Jan Corduwener CITROEN CASINO Westduitse leger heeft thans een Wehrheanftragte, d.i. pottenkijker SCHUDEI'S Uitvoering „Alles ter ere Gods" Oud voor tav tijd Socialisten nemen hem kwalijk dal hij maar kort soldaat was Tussen Keulen en Aken graaft men liet grootste gat ter wereld 97ste jaargang Donderdag 22 mei 1958 Tweede blad no. 29446 Simpele aantrekkingskracht van het kind Hei is bij kinderuitvoeringen meestal zó: de zaal lijkt een familie- en vrien- denbijeenkomsl. Men komt niet om zangwonderen te beleven, maar om de simpele aantrekkingskracht die het kind op het grote podium uitoefent op de naastbetrokkenen. Zo was het ook gisteren in het Ge bouw „Prediker" in de Janvossensteeg. Daar waren de eerste woorden, <!le bü opeenschuivend gordijn om ons heen vielen: „Hoe schattig, wat leuk"... De Chr. Ger. Zangvereniging „Alles ter ere Gods" had daar haar koren bij eengebracht: Kinder-, Jeugd- en Ge mengd Koor. Ze stonden gedrieen aan getreden toen het concertje begon, van zelfsprekend met de kleintjes vooraan, en wel om een lofzang in een zetting van Herman de Wolff aan te heffen. De koraalmelodie was daarbij als cantus firmus aan de jongsten gegeven, de ouderen zongen een tegenzang. Daar het podium smal is en dientengevolge het gemengd koor te diep stond, daar bo vendien het podium met doeken was gedrapeerd, werd geen boeiende verhou ding verkregen, de koraalstem domi neerde zeer sterk, de tegenstemmen klonken te dun. Maar deze combinatie was alleen maar ter wille van een wat indrukwekkend „openingskoor" zo ge vormd. Daarna stonden „De jongsten van het kinderkoor" alleen voor hun „Kinderge bed" van Catherine yan Rennes, dat ze met een aardige klankkleur lieten horen, terwijl vervolgens het hele kinderkoor hetzelfde deed met een ander lied van deze grote kindervriend. Ook het nu optredende Jeugdkoor, o.a. met een Engelse melodie, bleek aange naam getimbreerd. In deze afdeling van hun programma-aandeel lag wat een vormigheid over de zang, waarmee we bedoelen, dat we de beelding zwak vonden. Dat stond beter in de vijf latere liederen, onder welke er waren van Mendelssohn, Schuurman en Hespe. Het Kinderkoor van zijn kant had verder zelfs nog een zevental zangen voor de boeg. Tussendoor heeft het gemengd koor der ouderen „solo" twee nummers ten beste gegeven. Waarbij o.i. tevens het beste van de avond, nl. een 160 jaar oude melodie „God roept ons broeders", in de harmonisatie van Leo Mens. Het beste niet alleen door het keurig ver zorgde zingen, ook door de wèlklin- kende samenklanken van de geslaagde harmonisatie. Het tweede „gemengde" nummer was De Wolffs „Hymnus". Deze ontwikkelt hier een stijl, die de leek direct aan spreekt. de elementen van de iiedertafel- stijl zijn er rijk in vertegenwoordigd. De compositie geeft gelegenheid om uit van de dames. Maar deze stijl raakt nu toch wel uit de tijd. Er is tegenwoordig zoveel gewijd werk beschikbaar, dat kunstzinniger is! Weliswaar zijn de mo derne kerkelijke componisten en bewer kers niet op het gemakkelijke uit. De Wolff is daarentegen zo vertrouwd en zo prettig zingbaar. En we denken ook, dat de heer Ar- noldus zijn materiaal niet over-spannen wil. Zeker wil hij dit niet van de kin deren en de jeugd. Hij hield een korte lezing over enige koor-pedagogische re gels voor de jeugdzang, waaruit dit bleek. Hij liet daarbij ook een en ander horen over de stemmutatie. De pianobegeleidingen waren in han den van de heer P. M. Overduin, die ook enkele soli voor zijn rekening nam. Ds. v. d. Weele omraamde de uitvoering met de hem eigen herderlijke opwek kingswoorden. V. LEIDSE BEIAARDIER NAAR IERLAND EN BRAZILIË. Op uitnodiging van het ministerie van Onderwijs, K. en W. zal Leen 't Hart, stadsbeiaardier van Leiden, Delft. Rotterdam en Amersfoort en directeur van de Beiaardschool in Amersfoort, tijden^, de pinksterweek. deelnemen aan het internationaal carillonfestival in het dicht bij Cork gelegen Ierse plaatsje, Cobh. Leen 't Hart zal vier concerten geven op de grote beiaard van de kathedraal van Cobh. Voorts heeft Leen 't Hart een uitnodiging ontvangen om op 25 ianuari 1959 de nieuwe beiaard van de kathedraal van Sao Paulo in Brazilië in te wijden. CORRESPONDENTIE. Ph. Th. H. te Leiden Nijmegen. Mook. Afferden. Arcen. Venlo. Roer mond. Sittard, Schinnen. Valkenburg. 