Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! Boerenwoning „Berendrecht" te llplieii aan den Rijn wordt kantoor Euromarkt dwingt ook Nederlandse metaalindustrie tot samenwerking fase lil lange historie Poging om onkreukbaarheid van Amerika's Congres te bevorderen Beter industrieel klimaat nodig Nieuwe Amerikaanse uitvindingen 7ste jaargang Donderdag 22 mei 1958 Vijfde blad no. 29446 boerenwoning „Berendrecht" aan de Raadhuisstraat te Alphen den Rijn zal dezer dagen door de eigenaar, de heer D. Binnendijk, verlaten en tegelijk aan het boerenbedrijf worden onttrokken, ortaan zal hierin het kantoor van de betonfabriek P. van Dijk jr. gehuisvest. De terreinen van deze fabriek grenzen aan de hofstede rendrecht en deze zullen er één geheel mee gaan vormen. Enkele |en geleden wilde men het grachtje rondom het eilandje voor het enkele meters gaan verleggen, doch men moest dit voornemen «dig opgeven, omdat men op een muur van bijna een meter dikte itte. Het was de fundering van het voormalige kasteel Berendrecht, ongeveer 3.50 meter diep in de bodem zat. Men heeft de sloot toen maar iets verder verlegd, omdat het vrijwel onmogelijk was de ir te slopen. deze vondst blijkt dus wel dat mdrecht" een lange geschiedenis sr de rug heeft, en in de archieven lar nog heel wat over te vinden, in het verleden meerdere huizen Rijnstreek bekend waren onder de „Poelgeest", zo waren er ook tillende buitens bekend onder de ..Berendrecht". Zo was er een te rdorp, later nog een onder Aar- rveen tegenwoordig Raadhuis- te Alphen) en ook het huis te onder Zoeterwoude werd met deze aangeduid. Voorloper wel we het in dit artikel speciaal en hebben over het Aarlander- nse huis. moeten we eerst iets ver over het Berendrecht, dat onder derdorp was gelegen. Dit was lelijk min of meer een voorloper het Aarlanderveense „Beren- cht". het begin van de 16de eeuw be- het huis met 19 morgen land toe nr. Willem van Berendrecht en zijn Joost van Berendrecht, ieder voor lft. Het huwelijk van Willem met ra Coppier bleef kinderloos, ter- »k het huweljjk van Joost met van Roon niet met kinderen werd ind. Beiden vermaakten hun deel et bezit aan de zuster van Joost, van Berendrecht, die getrouwd iet Prank Pietersz van der Meer, raanstaand persoon in Delftse agskringen. Uit dit huwelijk wer- tel kinderen geboren, onder wie cn Willem. deze tijd is weinig bekend over dit Tdorpse huis, maar wel staat vast, ft tijdens het beleg van Leiden geheel werd verwoest. In 1646 het huis dan in bezit te zyn van 'rank van der Meer van Beren- een kleinzoon van Willem, de fan Clara en Frank van der Meer. beeg in 1646 toestemming van de rsohap van Holland en West- ind de landerijen van het vervai ns onder Leiderdorp van de leen- te ontheffen. Het goed was ik leenroerig aan de Abdij van urg. In de plaats daarvan zou dan uis onder Aarlanderveen, dat 18 a land omvatte, leenroerig worden ïze Abdij. Kasteelachtig gebouw nieuwe huis onder Aarlanderveen, 1 Gouwsluis, was een fraai, kas- ichtig gebouw. Er zijn verschillcn- 'fbeeldingen hiervan bewaard ge in, waarvan een uit 1714, die wij tij afbeelden. Hoe fraai het huis uk uitzag, minder fraai was de nciële positie van de eigenaar, herhaaldelijk leende hij geld- n, met „Berendrecht" als on- ind. Bij zijn dood ging het land- over aan zijn zoon Johan van Meer, van wie het in 1688 weer iing op zijn zuster Clara, die 'uwd was met Johan Arnout van «r, heer van Villeers, Lens, 'is en Berendrecht. Met Johan 'stiaan van Ypelaer stierf in 1752 geslacht uit. Ondergang endrecht" werd -toen verkocht aan tor Muller uit Haarlem, die reeds was van de buitenplaats aan de overzijde van de Rijn Alphen. Lang heeft hij zijn bezit 'houden, want in 1767 verkocht buiten weer aan Barend en Vergunst, steen- en pottenbak en de Lage Zijde van de Rijn Aarlanderveen. Zij interesseerden tor „Berendreoht" omdat er goede m potaarde voorkwam in de lan- 1 die bij het buiten behoorden. Dit 'de de ondergang van het kasteel, jrd afgebroken en de landen wer- gekleid. De naast het kasteel e boerderij overleefde het hoofd- 1 echter en borg in zich nog de 'ring aan het