Sociologische voordrachten hij het zesde lustrum der Ver. Faculteiten Prof. dr. H. Boschma trad af als directeur Museum Nat. Historie Leidse Vola viert vrolijk feest Zesde dies van Catena bracht rede over Europese integratie Moet U minder roken? Grote interesse voor studie ruim emplooi in maatschappij 97ste jaargang Maandag 12 mei 1958 Derde blad no. 29438 Dr. L. D. Brongersma volgt hem op Prof. dr. H. Boschma, hoogleraar in de systematische zoölogie aan de Leidse Universiteit, sinds 1934 directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg, is in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afgetreden als directeur van dit Museum. Prof. dr. Boschma, die als hoog leraar zijn werkzaamheden zal voortzetten, wordt in de functie van directeur opgevolgd door dr. L. D. Brongersma, wetenschappelijk hoofdambtenaar en sinds 1950 onder-directeur van dit Museum. De nieuwe directeur, die 17 mei 1907 te Bloemendaal werd geboren en wiens contacten met het Leidse museum reeds dateren uit 1932, studeerde aan de Gem. Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1934 cum laude promoveerde tot doctor in de wis en natuurkunde op een proef schrift getiteld „Contributions to Indo- Australians Herpetology". Na enige tijd als assistent werkzaam te zijn geweest aan het Zoöl. Museum te Amsterdam, werd hij in 1932 benoemd tot tijdelijk conservator van het mu seum aan de Raamsteeg. welke benoe ming in 1936 werd omgezet in een de finitieve. In 1948 werd hij benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar en in 1951 tot lector in de systematische dier kunde aan de Leidse Universiteit. Dr. L. D. BRONGERSMA De nieuwe directeur Dr. Brongersma. die in 1952 werd be noemd tot lid van de Kon. Ned. Acade mie van Wetenschappen en sinds 1932 de afdeling reptilia en amfibia van het Museum beheert, leidde o.a. het faunis- tisch en floristisch onderzoek van de Sint-Pietersberg en organiseerde het zoölogisch onderzoek in Ned. Nieuw- Guinea, zoals dit in de jaren 1952 tot 1955 door leden van de staf van het mu seum werd uitgevoerd. Expedities, waar aan hij ook zelf een groot aandeel had. Ter gelegenheid van deze directeurs- wisseling vond zaterdagochtend in tegen woordigheid van de wetenschappelijke staf en het personeel in het museum een korte plechtigheid plaats welke mede werd bijgewoond door prof. dr. C. J. van der Klaauw, hoogleraar in de algemene zoölogie en directeur van het Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat. Prof. dr. Boschma die allereerst een woord van afscheid sprak, zeide dank baar te zijn zovele jaren in dit museum te mogen werken. Een omgeving, waarin hü bij zijn komst vele specialisten aan- trof, die ieder op hun gebied een goede naam hadden. Spreker, die blij was de „vlucht te kunnen nemen" voordat zijn ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE H.C.W. Zaterdag herdachten de heer J. H. Voorbij, constructeur en P. Laterveer, loodsbaas, het feit, dat zij voor 25 jaar in dienst traden bij de N.V. Holl. Con structie Werkplaatsen. Ter gelegenheid van dit jubileum viel hen die dag in de recreatiezaal van de H.C.W. een harte- I ljjke huldiging ten deel. De heer J. J. Epskamp, procuratiehouder en voorzitter van het Jubileumfonds, die grote waar dering had voor de ijver en prestaties van beide jubilarissen, bood hen namens dit fonds een blijvende herinnering aan. In gelijke geest voerden hierna het woord de heren Pardoen, Galjard, Riet- man, Laman en Hensing. Enkele ge schenken werden aangeboden. Na afloop van deze huldiging volgde een ontvangst 1 in de directiekamer,-waar de directeur, ir. Bongaerts, eveneens veel waardering had voor de prestaties van de heren Voorbij en Laterveer. Beiden