Dr. P.M. de Planque I egt praktij k neer Hartelijk afscheid in Leids Diaconessenhuis EEN MERKKARPET Finale van „D'oprechte Amateur" Tweede operette-opvoering der Muziekschool „T'ooukunst" ADR. VAN 00Y jr. 97ste jaargang Vrijdag 23 mei 1958 Tweede blad no. 29447 In het Diaconessenhuis aan de Witte Singel, zozeer het centrum van zyn medische arbeid, heeft dr. P. M. de Planque hedenochtend zijn chirurgische praktijk, welke hij ruim 34 jaar in de Sleutelstad heeft uitgeoefend, neergelegd. Voor dit afscheid, dat viel in de kring van het bestuur, medische staf en zusters van het Huis, bestond ook van de zijde der Leidse specialisten en hulsartsen grote belangstelling. De voorzitter van de Ghir. Vereniging voor Ziekenverpleging „Het Diacones senhuis", prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, die als eerste spreker het woord voerde en grote bewondering had voor de wetenschappelijke arbeid van dr. De Planque. zeide, dat het allen in het Huis moeite kost om zich van de scheidende huisohirurg los te maken. Ruim 34 jaar heeft het Huis U, aldus spreker zijn d: ens ten kunnen aanbieden, terwijl gij wederkerig al die jaren het Huis met uw medische gaven terzijde stond. In de loop van deze lange periode s een hechte band tussen U en het Huis :egroeid. Meer dan de helft van de leef tijd van het Huis was U in zijn midden. Met het Huis, dat gij van klein tot groot - en nu reeds weer te klein zag litgroeien. hebt gij geschiedenis ge naakt. Als oudste arts van het Diaco- lessenhuis werkte U onder drie bestu rende zusters, terwyl ook de laatste iirectie-wisseling in uw chirurgische iraktijk viel. Prof. dr. Bakhuizen van Jen Brink herinnerde er vervolgens aan, lat dr. De Planque, die sinds 1941 als luisohirurg aan het Diaconessenhuis erbonden is, in zyn kwaliteit van iocent ook vele generaties van zusters leeft opgeleid. Spreker dankte dr. De 'ianque hartelijk voor de vriendschap, iet. werk. het medeleven en de steun, iie hij aan het Huis en allen, die er verken, heeft gegeven en stelde hem lamens het bestuur een geschenk (fau- euil) in het vooruitzicht. Prof. Bakhui- en van den Brink verwachtte, dat de nhoud van het bijbelwoord „ten tijde, iat het avond zal worden, moge het licht |jn" voor dr. De Planque mooht zijn reggelegd. Advertentie geeft U de WAARBORG van kwaliteit. De oud-dirigerend geneesheer, dr. Jac. J. de Jong, die vervolgens het woord voerde, zeide, dat erop deze dag van weemoed, toch de vreugde overheerst, omdat dr. De Planque in volle gezond heid en uit vrije wil zijn praktijk neer legt. Spreker, die dr. De Planque dankte voor de prettige en langdurige samen werking, wees vervolgens op de vrien delijkheid en grote mate van rust dr. De Planque had de eigenschap om zyn patiënten rustig aan te horen welke ervan deze medicus uitgingen. Teneinde een reeds lang gekoesterde wens van de scheidende chirurg in vervulling te doen gaan, bood dr. De Jong hem uit naam van de collegae een zakradio aan. De geneesheer-directeur, dr. F. A. Nolle, die namens de staf en het voltal lige personeel van het Diaconessenhuis woorden van afsoheid en waardering sprak, deed dit vergezeld gaan met de aanbieding van een paar tuinstoelen. Sprekende ook namens het bestuur van de Prot. Chr. Artsenorganisatie, verbond dr. Nolle daaraan de wens, dat dr. De Planque zich in de toekomst