Leidse raad wenst maatregelen, die verbetering in toestand brengen 0/^MARKT1 Wethouder Jongeleen: „B. en W. niet voor schade aansprakelijk" Elke woensdag li ShirtsShorts 2?s Veel voorkomende verkeersfouten kosten de overtreders geld Leo Riemens leidde zijn gehoor in tot de opera Aïda van Verdi even Kerkelijk L 97ste jaargang Dinsdag 13 mei 1958 Tweede blad no. 29439 Riool-ellende aan Langebrug Mr. Woudstra: Gemeente verantwoordelijk voor binnendringen van rioolwater In zijn zitting van gistermiddag heeft de Leidse raad een inter pellatie van de heer J. van Iterson (Prot.-Chr.) vormde daartoe de aanleiding zich uitvoerig bezig gehouden met de rioolellende aan de Langebrug. Zoals bekend ondervindt een aantal bewoners van de Langebrug en omgeving bij hevige regenval grote overlast van binnen stromend rioolwater in zijn kelders, hetgeen te wijten zou zijn aan een onvoldoende capaciteit van het in 1955-1956 in de Langebrug nieuw aangebrachte gemeentelijk riool. Na een discussie van ruim twee uur werd met algemene stemmen een voorstel Woudstra-Van Iterson aangenomen, waarin B. en W. worden uitgenodigd om de raad zo mogelijk binnen drie maanden voorstellen te doen toekomen, met betrekking tot de maatregelen, die genomen dienen te worden om de lozing van de percelen aan de Langebrug op afdoende wijze te ver beteren. Bovendien zal het college de raad mededeling moeten doen van de kosten, welke de uitvoering der maatregelen zal meebrengen en van de tijd, die met deze uitvoering is gemoeid. Deskundige - van buitenaf zal onderzoek instellen Alvorens het echter zo ver was ontspon zich een breedvoerige dis cussie tussen het College van B. en W. - in de persoon van wethouder A. J. Jongeleen - en leden van diverse raadsfracties. Terwijl de wethouder daarbij op het standpunt bleef staan dat van gemeentewege geen fouten zijn gemaakt en dat dan ook het College niet aansprakelijk kan wor den gesteld voor de schade, welke hieruit voor de eigenaars/bewoners voortvloeit, betoogde de heer Woud stra, dat de gemeente verantwoorde lijk moet worden gesteld voor het binnendringen van het rioolwater en daaruit de consequenties moet trek ken. Lang uitblijven van antwoord was fout Daarvoor aan de tand gevoeld door de fracties van de PvdA, de Prot. Chr., de KVP en de VVD. moest ook wet houder Jongeleen erkennen, dat het antwoord van B. en W. op een schrijven van gedupeerden veel te lang (tien maanden) is uitgebleven. In dit geval heb ik, aldus de wethouder, f. VAN ITERSON Fouten geen enkel woord ter verdediging aan te voeren. Dit is fout geweest. Ver schillende malen heb ik, aldus de wet houder, bij Gemeentewerken, die de klacht in onderzoek had, op spoed aangedrongen. De interpellant, de heer Van Iterson, die door de burgemeester in de gelegen heid werd gesteld zijn interpellatie toe te lichten, had daaraan geen behoefte en wenste het antwoord van de wethou der op zijn vragen af te wachten. De heer Jongeleen gaf op deze vragen, wel ke wij volledigheidshalve nogmaals pu bliceren, het volgende antwoord: Vraag 1: Was het technisch mogelijk en uitvoerbaar, het riool zodanig te construeren, dat daarin voldoende ber gingsmogelijkheid aanwezig was om ook het water van zware regenbuien op te vangen en af te voeren? Antwoord: Dit was technisch niet mo gelijk en uitvoerbaar. Het was namelijk niet verantwoord, een riool boven de boezemwaterstand aan te leggen. Dit zou in strijd zijn geweest met de plannen voor de centrale riolering van de bin nenstad. Bovendien zou dan by grote regelval het water zelfs boven de be strating van de Langebrug uitkomen. Het riool in de Langebrug ligt nu bene den Rijnlands boezempeil. Ook al zou men het riool veel groter hebben ge maakt. dan zou het technisch niet mo gelijk zijn geweest, zware regenbuien op te vangen en af te voeren zonder over last