romeinse organisatie GREETJE KAUFFELD, jeugdige Rotterdamse, die snel naar de top stijgt WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAGINA 2 Bewogen Leven Maar men zag het gevaar niet Goudsbloemen in de tuin Soldaten vonden hem in zijn schuilplaats Van het particuliere leven van Hannibal weten we weinig. Hij is getrouwd geweest met een Spaanse vrouw; zijn persoonlijkheid schijnt een geweldige indruk gemaakt te hebben op zijn tijdgenoten; hij schijnt uiterst sober geleefd te hebben en zijn ridderlijkheid is zelfs door zijn vijanden geroemd. Hannibal heeft ons zelf geen geschrift nagelaten. Wel heeft hij, voordat hij Italië verliet in de tempel van Iuno Lacinia te Croton een grote inscriptie achtergelaten, in metaal gegrift. Al zijn belangrijke daden sinds hij Spanje verliet, schijnen daar in sobere woorden gememoreerd te zijn. De inscriptie is verloren gegaan. Al wat wij van hem weten, weten wij van zijn vijanden. prooi van de macht waartegen Hannibal gewaarschuwd had. Strijden tegen een organisatie is de moeilijkste strijd die bestaat. Vooral als die organisatie zich ten doel stelt de wereld te veroveren. Een dergelijke organisatie kan rustig honderd keer verkondigen wat ze van plan is. Niemand gelooft haar. De wereld veroveren, be lachelijk! Zo groeit die organisatie dagelijks. En de vrije wereld, die door die organisatie is voorbestemd tot prooi, gaat door met het voeden van innerlijke ver deeldheid. e tijd van nationaliteiten is voorbij. Er zijn slechta LJ twee kampen meer. Het kamp van de organisatie dia de wereld onderwerpen wil, en het kamp van da vrijheid, die aan organisatie veel te wensen overlaat. Het kamp van de organisatie kruipt alleen maar in zijn schulp, blijft alleen maar „bescheiden", wanneer Hannibal de vrije wereld organiseert en deze naar hem luistert. Dan behoeft er geen atoombom te vallen Met deze woorden nemen wij afscheid van de man die meer dan enig ander zijn plaats waard is in de serie BEWOGEN LEVENS. REIN BROUWER. Toen Hannibal gewaar werd dat de aristocraten van zijn vaderstad hem verraden hadden, neen, hem tot offer wilden maken voor het eigenbelang der kaste, vluchtte hij naar het oosten. Hij was er wel van overtuigd dat de Romeinen maar al te gaarne deze gelegenheid aan zouden grijpen hem te doden. Hij vluchtte naar Tyrus, de stad van waaruit eens Carthago was gesticht. In Tyrus werd hij verwelkomd met grote eer en grote feesten. Doch Hannibal, rusteloos nu hij van Carhago was afgesneden, zocht naar moge lijkheden om van het oosten uit het Romeinse rijk te ver nietigen. Hij had geen tijd voor feesten. Zijn leven stond in het teken van een „idee". En deze idee was ruimer dan Carthago alléén de vrijheid geven. Hij was de enige in de toenmalige wereld die duidelijk zag dat alles wat nog in vrijheid leefde, en alles wat de moed had tot opstand, zich verenigen moest om de macht van Rome te vernietigen. Nóg was er een kans. Weldra zou de laatste kans verkeken zijn. En dat zou betekenen dat het nageslacht eeuwen onder de heerschappij zou staan van een vreemd volk. Hannibal wist dat Antiochus de Grote van Syrië graag wat te vertellen wilde hebben over de Griekse steden in Klein-Azië. Het Rijk der Seleuciden kon slechts blijven bestaan als het voortdurend import kreeg van Grieken, die ge schikt waren voor een bestuursfunctie. Antiochus de Grote was dus een vijand van Filippus van Macedonië die zich ten doel had gesteld de suprematie te winnen over alle Grieken in het oosten. Antiochus was een gevierd vorst, die op oosterse wijze leefde, als een halfgod dus. Als een godenzoon. Tot nog toe had hy geluk gehad in de oorlog, en dit, gevoegd bij de vleierij die hij dagelijks te horen kreeg, had hem over moedig gemaakt. Toen Hannibal hem trachtte duidelijk te maken dat over het voortbestaan van zijn Rijk aan de Tiber beslist zou worden, en dat hij slechts