Prof. N. Perquin: „tracht de jeugd meer vertrouwen in te boezemen" In vele gezinnen geen contact „Dennenheuvelhield zaterdag jaarvergadering in Leiden Katwijk Rijn Vogels vierden 25-jarig feest en kampioenschap Streekwedstrijden landelijke ruiters in Alphen a. d. Rijn J7»te jaargang Maandag 19 mei 1958 Vierde blad no. 29443 Nationaal Pedagogisch Jubileumcongres Bet Nationaal Pedagogisch Jubileumcongres behoort weer tot het verleden, ftle deelnemers aan dit in Leiden gehouden congres kwamen zaterdagmorgen in Stadsgehoorzaal bijeen om te luisteren naar een interessante lezing van pater rof- dr. N. Perquin S.J. Min of meer in tegenstelling tot hetgeen de sprekers in de vorige dag hadden verteld schetste prof. Perquin in concreto de moeiiyk- (den waarin de jeugd van thans verkeert. Hij stelde daarbjj o.m. hoe verklaar- ,ar veel van wat wij in het gedrag van onze jongeren onverklaarbaar vinden renlijk wel is. Meer dan ooit heeft de jeugd op het ogenblik de onbaatzuchtig- ;id der ouderen nodig, zo gaf prof. Perquin als zün vaste overtuiging te kennen. en verlatenheid, zo stelde spreker met nadruk vast. In dit verband wilde hij ook de aan dacht vestigen op het feit, dat er zekere tendenties zijn, die het door breken van het standsgevoel onder de jongeren aankondigen. Prof. Perquin constateerde verder, dat vele van onze jongeren arbeid niet meer belangrijk vinden en liever uitkijken naar hun vrije tijd. Zij willen dan anders dan de anderen zijn, hetgeen o.a. in de kleding tot uitdrukking komt. Achter al deze gedragingen schuilt vol gens spreker weinig gevaar. Ernstig is evenwel, dat de jeugd niet meer in de ouderen gelooft en bij het naderen van haar eigen volwassenheid niet meer in zich zelf. Probleem der vereenzaming In het bijzonder stelde spreker de leilijkheden van de fabrieksjeugd in licht. Hy vroeg zich af wat de ge enschap rederlijkerwijs gesproken in toekomst van deze jeugd te verwach- heeft. Onze kinderen zullen zich trouwd moeten maken met een rtdurende vertechnisering der maat- lappij en derhalve niet veel gelegen- d hebben om romantisch te denken t staan om zich in de mysteries van leven te verdiepen. De rationalisatie evenals de dynamiek van het werk ren toenemen en voor ongeschoolden in het bedrijfsleven niet veel plaats er overblijven. Gelet op het groeiend ital vakscholen in ons land, gelooft eker echter niet. dat er een grote ep ongeschoolde werklozen, die nooit er aan slag komt, zal ontstaan. VERLATEN let grootste probleem noemde prof. quin het probleem van de Vereen- nng. De fabrieksjeugd voelt zich na vertrouwde sfeer van het gezins- en ooimilieu terecht geheel en al ver- n in een wereld van dreunende Aines, van harde zakelijkheid en van lecialiseerde arbeid. Zij bevindt zich bovendien nog in de uiterst kwets- periode van de puberteit. De op- uende jeugd van vandaag wil zich Ens tegenover stellen, zij neemt in et geval geen genoegen meer met de iige situatie. ft prat gaan op benamingen als wem en teddy boy is niet slechts n modeverschijnsel, het is een ant- oord op het gevoel van eenzaamheid Oud-leerlingen van Nijverheidsscholen LEIDS HOOFDBESTUUR TROK NAAR EMMEN een record-aantal deelnemers werd g en zaterdag in Emmen de jaar- algemene bondsvergadering ge- den van de Bond van Verenigingen Oud-leerlingen van Ambachtsscho- in Nederland. Het gehele landêlijke jur van deze organisatie zetelt in n. voorzitter van de Bond. de heer J. Zwanenburg, kon in zijn openings- rd erop wijzen en hij deed dat grote voldoening dat deze 23ste Isvergadering wel een zeer bijzonder akter droeg. de eerste plaats, omdat het de eer- keer was, dat de bijeenkomst zich twee dagen uitstrekte; vervolgens lat het eveneens de eerste maai was. de dames ook ter vergadering aan- waren (een experiment dat zeer is geslaagd) en verder, omdat het as de eerste maal was, dat 'n derge- bijeenkomst