in de kelders te veroorzaken. Men zou nu kunnen vragen: Waarom is de Langebrug dan gedempt en waarom heeft men dan geen nieuwe overkluizing gemaakt? Afgezien van de veel hogere kosten die opzichzelf geen beletsel mogen vormen zou het geen zin hebben deze overkluizing op de centrale riolering aan te sluiten, daar in een overkluizingen geen afvoermogelijkheid van vaste stoffen zou kunnen plaats hebben. Vraag 2: Indien vraag 1 ontkennend wordt beantwoord, waarom hebben B. en W. dan een voorstel aan de raad gedaan om de Langebrug te dempen en te rioleren, resp. by dit voorstel geen mededeling gedaan van de technische bezwaren, aan de uitvoering verbonden? Antwoord: De reden waarom B. en W. voorstel tot demping en riolering hebben gedaan, is reeds vermeld in het schriftelijke stuk van het college van mei 1958 als antwoord op eerder ingediende vraag van de heer Van Iter son. Het is begrijpelijk, dat bij de indie ning van het voorstel' geen mededeling is gedaan van de bezwaren. Het was de dienst van gemeentewerken immers niet bekend, dat de bewuste kelders lek en poreus waren en dat er zovele riolerin gen onder de huizen doorliepen, die eveneens lek en poreus waren. In alle opzichten is tijdens de uitvoering ge tracht, aan de bezwaren van de bewo ners tegemoet te komen door het aan brengen van terugslagkleppen en andere voorzieningen. De derde vraag van de heer Van Iter son luidde: Waarom is in de Langebrug niet een riool aangebracht met vol doende bergingscapaciteit? Aangezien vraag 1 ontkennend werd beantwoord, behoefde deze vraag geen beantwoor ding. Vraag 4: Achten B. en W. het Juist om de bewoners in overweging te geven, zelf voorzieningen te treffen om deze hinder tegen te gaan, terwijl de gemeente geen gebruik heeft gemaakt van de mogelijk heid om een riool te leggen met vol doende capaciteit? Eigenaar verantwoordelijk Antwoord: Bij een juiste beoordeling van deze zaak moet men de verschil lende aspecten duidelijk voor ogen hou den. De Langebrug in de oude gedaante vertoonde ernstige gebreken; de hygië nische toestanden waren zeer slecht; er heerste een rattenplaag; het verkeer liep gevaar. De aanleg van een gesloten riool binnen het kader van de plannen voor de centrale riolering van de bin nenstad was een dringende eis. evenals dit nu het geval is met de demping van de Uiterstegracht. De moeilijkheden bij de uitvoering waren niet gering, maar zijn zo goed mogelijk ondervangen tegenover al deze factoren staat het feit van de aanwezigheid van een aan tal laaggelegen kelders, in het verre ver leden aangebracht en wellicht toen be antwoordend aan de destijds bestaande verlangens en geldende eisen. De ver oudering van de binnenstad heeft uiter aard de sterkste weerslag geschapen ten aanzien van die bouwonderdelen, die aan de funeste werking van het grondwater jaren, soms wel eeuwen hebben bloot gestaan. Het is een vaak voorkomend ver schijnsel, dat bepaalde overheidsmaat regelen, die in het algemeen belang moeten worden getroffen, gevolgen heb ben ten aanzien van een speciaal belang van de enkeling. Het zal van de om standigheden afhangen, of met dit spe ciale belang door de overheid kan wor den rekening gehouden. Waar de be wuste kelders en huisrioleringen duide lijke gebreken vertonen, ligt het op de weg van de eigenaren, de ongemakken, dte samenhangen met de bijzondere risico's, aan deze kelders e.d. verbonden, weg te nemen. Vraag 5: Zijn B. en W. bereid, alsnog op korte termijn te doen onderzoeken, welke maatregelen moeten worden ge nomen om het riool voldoende ber- gingsmogelijkheied te geven en van het resultaat van het onderzoek mededeling te doen aan de raad? Uitbreiding centrale riolering Op deze vraag verklaarde wethouder Jongeleen namens het College van B. en W., dat het College bereid is op korte termijn de mogelijkheid