zal willen blijven inzetten om in organisatorisch verband te zoeken naar een oolossing van de vraagstukken, waarvoor de me dische wetenschap zioh veelal ziet ge steld. Dr. De Planque, die in zijn woord van afscheid God allereerst dank bracht voor de kracht en opgewektheid van Hem bij en in zijn werk ondervonden, was met grote erkentelijkheid vervuld voor de prettige samenwerking, welke hij van zovelen heeft mogen ondervinden en die zijn verblijf in het Huis een groot, gezin zo aangenaam maakte. Bovendien stemt het hem tot dankbaar- ,.Een heerlijke stoel". Dr. P. M. de Planque in één der hem aange boden tuinstoelen. (Foto L.D./Van Vliet) BROEDERSCHAP VAN OUD-PADVINDERS De Broederschap van Oud-Padvinders Kring Rijnland, had gisteravond een excursie georganiseerd naar de potterij Zaalberg te Leiderdorp. De heer Herman Zaalberg hield voor af een korte inleiding over de soorten klei, het materiaal waarmede gebakken wordt. Hierna demonstreerde hij aan de draaischijf hoe b.v. een pulletje, vaas etc. vervaardigd worden. Vervolgens werden de ovens bezichtigd en het pro ces van het glazuren behandeld, waar na nog een bezoek aan de toonkamer werd gebracht. Het was voor de oud-padvinders een leerzame en interessante excursie. CAMERA'S heid. dat hij zovelen de beginselen van de chirurgie heeft mogen bijbrengen. Tenslotte wees hij erop, dat het velen voor hovaardij zal behoeden, indien zij zich bedenken, dat het leven van de medemens niet uitsluitend in handen van specialisten, doktoren en verplegend personeel ligt, dooh uiteindelijk in de hand van God. Na dit dankwoord namen velen, onder wie zich ook de predikanten ds. D. J. Vossers en ds. J. de Wit bevonden, af scheid van de scheidende chirurg, wiens praktijk zal worden overgenomen door dr. G. Korthof. Baszanger Aart de Jong lag eer vooraan Onder auspiciën van de N.V. Hard- houthandel Rote te Westzaan werd gis teren in de foyer van de Stadsgehoorzaal een voorlichtingsdag gehouden, waarin een uiteenzetting werd gegeven van de mogelijkheden van de door deze N.V. geïmporteerde Tfiangel Spaanplaat en de resopalp plastic bekledingsplaat. Kon den in de oohtenduren de leerlingen van enkele lagere technisohe scholen over deze produkten worden ingelicht, des avonds waren vele aannemers, architec ten en vertegenwoordigers van houtver werkende industrieën in de foyer bijeen. Na een inleidend woord van de heer W. Peerenboom besprak de heer J. H. ter Laak, houtexpert, uitvoerig de voordelen van een triangel spaanplaat, welke is opgebouwd uit drie lagen, t.w. een grof- spannige binnenlaag en twee fijnspan- nige buitenlagen en welke plaat het voordeel oplevert, dat men reststukken weer aan elkaar kan ljjmen, waardoor 100% rendement wordt verkregen. Ver volgens toonde spreker de mogelijkheden aan de resopalplastic bekledingsplaat, welke o.m. goed aangewend kan worden op het terrein van de estheitsche vorm geving. Enkele films en een ingerichte expositie verduidelijkten het gespro kene. Advertentie LIJST 2 Stemt raak VAN DER KWAAK Ver. voor L.O. op Geref. Grondslag AANTAL LEERLINGEN LIEP TERUG Onder presidium van mr. dr. M. Tee- kens werd gisteravond in het gym nastieklokaal aan de Kaasmarkt de jaarvergadering gehouden vap de Ver eniging voor lager onderwijs op Gerefor meerde grondslag. Naast vele leerkrachten van de scho len, welke deze vereniging bezit, kon de voorzitter ook enkele ouders welkom heten. Hierna kreeg de heer D. de Bruyn gelegenheid zijn jaarverslag als secreta ris uit te brengen. Hieruit bleek, dat de vereniging in het afgelopen jaar zeer actief is geweest. Er zijn veel besluiten i genomen omtrent terreinuitbreiding o.a. een nieuwe M.U.L.O.