ontvingen een enveloppe met inhoud. Hierna ver- plaatste de feestvreugde zich naar „In den Vergulden Turk", waar men onder het ophalen van herinneringen uit de arbeidstijd van beide jubilarissen, enige tijd bijeenbleef. DIPLOMA KON. NED. BOND REDDEN VAN DRENKELINGEN Het diploma van de Kon. Ned. Bond 1 tot het Redden van Drenkelingen (K.N. B.R.D.) is uitgereikt aan de volgende personen: jeugdbrevet I: de meisjes: J. Mollenvanger, M. Stofberg, M. v. d. Vel den en de jongen B. Vegter; jeugdbrevet II: de meisjes: T. Buma, C. H. Kuypers, C. Kloots, i. Wijling en de jongens: D. J- Bavelaar, H. Broers, R. Moolenbeek, H. v. d. Nadort; diploma A: mevr. N. JonkindKorpershoek, mej. M. van Steijn en de heren S. K. Kraan en C. Bavelaar: diploma B: de heer F. van Vliet. De heer J. Flippo (links) biedt prof. dr. H. Boschma namens we~ tenschappelijke staf en personeel een geschenk aan. (Foto L.D./Van Vliet) zilveren jubileum als directeur kon wor den herdacht, haalde enkele herin neringen op uit zijn langdurig verblijf in het museum om te besluiten met een hartelijk woord van gelukwens tot zijn opvolger. Op zijn beurt had de nieuwe directeur veel waardering voor de wetenschap pelijke en organisatorische kwaliteiten van prof. Boschma onder wiens leiding de bezetting van het museum sterk was toegenomen. Zo kon de wetenschappe lijke staf van vier tot vijftien specialis ten worden uitgebreid, waarmede de uitbreiding van het technisch personeel gelijke tred hield. Dr. Brongersma acht te het een prettig vooruitzicht, dat het contact met prof. Boschma ook in de komende jaren nog gehandhaafd blijft. Spreker sprak de wens uit, dat het on vervuld gebleven ideaal van prof. Boschmaeen tentoonstellingsruimte voor het museum, eindelijk eens onder zijn directoraat in vervulling mocht gaan. De heer Flippo, voorzitter van het Jubileumfonds, wees vervolgens op het ongewone karakter van deze bijeenkomst een afscheid waarbij in feite niemand weggaat. Prof. Boschma, aldus spreker, blijft immers als hoogleraar vrijwel da gelijks in ons midden verkeren. Het deed spreker genogen, dat onlangs in de be palingen van het Jubileumfonds een wijziging is aangebracht, waardoor het mogelijk is geworden, dat dit fonds ook bij een afscheid op de voorgrond kan treden. Zulks temeer nu het zilveren directeurs jublieum van prof. Boschma in het verschiet ligt. De heer Flippo, die de scheidende directeur dankte voor al hetgeen hij in het belang van het per soneel voor wie thans de promotiekansen veel gunstiger zijn geworden heeft ge daan, bood hem namens het fonds een horloge aan. Een geschenk, dat mede mogelijk werd gemaakt door een sup pletie van leden van de wetenschappe- i lijke staf en waarvoor prof. Boschma i zich zeer erkentelijk toonde. Tenslotte richtte prof dr. Van der Klaauw zich in een kort woord tot de scheidende en nieuwe directeur, waarin hij er o.m. op wees dat prof Boschma „het museum tot grote rijpheid heeft gebracht". MEDALTEST Leerlingen van de Dansschool van de heer C. van Leeuwen hebben zaterdag in de Jacobazaal van JJen Burcht" voor de Nederlandse Vereniging van Dans- leraren de Medaltest gedanst. De geslaagden waren: dames zilver met Ster)J. Chaudron (met lof)I. v. Leeuwen, E. Boom, L. v. Leeuwen. Zil ver: N. v. Heiningen, A. v. d. Pompen. Heren: Zilver met Ster: J. Chaudron (met lof), W. Zitman, P. Boom, J. J. v. Tongeren. Zilver: W. Blansjaar, J. J. d. Dopper. In brons de dames: A. Herreur (met lof), J. Bodijn, N. v. t Wout, C. Kanbier, J. Kanbier, T. Kluiver, C. Hei mans E. d. Dopper, N. d. Romyn (met lof), S. Gijzeny, C. Kluivers, R. Roest, T. Lerooy (met lof), C. v. Rijn (met lof), A. v. d. Pompen (met lof), G. d. Haan (met lof). In bron6, de heren: W.Blans jaar (met lof), J. J. v. Tongeren (met lof), J. v. Leeuwen. A. S. v. Duin, J. Gotje. H. Gaasbeek, H. d. Roode, B. Maastricht, J. d. Romijn (met lof), A. v. Haalem, L. Tuck, J. Erades, B. Binnen dijk, C. v. Egmond, A. Hogenes, A. v. d. Wal, L. Cornet, B. Schroef, J. v. Tonge ren. Junioren: Sonja v. Leeuwen, T. d. Wit, B. Kanbier, J. v. Leeuwen, R. Ra- vensbergen, L. de Jong, B. Erades, H. Knaap, T. v. 