Oude verhalen dankbaar onderwerp Spel van lijn, vorm en Zo zag de jury de corso-wagens De wisselbeker voor het origineel-1 en Co, Zonneveld en Co. en gebr. i voorafgegaan door een vooru-ereld- sle idee en een eerste prijs gingen Van Zonneheld en Philippo te j lijk monster, beide fors van lijn en naar ..Discovery" van Baartman en i Sassenheim. Deze vervaarlijk, door I strak van kleur. Koning. Frijlink en Zn., Warnaarl een jager bereden olifant werd groot gewicht tegenover één tulp, waar- 1^.1 bij enkele 17deeeuwse nandelaren waren Vieill gezeten. Als idee een heel aardige wagen. Propaganda Tal van dieren Nu we het toch over dieren hebben, bekijken we in gedachte nog even de overige dieren in deze stoet. Daar waren allereerst de „Sluierstaarten", grote vissen, in bijzonder mooie kleu rencombinaties uitgebeeld. Een prach tige wagen, die de prijs voor de mooiste kleurencombinatie kreeg. Minder mooi en veel minder sierlijk - figuurlijk gesproken dan - was de draak, die zich kronkelt na dodelijk ge troffen te zijn door een speer. „Het goede wint" heette deze wagen, die er op wees dat de bloemen in hun puur heid ons een voorbeeld geven het goede te doen en te denken. „Duifjes" symbo liseren de vrede, doch men zou even goed bloemen daarvoor kunnen nemen, want „lieflijk als de bloemen zijn de blanke duifjes". Klein, maar sierlijk, was de uitbeelding van de „Blauwe vogel". Van de vogels naar de kippen is maar een kleine stap. ,Meer eieren in huis" was een variatie op het thema van vorige jaren en naar onze mening was (leze wagen aardiger dan vorige keer. Ontdekkingen Van een geheel andere soort zyn de olifant en de voorhistorische dieren, die prijkten op de wagen .Discovery" waar om niet gewoon „ontdekking", terwijl het woord in het Duits en Frans wel normaal had vertaald!). Ontdekkings reizen maken is al zo oud als de wereld, en de bloemen zijn daar ook vaak bij betrokken geweest. Ontdekkingsreizigers, gekleed voor de tropen, zorgden ervoor, dat deze wagen de meest originele van het corso werd. Het maken van ont- Het corso werd geopend door de ..Lentekinderen" van Bloembollen cultuur Sassenheim. Achter op deze met een eerste prijs bekroonde praalwagen troonde deze eerbied waardige (maar door de lente bloemen verdreven) winterkoning in met sterren bezette sluiers die nevel en vorst symboliseerde. De komeet hebben wij in deze I cultuur Lisse niet kunnen ontdek- tweede klasse was deze open si ..Komeet-wagen" van Bloembollen-ken. maar de eerste prijs in de\lijke ster-consiructie zeker waard Vleugen van geuren omzweven je, wanneer je de poort van de „bloemhof" binnenrijdt. Je snuift ze diep in! Die bloemhof tussen Bennebroek en Sassenheim is één der aspecten van Hollands' glorie: de bolbloem! Het is niet meer de weelde van weleer, toen aan alle kant de kleu rige velden lagen uitgespreid. Maar ook nu nog zijn er tóch telkens die vlakken van kleuren, van diep paars tot hei-oranje, van fel-geel tot donker-rood. Daartussen door liggen de tuinen der kwekers. Zij maakten van die tuinen kleine paradijzen. Ge kunt zien, dat het meester handen waren, die ze aanlegden. Om allen binnen- zowel als buitenlanders te tonen, wat ge met tulpen en hyacinten verwezen lijken kunt! Die lange, lange ry van bloe menvelden strekt zich kilo meters ver uit: er schijnt geen einde aan te komen. Het is wél een typisch „Hollands" gezicht! Soms tè ongeloofwaardig „Hol lands", want ik zie meisjes in zoge naamd Hollandse klederdracht, die ik anders nooit zie. Ze dragen kapjes en lange rok ken, waar de Hollandse meisjes gewoonlijk niet veel meer van wil len weten, maar nüop deze dag van het langverbeide corso, staan ze er. Ze bieden bloemen te koop aan, ofde „presents from Holland", waar de Engelsen en Amerikanen verzot op zijn: molentjes, bordjes en nog zoveel méér dingetjes, waar ze daarginds érg blij mee zullen zijn en die hier nóg meer deviezen binnen zullen brengen. Dat gaat zo, overal waar wat te bekijken valt: de poëzie en de proza vereend! Hollands glorie! Met bussen vol zijn de vreem delingen gekomen, van wyd en zijd. Die er in zitten, kijken hun ogen uit: naar de velden aller eerst, naar de groeiende drukte, naar de fiere gehelmde verkeers regelaars, naar alle mensen op hun terrassen of vóór de café's en res taurants, waar men tot op de bal kons opeengepropt zit. Er