„Handelingen" van Congres in V.S. worden wel heel erg „opgepoetst" Senator Neuberger Oregon) wil einde maken aan die praktijken DONDERDAG 22 MEI 1958 (Van onze Amerikaanse correspondent) Als wij het ons goed herinneren, dan komt in het boek van Prikkebeen de regel voor: „Wat gedrukt is, dat is waar".Aan die uitspraak hebben wjj nooit al te veel geloof gehecht, zelfs al niet op de leeftijd waarop wij Prikkebeen lazen. Maar tot voor kort hebben wij toch verondersteld dat het officiële, gedrukte verslag van de handelingen van het Amerikaanse Congres, de waarheid en niets clan de waarheid bevatte. Zelfs hebben wy jaren geleden een dissertatie gepu bliceerd, die ten dele op dat officiële Congres-verslag gebaseerd was Wanneer men de vergaderingen bijwoont van de Senaat of van het Huis van Afgevaardigden, dan ziet men voortdurend een stenograaf hard aan het werk. Om de tien minuten trekt zulk een stenograaf zich terug om zijn aantekeningen uit te werken en een ander neemt zijn taak over. Per uur zijn deze mensen slechts tien minuten aan het „opnemen" en men zou dus veronderstellen, dat er ten slotte een zeer getrouw verslag uit de bus kon komen. Dat is dan ook zo.maar Senatoren en leden van het „Huis" gaan daarna danig vijlen en poetsen aan die authentieke tekst. Wij zeggen het nog te gema tigd: vaak gaan zy hakken, restaureren en bij-bouwen. Sommige toespraken zelfs helemaal niet uitgesproken Het opperhoofd van de stenografen mag de tekst van de debatten gramma ticaal verbeteren, maar aan de inhoud van de toespraken en opmerkingen mag hij niets veranderen. Het is echter een geaccepteerd gebruik geworden, dat de senatoren zorgvuldig gaan herzien wat zij zelf hebben gezegd. Zijn zij onverant woord fel van leer getrokken, dan kunnen zij alsnog matiging betrachten. En hebben zij de kans gemist een pittig, raak antwoord te geven dan kun nen zij dat alsnog op papier doen! Ge wone stervelingen denken maar al te vaak met een zekere spijtigheid: ..Had ik toen maar dit of dat antwoord gege ven een lid van het Amerikaanse Congres behoeft echter nooit spijtig te zijn. Officieel kan hij die gemiste kans nog inhalen, hij kan het nageslacht (en zijn kiezers van heden!) in de waan brengen, dat hij in de debatten altijd het sublieme antwoord paraat had! De leden van het Huis gaan nog verder dan die van de Senaat. Nu en dan maken zij in een debat een opmerking van enkele minuten en besluiten zij die met het -rzoek die opmerking te mogen aanvul len voor het officiële verslag. Zulk een verzoek wordt altijd toegestaan en het Congreslid gaat daarna rustig naar zijn kantoor om daar een rede van een uur te dicteren, die in de ..handelingen" wordt afgedrukt, maar dus nooit is ge houden. Eerlijkheidshalve moet hier wei bij worden vermeld, dat in het Huis de spreektijd vaak beperkt is. Senator Richard L. Neuberger, de le vendige, intellegente Democraat uit de staat Oregon, wil een einde maken aan bovenomschreven praktijken. Neuberger kan ermee akkoord gaan, dat de gram matica van de debatten wat wordt bij gewerkt. maar voor het overige zou hij wensen, dat er niet geprutst werd aan het officiële verslag. Vandaar dat hij een resolutie heeft ingediend, waarbij wijzigingen ach teraf verboden worden. Die resolutie zal een harde dobber hebben. De leden van het Congres mogen ieder namelijk een flink aantal van de ..congressional re cords" (zo heten die officiële verslagen) naar hun kiezers sturen en vooral als zij hun actie en hun woorden kunnen op poetsen. geeft hun dat een prachtige kans om indruk te maken op de goe gemeente van kiezers (en van geschied schrijvers) 1 WARMOND P.V. „WARMOND" Wedvlucht vanaf St.