-school in het Zuid- Westerkwartier. I LIJST 2 Stemt raak VAN DER KWAAK Van héél ander kaliber is echter de operette van Hans Schouwman „De stuk- gedanste Balschoentjes", afkomstig van een componist, die tevens pianist is en voor de piano weet 'te schrijven: fris, levendig, pakkend en melodieus. Ook de stemmen geeft hij het volle pond! Er is bovendien een boeiende handeling, waarin de kinderen ten volle kunnen opgaan en uit die hoek moeten ook de ouderen zo'n kinderoperette bezien. Hoe veel kinderen er aan deze operette wel meededen, wéten we niet, want we zijn de tel kwijtgeraakt. Maar dat allen er volkomen „in" waren, dat staat vast! De handeling voert ons naar het paleis van de Koning, met zijn acht dochters, die in de nacht verdwijnen en wier schoentjes de volgende dag zijn stuk- danst. Hoe komt dat en wat voeren de Prinsessen in 's hemelsnaam uit? Dit geheim wordt opgelost door de soldaat. Hij mag als beloning een van de Prin sessen trouwen, maar bedankt voor de eer. Liever ontvangt hij een geldelijke beloning en laat de Prinsessen over aan de Prinsen, die zij 's nachts in het ge heim, buiten medeweten van de Koning ontmoetten, waarbij het intussen héél onschuldig toegaat. Met grote charme is deze alleraar digste operette, die zoveel gelegenheid biedt tot al even charmante tefreeltjes, opgevoerd, in een telkenmale decoratieve I omgeving, waarvan bijzonder veel werk I was gemaakt. Dat er ook goed gezongen en leuk geacteerd werd, verhoogde de beschaafde indruk, waarvoor de leidster een welgemeend compliment toekomt. Wij noemen hier geen namen van de vele medespelenden, doch willen één uit zondering maken: Olowine Deketh ver tolkte de rol van de soldaat met vaart en levendig; duidelijk was daarbij haar dictie. En wat de dansjes betreftSandri Kikkert (Elfenkoningin) en Martien Vosmaer (Vlinder) betoonden zich waar dige leerlingen van mevr. Ann ter Haar- Pasman. Uit het financieel verslag van de heer J. H. de Jong, was een verlies van f. 8.000 te constateren. Ondanks dit be drag kon de heer De Jong, tevens voor zitter van de Bouwcommissie, niet pes simistisch zijn omtrent de activiteiten van laatstgenoemde instelling. Er zijn diverse lokalen aan de Stad houderslaan school bijgebouwd en een aanvraag voor een oliestookinrichting in de Kooiparkschool is met succes be kroond. Op deze vergadering werd ook de teruggang van het aantal leerlingen van het Gereformeerd onderwijs onder de loep genomen. De meningen hierover waren zeer ver deeld. Men dacht dat de propaganda voor de openbare school en het feit, dat vele ouders de principiële basis verge ten waarop de gereformeerde scholen rusten, de oorzaak van deze terugslag I zijn. I Mr. Teekens sloot deze jaarvergade- I ring op de gebruikelijke wijze. Van grote opvoedkundige waarde was het optreden der ensembleklasse onder directie van Frédérique Botermans. Deze is samengesteld uit een aantal blokflui- ters, violisten, een cellist en vele andere instrumentalisten, die tezamen musice ren „om het