RIJKSPOLITIE WAS PARAAT Felle atoom- strijd pleb Bonn-Hamburg over bisciet op 8 juni a.s. Langzaam-aan-actie bij de PTT in Londen duurt al drie weken Yliegkampschip „Karei Doorntan komt 28 mei weer in de vaart MAANDAG 12 MEI 1958 Het verkeer ondervond geen moeilijkheden Het is zaterdag bijzonder druk geweest, drukker nog dan vorig jaar. Uiteraard was het aantal toeschouwers in de middaguren groter dan 's morgens, maar ook toen waren er al vele belangstellenden. Er waren bussen'uit ons gehele land, maar ook uit het buitenland, terwijl ook het aantal buitenlandse personenauto's indrukwekkend was. Men mag dus aannemen dat een groot aantal buitenlanders het corso en de bollenvelden hebben gezien en zij zullen ongetwijfeld in hun eigen land propaganda maken voor onze Bollenstreek, en daar is het uit eindelijk toch om begonnen. Ondanks de grote drukte heeft het verkeer nergens vastgezeten. Het ging soms wel even voetje voor voetje, maar er zat toch beweging in en dat is vol doende. De politie, die zeker geen ge makkelijke taak had, heeft alles keurig in de hand weten te houden, dank zij de versterkingen, die het district Leiden van de Rijkspolitie van andere distric ten heeft gekregen. Ongeveer 400 poli tiemannen hebben zich ingespannen om het verkeer in goede banen te leiden. Daarbij kon men gebruik maken van een grote hoeveelheid materiaal: 55 solo motoren, 11 motoren met zijspan en 9 radiowagens; verder 22 paarden en 2 takelwagens. De verbindingen waren verzekerd door 9 vaste radioposten, die met elkaar en met het hoofdkwartier in het politiebureau te Lisse in contact stonden! In Lisse was men dus steeds op de hoogte van de toestand, overal in de Bollenstreek, en dat was van belang voor het geval op een plaats ineens ver sterking nodig is. De vooraf ontworpen verkeersrege ling heeft in alle opzichten voldaan, maar ook de niet voorziene omstandig heden heeft men goed kunnen opvan gen. Veel kan tevoren geregeld worden, maar ter plaatse moet toch altijd weer geïmproviseerd worden. Dat is de man nen van de Rijkspolitie wel toever trouwd. Mede dank zij de goede verkeersrege ling is het voor de 'toeschouwers een genoegen geweest de morgen of middag door te brengen in de Bollenstreek. Dit gold ook voor de busreizigers, die na het corso vlot afgevoerd konden worden. Langer dan een half uur wachten is niet voorgekomen, voor zover ons bekend. En ook dat is een hele prestatie, want velen wensten met de bus naar Leiden of Haarlem terug te keren. Het bleek, dat er voldoende parkeer gelegenheid was. Men moest wel eens even zoeken voor men zijn auto kwij't was, doch over het algemeen is dit uit stekend gegaan. Velen die tijdig aan wezig waren konden hun auto langs de corsoroute parkeren, wat vooral 's mor gens prettig was, omdat men beschut tegen de koude wind, kon wachten tot de stoet naderde. Eén soort wagen ontbrak Elders wezen wij er reeds op dat men moet oppassen voor eentonig heid en in dit verhand betreuren wij het dat dit jaar een of meer ivagens ontbraken, die alleen op moesten vallen door kleur en lijn. Vorig jaar was er één dergelijke wagen. Het ivas een experiment, dat helaas niet her haald is. Het publiek ziet misschien liever bepaalde voorstellingen, maar wij geloven dat ook een „moderne" wagen wel gewaardeerd wordt. Het is daarbij net als bij moderne muziek of andere moderne kunst: aanvan kelijk haalt men er de schouders over op, omdat men het niet be grijpt, maar langzamerhand gaat men ook van dit moderne de schoon heid en de zin zien. Wij vinden het daarom jammer dat dit jaar in het corso het experiment niet herhaald is. Op deze wijze leert het publiek de nieuwe vorm nooit waarderen. Voor het corso zelf lijkt ons een wagen met moderne vormgeving een aan- ivinst. Misschien volgend jaar weer? Regei iiig-Atlenauer wendt zich tot het Hof voor Grondwetzaken in Karlsruhe (Van onze