-Ghislain-Hornu, 201 km. Los 9.10.- uur. Krachtige zuid westen wind. Ie duif 11.37.12 uur. laatste prijsduif 1153.18 uur. J Diemei 1, 5,. 7; B Oskam 2; J. Roest 3. 4; M. v. d. Horst 6; J. de Weerd 8. 10; dr. J. Venker 9. WASSENAAR „De betekenis van de kleuren in de natuur" VERGADERING HET ZEEPAARDJE In het zaaltje van het Jeugdhuis aan de Schoolstraat werd een culturele avond gehouden van de Wassenaarse Vereniging van Aquariumliefhebbers ..Het Zeepaardje", waarin als spreker bij lichtbeelden op trad dr. J. J. Smith, bioloog, met het onderwerp: De beteke nis van de kleuren in de natuur. Hij werd verwelkomd door de voorzitter, de heer Chr. Theil, die ook de aanwezige leden begroette en zijn voldoening te kennen gaf over hun aantal. De heer Smith sprak een inleidend woord over het wonder van het zien van de kleuren, waardoor voor de mens een toverwereld ontstaat. Hoe de wereld erin werkelijkheid uitziet weten wij niet. Uit eenzelfde waarneming is dit niet te be palen. Hij wees in dit verband op de kleurenblindheid, o.a. groen-rood blind heid, het meest voorkomend bij man nen. Overigens zijn wij allen kleuren blind als het licht verdwijnt. Van-de mens op de dieren overgaande verhaalde spreker, dat alle zoogdieren met uitzondering van de apen kleuren blind zijn. Vissen, vogels en insekten zijn wel in staat kleuren te zien. Het lijkt wel alsof de kleuren er voor de mens alleen zijn, maar proeven en na vorsingen leverden het bewijs, dat er verschillende bedoelingen achter steken. Met talrijke voorbeelden werd dit door spreker aangetoond, o.a. in ver band met de paring, de voedering van de jonge vogels met de fel gekleurde snavelrand enz. Ook de camouflage werd door spreker uitvoerig behandeld, te veel om in kort bestek weer te geven. Het Groene Kruis LEDENTAL GESTEGEN In het eigen gebouw aan de Heren straat werd woensdagmiddag de alge mene ledenvergadering gehouden van de afdeling van de Zuid-Hollandse Ver eniging Het Groene Kruis. De voorzitter, dr. H. D. Boer, begroette by de opening in het bijzonder het lid van verdienste mr. C. M. van Sillevoldt. Aan het jaaxwerslag uitgebracht door mevr. A. H. Niemeyer-Van Nahuys valt het navolgende te ontlenen. Het ledental steeg van 3482 tot 3508. Het aantal bezoeken door de wijkverpleeg sters afgelegd was 13.346. De kraamzorg strekte zich uit tot 52 vrouwen met 896 bezoeken. Het aantal t.b.c.-patiënten onder toezicht was 57. In totaal werden vanwege de zuigelingenbureaus 1919 con sulten verstrekt en door de wijkzusters 403 bezoeken afgelegd. Het aantal con sulten aan de kleuterbureaus was 1058 met een aantal huisbezoeken van 444. Verder bevat het verslag nog gegevens betreffende het medisch-opvoedkundig bureau, de bestralingen enz. Het verslag van de penningmeester luidde: winst- en verliesrekening in ont vangsten en uitgaven f 101.591.13 met batig saldo van f 17.14; balans aan be zittingen en schulden f 161.758.23. Het rapport van de kascommissie meldde, dat alles in orde was bevonden. Besloten werd om de heer A. L. de Gast, die 25 jaar deel uitmaakt