BUITENLANDSE TOERISTEN TE VROEG UIT PARIJS GEVLUCHT V&ihcufc, Nieuw gebouw chr. technische school in Katwijk Franse hoofdstad (zonder barricadeshaalt oud en moe de schouders op over de toestand De bange mannen van de Kamer BISCUITS - die zijn heerlijk Heden werd de bouw aanbesteed 97ste jaargang Vrijdag 23 mei 1958 Vierde blad no. 29447 (Van onze reisredacteur) Lange rijen lichtbundels uit de koplampen van tegenliggers zwaaiden mü tege moet over de glooiende donkere wegen van Noord-Frankrijk, waarlangs ik naar Parijs reed. Die koplampen waren wit, in tegenstelling tot het strikt voorge schreven geel voor Franse auto's. Het leek een veeg teken De buitenlandse toeristen verlieten Parijs in mei, de heerlijkste maand, die de Franse hoofdstad kent. En St.-Germain des Prés, dat zich in deze tijd tot een gonzende internationale kolonie hoort te transformeren, was half leeg, hotel kamers, die men normaal weken tevoren moet bespreken, te kust en te keur be schikbaar, de obers en de meisjes in de nachtclubs uit hun verveling opschrik kend voor een eenzame boemelaar. Een blik in de krantekoppen „Burgeroorlog dreigt" heeft het merendeel der toeristen verjaagd. Zij hebben hun koffers gepakt en in hun auto's geladen en zijn langs de honderden rondlummelende agenten op de Champs Elysées en de Place de la Concorde Parijs uitgereden om elders hun vakantie door te brengen. verzameling aartsconservatieven, door verbittering vergiftigde middenstanders van Poujade en ex-Vichy-fascisten. Dat is voor het gemak van het ogenblik de parlementaire steunpilaar van de Alge rijnse „colons" en generaals. Alsmede van de generaal De Gaulle. Het kan de meesten niet veel schelen Die toeristen hadden rustig kunnen blijven. Want in het vaderland van de barricade is nog geen steen uit het pla veisel getrokken. Zeker zijn er dreigende momenten geweest, er hangt nóg span ning in de lucht, 'maar zij is eerder schouderophalende apathie dan revolu tionaire dadendrang. Het lijkt alsof Parijs zijn krachten heeft verstookt, de stad ligt oud en moe onder een dunne kille voorjaarsregen, die langs de verweerde grijze gevels druipt. En het commentaar van de man in de straat op de gebeurtenissen, die over de toekomst van de Vierde Repu bliek kunnen beslissen, komt weer op zo iets als „het kan mij hoegenaamd niet schelen". Het eerste hoorde ik, dat aan de Franse grens.. Ik vroeg de douanier of er nog nieuws was. „Nieuws?" zei hij niet begrijpend. „Nieuws uit Parijs", verduidelijkte ik. Het bleef hem duister waar ik het over had. „Nieuws over de rebellie in Alge rije. nieuws over De Gaulle. Ik ben journalist"., preciseerde ik. Zijn rode ge zicht onder de kepi klaarde op. „Aha", zei hij, „het interesseert U vanwege uw beroep. Nu, ik als Fransman zeg U: „je m'en fous", hetgeen de kortste en krach tigste manier is om te zeggen, dat het iemand volstrekt niet interesseert. Zo bleef het onderweg, iedere ober, iedere benzinepomphouder'zei het: „Wij hebben wel wat anders te doen, de poli tiek in Parijs: „On s' en fou". Zo is het in Parijs goeddeels ook, het „enfoutisme" want de slagzin van het na-oorlogse Frankrijk die een geesteshouding typeert is reeds als „isme" gecatalogiseerd blijft bewaard bij de schokkende ge beurtenissen, die het zélf grotendeels heeft geschapen. Geen vlammende koppen Er zijn op de dag van De Gaulle's persconferentie wat korte stakingen ge weest, om de generaal te waarschuwen, dat de arbeiders geen dictatuur zouden dulden. Het waren slechts kleine groep jes. die staakten, het