't Wout, P. Broers, H. Klui vers. DODENHERDENKING V.M. 28ste R.I. Hemelvaartsdag in Dordrecht Op Hemelvaartsdag houdt het v.m. 28ste Regiment Infanterie, waarvan de dienstplichtigen grotendeels afkomstig waren uit Leiden en omgeving, te Dor drecht de jaarlijkse dodenherdenking. Het programma voor deze dag is als volgt samengesteld: 10.15 uur: samenkomst in de Bentienkazerne te Dordrecht; 11.15 uur: Vertrek naar de Herv. Kerk te Dubbeldam; 11.45 uur: Herdenking door de voorzitter en de beide oud-geestelijke verzorgers; 1 uur: kranslegging bij het monument en défilé langs de graven, waarna een rondrit volgt naar bekende punten van het voormalig strijdtoneel, 5 uur: gezamenlijke snertmaaltijd. Vereniging bestaat 30 jaar Heeft de Leidse Ambachtsschool dezer dagen op grootse wijze haar 75-jarig be staan gevierd, zaterdagavond was alle feestvreugde in de Vola (Vereniging van Oud-leerlingen der Ambachtsschool) ge concentreerd. De leden van deze vereni ging herdachten n.l. het feit, dat dertig jaar geleden de oprichtingsvergadering plaats vond. Medewerking aan het feest, dat in de Stadsgehoorzaal werd gevierd, verleende het revuegezelschap van Berry Kievits en Gerard Walden. De voorzitter van de Vola, de heer J. P. Zwanenburg, kon aan het begin van de avond o.m. welkom heten de wethou der van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik. het bestuur van de Vereniging de Ambachtsschool en de directeur van de school, de heer C. Brilman. In zijn openingswoord noemde hij en kele hoogtepunten uit het nog vrij jon ge bestaan van de Vola, n.l. het ver schijnen van een eigen orgaan in 1937 en het verkrijgen van de Koninklijke goedkeuring in 1953. De voorzitter had voorts zeer veel waardering voor de geest van saamhorigheid, welke er steeds op school heerst Tweede spreker was de heer G. v. d. Waals, voorzitter van de feestcommissie. Deze richtte een woord van dank tot al len, die aan de jubileumfestiviteiten hebben medegewerkt. De heer Van der Waals prees o.m. de bestuursleden van de jubilerende vereniging om al hun activiteiten en stelde tot slot de heer H. Mulder, die de eerste voorzitter van de Vola is geweest, aan de aanwezigen voor. Na dit min of meer officiële gedeelte ging het doek op en verschenen de le den van het revuegezelschap op de plan ken. Zij kwamen met een vrolijk, geva rieerd én beschaafd programma van muziek, zang en dans voortreffelijk voor de dag. Ook de schetsjes, die zowel voor als na de pauze werden opgevoerd, wa ren zeer vermakelijk. De wijze waarop Ter gelegenheid van de zesde dies natalis van de Leidse studentenvereniging Catena werd zaterdagmiddag in het Prytanaeum een receptie gehouden. Vorig jaar werd deze diesreceptie gehouden in De Doelen. Wellicht is deze verschuiving van Doelen naar Prytanaeum kenmerkend voor de geleidelijke wijziging in de positie van Catena binnen de Leidse Civitas, waarover de preases de heer D. R. Jans ook in zijn diesrede, voorafgaande aan de receptie sprak. De heer Jans memoreerde in zijn rede, dat Catena in het afgelopen jaar een toenemende belangstelling van de bui tenwereld heeft mogen ondervinden. Deze belangstelling kwam zowel uit de Nederlandse als uit de Leidse universi taire gemeenschap en heeft er mede toe geleid, dat plaats en vorm