1P Eerste steen gelegd voor tijdelijk Laboratorium Parasitologie S>s*»*IVIARKT Ankiets Parade Symbiose met tropische hygiëne blijft in ruimer gewaad bestaan W WÊÈËÈËÈMUÊ Elke woensdag „Stretch nylon" Peek&Cloppenburg Afdeling Leiden van V.V.D. op het verkiezingspad Hasselman Pander 97»te jaargang Dinsdag 20 mei 1958 Tweede blad no. 29444 Gisteren werd de symbolische „eerste steen" gelegd voor de uit breiding van het Laboratorium voor Parasitologie van de Leidse Universiteit aan het Rapenburg. Deze uitbreiding betekent eigenlijk een aanbouw van een laboratorium aan het Laboratorium voor Tro pische Hygiëne, ten dienste van de parasitologie, welk wetenschappelijk specialisme slechts enkele vertrekjes in Tropische Hygiëne ter be schikking heeft. Het is een tijdelijke voorziening, hoewel de bouw een permanent karakter heeft. In de zestiger jaren hoopt men een geheel nieuw laboratorium voor deze nauw verbonden wetenschappen te kunnen bouwen aan de Wassenaarseweg bij het Academisch Zieken huis waarheen alle nog niet in het Boerhaavekwartier gevestigde medische laboratoria mettertijd verhuizen. Huidige behuizing zeer onvoldoende Het laboratorium voor Tropische Hygiëne werd in het gebouw Rapenburg 33 gevestigd nadat het Rijksherbarium daaruit omstreeks 1925 was verhuisd. Het is een zeer oud pand aan het (Rapenburg, waarin indertijd nog een klooster gevestigd is geweest (de kloos tergewelven zijn nog gedeeltelijk in ge bruik!) later onder meer een oom van Hugo de Groot heeft gewoond, en daar na als woonheid en andere doeleinden in gebruik is geweest tot het Rijksher barium er zich over ontfermde. Het is aan de achterzij de, die over de Doelen- gracht uitziet op 'het terrein van de Doelenkazerne, herhaaldelijk uitgebreid door aanbouw, terwijl ook inwendig be langrijke veranderingen plaats vonden hoewel daarbij enkele bijzonder fraaie plafonds, deuren etc. werden gespaard. Nadat Tropische Hygiëne zich hier had gevestigd, ontwikkelde zich uit dit medisch specialisme geleidelijk aan ook de parasitologie als een apart medisch specialisme. In 1947 werd dit nieuwe specialisme ten volle „erkend" door de vestiging van een buitengewone leerstoel die door prof. dr. P. H. van Thiel werd bezet. Prof. Van Thiel werd in 1955 ge woon in plaats van buitengewoon hoog leraar. Over een eigen laboratorium kreeg prof. Van Thiel door begrijpelijke tijds omstandigheden nog geen beschikking, zodat hij genoegen moest nemen met de gastvrijheid, hem door de directeur van Tropische Hygiëne, prof. dr. J. E. Dinger geboden gastvrijheid. Een gast vrijheid, die overigens van harte gegeven werd en anderzijds ook niet als een noodzakelijk kwaad maar als een dank bare gelegenheid tot nauw contact met deze wetenschap werd aanvaard. De samenwerking dezer wetenschappen gaat immers ook thans nog zo ver, dat zelfs de wetenschappelijke staf min of meer wordt „gedeeld", terwijl het laborato riumwerk der beide specialismen in sterke mate dooreen loopt en wordt gecombineerd. Niettemin was de toestand zoals deze zich had ontwikkeld binnen een toch reeds bescheiden (om niet te zeggen volkomen onvoldoende) ruimte alles behalve bevredigend. Prof. Van Thiel beschikte over slechts twee kamers voor zichzelf, zijn eigen laboratorium, en zijn directe medewerkers die niet aan Tropische Hygiëne waren verbon den. Dikwijls kwam het, voorda; deze kamers (en dat is nog een enigszins eufemistisch woord) slechts door el kaar te bereiken waren, voor dat prof. Van Thiel zijn werkkamer niet kon betreden, aangezien