ware vuur was er niet bij. En wie vandaag naar het rode bastion, de Renault-fabrieken in Bou logne Billancourt gaat en na het werk met de arbeiders in hun blauwe werk jakken baret op en gauloise in het loofd een glas wijn aan de toonbank van het buurtcafé drinkt, krijgt bepaald niet d«e indruk dat zij straks de barrica des zullen beklimmen. Niet dat het onmogelijk is, zij zeggen moe en humeurig, dat zij de „fascisten" nooit zullen toestaan de macht in handen te nemen. Maar het klinkt niet erg over tuigend, vooral niet als men op precise ring aandringt. Staken, ha, dat zal wel ;aan, vechten, nou, als het anders kan. In als men maar lang genoeg doorpraat, komt het woord er wel weer uit: „je ï'en fous". De reporter op zoek naar zün dreigen de burgeroorlog loopt de zolen van zün schoenen, zijn collegae van de Britse populaire bladen hebben de moed opge geven. Zij zagen de vlammende koppen al opdoemen. Nu hangen zü verveeld op de terrassen en vinden, het ongerezen revolutionair baksel bepaald geen vak werk van Franse vechtersbazen. Mateloze schrik En toch, al moet men naar concrete symptomen zoeken, valt allerminst te ontkennen, dat er een zware stille drei ging over Frankrijk hangt, vol mogelijk- leden waarvan de ene nog akeliger is dan de andere en zo gecompliceerd, dat men ook haast neiging krijgt tot de vlucht in het „enfoutisme". Men doet dat niet, maar gaat naar het brandpunt van de spanningen, de Assemblee Na tionale, het Franse parlement. Het ge bouw met zijn klassieke pilaren, dat over de Seine en de wijde Place de la Con corde naar zijn tegenvoeter, de Made- leine-kerk, aan het einde van de Rue Royale kijkt, staat in de steigers. Het een restauratie hard nodig. De conclusie, die zich na het bezoek op dringt. dat niet het gebouw maar het parlement zelf een restauratie nog dringender van node heeft, is aan de gemakkelijke kant, maar daarom niet minder onweerstaanbaar. Met de schuchtere eerbied, die de liberale demo- ..t bij het binnentreden van een par lement bevangt, neemt men het thea traal decor van het Palais Bourbon op de koop toe, de steil oplopende halve cirkel van de afgevaardigden zet zich voort in de tribunes: opera-loges met veel rood pluche, veel pilaren, veel gobe lins. De eenarmige voorzitter Le Troquer presideert in rok, aan het Latijns deco rum is voldaan. Maar wanneer het spel begint, raakt men bevangen van een mateloze schrik. De communistische leider Jacques Duclos spreekt, een dikke man, wiens "iterlyk even omvangrijk is als de ont- Uglijke huichelarij, waarmee hij aan kondigt dat zyn party zal stemmen voor het verlenen van volmachten aan de regering Pflimlin in Algerije. Maar bet even massaal segment in de halve cirkel van de 160 communistische afge vaardigden applaudisseert strijdlustig en schreeuwt de scheldwoorden van de straat naar de interrumperende rechter vleugel aan de overkant, waar mannen van kwaliteit als Pinay, Reynaud en hun vrienden omringd zijn docr een vreemde Verachtelijke smeekbede Samengeknepen tussen de blokken van uiterst rechts en uiterst links, zit het segment, dat Pramkrijks hoop zou moeten zijn: de gematigde maar ver splinterde democratische partijen, chris telijke. vrijzinnige en sociaal-democra ten. Hun positie in het parlement sym boliseert, die van het restant der Franse parlementaire democratie. Maohteloos door onderlinge verdeeldheid, samenge dreven door de soheldwoorden en drei gementen van links en rechts, balanceert dat middelste segment op het scherp van de snede. Het