zijn ondergang kon ont gaan door zich te verbinden met Filippus van Macedonië en nog andere vorsten en volkeren op wie de Romeinen het gemunt hadden, trok hy slechts lichteiyk zijn schouders op. Zou hy, de grote Antiochus het niet beter weten dan deze Puniër, die natuuriyk in de eerste plaats aan zich zelf dacht, in de tweede plaats aan Carthago en pas in de derde plaats aan hem, Antiochus? Neen, de Koning voelde er hoegenaamd niets voor om aan te pappen met de man, die hem het gezag ovei de Grieken in Klein-Azië betwistte. Hannibal betoogde dat er maar één mogelykheid was voor Antiochus om zyn Rijk te bewaren voor het nage slacht. Hy en al wat gesteld was op vryheid, waér ook ter wereld, moesten zich verenigen tegen Rome. In Spanje zou opstand uit moeten breken, ook Carthago zou moeten opstaan én Sicilië.... én Sardinië. Hannibal zelf zou met een leger naar Italië moeten gaan, met een leger van Antiochus. In Italië kon Rome slechts overwonnen worden, daar kon het bondgenootschap worden vernield. En daarna zou Rome tot ondergang zyn gedoemd. Daar na kon Antiochus zyn vleugels uitslaan zo ver hy wilde. Doch Antiochus was verblind. Hy kon niet begrypen dat het gevaar van Rome zo urgent was. Hy droomde 6lechts van zyn macht over Hellas. Op een dag kwamen de Aetoliers in opstand tegen de Romeinen, zy nodigden Antiochus uit om naar Griekenland te komen met een leger en een vloot. om Griekenland te bevryden. Vol vreugde accepteerde Antiochus de hem geboden kans. Weldra zou hy ervaren hoezeer Hannibal gelyk had gehad. Er was maar één macht die in staat was Antiochus te verslaan en de macht die ertoe in staat was wilde het bovendien. Antiochus werd uit Griekenland gejaagd en weldra in Klein-Azië verslagen. De man die zich onoverwlnneiyk dacht, die Hannibal geen bevel had toevertrouwd, werd nu door de Romeinen verbannen uit Klein-Azië. Hem werd aangezegd dat hy Hannibal uit moest leveren. De kleinzielige despoot had tegenover de Romeinen alle schuld van de oorlog op Hannibal geworpen. Deze zou hem opgehitst hebben. Deze zou hem van een vriend tot een vyand van Rome hebben gemaakt. Hannibal wist al lang wat hem boven het hoofd hing. Voordat men hem grijpen kon had hy het land verlaten. In deze jaren werd de grote aanvoerder en de grote staatsman cynisch. Duidelijk zag hij in dat de wereld verblind was. Niemand in het oosten voelde waartoe Rome in staat was en wat hy uiteindeiyk wilde. De Middellandse Zee een Romeinse binnenzee? Dit was toch belachelyk. Te belachelijk om er over te Draten. Hannibal kwam tenslotte by Koning Prusias van Bythinië terecht. Deze vorst gaf hy belangrijke ad viezen, waardoor hy zyn positie versterken kon. Maar ook Prusias was een oosters vorst, een despoot dus, die goddeiyke eer verlangde van zyn medemens. Hannibal was er de man niet naar om zich te laten behandelen als een figuur van de zoveelste rang. In een gevecht, toen Prusias bang was „omdat de voortekenen on gunstig waren," schynt Hannibal hem smalend ge vraagd te hebben op wie hy meer vertrouwde, op Han nibal of op een jong kalf. Hannibal voelde wel dat zyn einde naderde. De Ro meinen zochten de ganse wereld af om hem te vinden. Nog altyd vreesde men hem. Als het oosten naar hem ging luisteren zou hy nog in staat zijn het Romeinse ryk te vernietigen. Hy kende de kwetsbare plek. Doch niemand in het oosten geloofde hem. Ieder dacht dat hy voor eigen parochie preekte. De Romeinen de baas in het oosten? Dat was immers belachelyk. Wat hadden zy er bovendien te zoeken? Op een dag werden de Romeinen gewaar waar Han nibal zich schuil hield. Toen presten zy Koning Prusias hem uit te leveren. Op een vroege morgen was de ver- biyfplaats van de grootste legeraanvoerder aller tyden omringd door de vijand. Hy zag het gelaten aan. Toen de soldaten naar binnen drongen vonden ze hem dood. Hij had het vergif inge nomen dat hy