A A Paraat Amerikaans luchtleger heeft wacht in West-Duitsland betrokken ie Walter Reuther, ongekroonde koning van arbeiders in de auto-industrie SCH 201 Sigurda won de liaringrace Straaljagers met nabrander in korte tijd op enorme hoogten Aandeel in de winst gevraagd Prijzen bedroegen f. 109H - f. 1501 Kerkelijk L even Dr. Holtrop: „Verdelingsmetliode voor gemeenten niet eenvoudig'' DONDERDAG 22 MEI 1958 Het schild van de NAVO (I) (Van een speciale verslaggever) „Beseft terdege, dat gij hier staat op een post, welke is ingericht voor het waarborgen van de vrijheid voor uzelf, uw familie en voor alle mensen, die in vrijheid wensen te leven". Dit staat te lezen op een vliegbasis, niet ver van Wiesbaden. Degene die deze woorden aan de Amerikaanse officier en soldaat voorhoudt, heeft niet kernachtiger het doel van de missie tot uitdruk king kunnen brengen, dat allen, die deel uitmaken van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland hebben te vervullen. Zij dragen stuk voor stuk bij tot versterking van het schild, dat mede door Fransen, Engelsen, Duitsers, Nederlanders, Denen, Noren, Turken, Grieken en Canadezen, nu al weer jaren geleden, gezamenlijk werd geconstrueerd om een mogelijke aanval van de Russen met succes te kunnen pareren. oog ingewikkelde organisatie. Niettemin verlopen er tussen het moment van waarnemen van het onbekende toestel (door middel van radar o.a.) en het in actie komen maar enkele minuten. Dit bewonderenswaardige niveau van pa raatheid kon slechts bereikt worden door een zware training van de mensen achter de apparaten. De Amerikaanse luchtmacht in Europa (USAFE) heeft zyn hoofdkwartier in Wiesbaden. Van hieruit worden de luchtverkenning en de luchtverdediging geregeld in een ge bied dat zich uitsterkt van Engeland tot aan Pakistan. Min of meer als filialen van dat hoofdkwartier fungeren hoofd kwartieren in Engeland, Libië en in Frankrijk. Ongeveer 60 kilometer van Wiesbaden zetelt het hoofdkwartier van USAFE Advon, de vooruitgeschoven operationele eenheid die verantwoorde lijk is voor alle zelfstandig uitgevoerde gevechtshandelingen Zeer veel offers Allen, die van de NAVO deel uit maken, hebben zich voor de oprich ting en het in stand houden van dat schild heel veel offers getroost. De snelle technische ontwikkeling van de laatste jaren en in het bij zonder de intrede van de kernwa pens, maken, dat men ten aanzien van het brengen van die offers nog bij lange na niet aan het eind is. Zelfs al zou een ..top"-conferentie de mogelijkheid bieden voor een pauze in de huidige, benauwende be wapeningswedloop, dan nog zal het schild gehandhaafd moeten worden, ja zelfs op strategisch belangrijke punten moeten worden versterkt. De meest toonaangevende NAVO- partner is buiten kijf Amerika. De krachtsinspanning, welke de Verenigde Staten zich getroosten zijn vanzelfspre kend niet zonder eigenbelang. Wie met Amerikaanse commandanten spreekt, zal ervaren cjat geen van hen ook maar poogt, dat eigenbelang te verbloemen. Het zou trouwens ook zinloos zijn. Een trip, welke wij dezer dagen langs Amerikaanse vlieg- en legerbases maak ten, heeft ons duidelijk doen worden, dat Amerika evenwel niet op hinder lijke wijze dat eigenbelang laat preva leren. Het vrije Westen kan en mag dankbaar en verheugd zijn, dat Amerika zijn beste mensen en zijn modernste materieel vlak achter het beruchte ijzeren gordijn heeft gestationeerd. Want daardoor is ook de existentie van alle volkeren, groot en