Smul nü van ROOMBOTER 'Sssrtj ALTIJD Kerkelijk Leven Wethouder Molema (Koudekerk) vrij onverwachts overleden mm- kerko toeristenkaarten Hevige explosie en felle brand in alleenstaande villa te Twello VRIJDAG 23 MEI 195« Advertentie ROOMBOTER is nü goedkoop! Nu is roomboter écht goedkoop - iedereen is nu in staat roomboter te eten, profiteer en geniet van de onvervangbare geur en smaak. do droom f°P< 'oambcoV'j We'. ook opT,./0' fn COn>plcte ren. PU BLI KATIE VAN HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK Z.H Opschudding in Ierseke Kruidenier zag diefstal reeds aankomen en nam maatregelen Snelle arrestatie van dader nu mogelijk Het rustige Zuidbevelandse dorp Ier- seke verkeerde gisterochtend in grote opschudding. Nu eens niet door pro blemen van de oestercultuur of een uitspraak van de Commissie van Der tien, doch doordat inbrekers hun slag hadden geslagen in een juwelierswin kel aan de Langeviele. Gouden sieraden en gebruiksvoorwer pen ter waarde van ruim f. 7.000 namen ztf mee en tevens leegden zij de kassa. De zilveren voorwerpen die minder waarde hebben, lieten zij onaangeroerd in de vitrines achter. De diefstal werd ontdekt, toen de vrouw van de juwelier 's morgens de melkboer wilde betalen, doch de kassa leeg vond. Niemand in dit door en door eerlijke dorp had ook maar ooit gedacht, dat in hun gemeente zou worden ingebroken. Met uitzondering dan van één man, die vorige week aan zijn vrouw en zijn moeder vertelde, dat er vast en zeker zou worden ingebroken bij de juwelier, die een paar huizen verder woont. Het was de kruidenier Jasperse, die bii zijn moeder in de zaak werkt en tijdens zijn werkzaamheden had gezien, dat een on bekende man op verdachte wijze in de etalage stond te snuffelen en ijverig aantekeningen maakte. De kruidenier vertrouwde het niet en noteerde voor alle zekerheid het nummer van de auto, waarmee de onbekende man was geko men. De vrouwen laohten hem om zijn achterdocht uit. Dooh boen de inbraak gisteren bekend werd. was het de beurt aan de kruidenier om te lachen en triomfantelijk kon hij het nummer van Schadevergoeding voor Nazi-slachtoffers? Het „Bemiddeingsbureau Schadever goeding Slachtoffers Nazi Regime" on der directie van ds. R. Joh. de Boer, hervormd oud-legerpredikant, thans te Veessen-Heerde, is gereed met de voor bereidingen om namens enige honderd duizenden Nederlanders schadevergoe ding en smartegeld voor aangedaan leed en materieel verlies onder het nazi regime te vorderen. Ds. De Boer zal in het beheer van het Bemiddelingsbureau worden bijgestaan door de Haagse advocaat mr. A. J. Fok ker als juridisch adviseur en door de accountant, de heer H. W. Schippers te Rijswijk als financieel deskundige. Het bemiddelingsbureau in Den Haag heeft met het advocatenkantoor van dr. Peterjuergen Schumacher te Mtinchen, expert op het gebied der schadevergoe dingen, een contract voor het behande len van alle Nederlandse schadeclaims gesloten. Opdrachten Johan Wagenaarstichting Het bestuur der Johan-Wagenaar stichting te 's-Gravenhage heeft de vol gende opdrachten verleend. Ie aan Ernest W. Mulder: het samen stellen van een bundel instructieve kla viermuziek, bedoeld om beginners voor te bereiden om de specifieke moeilijk heden van het polyfone spel: 2e. aan Jean Franssen sr. F. E. A. Koeberg en Wouter Paap: ieder een improvisatie of variatie op een Nederlands volkslied ter uitvoering op het carillon van de Haagse toren: 3e. aan Oscar van Hemel: trio voor fluit, hobo en fagot: 4e. aan Hans Schouwman: een werk