dageiyks by zich droeg. Byna was een man door zyn genialiteit in staat ge weest de macht der organisatie van het Romeinse Ryk te breken. Byna. Als zy die belang hadden by een Romeinse nederlaag hem hadden kunnen begrypen, zouden ze hem geholpen hebben, en dan was de glorie van Rome ten ondergegaan omstreeks twee eeuwen voor Christus. Maar zy die belang hadden bij een Romeinse neder laag zagen het gevaar niet. Zy waren verblind. En daarom werden zy, de een na de ander, tenslotte een r Greetje Kauffelds leven veran derde op oudejaarsavond 1956 Tot dat moment werkte het vro lijke Rotterdamse blondje als tele foniste van de plaatselijke tele foondienst. Zij had het wel naar de zin, maar toch haar aspiraties gingen verder. Succesjes in de amateurzangwereld hadden haar ertoe gebracht op auditie te gaan bij Bep Rowold en zijn Skymasters Dit bekende radio-orkest zocht in die tijd een opvolgster voor Annie Plevier, die in verband met haar trouwplannen afscheid ging ne men. Daarvoor werd onder meer een auditie gehouden in de Flevo- zaal. Onder de gegadigden bevond zich ook Greetje Kauffeld, die toen nog haar zeventiende verjaardag moest vieren. Met jeugdig enthou siasme zong ze haar liedje, dat bij Bep Rowold zo in de smaak viel, dat hij haar op oudejaarsdag naar Hilversum liet komen voor het ma ken van een proefopname. Daarna had Bep Rowold niet lang nodig om een besluit te ne men. Nog diezelfde avond wist Greetje Kauffeld, dat zij voortaan zangeres bij AVRO's dansorkest zou zijn. Een bakvissendroom was wer kelijkheid geworden Deze avond luidde voor Greetje niet alleen een nieuw jaar, maar ook een nieuw leven in. Misschien realiseerde zy zich toen pas goed, dat „zingend door het leven" ook een beroep kan zyn. Want Greetje had altyd van zin gen gehouden. In 1951 zong zij reeds voor de gasten van het hotel, dat haar ouders in Middelburg hadden ge opend en nog maar nauwelyks op de middelbare school werd zy vocaliste bij het plaatselyke H.B.S.-bandje „The Raindrops". Toen zy twaalf jaar was trad zij voor de eerste maal op in een „amateurparade" met „The Rain drops" als begeleiders. Een vyfde prys vormde toen het glorieuse resultaat. Eerste prijs Een jaar later behaalde zy als so liste een eerste prys en kwam zy met „C'est si bon" voor de AVRO-micro- foon in een programma van „d'Op- rechte Amateur". Weer een jaartje later zong Greetje in „Van zessen klaar club" van de KRO. en nog maals een jaar verder behoorde zy tot de zeventien uitverkorenen uit de 1700 kandidaten voor het VARA-program- ma „De microfoon voor U". Greetje Kauffeld, zoals de Neder- landse televisiekijkers haar zagen tijdens de nationale finale voor het Eurovisie-songfestival, waarin zij onder meer het liedje „Stewardess" zong. Inmiddels was Greetje Kauffeld weer naar haar geboortestad Rotter dam verhuisd. Daar was het dus, dat haar leven een nieuwe wending kreeg en dat zij binnentrad in de harde we- Er werd gevraagd: geef nu eens enkele planten, die je gemakkelijk in eigen tuin kunt opkweken en waarvan je een masa bloemen ver wachten kunt, Welnu: indien u iets eenvoudigs wilt hebben: iets wat gemakkelijk van zaad opgekweekt kan worden en waarvan u een echte bloemenweelde kunt verwachten dan zult u wat goudsbloemenzaad moeten bestellen. Calendula offici nalis kan bloeien dat het een lieve lust is; vrijwel de hele zomer, doch dan dient men wel regelmatig alle dorre bloemresten te verwijderen. Goudsbloemen vormen vrij spon taan zaad. Zo ver moogt u het niet laten komen, want als ze daar zo ijverig mee bezig zijn. zal er geen energie meer over blyven voor het vormen van nieuwe bloemknoppen en dat zou jammer zijn. Bovendien het gewas zit dan spoedig ondei he' wit; een nare meeldauwzwam die men wel kan bestryden. doch het is beter het zo ver niet te laten ko men. Overigens zoudt u gebruik kunnen magen van Poliflor zomer De planten dienen