onder ogen te zien om in een versneld tempo te gera ken tot uitbreiding van de centrale rio lering, die aansluit aan het riool van de Langebrug. Met name denkt het College aan de onmiddellijke voorbereiding van een plan tot aansluiting van het riool in de Langebrug op de centrale riolering in de Korevaarstraat door middel van een riool met zinker door het Steenschuur, terwijl het College zich tevens zal be raden omtrent andere mogelijkheden, die binnen het kader van de centrale riolering kunnen bijdragen tot een ver dere verbetering in de situatie. De raad dient echter te beseffen, dat de bestedingsbeperking in dit opzicht een sterk belemmerende faotor vormt. De wethouder gaf de raad echter de verzekering, dat B. en W. de plannen zeer spoedig zullen doen voorbereiden en aan de Commissie van Openbare Werken ter beoordeling zullen voor leggen. De heer Van Iterson, die dankbaar was voor dit uitvoerige antwoord, zette aan de hand van enkele voorbeelden uiteen, dat niet alle kelders, zoals B. en W. zeg gen, oud, lek en poreus waren. Zo is b.v. de kelder in het pand Langebrug hoek Korte Diefsteeg in uitstekende conditie, hetgeen ook het geval is van een eerst in 1932 gebouwde kelder aan de Lange brug en in eigendom toebehorend aan een exploitant aan de Breestraat. Voor de aanleg van het nieuwe riool was deze kelder steeds droog. Indertijd gebouwd ter kering van het grondwater, doet deze kelder thans dienst als „stuwdam", waartoe zij met een extra laag beton werd versterkt. Ondanks deze maat regel is het voorgekomen, dat het riool water bü hevige regenval door de stu wing via de muren de kelder, waarin een ketel van de centrale verwarming was geplaatst, binnenstroomde. Dank zij oplettendheid van de exploitant is de gloeiend hete ketel toen niet uit elkaar Wethouder A. J. JONGELEEN Geen fouten gesprongen of deed er zich geen kort sluiting in de elektrische geleidingen voor. Dit kelderpand heeft echter ook nog een riool. Nu de stuwing niet kon doorzetten door de kelder, trad deze op in het riool, met het gevolg, dat er in het pand een vreselijke rioallucht ont- het pand een vreselijke rioollucht ont ploffing en kortsluiting kunnen voor komen, moeilijk wordt het voor hem om ook aan het ontsnappen van rioolgas het hoofd te bieden. Schuld niet op bewoners afwentelen De heer Van Iterson acht het niet juist om thans de schuld op de bewo ners af te wentelen. Erkent men bo vendien geen schuld door de Dienst van Gemeentewerken in woningen van enkele gedupeerden herzieningen te laten aanbrengen en deze niet in re kening te brengen? Van de wethouder, die nu wel zegt, dat B. en W. de mogelijkheid onder ogen zullen zien om in versneld tempo te geraken tot uitbreiding van de cen trale riolering, had spreker gaarne een vast omlijnd plan ontvangen. Alles zweeft nu nog zo in de ruimte. Tekortkomingen Ook de heer Van Dijk (KVP) vraagt zich af of er geen tekortkomingen zijn geweest bij de Dienst van Gemeente werken. Toen het rioleringsplan inder tijd werd opgezet, kon men toch weten, dat men rekening moest houden met oude kelders. De thans aangebrachte terugslagkleppen helpen niets. Ook spre ker zet nog een vraagteken achter het antwoord van B. en W„ dat de kosten geheel op de bewoners moeten worden afgeschoven. De heer Piena (PvdA) zegt, dat het uitblijven van het antwoord van B. en W. zeer veel stof heeft doen opwaaien. Het is volgens spreker een kwestie van normaal fatsoen, dat binnen normale tijd en dat is geen tien maanden een brief wordt afgedaan. De heer Hagens (VVD) vraagt of het niet aan wezig zijn van een nieuw rioolgemaal van invloed is geweest op de ontstane moeilijkheden. De heer Woudstra (Prot. Chr.) zet uit een, dat de bewoners bij de oude toe stand de kelders waren toen ook po reus geen overlast ondervonden en thans wel. De ontstane moeilijkheden