De Gaulle hull zich weer in mysterie Kansen voor een overeenkomst van regering met Algiers verminderd De investeringsaftrek morgen weer van kracht WEERBERICHT Persconferentie leverde niet veel op Vandaag belangrijke dag voor liet bewind van Pflimlin 7 Tamelijk rustig nu in Libanon KASHMIR" 97ste jaargang DINSDAG 20 MEI 1958 No. 29444 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.T.50 per kwartaal1.Ï.55 per maand; f.0 59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro n Telefoon Directie en Administratie25041; Redactie 21501 Druk van Moskou op I Londense busstaking Joego-Slavië ging derde week in (Van onza Parfyse correspondent) Generaal Charles de Gaulle heeft gistermiddag gesproken. Maar hij heeft noch een duidelijk ja, noch een duidelijk neen doen horen op de vraag, of hij het kabinet-Pflimlin als de enige wettige regering beschouwt en hij heeft eveneens gewei gerd de generaals van Algiers af te vallen. Opnieuw heeft hij zich bereid verklaard positief te antwoorden op een eventueel verzoek van het Franse volk de republiek van ondergang te red den. Hij gaf echter niet aan, langs welke weg die redding plaats zou kunnen vinden en evenmin hoe die oproep van het volk tot hem zal moeten wor den gericht. Op een desbetreffende vraag ant woordde de generaal, dat een uitzonderlijke noodtoestand ook een uitzonderlijke procedure vereist. Klaarblijkelijk wil hij echter die procedure, Het is vandaag weer een belangrijke dag voor de Franse regering. Het parle ment komt bijeen om de crisis in Algerije te bespreken in het licht van De Gaulle's aanbod de regering over te nemen. Er zal gestemd worden over verlen ging van de noodbevoegdheden van de regering-Pflimlin ten aanzien van Algerije. Vrijdag j.l. kreeg zij een ruime meerderheid. Vandaag zou in Algiers een Algerijns comité voor openbaar welzijn worden samengesteld, waartoe afgevaardigden uit alle delen van Algerije hebben samengewerkt. Het comité zal geen regering zijn, het leger behoudt alle macht. Het comité moet een band zijn tussen de militaire autoriteiten en de bevolking. Generaal Salan, de hoogste militaire en burgerlijke gezaghebber, heeft de Algerijnse opstandelingen opgeroepen zich over te geven en hun plaats „in het nieuwe Franse Algerije" weer in te nemen. Het heeft de aandacht getrokken, dat Franse straaljagers gisterochtend boven Oost-Frankrijk een Gaullistische demonstratie hebben gegeven. Vijftien toestellen vlogen in een formatie, die „het kruis van Lotharingen" het onderscheidings teken van De Gaulle's strijdkrachten in de oorlog voorstelde, over Straatsburg en andere steden in het departement Bas-Rhin. Eenzelfde formatie verscheen ongeveer tegelijkertijd boven Metz. gisteren al een proteststaking ontketen de, waardoor drie uur lang de métro en andere transportmiddelen in Parijs wer den lamgelegd, hebben even later ook de andere vakverenigingen en de socialistische partij De Gaulle's stand punt en aanbod afgewezen. Guy Mollet de socialistische vice-pre- mier in de regering-Pflimlin, verklaarde tegenover journalisten, dat De Gaulle niet had geantwoord op de ,rragen die hy, Mollet, in het weekeinde heeft ge steld. De Gaulle heeft niet gezegd, of Incident aan grens van Tunesië-Algerije Aan de Tunesisch-Algerijnse grens heeft zich zondag een incident voor gedaan, zo heeft het Tunesische mi nisterie van Voorlichting gisteren bekendgemaakt. Dertig Franse pant serwagens van de Franse legerpost te Remada in Zuid-Tunesië hebben zes Tunesische militairen ontvoerd uit een grenspost. Later werden zij vrijgelaten. Voorts zijn in het grensgebied Franse troepenverplaatsingen waar genomen. De Tunesische troepen in het grensgebied zijn in verband daarmee gealarmeerd. Een Tunesi sche woordvoerder verklaarde, dat de Tunesische regering het incident hoog