klein, die de vrijheid liefhebben, gewaarborgd. Permanent paraat Leger en luchtmacht, tezamen rond 400.000 man omvattend, verkeren in feite in een permanente staat van pa raatheid, niet op papier, maar daad werkelijk. Verschijnt een niet geïdenti ficeerd vliegtuig binnen het door de Amerikaanse luchtmacht bewaakte luchtruim dan is nog geen drie minuten later een „eigen" toestel op weg om de vreemde vogel te achterhalen. Dit on middellijk reageren heeft in het afge lopen jaar zijn nut bewezen. Het aantal ..vreemde overschrijdingen", dat tot begin 1957 niet onaanzienlijk was, is nu gereduceerd tot een paar gevallen per maand. De F-100 C, het straalvliegtuig met zijn supersonische snelheid, dat ge kenschetst wordt als het beste gevechts vliegtuig ter wereld, heeft de Russen ontzag ingeboezemd. Het toestel beschikt over een na- brander, dat wil zeggen dat onmid dellijk, nadat de machine aan haar start is begonnen, opnieuw brandstof wordt ingespoten een vrij simpele handeling van de piloot is hiervoor nodig hetgeen resulteert in een ener gieontwikkeling, die het vliegtuig in een tijdsbestek van luttele seconden op enorme hoogte brengt. Het gehele „be wakingssysteem" berust op een op het Het dubbele bord Geoorloofde Korter don een iolf uur fnn De bovenstaande bordencombinatie is voor vele weggebruikers moeilijk ie be grijpen; het blijkt de ANWB voortdu rend, dat steeds weer automobilisten in hun onwetendheid een overtreding be gaan. Deze twee borden hebben ieder af zonderlijk hun betekenis. Men kan NIET volstaan met één bord te ..lezen" en het andere bord maar te vergeten ofwel te negeren. Wat is nu de juiste betekenis van de afgebeelde bordencombinatie? Betekenis bovenste bord: rechterzijde van de weg: wachtverbod Betekenis onderste bord: Linkerzijde van de weg: wachtverbod voor langer dan een half uur. Betekenis van de combinatie van de twee borden: rechts van de weg mag alleen worden Mil gestaan voor het onmiddellijk laden of lossen van goederen of voor het on middellijk in- cf uitstappen van passa giers Links van de weg mag niet langer dan een half uur worden geparkeerd. Deze tijd mag alleen worden overschreden, indien dit b.v. noodzakelijk is voor het onmiddellijk laden of lossen en onmid dellijk in- of uitstappen van passagiers. Honderdduizend Wanneer men bedenkt dat de Ame rikaanse luchtmacht alleen al in Europa ruim honderdduizend man gestationeerd heeft, dan kan men zich een beeld vormen van welk een omvang een orga nisatie moet zijn, om alles zo doeltref fend mogelijk te doen verlopen. Om te voorkomen dat het gehele apparaat, vooral in tijd van oorlog, te stroef zou functioneren, is een sterke decentrali satie doorgevoerd. Bij alle aanwijzingen voor leidinggevende functionarissen wordt de nadruk gelegd op het enorme belang van het kweken van een goede teamgeest. Byna tastbaar is die team spirit op de bases, waar commandanten met hun stafofficieren in hun voor lichting aan de manschappen steeds wijzen op de belangrijke taak, die een ieder in het geheel heeft. Tijdens de dienst is er het zo noodzakelijke onder scheid tussen de officier, de onderoffi cier en de soldaat. In de vrye tyd is dit verschil in rang veel minder merkbaar Wellicht ligt hier de sleutel tot de oplossing van het geheim, waarom op de bases de onderlinge verstand houding zo voortreffelijk is te noemen. Evenals zulks het geval is by het leger, is de mogelijkheid geschapen, dat men bij de luchtmacht zijn gezin naar West-Duitsland laat