Molenviergang in Aarlanderveen volgende week weer in gebruik VRIJDAG 23 MEI 1958 J. C. van Scliaik 121/2 jaar wethouder Huldiging in P. v. d. A.-kring De heer J. C. van Schalk is dezer dagen precies 12% jaar wethouder van de gemeente Leiden. Op een gis teravond in „Ons Centrum" gehouden bijeenkomst van de Federatie Leiden van de Partij van de Arbeid werd d»t koperen jubileum gevierd. Velen kwamen de in de Sleutelstad zo be kende wethouder, die reeds veertig jaar achtereen deel uitmaakt van de socialistische beweging, gelukwensen. Aan woorden van dank en waardering heeft het op deze vergadering van zelfsprekend niet ontbroken. Groot was ook het aantal bloemen en ge schenken. m Nadat leden van de muziekvereniging „Nieuw Leven" voor het gebouw de Ju bilaris een muzikale hulde hadden ge bracht, voerde even later de fractie voorzitter van de P. v. d. A. in Leiden, de heer Eibert Meester, als eerste spre ker het woord. Deze herinnerde eraan hoe de heer Van Schaik na afloop van de eerste wereldoorlog als Jong onderwij zer naar Leiden kwam en daarna in ver schillende takken van het maatschap pelijk leven werkzaam was. Zowel op politiek als op cultureel terrein beweegt de jubilaris, aldus spreker, zich 'thans als een figuur van allure, die bij vrijwel iedereen geliefd is en algemeen ge waardeerd wordt. De heer Meester noem de de Leidse wethouder een sieraad voor de socialistische beweging. Met nadruk verklaarde hij, dat de partij trots is op een vertegenwoordiger als Van Schaik, die voor zeer vele zaken verantwoording heeft durven nemen en die ook in moei lijke tijden op zijn post is gebleven. Als grootste geschenk zou de heer Meester aan de jubilerende wethouder op 28 mei a.s. willen aanbieden een betere verkiezingsuitslag dan die de partij enkele weken geleden heeft gehad. In afwachting daarvan kan de koperen ju bilaris echter beschikken over „Voet sporen van Rembrandt", een fraai uit gevoerd boekwerk, dat hem als aanden ken aan deze gezellige bijeenkomst ter hand werd gesteld. Voor mevrouw Van Schaik waren er rode rozen. Leidsche Buitenschool Imhet vandaag verschenen jaarverslag van^de Ver. Herstellingsoord „De Leid sche Buitenschool", wordt o.m. opge merkt, dat het bestuur zich in 1957 uit voerig beraden heeft op de verandering in de doelstelling van de Vereniging, nu gebleken is, dat er een grote afname in frequentie van tuberculose bij kinderen viel te constateren en dat er een belang rijke toename van de behoefte bestaa; om voor groepen kinderen, die niet tot de categorie „tuberculose" behoren, bui tenschoolverzorging mogelijk te maken. Teneinde meer inzicht in de stand van zaken op dit punt te verkrijgen, werd besloten tot een „inventarisatie" van de kinderen die de buitenschool bezoeken, over te gaan. Instelling van een werkgroep, die uit eindelijk tot een selectiegroep zal moe ten worden omgevormd, vond daarom bereids plaats. De groep heeft reeds verschillende malen vergaderd; de besprekingen heb ben geleid tot de opstelling van een uit gebreide „status", die niet alleen als handleiding van de te verrichten onder zoekingen dient, doch ook voor de vak kundige behandeling van nieuwe aan meldingen kan woraen aangewend. In september werd met het eigenlijke onderzoek een begin gemaakt. Dit on derzoek blijkt uiterst noodzakelijk te zijn, omdat „De Leidsche Buitenschool" thans bevolkt wordt door een grote di versiteit van kinderen. Met dit onderzoek wordt momenteel voortgegaan; resultaten zullen eerst na geruime tijd verkregen kunnen worden. Voorts zij gememoreerd, dat het be stuur plannen tot