van de kas commissie, een attentie te bewijzen. Als bestuurslid werd bij acclamatie herko zen mevr. H. G. van der Stoel-Otto. Na afloop van de vergadering werd onder het aanbieden van een attentie gehuldigd zuster G. W. Eggink, die 12'2 jaar haar diensten aan de afdeling ver leende. Bewoners van nieuwe huizen kregen goede voorlichting Ten behoeve van de bewoners van de nieuwe huizen in 'het plan Zijlwatering werd door de gemeentebedrijven in het Deylerhuis een voorlichtingsavond ge houden. De directeur van de bedrijven, ir. Bleichrodt, opende met een uiting van zijn voldoening over de grote be langstelling voor de avond, welke werd belegd om meer bekendheid te geven aan de bedrijven, welke de inwoners door voorlichting van dienst willen zijn, ook ten aanzien van de aanschaffing van grote apparaten op gemakkelijKe voorwaarden. Spreker gaf voorts een toelichting op het programma voor de avond. Het woord was hierna aan mej M. Brugman van de huishoudelijke voor lichtingsdienst van het Centraal Bureau van de Vereniging van Elektriciteits bedrijven. Zy toonde in de eerste plaats een zekerheidsstopcontact, hetwelk door een derde draad het gevaar vermindert van door de stroom te worden getroffen. Voorts gaf zij allerlei nuttige wenken ten aanzien van da ooor* en he<fc gebruik Spoedige indijking Lauwerszee gevraagd (Speciale berichtgeving) De Stichting Noord-Groningen, de Stichting Landaanwinningsbelangen Noord-Friesland en het Ontwikkeling schap de Kleinbouwstreek, die samen 42 gemeenten in Groningen en Fries land omvatten, hebben een telegram gestuurd aan de minister van Verkeer en Waterstaat over de inpoldering van de Lauwerszee. zy zeggen daarin, dat deze inpoldering nog geenszins vaststaat, dooh van ver schillende factoren afhankelijk zal wor den gesteld. De organisaties menen, dat dit reden geeft tot ernstige ongerustheid, omdat by de inpoldering en de afsluiting van de Lauwerszee grote belangen zijn betrokken ,d4e moeilijk in cijfers kunnen worden uitgedrukt. Het onverhoopt niet doorgaan van de afsluiting en inpoldering zal ernstige teleurstelling wekken in dit gebied en het reeds bestaande gevoel van aohter- stelling van Noord-Nederland bij het westen des lands zal in hoge mate ver sterkt worden. Daarom vragen de orga nisaties de minister met grote aandrang alles in het werk te willen stellen om een spoedige indijking van de Lauwers zee te doen realiseren. Scheveningse vrouw beroofd van f. 2.000 (Van onze Haagse redactie) Een Scheveningse vrouw is beroofd van haar bij de klederdracht behorende schots-geruite handtas, waarin zioh f. 2.000 bevond. De vrouw kwam 's ochtends op haar werkadres aan de Leeuweriklaan te Den Haag. Alvorens naar binnen te gaan, plukte zij wat bloemen in de tuin en legde die op haar tas, die zij op het tuinmuurtje had gezet en waarin zich. naar Scheveningse gewoonte, het gehele spaarpotje van het gezin bevond. Toen zij. zich nogmaals had gebukt om bloe men te plukken en zich weer oprichtte» lagen er on het tuinmuurtje alleen nog maar de bloemen. Bezoek van Tito aan Warchau uitgesteld Van welingelichte zijde in Belgrado is vernomen, dat het officiële bezoek, dat maarschalk Tito eind mei aan War schau zou brengen, definitief is uitge steld. Brief Opperste Sovjet aan Nederlandse Kamers De voorzitters van de unieraad van de Opperste Sovjet (het zgn. parlement) van