overkomen. Huizenblokken zijn in de onmiddel lijke nabijheid van de bases verrezen. Voor de geestelijke ontspanning wordt veel gedaan. Contacten met bevolking Gestimuleerd wordt het leggen van contacten met de Duitse bevolking. Hier mede wordt beoogd het kweken van een zodanige verstandhouding tussen de twee in wezen en karakter zo verschil lende volkeren, dat de Duitse man en vrouw een steeds beter begrip krijgen voor de noodzaak van de aanwezigheid van de Amerikaanse geüniformeerde op zijn geboortegrond. Uit het feit, dat per maand ongeveer 3000 Duitse vrouwen in het huwelijk treden met Amerikanen zou de conclusie kunnen worden getrokken, dat deze ietwat geleide „verbroedering" een succesvol verloop heeft. Maar anderzijds blijft toch het feit, dat tal van Duitsers en dat mede als gevolg van de door de linkse par tijen gevoerde propaganda de aan wezigheid van een zo sterke Ameri kaanse leger- en luchtmacht en vooral van bases voor het lanceren van ra ketten en geleide projectielen als een gevaar zien. Kroesjtsjefs propaganda voor een betere verstandhouding tus sen Oost en West heeft bij heel veel niet-communistische Duitsers toch wel ingang gevonden. Wat de Amerikanen ook onder nemen om de NAVO-gedachte te doen leven bü het Duitse volk, bijzonder veel resultaat hebben zij nog niet weten te boeken. En zulks ondanks de niet geringe inspanningen welke de Verenigde Staten zich ook ten be hoeve van het vrije West-Duitsland getroosten. Soekarno lunchte bij Amerikaanse ambassadeur President Soekarno, de minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, en andere Indonesische autoriteiten be zochten vandaag de residentie van de Amerikaanse ambassadeur in Djakar ta, Howard Jones, voor een lunch, en kele uren nadat tussen Indonesië en de V.S. nota's waren uitgewisseld over de aankoop van Amerikaanse rflst tot een waarde van 5.5 miljoen dollar. Dit bezoek, dat zonder precedent is. wordt door neutrale diplomatieke waar nemers in de hoofdstad het beste bewijs geacht voor een „nieuw begrip tussen de jonge Republiek en de V S.". De lunch, welke tevens werd bijge woond door de tweede vrouw van Soe karno. Hartini. die tot dusver steeds op ae achtergrond was gebleven, bekroonde deze dag, die geheel in het teken stond van een hernieuwde vriendschap tussen ae twee landen na een periode van een nabije crisis na de beschuldigingen door Indonesië, dat Amerikaanse onderdanen betrokken zouden zijn in de opstand. In sommige kringen wordt than9 een spoedige opheffing van het algemene embargo van de V.S. op de uitvoer van belangrijk militair materiaal naar In donesië verwacht. Aardschok op Sint-Maarten Sint Maarten is gisterochtend getrof fen door een hevige aardschok, die even wel geen slachtoffers heeft geëist en geen schade heeft aangericht. De schok, die naar schatting een halve minuut duurde, werd voorafgegaan door een on deraards gerommel. Ook op Sint Eusta- tius heeft men de schok gevoeld. Advertentie Van Nelle bestellen Nieutve eisen van Amerikaanse arbeiders (Van onze Amerikaanse correspondent) Walter Reuther, de vakverenigingsleider in de Amerikaanse auto industrie, heeft ongetwijfeld de capaciteiten om president van de Verenigde Staten te worden: hij is zeer welsprekend, hij zou een heel agressieve verkiezingscampagne kunnen voeren, hij is gewiekst in het debat en heeft een feitenkennis plus een organisatorisch vermogen, welke hem een geboren leider maken. Toch zal hij het nooit tot pre sident van Amerika