correspondent in West-Duitsland) Tussen de regering-Adenauer en de socialistische regering van het Westduitse Bondsland Hamburg is de spanning over de aangekondigde volksstemming inzake de atoombewapening van het Westduitse leger tot een hoogtepunt gekomen. Dit geschiedde, nadat de Hamburgers het afgelopen weekeinde in ijltempo een stede lijke wet over deze stemming hadden klaargestoomd, waarbij bepaald is, dat het plebisciet op 8 juni a.s. zal plaats vinden. In Bonn besloot men daarop gisteren om reeds heden per speciale koerier een aanklacht tegen dit Hamburgse besluit in te dienen bij het gerechtshof voor Grondwetzaken te Karlsruhe. Deze Bonner aanklacht beoogt in de eerste plaats om de volksstemming zo lang mogelijk tegen te houden tot het gerechtshof heeft onderzocht, of de Hamburgse stedelijke wet al of niet een vergrijp inhoudt tegen de grondwet. nischer Rundschau verklaard had, dat de ministers van Defensie der NAVO- landen in april j.l. te Parijs het docu ment MC-70 hadden geaccepteerd, als basis van de verdere defensieplannen. Volgens Ollenhauer had Strauss niet het recht dit plan te accepteren. In het document MC-70 wordt vastgesteld welke strijdkrachten en welke bewapening noodzakelijk zijn voor de NAVO-landen. Ondermeer zou besloten zijn op Euro pees gebied raketten-bases op te richten en alle zogenaamde schild-strijdkrach ten te voorzien van taktische atoom wapenen onder het voorbehoud, dat deze wapens Amerikaans bezit zouden blijven. Bevoegdheidskwestie thans in volle gang Is de uitslag van een eerste onder zoek van het gerechtshof te Karlsruhe gunstig voor Bonn, dan zal de regering direct uitvoering geven aan haar drei gementen tegen de Bondslanden Hessen en Bremen om deze provinciale regerin gen eveneens voor Karlsruhe te brengen. Adenauer stelde vorige week de socialis tische regering van Hessen het ultima tum om vóór Hemelvaartsdag besluiten tot het houden van volksstemmingen in Darmstadt, Offenbach en Frankfort in te trekken. Als bekend meent de rege ring-Adenauer, dat het houden van volksstemmingen in diverse bondslan den van West-Duitsland in strijd is met de Grondwet. Daarmee wordt haars in ziens een ontoelaatbare invloed uitge oefend op de Bondsdag (Tweede Kamer) en de regering zelf. Defensie en Buiten landse aangelegenheden, zo zegt de Grondwet volgens de regering, zijn za ken van Bonn en de Bondsdag, en niet van de diverse Bondslanden. Het was hedenmorgen nog niet bekend, of de regering-Adenauer in Karlsruhe slechts een zakelijk oordeel zal vragen, waarbij verklaard zou moeten worden.dat de Hamburgse volksstemming onverenig baar is met de Grondwet, dan wel zal vragen, dat het Hamburgse besluit een breuk in de trouw aan de Westduitse Bondsrepubliek inhoudt. In het laatste geval krijgt de regering het recht om het Hamburgse gouvernement, dat uit socialisten en liberalen bestaat, te ver vangen door regeringscommissarissen. Nieuw debat geëist De leider der socialistische oppositie Ollenhauer eiste gisteren te Bonn, dat de Bondsdag opnieuw zal debatteren over de atoombewapening. Hij deed dit, nadat de minister van Defensie Strauss in een interview met het blad de Köl- Oplichting van f 265.000 Directeur in arrest De politie te Amsterdam heeft een 38- jarige directeur van een NV gearres teerd, die wordt verdacht van oplichting ten bedrage van f. 265.000. Naar de politie mededeelde heeft deze op listige wijze een ceel, die als onder- derpand diende voor een partij koffie in een Amsterdams veem, aan de bank onttrokken. De bank financierde de aan koop van partijen koffie. De directeur, die kantoor houdt in Amsterdam, heeft eind april het veem opgebeld met het verzoek de ceel bij de bank op te vragen, omdat hij - naar hij zei - monsters wil de trekken van de partij koffie. Zonder ceel was het n.l.. onmogelijk over de kof fie te beschikken. Een kantoorbediende