naar verkiezing voor schoolorkest (bev. ouverture, sinfo- nietta. suite of balletsuite); 5e. aan Jaap Geraedts: werk voor kamerkoor (naar verkiezing). Alle componisten hebben de hun ver strekte opdracht aanvaard. RECHTZAKEN Hoogleraar met bierglas ernstig gewond De officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft tegen een 25-jarige gedetineerde aluminiumgieter uit de hoofdstad wegens een poging tot toebrenging van zware mishande ling van de 42-jarige Amerikaanse hoogleraar in de biologie E. Sterren- berg Barnhoorn uit Lexington (Mas sachusetts) anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek geëist. De man bekende, dat hij in de nacht van 21 op 22 januari j.l. de Ameri kaanse professor, met wie hy in een café in contact was gekomen en daarna op stap was geweest met een bierglas in diens gezicht had geslagen. De hoogle raar kreeg verschillende snywonden en een perforerende verwonding aan zyn linkeroog. De dader is reeds negen keer veroor deeld en werd in het psychiatrisch rap port een debiele persooniykheid ge noemd. Zijn raadsman, die alleen een voudige mishandeling bewezen achtte, verzocht een straf gelyk aan het voor arrest van 5 maanden op te leggen. Uitspraak 5 juni. de door hem gesignaleerde wagen aan de politie overhandigen. Het was toen voor de politie een koud kunstje de eigenaar van de auto, een straatmaker uit St.-Willibrord in Noord- Brabant te arresteren. De man werd overgebracht naar Ierseke en daar in gesloten. De buit was echter niet te vin den en de man ontkende aanvankelijk. Doch onder de druk van het aangevoer de bewijsmateriaal, dat mede in de juwelierswinkel werd verzameld, ging hij door de knieën. Hij bekende gister avond de diefstal en wees eveneens de bergplaats in zijn woning aan, waar de goederen waren verstopt. Hoewel het voor de politie vast staat, dat hij een of meer handlangers moet hebben ge had, blijft hij dit ten stelligste ontken nen. Advertentie Jansen en Tilanus zet katoenweverij stil De directie van de N.V. Jansen en Tilanus te Vriezenveen heeft beslo ten. een gedeelte van haar bedrijf, de katoenweverij, stop te zetten. Als gevolg daarvan moest aan 260 werk nemers ontslag worden aangezegd. De moeilijke verkoop der produkten in het algemeen en in het bijzonder naar Indonesië, wordt gezien als oor zaak van de ingrypende maatregelen. Vorige week werd reeds aan 70 werk nemers ontslag aangezegd. De katoen weverij werkte de laatste tijd in loon voor de N.V. Rigtersbleek te Enschede, doch deze heeft liet contract beëindigd om zeer grote verliezen te voorkomen Dus zijn alleen de zijdeweverij en de tricotageafdeling van de NV. Jansen en Tilanus nog in bedrijf. NBD. HERV. KERK Beroepen te Rijssen G. H. van Kooten te Genemulden; te Leerbroek J. Boezer te Eethen; te Vreeswijk (toez.) J. Wieman te Oudewater. Benoemd tot hulpprediker te Nes op Ameland J. F. van Oosten, aand. te Kampen. GEREF. KERKEN Beroepen tl Broek onder Akkerwoude P. Hulsman, and. te Utrecht, die geen verdere beroepen ln overweging kan nemen. GEREF. KERKEN ART 31 K.O. Aangenomen naar Terneuzen H. Smit, kand. te Utrecht, die bedankte voor Blok zijl, Goes, Schouwerzijl en voor Slledrecht. REMONSTR. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Haarlem mej. dr. J. J. Klink, voorg. Ned. Prot. Bond te De Bilt en van de Rem. Geref. Kring te Leeuwarden. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Almelo J. Bosma te Arnhem. THEOLOGISCHE HOGESCHOOLDAG TE KAMPEN In Kampen is gisteren de jaarlykse theologische hogeschooldag gehouden van de Gereformeerde Kerken (Syno daal). De bijeenkomsten werden gehou den in de Burgwalkerk. De dag. waar voor ook nu weer een flinke belangstel ling bestond, werd geopend door prof. dr. J. L. Koole uit Kampen, die opmerkte dat het onderwijs aan de theologische hogeschool gedurende de cursus 1957 1958 goede voortgang heeft gehad. Elf theologanten bereikten het punt van het kandidaatsexamen. Zeven legden het propaedeutisoh examen af. Prof. Koole deelde tenslotte mede. dat voor de cursus 19571958 negen niéuwe studenten werden ingeschreven. Het to taal aantal studenten aan de school be droeg toen 89, terwijl bii de Johannes Calvijnstichting nog 26 «kandidaten en doctorandi ingeschreven stonden. In de morgenvergadering sprak prof. dr C. A. van Peursen uit Groningen. In de mid dagvergadering voerde ds. K. S. G Zijl stra het woord over „Kerk en koop vaardij". Het slotwoord werd gesproken door ds. A. S. Timmer uit Rotterdam. Vervulde vele functies Gisteravond is op 67-jarige leeftijd overleden de heer T. Molema, wethou der der gemeente Koudekerk. Hij was reeds enkele weken ziek. Gisteravond werd de heer Molema op advies van de huisarts, naar een zieken huis te Leiden vervoerd. Onderweg is hij overleden. De overledene is geboren 3 april 1891. Hij was een zeer actief persoon, op al lerlei gebied. Na de bevrijding volgde hij wyien de heer N. P. Slegtenhorst op. in dc ge- DA A. G. GL'NTHER GAAT MET EMERITAAT Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftyd is met ingang van 1 juli a.s. emeritaat verleend aan mej. da. A. G. Gunther van Hoogeveen, pre dikante van de Rem. Broederschap. Nadat kandidate Guther in 1920 pro ponen te was geworden by de Rem. Broe derschap werd zij in oktober van dat zelfde jaar door thans wijlen prof. dr. G. J. Heering van Leiden te Doesburg in het ambt bevestigd. In 1929 verwisselde mej. da. Gunther deze gemeente met die van Zwammerdam, vanwaar zU in 1946 naar Hoogeveen vertrek, waar zij werd bevestigd door dr. F. Kleyn van Wasse naar. toen nog predikant in algemene dienst. „KERK EN ISRAEL" De Hervormde Raad voor de verhou ding van Kerk en Israël houdt dit jaar zyn ..Kerk en Israël"-dag op het land goed „Ter Veken" te Wassenaar. Opening en sluiting worden verricht door ds. H. Dekker te Amsterdam, prof. dr. j. Sch'oneveld te Den Haag houdt een korte wydingsdienst. Ds. J. Wit uit Nijmegen zal spreken over de betekenis van de diaspora voor Israël en de volke ren en ds. J. H. Grolle te Utrecht over de betekenis' van Israël voor de oecu mene. Northgo-wandeltocht Teleurstellend besluit Naar wij vernemen gaat de Northgo- wandeltocht niet door. Uitvoerig is in een vergadering van de Sportcommis- sie der Noordwjjkse Rcservediensten, die dit wandelevenement organiseerde, van gedachten gewisseld over dc toe komst van de tocht. Nadat gebleken was, dat geen financiële bronnen be schikbaar waren om een eventueel na delig saldo te dekken, heeft men na rjjp beraad het teleurstellende besluit moeten nemen de nationale wandel tocht niet te laten doorgaan. Bij de huidige omvang is met de or ganisatie. de militaire taptoe en de en tourage een bedrag van ca. f 7000.ge moeid. Een gedeelte der onkosten kan worden bestreden uit de opbrengst van de inleggelden der deelnemers, maar voor het restant heeft de commissie tot dusver geen dekkingsmogelijkheid kun nen vinden. Ter verduidelijking diene dat de North go-wandeltocht destijds is opgezet oo 'n ideële basis met name het niaken van propaganda voor de organen en het werk der onderscheidene reservedien