130 km. Onze oud-stadgenote, mej. G. Brak hoven, hoofd van de christelijke kleu terschool „Prinses Irene" te Den Hel der. slaagde aan de Vrije Universiteit voor het examen kleuterpedagoge. Prot. Chr. Woningbouwvereniging opgericht Voor Leiden en omgeving Tijdens een gisteravond in het wjjk- gebouw Levendaal gehouden bijeen komst van adspirant-leden is men door het aannemen van de statuten gekomen tot de definitieve oprichting van de (nog naamloze) Prot. Chr. Wo ningbouwvereniging. De vereniging telt thans 77 leden; dit aantal zal echter waarschijnlijk door een bescheiden propaganda snel groeien. Eerste doel is nu het aanvragen van de Koninklijke goedkeuring op de statuten, waarna de vereniging aan haar eigenlijk doel kan gaan werken. Na een schriftelijke stemming werden de heren C Kromhout, I. Eikerbout, P. J. v. d. Mark en B. de Kier. die alle vier reeds in het voorlopige bestuur zit ting hadden, alsmede de heren G. Berg man. C. Haasbroek en J. Favier in het bestuur gekozen. Alleen de heren Stolp en Padding van het voorlopig bestuur hadden zich niet meer herkiesbaar ge steld. De bestuursfuncties zullen na on derling beraad worden verdeeld. Het correspondentie adres blijft voorlopig: C. Kromhout, Jac. Catslaan 79. Uit de statuten blijkt onder meer, dat de vereniging zich uitsluitend ten doel stelt in het belang van de verbetering der volkshuisvesting te Leiden en omge ving (dit laatsrte uit praktische overwe gingen voor het geval men t.z.t. in een randgebied huizen in exploitatie krijgt) werkzaam te zijn Zij beoogt daartoe aan de eisen des 'tijds beantwoordende wo ningen te stichten, teneinde deze bij vóórhaar aan haar leden te verhuren en andere handelingen te verrichten, die bevorderlijk zijn aan het gestelde doel Lid der vereniging kunnen worden personen, bekwaam tot het aangaan van overeenkomsten (in het algemeen dus personen boven de 21 jaar). Elk lid ont vangt bij toelating een rangnummer. De woningen, die de vereniging in ex ploitatie krijgt, worden toegewezen aan de zich daarvoor aanmeldende leden in volgorde van hun rangnummer, tenzij op grond van een van kracht zijnde wette lijke regeling inzake de verdeling van woonruimte van overheidswege anders wordt bepaald. Uit billijkheidsoverwegingen kregen de adspirant-leden gisteravond hun rang nummer bij loting. JP •r> ,WOrdt U hct g«cl,jkst, als U een "Std0Ze Stemmi"g overhand laar krijgen. HCt beg'nt 3' wanneer mc„ toegeeft aan een klein Leerlooiers winnen het zitvoetbaltoernooi De „Leerlooiers" hebben zich ook op de laatste avond van de finalecompe titie van het zitvoetbaltoernooi van de Leidse Jeugd Toer de sterkste getoond en hebben daarmede beslag gelegd op de eerste prijs. De uitslagen waren: Leerlooiers Oranjeploeg 2—0, Leerlooiers—Rijp we tering 4—1, Sophiastraat^-Oranjeploeg 1—0, Oranjeploeg—Rijpwetering 0—2, SophiastraatLeerlooiers 34, Sophia- straatRijpwetering werd door Rijpwe tering gewonnen gegeven. Daardoor werd de eindstandLeer looiers 6—11, 27—10; Rijpwetering 6—6, 12—13; Sophiastr. 