uitbreiding van de huidige school in overweging heeft, aan gezien het thans ter beschikking staande g. bouw verre beneden de minimum eisen blijft. Het aantal leerlingen, dat in het ver slagjaar de Buitenschool bezocht, schommelde tussen 75 en 80. Het aantal verpleegdagen bedroeg 23025, n.l. 18420 van het extemaat en 4605 van het inter naat. In 1957 werden 49 kinderen ont slagen en 51 opgenomen. De dagsterkte van de opgenomen kin- deren in het kleuterhuis schommelde in het verslagjaar vrij sterk. n.l. van 14 tot 24. Het aantal verpleegdagen bedroeg 6272. zodat pl.m. 25 van de capaciteit onbenut bleef. Enige kinderen bezochten vanuit het Kleuterhuis de Buitenschool. In totaal werden 67 kinderen opgenomen tegen 53 ontslagen. Zonder uitzondering is de gezondheids toestand van alle verpleegde kinderen, zowel van hen die de Buitenschool be zochten. als van hen die in het Kleuter huis ondergebracht waren, aanzienlijk verbeterd. LEIDERDORP SLOT-AVOND BRIDGECLUB „LEIDERDORP" In Hotel „Het Witte Huis" hield de Bridgeclub „Leiderdorp" haar laatste bridge-avond van dit seizoen en hier aan was een feestelijk tintje gegeven. Na door loting zijn partner te hebben gevonden, werd er eerst tot ongeveer 11 uur gebridged om zeer mooie prijzen. Winnaars waren de teams mevr. Wes- sels-Blan-kenetein. hr. Wakka-WesseLs, hr- Cornelisse-De Winter, hr. Hendrik- sen-v. Zonneveld. Het aardige was wel, dat er todh voor iedereen een prijs beschikbaar was. De voorzitter, de heer Wessels, opende het gezellig samenzijn met het zingen van een lied. De bekende conferencier, de heer Gerritsen, verleende zijn medewer king en het was 'laat toen men einde lijk naar huis ging. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Het comité tot verzorging der ont spanning van ouden van dagen heeft zijn werkzaamheden ondanks grote moeilijkheden voortgezet. Ook voor dit jaar zijn de plannen in voorbereiding. Het comité hoopt de traditionele auto tocht ook nu weer te kunnen houden. Daarom is een dringend beroep op fi nanciële hulip van de gehele Leider- dorpse gemeeniscihap zeker noodzakelijk. Er zal 'binnenkort een (huis-aan-huis- cottecte worden gehouden. OEGSTGEEST Onze plaatsgenoot, de heer P. Lan- genberg, behaalde te Den Haag het Rijksdiploma keurmeester van vee en vlees. WASSENAAR Seringenberg in bloei Op de Koninklijke landgoederen De Horsten is de Seringenberg in bloei, in verband waarmee zij dagelijks voor het publiek toegankelijk zijn. De ingang is op werkdagen Rijksstraatweg 557, op de pinksterdagen en op zondag 1 Juni uit sluitend aan de Papeweg. Wethouder A. J. Jongeleen, die in sep tember a.s. de 12% jaar volmaakt., sprak als collega zijn gelukwensen uit. Hij schetste o.m. het karakter van de heer Van Schaik met enkele voorbeelden uit de geschiedenis en hoopte zelf nog vele jaren leverancier van gronden voor de bouw van scholen te mogen zijn. Spreker sprak er zijn vreugde over uit, dat de moeilijkheden, die er wel eens tussen hem en wethouder Van Schaik zijn ge rezen, steeds weer tot een oplossing ge bracht konden worden. De vice-voorzitter van de P. v. d. A.