daarmee be sproeid te worden; een oplossing van twee en een half procent is al wel voldoende. Goudsbloemen kunnen dus nu ge zaaid worden. Kassen en bakken heeft u er niet voor nodig; de vrij grove zaden komen vrij ondiep in de grond en dan wacht u het verdei maar rustig af. Er zyn verschillen de soorten goudsbloemen; met gele en met diep oranjekleurige bloemen enkelbloemige en gevuld-bloemige. De grote gevuldbloemige. oranje kleurige goudsbloemen zullen we) het best voldoen; oranje is een war me kleur in Uw tuin. Goudsbloemen doen ook nog op een andere manier dienst in uw tuin; ze zullen de mieren verdrij ven. want die hebben er een hekel aan. Goudsbloemen, die toch zaad vormen, zullen er de oorzaak vai zijn dat ze volgend voorjaar overa1 te voorschyn komen op plaatsen waar U ze liever niet hebt. Dat is dus ook één van de redenen, dat u het zo ver niet moet laten komen De grond behoeft niet extra hemes' te worden; ze groeien in een vette kleigrond eigenlijk veel te sterk en zullen dan minder rijk bloeien. Goudsbloemen voldoen niet allee/' als borderplanten, doch ook als snijbloemen kunt u er veel pleziei van hebben en zeker indien ze ir een groene gemberpot geschikt wor den. G. KROMDIJK GOUDSBLOEMEN (Foto Turkenburg) reld van het amusement Precies een maand nadat haar contract een feit werd, op 1 februari 1957, trad zij met „My blue heaven" voor het eerst niet de Skymasters op. De volgende dag reeds zong zy in het buitenland, n.L in Keulen. Op de thuisreis belandde het orkest in de sloot „Alles leuk" Hoogtepunten zyn moeilyk aan te geven in de carrière van het levens lustige zangeresje, nog steeds vol brui send enthausiasme en nog steeds in het stadium, dat zy „alles even leuk vindt". Toch wordt zy mogelyk nog geestdriftiger, wanneer zy vertelt over haar deelname aan het Song-festival in Venetië, waar Nederland zo'n voor- treffelyk figuur sloeg en dat Greetje in het begin van dit jaar een optreden met het orkest van Erwin Lehn voor de „Südwest-deutscher Rundfunk" op leverde. En dan die keer, dat zy voor Radio Nederland Wereldomroep zong en haar varende vader haar in Japan kon horen. En niet te vergeten, toen zy als vocaliste deelnam aan de nationale finale voor het Eurovisiesongfestival. Nog twee van de liedjes, die toen wer den gebracht, behoren tot haar favo rieten. n.l. „Stewardess" en „Wiege lied van Marjolyn". Lievelingen Haar llevelingszangeressen? Boven aan het lystje staat Ella Fitzgerald, op de voet gevolgd door June Christie en Julie Londen. Van de mannelyke vocalisten hoort zy het liefst Frank Sinatra en Nat King Cole. Gezien deze voorkeur zal het geen verwondering baren, dat de pittige Rotterdamse sterk ingesteld is op Engelse liedjes, al wil dat nog niet zeggen, dat zy haar neus ophaalt voor Nederlandse. Greetje, die ook vaak en graag bui ten haar programma's met „The Sky masters" optreedt, heeft niet al te veel vrye tyd meer over. Maar als zij een sporadisch moment voor zichzelf heeft, wydt zy zich aan haar twee liefheb beryen, die toch ook weer nauw ver- wand zyn met haar nieuwbakken be roep: een uitgebreide verzameling grammofoonplaten en een nog om- vangryker collectie foto's van h-->v idool: Doris Day. Niet minder dan 10." S plaatsje van deze Amerikaanse zange res houdt zy er op na. Het jeugdige sterretje aan het fir mament van de Nederlandse lichte muze is nog lang niet tevreden met haar prestaties. Zij werkt hard en stu deert veel. Zy hoopt nog eens in En geland te mogen zingen, by voorkeur in een „musical comedy". Gezien de energie, waarmede zy zich op haar nieuwe carrière heeft geworpen, zou het ons niet verbazen. wanneer Greetjes wens nog eens in vervulling zou gaan. Het zou een flinke bydrage leveren voor het doel, dat zij zich voor ogen heeft gesteld en waar zy spon taan voor uitkomt: nog bekender worden!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 14