officieel werd begroet een voorzitter van een schoolbe- r. Dit geschiedde namelijk bij mon- \an mr. D. A. Loorbach, voorzitter de L.T.S. te Emmen en tevens voor van de plaatselijke VVV. Naast woorden van welkom gaf spreker ns een populaire uiteenzetting over fording en ontwikkeling van de ge- ate Emmen. verband met het feit, dat de am- itsscholen in Nederland thans lagere aische scholen worden genoemd. met algemene stemmen besloten de naam van de bond te wijzigen, woord ambachtsscholen zal thans ien vervangen door Nijverheids- orstellen om te komen tot het uit- a van een maandelijks bondsorgaan ot wijziging van de contributierege- werden door het bestuur teruggeno- Er zal nader worden bestudeerd kan worden gekomen tot uitbreiding het ledental en tot een betere fi- tiele basis. tweede dag van deze bondsvergade- waren de bezoekers de gast van de lng Emmen. die een uitgebreide ex- door de Zuid Oosthoek van Dren- erzorgde. O.m. werden in Emmen ieuwfc woonwijken bezichtigd, die uit itectonisch oogpunt zeer interessant De tocht leidde verder dwars door veengebied rond Emmen om ten- uit te komen in de gemeente anebeek. waar de aardoliewinning bezichtigd. middags werd nog een bezoek ge nt aan de Enkalonfabriek in Em- Aan het slot van de twee dagen e de heer Zwanenburg woorden lartelijke waardering aan het adres iet bestuur van de afdeling Emmen. Ie deelnemers aan deze bondsverga- enkele onvergetelijke dagen had a te bezorgen. 1NDELTOCHTEN VETERANEN LEGIOEN NEDERLAND erdag en zondag heeft de wandel van de afdeling Leiden van het anen Legioen Nederland wandel- fa georganiseerd over 10-40 km. 'an de opbrengst geheel ten goede aan de gezamenlijke militaire te- a in Leiden. Gezien dit prachtige *as het jammer, dat juist op beide i het goede weer verstek liet gaan. foor de belangstelling voor deze tn beperkt bleef tot een 500-tal laars. :h is er weer met animo gewandeld, 'de startplaats in Oud-Hortuszicht a zaterdag reeds een 250 wandel gasten op stap, gevolgd door een «er gelijk aantal op zondag, epsprijzen verkregen Hyacintha dwijk); Hulp en Heil (Leidschen- DSB (Leiden): de Zwieten (Zoe- ade. met drie groepen) en een uit Rijpwetering. Tijdens de gehouden algemene torstelling van de Nederlandse Or atie van Amateurfilmers heeft stadgenoot, de heer J. Pieëte, de prijs in de hoofdklasse gewonnen li]n documentaire film: Zomer in wland. VERVELING Prof. Perquin schonk voorts aandacht aan de verveling, welke z.i. de dreiging van het heden vormt. Hij maakte dui delijk, dat verveling niets met tijd te maken heeft, maar een toestand is waarin een mens verkeert. Ondanks een grote hoeveelheid huiswerk b.v. kan een kind zich stierlijk vervelen. Onze jeugd tracht de verveling te ontvluchten door elkaar op te zoeken en zich te ontspan nen. Van een echte ontspanning kan echter geen sprake zyn, omdat er een voortdurende spanning is. Naar de mening van prof. Perquin moet men het gezinsleven hiervoor aansprakelijk stel len. Schrikbarend groot is het aantal ge zinnen, dat niet in staat is het leven gezellig te maken. De jongelui van nu missen het gevoel van geborgenheid in het gezin, waar men in werkelijk heid niet bij elkaar is. Vele ouders hebben geen contact met elkaar en met de kinderen. Dit verschijnsel kan niet anders dan de geestelijke gezond heid van onze jeugd bedreigen. WANTROUWEN Prof. Perquin noemde het vervolgens een grote vraag of de oudere generatie zal weten door te dringen tot de ge meenschap van de jeugd. Het is naar zijn oordeel niet waar, dat de jeugd niet tot een contactopname met de ouderen wil komen. Er is zoals hij reeds eerder zei, alleen maar wantrouwen! Nu meer dan ooit ervaart de jeugd haar onge- borgenheid en daarom ook is een ont moeting van beide generaties van het allergrootste belang. Wij ouderen moeten met alle ten dienste staande middelen trachten de jongeren weer wat vertrou