BESLISSENDE FASE INZAKE ALGERIJE So»stelle zag kans te ontvluchten -Vakbonden gereed voor staking WEERBERICHT Minister Moch treedt flink op Opstandige beweging op Borneo? NAGEKOMEN: Haringvioof op weg over een woelige zee SABENA-TOESTEL VERBRAND BIJ CASABLANCA: 65 DODEN 97ste Jaargang MAANDAG 19 MEI 1958 No. 29443 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.T.60 per kwartaal: f.2.65 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro a Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Welke positie kiest De Gaulle (Van onze Parijse correspondent) In het historische drama, dat Frankrijk nu be leeft, doen zich van dag tot dag nieuwe feiten en gebeurtenissen voor, waardoor de situatie ener zijds wel wat overzichtelijker wordt, maar waar door de naaste toekomst er, anderzijds, nog onheilspellender en dreigender gaat uitzien. Tot die gebeurtenissen behoort de vlucht van het ultra-rechtse Kamerlid Jacques Soustelle uit Parijs via Zwitserland naar Algiers, waar hij begroet is als een der voornaamste figuren van de actie tegen de regering-Pflimlin. Soustelle, die vroeger gouverneur-generaal van Algerije is geweest, slaagde erin zich aan de speciale politiecontrole te onttrekken door zich onder de achterbank van een auto te verbergen en zo naar Genève te vluchten. Voor vanmiddag drie uur werd het begin van een nieuwe en vermoedelijk beslissende episode verwacht: generaal De Gaulle heeft voo dat tijdstip een persconferentie bijeengeroepen om nadere tekst en uitleg te geven over zijn jongste manifest, waarmee hij donderdag, na een zwijgen van zes jaren, zichzelf aanbood om de macht in Frankrijk over te nemen. Nu zal dus moeten blij ken, of de generaal bereid is de grondwet in acht te blijven nemen door als kandidaat-premier op een eventueel verzoek van president Coty aan het parlement om „investituur" te vragen. Ongetwijfeld zal De Gaulle dan de vraag van de socialistische leider Mollet worden voorgelegd, namelijk of Frankrjjks bevrijder bereid Is de staatsgreep van zijn collega-generaals in Algerije publiekelijk te veroordelen. Nadat De Gaulle wiens grote kracht totnutoe zijn zwijgen is geweest! gesproken heeft, zal men met veel groter zekerheid kunnen voorspellen of de generaal in de ogen van de regering-Pflimlin in aanmerking kan komen om als arbiter tussen Parijs en Algiers de verbroken betrekkingen te herstellen. Zelden zal een woord zoveel gewicht in de schaal der historie hebben geworpen als het ja of neen, dat van daag door De Gaulle zal worden gesproken. Alle vakverenigingen houden zich gereed onmiddellijk een algemene staking te ontketenen, indien De Gaulle zich tegen de republiek, die hij zelf na de oorlog herstelde, zou uitspreken. De nieuwe en energieke minister van Binnenlandse Zaken, de socialist Jules Moch, heeft 35.000 man extra politie naar Parijs gezonden om de orde te kunnen handhaven. Tegen manifestaties en samenscholingen zal direct worden opgetreden. Een deel van de gendarmerie-reserve is gemobiliseerd. Tunesië bezorgd Vele besprekingen Reeds zaterdag heeft premier Pierre Pflimlin zijn kabinetschef naar het bui tengoed van generaal De Gaulle afge vaardigd om verdere ophelderingen over zijn standpunt en bedoelingen te krijgen. Het resultaat schijnt weinig hoopvol te zijn geweest, want enig nieuws is er over dit onderhoud niet doorgesijpeld, En ook over de ontmoeting, die Pflim lin en Mollet - resp. premier en vice- premier - gisteren een uur lang met pre sident René Coty hebben gehad, is naar buiten niets uitgelekt. Tal van andere besprekingen hebben er gisteren tussen ministers en partijleiders plaats gevon den. Aandacht heeft vooral ook het be zoek getrokken van de links-radicale oud-premier Mendès-France aan de nieuwe minister van Oorlog. De Chevig- né. In Algiers, waarheen met Soustelle ook de fascistenleider, „de kleine Napoleon" Biaggi en nog enkele ultra-rechtse sena toren en kamerleden wisten te ontsnap pen. hebben zaterdag en gisteren op nieuw massa-betogingen plaats gevon den, waaraan, volgens de gecensureerde verslagen, nu ook een 50.000 Algerijnen moeten hebben deelgenomen. Soustelle werd nog geen officiële functie toebe deeld, maar men neemt aan, dat hij is voorbestemd in Algerije politiek de eer ste viool te gaan spelen. De Fransen hebben hem natuurlijk hartstochtelijk toegejuicht. SOLEX bromfietsen H. Walenkamp Zn TURFMARKT 5 Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht hier en daar mist. Morgen overdag aanvankelijk opklaringen en stijgende temperatuur. Later toenemen de bewolking en plaatselijk enkele buien, gepaard gaande met afkoeling. Matige tot krachtige wind uit zuidelijke rich tingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 MEI Zon op: 4.40 uur; onder: 20.34 uur: Maan op: 6.04 uur; onder: 22.