JAARLIJKSE JACHT OP EERSTE HOLLANDSE NIEUWE P.y.cl.A.-fractie in de Eerste Kamer voelt zich mede schuldig lr 4J bemanning en ook voor lezerskring Over enkele dagen i weike katwijkse logger wint i Prijzen voor rederij, schipper en HARING VOOR DE RADIO Verzwakte Nederlandse positie 97ste jaargang Woensdag 14 mei 1958 Derde blad no. 29440 dit jaar L.D.-wisselplaquette? i 1 11' Zaterdagmiddag begint weer de jacht op de „Hollandse Nieuwe": de jaarlykse haringrace. Wie zal dit jaar de j* eerste zijn, die dit zeebanket in IJmuiden aan de wal brengt? Twee jaar geleden stelden wij voor de rederij van de eerste KATWIJKSE logger, die aan de Tegeltjesmarkt te IJmuiden meerde, een bronzen wisselplaquette beschik baar. De schipper ontvangt een klein model als blijvende herinnering, terwijl voor de gehele bemanning een bedrag van f. 200 door de directie van ons blad ter beschikking is gesteld, door de schipper naar billijkheid te verdelen. In 1956 ging de prys naar de IJm. 75 „Gorredijk", met als schipper Piet Guyt, van de N.V. Rederij voorheen J. C. Pronk te IJmuiden. Hoewel dit schip een IJmuidens nummer droeg, kon het toch als een echt Katwijks schip worden aangemerkt. De rederij heeft vorig jaar de wissel- prijs moeten afstaan aan de Katwijkse rederij Meerburg's Noordzeevis- en Haringexp. N. V. De KW 7 „Arend" van deze rederij met schippér J. van der Bent op de brug meerde als eerste Katwijkse logger aan de Tegeltjesmarkt. Zoals gewoonlijk zal er dit jaar weer een zware strijd worden geleverd om de eerste Hollandse Nieuwe aan te voeren. Behalve de reeds lang bestaande strijd om de eer, komt daar ook dit jaar weer de stryd om onze wissel plaquette by. De schippers zullen dus wel hun uiterste best doen zo vlug mogelijk naar IJmuiden te stomen. Er wacht een spannende strijd! In 1956 en 1957 schreven wy ook een prijsvraag uit voor de lezerskring, en gezien het succes van deze prijs vragen, stellen wy ook dit jaar onze lezers de vraag: Welke KATWIJKSE jager (of welk schip dat als Katwijks schip moet worden beschouwd) voert de eerste Hollandse Nieuwe aan en hoe laat zal dit schip meren aan de Tegeltjesmarkt te IJmuiden (uitgedrukt in datum, uur en minuten)? Voor hen, die het werkelijke tijdstip raden of het het dichtst benaderen stelt de directie van ons blad de vol gende prijzen beschikbaar: lste-prijs f50. 2de-prijs f 25.— 3de-prijs f 20. 5 prijzen van f 10. 10 prijzen van f 5. De inzendingen, voorzien van het opschrift „Haring- race" en van de naam en het adres van de inzender, dienen uiterlijk maandagmorgen 19 mei om 12 uur in ons bezit te zijn. Voor de prijzen komen uitsluitend abonnees in aanmerking, zomede zij, die op dit ogenblik een proef abonnement ontvangen. Over de uitslag kan geen correspondentie worden gevoerd. Volledigheidshalve laten wij hieronder nogmaals de samenstelling der Katwijkse combinaties volgen. Uit deze schepen zal men dus een keuze moeten doen. Schepen, die niet in deze lyst voorkomen, kunnen niet als Katwijks schip worden aangemerkt. De volgende combinaties zijn dan gevormd: Combinatie I KW 25, KW 138, KW 147. IJM 7, IJM 283, KW 2, KW 5 en KW 6. Combinatie II KW 48. KW 18, KW 86, KW 67, KW 183, KW 130 en KW 151. Combinatie III KW 15, KW 43, KW 110, KW 97, KW 20, KW 40, KW 41, KW 78, KW 22, KW 175. Combinatie IV: KW 16, KW 19, KW 54, KW 47, KW 70, KW 168, KW 170. De wisselplaquette van ons blad, waarvan de rederij het grote model en de schipper een verkleind model ontvangt, bij het winnen van de „Katwijkse haringrace. De haringrace is niet alleen een belangrijk feit voor de vissers plaatsen. doch voor het gehele land. In de kustprovincies leeft dit jaarlijks gebeuren misschien iets meer dan in het oosten van het land, maar ook daar zal men op de hoogte worden gehouden van de stand van zaken. De radio en de televisie besteden uitvoerig aandacht aan de jacht op de Hollandse Nieuwe. Hier onder volgt een overzicht van de verschillende uitzendingen. 