maakt in deze zitting vooral een indruk van dodelijke be nauwdheid. De kleine mannen hokken om een paar leiders van formaat, de eerlijke Pflimlin, de geroutineerde Mol- let, de ijzige Mendès-France. Het debat gaat alle perken te buiten: op het moment, dat Frankrijk wankelt, scheldt men elkaar voor schoft en moor denaar, licht men elkaar beentje met procedure-kwesties, twistend geschreeuw maakt de meeste sprekers onverstaan baar. President Le Troquer moet met gehamer en het gelui van een soort scheepsbel een geringe mate van stilte teweeg brengen. De rechterzijde probeert met een doorziohtige derderangs ma noeuvre het parlement tot een lofuiting aan de rebellerende generaals in Algerije te brengen. Een socialistische motie brengt ten slotte het reddend compromis: een par lementair eerbewijs aan het ganse Fran se leg;er. Maar in- de staart van die motie schuilt een verachtelijke smeekbede aan het leger om zich alsjeblieft netjes en legaal te gedragen. De Assemblée is op- Bouwer tribune veroordeeld Het gerechtshof te Leeuwarden heeft 'n 42-jarige Enschedese aannemer-verhuur der, wegens 't foutief construeren van een tribune op de Asser TT in 1953. veroor deeld tot veertien dagen hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van f250,subsidiair vijftig dagen hechtenis. Een deel van de tribune was tijdens de race ingestort, waarbij ver scheidene bezoekers min of meer ernstig werden gewond. De procureur-generaal had bevestiging van het Asser-rechtbankvonnis gevor derd, waarbij de verdachte een geld boete van f 2000.subsidiair vier maan den hechtenis was opgelegd. gelucht, men staat op, applaudisseert en glimlacht. De toeschouwer staart ontzet naar deze bange mannen. Hij heeft het schrikbarendst aspect van de Franse crisis gezien! De parlementaire oorrespondenten, die aan het schouwspel gewend zijn geraakt, vinden het een betrekkelijk kalme zit ting. De routiniers zeggen, dat ook deze crisis wel weer opgelost zal worden. De volgende zal pas erger zünMen wandelt verbijsterd naar buiten, de mooiste stad van Europa in. Op het parlementsgebouw wappert de Franse vlag. En over die Tricolore zakt de avond. Jaarvergadering K.N.A.C. ..Het afgelopen jaar was zwaar voor Nederlandse automobilist" Afkeuring uitgesproken over „autovallen" Het afgelopen jaar is een zwaar jaar voor de automobilisten geweest. De praktijk leert immers, dat als er tekor ten zün bü de overheid, de automobi list steeds weer als meest voor de hand liggende bron van inkomsten wordt aangewend, terwijl anderzyds de weg aanleg herhaaldelük tempovertragin- gen zün beschoren en terwyl het de automobilist door allerhande maat regelen alsmaar moeilüker wordt ge maakt". Dit zei de voorzitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, vanmiddag op de jaarvergadering van de KNAC In het Kurhaus te Scheve- ningen. In zijn openingsrede besteedde de voorzitter in hoofdzaak aandacht aan drie punten: de wegenbouw, de maxi mumsnelheid en de verkeersafwikkeling in de grote steden. Aangaande de wegen bouw merkte hü op. dat versnelling van het tempo, vooral op de knelpunten, in hoge mate gewenst is. Over de maxi mumsnelheid zei de heer Smits van Oyen, dat de KNAC ontstemd is over de uitvoering van de desbetreffende bepalingen. Hij sprak zün afkeuring uit over de „autovallen", die de politie op zet vaak op die wegen, waar geen dui- delüke aanwüzingen zijn. Over het verkeer in de grote steden merkte de voorzitter van de KNAC op, dat de steden voor het toenemende verkeer geschikt moeten