6—5, 20—22; Oranje- Dloeg 6—2, 8—19. Tot slot van het toernooi speelden de „Leerlooiers" een wedstrijd tegen de scheidsrechters en wonnen ook deze stryd (64). Meisje verdronken in Nieuwe Rijn Gisteravond heeft zich in de Nieuwe Rijn een tragisch verdrinkingsongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de zeven-jarige Corrie Sluyter. wo nende aan de Nieuwe Rijn 26. Toen het meisje langer uit bleef dan gewoonlijk, heeft men tegen de avond de politie van haar vermissing op de hoogte ge steld. Na geruime tijd dreggen werd het stoffelijk overschot van het meisje gisteravond om tien minuten voor elf in de omgeving van de ouderlijke wo ning naar boven gehaald. Over de toe- Iracht van dit ongeval tast de politie nog in het duister. Het is een raadsel, dat niemand van dit ongeval getuige is geweest. Illlllllllllllllllllllli Misbruik het materiaal van de Leidse Reddingsbrigade niet. In geval van nood moet het in goede staat beschikbaar zijn. Ifllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllilll DUBBEL GESTOOKTE NV DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN volle borst te zingen en dat deed men Ju dan ook, met een duidelijk overwicht' U311S010SJ0S 111 clCtlC Advertentie te NOORDWIJK AAN ZEE; Dansavond op zaterdag 24 mei a.s. van 91 uur BALLROOM ORKEST van Vóórverkoop toegangskaarten a f 2. zaterdag van 35 aan de zaal telefoon 2367 (k 1719). PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld ..On the theory of Alpha Decay", de heer P. J. Brussaard, geboren te Den Haag en wonende te Leiden. Amsterdamse H.B.S.-ers op excursie ONTVANGST IN HET STADHUIS. Vijfendertig leerlingen van de tweede driejarige H.B.S. in Amsterdam zijn gis termiddag ontvangen in het Stadhuis, om zich door wethouder J. C. van Schaik het een en ander te laten vertellen over de geschiedenis, de moeilijkheden en de mogelijkheden van de Sleutelstad. Dit bezoek maakte deel uit van een werk week, die de scholieren onder leiding van drie leerkrachten in deze omgeving doorbrengen. Zij verblijven in het kamp hotel „De Branding" in Noordwijk en maken van daaruit op de fiets excursies naar diverse: bezienswaardigheden. Zo hebben zij al de Eerste Kamer in Den Haag bezocht en zijn rondgeleid in een der Leidse bedrijven. De heer Van Schaik toonde grote interesse voor de prettige vorm van on derwijs, die de H.B.S.-ers deze week ont vangen. Ook zellf heeft hij daaraan mee gewerkt door de scholieren op een .Jicht te verteren" manier iets te vertellen over de problemen van een oude stad als Leiden en de grenzen der uitbreiding, waarvoor men op het ogenblik staat. De heer B. Swanenburg, ge»**lijk inspec teur voor het onderwijs, vulde deze korte lezing nog aan met een beknopte om schrijving van het sturctuurplan. Tot slot bezichtigden de leerlingen het Stadhuis. J. C. VAN SCHAIK lV/2 JAAR WETHOUDER. In verband met het feit. dat het dezer dagen 12V2 jaar geleden is, dat de heer J. C. van Schaik zijn taak als wethou der van Onderwijs aanvaardde, houdt de federatie Leiden van de P. v. d. A. hedenavond in het gebouw „Ons Cen trum" aan de Hooigracht een bijeen komst. waarin aandacht aan dit jubi leum zal worden besteed. Tijdens deze samenkomst bestaat er gelegenheid de heer Van Schaik geluk te wensen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Susanna Frederika Louisa, dr. van L. F. Coertse en L. van de Vlekkert; Cornells Daniel, zn. van C. D. Zandvliet en C. M. Zwart; Johannes Hendrik, zn. van J. Kalkhoven en M. Mey; Maria Cornelia Geertrulda Petronella, dr. van J. Hakken berg en C. P. Haasbroek: Ferdinand Jo hannes, zn. van A C Witteman en P. W. Schrama: Josephine Bertine, dr. van L. J. de Koning en J. C. Jansen OVERLEDEN J. Lanting. 58 Jr.. man; L. M. A. Lohoft, 42 Jr. echtgenote van C. G. van Koolber gen; L. J. W. Bekker, 49 Jr.. man: C. H. van Stein, 58 Jr.. echtgenote van H. van Bohemen; J. Mul, 62 jr., weduwe van J. de Jong; W. Roest, 95 Jr., man; M. G. Vlnkestljn. 