Indonesische altijd bereid tegenregering blijft tot onderhandelen VeftJtcuJe Als Djakarta een Russische luchtbasis ivordt9 dreigt conflict in gans ZO.-Azië Hongaarse diplomaten bedrijven spionage op Oostenrijks gebied 97ste jaargang Woensdag 21 mei 1958 Derde blad no. 29445 Exclusief interview met prof. Soemitro (Van onze reisredacteur Ergens in Zuidoost-Azië, mei. „De Indone sische tegenregering is op ieder moment bereid om te onderhandelen over een nationale oplossing van het huidige geschil. Maar wij moeten voor waarden stellen, die garanderen dat het een wer kelijk nationale oplossing is", dat zei mij prof. dr. Soemitro Djojohadikoesoemo in een exclusief interview dat ik dezer dagen „ergens in Zuidoost- Azië" met deze reizende minister van de Indone sische tegenregering had. Welke zijn die voorwaarden? Prof. Soemitro zei mij: „Een sterk gedecentra liseerde staatsvorm, een Indonesische Federatie zo u wilt. Wij zijn niet meer zo kinderachtig om aan het woord Federatie Nederlandse taboes te ver binden. Voorts een regering van onbesproken personen, die bereid is de strijd met het commu nisme aan te binden, die politieke stabiliteit kan Iedere fatsoenlijke Indonesiër voelt 11a 3 december een brandende schaamte Wat is de kans op een compromis, is het waar dat opperbevelhebber Nasoetion poogt te onderhandelen met de opstandelingen? „Wanneer er geen buitenlandse interventie komt, is een compromis op den duur onvermijdelijk. Nasoetion lijkt inderdaad compromismogelijkheden af te tasten I en wordt door vele van zijn commandanten daartoe aangespoord. Maar hij heeft een kwade concurrent in de luchtmachtcommandant Soeryadarma, de pion van Moskou. Tussen Nasoetion en Soeryadarma is een hevige partij touwtrekken om de macht aan de gang. Soekarno wacht nog af, hij heeft tussen deze twee nog geen partij gekozen. Een compromis is voor Soekarno niet makkelijk: op z'n minst zou hü zich moeten terugtrekken in de rol van zuiver constitutioneel president. HU is voor talloze Indonesiërs nauwelijks meer aanvaardbaar. Er is iets anders: wU zijn bereid ons bü een compromis terug te trekken. Maar zyn Djoeanda, Soebandrio en hun kliek van baantjesjagers dat ook?" geloof toch dat in onze beweging het Indonesisch fatsoen belichaamd is. Men kan niet eeuwig blijven schipperen. Wij hebben met onze actie grote risico's ge nomen en de grootste komen nog. Die liggen in de internationalisatie van het conflict. Ik heb het eerder gezegd, wanneer men Soeryadarma zyn moorddadig speelgoed, de Russische Ilyushinbom- menwerpers in de handen stopt, dan W. L. Brugsma) verzekeren en die een gezond en eerlijk financieel- economisch beleid wil voeren. Wanneer er een akkoord op die basis tot stand kan komen, zijn alle leiders van de tegenregering bereid zich vol ledig terug te trekken: wij zijn niet op baantjes uit, wij hebben alleen willen tonen dat er in Indo nesië mensen zijn, die de moed hebben zich tegen het verval te keren". Is dit de mogelijkheid waarvoor ex-vicepresi- dent Moh. Hatta zich in reserve houdt? Prof. Soemitro glimlacht: „Er zijn in Indonesië veel mensen, die zich in reserve houden. Te veel en te lang. Er is een dynamisch proces gaande, waarin nieuwe leiders naar voren komen. Men kan niet eeuwig statisch en negatief langs de kant blijven staan. Maar goed, wij hebben niets tegen Hatta". Adjudanten van Koningin en Prins Bernhard Bij K.b. is met ingang van 9 mei eer vol ontheven van de functie van adju dant in gewone dienst van Z.K.H. Prins Bernhard, luit. ter zee der le klasse W. van Rossem. Met ingang van dezelfde datum werd tot deze functie benoemd luitenant ter zee der le klasse W. W. Kuyk Aan luitenant ter zee Van Rossem is de onderscheiding verleend van Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de