Rokerijen en inleggerijen nemen grote hoeveelheden haring af PINKSTEREN DE VANGARMEN DER VISSERIJ (IX) I Machines fileren ruim 6000 haringen per uur IN DIEPVRIESRUÏMTEN TEMPERATUREN VAN -250 Zure haring met- en rolmops zonder graat WOORD VAN BEZINNING Zaterdag 24 mei 1956 M Is het dan nu de tijd van de Hollandse Nieuwe, toch willen wij ln deze serie thans aandacht besteden aan de tot andere produkten verwerkte haring. Het belang van de uitvaart van de haringvloot reikt verder dan alleen maar de Hollandse Nieuwe: het is slechts een begin van een lange periode, waarin honderden kantjes haring aan gevoerd zullen worden. Vele van die kantjes worden afge nomen door de rokerijen en Inleggerijen. Over de gang van zaken in dergelijke bedrijven werden wij ingelicht door de firmanten van Ouwehands Haring- en Zeevis handel te Katwijk aan Zee. (Van een onzer redacteuren) Slechts enkele dagen geleden kwam de eerste Hollandse Nieuwe in ons land aan. De aanvoer was nog wel ge ring, maar het is te verwachten, dat de handel spoedig ruimer voorzien is van dit „zeebanket", dat met zoveel ongeduld wordt verwacht. Ons land blijkt talloze liefhebbers van een mals harinkje te bezitten, voor wie het een feest is wanneer zij de eerste haring door hun keel kunnen laten glijden. Voor hen, maar evengoed voor de vis sers is het feest, het feest van de Hol landse Nieuwe. Een oud versje zegt: „Daar komt de vloot met goud belaan; zij brengt ons d'eerste haring aan. 't Is feest in Nederland!" Eigenlijk is het vreemd dat er zovelen zijn, die graag in een rauw zij het dan gezouten visje bijten. Er zijn er ook velen, die voor geen geld een haring zullen op eten, maar wel graag een rolmops of zure haring nuttigen. En ook dat kan, want de haring wordt niet alleen ge vangen om „zo maar" opgegeten te worden, maar ook om verwerkt te worden en dan-daarna aan de man gebracht te worden. De allereerste haring is niet geschikt om verwerkt te worden, maar haring blijft haring, al wordt ze dan ook in een ander gedeelte van de Noordzee en op een ander tijdstip gevangen. De verwerkte haring is niet minder belangrijk dan de ge wone gezouten haring. Allereerst gaan we een kijkje nemen ln de rokerij. De haring kan niet zo zonder meer worden gebruikt en daar om volgen we eerst de voorbereidende werkzaamhedd. Voor het roken is vooral de hai^hg geschikt, die wordt gevangen in de periode tussen eind juni en half september. Dat is dus een betrekkelijk korte tijd. Wil men de rokerij het gehele jaar door laten wer ken, dan moet er een behoorlijke voor raad worden gevormd. Tegenwoordig is dat mogelijk door gebruik te maken van de koelhuizen, waarin de vis maanden goed kan blijven. Zodra de haring in Katwijk aan komt, wordt deze op de fileermachines gebracht. Wat vroeger met de hand moest geschieden, wordt tegenwoordig verricht door de machines, die een ca paciteit van ruim 6000 stuks per uur hebben. De haring wordt op de lo pende band gelegd en via een ingewik keld systeem van messen wordt hij ge fileerd: de kop gaat er af, de buik wordt open geeneden, het vuil en de graten worden er uit gehaald en aan het eind van de machine vallen keurig schoongemaakt haringen in grote bak ken. In de drukke maanden wordt er dag en naoht gewerkt om voldoende voorraad te krijgen. In het koelhuis De schoongemaakte vis wordt in het koelhuis geplaatst en wacht daar op de tijd dat er gelegenheid Is ze te roken. Het koelhuis is een uitkomst, want zonder dat zou men slechts zo veel-haring kunnen roken als er in een paar maanden kan worden verwerkt. Bovendien zou men, om de produktle op gang te houden, dagelijks moeten kopen, en ook dat is nu niet nodig. Is er op een dag een bijzonder dure markt dan koopt men niet, en is er een lage prijs te bedingen, dan koopt men veel. Het koelhuis zorgt er wel voor dat de vis goed blijft. Roken De gefileerde haring wordt dan door de rooktunnel gevoerd. Beneden in de kelder wordt hout gestookt, waarbij een flinke rookontwikkeling ontstaat De rook stijgt op en door een circulatie systeem staat de tunnel in korte tijd vol rook. De rekken met de gefileerde haring blijven er enige tijd in en aan de achterzijde van de tunnel komt het eindprodukt te voorschijn. De verpak king in kartonnen dozen kan dan bet ginnen. De afzet geschiedt zowel ln ons land als in het buitenland. Behalve de gefileerde gerookte haring, die de En gelsen onder de naam „kipper" bij hun ontbijt eten, maakt