- fractie, de heer C. Piena, feliciteerde als oud-leerling van de jubilerende wet houder. Ook hij stak daarbij vanzelf sprekend zijn waardering voor al het geen de heer Van Schaik in de loop der jaren in veler belang heeft gedaan, niet onder stoelen en banken. Als stoffelijk blijk van waardering bood deze spreker een boek aan. De voorzitster van de Vrouwengroep van de P. v. d. A., mevrouw H. de Kruis- Wagemaker, dankte de jubilaris voor al de lezingen, welke hij steeds weer voor de vrouwengroep wil houden. Zij over handigde een bos tulpen. Na een korte koffiepauze voerde nog een aantal anderen het woord: o. w. de heer B. Swanenburg, gem. inspecteur van het onderwijs, en de heer H. Zun- derman jr. Ook namens K. en O. wer den woorden van lof tot de jubilaris ge richt. Djoeanda„N-Guinea niet door geweld" De minister-president van Indonesië, Djoeanda, heeft vandaag met nadruk verklaard, „dat Indonesië de terugkeer van West-Iran wenst door vreedzame, en niet door gewelddadige middelen". De Indonesische regering treft gener lei voorbereidingen voor enig oorlog, aldus Djoeanda, die berichten van de hand wees, volgens welke Indonesië een aanval zou plegen op Ned. Nieuw- Guinea na de ontvangst van de nieuwe bewapening. Djoeanda zeide voorts, dat de lichte wapens, ter waarde van een half miljoen dollar, die Indonesië in de V.S. gekocht heeft, zijn bestemd voor gebruik door de politie. Indonesië zal ook wapens kopen van andere landen „in overeenstem ming met de onafhankelijke buitenland se politiek van het land". Djoeanda kondigde aan, „dat nieuwe methoden zullen worden toegepast in de strijd tegen de gewapende benden", doch hij onthulde niet, welke methodes dit zouden zijn. VOORSCHOTEN Kandidaten Prot. Chr. Groep stelden zich voor De Prot. Ohr. Groep, samengesteld uit de C.H. en de A.R., heeft zich in het Cultureel Centrum aan een behoorlijk aantal kiezers voorgesteld. Aangezien op de gecombineerde lijst verschillende figuren voorkomen, die nog niet zozeer bekend zijn in Voorschoten, werd deze avond belegd. Het is een geslaagde avond geworden. Ter afwisseling heeft een dameskoor, onder leiding van me vrouw Huizinga, een niet alledaags pro gramma gebraoht. De heer G. J. Rietmulder opende de avond. De heer M. Dirksen, een nieuwe naam op de kandidatenlijst voor de ge meenteraad, sprak daarna als vakman op financieel gebied. Mr. dr. J. P. I. v. i d. Wilde zal in de raad speciaal aan- 1 dacht gaan schenken aan de belangen van de middenstand en het kleinbedrijf, j Dr. Huizinga ziet als zijn primaire taak i het behartigen van de onderwijszaken- I Spreker vond dit dn de gemeentelijke activiteiten het meest spectaculair. De j toekomstige ontwikkeling van de rand stad Holland brengt voor Voorschoten wellicht nieuwe taken, als technisch l onderwijs of bl.o. De tegenwoordige wethouder van openbare werken, de heer J. de Graaff, noemde enkele voorbeelden van prakti sche gemeentepolitiek. Spreker zegde toe alles in het werk te zullen stellen om de woningnood te bestrijden. De heer J. J. Dekker, thans raadslid en voormalig wethouder, meende, dab de nieuwe kandidaten zich willen laten leiden door christelijke beginselen. Spreker hoopte, dat de oude aorpskern van Voorschoten behouden zal blijven. Mr. dr. J. J. R. Schmal sprak ter af wisseling van de plaatselijke sprekers over „samen verder". Hij noemde net een voorrecht, dat er een band is tussen kiezers en gekozenen. De tijd voor een fusie tussen A.R. en C.H.U. is volgens hem nog niet rijp. „Bromfietsclub Voorschoten" Mor gen organiseert de B.C.V. haar propa- ganda-puzzelrit voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen. De start is bij Café-Restaurant „De Grote Vink", Vinkweg te Voorschoten en de eerste deelnemer vertrekt om 1431 uur- Verstekelingen niet meer aan land (Van onze Haagse redactie» De minister van Justitie, prof. mr. I. Samkalden, heeft bepaald dat ver stekelingen, die op schepen uit Indo nesië naar Nederland komen en niet in het bezit zyn van geldige papieren, voortaan niet meer het land worden