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.13 en 16.36 uur. Laagwater te 0.05 en 12.23 uur. Advertentie Wat doet de zon? Als straks de zon komt, wordt het smóór, boe heerlijk is dan het goedkoopste goede iongordijn met de sleufjes Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. In Tunesië maakt men zich er ern stige zorgen over. dat Soustelle zijn plannen tot uitvoering zal kunnen gaan brengen, door de oorlog ook daar te lan de te ontketenen. Jacques Soustelle, die indertijd de regeringen van Bourgès- Maunoury en van Gaiilard ten val wist te brengen, omdat zij in hun Algerjje- politiek volgens hem nog veel te liberaal zouden zijn geweest, heeft Bourguiba altijd als de grote schuldige van de ein deloze oorlog in Algerije voorgesteld. liet gevaar is zeker niet denkbeeldig, dat. Soustelle de generaals in Algerije nu zal trachten mee te krijgen voor een expedi tie ter herovering van Tunesië en mis schien zelfs van Marokko. In Parijs heeft de regering, die bijna onafgebroken vergadert, nieuwe beslui ten genomen ter verdediging van de be dreigde republiek. De Fransen mogen het grondgebied zonder een speciaal vi sum van vandaag af niet meer verlaten. Het verkeer op de weg wordt gecontro leerd. Gendarme en politie zijn in staat van alarm gebracht. Er is tachtig mil jard franc uitgetrokken voor extra bewa pening, die met de tijd voor de troepen in Algerije is bestemd. Geen blokkade Dat de regering geen blokkade van Al gerije overweegt, zou kunnen blijken uit de toestemming, die een drietal schepen met levensmiddelen en medicamenten in de haven van Marseille is gegeven, naar Algiers te koersen. De nieuwe mi nister van informatie. Gazier, heeft de dagbladdirecteuren en -hoofdredacteu ren bij zich geroepen om hun medewer king te vragen opdat officiële censuur achterwege zal kunnen blijven. In -St. Etienne zijn enkele tientallen fascisten gearresteerd, die juist de prefectuur wil den aanvallen en bezetten. Stafchef Paul Ely is nu officieel afgetreden en opgevolgd door generaal Lorillot. De or ganisatie Rijn en Donau. waarvan vele hoge militairen lid zijn, heeft zich giste ren bij monde van de oud-gouverneur Eis aan K.P.M. 50 miljoen roepiah? in Tunesië, generaal Guillaume. tijdens een audiëntie bij het staatshoofd presi dent Coty solidair met De Gaulle en het oomité-Massu in Algiers verklaard. Een bemoedigend symptoom tussen al deze verontrustende verschijnselen is niette min. dat het publiek zich overal in het land en ook te Parijs rustig houdt en vertrouwen toont in de wijsheid en de energie van de wettige regering. Vier vrijheidslievende Hongaren terechtgesteld Vier Hongaren, die schuldig waren be vonden aan een poging tot omverwer ping van de „volksdemocratische orde" in Hongarije tijdens de opstand in 1956. zijn ter dood veroordeeld en terechtge steld, aldus meldt het Hongaarse pers bureau. Deze vier Hongaren maakten deel uit van een groep van zestien. Twee ande ren van deze groep kregen levenslange gevangenisstraf en de tien overigen ge vangenisstraffen, variërend van een tot veertien jaar. Soekarno en Hatta spraken te Soerabaja De Indonesische autoriteiten te Bandjermasin hebben op Borneo een wijdver takte opstandige beweging ontdekt. Te Bandjermasin is een aantal personen gearresteerd, onder wie militairen. Er zouden documenten met een' zegel van de opstandelingen in beslag zjjn genomen. Volgens een bericht van een niet-geïdentificeerde radio van de opstandelingen heeft de opstandige beweging in Indonesië zich uitgebreid tot het zuidelijke deel van Borneo. De regering heeft te Bandjermasin verschillende personen in hechtenis laten nemen. Volgens dezelfde radio zouden vliegtuigen der opstandelingen nabjj Bandjer masin een vrachtschip van de regering tot zinken hebben gebracht en twee beschadigd. Deze schepen, aldus het bericht, vervoerden voorraden voor de rege ringstroepen op Borneo. Soebrandrio sprak opnieuw met Jones Het Indonesische persbureau Pia meldt dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, de Amerikaanse ambassadeur Jones in Djakarta zaterdag heeft ontboden en hem heeft gezegd dat Indonesië niet „eeuwig" kan blijven wachten op Amerikaanse stappen, die moeten voorkomen dat „buitenlandse avontu riers" zich mengen in de binnenland se aangelegenheden van Indonesië. „Eén grondgebied' De economie van Indonesië is geba seerd op het geheel van het Indonesi- sche grondgebied en geen van de af- Naar in Djakarta werd vernomen, zal j ZOnderlijke delen kan los van de andere het hoofdkantoor van de K.P.M. in j bestaan, aldus heeft president Soekarno Djakarta het Indonesische ministerie I van Indonesië zaterdag in een te Soera- 0 baja uitgesproken rede gezegd, van Scheepvaart worden cevest.sd. De pr^ld"ent dle een particuliere Verschillende afdelingen van dit mi- textielfabriek opende, legde de nadruk nisterie hebben hun kantooruitrusting j op de noodzaak voor Indonesië zijn reeds naar dit mime gebouw „verge- economische betrekkingen met de bui- 6 tenwereld uit te breiden, want het is, zo zei hij, in het huidige atoomtijdperk niet mogelijk een isolationistische poli tiek te voeren. Oud-vice-president Hatta, die even- bracht. De kernstaf van de KPM en het kan toormeubilair dezer maatschappij zijn reeds naar het tegenwoordige gebouw van het Ministerie van Scheepvaart overgebracht. de 1 week in Sumatra. Volgens de radio was mr. Hardi over de toestand in dit gebied optimistisch gestemd ..omdat een aantal leiders van het volk daar bereid is. te werken voor het algemene wel zijn". Evacuatie uit Balikpapan Volgens een mededeling van een rederij te Singapore is gisteren uit Djakarta een harer schepen, het 2000 ton metende s.s. „Darvel" naar Oost- Borneo vertrokken om vandaar 350 Europese vrouwen en kinderen naar Java te brengen. Deze vrouwen en kin deren zijn gezinsleden van employé's van de Kon. Shell. De Darvell zal op 22 mei te Tarakan aankomen en te Balikpapan op 24 mei, aankomst te Djakarta op 28 mei, aldus een woord voerder van de rederij. Het schip zal het Rodekruis-embleem voeren en bij duisternis een extra verlichting krij gen, De bemanning zal voor deze reis een extra toelage ontvangen van twee maanden salaris. "D«. Cjaullc verklaar de hecUn middag "te. l^ryS.dakHy niet z_ctl pochen de iiwld- Ijn^ender'Re^vjbl lek. te,êchendenHet ii doel lanojS wettelyke Weg de. veranderingen in het bestaande po litieke bestel, die noodzakelyk Seky- nen, "teweeg "te breng*" Volgens berichten in de pers in Dja karta treft de Indonesische regering thans voorbereidingen tot het instellen van een eis tot schadevergoeding tegen de KPM. ..wegens verliezen veroorzaakt door het vertrek van de KPM-schepen uit de Indonesische wateren. Zoals bekend, gaf de directie van de KPM. ten tijde van het uitbreken van de anti-Nederlandse campagne in In donesië, aan al haar gezagvoerders op dracht naar Singapore en andere ha vens buiten Indonesië koers te zetten, nadat het Indonesische personeel der maatschappij het hoofdkantoor in be slag had genomen en daar de rode sta- kingsvlag op had gehesen. Volgens welingelichte kringen zou de eis tot schadevergoeding een bedrag van 50 miljoen roepiah omvatten. eens bij de opening van de fabriek het woord heeft gevoerd, zei, dat Indonesië in de eerste behoeften van zijn be volking zal moeten kunnen voorzien zonder noodzakelijkerwijze van de in voer afhankelijk te zijn. Vliegtuig neergeschoten Op Ambon is met luchtdoelgeschut gisterochtend een B-26 bommenwerper van de opstandelingen neergehaald toen hij een aanval deed op het vliegveld van Ambon, zo deelt het hoofdkwartier in Djakarta mee. Men voegde daaraan toe. dat er aan de kant van de regering geen slachtoffers zijn gevallen. Herstelcommissie terug Zondag is de „herstelcommissie", die de regering naar midden-Sumatra had gezonden, te Djakarta teruggekeerd, aldus radio Djakarta. De commissie, die onder leiding stond van de vice-pre mier, mr. Hardi en waarin voorts nog twee ministers zitting hadden, vertoef- Stampend een weg borend door een enigszins woelige zee vaart de KW. 170 langs de hoofden van de pieren van IJ muiden uit op weg v.aar de haringgronden. Een van de vele loggers die zaterdagmiddag van IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen uit het haringseizoen openden. Voor een uitvoerige re portage verwijzen wij naar elders in dit Blad. Vermoedelijke