men ook nog de „ouderwetse" bokking. In principe is er, wat het roken betreft echter geen verschil: alleen de bokking wordt aan ijzeren staven (speten geheten) gere gen en zo door de rooktunnel gevoerd, terwijl de open geklapte gefileerde ha ring op grote ramen van kippegaas worden gelegd met de huid naar be neden. Voor de gefileerde haring, die ge rookt moet worden, zoekt men flinke haringen uit. Het sorteren moet met de hand geschieden. De kleinere ha ringen worden gebruikt voor de inleg- gerij, waar men dus rolmops en zure haring maakt. De haring, die hiervoor is uitgezocht, wordt in het voorbad in de koelcel geplaatst en kan maanden bewaard worden, tot er in de inleggerij behoefte is aan nieuwe voorraad. Het voorbad is een mengsel van zout en azijn. Rondsnijden De toekomstige zure haring wordt als verse haring naar de fileermachine gebracht, die nu echter niet fileert, maar „rondsnjjdt". Het is dezelfde ma chine, die deze twee handelingen kan verrichten; het instellen voor de ene of andere bewerking is in een oogwenk geschied. Rondsnijden betekent dat de kop en de ingewanden worden verwijderd, doch de graten niet. Men wil nu een maal een zure haring een beetje stevig hebben met graat; en inderdaad ziet de zure haring met graat er wat oog- lijker uit dan zonder graat. Er worden echter ook zure haringen geleverd zonder graat, dus wie een hekel heeft aan graten, behoeft de zure haring niet te laten staan. Uiteraard is er geen verschil in smaak. Hoe het publiek zo'n bepaalde voor keur voor een produkt krijgt, is moei lijk na te gaan. Zeker is het echter, dat de zure haring met graat meer wordt verkocht dan zonder. Een ander voorbeeld van de uitgesproken wens van de afnemers is in Brussel de vraag naar halve file's zonder vel. PINKSTEREN is het feest van de waarachtigheid. Het is de toetssteen van het christelijk geloof. Waar het Pinksteren is ge weest, zal het merkbaar moeten zijn. In de pinkstergeschiedenis vallen de mensen duidelijk uit een. Daar ligt een beslissing, een keuze. Er zijn discipelen van Jezus. Ze waren geen helden, ook geen geloofshelden tot op de pinksterdag. Ze hadden Jezus, van Wie niemand kwaad kon spreken, in de steek gelaten. En nu komt Jezus op die pink sterdag bij hen terug door de Heilige Geest. Zal hun hart ervoor open staan? Ja, dat deed het. En daardoor werden deze mensen als nieuw geboren. De bijibel zegt eens van men sen. dat men aan hen zag, dat ze met Jezus geweest waren. Men merkte het aan hun woor den en daden. Van deze mensen zeiden de oude volkeren: „ziet hoe lief ze elkaar hebben". Door Gods Geest gesterkt en geleid, werden zij echte getuigen van liefde tot God en liefde tot de naaste. De waarachtige gelovigen (en geen zogenaamde christenen!) waren de vrucht va-n Pinksteren. En zij zijn het nog. Er waren ook anderen, de spotters. Zij konden, zoals we in Handelingen 2 lezen, alleen maar zeggen van Jezus' disci pelen „ze zijn dronken" het is waanzin. Omdat Pinksteren 'het feest is van de waarachtigheid, moesten ook zij voor de dag komen en openhaar worden. En dan is er nog een derde groep, de vreemdelingen. Zij waren er nog niet bij, maar ko men van verre aanlopen. Zo kwamen ze telkens weer al de eeuwen door. Zij waren de belangrijkste groep. Het is en was immers van zo groot belang, wat zy van Pinksteren te zien kregen, een bespotting of een echt getui genis. Die eerste pinksterdag hebben maar weinigen meegemaakt. Het was wel een hele groep, die tot geloof kwam, maar in de ge schiedenis der eeuwen is het slechts een klein getal. Maar het blijft Pinksteren, tot vandaag toe. En juist dat pink sterfeest is de grote zegen voor de Christen. Daarin ondervin den ze in hun hart de nabijheid van de Here in voorspoed of tegenspoed. Maar Pinksteren is ook de ge weldige verantwoording van de christenen. Met het oog op de vreemdelingen! Wat zullen ze bij christenen te zien krijgen van de pinkstervreugde? Met schaamte moeten we be kennen. dat het vaak zo weinig is. Wel soms nog heel wat woorden, maar weinig daden. En de brief van Jacobus in de bijbel zegt toch duidelijk, dat het geloof zonder de werken dood is! Hier ligt een grote taak voor de kerk en de christenheid, want. evenals vroeger in Jeru zalem, wacht de vreemdeling erop. God kan zijn werk ook zónder mensen doen, maar Hij doet het niet. Daarom werd het Pink steren. Van Hem is de gave van Zijn Geest, voor ons de verantwoording eruit te leven! Zo