76 Jr.. man. Leerlingen-uitvoering balletschool Swinkels Het geven van balletles is een moei lijke en zeer verantwoordelijke bezigheid. Men moet behalve over een rijke erva ring op dit terrein*ook over een behoor lijke dosis geduld en liefde beschikken wil men bereiken, dat de leerlingen dansen op een wijze zoals Terpsichors dansen op een wijze zoals Terpsichore gen op hun beurt moeten vanzelfspre kend onder alle omstandigheden weten door te zetten. Ook al zijn er slechts weinigen, die een bescheiden plaatsje in de wereld van het grote ballet in kun nen nemen, toch moet men de waarde van het leren dansen niet onderschat ten. Voor de lichamelijke vorming alleen al is het goed. dat jonge meisjes en dan liefst zo vroeg mogelijk een of meerdere keren per week naar balletles gaan. De leerlingen van mevrouw H. Swin kelsHendnchs toonden hun kunnen gisteravond in het openbaar. Zij kwa men daartoe bijeen in „Den Burcht", waarvan de grote zaal voor het grootste deel was gevuld met ouders. Het rijk gevarieerde programma, dat o.i. iets te overladen was, werd in redelijk snel tempo afgewerkt. Aan het begin van de avond, die met een vriendelijk woord van welkom door mevrouw Swinkels zelf werd geopend, voerden zowel de jongens als de oudere leerlingen op' muziek in driekwartsmaat oefeningen aan de barre uit. Daarna volgde een even aardige oefening au milieu. Vrij goed verzorgd was het Ballet Egyptiën, dat door wat oudere meisjes werd gedanst. Overigens had een en ander weinig met het land der pharao's te maken. Een zeer groot aantal meisjes nam aan het spectacu laire bal in poppenstad deel. Er was een lieve fee. er waren grappige clowns (die wel wat al te dikwijls de zaal in keken) en er waren ook feestgangers, die met hun dansen de oude tijd in herinnering riepen. Na de pauze dansten zeven kleine meisjes op muziek van Strausz. terwijl even later van de zelfde compo nist een polka ten gehore werd gebracht. Jammer overigens dat de meisjes op grammofocnmuziek moeten dansen. Een aardig effect gaven de groene kos tuumpjes, waarin enkele meisjes opkwa men toen er een nocturne van Chopin werd gespeeld. Bijzonder grappig was de Tirolerdans, waarmee terecht veel succes werd geoogst. Verder werd op deze leer- lingenavond nog gedanst op muziek van Tchaikowsky, Delibes en Schumann. Een van de meisjes danste solo op muziek van Debussy. Zoals gewoonlijk mochten ook de allerkleinste even op het toneel verschijnen hetgeen bij velen gevoelens van vertedering opwekten. Kortom het was een genoeglijke avond zowel voor de jeneelui als voor de ouders Discussieavond van „De Natuurvriend" „De Natuurvriend", vereniging van aquarium- en terrariumhouders, heeft gisteravond in het gebouw Steenschuur 6 een van haar routine-ledenvergade ringen gehouden. Na een huishoudelijk gedeelte met voorlezing van notulen en ingekomen stukken, begaven de leden zich in discussie. Het bestuur had aan deze discussie-avond de vorm gegeven van een forum, dat onder leiding stond van ue heer C. Borghart. Vele problemen werden onder de loep genomen, waarvan we noemen de aan slag en wortelrot bij Cryptocor.vnen en de juiste toepassing van verwarmings elementen. De verwarming van aquaria is. evenals de verlichting, een van de moeilijkheden bij het onderhoud. Zeer uitgebreid werden door forum en leden de voor- en nadelen besproken van T L - en gloeilampverlichting. Tenslotte ging het forum nog uitvoe rig in op de kweek van jonge vissen in het aquarium, waarbij men tot de con clusie kwam. dat de ervaringen bij het kweken van verschillende Corydoras- soorten over het algemeen geheel in tegenstelling blijken te zijn met de raadgevingen, die gepubliceerd werden in verschillende vakbladen. Heropening speeltuin Groenoord Veemarkthallen op andere plaats? Hoewel het bestuur van de Buurt en Speeltuinvereniging „Groenoord" in verband met de plannen voor de bouw van een nieuwe veemarkt in de laatste jaren van gemeentewege geen vernieuwingen aan zijn speeltuin mocht mocht aanbrengen, heeft dit bestuur onlangs vergunning ontvangen tot het plaatsen van nieuw spelmateriaal, hetgeen erop zou kunnen wijzen, dat in de bouwplannen van de veemarkt enige wijziging is aangebracht. WU tekenen hierbij aan, dat wij in dertijd bij