kasteel, waarvan 'Pensteen in de gevel werd ge- 522 brak door onbekende oorzaak bit in de oude boerenwoning, tor deze geheel in as werd gelegd, ontstond in de hooiberg en men vermoedde, dat kwaadwillende elementen aan het werk waren geweest. De gevelsteen echter overleefde de brand en kreeg weer een plaatsje in de herbouw in 1923 Deze woning heeft tot Het kasteel, zoals het er in 1714 moet hebben uitgezien. iheden als zodanig dienst gedaan. In 1940 werd zij wel besohadigd door bom inslag. maar de schade kon ook weer hersteld worden. De gevelsteen werd zij het enigszins beschadigd overge bracht naar het Alphens museum. Nieuwe fase Nu begint een nieuwe fase voor „Berendrecht"., want onmiddellijk na Pinsteren gaat de heer Binnendijk, wiens vader en grootvader deze boer derij ook reeds bewoonden, „Beren drecht" verlaten. Van kasteel is het buiten, via boerderij, nu een kantoor geworden. En slechts de herinnering aan een groots verleden blijft. De oude stal wordt gedeeltelijk ge sloopt. de woning wordt verbouwd tot kantoor en het eilandje by het huis wordt een tuin. Moge „Berendreoht" ook in de toe komst een nuttige functie vervullen! Bij de grondwerkzaamheden stuitte men op de oude fundering Fonds van tachtig miljoen dollar om alle kandidaten in campagne te steunen Goed idee van uitgever van Washington Post (Van onze Amerikaanse correspondent) Philip L. Graham, de uitgever van de Washington Post, heeft een goed idee gelanceerd teneinde de onkreukbaar heid te bevorderen van het Ameri kaanse Congres. Als gevolg daarvan is er een actie op touw gezet om tachtig miljoen dollar bijeen te brengen, en het liefst ontvan gen de organisatoren kleine bijdragen van een zo groot mogelijk aantal Ameri kanen. Die tachtig miljoen wil men ver delen onder de kandidaten voor de Con gres-verkiezingen van deze herfst en men zal daarbij geen onderscheid ma ken tussen Democraten en Republikei nen. Op die manier wil men aan alle kandidaten de middelen verschaffen om een verkiezingscampagne te voeren en voor het gel'd. dat de kandidaten op deze manier ontvangen, behoeven zy zich achteraf tegenover niemand ver plicht te voelen. Op dit laatste komt het aan. Hierin ligt de grote betekenis van deze actie Of zij zal slagen, kan men thans nog niet zeggen, maar in elk geval krügen vele Amerikanen, die tot dusverre alleen maar schamper deden over bepaalde praktyken bij verkiezingen, thans een kans om de campagnes te saneren en om de integriteit van de volksvertegen woordiging te verbeteren. Tot dusverre waren de verkiezings kandidaten als zij zelf geen geld had den voor hun campagne-fondsen hoofdzakelyk aangewezen op bijdragen van vrienden of van hen, die zich hun vrienden noemden Dit bracht een con greslid, na het winnen van een kies- stryd, dikwijls in een afhankelijke po sitie Zo'n Congreslid had maar al te vaak veel verplichtingen aan zijn geld schieters en de campagne-bij dragen wa ren dikwijls alleen geschonken, omdat de gever hoopte op die manier een zekere invloed te venverven in het Con gres. Het schyint, dat men in Engeland wetten heeft, die een dergelyk „kopen" van invloed in het parlement uiterst moeilyik maken. In Amerika waren de beperkingen, die het Congres vaststelde, nooit erg reëel. De Congresleden waren te zeer afhankelijk van dergelijke steun, voor velen zou het politieke zelfmoord betekend hebben om daar paal en perk aan te stellen. Het fonds dat men thans wil vormen ten bate van alle kandida ten, zou natuurlyk geen afdoend mid- Moord op vrouw te Amsterdam Vannacht is in de Olofsteeg 3 te Amsterdam, gelegen tussen Warmoes straat en Zeedyk, een vrouw dood aangetroffen; zy bleek vermoord te zijn. De recherche heeft de pleger van de moord gearresteerd. H(j bleek een noorse zeeman te zijn, met wie de vrouw gisteravond was gezien. Het slachtoffer is met een Neder lander gehuwd geweest en later van hem gescheiden. Het slachtoffer is met een mes gedood. Borst en hals toon den zware verwondingen, toen omwo nenden haar op een steigertje aan de achterkant van haar woning, boven het water van de Oudezijds Kolk, aan troffen. De moordenaar moet na