brengen. Waarschijnlijk zal hij trouwens ook wel nooit een gooi doen naar het presidentschap. Reuther is een realist en moet beseffen dat hij voor vele kiezers onaanvaardbaar is, eenvoudig door het feit, dat men hem voorgoed vereenzelvigd heeft met de belangen van de arbeiders. „Roze" niet populair Nu wordt de vakbeweging weliswaar niet voor Marxistisch-rood gehouden in Amerika, maar «toch wel voor ..roze" en ook die kleur Is daar - politiek gespro ken - niet bepaald populair. De arbeiders in de auto-industrie lo pen dus niet veel gevaar Reuther te ver liezen en dat moet hun genoegen doen. De onderhandelingen met General Mo tors en met Ford zullen dit jaar heel moeilijk worden en niemand kan voor hen bü die onderhandelingen een beter woordvoerder en strateeg zijn dan Wal ter Reuther. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Het vorige jaar. toen er nog geen de pressie in zicht was, hebben de arbeiders in de auto-industrie een resolutie aan genomen, waarbij een kortere werkweek als het grote doel voor 1958 werd aange geven. Men wilde slechts 35 uur werken inplaats van 40. zonder dat het weekloon daardoor veranderd zou worden. Men had daarbij een tweeledig doel: aller eerst wilde men zich het leven veraan genamen door meer vrije tijd te verove ren, maar bovendien wiide men het werk over meer mensen verdelen en dat kon zijn nut hebben in een periode, waarin ..automation" mensen overbodig dreigde te maken. De depressie heeft echter een heel an dere toestand geschapen. Op het ogenblik is op iedere zeven van Reuthers volgelingen één man zonder werk, terwijl voor velen de verkorte werkweek nu reeds werkelijkheid is ge wordenmaar daarbij is ook het weekloon gekort! Reuther heeft zijn onderhandelings plan, tengevolge van de crisis, radicaal moeten wijzigen. De verkorting van de werkweek wordt niet meer vermeld, maar Reuther gaat nu twee andere aanvallen doen op het kapitaal van de ondernemers. Een ervan is waarschijn lijk niet meer dan een schijnmanoeuvre. Advertentie Van Nelle bestellen I Zwakke positie KW 40 komt vanavond nog aan tie afslag (Van onze correspondent) Onder groot enthousiasme van zowat de gehele Scheveningse be volking bracht schipper Willem Korving van de Sch 201 Sigurda rederij Gebr. Van Leeuwen, gisteravond om kwart over elf de eerste Hollandse Nieuwe aan de wal, na een race van V/2 etmaal van de haringgronden naar Scheveningen. Hij had de vangsten aan boord van de Sch 199 en 39 en een eigen vangst van 15 kantjes, samen 35 kantjes. Daar de drie schepen van dezelfde rederij zijn, is de gehele besomming van bijna 45.000 gulden voor de Rederij Gebroeders Van Leeuwen. Voor een van de kantjes werd vanmorgen de recordprijs betaald van 1501 gulden, een opbrengst welke nog nooit was voorgekomen. De haring zal derhalve in de winkels en op straat de ongehoorde prijs van tegen de twee gulden per stuk moeten opbrengen!! Daar niet precies bekend was. hoe laat de SCH. 201 zou arriveren, hadden zich al ver voor elf uur honderden bij de havenmond opgesteld om op het schip te wachten. Om precies elf uur loodste stuurman Maarten Bruin de „Sigurda" tussen de havenhoofden door. De race was gewonnen! Alle toeschouwers haast ten zich naar de binnenhaven, waar het schip om kwart over elf bij de vishallen afmeerde, trots op de fluit blazend en ontvangen met een donderend hoera van de vele honderden, die zich hiei hadden opgesteld. Een van de eersten, die aan boord sprongen, was het negen jarig dochtertje