de behandeling van het structuurplan in de raad reeds aan de hand van de tekeningen hebben aan getoond. dat het vermoeden gerecht vaardigd is, dat de nieuwe veemarkt hallen elders zullen komen. Nu deze vergunning is afgekomen is het bestuur van „Groenoord" overge gaan tot het opnieuw inrichten van de speeltuin, waarvan de heropening dins dag 27 mei 's avonds om 7.30 uur zal plaats vinden. Behalve, dat de tuin in zijn geheel is opgeknapt, wordt ook nieuw spelmateriaal geplaatst. Directeuren Marktwezen komen naar Leiden Op woensdag 11 en donderdag 12 juni zal in de Sleutelstad het jaarlijkse con gres van de Vereniging van Hoofdamb tenaren bij het Marktwezen in Neder land worden gehouden. Na een begroeting in „Het Gulden Vlies" vangt hier 's woensdags om tien uur een huishoudelijke vergadering aan. Tijdens deze vergadering zullen de dames van de leden onder auspiciën van VVV. een bezoek aan de Sterre- wacht brengen. Het gemeentebestuur biedt daarna de congressisten een kof fiemaaltijd in „Het Gulden Vlies" aan. In de middaguren volgt dan een open baar college in „Gravensteen Aan prof. dr. C. J. F. Böttcher is gevraagd om een college te geven, dat gewijd is aan de vreedzame toepassing van atoom-ener gie. Na afloop van dit college en een wan deling langs enkele bezienswaardighe den van Leiden ontmoeten de deelne mers aan dit congres elkander weer in „De Waag", waar het hoofbestuur de ieden een diner aanbiedt. Na afloop van dit diner zal Hugo van Dalen in deze historische omgeving een piano-concert geven, gevolgd door een gezellig samen zijn. t De nacht brengen de congressisten door in kasteel „Oud-Poelgeest", waarna men de volgende dag weer present is in ..De Waag". Na een ..openbare rond vraag". welke is bedoeld als een voort zetting van de huishoudelijke vergade ring. zal de directeur van de Gem. Dienst van Kasbeheer en Kredietwezen, de heer F. Verstegen, een lezing hou den over „Rijk en geen geld", een financieel economische beschouwing met maatschappelijke associaties. Hierna volgt om elf uur een ont vangst door het gemeentebestuur in de Burgerzaal van het Stadhuis, na afloop waarvan men per boot naar kasteel „Oud-Poelgeest" vertrekt, waar het slotdiner plaats vindt. BAKFIETS MET POSTSTUKKEN TE WATER. Op totnutoe onverklaarbare wijze is gisterochtend een bakfiets van de P.T.T. waarin zich circa zestig poststukken be vonden, in het water van de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Karnemelksbrug terecht gekomen. Voor het afgeven van een poststuk had de P.T.T.-ambtenaar de bakfiets, welke op de handrem stond, twee meter van de walkant af neergezet. Toen hij terugkeerde dreef de bakfiets reeds in het water. De brandweer heeft zowel de bakfiets als de poststukken, waarvan vele over het water verspreid lagen, op het droge ge bracht. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De hoge ambtenaar van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken Georg Freiherr von Fritsch is onlangs door de regering-Adenauer voorgesteld als „Wehrbeauftragte", hetgéen men misschien het beste kan vertalen met „potte- kijker" in het nieuwe Westduitse leger. Deze benoeming stuit echter op grote tegenstand van de socialistische oppositie, die tegen Von Fritsch zal stemmen als zijn bevordering in de Bondsdag goedgekeurd moet worden. De socialisten vinden dat Von Fritsch geen „Wehrbeauftragte" moet worden, omdat hij eigenlijk nooit soldaat is geweest. Bescherming van de rechten der militairen Freiherr Von Fritsch krijgt zijn nieu we baan natuurlijk toch. De meerder heid in de Bondsdag, gevormd door CDU en FDP en anderen, wil hem niet terugsturen naar zijn oude ministerie. Maar desondanks is Von Fritsch door de socialistische bezwaren in de actua liteit gekomen, waarin hij zelf niet gaarne vertoeft. Regering en oppositie meenden in 1956, dat er iets gedaan moest worden aan de bepaald niet