15 mei: (Hilversum I, tussen 20.0020.20 uur). Radiokrant. „Vandaag was het Vlaggetjesdag". (Hilv>jm II, 21.5022.00 uur). A.V.RRadiojournaal. Vlaggetjesdag. M mei: (Hilversum I, tussen 9.40—10.05 uur). KRO-krant voor Schoolland. „Zo de ouden zongen".... Gesprekken in de Katwijkse Visserijschool. (Hilversum II, 21.2521.55 uur). Klankbeeld over de haringvisserij. 17 mei: (Hilversum II, 14.0014.30 uur). Buisjesdag. De haringvloot kiest zee. Directe uitzending uit Scheveningen. (Hilversum II, tussen 17.3018.00 uur). De week draait door. Flitsen van het vertrek der haringvloot. 18 mei: (Hilversum II, 13.2014.00 uur). „Even bijdraaien". Ditmaal: een programma voor en over hen die gisteren ter haring voeren. Samenstelling: Roel Balten. (Hilversum I, 20.45 uur). „Dat denkt de gewone man er van" (van de maatjes). W mei: (Hilversum I, tussen 20.0020.20 uur). Radiokrant. Reportage van zee. De vloot aan de vleet. M mei: (Hilversum I, 11.0011.30 uur). „Onder Ons". 1. Vissersvrouwen houden haar stand op. Vijf Scheveningse en vijf Katwijkse vrouwen jagen op prijzen van Neder lands fabrikaat. 2. Vrouwen van vissers. (Hilversum I, 12.55 uur). „Echo". Reportage van zee over de jagerij. (Hilversum II, tussen 20.0522.00 uur). Hoteldoradio serveert ook (komende) maatjes. (Hilversum I, 20.3020.45 uur). „Echo". Tweede reportage van zee over de jagerij. K mei: (Hilversum I, 8.15 uur). Extra-editie Radiokrant. Jagers naderen het Vaderland. (Hilversum II). De maatjes zyn erReportage van aanvoer *n verkoop van de eerste Hollandse Nieuwe (tijdstip van uitzending afhankelijk van binnenkomst). 94 meit (Hilversum I, tussen 20.49—22.00 uur) Tierelantijnen. „Weet Je veelover de haringvisserij. Radiospel onder leiding van Leo Nelissen, met Gabriël Smit als vragensteller. Ditmaal: varen, vissen, vangen. 26 mei: (Hilversum I, 21.05 uur), „Wegwijs". In 't cabaret op rolletjes: De vaatjes met maatjes gaan weer rollen. Regie Jan de Cler. 1761 meit (Hilversum I en II, nieuws). De speciale correspondent meldt. Bijzondere omstandigheden voorbehouden geeft het NTS-journaal op 15 en 22 mei respectievelijk: „Vlaggetjesdag" en „Varen, vissen, jagen". De gebeurtenissen in Indonesië Dr. Drees gegriefd door mateloze ontrouw (Van onze parlementaire redacteur) Uit de kring van de P, v. d. A. in de Eerste Kamer is bij herhaling gezegd, dat Nederland mede schuld draagt aan de ontwikkelingen in Indonesië. Na de schuldbelijdenissen van prof. Schermerhorn, mej. Tjeenk Willink en de heren In 't Veld en De Loor bij vorige gelegen heden, zei gisteren weer de heer De Niet (P. v. d. A.), bij de behan deling van de begroting van Buitenlandse Zaken, dat de regering niet kan ontkennen mede verantwoordelijk te zijn voor de gebeurtenissen in Indonesië. Naar zijn mening had de regering de resolutie in de V.N. om met Indonesië te praten over Nieuw-Guinea, moeten aanvaarden. Namens zijn fractie vroeg de heer De Niet zodra het even mogelijk is het contact met Djakarta weer te herstellen en