er in het vertrek, waar hij doorheen zou moeten, steriel werd gewerkt.... Het behoeft nauwelijks betoog, dat hierin verandering moest komen, hoe goed de samenwerking tussen de beide specialismen ook was en hoezeer men ook besefte, dat het slechts om een tijdelijke oplossing zou moeten gaan nu er plannen bestaan om alle medische laboratoria mettertijd naar het Boer haavekwartier over te brengen. Plannen in 1950 De plannen tot deze verbouwing stam men uit ongeveer 1950. Het betreft hier li zoverre een verbouwing en niet alleen - i eenbouw, dat aan de achterzijde ven het pand Rapenburg enige ruimte Hoest worden opgeofferd voor afbraak Officiële publikaties GESLOTENVERKLARING Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het Steenschuur. zuid-oostzijde, met Ingang ran heden, voor de duur der bestratings- werkzaamheden aldaar, is afgesloten voor bet verkeer met alle voertuigen, rij- en hekdleren en vee in beide richtingen. Mevr. Van T hiel-W esterbaan legt de eerste steen terwijl mr. ÏDrijber (geheel links)prof. Van Thiel (naast hem), de heer Maas (op voorgrond) en de andere genodig den toezien. (Foto L.D./Van Vliet) hier in zekere zin wel een nieuw labora torium maar niet een „echt" nieuw laboratorium, doch een tijdelijke rede lijke huisvesting van een wetenschap betrof. De eerste steen werd gelegd door de echtgenote van de hoogleraar in de parasitologie mevr. W. van Thiel Westerbaan. Zij werd in haar metsel - taak niet opgevolgd door de bouwers, doch door prof. Van Thiel die een ,tweede eerste steen" toevoegde aan dit begin van een laboratorium, waarin hij zijn werk ruimer ka.n ontplooien dan in de enge behuizing van totnutoe. Bij de pleohtigheid werd het woord gevoerd door het districtshoofd van de Rijksgebouwendienst, de heer P. C. Maas, die iets over de geschiedenis van de plannen en de moeilijkheden bij hun Daarmede krijgt deze wetenschap een verwezenlijking vertelde, en door prof. voor de eerste tjjd bevredigende behui- Van Thiel, die zijn dankbaarheid uitte zing, die zelfs in staat zou kunnen voor de realisering der plannen, die de stellen de personeelssterkte op te voe- wetenschap ten goede komen ren en daardoor onderzoekingen te J J beginnen waarvan men veel verwacht doch die tot nog toe „in portefeuille" zjjn gebleven door gebrek aan ruimte, personeel en outillage. Ook de outillage van Parasitologie zal worden uitgebreid en deels vervangen door moderne apparatuur. om daar een nieuw gedeelte met begane grond, etage en zolderverdieping te kun nen oprichten. De eerste steen werd gelegd voor deze nieuwe vervangings bouw, die geheel aan de parasitologie ter beschikking zal komen. Eerste stenen De eerstesteenlegging was een zeer sobere plechtigheid, mede omdat het Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig mr. J. Drijber als adjunct secretaris van curatoren, prof. dr. P. J. Gaillard als decaan van de medische faculteit, prof. Van Thiel en prof. Dan ger, ir. W. van der Meer, directeur van het district Zuid-Holland en Zeeland van de Rijksgebouvandienst, en de aan nemer, de heer L. Zitman, die mevrouw Van Thiel bloemen aanbood. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuw bouw eind van dit jaar is voltooid en met de nieuwe inventaris in gebruik kan worden genomen. Negen koolmeesjes in Leidse brievenbus .De brievenbus van de heer A. P. C. Mol, die met zijn gezin in de Ant. Duycklaan 6 woont, is voor het doel, waarvoor zij gemaakt is. niet meer geschikt. Ongeveer drie weken geleden hebben zich daarin nl. twee koolmeesjes een warm nest je gebouwd. Het resultaat is nu dat niet minder dan negen kleine vogel tjes er een in alle opzichten veilig onderkomen hebben. Het ouderpaar vliegt reeds sinds zaterdag regel matig in en uit om hun wat luid ruchtige kinderschaar aan de zo noodzakelijke voeding te helpen. Het gepiep is werkelijk niet van de lucht! Voer alle zekerheid ech ter heeft de heer Mol op de voor deur van zijn huis een groot stuk papier geplakt, waarop het verzoek is geschreven om poststukken, kran ten en folders in de noodbrievenbus te deponeren. (Foto LD./Van Vliet) INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING De G.G. en G.D. is van maandag 19 mei tot en met vrijdag 23 mei weer bezig met de inenting tegen kinderverlam ming. Er zijn oproepingen verzonden voor kinderen, die tot heden de 2de in spuiting nog niet hebben gekregen en voor de 3de inspuiting van kinderen, ge boren in 1955, die in het vorige najaar de eerste en tweede inspuiting ontvin gen. Voor kinderen, geboren in de Jaren 1952 t/m 1957 zal er tevens nog gelegen heid zijn om de 1ste inspuiting te ont vangen; dit is echter de laatste gelegen heid, omdat daarna nog vóór de zomer maanden tijdig de tweede inspuiting moet worden gedaan; in de maanden Juli en augustus wordt namelijk niet in geënt tegen kinderverlamming. Allen die tot heden hebben verzuimd, kunnen dus nog terecht op: woensdag 21 mei, donderdag 22 mei en vrijdag 23 mei van 9.0012.00 uur en van 24.30 uur, in het Sint Antonius Clubhuis, Mare 43. De oproepingskaart moet in ieder ge val worden meegebracht. BENOEMINGEN UNIVERSITEIT Bij beschikking van de minister van O. K. en W.. zijn benoemd: aan de Leid se Universiteit alsnog voor het jaar 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar voor de theoretische natuurkunde J. Vlieger, thans assistent, en met ingang van 1 juni 1958 tot wetenschappelijk ambte naar 1ste klasse bij de sterrewacht dr. M. Schmidt, thans wetenschappelijk ambtenaar. FINALE „(TOPRECHTE AMATEUR" Teneinde misverstand te voorkomen, wijzen wij erop. dat bij het nummer, dat het hoogst aantal punten behaalt, als eerste prijswinnaar wordt aangewezen. Originele Itotioanse import in zomerse Rivièra kleuren. Zó gewassen, zó drpog. Ideaal passend. Schoenmaat 27/30 Kleine stijging per moot. Zes tien-minuten toespraken belichtten werk en wensen van V.V.D. In de vrfjwel geheel bezette foyer van de Stadsgehoorzaal hield de afdeling Leiden van de VVD gisteren met het oog op de a.s. gemeenteraadsverkiezingen een propaganda-avond. Na een inleidend woord van de voorzitter, prof. dr. C. J. F. Böttcher, hielden de eerste zes kandidaten van de VVD-lijst ieder een tien minuten-toespraak. De heer J. G. Hagens, die als lijstaan voerder het eerst het woord voerde, gaf een korte uiteenzetting van de begin selen en doelstellingen van de V.V.D., een partij, welke haar naam drukt het reeds uit in de eerste plaats een volkspartij is, die geen behartiging van de belangen van een 'bepaalde volksgroep voorstaat. Daarnaast strijdt zij voor de vrijheid, welke evenwel niet in losban digheid mag ontaarden en ziet zij de democratie als beginsel en ideaal van de staatkunde Deze democratie vereist een sta atsgem eenschap, waarin iedere godsdienstige overtuiging recht op eer biediging heeft. In de WD ziet spreker het verenigingspunt van allen, die de zedelijke beginselen van het christendom weten te eerbiedigen. In principe staat de V.V.D. op het standpunt, dat de eco nomie niet door de staat moet worden geleid, vandaar