worden gemaakt. Van de vele miljoenen, die het motorwegver- keer opbrengt, zullen naar zijn oordeel grote bedragen aan gemeentelijke ver- keersvoorzieningen ten goede moeten komen. Afsluiting van de stadscentra voor auto's achtte de heer Smits van Oyen uit den boze. HET IS VenJto& KWALITEIT Jaarverslag „De by zonder e inkomsten, die de overheid in 1957 dank zij het motcrweg- verkeer heeft gehad, belopen een totaal van 525 miljoen gulden. In 1956 was dit 370 miljoen. In een jaar tijds was er dus een toeneming met ruim 40 procent. De uitgaven, die de verschillende over heden vorig jaar ten behoeve van het motorwegverkeer deden, liggen zeker onder de helft van het bedrag van 525 miljoen gulden. Na een wel zeer lange tijd van voorbereiding is het eindelijk zover dat zeer binnenkort kan worden begonnen met de bouw van een nieuw schoolgebouw voor de Christelijke Technische School te Katwijk. Tijdens een onderhoud, dat wij een dezer dagen met de directeur der school, de heer P. Rijkeboer, hadden, vertelde deze ons het een en ander over het bouwplan, waarvoor de aanbesteding hedenmorgen in hotel Noordzee te Katwijk aan Zee plaats vond. Het nieuwe gebouw zal een plaats krijgen te Katwijk aan den Rijn en wel op het terrein dat wordt omsloten door aan de zuidzijde de nOg aan te leggen Prinses Beatrixlaan, aan de noordzijde de Nieuwe Duinweg, aan de oostzijde de Provincialeweg en aan de westzijde een nog aan te leggen verbindingsweg tussen de Prinses Beatrixlaan en de Nieuwe Duinweg. De voorgevel van. het hoofdgebouw, op de hierbij geplaatste tekening aange duid met de letter D, dat een lengte krijgt van niet minder dan 91.6 meter, is gericht op de Prinses Beatrixlaan, waardoor de zich daarin bevindende ze ven leslokalen en drie tekenzalen hun ramen op het zuiden zullen krygen. De leslokalen krijgen elk een grondopper- vlakte van 64 m2 en de tekenzalen elk m2. De hoofdingang (C), geeft toe gang tot een ruime hal van 16 x 8V2 me ter. Verder bevat het hoofdgebouw een overblijflokaal <L) met afzonderlijk po dium, dat tevens gebruikt zal worden als schoolzaal en kantine, waarvan de afme tingen 18 x 10 meter bedragen. Voorts enkele dienstruimten (N), t.w. direc teurskamer, administratieruimte, kamer voor de adjunct-directeur, lerarenkamer, kamer voor de schoolarts en ruimten voor de concierge en de werkster. Een centrale garderobe voor overkleding (M) bevindt zich links naast de hoofdin gang. Geheel rechts (O), in het souterrain, komt een schilderswerkplaats voor de avondschool. In de kelderruimte, welke onder het hoofdgebouw is geprojecteerd komen een stalling voor 300 rijwielen en bromfietsen en ruimten voor de centrale verwarmingsinstallatie en berging. Tussen de voorgevel en de Prinses Beatrixlaan zal een turnlokaal worden gebouwd van 20 x 11 meter met neven ruimten (E), dat zowel van buitenaf als via een doorgang (F) vanuit het hoofd gebouw te bereiken is. In de doorgang bevinden zich de kamer van de gymnas tiekleraar, de keuken van het overblijf lokaal en een speciale ruimte voor het verkleden. Tenslotte behoort bij het gymnastieklokaal nog een wasgelegen heid, o.a. voorzien van 15 douche-cellen. Achter het hoofdgebouw bevinden zich de werkplaatsen (H). In dit gedeelte worden ondergebracht 3 handvaardig heidslokalen. elk met een oppervlakte van 96 m2, welke ln hoofdzaak zyn be stemd voor de leerlingen van het eerste leerjaar, voor hout-, metaal-, verf- en klei-arbeid. Voorts komt er een vuur- werkerij-lasserij, oppervlakte 96 m2. met een opstelling voor 8 smidsvuren. 