opneemt. De minister van Staat Mokkadem heeft gistermiddag de Franse zaakgelastigde in Tunesië, Benard, bij zich ontboden. Zij die gehoopt hadden, dat De Gaulle toch nog een hand uit zou steken om het verzwakte, vormolmde doch legale gezag van de ondergang te redden, zijn dus bedrogen uitgekomen. De Gaulle had slechts smaad en hoon voor de „be roepsredders der republiek" terwijl hij zich stilzwijgend scheen te identificeren met de gangmakers van de junta en het complot in Algiers. De laatste uitweg schijnt hij zo te hebben afgesneden. Uit alle reacties wordt dan ook wel duidelijk, dat door toedoen van De Gaulle niet alleen de scheiding tussen Parijs en Algiers, maar ook tussen de kampen van links en van rechts zich nog scherper hebben gemar keerd. Terwijl de communistische CGT Advertentie SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. In het oosten van het land iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 MEI Zon op: 4.39 uur; onder: 20.35 uur; Maan op: 6.56 uur: onder: 22.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.47 en 17.10 uur. Laagwater te 0.38 en 12.57 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's. die niet door de grondwet wordt voorzien, zelf bepalen. Daarmee stelde de generaal zich formeel en in feite buiten het kader der republiek, al ver klaarde hij, dat hij niet zal pogen de instellingen der republiek te schenden, zoals wij gisteren nog juist in een deel van onze oplage konden berich ten. Ofschoon De Gaulle enkele punten heeft opgehelderd, heeft hij tenminste evenveel andere duisterheden opgeworpen. De toon van zijn pers conferentie, die veertig minuten duurde, was echter vrij gematigd en van het begin tot het einde maakte de generaal een beheerste en zelfs bijna serene indruk (voor de inhoud van zijn mede- delinqen verwijzen wij naar elders in dit nummer, Red. L.D.). hjj bereid is met een program voor de i Nationale Vergadering te verschijnen en I of hij zich zal terugtrekken als het I parlement hem niet de investituur ver- leent. De regering-Pflimlin gaat „rustig en geduldig" verder met haar werk, aldus Mollet. Radio-Algiers agressiever tegen Parijse bewind Gelijktijdig neemt de radio van Algiers een veel agressiever en vijandiger hou ding aan tegen de regering-Pflimlin, die nu als een verraderskliek wordt voorge steld. De regering in Parijs heeft van haar kant officieel de beweringen van Algiers weerlegd, dat de acties der fellaghas zouden zijn afgenomen. Inte gendeel zijn er, volgens Parijs, de laatste week wederzijds weer doden en gewon den gevallen. Het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront (FLN) heeft gisteren in Tunesië de beschuldiging geuit, dat de Mohammedanen, die in Algiers hebben deelgenomen aan de betogingen voor het „Comité voor nationale welzijn" met geweld tot deelneming waren gedwon gen. Zij werden met vrachtauto's naar de plaats van de betogingen gebracht, aldus de FLN. Censuur in Parijs op alle berichten over Algerije Sinds vannacht is ook de censuur over alle berichten inzake Algerije ingesteld. Op alle buitenlandse persbureaus hebben censors plaats genomen, die al het nieuws over Algerije moeten controleren. Hoe verward de situatie nog is blijkt echter uit de verklaring van de conser vatieve minister voor Algerije, André Mutter, dat hij nog altijd in dagelijkse relatie staat met generaal Salan in Algiers, aan wie de regering vandaag ook de volmachten, die het van het parlement hoopt te verkrijgen over zou willen dragen. Alle ultra-rechtse en fascistische ele menten in Frankrijk trachten zich kennelijk op Algiers te concentreren om vandaar uit een „nieuw Frankrijk" voor te bereiden. Vandaag komt dus het parlement weer bijeen om de moraal uit dit nieuwe bedrijf van het Franse drama te trekken. Zeer bemoedigend zal die moraal