te praten, even tueel met inschakeling van de secretaris-generaal der V.N. De gezamenlijke verklaring met Australië over Nieuw-Guinea kon hij niet waarderen. te vroege soevereiniteitsoverdracht. Het heeft geen zin op allerlei onwezenlijke gronden verdragsbreuk goed te praten. Moraliteit houdt de norm in van goede trouw". „Geen reden voor vergiffenis" Wanneer bij herhaling partijgenoten van de minister-president getuigen van schuldbesef in de Indonesische kwestie dan verzwakt dit Nederlands interna tionale positie, vooral nu Amerika blij kens uitlatingen van minister Dulles langzamerhand tot andere gedachten komt. Om die reden herinnerde de heer Algra (AR) er aan, dat minister-presi dent dr. Drees het vorig jaar in de Eer ste Kamer over de Indonesische kwestie heeft gesproken als een gegriefd man door de mateloze ontrouw van de Indo nesische leiders. Hij herinnerde er voorts aan, dat Nederland in de loop der ge schiedenis een einde heeft gemaakt aan dc slavenhandel, moordpartijen enz. in Indonesië. Op 20 december 1949 zei dr. Drees trouwens ook, in verband met de soevereiniteitsoverdracht, dat in Indo nesië veel groots tot stand is gebracht, al was het alleen maar de eenheid der In donesische volkeren. „Wij hebben geen enkele reden vergif fenis te vragen," zei de heer Reyers (CHU), of het zou moeten zijn voor de „Wat hebben schuldbelijdenissen voor zin?", vroeg de heer van Riel (VVD). Moreie schuldbelijdenissen hebben geen enkele politieke betekenis. Het is een begrip, dat in de politiek niets zegt en het heeft daarom ook geen zin het in politieke discussie in te voeren. Er zitten daarentegen aan de Indo nesische zaak praktische kanten, die steeds sterker tot de overtuiging voeren, dat de verdediging van Nieiiw-Guinea een last is, die Nederland niet alleen kan dragen Men zal daar eens overleg over moeten plegen met onze bondgeno ten. Is de defensie van Nieuw-Guinea, vroeg de heer Reijers (CHU), aange past aan de nieuwe omstandigheden?" Wat Nieuw-Guinea betreft was ook prof. Beaufort (KVP) het geheel eens met het regeringsstandpunt. Wy willen de bevolking van Nieuw-Guinea zei hij niet uitleveren aan het regime van Soe- karno. „Schuld belijden opent altijd nieuwe wegen", verklaarde de heer De Loor (PvdA)en het komt erop aan. of wij de wijsheid en het staatsmanschap kun nen opbrengen het deel van onze schuld te erkennen". In de Tweede Kamer staan de socia listen inzake Indonesië achter de rege ring. Maar de heer van Riel (VVD) ver wachtte, dat als er een nieuw kabinet komt op grondslag van de bezitsvor ming, dat dan ook de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer zich op het standpunt zal stellen van 'haar partij genoten in de senaat. In zoverre zou dan blijken, zei hij, dat de Eerste Ka mer een fijnere neus heeft gehad dan de socialisten in de Tweede Kamer. Tenslotte heeft de heer van Riel er nog voor gepleit de deskundigen, die uit Indonesië komen, niet te verspreiden, maar met financiële steun ergens in de wereld gezamenlijk een taak te geven. Zo hebben b.v. verdreven Duitsers uit het Russische gebied met hun vakken nis in het Westen een geheel nieuwe porseleinindustrie opgebouwd. „Het buitenlands- beleid moet geba seerd zijn op het Nederlands belang" be toogde de heer Reijers (CHU). „maar zeker als het gaat om het behoud van welvaartsbronnen". Zin voor werkelijkheid Met een sterke zin voor de werkelijk heid. constateerde de heer van Riel (VVD), dat wereldbelangen van grote