binnengelaten. Hen zal ook geen tij delijke toelating meer worden ver strekt voor de duur van het onderzoek naar hun staatsburgerlijke status. De maatregel is getroffen naar aan leiding van het sterk groeiend aantal personen, dat Indonesië als verstekeling verlaat en Nederland tracht binnen te komen. Inmiddels heeft het ministeriële besluit een nieuw probleem geschapen, aangezien de Indonesische regering het officiële standpunt inneemt, dat perso nen, die geen geldige Indonesische pa pieren bezitten wat met de verste kelingen het geval is in Indonesië niet worden toegelaten. De verstekelin gen rest hiermee niets anders dan aan boord te blijven. Gedurende hun gedwongen verblijf op de schepen, komen zij ten laste van de rederijen. Hoewel deze de verstekelin de afgedwongen gastvrijheid verlenen, is het duidelijk, dat er aan hun „zwe vende status" zo spoedig mogelijk een eind moet worden gemaakt. In Den Haag vormt de kwestie thans een onderwerp van intensieve bespre king. Er zijn thans ruim 20.000 aanvragen in behandeling, inzake toestemming Nederland binnen te komen. De prio riteit van behandeling van de aan vragen kan slechts billijk worden be paald, in het kader van het totaal aantal aanvragen. Dit vereist veel tijd. Het zonder meer, ook voorlopig, toe laten van personen, die hun wens om uit Indonesië naar Nederland te ko men realiseren door het heft in eigen hand te nemen, zou een onbillijkheid betekenen t.a.v. de vele anderen, die in afwachting van de afloop van de legale procedure nog in Indonesië ver blijven. Van de ruim 20.000 aanvragen om in Nederland te mogen verblijven, is nog slechts een gering aantal afkomstig van personen, die zich reeds in Nederland bevinden'. De humanitaire factoren worden in Den Haag zeker niet verwaarloosd, zo verklaarde men. Het gehele, onverwacht, opge.doemde vraagstuk van de verstekelingen uit Indonesië moet evenwel in zijn reële pro porties worden gezien. Voor de verste kelingen geldt, dat zij er zich van be wust moeten zijn, dat zij hun onderne ming voor eigen risico op touw zetten. Dr. Platteel 10 juni naar Nieuw-Guinea De nieuw benoemde gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea dr. P. J. Platteel, zal op 10 juni van Sohiphol vertrekken. In verband met onderbrekingen van de reis in Rome en Manilla zal gouverneur Platteel eerst op 17 juni in Biak aan komen. Autobusje 'opengereten (Speciale berichtgeving) Een Volkswagenbusje met 9 inzitten den is op de Amersfoortseweg te Zeist tegen een personenauto gebotst, die uit de richting Amersfoort kwam. Ondanks het feit, dat beide wagens vrüwel geheel werdenvernield, kwamen de twee be stuurders en ook de passagiers van het busje er vrij 8°ed af. De bus werd tegemoet gereden door een personenauto, uit Den Haag. De personenauto scheurde de bus aan de rechterzijde geheel open en slingerde dit vervoermiddel naar de andere zijde van de weg, waar het kantelde. Drie arbei ders uit Vianen moesten worden overge bracht naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Enige andere werklieden liepen lichte verwondingen op. De beide chauffeurs kregen lichte snijwonden. AANHANGWAGEN LOS. Twee doden? Op een der Maasbruggen te Maastricht is vanmiddag een aanhangwagen los geschoten van een auto van het circus Bever. Volgens nog zeer voorlopige ge gevens zijn twee schoolkinderen, die op de brug fietsten en door de aanhang wagen geraakt werden, daarbij omge komen. Verder zou de aanhangwagen nog een auto en een bakfiets hebben ge raakt. De Rijkspolitie te Heerhugowaard heeft een 38-jarige eerste ambtenaar ter secretarie