moeilijk uit kunnen vallen. En helemaal lijkt het wel uitgesloten, dat een meerderheid van het parlement zich bereid zal tonen een oproep te richten tot De Gaulle. Parlementair gesproken heeft de generaal er daardoor vermoe delijk toe meegewerkt de positie van de regering-Pflimlin te versterken. Doch die versterking houdt tevens in, dat de kansen voor een overeenkomst met de rebellen in Algiers verminderd zijn. De Sovjet-Unie heeft de besprekingen over een handelsovereenkomst met Joego-Slavië, die dezer dagen in Moskou hadden moeten beginnen, uitgesteld. Naar uit welingelichte bron verluidt, zou Moskou hebben verklaard „geen tyd" te hebben. In Belgrado is men bang voor econo mische sancties van Rusland als gevolg van de nieuwe ideologische breuk tussen de beide landen, maar in sommige Oosteuropese kringen gelooft men, dat de besprekingen in juni zullen worden gehouden. Vorig jaar was de Sovjet-Unie Joego- Slavië's voornaamste handelspartner. Van gewoonlijk betrouwbare zijde te Belgrado verluidt, dat de Joegoslavische leiders een nieuwe poging zullen doen om tot een politiek gesprek met de Sovjet-Unie te komen. Zij zullen het Kremlin echter zeggen, dat zijn jongste anti-Joegoslavische campagne „niet te overziene gevolgen" voor de internatio nale communistische beweging kan heb ben. De poging zal worden gedaan in een brief van de leiding van de Joego slavische liga van communisten aan het De arbeidsonrust in Engeland houd! aan. Gisteren, de dag waarop de Lon dense busstaking haar derde week in ging, hebben vertegenwoordigers van een miljoen arbeiders op vakbondscon gressen looneisen ingediend. Het betreft hier 600.000 landarbeiders, 250.000 elek- triciens en 150.000 ambtenaren. Behalve de Londense busstaking, waar bij 50.000 man betrokken is, duurt ook de staking van 3.500 havenarbeiders voort, die het werk hebben neergelegd uit solidariteit met 6500 stakende sjou wers van de Londense vleesmarkt. Deze staken op hun beurt weer uit solidariteit met 600 collega's, die ontslagen zijn we gens een staking van 1700 chauffeurs die meer loon eisten. Voorts zijn nog 1500 arbeiders van een carrosseriefabriek in staking, waardoor meer dan 15.000 arbeiders van auto- fabrieken niet kunnen werken. centrale comité van de Sovjetrussische partij. Het zal een antwoord zijn op het recente „ultimatum" van Moskou, dat de betrekkingen wel slechter moeten worden als Tito zijn „revisionistische" politiek niet laat varen. Zestien procent over 4 jaar te verdelen (Van onze Haagse redactie' De investeringsaftrek herleeft met ingang van morgen zij het in iets gewijzigde vorm aldus heeft de minister van Financiën heden in een gelijktijdig met de zesde industrialisatienota van minister Zijlstra men zie elders verschenen nota aan de Tweede Kamer meegedeeld. De faciliteit zal gelden voor investeringen, die in 1958 na 20 mei worden gedaan. De regering acht het evenwel noodzakelijk aan het in ere herstellen van deze investeringsstimulans voor het be drijfsleven een beperking te verbinden en wel in die zin, dat de aftrek, in plaats van 20 gespreid over vijf jaren, voor de investering en in het verdere verloop van 1958 16 zal bedragen, gelijkelijk te ver delen over vier jaren. De aftrek zal niet reeds aanvangen in het jaar 1958, doch voor het eerst worden geëffectueerd bij de berekening van de fiscale winsten over het jaar 1959. De regering acht deze beperking nodig, mede met het oog op de begrotingspositie van het Rijk voor de naaste toekomst. Blijkens de nota heeft minister Hof- stra nog overwogen of niet een opheffing van de temporisering van de vervroegde afschrijving de voorkeur verdient boven een herstel van de investeringsaftrek, doch de bewindsman heeft gemeend dat het antwoord hierop ontkennend moet luiden. Hij liet zich hierbij leiden door het