Tineke van schipper Korving. Bij deze was echter geen spoor van opwinding in dit voor hem toch on getwijfeld grootse ogenblik te ontdek ken. Doodkalm pakte hij zijn plunjezak en stapte de wal op. waar hij direct werd omstuwd door een dichte menigte. Hij vertelde met veel slecht weer te kampen te hebben gehad, wat ook het overnemen van de haring van de twee andere loggers had bemoeilijkt. „Gister morgen". zo zei hij. ..hoorde ik van mijn collega van de SCH. 39 dat ik de enige jager was. Mijn ontvanger was kapot, zo dat lk geen contact met de wal kon op nemen, maar mijn zender deed het goed. Zodoende heb ik tijdens de reis zo maar domweg het bericht uitgezonden, dat lk Gisteravond omstreeks half twaalf voer de SCH. 201 als eerste de Scheveningse haven binnen met de Hollandse Nieuwe aan boord. Schipper Korving en zijn mannen lieten zich aan de wal de oogst van de jacht best smaken. tussen half elf en elf uur in Schevenin gen zou zijn. zonder natuurlijk te kun nen controleren, of men mij genoord had." Het slechte weer had ook tot ge volg gehad, dat de jongens aan boord last van zeeziekte hadden. Hij was niet in IJmuiden binnenge lopen, zeide schipper Korving, omdat het te laat was om daar nog te mark ten. Daarom had hij er de voorkeur aan gegeven maar ineens naar de thuishaven door te stomen DRIE JAAR GELEDEN TWEEDE IN DE RACE Schipper Korving doet natuurlijk niet voor de eerste maal mee aan de haring race. Reeds sedert 1931 vaart hij en drie jaar geleden gelukte het hem bijna de race te winnen. Hij was toen tweede met een achterstand van tien minuten maar dit jaar ls het dan toch gelukt en daarmee heeft hij een zekere familie traditie hoog gehouden, want vorig jaar won ziln broer Cor Korving de wed strijd. De „Sigurda" werd niet meer ge lost, dit gebeurde vandaag in de zeer vroege morgen. AAN DE AFSLAG Lang voor zessen vanmorgen was het al behoorlijk druk ln de vishallen, Zelden heeft veldheer Reuther moeten opereren vanuit zulk een betrekkelijk zwakke positie, maar het lijkt wel of de moeilijke situatie hem stimuleert om alle geschut in het veld te brengen. De vak vereniging is thans demonstratief bezig om de stakingskas te verdubbelen: van 24 tot 50 miljoen dollar! Zullen de on dernemers zich hier echter door laten intimideren? Er is op het ogenblik zulk een geweldige voorraad van onverkoch te auto's, dat de fabrieken zonder be zwaar een tijd kunnen sluiten. Boven dien krijgen de arbeiders, als zij sta ken, weliswaar steun uit die stakingskas, maar wie niet over eigen spaarduiten be schikt. krijgt toch een heel moeilijke tijd. De spaargelden van velen zijn nu reeds aan het slinken, omdat ze werk loos zijn of korter werken. Erg enthousiast voor een staking kun nen de arbeiders in deze periode daarom niet zijn. Ander wapen Reuther heeft echter nog een ander wapen in zijn arsenaal. Hij heeft name lijk met enige fanfare aangekondigd, dat de arbeiders van nu af aan een ..aan deel in de winst" opeisen, uitkering van een soort „tantième" dus. In tal van kleine bedrijven in Amerika kent men Advertentie Van Nelle bestellen dit systeem, maar de grote bedrijven zijn daar fel tegen gekant. De onderne mers zien het gevaar, dat de arbeidei - - als volgende stap - aandeel in de leiding van het bedrijf zullen opeisen en dat achten zij zeer ongewenst. Reuther wil bovendien aan de kopers van auto's een bepaalde som laten terug betalen, als de fabriek een goed ja ai* heeft gehad! Zijn voorstellen zijn. naar Amerikaanse