de USSR en van de raad der na tionaliteiten van de Opperste Sovjet van de USSR hebben zich tot beide Kamers der Staten-Generaal in Nederland ge wend met een oproep tot verenigde krachtsinspanning om te voorkomen, dat de Duitse Bondsrepubliek met atoom- en raketwapens wordt uitgerust. Deze oproep is vervat in een schrijven van 20 mei aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, dat is over handigd via de Russische ambassade in Den Haag. Het schrijven, dat uitgaat van de ver antwoordelijkheid der parlementen voor het behoud van de vrede, haakt in op het besluit van 25 maart van het West duitse parlement, waarbij de regering van de Bondsrepubliek wordt gemach tigd het Westduitse leger met atoom- en raketwapens uit te rusten Gewezen wordt voorts op de kort tevoren tussen de Westduitse en Amerikaanse regering gesloten overeenkomst betreffende de levering van Amerikaanse raketwapens, die van atoomladingen kunnen worden voorzien. van wasmachines, wringers, centrifuges, strykijzers en strijkplanken, koelkasten en koffiemolens, waarna zij aan de hand van dia's een juiste verlichting demon streerde. Na de pauze sprak de heer J. A. Smith, adjunct-directeur van de gemeentebe- dryven, over heetwatervoorziening, het bad en koken op gas of elektriciteit. Hy wydde een korte beschouwing aan de hygiëne, welke door warm water in huis wordt bevorderd. In de nieuwe huizen zyn badcellen aanwezig met een ver binding naar de meest aanbevelens waardige elektrische heetwatervoorzie ning in de keuken. Een oplossing voor de verwarming in de cel zyn de warmte- lampen, waarvoor ook alles al aanwezig is. Elektrisch koken is 's middags iets voordeliger, op gas 's avonds. Een elek trische overi is niet te evenaren, aldus spreker, die hierna nog de veiligheids gasslang toonde Tot besluit een aardig filmpje met de titel; Hocus pocus in de keuken. Centrale Personeels Dienst verdwijnt (Van onze Haagse redactie) De Centrale Personeels Dienst (C.P.D.) het apparaat, dat tot voor kort al het Rijkspersoneel aannam, gaat verdwijnen. De ambtenaren ko men in dienst van de Rijks Psycholo gische Dienst, die het werk van de C.P.D. heeft overgenomen. Het is de bedoeling, dat voor bepaalde gespecialiseerde functies by het Rijk zo min mogelyk mensen meer van buiten zullen worden aangetrokken. De Ryks Psychologische Dienst zal voor vele functies Rijksambtenaren op hun ge schiktheid onderzoeken, waardoor het aantal ambtenaren niet zal behoeven te stygen. Disconto van de Bank of England verder verlaagd Het disoonto van de Bank of England is vandaag verlaagd van 6 tot 5% Dit is de tweede verlaging van het Britse officiële disconto in negen weken. Op 20 maart j.l. werd het disconto ver laagd van 7 tot 6 Vorig jaar septem ber werd het Britse disoonto verhoogd van 5 tot 7 als drastische maatregel voor ihet bestrijden van een toen heer sende financiële crisis. De waarde van het pond sterling gaf toen een gevaar lijke daling te zien, voornamelijk als ge volg van buitenlandse speculatie. Twee en een half jaar voor Urk's ex-burgemeester (Speciale berichtgeving) Het Gerechtshof te Arnhem heeft de 57-jarige gewezen burgemeester van Urk, terzake van voortgezette verduis tering en meermalen gepleegde valsheid in geschrifte, conform de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden met aftrek, welke straf de Zwolse