feit, dat de vervroegde afschrijving een faciliteit is, die - anders dan de in vesteringsaftrek - slechts een belasting verschuiving met zich brengt. Het ef fect is daardoor beperkt tot een tijde lijke vergroting van de liquiditeiten van de ondernemingen. De consequenties, die de wederinvoe ring van de investeringsaftrek heeft voor de budgettaire positie van het Rijk, zijn voor het jaar 1958 nihil, voor 1959 circa 10 miljoen gulden en voor het jaar 1960, waarin zij haar maximum bereiken, on geveer 35 miljoen gulden. Bevordering der werkgelegenheid Minister Hofstra deelt in zijn nota verder mee, dat de beslissing van het kabinet in overeenstemming is met het regeringsprogram. Het doel van de thans getroffen maatregel is, de duurzame werkgelegenheid van ons volk te bevor deren. Ook de centrale doelstelling, te weten de handhaving van het monetaire en budgettaire evenwicht blijft onver kort haar geldigheid behouden. Gezien het onvermijdelijk hoge niveau van de overheidsuitgaven in de naaste toekomst, acht de regering een verlaging van an dere belastingen, met name ook van die op de consumptieve bestedingen - welke bestedingen overigens een veel geringe re terugloop te zien geven dan die wel ke de investeringen bedreigt - niet ver antwoord. De regering is daarom van oordeel, dat gezien het veel sterker stimulerend effect, dat de voorgenomen herleving van de investeringsaftrek op de ont wikkeling van onze economie onder de huidige omstandigheden kan uitoefenen, aan deze maatregel de voorkeur moet doen geven. De vergroting van de werkgelegenheid, die daaruit kan voortvloeien, gesteld te genover de bescheiden omvang van het budgettaire offer, is er een waarborg voor, dat aldus ook de derde centrale doelstelling van het binnenlandse rege ringsbeleid namelijk de bevordering van een sociaal rechtvaardige verdeling van IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIHI Exclusief interview niet prof. Soemitro Ons blad biedt u vandaag een bijzondere primeur: als eerste van alle internationale corresponden ten, die hem sinds de nederlaag op Sumatra najagen, heeft onze reis- redacteur \V. L. Brugsma, een exclusief interview gehad met prof. dr. Soemitro Djojohadikoesoemo, reizend minister van de Indone sische tegenregering. De naam Soemitro is in Neder land niet onbekend: hij sloot tij dens de Indonesische revolutie het roemruchte Fox-contract, vertegen woordigde Djokja bij de V.N., was minister van Economie en Finan ciën in vele Indonesische kabinet ten, maakte deel uit van de Indo nesische delegatie bij de tragisch mislukte Nederlands—Indonesische conferentie in Genève. Deze bril jante econoom studeerde en pro moveerde in Rotterdam. Onze reisredacteur beschrijft hem als: een kleine, kalme man, die mijn lijst van 26 gesprekspunten even doornam, teruggaf en ze ver volgens tijdens het gesprek van twee uur nauwkeurig in volgorde uit het hoofd bleek te kennen". Wij verwijzen voor het eerste deel van het interview naar elders in dit blad. het nationaal inkomen, tot haar recht blijft komen. Met betrekking tot de vraag wat voor toekomstige jaren dient te geschieden met de overige maatregelen -an fiscale aard. die bi.i de aanvang van of in de loop van 1959 hun kracht zullen verlie zen. is de regering voornemens t.z.t. in wetsvoorstellen aan de Staten-Generaal haar standpunt kenbaar te maken. Stilstand in produktie In de nota wordt verder een schets van de financieel economische ontwikke ling van ons land in dr laatste tijd ge geven. Het beeld toont volgens minister Hofstra naast een meer verantwoorde omvang van de consumptieve bestedin gen een stilstand - en zelfs hier en daar een teruggang in de ontwikkeling van de produktie. Naar het oordeel van de mi nister kan bij een weifelend conjunc tuurverloop als thans valt te bespeuren