het plegen van zijn daad het raam van de kamer op de tweede verdieping, waarin de vrouw woonde, geopend hebben en ge probeerd hebben het lyk van 2 hoog in het water van de Oudezyds Kolk te werpen. Het kwam echter op het stei gertje terecht. De vrouw woonde in een uit toeris tisch oogpunt bezien zeer bekend en fraai huis, dat op het Kolkje uitziet en j duizenden malen is gefotografeerd, ge tekend of geschilderd. Vanochtend vroeg arriveerde dr. J. Zeldenrust van het Gerechtelijk Labo- ratorium te Leiden voor het verrichten van de sectie. Weerdienst IMCOS London seint komende dagen voornamelijk droog met lange zonnige perioden en langzaam oplopende temperatuur. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag. 1.9 mm neerslag. 0.3 uur zon. Prijswinnaar: Hr. Zonnenberg, Parkweg 9. Almelo WAT IS IMCOS 7 Deze International Metereological Consultant Services worden geleid door de RAF weerkundigen, die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden VAN ONZE REIZENDE ROELAND New York Volgens de Amerikaanse statistieken is Nederland hier op een na de grootste buitenlandse bierleverancier 'Dutch beer' is weer best. is wereld-bestl BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij 'Er zit lipstick op mijn bierglasl' Zij 'Egoïst, bestel dan ook een glas voor ml|._' 1 dn spijker tot chemische fabriek (I) (Van een speciale medewerker) De Nederlandse metaalindustrie, een der belangrijkste kurken, waar onze nationale economie op drijft, kan niet zonder meer, onvoorbe reid dus, de Euromarkt binnen treden. Zowel op organisatorisch als op financieel vlak dient er nog heel wat ondernomen te worden, voordat men goed uitgerust de komende (felle) concurrentie zal kunnen doorstaan. Eenvoudige zaken zijn dit bepaald niet. Het zal veel visie, durf, ondernemings geest, studie en berekening vergen. Het is echter een dwingende noodzaak, wil de Nederlandse metaalindustrie, welke 10 procent van de arbeidende be volking werkgelegenheid biedt en een grote variëteit van goederen produceert: van schoenspykertje tot volledige chemi sche fabrieken, niet straks „met de verklaarde tydens een rondreis langs enkele Nederlandse metaalbedrijven, een reis. welke georganiseerd was om een globaal beeld te geven van de veel zijdige problematiek, waarvoor deze tak van industrie in de E.E.G. gesteld zal worden. Dat in de strijd enkele zwakke broe ders waarschynlijk wel zullen sneuve len, achtte prof. ir. D. Dresden, voor zitter nyverheidsorganisatie T.N.O., niet van al te groot belang, daar dit voor 's lands economie als geheel van weinig of geen betekenis is. Het gaat om de Nederlandse (metaal)industrie in haar totaliteit. Concurrentie op hoger niveau De Euromarkt zal er toe leiden, dat de concurrentie zich op hoger niveau zal gaan bewegen. Men zal beter bewapend de economische stryd moeten voeren. In vele gevallen zal dit samenwerking tus sen gelijksoortige of elkaar aanvullende bedrijven vereisen, benevens een speur werk, dat aan hoge eisen zal dienen te voldoen. De grote potentiële markt van straks zal echter dingen lonend maken, die dit voorheen niet zijn geweest. Leidt samenwerking in vrij los ver band. op betrekkelijk smal vlak, breder georiënteerd of in de vorm van een fusie tot een efficiënter gebruik van de produktiemiddelen, tot groter financiële stootkracht, tot hechtere weerbaarheid, speurwerk dat zéér kostbaar kan zijn kan het produkt verbeteren, werk methoden goedkoper en betrouwbaarder maken, kortom: het bedrijf op steviger fundamenten plaatsen. En dat de fun damenten van Nederlands industrie hechter zullen dienen te worden in het groter verband van de E.E.G. is buiten kijf. Anders zal niet tegen de Europese stroom op te roeien zijn. In het kort gezegdhet industriële klimaat dient ver beterd te worden. Samenbundeling Het zyn waarlijk niet uitsluitend de kleine en middel-grote bedryven, die hun activiteiten dienen samen te bun delen. Ook de grootste bedryven zoeken (en vonden reeds) coördinatie. Zo wer ken bijv. de Koninklijke Machinefabriek gebr. Stork en Co N.V. (met haar doch terondernemingen) en Werkspoor NV. samen in de Verenigde Machinefabrie ken N.V. (V.M.F.), waardoor de felle onderlinge concurrentie omgebogen kon worden in een gezamenlijke stootkracht. Een moeilyk probleem vormt verder de financiering van de export, dat te moeilyker wordt indien onze E.E.G.