van de ver eniging scherper kwamen vast te staan. Wanneer men verheugd is over deze toenemende belangstelling moet men zich er daarbij van bewust zijn, dat deze op haar beurt de vereniging de verplich ting oplegt aandacht te schenken aan datgene wat zich in ruimer verband, in het bijzonder met betrekking tot weten schap en universiteit, afspeelt. Dit bracht spreker er toe, in te gaan op de Europese integratie, waaruit een nieuwe ideologie geboren kan worden. De wetenschappelijke vorderingen hebben een grote rol gespeeld in de maatschap- Advertentie Bi| apotheker en drogist pelyke wijzigingen waarvan deze inte gratie een der exponenten is. Voor studie en universiteit zal de geestelijke een wording nu moeten worden versneld, ook al worden de Europese universiteiten en studiepatronen reeds door gemeenschap pelijke trekken gekenmerkt. Daarnaast moeten bepaalde verschillen, die het stempel vormen van ziel en karakter van het volk worden bewaard. Vergroting van internationale con tacten zowel tussen hoogleraren als studenten achtte spreker een van de wegen om de wetenschappelijke integra tie te bevorderen, daarnaast is ook har monisering van de leerprogramma's zo wel van het voorbereidend hoger als van het universitair onderwijs nodig, hetgeen studie-overschakeling naar een ander land zou bevorderen. De voorlichting is een ander facet van verbetering van onderling hegrip en begrip voor de studie zelve. Op zichzelf zijn dit geen geheel nieu we zaken, want in de Middeleeuwen vertoefde aan alle Universiteiten een opmerkelijk percentage buitenlanders, veel meer dan thans het geval is. In zeker opzicht was toen ook onder studenten het internationaal en inter universitair contact veel intensiever. Omstreeks 1700 is hierin een sterke wijziging gekomen. Voorts verdiepte de heer Jans zich in een vergelijking van het Europese uni- j versiteitstype met het Angelsaktische en I het Amerikaanse in het bijzonder, om te besluiten met de opmerking, dat der gelijke problemen ook binnen kleinere studentengemeenschappen zoals b.v. Catena de aandacht moeten krijgen die zij verdienen. een en ander ten tonele werd gebracht stond op een peil, waarover men zich slechts verheugen kan. Aan de kos tuums. aan de decors, aan de enscene ring. kortom aan alles, was veel aan dacht geschonken. De aanwezigen heb ben van het programma, dat onder het motto „Reveue menu voor U" in vlot tempo werd afgewerkt, ten zeerste geno ten. Geen wonder dus, dat de artiesten een dankbaar applaus ten deel viel. Het revue-orkest stond onder leiding van André van Wattingen. Na afloop van de revue was er een bal. dat geleid werd door de heer J. Alphenaar. „The Constellations" uit Amsterdam zorgden voor de dansmuziek. Tijdens de pauze maakten velen van de gelegen heid gebruik om het bestuur van de Vola te feliciteren. Aan vriendelijke woorden en enkele attenties heeft het op deze korte receptie vanzelfsprekend niet ontbroken. Omvangrijke missie naar Midden-Sumatra Een uit 92 leden bestaande missie der Indonesische Centrale regering is van daag uit Djakarta naar Midden- Sumatra vertrokken, voor een inspec tiereis van zeven dagen naar het ge bied van Padang en voor het treffen van maatregelen tot normalisering van de toestand. Voor het transport van deze missie, die onder leiding staat van eerste vice-premier Hardi, werd gebruik gemaakt van vier toestellen van de Garoeda Indonesian Airways. Tegenspraak van Soebandrio Minister Coebandrio heeft beweringen van de Philippijnse minister van Defensie, generaal Jezus Vargas, dat Russische militaire deskundigen de Indonesische regering zouden helpen, van de hand gewezen. Hij verklaarde, dat de regering beseft, dat als bui tenlandse