wen in te boezemen. De geschoolde arbeidersjeugd leeft momenteel bedreigd en zal een bedreiging voor de toekomst zijn wanneer wij verder niet in staat zijn de kwade geesten der maatschappij effectief te bestrijden, aldus prof. Perquin. NOOD DER VOLWASSENEN Deze sprak als zijn overtuiging uit, dat de ouderen zelf nog veel te weinig aan een betere toekomst geloven en dat men gerust kan spreken van de nood der volwassenen. Positief stelde prof. Perquin tenslotte, dat de jeugd van morgen slechts te winnen is langs wegen van waarheid en oprechtheid. Na een korte pauze gaf prof. dr. H. W. F. Stellwag een samenvatting van de drie zo uiteenlopende lezingen, die op het congres zijn gehouden. 's Middags was er nog een onofficiële samenkomst in „Het Gulden Vlies". Bescherm de vogels EN HOUD UW POES THUIS!! Van verschillende zijden bereiken ons klachten, dat in vele gevallen de broed tijd van vogels wreed verstoord wordt door rondzwervende katten, die door de tuinen dwalen en tal van slachtoffers maken. De juiste methode om dit euvel te bestrijden is niet het neerleggen van vergiftigd voedsel, dat mogelijk ook door andere dieren dan voor wie het bestemd is. of zelfs door kinderen wordt gecon sumeerd. Wie de vogels in deze, tijd in bescherming wil nemen, houde zijn of haar poes zoveel mogelijk in huis! Met aller medewerking kunnen aldus vele vogellevens gespaard blijven. SPORTDAG CJMV EN JONGENSWERK De sectie CJMV en jongenswerk houdt tweede pinksterdag in de Leidse Hout voor de zevende maal voor de bij haar aangesloten verenigingen, een grote sportdag. s Middags om half twee worden voor alle taken van sport de finales gehou den. Uitbreiding herstellingsoord „Overbosch"? Uit alle delen van het land waren de afgevaardigden van „Dennenheuvel", de de Vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders in herstellingsoorden en sana toria, zaterdagochtend naar Leiden gekomen ter bijwoning van de in „Het Gulden Vlies" te houden jaarlijkse algemene vergadering, waarin o.a. het besluit moest vallen tot een eventuele uitbreiding van het Herstellingsoord „Overbosch" te Hilversum. De landelijk voorzitter, de heer C. P. v. d. Hoeven uit Rotterdam, vroeg in zijn openingswoord reeds aandacht voor de restauratieplannen van „Overbosch". die de vereniging voor een grote financiële uitgave zullen plaatsen. In dit verband deed spreker op de afdelingen een drin gend beroep hiervoor een krachtige ac tie te ontwikkelen, vooral nu de finan ciën het vorig jaar een nadelig saldo (f. 20.129) te zien gaven. Wij hebben, al dus de voorzitter, niets aan gebouwen indien de financiën ontbreken om deze te exploiteren. Naast dit financieel ap pél deed de heer Van der Hoeven op de afgevaardigden ook een dringend be roep om de verenigingsactiviteiten te stimuleren; enkele afdelingen hebben in het vorig jaar weinig van zich laten ho ren. Men oordele het zelfs niet nodig de agenda van de bondsvergadering in een afdelingsvergadering aan de orde te stellen, hetgeen toch een democratisch recht is. waarop de leden zich kunnen beroepen. Indien hierin geen verande ring komt. aldus de voorzitter, zal het hoofdbestuur overwegen, welke wegen bewandeld moeten worden om dit te veranderen. De heer Van der Hoeven kon in dit inleidend woord echter ook een optimis tisch geluid laten horen: enkele afde lingen en correspondentschappen heb ben in belangrijke mate bijgedragen aan de groei van de vereniging, welke op 31 december j.l. 13928 leden telde (in 1956: 13592). Voorts deelde hij mede. dat de nieuwe Dennenheuvelfilm dit najaar in roulatie komt. Nadat de voorzitter van de ontvangen de afdeling, de heer C. Lau. de afge vaardigden in de Sleutelstad een harte lijk welkom had toegeroepen, werd een aanvang gemaakt met de behandeling der jaarstukken. Om twaalf uur werd de discussie onderbroken voor een ont vangst in het Stadhuis. Uit de grote belangstelling, die er zaterdagmiddag bestond voor de in het R.