pleizier van het muziek- maken". Huismuziek is beste betekenis van het woord! Wat mej. Botermans in oude mu ziekjes, geschreven „om te zingen en te spelen" of in moderne stukjes weet te bereiken, heeft deze avond overtuigend aangetoond: het ging goed-klinkend toe en het stimuleert in elk opzicht de animo voor het gezellig samen musice ren, waarbij de smaak veredeld wordt. Een leerzaam intermezzo, dat dui delijk aantoonde, hoe veel liefde voor de muziek op „Toonkunst" wordt aan gekweekt. En wie weet, hoeveel kin deren op deze wtfze voor het latere, échte orkest gewonnen worden! WU hebben van deze prestaties met veel erkentelijkheid kennis genomen. Een mooie avond voor allen, die er bij betrokken zijn geweest. H. Advertentie TOLITIEMUZIEK VOOR DE RADIO. Het Leids Politiemuziekgezelschap on der leiding van Dick Anderson zal mor genmiddag van 14.50 tot 15.15 uur voor Hilversum II (Vara) een concert geven. Advertentie LIJST 2 Stemt raak VAN DER KWAAK Het Zoölogisch laboratorium van de Leidse Universiteit heeft interesse voor de kop en de poten van het gisteren in de dierentuin .Ouwehand" op de Greb- beberg gestorven nijlpaard „Job". De directie van de diergaarde heeft nu be sloten deze overblijfselen ter beschik king van het laboratorium te stellen. In het laboratorium zal een onderzoek worden ingesteld naar de bouw van de schedel en de aanhechting van de spie ren aan de kop, in het bijzonder de kaakspieren. Na het onderzoek zullen schedel en skelet-delen van het nijlpaard aan de onderwijscollectie worden toege voegd. j LIJST 2 Stemt raak VAN DER KWAAK IVij denken, dat vanochtend héél «at Oefstgecster kinderen nog slaperig uit bed getold zijn, want de Oegstgeester operetteklassen van de Muziekschool voor Toonkunst onder leiding van mevr. Stevens-Ridderhof waren gisteravond in de Leidse Schouwburg aan bod, om te tonen wat zij waard zün! Geroezemoes van stemmetjes, kinderlijke spanning, oudervreugd- en trots: dat waren de kenmer kende elementen in de zaal vóór het grote ogenblik, dat het gordijn openging. VOORLICHTING HOUTPRODUKTEN En toen dat opging, waren allereerst de kleineren aan de beurt met de operette „Het stoute Eekhoorntje", op muziek van Leo Smeets en met tekst van Br. Siward, dat ook de Leidse kin deren de vorige maal reeds ten tonele hadden gevoerd. Dit operettetje heeft niet veel om het lijf: de muziek is niet interessant, de actie gering, de handelingnu ja, niet veel bijzonders. Maar wat de kin derfantasie kan prikkelen is toch wel aanwezig: een koning, een eekhoorn, een hazepoot, kabouters, kikkertjes, vogeltjes en een tovenaar, wat wil het hart nog méér?En er werd vriendelijk ge zongen, de kostuumpjes waren aardig en de Eekhoorn krijgt zijn verdiende straf, wat aller gevoel voor rechtvaardigheid bevredigt Het gaat immers niet aan, om beukenootjes te stelen, die de anderen zo hard nodig hebben? Wat al werk er verricht moet zijn om tot zulk een verrassend geslaagd resul taat te komen, weten alleen de inge wijden. We kunnen 't ons indenken.dat alle kinderen ervan genoten hebben, ge lijk ook de ouderen in de zaal, die volop meeleefden! Voor mevr. Stevens is deze opvoering een groot succes geworden. Met fraaie bloemen heeft de directeur der Mu ziekschool Henk Geirnaert daaraan uit drukking gegeven, terwijl haar ook na mens de kinderen een prachtige