mogendheden on levensbelangen van kleine landen in de V.N. niet kunnen worden beslist bij meerderheid van stem men te minder omdat de V.N. geen rechtsgemeenschap zijn. Daarom zullen landen, die op toevallige vijze in de V.N. in de minderheid zijn, zich niet al tijd bij besluitvorming hoeven neer te leggen. Deze opvatting, die ook het standpunt van de regering weergeeft, noemde prof. Beaufort (KVP) een stap terug op de weg naar een rechtsge meenschap, hetgeen hij zeer betreurde. Als kinderen van de wetenschap achtte de heer van Riel (VVD) de ont wikkeling van atoomwapenen niet te stuiten. Al het gepraat over verbod van atoombewapening, achtte hij aa«arom van betrekkelijke waarde, dat alleen tot het resultaat van „uitstel" van het ge bruik kan leiden. De oplossing van dat probleem zag hij liggen in het uiteen groeien van de Sovjet-Unie en de Chi nese Volksrepubliek, een proces, dat enige tientallen jaren zal duren. Het is niet uitgesloten dat de kaarten dan zo worden geschud, dat een nieuw madhts- Weer anderhalf jaar geëist tegen brandstichter (Van onze Haagse redactie) De officier bij de Haagse Rechtbank heeft gistermiddag opnieuw anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 48-jarige voormalige arbeider van de rubberfa briek „Vredestein" aan de Haagweg te Den Haag, die ervan wordt verdacht in de nacht van 11 op 12 september van het vorige jaar een reeks branden te hebben gesticht in deze rubberfabriek. De verdachte zou dit hebben gedaan uit wraakzucht over 't hem aangezegde ont slag. De branden veroorzaakten een schade van ruim f 40.000. Uitspraak 27 mei. Vreemde kostganger KAPITAAL VAN HOSPITA NAAR WIJNTJE EN TRIJNTJE (Speciale berichtgeving) De Utrechtse politie heeft gisteren een 31-jarige Rotterdamse expeditieknecht aangehouden, die 10 dagen lang een goede sier heeft gemaakt van ander mans geld. Op zondag 4 mei brak hij bij zijn hospita in Rotterdam een kast open. Uit haar tas nam hij f. 1300 weg, waarmee hij aan de zwier ging. In Den Haag en Leiden maakte hij een groot deel van zijn kapitaal op. In Woerden pleegde hij een inbraak om zijn „uit- gaanskas" te versterken, maar in Utrecht aangekomen besteedde hij der mate grote bedragen aan „wijntje en trijntje", dat hij bij zijn arrestatie niets meer over had. Hij is op transport gesteld naar Rot terdam. CLANDESTIENE ZENDER IN BESLAG GENOMEN. Opsporingsambtenaren van PTT heb ben in samenwerking met de Rijkspolitie te Wijhe de clandestiene zender „Revol- ver-Henkie", ook ..Bandoeng" genaamd, opgespoord en in beslag genomen. Pro- ces-verbaal werd opgemaakt tegen een 20-jarige landarbeider te Wijhe en een 28-jarige fabrieksarbeider te Ra al te. Op 223 grammofoonplaten werd beslag ge legd Te Enschede werd de clandestiene zender „Waterman" opgespoord en tn beslag genomen. Hier werd proces-ver baal opgemaakt tegen een 20-jarige wever. evenwicht ontstaat en een lange periode van rust intreedt. Omdat alleen door tact uitstel kan worden bereikt, kunnen buitenstaanders beter niet roeren in de kwestie van kernwapenen men moet dit aan de regering overlaten, die zich be wust is van haar bescheiden invloed. Vanmorgen heeft minister Luns op de diverse beschouwingen geantwoord. Vermaan van de wetenschap Onderzoek van maan en planeten vergt uiterste voorzichtigheid Verstoor natuurlijke toestand niet door radioactieve of biologische besmetting! (Van een onzer redacteuren) Alleen een onderzoek van maan en planeten met behulp van satel lieten is