vrijwilligers aan de strijd in Indonesië zouden deelnemen, dit de vonk zou kunnen zijn die tot een wereldoorlog leidt. „Ik hoop, dat de door generaal Vargas afgelegde verklaringen of genomen stap pen de Indonesische regering niet zullen dwingen voor haar verdediging gebruik te maken van buitenlandse vrijwilligers, daar zulk een ontwikkeling niet bevor derlijk zal zijn voor de veiligheid van de Philippijnen", aldus minister Soebandrio. Soewito van zijn reis terug Gisteren is de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Soewito, in Djakarta teruggekomen van een reis door Europa, waar hij diplomatieke verte- genwoordingen van zijn land bezocht. Soewito deelde bij aankomst mede, dat hij „drastische maatregelen" heeft moeten nemen ten aanzien van het feit, dat Indonesische diplomaten zich bij de zaak van de opstandelingen hadden aangesloten. Hij bezocht de diplomatieke missies in Rome. Bonn, Brussel, Parijs. Londen en Bern.'Hij bracht geen bezoek aan Den Haag, maar had wel een onderhoud met het hoofd van de missie in Den Haag, elders in het buitenland. Soewito zei, dat men in Europa over het algemeen verwonderd was over het feit, dat de diplomaten de zijde der op standelingen kozen juist toen de - -vo- lutionaire regering haar einde naderde. Wat de houding der West-Europese regeringen ten opzichte van de Indone sië situatie betreft, verklaarde Soewito, dat zij over het algemeen met de Indo nesische regering samenwerken om te voorkomen, dat hun landen als bases door de opstandelijken worden gebruikt voor operaties tegen de Centrale rege ring. Dagbladen verboden Indonesische leger-autoriteiten hebben drie op Sumatra verschijnende dagbla den verboden. Het zijn Bangoenan in Palembang, Peloper in Sibolga en Ming- goe Pembela in Padangsidempoean. Generaal-majoor Nasoetion zegt in het sluitingsbevel, dat de vijandige hou ding die de bladen jegens de regering in Djakarta hebben aangenomen „een smet heeft geworpen op de goede naam van de regering". Zaterdagmiddag kwamen vele leden en reünisten van de Verenigde Faculteiten der Rechtsgeleerdheid en der Letteren en Wijsbegeerte van Leidse Studenten in tegenwoordigheid van de rector-magnificus prof. dr. S. E. de Jongh, afgevaardigden van het college van curatoren, leden van de wetenschappelijke staf en vertegenwoordigers van stu dentenorganisaties in het Groot Auditorium bijeen voor het hoogtepunt van de lustrumviering der Verenigde Faculteiten en het tienjarig bestaan van de sociologische studierichting. Deze dubbele lustrum viering was vrijdagmiddag in het Gravensteen begonnen met een tweetal lezingen en eindigde zaterdagavond met een galabal in het Paleis Noordeinde te Den Haag waar het Institute for Social Studies is gevestigd. Binnenkort hoogleraar industriële sociologie De plechtigheid van zaterdagmiddag werd geopend door de praeses van de Verenigde Faculteiten, de heer J. H. van der Wal, die een kort overzicht gaf van de geschiedenis der jubilerende vereni ging en daarbij in het bijzonder herinnerde an de heroriëntatie der Verenigde Faculteiten van Indologische studierichting naar de sociologische wetenschap. De decaan van de Verenigde Facul teiten, prof. dr. F. van Heek, vroeg in zyn toespraak in het bijzonder aandacht voor de ontwikkeling der sociale weten schappen nadat die tien jaar geleden in Leiden hun intrede deden. De belang stelling voor de sociologie is in ons land groot gebleken, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat thans 210 studenten in Leiden zich in deze wetenschap bekwa men, waarvan 180 westerse sociologie. 