te Oude Niedorp gearresteerd terzake van verduisteringen tot een be drag van f. 12.000. James Swinburn, een Brits zaken man die vorig jaar in Egypte tot vijf jaar dwangarbeid werd veroor deeld wegens spionagetelefoneert onder bewaking in de Tourage- gevangenis te Cairo met zijn echt genote in Engeland. Volgende week donderdag belooft het voor de Drooggemaakte Aarlan- uterveense Polder aan de westzijde van Aarlanderveen een belangrijke dag te worden .omdat dan de vier ge- j restaureerde molens van deze polder officieel in gebruik zullen worden ge steld. De molen aan de Kerkvaartseweg. die dateert uit 1801 en de oudste van de vier is. Deze vier molens, die de enige nog in gebruik zijnde zg. Molenviergang in j ons land vormen, dateren alle uit het j begin van de vorige eeuw en regelen de waterhuishouding van de polder naar j de Damse Rijn aan de Kortsteekterweg. j Ter gelegenheid van deze ingebruik stelling is een groot aantal officiële per sonen uitgenodigd, die des morgens om 10 uur in Hotel „Het Oude Rechthuis" te Aarlanderveen door het bestuur ont vangen werden Daarna volgt van 11 tot 12 uur bezichtiging van de vier mo lens. waarna men zich vervolgens weer in het hotel verzamelt, waar een lunch zal worden aangeboden. Ongetwijfeld is hier, dank zy een uit stekende samenwerking van „De Hol landse Molen, polderbestuur en provin cie. goed werk verricht. Nu Neerlands enige Molenviergang weer gerestaureerd is. is dit nationale monument voor tal van jaren weer voor het nageslacht be waard. De molens zullen volgende week don derdag officieel door de restaurateurs aan de Stichting Hollandse Molen wor den overgedragen. BEURSOVERZICHT In rustige markt Kon. Olies en Ver. Deli's hoger AMSTERDAM, 23 mei, Dat aan- delen Kon. Olies vanmiddag wederom hoger noteerden, moet op rekening van Wallstreet geschoven worden, waar de oliefondsen vast in de markt lagen. Ook de overige markt in New York was beter en werkte stimulerend op de koersvor- ming op de Europese beurzen. In ver band met de aanstaande pinksterdagen werden vanmiddag wat aangehouden po sities afgewikkeld, mede in verband met de politieke onzekerheden elders in de wereld. Hierdoor was er in vrijwel iedere hoek een gering middenkoersaanbod aanwezig tengevolge waarvan de koer sen, na een vastere opening, terugliepen en vrijwel op een niveau van de slot- koersen van dc vorige dag kwamen te liggen. Kon. Olies openden op f 167. lie pen op tot f 167.50 om daarna weer een paar dubbeltjes te dalen. Per saldo be droeg de koerswinst t.o.v. gisteren circa f 1,40. 's Morgens werd als hoogste prijs f 168 betaald. Het buitenland toonde ge ringe belangstelling voor de Olie-aan delen. Van de drukte der aandelen Phi lips was vandaag geen sprake. Er dient afgewacht te worden of en in welke ma te de arbitrage in Amsterdam in deze aandelen kan handelen met de tegen partij op de West-Duitse beurzen. Ver geleken bij de vorige slotkoers verander de er vandaag niet veel in aandelen Philips. Unilevers konden de hoge ope ning op 327 niet houden en zakten tot 326 waardoor een punt verlies werd ge leden. De aandelen stonden onder druk van middenkoers-aanbod .Aku's een half puntje hoger en KLM werd een paar dubbeltjes beter geadviseerd. In de scheepvaartsector waren Scheepvaartunies plus 1 en de overige aandelen verdeeld. De politieke toestand in Indonesië wordt wat beter beoordeeld en dientengevolge bestond er weer be langstelling voor aandelen Ver. Deli's. Op 85 bedroeg de koerswinst hier 2 punten. Amsterdam rubbers en HVA's fractioneel hoger. Staatsfondsen prijshoudend zonder meer. 5% obligaties bank voor Neder- landsche Gemeenten werden onveranderd geadviseerd; de rentespaarbrieven wer den vernomen op 108 (108) De beurs blijft tot dinsdag gesloten. De beurs blijft tot dinsdag a.s. geslo ten. WISSELKOERSEN Amsterdam. 