worden thans toegeschreven aan het niet aanwezig zijn van een stamriool. Dat dit riool er niet was, wist men toch ook toen met de uitvoering van de werk zaamheden werd begonnen. Men moet de zaak thans niet omgekeerd gaan voorstellen. Was dit riool aanwezig ge weest, dan was er vermoedelijk niets Lezers schrijven Doet Uw inkopen vóór zessen Er is een bepaalde categorie vrouwe lijke klanten in deze stad, die. als ze winkelen gaan, eerst ergens rustig gaan vertoeven om van een kopje thee te ge nieten, waartoe een ieder overigens het volste recht heeft. Maar als ze dan ge ruime tjjd zitten, kijken de dames op haar horloges en komen tot de ontdek king dat het al over half zes is Nog gauw even wat boodschappen halen „want die heb ik morgenochtend nodig". En daar komen ze bij zessen de win kel binnen om nog haar inkopen te doen, soms tot bij half zeven. Nu zou ik dit willen vragen: Beseffen deze dames niet. dat de desbetreffende winkelmeisjes van 's morgens vroeg al op haar benen staan en dat ze ook blij zijn als het zes uur is en ze naar huis kunnen. Want die meisjes eten ook 's avonds op tijd. Is het nu zo'n grote moeite voor de dames om te zorgen, dat ze vóór zessen klaar zijn met bood schappen halen? Uw winkelmeisjes zullen U er dank baar voor zijn. Met dank voor plaatsing aan de Re dactie. B. O., Koninginnelaan, Leiden. gebeurd. Het gaat niet aan om nu de bewoners aansprakelijk te stellen. In dit geval heeft de gemeente „een daad ge steld". Volgens de heer Woudstra moet de gemeente met spoed uitzien naar een incidentele oplossing, waarvan de kos ten z.i. door de gemeente moeten wor den gedragen. Deze zaak moet terstond worden aangepakt. Er kunnen men senlevens (het ontsnappen van riool- gas) mede gemoeid z(jn! Wethouder Jongeleen, die in zün aan vullend antwoord nogmaals ingaat op de voorgeschiedenis: de oude toestand was niet langer te handhaven, zegt, dat het nieuwe riool 40 bü 60 cm. be antwoordt aan technische berekeningen. Bij de aansluiting op het nieuwe riool is zorgvuldig nagegaan waar de huis aansluitingen liggen. Veel klachten zijn onderzocht en waar nodig zijn door de Diensrt v«n Gemeentewerken nieuwe aansluitingen gemaakt. Een aantal klachten viel toen ook weg. Het is bui tengewoon moeilijk spreker gaat hier af op verklaringen van deskundigen een riool te maken, dat bij een hevige regenval normaal functioneert. Verbetering, doch geen garantie Het ligt in de bedoeling van het College om op korte termijn een aan sluiting van het riool met het hoofd- gemaal in de Korevaarstraat voor te bereiden. Hoewel dit enig voordeel zal opleveren, kan spreker de raad geen garantie geven, dat dan alle moeilijk heden zijn opgelost. Geen fouten Ten aanzien van de door de bewo ners gemaakte en nog te maken kos ten, stelt het College zich op het standpunt, dat de gemeente hiervoor niet aansprakelijk kan worden gesteld. De toestand van de oude riolen in de woningen en de kelders is slecht, ter wijl er bij het werk aan het nieuwe riool geen fouten zijn gemaakt. Het werk is zeer goed uitgevoerd. In tweede instantie zegt de heer Van Iterson de wethouder dank voor zijn ruiterlijke erkenning t.o.v. het lang uit blijven van het antwoord. Hij blijft echter van mening, dat er fouten zijn gemaakt. Aangezien hij in dit opzicht met de wethouder sterk van mening verschilt, doet hij de suggestie aan de hand om buiten de gemeente om een deskundige om advies te vragen. Wij moeten, aldus spreker, zo spoedig mo gelijk van deze onverkwikkelijke zaak af. Nadat ook de heren Van Dijk en Hagens nog van repliek hebben gediend, dient de heer Woudstra een mede door de heer Van Iterson ondertekend voor stel in, waarin B. en W. worden uitge nodigd de raad binnen drie maanden voorstellen te doen, welke kunnen lei den tot een afdoende oplossing van dit probleem. Poloshirt met «XKie bols fleurige streepdessins- kleurecht makkelijk wasbaor. leeftijd 6 jaar. Short katoen©#» «ibcord in 4 stoere kleuren met elostische band-ijzersterk, prima wasbaar leeftijd 4 jaar. Voor de Leidse kantonrechter Niet voldoende afstand bewaren en het niet verlenen van voorrang Tot de meest voorkomende verkeersfouten behoren het niet voldoende afstand bewaren en het niet verlenen van voorrang. Voor de Leidse kantonrechter stonden gisteren enige overtreders terecht. Een textielhandelaar uit de Sleutel stad hoorde zich door de plv. kantonrechter mr. De Koning tot f35.boete of vjjftien dagen veroordelen (de eis van de officier van Justitie mr. Van der Schans luidde f50.— boete of vijftien dagen), omdat hij op 7 februari j.I. met zijn bestel auto bij de Jan van Houtbrug geen voorrang had verleend, waarop een botsing volgde met een auto, welke van rechts naderde. Op 7 maart had een Leidse expediteur zich met zijn bestelauto op de Morssingel aan dezelfde overtreding schuldig gemaakt. Gevolg: een botsing met de vrachtauto van een Leidse eier- handelaar, waardoor voor f55.— schade was ontstaan. De eis luidde f20.— boete of acht dagen. Uitspraak f 10.boete of vier dagen met toewijzing van de civiele vordering ten bedrage van f 55. officier van Justitie mr. v. d. Schans eiste f40.— boete op 20 dagen. De plv. kantonrechter mr. De Koning veroor deelde verdachte tot f30.— boete of 15 dagen met toewijzing der civ. vordering van f 48. Gisteren stond voorts een Leidse koop man terecht. Op 9 december had hij zeer onvoorzichtig met zijn bromfiets op het rijwielpad op de Rijnsburgerweg gereden. Ten eerste had hij niet voldoende af stand bewaard en ten tweede had hij bü het links inhalen, een andere bromfiet ser, een inwoner van Katwük. aangere den, waardoor deze gevallen was en zó gewond werd, dat hü geruime tyd niet had kunnen werken, waarvoor hü een civiele vordering van f 66.50 indiende. Eis f20.boete of 8 dagen. Uitspraak f 10.boete of 4 dagen met toewüzing der civiele vordering f 66.50. Een inwoner uit Rünsburg stond terecht omdat hü op 16 januari met zün auto niet voor de dalende spoorbomen der N.S. aan de Herenstraat te War mond gestopt had, maar was doorgere den, terwijl op korte afstand een trein naderde De stationsassistent D. v. Duün verklaarde, dat verdachte niet alleen door het rode knipperlicht, maar ook door de dalende spoorwegbomen was ge- reden. Eis f 30.—boete of 15 dagen. Uit- bet volle bedrag otrtaenqeo had. De spraak 26— boete ot tien dagen. Meest representatieve ooit geschreven'''' Voor K. en O heeft de bekende musicoloog Leo Riemens gisteravond in het Snouck Hurgronjehuis een interessante inleiding gegeven tot de komende Aïda- opvoering door de Nederlandse Opera, welke, naar bekend, op 30 mei in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, speciaal voor de K. en O.-leden zal plaatsvinden. Als basis voor de muzikale toelichting deed hq hierbij horen opnamen van de op voering, welke in 1949 onder leiding van Arthur Toscanlni gehouden werd, aan gevuld met enkele opnamen van andere opvoeringen. Riemens noemde de Aïda op twee na de laatste opera van Verdi's hand. de meest representatieve opera, welke ooit geschreven is, zij vormt een groot schouwspel, er is ballet en alle figuren hebben hun aria's, het is dus een „ideale" opera, waarvan kiemen reeds te vinden zijn in zijn eerste succesopera „Nabucco". die veel punten van overeen komst met de Aïda vertoont. Na deze Nabucco vond Verdi zijn eigen stül. die hü niet meer wijzigde, in tegenstelling tot Wagner. De opdracht tot het schrijven van de Aïda kwam van Egypte, dat toentertqd door de opening van het Suezkanaal, in het centrum van de politieke belangstel ling stond. In Cairo verrees een groot operagebouw, dat in januari 1871 ge opend zou worden. De Khedive van Egypte wenste