6 elektrische lasplaten en 8 plaatsen voor autogeen lassen. De 2 timmermanswerk plaatsen, die eveneens in dit gebouw een plaats krygen, zullen elk een opper vlakte van 144 m2 beslaan, evenals de twee werkplaatsen voor machine-bank - werken. Tussen de timmerwerkplaatsen wordt nog een ruimte van 65 m2 ge- oreëerd voor machinale houtbewerking, welke zal worden voorzien van een ai- zuiginstallatie. terwijl tenslotte nog 2 centrale wasplaatsen in het werkplaats gedeelte worden ondergebracht, met op pervlakten van 144 en 96 m2, waarin zich tevens een opbergmogelijkheid voor werkkleding zal bevinden. Tussen het hoofdgebouw en het werkplaatsgedeelte (G) bevinden zich een centrale toilet groep en de dokterskamer. De uitbouw aan het werkplaatsgedeelte (J) wordt ingericht als houtmagazijn. De leerlin gen kunnen de school bereiken via de geprojecteerde weg A en de ingang B, welke tevens zullen worden gebruikt voor de aanvoer van materialen. Naast deze ingang bevindt zich nog de bouw loods (K>. waarin door de leerlingen voor de bouwvakken stel- en bouwoefe- ningen kunnen worden verricht, waarbij het mogelijk is de praktijk zo goed mo gelijk te benaderen. De terreinruimten P zijn bestemd voor toekomstige uitbrei ding. In 1960 voltooid Het ontwerp voor de nieuwe school werd gemaakt door het Katwqkse ar chitectenbureau Verloop en Van der Mep. De capaciteit zal ca. 450 leerlingen bedragen. De totale inhoud van het ge bouw is 25.000 m3 en de oppervlakte van het gehele complex 12.600 m2. Men hoopt omstreeks eind juli met de bouw te kunnen beginnen en omstreeks een jaar later een gedeelte van het praktqkgebouw in gebruik te kunnen ne men. In de loop van het jaar 1960 denkt men het gehele project te voltooien. Lange geschiedenis De totstandkoming van dit plan, aldus de heer Rijkeboer, is een zeer langdurige geschiedenis geweest, waarbq het be stuur van de school veel tegenvallers kreeg te incasseren. Nadat op 2 mei 1949 de school haar bestaan begon, als voort zetting van de voormalige avond-am bachtsschool en in september 1949 het houten hulppraktykgebouw aan de Noordstraat in gebruik werd genomen, bleek de toeloop van leerlingen dermate groot te zijn, dat het bestuur reeds op 18 augustus 1950 een verzoek tot het ge meentebestuur richtte om beschikbaar stelling van grondvoor een nieuw schoolgebouw. Nadat eerst het tekort aan bouwgrond oorzaak werd dat het plan op de lange baan werd geschoven, werd het bestuur later telkens teleurgesteld doordat de noodzakelijke goedkeuringen niet wer den verleend. Eerst op 18 februari j.l. werd ook deze hindernis genomen, waar na de voorbereiding der plannen in vlot tempo kon worden aangepakt. Broodnodig Hoe broodnodig de totstandkoming van de nieuwe school is blqkt wel uit de primitieve omstandigheden, waaronder het onderwüs thans moet plaats vinden. Naast het houten praktijkgebouw aan de Noordstraat, dat thans reeds veel te klein is om de sterke aanwas van leer lingen te verwerken, worden de theorie lessen in twee gebouwen gegeven, name lijk in de voormalige ambachtsteken- school in de Voorstraat en het Ned. Herv. Jeugdhuis en wordt voor het Aldus het jaarverslag van de KNAC over 1957, dat werd uitgebracht door de secretaris', mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten. De snel omhoogspiralende belastingen op het motorwegverkeer en de beste dingsbeperking hebben niet nagelaten hun invloed op de groei van het Neder landse motorrijtuigenpark te doen gel den. Nederland was de ernstige