23 mei Londen 10 59% —10.60%, New York 3.79%—3.79%. Mon treal 3.92%—3-92%, Parys 89.80—89.90, Brussel 7.59%—760%, Frankfurt 90.51% —90.56%, Ziirich 86.61%—86.66%. ZÜ- rich (vr. fr.) 88.40%—88 54%, Stockholm 73.21—73.26, Kopenhagen 54.77%-54.82%, Oslo 52.96%'53-01%, Milaan 60.69%— 60.74%, Wenen 14 60%—-14.61%. In het Beneluxhuis te Den Haag werden aan de ambassadeurs van België en Luxemburg en aan het hoofdbestuur van het Comité Bene lux de eerste exemplaren aange boden van de Benelux jeugd her berggids. Van links naar rechts mr. J. Milius (Comité Benelux), J. van Dis (Ned. Jeugdherberg Centrale), ambassadeur J. P. Kremer van Lu xemburg en ambassadeur baron F. X. J. M. G. v. d. Straten Waillet. Beurs van Amsterdam Vrijdag 23 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 344 I?14 93,4 a* II IE**'""" S% 93* g"!' ,5.i ÏS 87% 88B ïSJ' 8954 89% 89% Ned. 55 I 0,4 QAiA 0014 Ned. '55 II 3% JJ* Ned. *37 3 ,gu Ned. W.B. lening 6% 108 Dollarlng'47 3 Investeringscert. 3 «t* Ned. 62-64 3 *J% 04 M Cert. NWS g 2 ^T" Indië '37 A 3 88% 90 Grootboek '46 3 ?3B actieve aandelen Clt. Handl. en Ind. B. 25% 25 Nat. Handelsbank 81 jg Ned. Handelmij151 153 Amst. Rubber w Deli My .en (Ver.) 83% 85 Java Cult31 31* Senembah Vorstenlanden9% 9% AÏ.U166% 106% Berkel's Patent (v.) 192 192 Calvé Delft eert. 286% 286 Kon. Pap. v. Gelder 160 161% Hoogovens eert. 2® ml Müller en Co. N.B. 302 302 Ned. Kabelfabr. 230 232 Philips 384« Philips pref15314 153 4 Unilever327 326% Wilton Feyenoord 188 187% Biliton 2de r169% 170 Dordtse Olie gew. ..698%exd. 700% Kon. Petr (f.20.—) 165.60 168.— idem (50 A f.20.—) 165.95 167.90 Holl. Amer. lijn 140 140 Java China Paket 120 121 KLM100.20 100 Ned. Stoomv. Mij. 129% 129 Kon. Paket Mij107% 107% Stoomvaart Mij. Ned 133% 131% Nievelt Goudr. eert 129% 132% v. Ommeren eert. 219% 223 Kon. Rott Lloyd 108% 107% Ned. Scheepv. Unie 107% 108% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92% 92% Den Haag 1937 1 3 86 Leiden 1947 92 %B R'dam '37 I-III 3% 92 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99 99 Premieleningen 97% A'dam '51 2% 85 85% A'dam '56 I 2% 82 81% A'dam '56 II 2% 96 96% Eindhoven '54 2% 80% 81% Enschede '54 2% 84% 84% Den Haag '52 I 2% 90% 90% 96 95% R'dam '52 I 2% 90% 91 Idem H 2% 90% 90% Utrecht '52 2% 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank212% 215% HB.U. eert185 185% Rott. Bank 176% 176% Twentsche Bank 157 154 Industrie Ondernemingen Albert Heyn233 Borneo Sum. H.Mij. 39% 38% Ned. G. en Sp. fabr. 180 183 Kon. Ned. Grofsm 96 95% Internatio 67% 68 Rott. Droogdok Mij. 463 459 Tieleman en Dros 8% 9% Ned. Mij. Walv.vrt. 65% 65% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 7% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25j| Intern. Nickel 74% Anaconda 45A Bethlehem Steel 41 Cities Service 52% General Motors 37% Kennecott86% Republic Steel 44% Shell Oil 72% Union Pacific 29% Un. States Steel 63 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 22/5 Edelmet. Kon. AA 43% 43% Pref. wa. Idem S7UB 370 Holl Constructie 405B 405B Ing bur. v. Bouwnfjv 124% Int. Kunststof f Ind 44GL 43 Leidsche Wolspinn 140V* 141% Sikkens Lakfab '53 380G 382 Ver. Touwfabrieken 163GB 165 Wernink's Betonm 80 79% Van Wijk Textiel 60% 61% Zaalberg 116 117

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7