voor de openingsplech tigheid een opera van Verdi, met Egyp tische handeling. Toch is de Aïda, in te genstelling tot de veelverbreide mening, geen gelegenheidswerk, want Verdi had er aanvankelijk geen interesse voor. Hij werd er eerst enthousiast voor, toen hü kennis nam van de inhoud, welke van de hand was van een kundig Egyptoloog, de Fransman Mariette Beyauthentiek oud-Egyptisch, alles volkomen verant woord, zonder anachronismen. En wat de muziek betreft: „zó moet de oude Egyptische muziek geklonken hebben, als ze bestaan heeft", aldus spreker. De locale kleur, welke o.a. Puccini zo sterk heeft getroffen, was in deze opera vol komen aanwezig. Verdi had ook een werkzaam aandeel in de tekst; vele Doorgereden na aanrijding Ook het niet voldoende bewaren van afstand komt herhaaldelük voor. Een ambtenaar uit Sassenheim had op 7 maart met zün auto, komende van de RÜnsburgerweg, deze overtreding be gaan op het Stationsplein en toen tegen zün voorrijder opgereden. Eis f25.- boete of 10 dagen. Uitspraak f20. boete of 8 dagen. Een Leidse auto mobiliste had op 23 februari jj. op de Hoge Ründük Zoeterwoude eveneens geen afstand bewaard. Zü was, zonder op het verkeer te letten, links afgeslagen en daarna met een driewielige auto in botsing gekomen. Eis f35 boete of vüftien dagen. Uitspraak f 30.— boete of tien dagen. Een Leidse chauffeur had op 3 maart met zün bestelauto op de Nieuwe Rün een paar bromfietsers, die geheel rechts reden, links ingehaald, waarbü hü een hunner had aangereden. De man werd zodanig gewond, dat hü in elf dagen niet had kunnen werken. Na de aanrij ding was verdachte doorgereden. De schade aan de bromfiets was betaald door de verzekering, maar het slacht offer had nog f 48.— schade gehad, daar hü van de Rüksverzekeringsbank niet Teneinde B. en W. gelegenheid te ge ven tot onderling overleg, wordt de ver gadering voor enkele ogenblikken ge schorst. Na heropening deelt wethouder Jon geleen mede, dat- de stuwkracht van het nieuwe riool niet te groot is. In dit op zicht klopt het oordeel van de tegen woordige directeur van Gemeentewer ken, met dat van zijn voorganger onder wiens leiding indertijd de plannen wer den uitgewerkt. Nogmaals: het ligt niet aan het nieuwe riool, doch aan de toestand, waarin de woningen zich bevinden. Men moet het als een welwillendheid van de Dienst van Gemeentewerken beschouwen, dat hier en daar herstellingen zün aange bracht. Een en ander houdt, volgens de wethouder, geen schuldbekentenis in. Akkoord met voorstel De burgemeester, die zich vervolgens nog even in de discussie mengt. zegt. dat het College van B. en W. met het voorstel-Woudstra/Van Iterson akkoord kan gaan, evenwel met twee restricties. Met het oog op het raadplegen van een deskundige buiten de gemeente om, acht het College het gewenst om niet vast te houden aan de termün van drie maanden. Bovendien maken B. en W. bezwaar tegen opneming van de woor den „op afdoende wüze". Men kan dit van te voren nooit bepalen. Terwijl de heren Woudstra en Van Iterson er mede akkoord kunnen gaan, dat in het voorstel gelezen wordt „zo mogelijk binnen drie maanden", handhaven zij de woorden „op af doende wjjze". Zij willen voor wat dit betreft de uitspraak van een deskun dige afwachten. Hiermede kunnen tenslotte ook B. en W. akkoord gaan. Na deze mededeling wordt het voor stel z.h.s. aangenomen, waarna slui ting der vergadering volgt. CONGRES STICHTING „ORDE VAN PRACTISERENDE GRAPHOLOGEN Op 14 en 15 juni houdt de „Orde van Practiserende Graphologen" een week- eindcongres op Kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest. Als sprekers zullen op treden de heer B. Bloemsma, die de grafologie als onderdeel van het be- drüfs-psychologisch onderzoek zal be handelen. prof. dr. J. P. A. Mekkes, die in een referaat de grafologie vanuit een wijsgerig