dat zij dan ook de ge leide economie afwijst. De V.V.D.. die sterk geporteerd is voor de handhaving van de gemeentelijke autonomie, is van oordeel, dat hiervan onder het huidige regeringsbeleid weinig is terecht geko men. De gemeenten weten thans t.o.v. deze autonomie niet meer waar ze aan toe zijn. Men tast in de mist en dit geeft een funeste uitwerking voor een goed gemeentelijk beleid. In dit verband wees de heer Hagens, die daarbij enkele ge meentebegrotingen onder de loep nam, op het gevaar van een niet sluitende begroting. Een gemeente en dit is nog steeds de opvatting van de V.V.D. zal moeten streven naar een verantwoord uitgaven peil. De van rijkswege opge legde bestedingsbeperking volgens de heer Hagens een uitzonderlijk drama, heeft de gemeentebesturen voor grote moeilijkheden geplaatst. DE RIOOL-ELLENDE AAN LANGEBRUG Mr. J. Drijber, die deze avond in zijn tien-minuten toespraak de schijnwerper richtte op Openbare Werken en Onder wijs, kwam ook nog even te spreken over de riool-ellende aan de Langebrug, waarvan spreker gelooft, dat hier de gemeente een technische fout heeft ge maakts waarvan vele bewoners de dupe zijn. Dat in deze zaak een antwoord tien maanden op zich liet wachten, schrijft spreker toe aan een verstarring in het stadsbestuur, mede veroorzaakt door de vele ambtelijke schrijven, welke een verzoek en dit geldt niet alleen voor dit geval moet passeren. De V.V.D.. aldus spreker, vraagt een doortastend stadsbestuur, dat iets tot stand weet te brengen. Hoewel spreker niet ontkende, dat er in de laatste jaren wel iets tot stand is gebracht, is dit z.i. toch nog te weinig. Zo wachten wij b.v. reeds lange tijd op een wegenver- keersschema, vraag het veemarktplan in 1954 door de raad aangenomen nog steeds om een oplossing en blijft het met de zweminrichting „De Zijl" bij plannen. Het onlangs aangenomen structuur plan. maakt hierop een gunstige uitzon dering. T.a.v. de paragraaf onderwijs merkte spreker o.m. op, dat alle intellectuele reserves van ons volk moeten worden aangeboord. In dit verband brak spreker een lans voor de verhoging van de bij drage aan het Leids studiefonds. Via dit fonds kan met weinig geld veel verricht worden. Met. erkenning van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs blijft een krachtige behartiging van het openbaar onderwijs eis. Na het prachtige werk van de experimenteerschool en de bedrijfstechnische school gememoreerd te hebben, merkte mr. Drijber nog op, dat men in Leiden moet toegroeien naar een M.T.S. Mr. F. Portheine. die hierna aan het woord kwam, zette uiteen, dat de V.V.D ook een open oog heeft voor de midden- standsbelangen. Zo zal b.v. bij het toe komstige wegenschema en het moeilijk oplosbare parkeervraagstuk steeds re kening moeten worden gehouden met het belang van de middenstand. Spreker was verheugd, dat alle raadsfaoties thans overtuigd zijn van het prachtige werk van V.V.V. T.a.v. de subsidieringspoliitiek van de gemeente, merkte spreker op, dat de V.V.D. zich bij el'ke subsidie nauwkeurig afvraagt of deze verantwoord is. In dit verband herinnerde spreker aan de z.i. gelukkige oplossing, welke voor de bouw van een studentenflat is gevon den. Voorts wees mr. Portheine erop. dat zorg voor voldoende huisvesting van be jaarden een plicht is en aandacht voor hun verzorging en ontspanning onmis baar. Aandacht, grote aandacht, moet voorts ook geschonken worden aan de recreatie, in welk verband spreker de aanleg van sportvelden en volkstuin complexen noemde. GOEDE