- partners verder voortgaan met hun niet meer zakelijk-gezonde verlening van export-faciliteiten. Werd zo van de zyde van de V.M.F. naar voren gebracht, dat export-finan ciering eigenlijk niet de taak van de onderneming is (deze beloopt bij dit con cern tientallen miljoenen), zodat ande ren hierbij moeten inspringen, in be paalde middel-grote bedryven viel een ander geluid op te vangen. Daar werd niet of minder nadrukkelijk op steun bij de exportfinanciering aangedrongen. De Euromarkt, welke thans in opbouw is, plaatst de Neder landse industrie voor een aantal problemenwelke men niet te licht mag opvatten. Wil het industrieland Neder land straks niet het loodje leg gen, dan zal er hard aangepakt moeten worden. Veel zal er bij voorbeeld moeten gebeuren op het gebied van speurwerk en samenwerking, in welk verband dan ook. Tijdens een korte rondreis langs enkele Nederlandse me taalbedrijven en door vele ge sprekken met ondernemers kon den wij ons er van overtuigen dat deze tak van industrie dui delijk de problemen ziet, welke de EEG oproept. Men is zelfs reeds ijverig bezig zich er tegen te wapenen, leder op zijn eigen wijze. In enkele korte beschouwin gen zullen wij het beeld schet sen van een bedrijfstak, welke de uitdaging van de EEG begre pen heeft. Een bedrijfstak, wel ke van steeds groter belang ivordt bovendien voor onze na tionale industrie. Hechtere samenwerking en beter speurwerk, dat is het stramien, waar de Nederlandse metaalindustrie op zal moeten voortborduren. In enkele volgende beschouwingen meer hierover. tong uit de mond achter de ontwikke ling in het buitenland aanlopen," zoals de voorzitter van de Vereniging van Metaalindustrieën, dr. J. C. Hooykaas, Prof. Zijlstra: „Niet zonder hoop" Het ligt in de lijn der ontwikkeling dat wij de economische integratie niet beperken tot de Euromarkt en de O.- E.E.S. en het zou daarom slechts lo gisch zyn indien ook de NAVO een economische inhoud kreeg Een poli tiek en militair bondgenootschap van zulk een innig karakter als de NAVO eist op den duur ook een nauwere eco nomische verbondenheid. Aldus ver klaarde nog de Nederlandse minister van Economische Zaken prof. dr. J. Zijlstra. De consequentie van een meer volledi ge integratie voor het eigen bedrijfs leven en het open stellen van de gren zen, zo ging prof. Zijlstra voort, betekent de bereidheid tot aanpassing van de eigen economische structuur en het eigen produktieapparaat aan de buiten landse concurrentie. Ook het Neder landse bedrijfsleven zal zich hierop van meet af aan moeten instellen. De or ganen van de Euromarkt zullen een open oog moeten hebben voor de natio nale belangen der deelnemende landen doch dit moet gepaard gaan met de wil van het bedrijfsleven veranderingen aan te brengen ook indien deze pijnlijk mochten zijn. De economische integratie zal dikwijls verstrekkende gevolgen heb ben voor het economische leven en de mogelijkheden van de overheid ir. te grijpen zullen kleiner worden, aldus prof. Zijlstra. In 1958 hebben wij in tegenstelling tot 1918 niet veel illussies meer. Het ziet er niet best uit. in de wereld, doch zonder hoop zijn wij niet, zo besloot prof. Zijl stra. del zyn om kwade verkiezingspraktyken tegen te gaan (extra-hydra gen om een nog grootser t v.