-K. Parochiehuis gehouden receptie van de Katwjjkse Voetbalvereniging „Katwijk Rijn Vogels', is duidelijk gebleken, welk een voorname plaats de vereniging in de eerste plaats in eigen gemeente en ook in het district inneemt. In de eerste plaats sprak pastoor F. v. d. Vliet van de Sint Jan de Doper Parochie te Katwijk aan den Rijn. Hij feliciteerde het bestuur zowel met het behaalde kampioenschap, als met het 25-jarig bestaan. Ook de voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB, mr. J. J. de Jongh die vergezeld was van de heren Dusée en Biegstraten, sprak hartelijke geluk wensen tot bestuur en spelers, waarbij hij wees op de sportieve geest die er steeds bij KRV heerst. Als bewijs van erkentelijkheid voor het 25-jarig bestaan bood hy de plaquette van de afdeling Leiden aan, alsmede een bloemstuk voor het behaalde kampioenschap. Verder voerden nog het woord de geestelijk-adviseur kapelaan Jac. van Breugel, de heer A. A. C. Dusée namens de NKS-bestuur, die een wedstrijdbal aanbood, de heer Biegstraten namens Docos, die een trainingsbal aanbood, de heer J. Verhart namens de oud-leden, die het bestuur met een geschenk onder ivert verraste en voorzitter van ^uick Boys. Het gemeentebestuur van Katwijk bleek verhinderd wegens „Vlag- I getjesdag", maar had toch voor bloemen De heer A. A. C. Dusée biedt namens de N.K.S. een wedstrijdbal aan. en felicitaties gezorgd. Er waren trou wens nog vele schriftelijke en telegrafi sche gelukwensen, alsmede tientallen bloemstukken. De heer C. van Kesteren, de voorzitter, sprak woorden van dank. WEDSTRIJDEN EN FEESTAVOND De feestelijkheden van KRV werden gisteren voortgezet met een adspiran- tenwedstrijd tegen de jeugd van SJC, die door de Katwijkers met 3—2 werd ge wonnen. De veteranen van KRV en Foreholte speelden eveneens een gezel lige wedstrijd, die door de Voorhouters met 41 in winst werd omgezet. Des avonds vond in de Aula van de Missie College te Katwijk-Rijn de grote feestavond plaats voor leden, donateurs en genodigden. De verzorging van het feestprogram ma was in handen van het gezelschap „Florida" onder leiding van Kees Nouens, die onder het motto „Sterren stralen uit Den Haag" een zeer geva rieerd programma bood. ONTVANGST IN STADHUIS De loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik. die hier in tegenwoordig heid van de gemeente-secretaris, mr. J. Bool en wethouder S. Menken, de con gressisten ontving, had grote waarde ring voor het streven van Dennenheu vel, een organisatie, welke geworteld is op de beginselen van naastenliefde en gemeenschapszin. Het is juist deze ge meenschapszin, die een historische stad als Leiden zo sterk aanspreekt. Van deze gemeenschapszin ziet spreker als één der pijlers de Universiteit, die uit een waar en intens gemeenschapsgevoel is voort gekomen. Naast een historische stad is Leiden ook een moderne stad. waarvan de loco-burgemeester tenslotte enkele voorbeelden gaf. De voorzitter van Dennenheuvel, die dankte voor de vriendelijke ontvangst, bracht op zijn beurt het gemeentebe stuur hulde voor de aan de dag gelegde activiteiten, waardoor Leiden z.i. is uit gegroeid tot een stad, waarin het goed leven en werken moet zijn. Bovendien is Leiden, met zijn Universiteit en vele inrichtingen van onderwijs, die weer een groot aantal hoofdarbeiders afleve ren. ook een goede stad voor Dennen heuvel. Na dit ..hoor en wederhoor" wer den verversingen rondgediend en het Stadhuis bezichtigd. Van de vele voorstellen, welke deze dag aan een bespreking werden onder worpen. was ongetwijfeld het belang rijkst het voorstel om het H.B. te mach tigen een eventuele uitbreiding van ..Overbosch" te Hilversum voor te berei den. Een uitbreiding, welke voorziet in de aanbouw van een nieuwe vleugel, waarin plaats is voor het onderbrengen van