rechtbank verdachte ook had opgelegd. JONGETJE DOOR VRACHTAUTO GEDOOD (Van onze Haagse redactie) In de Pietersfcraat te Delft speelde gistermiddag een 3-jarig jongetje op een vrachtauto. Toen de wagen zich in be weging zette, viel het kind van de tree plank en kwam onder de wielen terecht.. Het werd op slag gedood. STADSNIEUWS DR. A. KESSEN NAAR UNESCO-CONFERENTIE Vertegenwoordigers van de landen, aangesloten bij de Verenigde Naties, zul len van 28 mei tot 7 juni as. te Brussel vergaderen tot het ontwerpen van een nieuwe internationale conventie, waarbij regelingen worden getroffen voor het uitwisselen van allerlei overheidspubli- katies, wetenschappelijke werken en tijd schriften, proefschriften enz. Elk land zal slechts door één afgevaardigde zijn vertegenwoordigd. De International Fe deration of Library Associations (I.F.L.) zal vertegenwoordigd zijn door dr. A. Kessen, bibliothecaris der Leidse Uni versiteitsbibliotheek, in zijn hoedanig heid van voorzitter van de Internatio nale Commissie voor de Uitwisseling van Publicaties. Oplichter beloofde f. 600 Leids echtpaar voor een (Van onze Haagse redactie) „Als je me zeshonderd gulden geeft, zorg ik er wel voor. dat jullie uit de misere komen en dat je een mooie nieu we flatwoning in Morgenstond krygt toegewezen". Met die mooi klinkende belofte wist een 29-jarige Rotterdamse vertegen woordiger een bedrag van f. 300 (zyn slachtoffer had niet. meer) los te praten van een vriendin van zyn vrouw. Zy en haar man woonden te Leiden en zaten, onder meer wegens te verwaohten ge zinsuitbreiding, dringend om een be hoorlijke woning verlegen, die zU in Den Haag zochten. „Een Haagse vriend van myn vader heeft aandelen in verscheidene flat bouwondernemingen en hy heeft grote invloed by het Bureau Huisvesting," had de vertegenwoordiger het woningzoeken de echtpaar voorgelogen. Een paar dagen later reed hy het echtpaar in zyn auto naar Morgenstond. ..Kijk. die woning krijgen jullie," zo zei hy, wijzende naar een willekeurig appar tement van een flatgebouw-in-aanbouw. Het echtpaar had geen zeshonderd gul den. „Voor driehonderd ineens en nog driehonderd bij het gereedkomen van de woning zal het ook wel lukken," zei de vertegenwoordiger, die liever iets had dan niets Een paar dagen later zat de vertegen woordiger zonder benzine. Hy ging prompt weer naar de vriendin van zijn vrouw, om haar te zeggen dat ze de wo ning binnen 2 maanden kon betrekken. Langs zijn neus weg zei hy erbij, dat hij zijn portefeuille had vergeten en dat KATWIJK AAN ZEE Uitstekend concert in Oiule Kerk Oude en nieuwe kerkmuziek In een goed bezette Oude Kerk ga ven de koren „Hallelujah" alhier en „Cantate Domino" uit Noordwijk aan Zee een uitvoering van oude en nieuwe kerkmuziek, onder leiding van Joh. Admiraal. Het programma was zodanig geko zen, dat verschillende compositie stijlen naar voren konden worden ge bracht. Zo hoorden we o.a. werken van de voor reformatorische compo nisten Goudimel en Palestrina naast composities van de vernieuwer van de protestantse kerkmuziek Distier en de meer moderne Fransman Poulenc. Deze verscheidenheid vergt van een koor uiteraard een steeds wisselende koortechniek. Na de ingetogenheid van Palistrina klonk het „Lobe den Her ren" van Distier fris en klaar en het „O Magnum mysterium" van Poulenc koortechnisch één van de moeilijkste werken van het