KANS OP WINST Prof. Böttcher, die hierna de drie vol gende sprekers kandidaat, doch nog geen raadslid inleidde, ging daarbij uit van het gunstige resultaat, dat de verkiezingen voor de Prov. Staten voor de V.V.D. hebben opgeleverd. Afgaande op de Leidse uitslag, wekt dit voor spre- I ker de verwachting, dat er een goede I kans op winst bestaat. Voor een vijfde j zetel in de raad komt men deze uit- I slag als maatstaf genomen slechts een paar honderd stemmen tekort! Ir. j. j. G. van Hoek. die als no. 4 op i de kandidatenlijst staat, schonk hierna o.a. aandacht aan het feit, dat Leiden naast Universiteit- en woonstad, ook industriestad is. hetgeen de noodzaak in houdt, dat ook terdege rekening wordt gehouden met de belangen van het industriële leven van de Sleutel stad. T.a.v. de woningbouw liet spreker nog eens het licht vallen op hetgeen door particulier initiatief in deze sector is verricht. Daarom betreurde speker het, dat de particuliere bouwers nog al eens achtergesteld worden bij woningbouwverenigingen en gemeente lijke woningbouw. Mevr. J. E. Glastra van LoonBoon, i volgende kandidate op de V.V.D.-lijst, i zette uiteen, dat de vrouw thans en gelukkig een onvervreemdbaar recht heeft. Zij mag in alles wat haar raakt als staatsburgeres en als besteedster van het grootste deel van het volksinkomen meespreken. Ook op het terrein van de gemeentelijke huishouding zijn er tal van vraagstukken, aan de oplossing waarvan de vrouw vruchtbaar kan medewerken. In dit verband dacht spreekster aan onderwijs, verkeer, wo ningbouw, winkelsluitingswet, melksa- nering etc. Vervolgens wees mevr. Glastra van Loon erop, dat de V.V.D. een progres sieve partij is. Een partij, niet alleen voor intellectuelen, doch voer allen. EEN VRAAG EN EEN ANTWOORD Dr. J. P. Duyverman, no. 6 van de kandidatenlijst, goot, veelal op humoris tische wijze, zijn toespraak in een vraag- en antwoordenspel. Zo vroeg hij o.a. aandacht voor het feit. dat de V.V.D. in de Leidse raad 8% drie van de 37 aan zetels inneemt, terwijl zij bij de laatste verkiezingen 12.2% van het aan tal uitgebrachte stemmen op haar lijst verenigde. Op de vraag of de aanwezigen de „Leidse lijn" kenden, gaf dr. Duyver man ten antwoord, dat de V.V.D. in landelyk verband in vier jaar met bijna 30% vooruitging en in Leiden met 42%. Spreker had voor de laatste vraag een ..hamvraag" bewaard: Kent U een reden óm niet op de VVD te stemmen? Stem men uit de zaal: neen. Spreker: ik ook niet! In zijn slotwoord gaf prof. Böttcher een opsomming van het aantal stemmen, dat In Leiden bij de laatste verkiezingen als verloren moest worden beschouwd, t.w. circa 2700 niet opgekomen kiezers, 900 oningevulde stembiljetten en 1080 foutief ingevulde biljetten. Ligt, aldus vroeg spreker zich af, onder deze mensen niet een kans voor de zesde V.V.D.-zetel? Na een korte pauze was er gelegenheid tot gedaohtenwisseling met de tien- minuten sprekers. Koningin bij Wagenings studentenlustrum Koningin Juliana heeft gisteravond in Junushoff te Wageningen de galavoor stelling bijgewoond die de Wageningse Studenten Toneelvereniging gaf ter ge legenheid van het zestiende lustrum van het Wageningse Studenten Corps. Opge voerd werd het epos ..Gilgamesj". voor zover bekend de oudste literaire schep - ping van de mensheid. Het epos. dat op kleitafels bij opgravingen is gevonden, is in het Nederlands vertaald door de Leid se hoogleraar prof. dr. F. Th. de Liagre Böhl. Leidse Chr. Besturenbond DE JAARVERGADERING. De Leidse Chr. Besturenbond hield