bracht hem kort daarop inderdaad de ceel. Hij liet de man in een ander ver trek even wachten en verdween zelf met het document. Hij stelde het aan een ko per ter hand, die een kwitantie uit schreef voor het genoemde bedrag. Dit bedrag heeft de directeur onmiddellijk bij de bank geïnd. Tegenover de politie vertelde hij dat hij het geld nodig had voor aflossing van schulden. Toen de partij door de koper die, zo als de politie mededeelde, geheel ter goeder trouw heeft gehandeld, werd doorverkocht, kwam de zaak aan het licht. De directeur is ingesloten in het bureau Singel. Eervol ontslag generaal-majoor Pereira Bij K.B. is met ingang van 1 juli 1958, op het daartoe door hem gedaan ver zoek, ter zake van langdurige dienst, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan generaal-majoor A. J. A. Pereira van het wapen der infanterie. Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagierslijst ter mzage van het m.s. ..Castel Felicè", dat 19 mei a.s. uit Melbourne in Rotterdam wordt ver wacht. Dode en twee gewonden Zaterdagavond zijn op de Mijdrecht- se Zuwe, ter hoogte van de Tienboe- renweg in de gemeente Mijdrecht, een autobus en een personenauto in bot sing gekomen, waarbij één persoon het Opnieuw moord op jonge vrouw in Zuid-Engeland (Van onze correspondent te Londen) De manikiale moordenaar, die het op jonge vrouwen heeft gemunt en nog leven verloor en twee anderen ernstig steeds op vrije voeten is, heeft gedu- werden gewond. Een muziekvereniging uit 2wolle, die had meegewerkt aan de opluistering van het bloemencorso in de bollenstreek, was met twee autobussen op weg naar huis. Tijdens een inhaalmanoeuvre kwam de achterste autobus van de firma J. de Vries uit Zwolle op de linkerweg helft. Van de kant van Vinkeveen na derde een aantal auto's. Deze wagens vervoerden oorlogsinvaliden uit Haarlem en omgeving, die te Doorn hadden deel genomen aan een zittende volleybalwed strijd en daar een wisselbeker hadden weten te bemachtigen. Waarschijnlijk door te hard remmen en door de natte weg schoot de bus geheel naar de linker weghelft. De voorste auto vloog met een klap tegen de voorkant van de autobus en werd daar gedeeltelijk onder ge klemd. De bestuurder van de personen wagen, de 52-jarige J. van Heyst uit IJmuiden, kwam zodanig klem te zitten, dat zijn borstkas door het stuurwiel rende het weekeinde een nieuw slacht offer gemaakt. Het is de 28-jarige ver pleegster Veronica Ryan, die gisteren vermoord werd aangetroffen op korte afstand van de plek, waar vier maanden geleden het lijk werd gevonden van de 17-jarige Ann Noblett. In dezelfde buurt werd 19 maanden geleden een 36-jarige vrouw vermoord. Al deze moorden, welke gebeurden in de graafschappen Hert fordshire en Bedfordshire, speelden zich op stille buitenwegen af. In het begin van dit jaar werd in het graafschap Essex het Nederlandse meisje Mary Kriek vermoord. De verpleegster werd aangevallen ter wijl zij op de fiets zat. werd ingedrukt. Hij overleed ter plaatse. Hij was gehuwd en vader van twee kin deren. De drie andere inzittenden, een echtpaar uit Beverwijk en een Haarlem mer werden ernstig gewond. Leiders van busstaking pogen eonflict groepen uit te breiden tot andere Gisteravond „crisis-diner" in Downing Street (Van onze Londense correspondent). Op de Londense vleesmarkten is vandaag een onofficiële staking be gonnen, we'kc 6500 man omval. F.en vleestekort bii de slagers is echter op korte termijn nog niet te verwachten. De eveneens onofficiële langzaam- aan-actic bii de Londense postsorteer- ders welke vooral ernstige vertraging oplevert voor de binnenkomende post uit het buitenland, is nu al drie weken aan de gang. Aangezien de PTT-Iei- ding hiertegen niets kan beginnen, heeft zii thans haar toevlucht geno men tot een uitzonderlijke maatregel: uit het buitenland ontvangen brieven gaan nu eerst van Londen met een