programma) soepel en beweeglijk vol Franse esprit. Het „Hospodi Pomilui" van Alexej Fjodorowitsj Lwoff, geheel op de Rus sische klankkleur gebaseerd, was ver rassend in zijn opzet, stierf weg in een volmaakt diminuendo en klom daarna in een geleidelijk crescendo terug naar zijn uitgangspunt. Behoudens een klei ne ontsporing van de tenoren in de slotakkoorden werd dit werk door de koren zeer gedisciplineerd uitgevoerd. Het programma werd besloten met „Heer Jezus heeft een hofken". Licht en doorzichtig klonk deze muziek afwisse lend door gemengd koor, vrouwenkoor en door de tevoren gezongen melodie ge schreven. Interessant was hierin o.a. de muzikale uitbeelding van ï.et gezon gene bij de woorden „claretten en trom petten". Deze lichtheid in voordracht ligt de koren uitstekend. De heer Johan Zweers improviseerde op het kerkorgel ter afwisseling van de zangnummers opvallend goed. De verschillende stylen wist 1 door zijn spel uitstekend voor te bereiden. Een eeuw „Gouda-Apollo" kaarsenfabriek Grondige wijziging (Speciale berichtgeving) De N.V. K011. Stearine Kaarsen fabriek „GoudaApollo" te Gouda gaat deze week haar 100-jarig bestaan vieren. Het is een feest dat Gouda raakt, zoals generaties al weten uit het aardrijkskundeboekje op de lagere school: „Gouda kaarsenstad". Want de kaarsenfabriek waarover ieder nog gemoedelyk spreekt, al gaat er achter die benaming een modern uitgerust chemisch bedrijf schuil, dat maar 7^> van zijn omzet in geld door kaarsen uitgedrukt ziet, is Gouda's grootste industrie, maar tevens ook Europa's grootste stearine-industrie. Wy willen er maar mee zeggen, dat Gouda's kaarsenfabriek geen halfdonkere loods is, waarin baardige mannetjes tuinkannetjes met stearine leeggieten in kaarsenvormen. wat het nog wel is ge weest in de jaren van „La fabrique che- vreul", waaruit de stearine kaarsenfa briek „Gouda" in 1858 naar voren is ge komen, maar dat van het jaar van de oprichting af de draad is begonnen van de ontwikkeling, die het bedrijf in 100 jaar heeft doorgemaakt. De ontwikke ling van kaarsengieterij tot chemisch bedryf, dat zyn bestaanszekerheid zou hebben verloren, als het niet met zyn glycerine, oleine en stearine, de prod uk- ten verkregen door vetsplitsing, de fabri kant was geworden van grondstoffen voor een haast immens gamma van industriële ondernemingen. Want dui zendvoudig zyn de toepassingen van de produkten van de kaarsenfabriek in de rubberindustrie, de kosmetische-, de cellofaan-, de kunstharsenindustrie, de farmaceutische industrie, om maar enige klanten van Gouda's 100-jarige te noemen. Na de oorlog heeft de kaarsenfabriek, zich wendend naar Amerikaans voor beeld. een grondige vernieuwing en uit breiding ondergaan, waarbij f. 17.5 mil joen werd geïnvesteerd, zodat het vet- splitsingsproces nu continu verloopt. Het feest wordt gevierd met een recep tie van commissarissen en directie van middag in Atlanta te Rotterdam, een samenkomst met het Goudse gemeente bestuur in het natuurlyk met kaarsen verlichte Goudse stadhuis, een herden- kingsbyeenkomst op vrydagmorgen en een personeelsfeest in de Haagse Dieren tuin op vrijdagavond. Aardig is dat ook Philips N.V. de Goudse honderdjarige zal komen hul digen. In 1892 plaatste de kaarsenfa briek namelyk in Eindhoven een order van 300 gloeilampen cn werd de eer ste debiteur in de boeken van dit be