ruiker werd aangeboden. De heer Stevens, die de begeleiding accuraat en muzikaal ver zorgde is tevens gehuldigd, alsmede de jeugdige Ada van der Bent. die even eens zulk 'n verdienstelijke accompagna- trice was. Het hartelijke applaus onderstreepte aller tevredenheid! Na ruim 34 jaar LIJST 2 Stemt raak VAN DER KWAAK Schedel van „Job" naar Leiden Met De stnkgedanste balschoentjes" en de huismuziek een welverdiend succes! Of U NU een KROON - KEYSER - KHALIF BROUSSA - ETERNA VELVETO KARPET wilt aanschaffen. De N.V. TEXTIELHANDEL Breestraat 39 - Leiden heeft HET KARPET DAT U ZOEKT VOORRADIG. VANDAAG KOPEN DIRECT IN HUIS 1 (Ook voor de feestdagen). Zonodig ook op de vastgestelde prijzen betalings-service. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Carla. dr. van A. G. den Brok en M. ^an 'n Berg; Jacobus, zn. van I. Lens en M. eijmans; Alexandra, dr. van C. H. van tferen en J. M. Bik: Gerrlt, zn. van G. Pesterhoven en C. van Soest; Geertruida, r. van L van Es en K. Boezaard; Jean aurent Félix, zn. van L. G. F. Faure en de Vries; Jan Peter, zn. van G. A. van tempen en L. Neeleman; Lamberta Adria- a, dr. van J. Jansen en P. L. Bouw meester. GETROUWD P W. Moorrmann en J. M. Fasel; A. J. 'nessen en M. B. J. Koster; J. H. Regeer a J. Wegman; P. de Groot en J. de Roode C. Pracht en C. A. van Blltterswyk; P. :haft en C. C. Martijn; A Kooreman en Aben; J. Versloot en P. J. Arnoldus; 1 A. Slera en M. C. Kijk in de Vegte; Abspoel en C. Velthuijsen; P. van Oos- frhoud en J. Kesseboom; P. Droogers en I M Baan; A. Hoeke en M. Fillppo; G. ten Wolde en A. W. Swanenburg; G. arkevisser en E. J. Groenhuijzen. OVERLEDEN J. van Oosten 83 jr.. man; J. Hoppen- ouwer, 63 Jr., man; G. Schoenmaker. Jr., echtgenoote van A. D. Douma; B. ,M. Markx. 83 Jr.. man; H. J. J. Salters, 1 Jr., weduwe van J. P. van Beukering. „D'oprechte Amateur" is gesticht als een soort huis voor de lekenbeoefening van groot- en kleinkunst. Een huis voor hen die het ambacht niet voldoende kennen om het uit te oefenen. Dit kan zover gaan dat de grens naar het ambacht even overschreden wordt, dit is door één der amateurs bewezen. „D'oprechte Amateur" als stichting spreekt als het ware tot de amateur als persoon: „zegt mij wie de vrienden van Uw gedachten zijn en ieder zal weten wie gij zyt". Er kwamen antwoorden: Lehar, Zilcher, Tagore, Boutens, Purcell, Bach, Moessorgski, Schubert, Van Rennes enz. Of, met een variant op de slagzin „Wat maakt ge van Uw leven?": „Wat maakt ge van Uw vrije tijd?" Als „Finale" is de manifestatie in de geheel gevulde kleine Stadszaal aange kondigd. Finale is een officieuze naam voor het slotdeel van een meerdelig mu ziekwerk. Daarvan kan de finale een samenvatting zijn, als bijv in de Sym fonie van César Franck. Gisteren was dat ook min of meer zo: drie delen, selectie-avonden, lagen in het verleden. Deel vier, door de geselecteerden ver zorgd. gaf een samenvattende indruk. Uit die geselecteerden werd dan giste ren door een jury een elite-selectie af geroomd en uit die elite is de primus aangewezen die naar Hengelo gaat, waar dit jaar de lands-primus zal wor den uitgezeefd. Mr. Harm Smedes van het hoofdbe stuur pleegt de finale-jury's te presi deren. Verhinderd, had hy de heer Ras gezonden die de Leidse afeling niet minder dan „een juweeltje aan de Stichting" noemdeRegel in die