achter stand in motorisering, die het op nage noeg alle Westeuropese landen heeft, in een redelük tempo aan het inlopen In dit tempo is vorig jaar evenwel vertra ging ontstaan. In 1956 kwamen er in Nederland 64.700 nieuwe personenauto's bij, in 1957 60.400, voor de vrachtauto's zijn de ver gelijkende cüfers 9300 en 5900. Voor de bestelauto's 11.900 en 10.000. voor de autobussen 955 en 739, voor de motorrijwielen 14.400 en 8200, voor de scooters 13.970 en 13.750. In het jaarverslag wordt voorts aan dacht geschonken aan de maximum snelheid, de verkeersonveiligheid en het wel en wee van de KNAC in en gere zin. Verkeerde hulp Depotchef benadeelt rubberfabriek voor 33.500 gulden (Van onze Haagse redactie) De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van één jaar zonder aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk geëist tegen een 43-jarige ex-chef van het bandendepot van een Nederlands-Amerikaanse auto bandenfabriek, omdat deze man door het plegen van grootscheepse verduiste ringen vorig jaar zün werkgever voor een bedrag van 33.500 gulden heeft be nadeeld. De verdachte verduisterde 5650 gul den aan contanten en daarnaast nog 67 zware vrachtautobanden, ter waarde van 500 gulden per stuk. Hü stuurde deze banden gratis aan zün zwager te Rot terdam, omdat hü deze een beetje wilde helpen. De zaak kwam aan het licht, doordat het de directie van een ge lieerde rubberfabriek opviel, dat in Rot terdam dure autobanden voor weinig geld werden verhandeld. Een onderzoek wees uit, waar deze banden vandaan kwamen en toen kwamen alle door de verdachte gepleegde fraudes meteen aan het licht. Ter terechtzitting bleek, dat de ver dachte al eens voor een oplichting was veroordeeld. Die had hij ook al ge pleegd om iemand anders te helpen. Deze neiging tot „goed doen" werd in het psychiatrisch rapport bevestigd. Verdachte wordt echter slechts licht ver minderd toerekeningsvatbaar geacht. Een gecombineerde straf werd geadviseerd. Omdat in dat geval hoógstens één jaar opgelegd kan worden en de ernst van de feiten een zwaardere straf zou wet tigen. eiste de officier van Justitie deze straf zonder aftrek van de tyd, doorge bracht in voorarrest, zünde ruim een half jaar. De twee maanden voorwaar- delük wilde de officier opgelegd zien met een proeftüd van drie jaar en toe zicht van een reclasseringsvereniging. Uitspraak 5 juni. tumonderricht nog gebruik gemaakt van de gymnastieklokalen in het gebouw Irene en in de Zonnebloemschool. Ook in een oude woning aan de Lijdweg wor den nog lessen gegeven. Wanneer de toestand zo zou blüven, zou dit betekenen, dat voor de nieuwe cursus, welke op 1 september a.s. aan vangt slechts 54 leerlingen zouden wor den geaccepteerd, terwijl ca. 150 aan giften worden verwacht. Daar het eerste leerjaar echter hoofdzakelijk theorie en handenarbeid omvat en de, praktykles- sen eerst in het tweede leerjaar worden gegeven, zal het gereedkomen van een gedeelte van de nieuwe praktykruimte in de volgende zomer, het reeds thans mogelük maken alle nieuwe leerlingen aangiften te accepteren. Aanbesteding Bü de hedenmorgen gehouden aanbe steding werden 42 biljetten ingeleverd. De laagste drie inschrüvers waren: Fa. S. Walstra, Arnhem, f 1.123.360; Fa. J. Schutte, Zaandam, f, 1-124000; Fa. K. W. Winters. Rotterdam, f 1.157.000. De hoogste insohrüver was Mareis Bouwbedrijf, te Katwijk, met f 1.545.900. De begroting was f1.200 000 De gunning is, in afwachting van de toestemming,, aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11