Verbouwd volgens de moderne eisen Hr. Ms. Karei Doorman zal op 28 mei weer in de vaart komen. Dit wordt beschouwd als een routine-aangelegenheid en geschiedt derhalve zonder bijzonder ceremonieel. Het schip is dan door de Nederlandse scheepsbouwindustrie omge bouwd overeenkomstig de eisen voor de oorlogvoering met moderne middelen. De verbouwing heeft drie jaar gevergd. Hr. Ms. Karei Doorman maakt de kern uit van de Nederlandse vloot. Met de haar toegevoegde „Seahawk" straaljagers, „Avenger" anti-onderzeebootvliegtuigén en „Sikorsky" helikopters, zal dit mobiele vliegveld een bijdrage betekenen in de veiligstelling van de toe-, af- en doorvoer van goederen afkomstig van overzee, waarvan de Nederlandse industrie voor drievijfde deel en de totale Nederlandse omzet voor de helft afhankelijk is. Overeenkomstig de mate en soort van I ™;de"' 'erw«' .""W® afstand geleide- of bedreiging, aldus een toelichting van de he Projectielen door deze mobi- Marinevoorlichtingsdienst kan het schip Jtdt zeer weinig trefkans op dit vlieg- hoofdzakelijk „Avengers" en „Helikop- k'W1angr.tfgebieden van ters" inzetten tegen onderzeetoten, d£n toellf^ïe.' wel „seahawks" tegen luchtaanvallen. de westelijke toegangen tot het Hierbij treedt zij dan veel economischer 5?°"eJ» al,Waar -Se op dan bijv. alleen onderzeebootjagers ol gebaseerde beschei mlngsmid- fregatten, omdat de vliegtuigen in een- daLe""°°rk°°PyaarcUj met kunnen zelfde tijdsbestek een veil groter areaal a?S,feze dit wel doen kunnen bestrijden dan schepen alleen Kusiwateien. Anderzijds kan zij, in samenwerking j met jagers en kruisers, een luchtverde- diging opbrengen van honderden mijlen I diepte, waarin de aanvallende vliegtui gen worden bestookt door straaljagers, anti-luchtgeschut en later, geleide pro jectielen. Zoals dit het geval is bij alle marineschepen, maakt haar mobiliteit het mogelijk ofn deze anti-onderzeeboot- en anti-luchtmiddelen in te zetten, waar ter wereld deze het meest gevraagd speciaal vliegtuig naar Birmingham om daar te worden gesorteerd! Drie uur later is het toestel met de uit gezochte post in Londen terug De busstaking duurt thans een week en heeft, dankzij het mooie voorjaars weer. weinig invloed op het publiek. De stakingsleiders doen dan ook wanhopige pogingen om het conflict tot andere groepen uit te breiden. Zij sputteren over de eivolle ondergrondse treinen, over de elektrische stroomvoorziening daarvan cn ook over provinciale bus lijnen, met een eindpunt in Londen. Dit is duidelijk bedoeld als vingerwijzing voor de betrokkenen om de stakers te helpen. De verwachting is dat de bus- staking nog geruime tijd zal duren. De gevolgen voor het personeel beginnen zich nu pas goed te doen gevoelen, aan gezien het van nu af uitsluitend op sta- kingsgeld is aangewezen. De autoritei ten geloven daarom dat de vakbond vrij spoedig een toenaderingspoging zal doen. De regering zoekt nog steeds met spoed naar middelen om de dreigende spoorwegstaking en daarmede het con flict dat zowel bussen als treinen om vat. te voorkomen. Premier Macmillan keerde gister avond onverwacht terug naar Downing Street voor een „crisis-dinér". Hij con fereerde tot bijna elf uur met de be langrijkste ministers, die bij het pro bleem betrokken zijn. Onder hen be vond zich heatchcoat Amory, kanselier van de schatkist, die de man is die de gelden zal moeten verschaffen indien, zoals wordt aangenomen, de spoorweg mannen alvast met een geringe verho ging, welke voorlopig dient te worden beschouwd als een symbool, zullen wor den tegemoet gekomen. Vandaag zal het gehele kabinet hierover beslissen. De moeilijkheid van de situatie is niet alleen financieel-economisch, maar ook politiek. Toen"Thorneycroft uit protest tegen Macmillans toegeeflijkheid op het ge bied van een verhoging der regerings uitgaven. bedankte, schaarde zich een groot deel van de