Zwaarden. Kapitein-luitenant ter zee N. J. H. Gregory is bestemd om de functie van adjudant in gewone dienst van H.M. de Koningin over te nemen van kapitein luitenant ter zee P. J. S. de Jong. HET IS Vwiiaie KWALITEIT Dessert Trisnon NIEUW: Een rijk assorti ment in een moderne ver pakking. Iedere biscuit is een verrukkelijke trak tatie. Prijs f 1.75. VERPAKTE BISCUITS... die zijn heerlijk' Prot. Chr. Werkgevers: De loonpolitiek dient op de omstandigheden afgestemd Aan sociale voorzieningen Uitreiking P. C. Hooftprijs aan prof. dr. Geyl Houding tegenover Nederland Wanneer Indonesië de regering zou krijgen die de opstandelingenleiders wensen, wat zou dan de houding van Soemitro en zijn vrienden jegens Ne derland zijn? „Ik sta bekend", zegt prof. Soemitro, „als geen bijzonder vriend van Neder land. Maar één ding wil ik eerst zeg gen: Wat men de Nederlanders in Indo nesië na 3 december vorig jaar heeft aangedaan, is eenvoudig misdadig, een schandalige opwekking van rassenhaat, waarvoor iedere fatsoenlijke Indonesiër een brandende schaamte voelt. Dit ge zegd zijnde, onderstreep ik dat de tegen regering alle legale rechten van Neder landers in Indonesië garandeert. Wij betalen zelfs het transferabel deel van de salarissen van Nederlandse kortver- banders in ons gebied in buitenlands courant. Alle Nederlandse eigendommen zullen by ons veilig zijn. Maar dat be tekent niet dat wij voelen voor een herstel van de totale economische macht, die het Nederlandse bedrijfsleven in In donesië de facto had. Wij zouden een nieuwe basis moeten vinden, gezamenlijk opereren, de Nederlanders zouden Indo nesiërs in hun bedrijven moeten oplei den. in staat stellen zelf de nodige bekwaamheid en kennis op te doen. Wat Irian Barat (Nieuw-Guinea) betreft, moeten wij onverkort onze principiële eis tot overdracht van de onvoorwaar delijke soevereiniteit handhaven. Prin cipieelmaar in de praktijk zullen wij onze handen vol genoeg hebben. Het gesprek moet weer op gang komen, er moet toch een formule te vinden zijn om deze kwestie „open te houden". Uiteindelijk zullen de internationale krachtsverhoudingen, het machtseven wicht in Zuidoost-Azië, het politiek ver loop, de toekomst van Irian Barat be slissen". Er valt een kleine stilte in het ge sprek, want zowel prof. Soemitro als ik beseffen dat uitspraken over de verhouding NederlandIndonesië op dit moment van hypothetische aard zijn. Het is uiterst twijfelachtig of er nog veel Nederlanders bereid zullen zijn na de uiterste vernedering der laatste maanden ooit naar Indonesië terug te keren. En prof. Soemitro heeft zijn opstand nog niet gewonnen. Wat is zijn prognose? Sleutelstelling in koude oorlog „Afgezien van het feit dat noch Dja karta, noch wij de strijd beslissend kunnen winnen, is alles mogelijk", zegt prof. Soemitro en voor het eerst lijkt deze jonge energieke intellectueel wat vermoeid. „Ik ben oud genoeg om te be seffen dat men zijn idealen niet kan verwezenlijken. Als wij het verval maar kunnen keren, als wij maar een draag lijke toestand kunnen scheppen, dan hebben wij voorlopig genoeg gewonnen. Dat is in Indonesië niet makkelijk. Ook wij hebben ontmoedigende ervaringen gehad. Er zijn speculanten in Menado geweest, waartegen onze opperbevelheb ber Kawilarang met de grootste hard heid heeft moeten optreden. Maar ik [■■■■■■■■■■■■■■■■■■BB Wij publiceren vandaag het tweede deel van het exclusieve interview dat onze reisredacteur W. L. Bura- sma had met prof. dr. Soemitro, minister van Handel, Scheepvaart en Verbindingen van de Indone sische tegenregering. Hierin laat prof. Soemitro zijn gedachten gaan over de verhouding Nederland Indonesië en geeft hij zijn prog noses omtrent het alternatief in de Indonesische burgeroorlog: compro mis of