circa 20 eenpersoonskamers. Een en ander is begroot op een uitgave van f. 130.000. waarvan reeds f. 50.000 aan wezig is. Hoewel men deze dag met dit plan akkoord kon gaan. werd het hoofd bestuur. alvorens het tot een definitieve uitwerking van het plan overgaat, opge dragen hiepoor eerst een financiële op zet te ontwerpen. Dit zal op een zo kort mogelijke termijn dienen te geschieden. Voorts werd het hoofdbestuur ge machtigd om als lid toe te treden van de Unie van Nederlandse Herstellings oordorganisaties te Utrecht en met de Stichting ..Verpleging en Rust" te Am sterdam een overeenkomst aan te gaan Uitgaande van het district Gouda en Omstreken van de Landelijke Rijver- enigingen zijn zaterdag in Alphen op het IJsbaanterrein aan de Pr. Bern- hardlaan wedstrijden gehouden voor de landelijke ruiters en amazones. De deelname had over het algemeen groter kunnen zijn; de kwaliteit van het gebodene was behoorlijk. De leiding van het geheel was ook nu weer in handen van de voorzitter van het district, de heer P. Ripping uit Waddinxveen, die zelf met de heer J. J. M. van Velzen uit Gouda als keurmees ter fungeerde. Er is met veel animo aan de wedstrij den deelgenomen, die dit keer voor het eerst op het IJsbaanterrein plaats von den, wat naar veler mening een grote verbetering is. De uitslagen zijn: Ind. Dressuur, klasse N: 1. T. de Vries op paard Hans (Boreftse Ruiters) 6.85 pnt; 2. mej. T. de Graaf op Jonker (Lek Ruiters) 6.64 pnt; 3. J. Ran op Oda Ida (Prins Bernhardruiters) 6.50 pnt; 4. mej. S. Schalij op Olanda (Pr. Bern hardruiters) 6.07 pnt. Eervolle vermel ding T. Ran op Zwartje van de Prins Bernhardruiters en H. Schippers van Gouweruiters op Benno. Ind. Dressuur, klasse B: 1. mej. L. Bakker op Max (Boreftse Ruiters) 95% pnt; 2. mej. G. de Jong op Nelly (Lek Ruiters) 93 pnt; 3. mej. Willy v. Vliet op Blacky (Lek Ruiters) 91 pnt; 4. mej. Mej. W. van Vliet van de Lek- ruiters op „Blauwtje" werd met deze fraaie sprong eerste. A. Vergunst op Roland (Pr. Bemhard Ruiters) 90 pnt. Eervolle vermelding mej. R. Lamens Gouwe Ruiters op Blauwtje. Ind. Dressuur, kl. M: 1. PI. Koetsier op George van Gouwe Ruiters 168% pnt. Springen, kl. N: 1. mej. W. van Vliet op Blauwtje van Lek Ruiters 0 str.pnt., wijze van rijden 6.5 pnt; 2. J. Ran op Oda Ida Pr. Bemhard Ruiters 3 str.p., wijze van rijden 6. Springen, kl. B 1. A. van Vuren op Swinky Eendracht Ruiters 4 fouten; 2. mej. A. Vergunst op Roland Boreftse Ruiters 8 fouten; 3. P. Noordam op Tancqret Pr. Bemhard Ruiters 22 fou ten. Viertallen: 1. Lek Ruiters 125% pnt; 2. Pr. Bernhard Ruiters 124% pnt; 3. Gouwe Ruiters 123% pnt; 4. Boreftse Ruiters 122 pnt. Mennen (aangespannen nummer): 1. mej. G. de Jong van Lek Ruiters 94 pnt; 2. T. de Graaf van Lek Ruiters 92 pnt; 3. mej. W. van Vliet van Lek Ruiters 91% pnt. De prijzen zijn na afloop van de wed strijden op het terrein na een toepas selijk woord door de voorzitter, de heer P. Ripping uitgereikt. t - produkten. Een attentie waarvoor inzake de door deze Stichting te dragen bondsvoorzitter hartelijk dankte. financiële tegemoetkoming in de kosten van t.b.c.-verpleging voor leden van Dennenheuvel. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter, de heer C. P. v. d. Hoeven en mej. G. J. Hindriks te Rotterdam her kozen. terwijl in de vacature van de heer M. Strik dokter A. H. Hertstein te Haar lem werd benoemd. In de redactie-com missie werd de heer A. Zeegers herkozen en de heer A. Hansen te Utrecht tot lid benoemd. Op voorstel van het H.B. werd de verpleegprijs in beide herstellingsoorden gehandhaafd op f. 9.50 per dag en de te gemoetkoming voor leden op f. 6 per dag. Besloten werd om de jaarvergade ring in 1959 te Utrecht te houden. Tot grote verrassing van de vele aan wezigen had de ontvangende afdeling aan het slot van de bijeenkomst voor een surprise gezorgd: uit handen van de heer