standpunt zal benaderen, mr. F. Raeven. psycholoog, die de betekenis In dê middagvergadering zullen prof~dr. ideeën zqn van hemzelf. De eerste op voering werd. in verband met diverse omstandigheden met de Frans-Duitse oorlog, van januari 1871 naar december 1871 verschoven; in die tijd had Verdi vele aanbiedingen van elders afgeslagen. De première, waarbij Verdi zelf niet aanwezig was, doch die door Bottissini werd geleid, had een enorm succes. Zij werd een der meest spectaculaire pre mières en het „Gloria a l'Egypto" werd onmiddellük tot volkslied verheven!. Arthur Toscanini was in 1887 nog een onbekend 19-jarig cellist in Rio de Ja neiro. maar hij kende de gehele opera uit zijn hoofd en kon met enorm succes voor de eigenlijke dirigent invallen. In 1949 dirigeerde hij de opera voor het laatst, met onbekende krachten, omdat Toscanini van de gedachte uitging, dat bü beter werken kon met zangers en zangeressen, die de opera voor het eerst zongen, dan met hen. wier fouten hq weer moest afleren. Doch Toscanini ver gistte zich wel eens en zo werd bqv. de creatie van de alt Eva Gustavson er een, welke beneden alle peil stond. Vandaar, dat Riemens ook andere opnamen be zigde bij zyn hierop volgende muzikale uiteenzettingen van de drie uren duren de Aïda. waarvan het doorzichtige voor spel al direct de Egyptische sfeer tref fend suggereert, met het exotische Aïdamotief zelf en het daartegenover geplaatste onverbiddelijke canonmotief der Isispriesters. Zo heeft Leo Riemens zün gehoor ge voerd door de vele schoonheden dezer Aïdamuziek. daarbij telkenmale het licht werpend op anekdotische bqzonderheden De aanwezigen hebben er zich in grote trekken meer vertrouwd kunnen maken, zodat zij zeker niet onvoorbereid de ko mende uitvoering tegemoet zullen gaan! NED. HERV. KERK Beroepen te Toronto (Nw. Zuid-Wales. Australië) (Presb. Church) H. Visser te Welsum. Bedankt voor Kockengen L. Vroeglndewey te Gameren. Bedankt voor Brlelle (toez.) L. P. W. Groenveld te Sluis (Z). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Diever H. Akkerman te Echten (Fr.). CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Opperdoes L. S. den Boer te ;e-v/est en A Schippers te 's-Gravenhage-i Hlllegom. Bedankt voor Kornhorn J. M. Visser te Dokkum. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Den Horn-Grljpskerk- Noordhorn S. S. Smeding te Noordhorn. GEREF. GEMEENTEN Drietal te Elspeet P. van der Bijl te Rhe- nen, M. Blok te Rljssen en C. Molenaar te Lelden. GEREF. KERKEN (Onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Kaapstad (Z Afr.) H. H. v. d. Linden, kand. te Goes, die dit beroep ook aannam. Prof. dr. F. W. Grosheide ERE-LID THEOLOGISCHE FACULTEITSVERENIGING De thans 76-jarige nieuwtestamenticua prof. dr. F. W. Grosheide, oud-hoogle raar aan de Vrüe Universiteit te Am sterdam, is gisterochtend op plechtige wüze geïnstalleerd als eerste ere-lid van de Theologische Faculteitsvereniging der V.U. ter gelegenheid van de viering van het elfde lustrum dezer vereniging. De praeses. de heer P. K. Pilon verrichtte deze installatie in tegenwoordigheid van vele theologische hoogleraren en studen ten. Hü deelde mee, dat prof. Grosheide deze onderscheiding te beurt was geval len uit dank voor wat hü voor de ver eniging heeft betekend. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND De algemene vergadering van het Gereforfmeerd Schoolverband zal vrüdag in het gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht worden gehouden. der grafologie bü klinisch psycho-diag nostisch onderzoek zal belichten en prof dr. H. W. J. Wünholds, die spreekt over grafologie en schriftexpertise. J. Waterink en prof. dr. G. Wielenga, beiden hoogleraar aan de Vrüe Univer siteit, spreken over „De lagere school vakken".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3