internationalisatie BBBBBBBBBBBBBIIBBBQH is het hek van de dam. De anti-com munistische landen in Zuidoost-Azië, de Philippijnen, Thailand, Australië en andere zullen dan moeten hande- j len. Niet om onze mooie ogen, maar omdat hun eigen veiligheid in gevaar; komt. Als Indonesië een Russische I basis wordt, is het gehele evenwicht in Azië verstoord, land voor land zou opgerold worden. Het is geen vrolijke gedachte, maar ik vrees dat in de komende maanden mijn land de sleu telstelling in de koude oorlog zal wor den en God geve dat het dan geen warme wordt". Het is een wens die men na één blik op de kaart kan delen. Want de lange snuit van het onzalig gebied dat Nieuw-Guinea heet, prikt midden in het omstreden gebied. De directeur-generaal voor de Kunsten van het ministerie van O. K. en W. mr. H. J. Reinink. heeft vanmiddag in het Muiderslot de P. C. Hooft-prijs IK PP1I Wl'PIIK uitgereikt aan prof. dr. P. C. V Geyl. In de rede. die mr. Reinink bij deze gelegenheid hield, trok hij een Inzake de praktijk van de loonpolitiek leeft algemeen een gevoel van onbehagen, parallel tussen de Muiderkring uit de voortkomend uit een gebrek aan vertrouwen in de regels van het loonpolitieke Üid van Hooft en degenen, die nu op het Muiderslot aanwezig waren, voorts spel. Op een andere wyze valt alle rumoer rond bepaalde loonovereenkomsten in tussen Hooft, letterkundige en histori- de laatste jaren niet te verklaren. „Ik zou veel gewonnen achten, indien de cus, en prof. Geyl, die zich als histori- regering zich eens uitsprak over haar denkbeelden omtrent het toekomstige loon- "conde'S him*dlam^oor'de^P.c! beleid, opdat het bedrijfsleven zijn eigen inzichten daaraan zou kunnen toetsen Hooftprijs werd toegekend. Sprekend en in gemeenschappelijk overleg weer een loonpolitiek tot stand zou kunnen ovcr het rapport van de jury, releveerde mr. Reinink daarin de betekenis van komen, die op de omstandigheden is afgestemd, teneinde het vertrouwen in het loonbeleid te herwinnen". Dit heeft de voorzitter van het Verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland, de heer A. Borst Pzn., vanochtend gezegd toen hjj de jubileumvergadering van dit Verbond, dat zijn 40-jarig beslaan viert, in het Kurhaus te Scheveningen opende. De heer Borst had zijn rede de titel gegeven van „Geloof en vrijheid". Behalve over de loonpolitiek sprak de heer Borst o.m. over de sociale voor zieningen. Hij zei te menen, dat de sociale verzekering een belangrijk bezit is, waardoor de vrijheid in de loop van de laatste halve eeuw in aanzienlijke mate is vergroot. Er is, zo zei hij, aan deze voorzieningen echter een grens, namelijk deze. dat zij niet zover moeten gaan, dat zij de vrijheid, de zelfwerk zaamheid en de verantwoordelijkheid van het individu volkomen teloor doen gaan. Men moet ook ruimte laten voor de zelfwerkzaamheid. De heer Borst acht het een juist systeem, dat men er van uitgaat, dat bepaalde groepen der bevolking in staat zijn geheel zelfstan- Acl verten tie Vooral middelbare scholieren in gevaar Ned. Oorlogsinvaliden in Leysin Gisteravond zijn 30 Ned. oorlogsinvali den. die onder auspiciën van de Stichting Moveo (Meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden) een reis maken door Zwitserland, in een karavaan van 12 auto's in het kuuroord Leysin (kanton Vaud) gearriveerd, waar zij een vakan tie van acht dagen zullen doorbrengen. Het hotel „L'Aiglon", waar de invali den zullen logeren als eregasten van een bekend reisbureau, geeft een boeiend uitzicht op het bergland van de Cha- moise. dat beheerst wordt door de Dom du Midi. een col. van 2.200 meter, en op het dal van de Rhóne. Dinsdag a.s. trekt de stoet weer terug via Triberg in het hartje van het Schwarzwald. Rudesheim en Dusseldorp. Op de laatste avond zal