- of radio-campagne te voeren dan de tegenstanders zouden nog altyd welkom zijn!), maar indien het plan van Philip Graham slaagt, dan moet men dat toch een zeer wezen lijke bydrage achten tot zuivering van de verkiezings-etihiek. Holle spiegels inplaats van een primus en draagbare wasmachine voor op reis chauffeur huren in Amerika. Zakenlie den vliegen vaak naar een bepaald vliegveld en zetten dan hun tocht voort in een Hertz-auto, die men vrijwel over al kan huren en reserveren. Van 26 mei af zal de Hertz-maatschappij thans ook vierpersoons vliegtuigjes gaan verhuren. Zij zullen gestationeerd worden in 56 steden. De Hertz-auto's kan men huren met of zonder chauffeur, de Hertz-vlieg- tuigjes met of zonder piloot. Zonder piloot bedraagt de prijs 83 dollar oe*- dag. Men mag dan by na 400 kilometer vliegen. (Van onze Amerikaanse correspondent) Het is misschien niet meer zo iets heel bijzonders om een gehoorapparaat geheel op te nemen in het montuur van een bril. Maar thans is er in Amerika een gehoor-bril op de markt gebracht, die elektriciteit ontleent aan de zon en niet aan een batterijtje. De zonne-cel is verstopt in de neusbrug Van een bril en deze levert de elektriciteit, die nodig is om goed te horen. De fabrikant verze kert, dat het apparaat ook nog werkt wanneer de hemel bewolkt is. Voor wie in het donker wil fluisteren, lykt het me echter niet aan te bevelen. Wie in een zonnig land een picknick wil organiseren, heeft geen primus meer te gebruiken en geen vuurtje te stoken. In Denver heeft iemand een soort paraplu van aluminium in de handel gebracht, die met holle spiegels de zonnestralen zo op het vlees of de worstjes kan richten, dat ze snel gaar zyn. Men mist dan natuurlyk het lek kere rooksmaakje van vlees, dat boven een houtvuur is gehouden, maar geen nood: in Amerika kan men busjes met een poeder kopen. da<t het vlees naar houtrook doet smaken! Nu de zomer in aantocht is, gaat men alom in Amerika weer denken aan kunstmatige koeling. Doorgaans zyn de afkoelapparaten stevig bevestigd in de vertrekken, die koel gehouden moeten worden, maar thans komen er ook draagbare „air-conditionersin de han del. Zy zien er uit als koffertjes en wie met zo'n geval rondreist behoeft het dus nergens te warm te krijgen, mits er maar elektriciteit is. In een warm klimaat heeft men meer kleren te wassen dan elders. Welnu, ook een wasmachientje kan men op reis meenemen. Het weegt nog geen acht pond en bestaat uit een elektrische motor, die bestand is tegen water, plus een apparaat dat het wasgoed in bewe ging hout. Dit toestel kan "men plaatsen in iedere gootsteen, in ieder bad, ja in iedere emmer. Het kost ongeveer 60 dollar. Wie snel verbrandt krygt niet ge- makkelyk een mooie bruine kleur. Deze zomer komen er echter pillen in de handel die de huid bestand maken tegen de zon. Voorlopig zullen de pillen alleen op doktersrecept te krygen zyn, maar welke arts zal weigeren zyn patiënten mooi bruin te maken? Deed hy het niet. dan kon hy zelf wel eens zwart gemaakt I worden j Al heel lang kan men, o.a. by de IHertz-maatschappy, overal auto's zonder Definitief ontwerp Amsterdams stadhuis Het college van burgemeester en wethouders van Amsterdam vragen de gemeenteraad hen te machtigen de architectencombinatie prof. ir J F Berghoef en ir. J. J. M. Vegter, 'op dracht te geven hun voorlopige ont werp voor een nieuw stadhuis op het terrein aan de Amstel, Zwanenburg wal en Waterlooplein uit te werken tot een definitief ontwerp. De bouwcommissie voor het nieuwe stadhuis (bestaande uit leden van de gemeenteraad) heeft na kennisneming van dit voorlopige ontwerp, met volle overtuiging aanbevolen de ontwerpers de nu voorgestelde opdracht te geven, die in ongeveer twee jaar uitgevoerd kan zyn. Het eigenlyke gebouw, ter lengte langs de Amstel van circa 102 meter, ter diepte (inclusief het binnenhof) van circa 120 meter en ter hoogte van 22 meter, kan in vier jaar worden gebouwd na het heien van de eerste paal. Voor de in richting schat men dan nog twee Jaar nodig te hebben. By het voorlopige ont werp is uitgegaan van een bouwsom van f39.582.000.— De gemeente beschikt reeds over een stadhuisfonds van f 17.784.000.—zynde het bedrag van tien miljoen gulden uit de verkoop van het paleis op de Dam omstreeks 1930. Dit bedrag is sindsdien tot ruim 17 miljoen aangegroeid. De gemeenteraad zal in juli de gele genheid krygen zich over een en ander uit te spreken en te beslissen over de door B. en W. gevraagde machtiging voor het definitieve ontwerp. De ma quette, fotomateriaal en tekeningen zul len op een tentoonstelling in het Stcde- lyk Museum voordien ook voor het publiek te bezichtigen zyn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7