uit wetenschappelijk oogpunt verantwoord. Niet gesteriliseerde raketten en ontploffingen b.v. van naar hemellichamen gezonden atoombommen zouden onherstelbare schade kunnen aanrichten aan de natuurlijke omstandigheden die daar heersen. Aldus de conclusie van de commissie ad hoe uit de te Den Haag zetelende International Council of Scientific Unions, zoals deze gisteren tijdens een perscon ferentie in de residentie bekend werd gemaakt. De International Council heeft begin maart tijdens de negentiende in Den Haag gehouden vergadering unaniem besloten een commissie ad hoc in het leven te roepen naar aanleiding van een verzoek van de Academie van Weten schappen in de Verenigde Staten. De Academie had er op aangedrongen, dat de serieuze plannen voor het onderzoek van maan en planeten zo worden uit gevoerd en gecoördineerd, dat deze on derzoekingen elkaar niet hinderen en bovenal niet voorgoed kritisch weten schappelijke onderzoekingen onmogelijk Uitreiking „kristallen bel" „RECLAME IS NIET DUUR". Op grond van de redevoering, die hij de vorige maand tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders heeft gehouden, is gistermiddag aan de voor zitter van de Raad van Bestuur van Unilever NY. de heer F. J. Tempel, in het Unilevergebouw de „Kristallen bel" uitgereikt door de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr. W. van Andringa de Kempenaer. Deze bel sym boliseert het wapen van dat genoot schap. Jrb. Van Andringa de Kempenaer releveerde de verdiensten, die de ge noemde jaarrede z.i. had. „Zij heeft grote steun gegeven aan onze doel stelling en het sprookje uit de wereld geholpen, dat reclame de artikelen duur zou maken". Na het aanbieden van de bel. die voor zien is van een inschrift met een per- soonlijke opdracht, heeft de heer Tem- j pel woorden van dank gesproken. 1 zullen maken. Als voorbeeld daarvan werd gezegd, dat biologische of radio actieve besmetting van zich in de ruimte bevindende voorwerpen gemakkelijk zou kunnen optreden tenzij de activiteiten in eerste instantie zorgvuldig worden op gezet en met buitengewone zorg geleid. Vooral door biologen werden ernstige bedenkingen geuit. De komst van niet gesteriliseerde raketten of de ontploffing van atoombommen op maan en pla neten zouden het voor de verdere toe komst onmogelijk maken vast te stellen hoe de oorspronkelijke levensvormen op hemellichamen zijn geweest. De commissie ad hoc, die onder voorzitterschap staat van prof. Marcel Florkin uit Luik, heeft thans na twee dagen vergaderen in Den Haag een rapport opgesteld, waarin eerste on derzoekingen met raketten inderdaad worden veroordeeld. Slechts onder zoek met behulp van satellieten moet in eerste instantie verantwoord wor den geacht. Alleen op die wyze kan het besmetten van de natuurlijke om standigheden van maan en planeten worden voorkomen en kan een inzicht worden verkregen in daar voor komende of niet voorkomende toe standen en stoffen waarvan men nu weinig of niets weet. Prof. Florkin heeft contact laten op nemen met prof. Amalianov van de Academie van Wetenschappen te Mos kou teneinde ook Rusland tot deze zienswijze over te halen. Tot dusver is men er echter niet in geslaagd het Rus sische standpunt ten deze te vernemen. De conclusies van de commissie ad hoe zullen later in dit jaar worden voorgelegd aan de in Washington te houden algemene vergadering van de International Council of Scientific Unions.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5