20 niet-westerse en 10 culturele antropolo gie. Hun studie omvat zowel de sociolo gie in haar diverse geledingen en aspecten zelve als het vertrouwd maken met het empirisch sociologisch onder zoek, waarvan de beheersing noodzake lijk is wil men zijn kennis van de sociologie zelve vruchtbaar maken. Een eigen sociologisch instituut was voor het verwezenlijken van die doelstellingen der sociologische studie onontbeerlijk. Prof. Van Heek sprak over de verschil lende belangrijke onderzoekingen, die reeds door het Sociologisch Instituut zijn verricht. De sociologie breidt zich sterk uit, zo stelde spreker voorts vast, zodat verheugend is, dat men waarschijnlijk reeds voor de volgende cursus een hoogleraar in de industriële sociologie in Leiden zal kunnen ver wachten. Plaatsing van de afgestudeerde socio logen in de maatschappij in zeer uit eenlopende ambten en beroepen waar voor een sociologische vorming zeer belangrijk kan zijn heeft tot dusver geen bijzondere moeilijkheden opgeleverd en ook voor de toekomst verwachtte prof. Van Heek deze niet. Twee hoofdrichtingen Over de sociologische facetten der internationale samenwerking sprak ver volgens prof. dr. P. de Bie, hoogleraar in de sociologie aan de Universiteit te Leuven. Prof. De Bie onderkende in de aan vang van zijn betoog twee hoofdlijnen In de naoorlogse sociologie, te weten de zuiver sociologische die zich richt op economische en sociale aspecten en anderzijds de psycho-sociologische die voornamelijk de geestelijke aspec ten der constellaties beziet. In beide richtingen heeft de Unesco belangrijke studies verricht, waarvan spreker noemde die over de spanningen en tegenstellingen der culturen, de migratieproblemen, en de uitwisseling van hoogleraren, studenten, technici en arbeiders. Het is zonder meer duidelijk, dat eerstgenoemd terrein in de tegen woordige wereld uitermate belangrijk is, omdat men zou kunnen zoeken naar wegen om de spanningen te verminde ren wanneer men zich eenmaal reali seert hoe en waar zij geboren worden. Vervolgens vroeg prof. De Bie aan dacht voor de invloed der democratise ring op interne spanningen en op inter nationaal niveau. Voor de Franse revolutie berustte de macht in een land over welhaast alles by een kleine selecte groep, doch de democratisering heeft alle problemen in een maatschappij tot gemeenschappelijke vraagstukken ge maakt. waarin het belang van allen meespreekt. Begrijpelijk is daardoor ook, dat sociologie zich in totalitaire staten nauwelijks kan ontwikkelen. Internationale democratie Ontwikkeling van verkeer, industrie en wetenschap hebben het internationale terrein voor de sociologie verder geopend. Niet alleen werden de verhoudingen in Europa sterk gewijzigd, ook kreeg het Europa, dat vroeger een bepalende factor in de wereld was, in een als het ware ondemocratische wereld wat betreft de internationale verhoudingen dus. twee wereldmachten naast zich. De democratie (en daarmee de socio logie) moet nu ook op het interna tionale vlak, de wereld als zodanig werkzaam zyn. De „elite", de groep weldenkende vooraanstaande figuren die in iedere maatschappij zal blijven bestaan, dient er in de democratieën voor te zorgen, dat democratische middelen, denk- en handelswijzen het internationale leven gaan beheersen. De bijeenkomst in de Akademie werd besloten met een drukbezochte receptie in de ontvangstzaal, waarna het bal in Den Haag de lustrumviering besloot. Kerkelijk Leven NED. HEKV. KERK Beroepen te Hoogeveen (vac. C. G. Se- verijn) J. Koele te Nykerk. Benoemd tot dir. van „Ons Huis" te Rotterdam S. P. de Roos te 's-Heer Hendrikskinderen, die deze benoeming ook aannam. Aangenomen naar Zuidbroek (toez.) D. Bender te Marssum. (Fr.). NED. PROT. BOND Drietal te Rotterdam E. Boeke. Herv. pred. te Hoogbelntum, W. C. Smits. id. te Edam en Rotterdam. Benoemd tot gees telijk verzorger van de afd. Oud-Beljer- land J. Laforet, pred. te Rotterdam. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te 2e Exloërmond J. Bourltlus, kand. te Zwolle. Ds. J. L. Faber overleden EERSTE SOCIALISTISCHE PREDIKANT Op 83-jarige leeftijd is zaterdag omstreeks zeven uur te Epe overleden ds. J. L. Faber. de eerste socialistische predikant van Nederland. Ds. Faber werd in 1901 kandidaat in de Ned. Herv. Kerk in Noord-Brabant. In september van dat jaar werd hy predikant te Jel- sum (Fr.). Dat was het begin van een loopbaan, die vooral in Friesland veel stof heeft doen opwaaien. De jonge predikant maakte namelijk van zijn politieke gezindheid geen geheim en de tot dusver enige combinatie van dominee en socialist maakte hem tot middelpunt van veel kritiek enerzijds en veel waar dering anderzijds. In 1918 verkreeg ds. Faber emeritaat in verband met zyn benoeming tot lid van de Tweede Kamer. Bijna tien jaar bleef ds. Faber daar voor de S.D.A.P. De oorlogsomstandigheden deden hem in 1941 naar het predikantschap teruggaan. In 1945 ging hij definitief met emeri taat. Remonstrantse landdag te Utrecht VOOR 'T EERST MASSAAL GETUIGENIS IN 300 JAAR. „Wij willen het wagen om een en kele keer in een grote samenkomst gestalte te geven aan onze geloofsge meenschap, de bezielende kracht te ondergaan van het samenstromen van onze leden, vrienden en geestverwan- Dodelijk ongeval tijdens bollencorso Zaterdagmiddag om halfvier heeft zich op de Leidsestraat te Hillegom een ernstig ongeval voorgedaan, waarvan een 5-jarig jongetje uit Zwolle het slachtoffer is geworden. In afwachting van het bloembollen corso had de familie uit Zwolle zich een plaatsje gekozen op de Leidsestraat ter hoogte van het bloembollenbedrijf van de Fa William Dekker De vader van het gezin gunde zich nog even tijd om aan de overzijde van de weg bij één van de bloemenstands een bosje bloemen t# kopen. Zijn 5-jarig zoontje rende hem plotseling achterna. De gevolgen waren ernstig, want tegelijkertijd naderde uit de richting Leiden een motorrijtuig, be stuurd door een dienstplichtig soldaat. De bestuurder van het motorrijtuig zag het kind plotseling op de rijweg ver» schijnen en trachtte een aanrijding, door krachtig remmen, te vermijden. Zijn pogingen mochten helaas niet ba ten. Het kind werd tegen het wegdefc geslingerd en na enkele ogenblikken kon dokter J. J. Versluys slechts de dood constateren. De feestelijke sfeer rondom het corso werd door dit tragisch ongeval op ruw# wijze verstoord. Enschedese padvinders wonnen marsband concours De marsband van de Enschedese pad vinders heeft zaterdagmiddag in het Westbroekpark te Scheveningen d# hoofdprijs behaald in de negende na tionale kampioenschappen voor padvin- dersmarsband Door in de eerste groep (gevorderden) zowel op het onderdeel „show" als op de muziek een beter pun- tenaantal te behalen, plaatste deze groep zich op de ereplaats. In de show kwalificatie gingen de tweede en d# derde plaats respectievelijk naar de drumbands van de districten Den Haag en Rotterdam. Voor muziek kwamen op deze plaatsen respectievelijk „Jeroen Bosch" uit Den Bosch en de drumband Rotterdams district. Als beste tamboer-maitre werd di# van het St.