drijf. Vandaar, dat Philips morgen met zyn Harmonie naar Gouda komt. flatwoning hij nog moest tanken. Zijn slachtoffer werd nog even zestig gulden lichter ge maakt. Natuurlijk kwam de oplichting op de duur uit en vanmorgen had de vertegen woordiger zich voor de Haagse recht bank te verantwoorden. De tenlaste ge legde feiten gaf hij zonder meer toe. Tij dens de terechtzitting, nadat de getuige reeds gehoord was. besloot de verdachte dat hij een advocaat wilde hebben. De verdere behandeling van de zaak werd daarom aangehouden tot donderdag middag 19 juni. SASSENHE1M BOTSING OP KRUISPUNT IN NOORD Gistermiddag te omstreeks 3.30 uur had op het kruispunt Provinciale weg Hoofdstraat een botsing plaats tussen twee personenauto's. De ene werd be stuurd door een 70-jarige inwoner uit Hoorn, de andere door een 24-jarige Amsterdammer. De inwoner uit Hoorn sloeg bij het kruispunt links af en kwam in botsing met de uit Noordwijk komen de Amsterdammer. De auto van laatst genoemde sloeg enige malen over de kop en de bestuurder werd ernstig gewond naar een Leids ziekenhuis vervoerd. De materiële schade was aanzienlijk. WIELVERENIGING „SASSENHEIM EN OMSTREKEN" De uitslagen van de woensdagavond gehouden tydrit over 33 km. zyn: 1. G. Waasdorp in 59 min. 45 sec., 2. Ton van Dqrp in 62 min. 9 sec. Woensdagavond reed Piet van der Lans voor het eerst in dit seizoen op de Stadionbaan in Amsterdam. Hy won de sprintwedstrijd voor nieuwelingen en een klassements- rit voor amateurs en nieuwelingen over 12 km. Zaterdag in Zuidland ging hy na een prachtige cours gereden te heb ben met de 2e prys naar huis. Zondag in Amersfoort werd hy nr. 12. A.s. za terdag komt in de Z.H.-kampioenschap pen op de weg in Stompwyk Sassenheim met 4 man uit en maandag 2e pinkster dag rijden de nieuwelingen in de door de eigen plaatselijke wielervereniging te organiseren ronde op het parcours aan de Julianalaan. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen In het Muiderslot heeft de direc~ teur-generaal van O. K. en W.. mr. H. J. Reinink gistermiddag de staatsprijs voor letterkunde, bekend als P.C. Hooftprijs. uitgereikt aan prof. dr. P. C. A. Geyl. BEURSOVERZICHT Hogere markt AMSTERDAM. 22 mei De discontoverlaging in Engeland van 6% tot 5%% werd in Amsterdam van middag gunstig ontvangen. Hierdoor lagen de koersen op de aandelenmarkt over vrywel de gehele linie wederom aan de vaste kant. Aandelen Kon. Olie schommelden rond de f. 166 30, vrywel onveranderd t.o.v. de slotkoers van gis teren, De handel was kleiner dan de vorige dag. In Philipshoek bestond by opening grote nieuwsgierigheid t.a.v. de eerste koers, mede in verband met het feit, dat de aandelen van dit concern vandaag voor het eerst officieel op de belangrijkste Westduitse beurzen wa ren genoteerd en wel op een prys, die uitkwam op 286 tot 286'2 Amsterdamse usance. Tegen sluiting bedroeg de prys circa 285, tegen gisteren 284%Unilevers liepen op van 328 naar 329. Aku's even eens rustig en een half procent hoger. Aandelen KLM werden op f. 100.50 ge adviseerd, tegen de vorige prys f. 100. Van de Scheepvaarten ondergingen aandelen Van Ommeren een lichte reactie op de grote koersstygmgen van de laatste dagen. De aandelen lagen circa 3% beneden de vorige slotprys. KPM daarentegen liep op van 106'2 naar de 108 op het berioht, over ver koop van verouderde schepen, die thans in Singapore liggen. Van de Cultures bestond weer vraag voor Ver. Deli's. De aangeboden 10.000 pakken Sumatra- tabak 1957 waren aan deze vraag o.a. niet vreemd. De koerswinst bedroeg ruim 3%. Amsterdam Rubbers en HVA's ver beterden circa 1 punt. Staatsfondsen nauwelyks pryshoudend. Voor het eerst werden de 5% obliga ties van de Bank voor Ned. Gemeenten, groot f. 100 miljoen, genoteerd en ver nomen op 101 ^c. De inschryving op deze obligaties vond plaats tegen 99%%. WISSELKOERSEN Amsterdam. 