de Nederlandse lunch-club te Dusseldorp het gezelschap een diner aanbieden. Gisteren hebben 30 oorlog«gewonden. bij stralende zon een tocht van 225 km gemaakt, door het Zwitserse bergland naar het meer van Genèye. (Van onze Weense correspondent) Op voorstel van het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn twee secretarissen van 't Hongaarse gezant schap te Wenen tot per sonae non gratae ver- verklaard. omdat zij ge poogd hebben Hongaarse vluchtelingen voor spio nagediensten aan te wer ven. Een spreker van de regering te Boedapest heeft deze aangelegenheid gebagatelliseerd door te zeggen, dat het een „on schuldig spionage-geval" is. dat door Oostenrijk onnodig wordt opgeblazen en dat de goede weder zijdse betrekkingen niet mag vertroebelen. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken. O. Helmer. antwoordde hier op. dat Oostenrijk over betrekkingen van goede nabuurschap andere op vattingen huldigt en krachtig zal „terugslaan", wanneer het op dit punt opnieuw wordt lastig ge vallen. De grote moeilijk heid voor de Oostenrijkse afweerdienst bestaat daar in, dat men weliswaar vrij nauwkeurig van deze werkzaamheden op de de hoogte is. maar zich alleen dan van de spion nen met diplomatiek pas poort kan ontdoen, wan neer zij op heterdaad worden betrapt. Dit geval staat niet al leen. Er wordt voortdu rend spionage bedreven door personen uit landen achter het ijzeren gordijn, vooral uit Hongarije. De belangstelling van deze zogenaamde diplomaten sen te weten te komen be treffende politici en jour nalisten. die met de vluchtelingen sympathise ren en hen steunen. Ook zoeken zij naar personen, die met de opvoeding van jonge vluchtelingen zijn belast. Hun methode is somtijds nog zeer primi tief, want zij bedienen zich bijv. van adresboe ken in de openbare tele fooncellen. waarin de spionnen elkaar geheime tips geven. Hun actie is bijzonder gevaarlijk ten aanzien van jonge vluchtelingen, die in internaten zijn on- gaat voornamelijk uit dergebracht. Uit de Hon- naar vluchtelingen, die zij weer naar Hongarije wil len lokken. Daarbij bedie nen zij zich van verschil lende methodes: slachtoffers worden doofd en dan met geweld ontvoerd of men bekogelt hen met telegrammen dat bijv. hun moeder in Hon garije ernstig ziek is. Bo vendien trachten de spionnen van de vluchte lingen namen en adres- gaarse middelbare school te Rum bij Innsbruck zijn kortgeleden twee leerlin gen van 15. resp. 16 jaar. hun plotseling verdwenen. Men ver- moet aannemen dat zij ioor spionnen zijn ont voerd. In de Nederlandse Ko ningin Juliana-school op le Iselsberg heeft men dergelijke pogingen nog niet ontdekt, maar men ls daar op zijn hoede. reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motor I Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg475 A'dam Tel. 86211 Telex 12282 Een hoekje van de Nederlandse inzending van de Chelsea-bloemen- tentoonstelling, welke dezer dagen door de Koningin van Engeland werd geopend dig bepaalde voorzorgsmaatregelen te treffen en andere groepen niet. Met het oog daarop acht hij het streven, de sociale verzekeringen ook uit te strekken tot de groep loontrekkenden boven de f 6900.grens bepaalde gevaren inhou den. die ernstige overweging verdienen. Op grond van dezelfde overwegingen achtte de heer Borst het juist, dat de A.O.W. als bodemvoorziening is inge steld. Hij zei te menen, dat deze uitke ring ook een bodemvoorziening zal moe ten blijven Baas in eigen huis Spreker zeide voorstander te zijn van de vrijheid voor de bedrijfsgeno- ten om zelfstandig als groep de sociale verzekeringswetten uil te voeren. Hij acht het een belangrijk goed, dat men binnen de normen die de wet stelt baas in eigen huis is. Maar deze vrij heid legt ook plichten op. Ook hier zal de