begrippen, zo buitenissig, dat men eer de indruk heeft, dat hij op deze manier de ondernemers op stang heeft proberen te jagen. Het lijkt intussen heel wel mogelijk, dat men zich in dit slechte onderhande lingsjaar tevreden zal moeten stellen met een matig succesje (een geringe loonsverhoging en wat sociale voorrech ten bijvoorbeeld). Dat succesje zullen de ondernemers hem des te gereder gunnen, als hij daar voor zijn eis voor „tantièmes" zal opge ven. Die eis kan daarom weieens niet anders geweest zijn dan het breekijzer, waarmee in 1958 een matig normaal suc ces moest worden losgepeuterd. Advertentie Van Nelle bestellen NED. HERV. KERK Beroepen te Kaag M. Fokkema, vicaris te Maasland. GEREF. KERKEN Beroepen, te Workum A'. Nagel kerke te Zweeloo. Aangenomen naar Kampen (vac. J. L. Wlelenga) G. Brinkman te Schiedam. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Armadale (Australië) M. J. O. Blok te Utrecht-noord-west; te Gar- relsweer H. Stolk, kand. te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Doesburg A. H. Schippers te HUlegom. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Nunspeet J. B. Bel te Krab- bendijke en M. Blok te Rijssen, van wie eerstgenoemde is beroepen. Beroepen te Veenendaal M. Heerschap te Borssele. Advertentie Van Nelle bestellen ZENDINGSARTS UITGEWEZEN De autoriteiten in Indonesië hebben aokter J. P. Kuiper, zendingsarts in Waikaboekak op Soemba, uitgewezen uit de provincie de kleine Soenda-eilanden. waaronder Soemba ressorteert. Het is de bedoeling van dokter Kuiper met zijn gezin te repatriëren. Ds. H. v. d. Brink, werkzaam te Ma kassar. met verlof in Nederland, ontving een landingsvergunning en zal opnieuw riaar Indonesië vertrekken, om zijr. ar beid als missionair predikant in Makas sar voert te zetten. Advertentie Van Nelle bestellen OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna M.. dr. van J. van Duyn en G. J. de MooiJ; Anja C., dr. van J. van Heijnlngen en C. Weerhehn; Ber- nadette J. C., dr. van A. J. Mè van Haas teren en C. M. Borst: Jan. zn. van G. J. van den Broek en C. van Llth; Franciscus P. M.. zn. van J. J. S. van der Meyden en H. C. J. Hogervorst; Felix V.. zn. van C. H. M. Meyknecht en A. M. Th. van den Berg; Hubertus J. M„ zn. van P. de Groot en E. M. M. Luksenburg. Getrouwd: W. Zandbergen. 26 It. en J. Kulvenhoven, 21 Ir. Overleden: J. Juffermans, 87 Jr. waar de kantjes waren klaar gezet om gemonsterd te worden. Het wemel de er van dc handelaren maar ook van de belangstellenden, die niet kwa men om te kopen, maar om eens te kijken, hoe zo'n veiling In zijn werk gaat. Toen de tonnen werden open ge slagen, drong men er omheen, om te zien hoe de haringen er uil zagen en hoe de kwaliteit was. Nadat he monsteren een Kwartier had geduurd, werd de afslag aangekondigd en iedereen spoedde zich naar de undere zijde van de haven, waar het afslagge bouw zich bevindt. De banken waren daar al gauw geheel bezet en velen moesten zich met een staanplaatsje te vreden stellen Het eerste kantje werd ingezet op 1500 gulden. Op 1093 gulden verscheen een lichtje op het bord en het kantje had een koper gevonden. De prijzen liepen daarna geleidelijk I on 1197 gulden. 1215. 1227, 1288. 1363. 1386. 1403. 1426. 1449 en voor het laatste de formidabele som van 1501 gulden! Een luid hoera ging op. toen deze prijs op het bord verscheen. Voor het publiek zal de prijs per haring ongeveer f2.