tege moetkomende houding van de gemid delde Duitser tegen zijn nieuwe leger. Men schiep de „Wehrbeauftragte", de pottenkijker. Het zal zijn taak zijn om als burger, zoals dat ook in Zweden geschiedt, de grondrechten van de soldaten te 'be schermen. Bij hem kan men zich bekla gen en hij controleert of het in het leger niet al te militair toegaat op het stuk van de inkorting der rechten van het individu. Hij heeft voorts tot taak de Bondsdag van zijn ervaringen op de hoogte te stellen en om een antwoord te geven op vragen van Kamerleden over legerkwesties betreffende behandeling van soldaten. De gemene „Jan Soldaat" mag hem trouwens evenzeer lastig val len met allerlei vragen. Daarenboven heeft de „Wehrbeauftragte" vele rech ten: hij mag alle troepenonderdelen be zoeken, alle stafafdelingen, alle kanto- rn en kazernes, en dat alles zonder dat hij zich vooraf 'behoeft te melden. Het addertje in het gras Von Fritsch zal voor vijf jaar benoemd worden en van hem zal het dus afhangen hoe deze functie zich zal ontwikkelen. Maakt hij er veel van. dan wordt «de „Wehrbeauftragte" in Duitsland een zeer belangrijk man. Loopt hij er de kantjes af, grasduint hij te veel in de formele zijde van het ambt, dan is zijn baan nutteloos. Von Fritsch wordt ge schilderd als een man van het compro mis, als een loyale ambtenaar, als het tegendeel van een vechtjas. Van 1936 af was hij werkzaam bij de generale staf van het Duitse leger en tijdens de oor log was hij militair ambtenaar, o.m. in Frankrijk. Von Fritsch en'hier zit het addertje in het gras is slechts vier keer één maand lang soldaat ge weest en wy bij het Duitse reserveleger. waarin hij het in deze vier maanden bracht tot luitenant. Als ambtenaar werd hij in de oorlog, naar een bevel van Hitier, gelijkgesteld met normale soldaten, maar de socialisten menen dat dat thans niet meer geldt. Zij eisen, zoals de wet eist, dat de „Wehrbeauf tragte" tenminste een jaar lang soldaat is geweest. Zij menen nl. dat Von Fritsch niet genoeg militaire ervaring heeft voor zijn nieuwe functie. En dat is ietwat pijnlijk, omdat zij daardoor, steeds wan neer Von Fritsch in zijn nieuwe baan beslissingen zal nemen, hem zullen kun nen aanklagen wegens vergrijpen tegen de grondwet. 7wintigduizend mensen moeten verhuizen Hele dorpen zullen moeten worden afgebroken Het spreekwoord zegt dat wie een kuil voor een ander graaft, er zelf in valt. Dit gaat echter niet op voor de kuil. die men thans in de landstreek tussen Keulen en Aken bezig is te gra ven, want deze kunstmatige gaping in de aardkorst slokt zelfs hele dorpen op. Het gaat hier dan ook om het grootste gat, dat ooit ter wereld is ontstaan. Het is de Duitse bruinkoolontginningsmaat- vat. Diep zal deze ontginning ingrijpen in het leven van de bewoners van de Nederrün want niet alleen, dat de watervoorziening door deze wijziging van de aardkorst in gevaar wordt ge bracht. ook hele dorpen zullen moeten worden afgebroken. Hoewel voor ieder dorp dat afgebroken zal worden Modrath en Berenrath vallen als eerste slachtoffers een nieuw dorp zal wor den gebouwd, verwacht men toch. dat in de komende dertig jaren 20.000 men sen hun woonplaatsen zullen moeten verlaten, opgejaagd als zij worden door die monsterachtige kuil. En het is ook schappij „Fortuna" die in het Rijnland waarlijk een monster, dat deze gapende Wrijving tussen Frankrijk en Tunesië en Marokko Frankrijk heeft bij Tunesië geprotes teerd tegen incidenten aan de Tune- sisch-Algerijnse grens op dinsdagavond. Volgens een bekendmaking van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken is één Franse militair gedood en zijn zestien militairen gewond bij een aanval van Algerijnse opstandelingen, die uit Tunesië kwamen, op een Franse grenspost. Ook andere posten werden be schoten. Uit Tunis is bericht, dat aan de zijde van de opstandelingen negen man zijn gesneuveld en