Stichting is dat men zeven finalisten in volgorde bekend maakt. Daar 7 en 8 „minder dan een neuslengte" verschil len, heeft men de regel overtreden! In die jury zaten ook de dames Dzjobs Ising, A. A. de Kier en mevr. Ekkerv. d. Pas. Het ceremonieel wil dat alle fi nalisten een diploma krygen, dat dit voor de 7 (lees 8) besten in het openbaar geschiedt en dat de winnaar houder wordt van een wisselbeker. Een nog on bekend geblevene had echter boven dien een medaille toegezegd voor no. 2. Op al wat in één seizoen tot stand kwam, mag de afdelingsvoorzitter Han Zirkzee zeker met rechtmatige trots terugzien De bekerwinnaar werd de bas-zanger Aart de Jong. Hy lag met kop- en schouderlengte op de anderen voor. In zijn spirituals toonde hij hoe hij de totaliteit van zijn stemmiddelen gecul tiveerd en geacheveerd in evemvictjt heeft weten te brengen. Bovendien deed hij ons in de waarachtigheid van deze negerzangen geloven. In het Hawaiian kwintet „Rindu- Maluku" vond de kleinkunst bekroning. In zijn genre was dit optreden een af gerond musiceren met een gaaf ensem ble-begrip, zonder charges of andere niet terzake doende succeszoekerij. No. 3, mevrouw v. Hest uit Sassenheim zong een Purcell-aria en Engelse volks liederen en wist deze naar hun karakter raak te treffen, een eigenschap die ook mevrouw den Duik uit Katwijk sierde, wier liefhebberij gebied het Franse chan son bleek. Bijzonder sympathiek, lieflijk en boeiend was het voordragen van een sprookje en van gedichten (Tagore. Koos Schuur, Boutens) door mej. M. v Velzen. 6de stond mevrouw v. d. Horst uit Leiderdorp, die vooral in Schubert's „An die Leier" een goede technische basis en meer kwaliteiten deed vermoeden. Of zij er goed aan doet. zioh als sopraan te beschouwen betwijfelen we. Zy heeft o.i. geen kans op een goed zittende hoogte. Als mezzo zal zij voldoen. Dan volgt mej. Rie v. d. Holst, die een klavierwerk van Bach speelde en ten slotte mej. W. v. Sohaick, die een inte ressant pianostuk van de Joegoslavische componiste Agnes Jama introduceerde, dat zij met fyn ontwikkelde zin voor gevoelswaarden en voor sfeertekening weergaf. Wij zien in dit meisje méér mogelijkheden en hadden haar graag een lagere nummering toegekend! Tot onze spyt moeten we ons tot deze „bekroonde" amateurs en oprechten beperken! Hedenmorgen werden in het Ma rine Vliegkamp Valkenburg 29 nieuwe officieren van de Konink lijke Marine Reserve beëdigd. De' plechtigheid kon. gezien het mooie weer. op het platform plaats vinden- Nadat de commandant van het vliegkamp, de kapt. t.z. vlieger W. O. P. R. Aernout de talrijke geno digden had begroet en de troepen had geïnspecteerd hield hij een kor te toespraak, waarin hij de beteke nis van de eed uiteen zette. De Itz A 2oc H. B. Castendijk las vervol gens de Koninklijke Besluiten voor. waarna de jonge officieren in han den van de commandant de eed of belofte aflegden. Onder hen bevon den zich de Itz arts 2 R. F. Rooden- burg te Leiden en de Itz techn. dienst 3 jhr. ir. W. Laman Tiip te Wassenaar. Na afloop van deze plechtigheid had nog een défilé plaats. De troe pen werden gecommandeerd door de majoor der Mariniers A. van Bork. Op de foto: dokter Roodenburp legt de eed af in handen van d kapt. t.z. vlieger Aernout (links). (Foto L.D./Van Vliet)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3