— bedragen. PRIJZEN VAN LAATSTE ZES JAAR Hoe hoog de heden betaalde prijzen wel zijn. blijkt het beste, als men de prijzen vergelijkt, die de laatste zes jaar voor de haring zijn betaald. 1952 445—675 gulden 253—453 1350—960 176—510 408—708 650—899 Het probleem om te geraken tot een bleem aan de orde heeft gesteld. Deze 1953 1954 1955 1956 1957 VANMIDDAG KW 40 In de loop van dc middag wordt de KW 40 als eerste Katwijkse logger in de haven van IJ muiden verwacht. juiste bepaling van de aanvaardbare totale omvang der gemeentelijke in vesteringen en tot een billijke verde ling van die investeringen over de gemeenten, is' niet eenvoudig. Zeker is het niet eenvoudig een verdelings methode te vinden, die de zelfstandig heid der gemeenten eerbiedigt of daaraan althans een grote ruimte laat. Tot deze conclusie kwam dr. M. W. Holtrop, president van de Ned. Bank, op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te Groningen. Onderwerp van zijn rede was: „De investeringen van de lagere overheid en de gemeentelijke zelfstandigheid". Dat de investeringsuitgaven der ge meenten in 1957 niet nog belangryk hoger waren dan zij geweest zyn, was slechts te danken aan een rigoureuze ingreep van het Rijk in de vrijheid van beslissing der gemeentelijke autoriteiten. Het valt niet te ontkennen, dat de ge constateerde sty ging een ernstig pro- Advertentie Van Nelle bestellen Naar wjj vernemen ligt het in de be doeling nog hedenmiddag tussen 5 en 7 uur afslag te houden in Katwijk. Intussen is ook de eerste treiler op weg naar IJmuiden. Het ls de Allan Water van de VEM. die met 129 kantjes groene en 250 kisten verse haring huis waarts is gegaan. Het is de vangst van vier schepen, nl. de Postboy, de Curagao en de Job Gouda. De vangst is scheep gehaald op 58 graden n.b. Men verwacht het schip morgenmiddag omstreeks 12 uur in IJmuiden. stijging der investeringsuitgaven financieel mogelijk, doordat de gemeen ten hun behoeften aan financierings middelen voor het overgrote deel niet dekten op de kapitaalmarkt maar op de geldmarkt, m.a.w. doordat zy de uit een financieringsoogpunt niet te vergeten zonde begingen. Duurzame investeringen te financieren met kasgeldleningen. Aldus nam de Vlottende schuld der ge meenten in 1957 toe met niet minder dan f. 1 miljard, aldus dr. Holtrop. Dat er een grote aarzeling bestaat om de gemeenten de volle vrijheid te geven met elkaar in conferentie te treden om zich van de middelen te verzekeren die zjj nodig hebben, is begrijpelijk. De potentiële omvang van de collectieve behoeften, die door de gemeenten wor den verzorgd, is haast onbegrensd. Het is mogelijk, dat de vrees voor onmatig heid van de zijde der gemeenten over dreven is. Maar wij moeten toch onder het oog zien. dat de grenzen die aan de totale omvang der gemeentelyke inves teringen zijn gesteld, tamelyk en? zijn. In de jaren 1954 tot en met 1957 be liepen de directe en indirecte investe ringsuitgaven van de lagere overheid, exclusief de woningbouw, tussen 3 0 en 3.8% van het bruto nationale inkomen. Op basis van het bruto inkomen van 1957 betekenen deze percentages een bedrag aan bruto investeringen van tussen f. 1000 en f. 1250 miljoen. Het ziet er naar uit, dat in 1958 eerder het hogere dan het lagere bedrag door de lagere overheid buiten de woningbouw zal worden geïnvesteerd. Dr. Holtrop besloot met de wens uit te spreken, dat de discussie vele nieuwe denkbeelden naar voren mocht brengen, die tot de oplossing van het besproken probleem zouden bydragen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4