vrijheid verdedigd moeten worden, enerzijds tegen de mogelijkheid dat de uitvoeringswijze van de ene groep voor rekening van een andere komt, anderzijds tegen een streven om als nog tot een verdergaande centralisatie in de uitvoering te komen. Sprekende over de economische mede dinging zei de heer Borst, het uitgangs punt van de nieuwe wet op deze mede dinging juist te vinden: vrijheid om samen te werken, maar ingrijpen daar waar misbruik van de vrijheid wordt gemaakt, geen verbodswetgeving maar misbruikwetgeving. Spr. deed een beroep op de regering, aan dit uitgangspunt in het kader van de Europese kartelpolitiek onverkort vast te houden. Spr. zei verder, dat met grote kracht zal moeten worden gestreefd naar een mogelijke oplossing van de problemen rond de vrijhandelszone, al was het alleen reeds om de schijn te vermijden, dat de E.E.G. zich autarkisch zou gaan afsluiten van de rest van Europa en van de wereld. Ook in de vrijhandelszone zal voor het georganiseerde bedrijfs- leven een adviserende plaats moetan worden ingeruimd, opdat tegen een j teveel aan boven-nationale ordening een goed tegenwicht kan worden geschapen j en ook in het internationale handels verkeer de vrijheid voor het bedrijfs leven zoveel mogelijk wordt gewaar borgd. Op het gebied van de belastingen zei de heer Borst, te willen pleiten voor een terugkeer op de weg, die naar zijn oordeel doodloopt. Hij pleitte voor een ander fiscaal klimaat, een warmer klimaat in de plaats van de stoof, die tegenwoordig wordt toegepast om de gevolgen van het huidige funeste klimaat wat te ondervangen. De heer Borst was zijn rede begonnen met een principiële uiteenzetting over het onderwerp van zijn rede. de literator Geyl. zonder daarbij de na tionale en internationale waarde van de wetenschapsman Geyl uit het oog te ver liezen, wordt weergegeven. De jury, die tot de toekenning van de prijs adviseerde, bestond uit de heren A. van der Veen (voorzitter) dr. L. Brummel, P. H. Dubois, dr. H. L. C. jaffé, prof. dr. L. J. Rogier en h! J. Mi chael. De jury heeft prof. Geyl niet voorge dragen voor een bepaald werk, doch voor zijn gehele oeuvre Dit oeuvre, in een periode van thans 45 jaren tot stana gekomen, bevat een reeks geschriften, die waardering vonden in de Nederlan den en niet zelden ook ver daarbuiten. In de eerste plaats behoren daartoe de historische en politieke beschouwingen, gebundeld uitgegeven onder de naam „De Groot-Nederlandsche gedachte" en de detailstudies, die deels als „Kernpro- bleem van onze geschiedenis" het licht zagen, deels in het werk „Oranje en Stuart' werden samengebracht. Ook vallen ertoe te rekenen polemische ver togen als die. waarvan de bundel „Toch ten en toernooien" indrukwekkende typen bevat. Verder omvat het enige omvangrijke monografieën: „Willem IV en Engeland". „Revolutiedagen te Am sterdam", „Napoleon", „Voor en tegen in de Franse geschiedschrijving" en de „Patriottenbeweging 17801787", en ten slotte het standaardwerk „Geschiedenis van de Nederlandse Stam". De jury is er zich dan ook van bewust, dat zij op letterkundige gronden een levenswerk ter bekroning voordraagt, waarvan de wetenschappelijke waarde in Nederland algemeen erkend wordt en dat daaren boven aan de Nederlandse geschied schrijving in het buitenland vooral in België een erkenning verschaft heeft, die haar voor dezen maar zelden ten deel viel". Buitenlandse vestigingen in Nederland Tussen 1952 en 1958 hebben 78 buiten landse industrieën dochterbedrijven in ons land gevestigd. Met bestaande Ne derlandse bedrijven gingen 46 buiten landse industrieën samenwerken. Begin 1958 bevonden zich 124 na-oorlogse buitenlandse industriële vestigingen in ons land naast 117 deelnemingen in Ne derlandse bedrijven. De V.S. staan hierbij voorop met 