sten. Als zodanig ressorteerde de tocht onder het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" en werd zy door de mi nister van oorlog op verscnillende ma nieren gestimuleerd. De huidige chef van de Generale Staf. generaal Le Févre de Montignynom zitting in het ere-comité. militaire muziekkorpsen werden ter be schikking gesteld en alle faciliteiten gaat niet door werden verleend voor de deelneming van militairen aan de Northgo-wandeltocht. „Steun Wettig Gezag" subsidieerde met een zeer behoorlijk bedrag en stelde zich in feite garant voor een eventuele nadelig saldo. Vyf jaar lang heeft deze nationale wandelmanifestatie zo met succes kun nen draaien. Inmiddels deelde de minister van Oor log mede. dat van zijn zyde geen facili teiten meer konden worden verleend wegens de bestedingsbeperking, terwijl ook „Steun Wettig Gezag" niet langer subsidieerde. Daar subsidiëring door de gemeente evenmin mogelijk bleek en ook van an dere zijde geen gelden konden worden aangetrokken, kwam de commissie tot de slotsom, dat het financieel niet ver antwoord zou zijn opnieuw tot organi satie van de tocht over te gaan. De Sportcommissie betreurt ten zeer ste om financiële redenen dit besluit te hebben moeten nemen en daarmede een nationaal wandelevenement te zien ver dwijnen, dat zich in een nog steeds groeiende belangstelling van deelnemers en publiek mocht verheugen, dat de sportieve geest sterkte en goede natio nale krachten bundelde. meenteraad. Als lid der A R. Kiesvereni ging. voor de Chr. Prot. fractie. Tevens werd hy wethouder en vervulde vele malen het loco-burgemeesterschap. Hij was vele jaren lid der Geref Kerkeraad. Voorzitter der Geref. Evangelisatiecom missie: voorzitter der A R. Kiesvereni ging: regent van het Verpleeghuis; com missaris van de Woningbouwvereniging „Goed Wonen": voorzitter van de afde ling Koudekerk van de Kon. Ned. Mili taire Bond „Pro Rege" en voorzitter van öe Chr. Middenstandsvereniging. De overledene was zowel in deze ge meente als ver in de omtrek zeer gezien. De gemeente Koudekerk heeft in hem een figuur verloren, die zeer veel heeft gedaan en steeds voor de gemeenschap pelijke belangen op de bres stond. Hii staat voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen als nummer één voor de Chr. Prot. Lijst. Kostbare grap (Van onze correspondent) Een grap die veel te ver ging. heeft in Zwijndrecjit nogal enige beroering verwekt. Rondom Hemel vaartsdag heb ben tientallen Zwyndrechtenaxen op het land van de tuinder L. van Noort gratis bloemen gesneden. Zy werden daartoe uitgenodigd door de mededeling op een bord dat vlakby de openbare weg (Cele- beslaan) was geplaatst. Daarop was te lezen dat het land geen eigenaar meer had. Het zou door de gemeente worden aangekocht. Er was een brug geslagen tussen land en weg en het bord ver meldde verder, dat wie wilde, zo maar bloemen kon gaan snyden. Velen hebben dit, gewapend met schaar of zakmes, prompt gedaan. Naderhand pas is gebleken, dat het een misplaatste grap is geweest. Vandalen hadden nota bene van de broeikassen op het land de bewuste brug geslagen en het bord er by geplaatst, Toen de bloemen voor het grootste deel. verdwe nen waren, bemerkte de eigenaar het pas. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie, die nu een grootscheepse speur tocht naar de vandalen en naar hen. die over de brug zyn gekomem, op touw heeft gezet. Een beeld van de bouw van het nieuwe hoofdkwartier van de NAVO in Parijs, dat mettertijd in de plaats komt van het tijdelijke gebouw bij Palais Chailloi. fflSO ((iïföe cw M/rott i/urf/ m e*t ,-tjo Hard tegen hard in Londense bnsslaking (Van onze Londense correspondent). In de Londense busstaking gaat het nog altyd hard tegen hard. De hoop, dat de staking, welke nu al negentien dagen duurt, voor Pinksteren zal kun nen eindigen, is vervlogen. De stakingsleiding heeft de voorzitter van de Transportarbeidersunie, Frank Cousins bezworen vast te houden aan de geëiste loonsverhoging voor alle 50.000 busmannen, zonder onderscheid. In dien geen genoegdoening wordt verkre gen wil het stakingscomité, dat het by de transportarbeidersunie aangesloten personeel van de benzinetankauto's en de elektrische centrales eveneens het werk neerlegt. Er wordt zelfs gezin speeld op een algemene werkstaking, maar daarop bestaat geen schyn van kans, zeker niet nu het spoorwegperso neel voorlopig tevreden is gesteld. De stakingsleiding heeft Cousins weinig ruimte om te manoeuvreren gelaten. De stakers schynen het nog een tydje te kunnen uitzingen, omdat hun uitke ringen zijn verhoogd en het Britse Vak verbond de 185 vakorganisaties heeft verzocht de buslieden financieel te steunen Intussen is de wilde staking in de Londense haven tot 9300 man uit gebreid. Een-en-vijftig schepen liggen stil. De oorzaak van het conflict is. dat de havenarbeiders gebelgd zyn over het feit. dat administratief personeel bacon heeft gelost. Op de Londense vleesmarkt wordt ook nog gestaakt, terwijl het eveneens spant op de groentemarkt. Advertentie Nederland/België/Luxemburg irt 16 duidelijke, fraai gekleurde kaarten, samengesteld naar de nieuwste officiële gegevens. bij uw leverancier van Nivea-artikelen ONDERHANDELINGEN OVER LUCHTLIJN AMSTERDAM—MOSKOU Op dinsdag 10 juni zullen te 's-Gra venhage onderhandelingen beginnen tussen delegaties van Nederland en de Sovjet-Unie over de sluiting van een luchtvaartovereenkomst. Deze overeen komst betreft de vestiging van een regelmatige luchtverbinding tussen Am sterdam en Moskou, die onderhouden zal worden door de KLM en de Russi sche Luchtvaartmaatsohappy „Aeroflot". Een ieder stelle zich tot taak Bescherm de reddingslijn en -haak. Het dorp Twello werd hedennacht om kwart over een opgeschrikt door een hevige explosie. Algemeen dacht men. dat een of meer straaljagers waren neergestort. Het bleek echter een explo sie te zyn in de aan de Ryksstraatweg staande villa „De Kolkhof". die meteen in laaiende vlammen stond. De villa brondde zowel van binn enals van bui ten als een fakkel. De hoog oplaaiende vuurzee, bracht groot gevaar voor het aan de overzyde van de straatweg lig gende restaurant „De Gelderse Boer". De brandweer van Twello kon echter erger voorkomen. De villa brandde totaal uit. De ontploffing schynt ontstaan te zyn in een van de aohtervertrekken op de eerste etage. Een gToot gedeelte van de zymuur werd weggeslagen, deuren van de villa werden over een afstand van honderd meter teruggevonden. De villa was enige maanden terug volgens ver klaring van de eigenaar voor 27.000 gulden gekocht en. samen met inventa ris. verzekerd voor 120.000 gulden. De villa was inmiddels opnieuw aangeboden. In de villa had gisteren nog een schilder werkzaamheden verricht. Hy is terstond van bed gelicht en gehoord. Ook de eigenaar is door de politie ge hoord. Het staat nog niet vast of de brand een gevolg ls van de ontploffing of andersom. Hedenmorgen is de dis trictsrecherche en het brandpiket uit Arnhem gekomen voor het instellen van een nader onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5