oorzaak is mislukte landing Vijfenzestig mensen zijn gisteren om het leven gekomen bjj het verongelukken van een Belgisch passagiersvliegtuig. Het toestel vloog in brand bij een mislukte landingspoging op het vliegveld van Casablanca in Marokko. Een van de vier motoren van de DC-7 was onklaar geraakt. Het Sabena-toestel was van Brussel op weg naar Belgisch Kongo. Er zijn vier overlevenden, vermoedelijk drie Belgen en een Zwitser, die zich achter in het toestel bevonden en het brandende wrak door de nooddeur konden verlaten. De gehele bemanning van negen heeft het leven verloren. Twee loodsen op het vliegveld zijn vernield. Volgens een ooggetuige verloor het toestel snel hoogte en raakte het met een vleugel een gebouwtje bij de rolbaan. De vleugel werd afgerukt en het vliegtuig kwam in een grote hangar terecht, temidden van militaire vliegtuigen. verkeerstoren opgevangen, luidden: „Wij gaan landen". Men vermoedt, dat de piloot, toen hy zag, dat hy te ver op de landingsbaan zou neerkomen, weer heeft willen opstijgen. Een der vier motoren werkte evenwel niet, zodat het toestel mogelijk, toen de piloot weer vol gas gaf, uit zyn evenwicht geraakte. Daar door kwam de linkervleugel in aanra king met een loods die aan het einde van het veld op enige honderden meters van de landingsbaan stond. Het toestel stortte neer op een tweede loods en brak in tweeën. In de loodsen, waar blusmateriaal van de Franse luchtmacht stond opgeslagen, bevond zich een wachtpost, die ongedeerd bleef. Zivaarste ramp van Belgische luchtvaart De ramp is de zwaarste, welke ooit de Belgische luchtvaart heeft getroffen. De twee laatste Belgische vliegrampen wa ren die van Frankfort op 14 oktober 1953, waarby 40 mensen om het leven kwamen, en het ongeluk bij Rieti nabij Rome, waar op 13 februari 1955 21 men sen verongelukten. Onder de slachtoffers, voor het meren deel Belgen, bevonden zich verscheidene echtparen met kinderen, o.a. een Brits, dat de reis met drie kinderen maakte, en een Belgisch echtpaar, eveneens met drie kinderen. Over de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. De piloot moet door het ongeluk verrast zijn. Zjjn laatste woorden, door de radio van de Nederlander wint filmprijs te Cannes De eerste prijs van het filmfestival ln Cannes voor de beste korte film is toe gekend aan Frankrijk, voor „La Seine a rencontre Paris", die geregisseerd is door de Nederlander Joris Ivens en voor „La Joconde" van Henri Gruel en Jean Su- jeux gezamenlijk. De grote prijs van het filmfestival is gewonnen door de Russische film „Als de ooievaars overtrekken" met in de hoofdrol de tot nu toe onbekende Ta- tiana Samoilova. Bij ontploffing in Parijs vijftien personen gedood Bij een ontploffing van een benzine tank in een garage aan de Rue d'Oslo In Parijs, zijn zaterdag vijftien personen, onder wie vijf kinderen, om het leven gekomen en 30 gewond. De eehtgenote van de garageeigenaar en de voorman van een ploeg arbeiders, die herstelwerk - zaamheden in de garage verrichtten, (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwijk) worden nog vermist. Von Brcntane naar ons land De West-Duitse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano zal in het begin van de volgende maand een be zoek brengen aan ons land. Hij zal trachten de ruim twee Jaar geleden be gonnen onderhandelingen tussen Neder land en West-Duitsland weer op gang te brengen. De 100.000ste Nederlandse emigrant naar Australië Het Australische Migratie Bureau in Den Haag deelt mede. dat in de loop van dit jaar de 100.000ste na-oorlogse Nederlandse emigrant naar Australië zal vertrekken. Na de tweede wereldoorlog heeft Australië meer dan 1.250.000 emigranten uit allerlei landen opgenomen. Van deze emigranten kregen er 660.000 financiële steun voor de overtocht. In de komende tien jaar zal de bevol king van Australië volgens de Australi sche hoogleraar D. B. Copland vermoe delijk met 24 procent toenemen en zal de werkende bevolking met 55 procent vermeerderen. Naar schatting zal de bevolking van huwbare leeftijd in Australië binnen tien jaar met 50 procent toenemen. Deze snelle uitbreiding zal aller Inspanning nodig maken voor de bouw van meer huizen, ziekenhuizen, betere scholen en betere wegen. Ook zal het middelbaar onderwijs met 50 procent moeten wor den uitgebreid.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1