-Gerlachvendel uit Hoens broek geklasseerd. MINISTFR DREES NAAR WENEN De minister-president, dr. W. Drees, is vandaag naar Wenen vertrokken om daar op uitnodiging van de Oostenrijks# socialistische partij een buitengewoon congres van die partij by te wonen. Op dit congres zal o.m. een nieuw partij program worden samengesteld. De mi nister wordt 17 mei terug verwacht. ten en ons zelf en anderen tonen, dat God ons een geest heeft geschonken van saamhorigheid en bereidheid tot gemeenschappelijke getuigenis". Met deze enkele regels heeft da leiding van de Remonstrantse Broe derschap verantwoording willen afleg gen voor de in de geschiedenis van dit thans ruim 300 jaar oude kerkge nootschap nog niet voorgekomen on derneming van het massale bijeen brengen van remonstranten uit het gehele land en van vrienden en geest verwanten daarbuiten. Uit dit kerkgenootschap, met zijn iets meer dan 20.000 leden, waren ruim 1400 deelnemers naar de Julianahal van de Jaarbeurs te Utrecht gekomen. De kerk dienst stond onder leiding van dr. P D. Tjalsma, remonstrants predikant te Den Haag. Kerkkoren uit enkele remonstran- te gemeenten werkten aan deze dienst mede. Na een „wandelende" maaltijd werden de aanwezigen toegesproken door de se cretaris van de Internationale Congre- gationalistische Raad rev Ralph F C. Calder uit Londen, die een groet bracht namens de congretionalistische kerken uit Engeland. Amerika en elders. Ook een der afgevaardigden uit Friedrich- stadt (Sleeswijk), hield een korte toe spraak. Hierna werd het programma voortgezet, met een spel. geschreven door ds. J. M. Lindemans. remonstrants pre dikant te Dordrecht. Dit spel van ge wone mensen uit deze tyd wilde iets laten zien van de gemeenschap der hei ligen. die achter en boven de vele indi viduele en organisatorische zaken toch merkbaar kan worden Het daarna volgende gedeelte van de landdag was een „openbaar gesprek" tussen enige gemeenteleden, over vragen die in de loop van het jaar in de ver schillende gemeentekringen waren be sproken. Het werd een gesprek, waaruit naas* grote verscheidenheid van gedachten toch telkens de hoofdlijn, naar voren kwam, die in het tekstwoord van de preek („Gij zijt van Christus") en ook in het spel was aangeduid. Het slot woord van deze landdag had uitgespro ken zullen worden door de hoogleraar der Broederschap, prof. G. J. Sirks. Deze was echter door ziekte verhinderd en werd vervangen door ds. F. E van Leeuwen, predikant in algemene dienst. De Rem. Broederschap, aldus ds. Van Leeuwen, is een der kleinste kerkge nootschappen in Nederland en in de oecumene. Maar zij kan een eigen plaats houden en een eigen taak vervul len. wanneer zij trouw blijft aan haar opdracht. PRIJZEN NED. KLASSIEK VERBOND Het Nederlands Klassiek Verbond heeft de uitslag bekend gemaakt van een aantal door dit verbond uitgeschre ven wedstrijden. In de jaarlijkse vertaal wedstrijd voor leden (niet-classici) werd de eerste prijs gewonnen door dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk te Aerdenhout. In de jaarlijkse artikelenprilsvraag voor gymnasiasten en lyceïsten ging de eerste prijs naar Peter de Busk te Sant poort. In de jaarlijkse artikelen prijsvraag voor gymnasiasten en lyceïsten werd in groep a <kl. IIII) de eerste prijs toegekend aan C. J. Koene te Amster dam. en in groep b (kl. IV—VI) aan P. Sonnemans te Vught. In de lustrumprijsvraag tenslotte kreeg mej. J. Wiegman te Den Bosch de eerste prijs. GEEN SLOBKOUSEN Een bisschop van de kerk van Enge land heeft zich demonstratief verzet te gen wat het publiek als de goed-geklede kerkelijke bedienaar beschouwt. Dr. J. L Wilson, anglicaans bisschop van Birmingham verscheen vrijdag voor de opening van een nieuw schoolgebouw in Wvthall zonder zijn slobkousen De onderzoekende blikken van de aanwezi gen schoof de bisschop terzijde met een „ik protesteer tegen slnbkou&sn. voor schoten en de kniebroek" Tot de 400 leerlingen van de school zei dr. Wil«-j*n: bisschoppen moesten zich n*et kleden naar de mode van de achttiende eeuw. een eeuw die een van de zwaarste perioden van verval voor de kerk betekende".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9