Baard a. een motorische kracht de Leidse afdeling, ontvingen alle af gevaardigden een deze dag genomen congresfoto en enkele specifiek Leidse Een attentie waarvoor de Vereniging voor facultatieve Crematie Excursie naar crematorium Dieren Het Crematorium van de Ver. voor facultatieve Crematie, gelegen in een der mooiste delen van ons land (Dieren), genoot gisteren veel belangstelling uit Leiden en omgeving. Twee bussen waren nodig om zowel leden als geïntroduceerden naar Dieren te brengen. Z\j werden onder orgelspel in de Aula ontvangen, waarna de directeur, de heer Krosse. in het kort enkele herinneringen ophaalde. In 1874 werd de Vereniging opgericht en op 1 april 1914 vond de eerste ver assing plaats in het Crematorium Velsen. Dit werd door de regering als een on rechtmatige daad beschouwd; een pro ces-verbaal volgde. Het eigenaardige was echter, dat de Hoge Raad in 1915 besliste dat volgens de wet niemand voor deze daad aansprakelijk gesteld kan worden. Het toepassen van crematie moest dus wel toegelaten worden, al was deze vorm illegaal. Sinds 1 april 1956. invoering van de Wet op de Lijkbezorging, is hierin echter verandering gekomen. Alleen moet vol daan worden aan de hinderlijke bepa ling, dat een wilsbeschikking (codicil) aan de ambtenaar van de Burgerlijke Stand moet worden overgelegd om tot crematie te mogen overgaan. Merkwaardig is echter, dat juist daar na het ledental met sprongen omhoog is gegaan, zodat onlangs het 100.000ste lid werd ingeschreven. Vervolgens schetste de directeur de gang van zaken bij een plechtigheid. Er zijn twee ovens opgesteld, welke elek trisch worden verhit en sinds april 1954 in gebruik zijn. Tot nu toe zijn er reeds bijna 2.100 crematies verricht. Spreker verwacht, dat het niet lang meer zal duren of hij kan een sluitende exploita tie-rekening indienen bij het hoofdkan toor in Den Haag. Meer en meer (in 70% van het aantal gevallen) gaat men er toe over de over gebleven asresten te laten verstrooien op het hiervoor gereserveerde terrein. Deze bijzonderheden werden met grote aandacht gevolgd, waarna het orgel zich opnieuw deed horen. In twee groepen leidde men het hele ge zelschap hierna langs de overige inrich tingen van het gebouw en langs de reeds mooi begroeide terreinen, welke een op pervlakte beslaan van 8% ha. Men ontmoette elkaar weer in de ont vangstzaal. waarna koffie werd aange boden en het bestuur menig woord van dank in ontvangst had te nemen. Wegens verhindering van de voor zitter. dr. K. Simon Thomas, traden als vertegenwoordigers op mevr. J. H. Sage- kuele en de heer L. Gerverdinck, welke laatste een kort welkomstwoord had geuit voordat de directeur zijn uiteen zetting gaf. Om zes uur was men weer in de Sleutelstad terug. FINALE „d'OPRECHTE AMATEUR" Donderdag zal in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal de finale gehouden worden van de Stichting „d'Oprechte Amateur". Deze avond zal de eerste prijswinnaar ensemble worden gekozen, die zal worden afgevaardigd naar Hen gelo om deel te nemen aan de aldaar op 31 mei te houden landskampioenschap pen. De deelnemers aan de Leidse finale ontvangen een diploma, waarop de eer ste. 2de en 3de prijs afzonderlijk ver meld zullen worden. Een jurv, bestaande uit mevr. Th. Ek- ker-v. d Pas. mej. A. A. de Klerk en mr. H. Smedes. zal de prestaties beoordelen. Aangezien deze op zeer uiteenlopend ge- N.V. Ver. Touwfabrieken Ondervindt invloed van bestedings beperking De N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Rotterdam boekte blijkens het verslag over 1957 een saldo exploitatierekening van f5.330.095 (vorig jaar f5.425.063), tezamen met huren, diversen, interest, dividenden en onverdeeld saldo vorig jaar is beschikbaar f 6.074.236 (vorig jaar f6.154.417). Na aftrek van verkoopkosten algemene onkosten, salarissen en af schrijvingen bedraagt het winstsaldo f962.383 (vorig jaar f954.255). waaruit een dividend wordt voorgesteld van 12 (onv.). De afzet in het binnenland en op de buitenlandse markten bleef, zowel naar hoeveelheid als in geldswaarde, enigszins achter bij die van het voorafgaande jaar maar lag nog boven de omzetten behaald in het boekjaar 1955. Ook de vennoot schap onderging in de tweede helft van het afgelopen jaar bij de binnenlandse afzet de invloed van de bestedingsbe perking en van de algemene economi sche toestand. Zowel in het binnenland als op de exportmarkten werd wederom zeer scherpe concurrentie ondervonden. Dank "zij de in vorige jaren genomen maatregelen tot rationalisering van het produktieproces slaagde men erin de stijging der produktiekosten tot staan te brengen. De omzet in het eerste kwar taal van 1958 was zowel in het binnen land als op de buitenlandse markten vrijwel gelijk aan die in de overeen komstige periode van het voorafgaande jaar. ZAKKENROLLER OP LEIDSE MARKT IN ACTIE Zaterdag is tot twee maal toe een zakkenroller op de Leidse markt in actie geweest. Werd in de ochtenduren een portemonnaie met zestig gulden ontvreemd uit de mantelzak van een dame. die inkopen aan een kraam deed, 's middags verdween onder dezelfde om standigheden een portemonnaie met acht gulden inhoud. bied liggen, zal het voor de toehoorders interessant zijn te weten, naar welke prestatie de voorkeur uitgaat, waarbij muzikale aanleg, voordracht en enthou siasme zeker doorslaggevend zullen zijn. Voorts worden strengere maatstaven aangelegd voor hen. die reeds over een zekere mate van „plankenroutine" be schikken. Vereniging „Oud-Leiden" op excursie door duinstreken Kijfhoek en Bierlap Kijfhoek en Bierlap, twee afgesloten duinstreken gelegen op het terrein van de Haagse duinwaterleiding zijn studie objecten van een groep Leidse biologen. Tot het brengen van een bezoek aan die streken waren zaterdagmiddag leden van de Vereniging ..Oud-Leiden" in de gelegenheid gesteld en wel onder leiding van mej. N. Croin, oekologe, verbonden aan het Zoölogisch laboratorium van de Leidse Universiteit. Mej. Croin vertelde op onderhouden de en duidelijke wijze over de studie naar de levenswijze van de in de ter reinen levende fauna. Insekten en spits muizen worden op ingenieuze wijze ge vangen en daarna bestudeerd. Getracht wordt o.a. te weten te komen waarom insekten speciale terreinen en geen an dere voor hun levenswijze kiezen. Voorts hoe him gedragingen onder bepaalde omstandigheden zijn. Spitsmuizen wor den geringd met radio-actieve ringen. Nadat zij in vrijheid zijn gesteld wor den zij met een geigerteller opgespoord en gevolgd en worden hun gedragingen in het door hen bewoonde terrein nage gaan. Verschillende reeds bekende ge dragingen van insecten en spitsmuizen werden medegedeeld. De leidster wees erop. dat door het in grijpen van de mens in de natuur ver schuivingen in flora en fauna plaats hebben. Hoofdzakelijk het sedert jaren, veelal door toedoen van de mens ont breken van natuurlijke vijanden van de meeuwen, roofvogels, heeft het aantal van die vogels op de van ouds bestaande broedplaatsen buiten alle bestaande ver houdingen doen toenemen. Dit had tot noodzakelijk gevolg dat maatregelen moesten worden genomen het aantal te verminderen. Hoewel de vermindering op verantwoorde wijze plaats vond vestig den zich hele kolonies meeuwen elders o.a. de laatste jaren op het afgesloten waterwingebied, wat duidelijk zichtbaar is. Wordt ook daar het aantal te groot, dan moet weer worden ingegrepen. Het in duinterrein gebrachte water uit de Lek heeft tot gevolg dat verschil lende vogels, die in duinterrein nimmer voorkwamen, daar thans voor hen ge schikte levensomstandigheden vinden. Rest nog te vermelden dat Kijfhoek en Bierlap, thans vol natuurschoon voor heen gedeeltelijk in cultuur waren ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7