zestien gewond. Het Franse leger in Algiers heeft ge zegd. dat Tunesische troepen de Franse strijdkrachten in Tunesië openlijk uit dagen en „een bloedig incident willen uitlokken, dat Frankrijk rffbreuk zou kunnen doen". Een woordvoerder van de Tunesische regering heeft dinsdagavond ontkend, dat er een vuurgevecht is geleverd bij de Algerijns-Tunesische grens. Marokko heeft vandaag bij Frankrijk geprotesteerd tegen een grensincident. Franse troepen zouden een grenspost in Marokko bij Bordj Sadsaf omsingeld en de Marokkaanse bezetting bevolen heb ben de post te ontruimen. BURGEMEESTER VAN DANTUMADEEL ERNSTIG GEWOND. Gisteravond is de burgemeester van Dantumadeel, mr. P. T. van Herberg, in Groningen, waar hij had deelgeno men aan het congres van de Ver. van Ned. Gemeenten, door een trolleybus aangereden en ernstig gewond geraakt. Met een ambulance van de G.G.D. werd mr. Van Herberg naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. Hij heeft vermoedelijk een schedelbasisfractuur een gebied van 300 km2 gaat ontginnen. Dat het winnen van bruinkool er in de loop der jaren niet eenvoudiger op is geworden moge blijken uit het feit. dat 100 jaar geleden de bruinkool reeds werd gevonden op een diepte van slechts 2 meter. De deklaag nam echter steeds in dikte toe met het gevolg, dat in het gebied dat thans wordt ontgonnen eerst een deklaag van ongeveer 250 meter dikte verwijderd moet worden, wil men tot de ontginning van de bruinkool kun nen overgaan. Dat men zich toch de enorme inspan ningen getroost om deze delfstof te win- GROOTSTEGAT TER WERELD wonde in moeder aarde slaat: een stalen monster van 66 meter hoogte en een lengte van 200 meter, dat met een snel heid van 6 meter per uur voortglijd op zijn rupsbanden. De bewering, dat dit het grootste graafwerktuig ter wereld is is eigenlijk nog een beetje te zacht uit gedrukt. maar sterker superlatieven zijn er voor deze rijdende aardverslinder moeilijk te vinden. Per omwenteling van het reusachtige graafwiel wordt een hoeveelheid aarde opgeschept waarmee twaalf kipauto's worden geladen. De capaciteit van de graafmachine is ongeveer 100.000 m3 per dag hetgeen betekent dat men, in dien men dit werk door arbeiders zou laten doen, hiervoor 20.000 volwassen krachten aan het graven zou moeten zetten! In totaal zijn in deze rijdende kolossus 152 motoren aangebracht, die een enérgie leveren voldoende om' een stad van 55.000 mensen van elektriciteit te voorzien. De schakelkasten van de gehele installatie zouden, als ze naast elkaar werden geplaatst een lengte van 90 meter bedragen. Anderhalf jaar heeft men er over gedaan deze gigantische slokop te monteren. Het is logisch, dat de wind op zulk een enorm gevaarte van grot* invloed is. Daarom is boven op de 66 meter hoge brug een windmeter gemonteerd. Zodra de wind tot windkracht 9 aanwakkert, werkt de installatie nog maar op halve kracht. Bij windkracht 10 wordt het graafmechanisme automatisch stop gezet. Hoewel de machine de weggegraven deklaag zelf verwerkt tot deze in treinen is gestort, zijn er voor de bediening slechts drie mensen nodig. Zij worden echter wel geholpen door de nieuwste snufjes van de techniek, want er zijn zelfs televisiecamera's aangebracht die bepaalde punten voor de controleurs observeren Het is duidelijk, dat het graven van een kuil met een normale spade iets goedkoper is. want de bouwkosten van deze graafmachine, die merkwaardiger wijze nog geen naam heeft gekregen, bedroegen 20 miljoen mark. Maar al met al hebben deze enorme kosten de maatschappij „Fortuna" niet belet de nen wordt duidelijk als men weet dat zaken nog wat krachtiger aan te pak- orvrelopen en is nog steeds buiten ken- i het Rijnlandse bruinkooldistrict naar ken. want er staan nog vier van deze nis. I schatting 60 miljard ton bruinkool be- reuzen op stapel I

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3