22 Mei Londen 10.59% 10 60%, New York 3.79%—3.79%, Mon treal 3.92^63.92f£. Parijs 89.80—89 90, Brussel 7.59%—7.60%, Frankfurt 9049% 90.54%, Zürich 36.60%—86.65%, Züriöh (vr. .fr.) 88.47%—88.52%, Stockholm 73-20%—'73 25%, Kopenhagen 54.76-54 81, Oslo 52.96%—53.01%, Milaan 60.67%— 60.72%, Wenen 14.60%—1461%. Beurs van Amsterdam Donderdag 22 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% g* Grootboek obl. 3% 91a 91i^ Ned. '47 3% (3) Q„7/ q-t Ned. '51 3% 03 a 93 Ned. |53 (3H) g* IU Ned. 56 3% B7r. 075' Ned. '48 3>,i S4 uil Ned- 314 8g;j, 591,;, Ned- 55 I 314 90 9014 Ned. 55 II ftQ nq Ned. '37 3 .XX. 108V. Ned. W.B. lening 6% WJjJ 94,' Dollarlng '47 3 ïï.i Investeringscert. 3 tt Ned. 62-64 3 ?f "IS Cert. NWS 51 Indië '31 A 3 90 Kill Grootboek '46 3 73B ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl enlnd.B. 25% 25% Nat. Handelsbank 90 öj Ned. Handelmy151 iw Amst. Rubber 57% njb Deli Mij.en (Ver.) W4 java cmt:::::51 j» Senembah 9V Voretentenden Bèrkei's Patent (v.) 192% 192 Calvé Delft cert. 285 Kon. Pap. v Gelder 169 160 Hoogovens cert-oz Müller en Co. NB. 30014 302 Ned. Kabelfabr238 -30 Philips 2M14 284 .j Philips prei15314 1 5314 Unilever327% J-7 Wilton Feyenoord 188 Biliton 2de r 168 169% Dordtse Olie gew. 698,a€xa. Kon. Petr (f. 20.—)16b 70exc 16o.60 idem (50 f. 20.—)166.30exd 165 95 Holl. Amer. lyn 140 Java China Paket 119% 120 K.L.M100 100 20 Ned. Stoomv. My. 129% 129% Kon. Paket Mij106 107 Stoomvaart Mij. Ned 134 133% Nievelt Goudr cert 129% 129% v. Ommeren cert. 224% 219% Kon. Rott. Lloyd 109% 108% Ned. Scheepv. Unie 107% 107% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93 92% Den Haag 1937 1 3.. 86 Leiden 1947 92 %B R'dam '37 I-III 3% 92 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 99 99 Premieleningen 97% 85% 85 A'dam '56 I 2% 81% 82 A'dam '56 H 2% 96% 96 Eindhoven '54 2% 80% Enschede '54 2% 84% 84% Den Haag '52 I 2% 90% 90% Idem II 2% 96 R'dam '52 I 2% 90% 90% Idem n 2% 90% 90% Utrecht '52 2% 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 212% 212% H.B.U. cert185% 185 Rott. Bank 176% Twentsche Bank 157 Industrie Ondernemingen Albert Heyn231 233 Borneo Sum. H.Mij. 39 39% Ned. G. en Sp. fabr 179% 180 Kon. Ned. Grofsm. 97 96 Internatio 67Va 67% Rott. Droogdok My. 464 463% Tieleman en Dros 8% Ned. My. Walv.vrt. 65 B 65% Spoorwegen Deli Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 25H 74 45A 41% 52% 38% 87% 44% 73 29% 63% 7% 25f| 74% 41 52% 37% 86% 44% 72% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 21/5 Edelmet. Kon. AA 43% Pref. wa Idem 57UB Electrolas B 370exd 370 Holl Constructie exd 405B Ing. bur. v. Bouwnyv 124% Int. Kunststoff Ind 44 44GL Leidsche Wolspinn 139 140% Sikkens Lakfab '53 370 380G Ver. Touwfabrieken 162 163GB Wernink's Betonm 79% 80 Van Wyk Textiel 60% 60% 113 116

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9