conservatieven in het parlement aan de zijde van de afgetre den kanselier. Splitsing onder de Tories, welke ook door het kabinet zelf loopt, vormt de grootste hinderpaal om iets voor de spoorwegmannen te doen. Er zal echter een verhoging moeten volgen omdat de regering onder alle omstan digheden een nationale transportstaking welke een economische ramp zou vor men, wil voorkomen. Het tweede doel, dat met een regeling voor het spoorweg personeel wordt beoogd, is kennelijk de stakende Londense busmannen te iso leren. Het „Klavertje vier" van Nieu- venhuis te Lisse, een bijzonder charmante en harmonisch opge bouwde wagen, die ereprijs in de derde een eerste en klasse verwierf* Niet minder dan negentien muziek korpsen, in drie elkaar afwisselende groepen gesplist, luisterden het corso op tijdens de tocht door de bollen streek. Hier zien we bij Sassenheim „De Harpe Davids" uit Noordwijkerhout in actie. i Maar ook bij moeilijkheden in andere leien van de wereld, waarbü de Vedcrlandse belangen worden bedreigd can dit mobiele vliegveld optreden, laarbij gesteund door de jagers en -ventueel de kruisers, aldus de Mari- levoorlichtingsdienst. Commandant van de „Karei Doorman" hen eerste prijs ging ook naar deze S kapitein ter zee H. M. L F E v.n wagen, de Lenteflora van Bulbhorsi Dostrom Soede, ridder in de Militaire i rr»? l1 Willemsorde. I hldering en Verdegaal. Vrijwel elk jaar is het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren present. Ook dit jaar weer met een wagen waaraan een eerste prijs werd toegekend. Corso reed precies volgens tijdschema Evenals vorig jaar was er een uitge breid tijdschema opgesteld, volgens welke het corso zou moeten rijden. Nu heeft men natuurlijk al heel wat ervaring op gedaan met corso's, zodat men tijden opgeeft, die inderdaad praktisch uit voerbaar zijn. Toch zijn er altijd nog vele dingen, waarmede men geen reke ning kèn houden. Een flinke regenbui vlak voor hét begin van de reis, kan alles verlaten, en wanneer er een wiel van een wagen afbreekt hetgeen niet te verwonderen zou zijn, omdat de be lasting van de wagens groot is zou een deel van de stoet tot stilstaan ge doemd kunnen worden. Het is dan ook met enige zorg, dat men in het oog houdt of men zal kunnen voldoen aan de gestelde tijden: voor de toeschou wers zou hét immers zeer onprettig zijn, wanneer zij lang moesten wachten op de stoet. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Het is zaterdag allemaal prachtig ge lopen. Op de heenweg was men in Hil- legom enkele minuten op het tijdschema voor en op de terugweg kwam men zelfs een kwartier eerder dan in de bedoeling lag op de Warmonderdam aan. Dat was overigens maar goed ook, want nauwelijks was de stoet ontbonden of de eerste regendruppels vielen. Een mooi ding is ook geweest, dat de stoet geheel volledig weer aan de War monderdam aankwam. Nergens zijn er moeilijkheden geweest met de wagens, zodat de toeschouwers langs de gehele route alle wagens hebben kunnen be kijken. Een mooie prestatie! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll Negentien muziekkorpsen Het corso was een stoet van klank en kleur. De kleur was vertegen woordigd door de bloemen, de klank door de muziekkorpsen, die hun medewerking verleenden. Niet minder dan 19 korpsen liepen mee, waarvan 6 in Sassenheim, 6 in Lisse en 7 in Hillegom. Alle hebben er niet weinig toe bijgedragen, dat deze bloemens'toet een feestelijke stoet werd, en het optreden van de muzikanten is dan ook zeer ge waardeerd. De Lentemelodievan Black Diamond Lines, een trouw deel nemer en prijswinnaar bij de bollén- corso's, verwierf een eerste en ere prijs. Bijzonder sierlijk en boeiend van kleur, hoewel men er het be zwaar tegen zou kunnen aanvoeren dat de hoofdelementen, de Japanse kers, geen produkt van de bollen streek vormden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5