69 dochters en 36 deelnemingen, Engeland volgt met resp. 17 en 24 en daarna komt België met 10 en 15. In kwantitatief en kwalitatief opzicht dragen deze vesti gingen in belangrijke mate bij tot de industriële ontwikkeling van ons land en tot versterking van de industriële uitvoer, aldus een mededeling van de minister van Economische Zaken. Buiten de olie-industrie hebben de vestigingen een geraamde omzet van 600 miljoen gulden per jaar bij een uitvoer van 60^ van de produktie. Direct en in direct kan de verruiming van arbeids mogelijkheden op 20.000 plaatsen worden geschat. De belangrijkste vestigingen kwamen in de sector van kantoorma chines en gereedschapswerktuigen tot stand. Mr. Kolfschoten „Gemeenten moeten meespreken' Naar een „toezicht-nienwe-stijV De Vereniging van Ned. Gemeenten houdt vandaag en morgen te Gronin gen haar jaarvergadering onder voor zitterschap van mr. H. A. M. T. Kolf schoten, burgemeester van Den Haag. die met een rede de vergadering open de. Hij schonk daarin vooral aandacht aan een van de grote algemene pro blemen. die er voor de gemeenten be staan, gemeentelijke autonomie. Het gaat bij deze autonomie in ruime zin niet alleen om de bevoegdheid van de gemeenten om in eigen verordeningen zichzelf de wet te kunnen stellen, doch vooral om de vrijheid voor de gemeenten om naar haar maximale capaciteit te kunnen medewerken aan de tegenwoor dige veelzijdige overheidstaak Dit begrip autonomie in ruime zin vloeit voort uit. en sluit aan bij dat fun damentele denkbeeld, dat in alle stro mingen van ons volk even sterk wordt gevoeld en doorleefd. I Tot sprekers genoegen en geruststel ling heeft hij nog zeer onlangs kunnen lezen, dat volgens de mening van d? regering uit zekere verschuivingen in de richting van centralisatie geenszins mag worden afgeleid, dat ons land op weg is om. evenals Frankrijk, een centraal ge- administreerde staat te worden. I Hoe kan men een verklaring vinden I ioor het verschijnsel, dat men onze au- I tonomie oprechte eerbied toedraagt en prijst, doch dat bij de uitwerking var. het regeringsbeleid in onderdelen de in breuken op die autonomie elkander steeds sneller opvolgen en steeds ernsti 1 ger van karakter worden'' Spr. noemde de ontwikkeling van de 1 techniek (communicatiemiddelen), een' verkeerde opvatting van de toezichthou dende taak. de controle-zucht en de structuurverandering, die optreedt in het Nederlandse publiekrechtelijke bestel Op ieder dezer punten ging mr. Kolf schoten nader in. Ik geloof aldus spr. dat voor het aanvaarden van een „gemeentelijke autonomie nieuwe stijl" waarbij de grotere verstrengeling van plaatse lijke en algemene belangen erkend wordt over het algemeen begrip be staat. Maar daarmede is het probleem niet opgelost. Wij zijn er immers allen van over tuigd, dat concessies in verband met de veranderde omstandigheden niet enkel van gemeentelijke kant behoren te komen, doch dat als noodzakelijke tegenhanger van de „autonomie nieuwe-stijl" moet worden ingevoerd een ..centraal bestuur nieuwe-stijl" en vooral ook een „toezieht-nieuwe- stül". Het is juist, dat tegenwoordig de plaat selijke belangen niet meer door de ge meenten afzonderlijk behartigd kunnen worden, zonder dat het Rijk hierover kan meespreken. Maar de onvermijde lijke consequentie hiervan is. dat de ge meenten bij bepaalde, haar activiteit re garderende. onderdelen van het natio nale bestuurlijke en economische beleid veel meer dan vroeger nauw betrokken zijn. Daarom moet hun het recht wor den toegekend om op hun beurt mee te spreken bij het bepalen van het Rijks beleid. Dit laatste besef is nog niet doorge drongen bij vele Rijksinstanties, die nog altijd denken volgens het verouderde schema.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5