wordt Jezus Christus ver heerlijkt en de naaste gediend! F. Offeringa, herv. pred. te Katwijk aan Zee. Zure haring Wanneer de haring uit de voorbaden komt, wordt ze naar lange tafels ge bracht, waar vrouwen en meisjes ge reed staan om er zure haring van te maken. Ieder meisje heeft haar eigen taak en zodoende krijgt men een soort lopende-band-systeem, waarby het produkt van de een naar de ander wordt geschoven. Snel gaat dit werk, tientallen haringen gaan per minuut door hun handen, en het gebeurt net jes. „Gauw en goed gaat zelden goed", volgens een gezegde, maar hier gaat dat zeker niet op. Het inpakken van de zure haringen in potten bijv. gaat vlot en toch is het waarschijnlijk niet zo'n eenvoudig werkje als het lijkt. In leder geval moet men er handigheid in krijgen. Wan neer de pot vol is, wordt zij doorge schoven, een volgend meisje zorgt voor wat uitjes en een laurierblad, de derde doet azijn in de fles, dan gaat het deksel er op en tenslotte wordt de pot in een^ kistje gezet. De rolmops wordt door een meisje gedraaid. Een halve gefileerde haring, stukje augurk, uitjes, een stokje: in een ommezien is alles gebeurd. Ook dit eindprodukt wordt in potjes gedaan. Afzet Behalve in potten worden rolmopsen en zure haringen geleverd in veten en in blik, dit laatste speciaal voor de export. En ook deze produkten hebben een flinke afzet in het buitenland, evenals in het binnenland. De afzet, zowel van gerookte vis als van de in gelegde, vertoont over het gehele jaar Aan de rolmops-tafel genomen een regelmatig beeld, doch de afzet van week tot week schommelt bijzonder veel. Er zijn weken van hoge pieken, naast weken van laagterecords. Een hitte- of koudegolf doet de afzet sterk dalen, terwijl ook in begin de cember weinig verkocht wordt in de viswinkels. In die tijd immers besteedt ieder zijn geld aan veel zoetigheid. Geld kan men maar éénmaal uitge ven, en dat voelt men dan o.m. aan de produkten van de visrokerij en inleg- gery. Diepvries (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwijk) koud aan, doch de eerste minuut heeft men niet het gevoel dat het zó koud is. Dan echter voelt men de kou overal doordringen en men is blij dan weer spoedig buiten te staan. In deze ruimte is alles zo hard als steen: gemakkelijker slaat men een latje kapot op een bevroren haring, dan een haring op een steen. Toen wij in deze ruimte waren, stond er ook een kistje diepvries-tomaten. Hoe hard deze vruchten zijn, blijkt uit het feit dat van een tomaat, met kracht op het beton gegooid, slechts een splin ter afsprong. D, awe haring wordt klaaa- gemaakt. (Foto L.D./Jaap^tm-Ow&n, Kat Enkele malen hebben we reeds ge sproken over het koelhuis, en daar over is nog wel iets meer te vertellen. Men kan er onderscheid maken tussen d« koelruimte en de diepvriesruimte. In de koelruimte is het enkele gra den onder nul en het is dus best moge lijk daar geruime tijd te werken. De kou is er ook niet zo voelbaar, omdat er uiteraard geen wind staat. Hier wordt dus de haring bewaard, die op een later tijdstip verder verwerkt zal worden. Het enkele jaren geleden ge opende koelhuis van Katwijk heeft echter ook een diepvriesruimte. In kleine cellen wordt de vis ingevroren tot een 25 tot 30 graden onder nul. Dit proces verloopt in ongeveer 6 uur als de dikte van het in te vriezen pak ket niet te groot is. De aldus verkregen diepvries wordt bewaard in grote ruimten, waar ook al een temperatuur van ongeveer 25 gra den onder nul heerst. Wanneer men deze ruimte betreedt, voelt hot wel Mogelijkheden De diepvriesmethode biedt vele mo gelijkheden voor de toekomst, ook op het gebied van'visfilet. Hoe dat pro dukt zal zyn, is nog niet precies te zeggen, aangezien men eigenlijk nog in het stadium van de proefnemingen verkeert. Zeker is echter wel dat ook hiermede in de toekomst veel bereikt kan worden. Het lijkt vreemd in deze tijd over de Hollandse Nieuwe te shcrijven, maar in wezen is dat toch niet zo, want de uit vaart van de haringvloot luidt een nieuw seizoen in. Een seizoen, waarin niet alleen nieuwe maatjes worden gevangen, maar ook andere soorten haring, die beter geschikt zyn voor de rokerij en fileerderij. Zo is dus de ha ringrace het begin van een tyd, waarin ook deze tak van het visserijbedrijf weer volop werk krijgt. Als tenminste de vangsten goed zyn, want daar hangt tenslotte de gehele bedrijfstak vanaf!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13