het doen herleven van de belastingfacili teit ertoe bijdragen te voorkomen, dat het niveau van de investeringen zo ver daalt, dat de werkgelegenheid op lange re termijn in gevaar komt. Zo ja, dan wacht U een verrassing. Stuur de officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SOLA-FABRIEK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennismaking enkele couvert-artikelen ItóSr<§))l B[® |1 als begin van Uw toe- lC- --<É--4MLVl kotmtige SOIA-UITZET GEGAUNOtdO VOO* UW l(Vf N In de Libanese havenstad Tripoli, waar elf dagen geleden de onlusten tegen de regering van president Sja- moen begonnen, is het gisteren vrij rus tig geweest, in tegenstelling met dc hoofdstad Beiroet, waar enkele bommen ontploften. Bij een bomaanslag op de centrale markt werd een man gedood en een twintigtal mensen, merendeels vrouwen, gewond. De politie verrichtte vele arrestaties; een aantal gesluierde vrouwen werd aangehouden voor nadere ondervraging. Voor het eerst sinds de gevechten uit braken mochten de westerse journ iscen gisteravond weer in Tripoli komen. Na wat zij in Beiroet gehoord hadden, viel de toestand in de havenplaats erg mee. Er was geen grote schade aangericht en volgens de gouverneur van Noord-Liba- non was het aantal doden zeker niet hoger dan 25. Wel waren er tekenen van strijd. Zo goed als alle winkels waren dicht en de toegangen tot de stad wa ren gebarricadeerd met zandzakken. Maar ondanks dat alles had de sfeer meer weg van een vakantiestemming dan van een zenuwachtige oorlog. Ook buiten Tripoli, waar gisteren geen schot werd gehoord, was de toestand tamelijk i( rustig. In Beiroet hebben de Amerikaanse en Franse scholen gisteren de poorten weer geopend, vandaag zal de Engelse school Generaal De Gaulle rechts op voorgrond) werd bij zijn aankomst bij de conferentiezaal omgeven doot talloze journalisten en fotografen Prins Bernhard bij president Eisenhower Prins Bernhard heeft gisteren een be zoek gebracht aan het Witte Huis in Washington en circa 25 minuten gespro ken met president Eisenhower. De Prins zei na afloop van het bezoek, dat hij met de president alleen maar herinneringen had opgehaald en dat het een zeer prettig bezoek was geweest. De president zag er zeer goed uit, zo zed Prins Bernhard. Weer grote order voor levering van melk Voor de 16de keer heeft de Ameri kaanse legerleiding een zeer grote melk- order in Nederland geplaatst voor haar in Europa gelegerde troepen. De N.V. Sterovita Melkprodukten te Amsterdam sloot namelijk een nieuwe leveringsover eenkomst tot een bedrag van circa 10 miljoen gulden en wel voor een kwan tum van 800.000 liter per week, gedu rende een half jaar na 1 Juli as. Een kleinere hoeveelheid zal geleverd worden door Denemarken; ook in Oos tenrijk en Frankrijk zijr kleinere orden geplaatst. Voor genoemde levering zal rauwe melk uit het Domogebied in Drenthe worden betrokken, welke in de Sterovita- fabriek te Dordrecht zal worden verwerkt tot consumptiemelk, karne melk, chocolademelk, room, „cottage cheese" en „cream cheese". Alle melk- en melkprodukten zullen in papierverpakking worden afgeleverd. KOOP 'T BESTE Koop n MERK-„KARPET". 99- fabrikaat v. d. Brink en Campman. Alle maten voorradig, o 1 n o.a. 14/4 o I U. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Alléén voor textiel. MIDZABONNEN voor onze cliënten. volgen. Maar uit diplomatieke rappor ten blijkt, dat politici in Libanon druk in de weer zjjn om een oplossing te vinden voor het conflict. De opperbevel hebber van het leger, gencraal-majoor Sjehab, houdt intussen de beperkingen, die hu vorige week heeft ingesteld op het burgerverkeer, zoals de avondklok, ii stand, in de hoop, dat dit zal bij dragen tot spoedige oplossing van de gerezen moeilijkheden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1