gisteravond zijn jaarvergadering in het Gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Oude Singel. De voorzitter, de heer A. L. Verhoog, opende de bijeenkomst met schriftlezing en gebed. In een korte toespraak zei de voorzitter het te be treuren, dat de bejaardenzorg in Lei den niet die aandacht kan genieten, welke in de huidige situatie zo noodza kelijk is en wel omdat het C.N.V. in financieel opzicht geen steun verleent. Voorts deelde hij mede. dat men in onze stad bezig is met de oprichting van een afdeling van „Werkende Jeugd" Uit het reeds voor de aanvang van de vergadering verschenen jaarverslag bleek, dat het hoofdbestuur van deze christelijk-sociale jeugdorganisatie in samenwerking met hét C.N.V. in het afgelopen jaar in verschillende steden opleidingscursussen voor jeugdleiders heeft georganiseerd. Ook voor Leiden en omliggende gemeenten is zulk een cur sus gegeven. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd, waarna de voorzitter resp. de heren W. Veerman en P. v. d. Kwaak dankte voor al hetgeen zij in het belang van de chr. vakbeweging gedaan hebben. De bestuursleden, de heren Veerman, H. van Cittert. P. Barendse, W. A. Stok- huijzen en H. Zuidema, die aan de beurt van aftreden waren, werden bij accla matie herkozen. De heren P. Philippo en A. Robbers, die eveneens aftredend waren, stelden zich niet meer als leden van het bestuur beschikbaar. Na de pauze werden de jaarverslagen van de stichting tot exploitatie van'ge bouwen voor chr. sociale belangen be sproken en goedgekeurd. Wat de exploi tatiekosten betreft was het voor de stichting een gunstig jaar. De heer J. van Iterson werd als lid van de Raad van Toezicht herbenoemd. De voorzitter deelde aan het eind van de avond mede, dat de vergaderzaal van de L.C.B. iri de komende maanden nog een aantal verbeteringen zal onder gaan. De heer Veerman maakte ten slotte bekend, dat hij over twee jaar zijn zetel in het bestuur beschikbaar zal stellen aan een jongere kracht. Advertentie maten en dessins o.a. KROON SIMPLON BESHIR KASHMir KIRAS even Kerkelijk L NED. HERV. KERK Beroepen te Maasdijk H. Beller te Balk: te Rotterdam-Cbarlois (wijkgem. Pon- dreoht) P. van den Berg te 's-Gravenhage; te Werkendam (2e pred.pl.) D. H. Borgers te Nieuwerkerk a. d. IJssel; te Lexmcmd P. Hulsman, kand. te Utrecht. Aangeno men naar Hillegersberg-Terbregge H D. Bakker te Tholen. Bedankt voor Ederveen Jac. van Dijk te Garderen; voor Rijssen K. van de Bol te Veenendaal. Benoemd tot hulpprediker te Eefde ds. G. E. Barger emeritus-predikant te Warnsveld, die deze benoeming ook aannam. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Lange- slag ds. R. van Benthem. a.s. misslonatr- predlkant van de kerk van NIJverdal. Aan genomen naar Schoonebeek G. Hengeveld te Woubrugge. Bedankt voor Veenwoud- sterwal G. M. W. Steen te Marknesse (N.O.P.). GEREF. KERK ONDERH. ART. 31 K.O. Bedankt voor Deventer en voor Nijme gen J. Mulder te Gees (Dr.). CHR. GERF. KERKEN Beroepen te Opperdoes L. S. den Boer te 's-Gravenhage-west. REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen te Boskoop H. R. Postma Jeugdpredikant te Rotterdam. DR. W. LUTJEHARMS HOOGLERAAR TE BRUSSEL Onze landgenoot, dr. W. Lutjeharms, sedert enige maanden secretaris-gene raal van het Belgisch Bijbelgenoot schap, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Nederlandse sectie van psychologie en pastorale exegese aan de protestantse theologische faculteit te Brussel.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3