zijn balkons, die byna op kra ken staan van de vele mensen, die dit grootse bloemfestijn willen be wonderen. Het wordt immers ieder nieuw jaar grandiozer en imponerender, het toont telkens weer, wat men met bloemen doen kan in een ver droomde verscheidenheid van kleur nuances. Holland wéét op dit gebied z'n weetje! De arrangeurs spaarden kosten nocht moeite, waren dagenlang in touw, om het nóg beter, nóg veel- zijdiger te doen dan voorheen. Van te voren weet een ieder, dat het corso iets is, waarmee Holland tonen kan wat het waArd is, waar op het met recht trots mag zyn! De drukte groeit, de onrust groeit Danopeens, dAAr komen ze enHollands glorie gaat open! Open voor duizenden en duizen den in duizendvoud! En al die duizenden kijken en nemen de bloemenpracht, de Aller schoonste, in zich op. Als 't voorbij is, weten zy dat 't ook nü goed was. Goed?.... Welnee: het was enorm Alsof de kunde en de initiatieven ieder jaar groeien! Ja: zó was 't! De Hollandse bollenkwekers tot eer! Praalwagens, 3de-klasse Eerste pry zen: Klavertje vier <Ed. Nieuwenhuis, Lisse). Met ere-prys. Hoera 'tis lente (firma's H. deGraaff, Rutgerd van Zanten en N.N., alle te Lisse). Met wisselbeker. Duifjes (Bloembollencultuur, afd. Lisse) Tweede pry zen: De blauwe vogel (Gemeente Hillegom) Phoenix (firma's Wm Dekker, J. Hul sebosch, Langelaan-Hulsebosch, C. V. Mart, D. Leloux, H. M. J. Willemse, alle te Hillegom). Geisha (Bloembollencultuur, afd. Voorhout) Personenauto's Eerste prijzen: Lente (firma Bakker. Sassenheim). Lente-idylle (firma Weyers, Hillegom). Met ere-prijs. Tweede prijs: Kleurenvreugde (firma Keyser, Haar lem). Keukenhof tijdens corso - weekeinde „Keukenhof" heeft meegeprofiteerd van het corso. Zaterdag kwamen niet minder dan 25.000 bezoekers kykennaar de pracht van deze tuin. Onder de gas ten bevonden zich de ambassadrice van Pakistan en de ambassadeur van Oos tenrijk, die door de heer T. M. H. van Waveren werden rondgeleid. Gisteren telde men 35.000 bezoekers. Er waren 325 autobussen, waarvan 52% een Nederlands kentekenbewijs hadden, 41% een Duits en 7% een ander buiten lands nummerbord. Er werden 7000 per sonenauto's geteld. De algemene indruk is, dat het. aantal autobussen terug loopt, terwijl het aantal personenauto's stygt. hetgeen misschien mede een ge volg is van de vergrote parkeerterreinen. Het is gisteren in de Bollenstreek zeer druk geweest, doch het verkeer heeft geen moeilijkheden ondervonden. Reeds eerder spraken wy over sprook jes en mythologische figuren, zoals Aurora en Ostara, doch hiermede is dit onderwerp nog lang niet uitgeput. Sprookjes en mythologie zyn een dank baar onderwerp voor een corso, en er is dan ook weer in verschillende vormen gebruik van gemaakt. Een oude legende vertelt van een verzonken oude Stad: „Atlanta". Een grote hoornschelp en verdere schelpmotieven wekten herinne ringen op aan wat geweest is, doch dat verzwolgen is door de zee. De legende van de vogel Phoenix, die zich op een brandstapel laat verbranden om verjongd uit haar as op te ryzen, dateert uit de Egyptische oudheid. Za terdag was deze legende tot leven ge bracht in een kleine wagen, waarop een dame was gezeten met wapperende hoofdtooi. Hoge prijzen Men behoeft niet zo ver in de geschie denis terug te gaan om te komen bij de tijd, dat „De Keukenhof" nog een buitengoed was, waar Jacoba van Beieren haar dagen doorbracht, en dat ook wel eens het Hollandse Arcadia wordt genoemd. Venus en Adonis ont moeten elkaar daar in die prachtige om geving. Iets later, in de jaren 1636-1637 was er een levendige handel in tulpen, waarbij het speculatieve element de overhand had. Er werden zeer hoge pry- zen betaald, en dat werd uitgebeeld in een alleraardigste wagen „De dwaze tulpenhandel". „Vroeger onbetaalbaar, nu voor iedereen" stond aan de zijkant van de wagen geschreven. De tractor was een postpakketje geworden, de wagen zelf toonde een weegschaal met een Dat de tyden geheel veranderd zyn, werd ook tot uitdrukking gebracht in de wagen „Export". Kisten met bloem bollen werden door enkele charmante „havenarbeiders", die de hyskranen be dienden, vertransporteerd. De export is een gevolg van de reclame, die in het buitenland ge maakt wordt voor de Nederlandse bol len. Die propaganda heeft vele facet ten, en een daarvan is de reis, die de tulpenkoningin, Guusje de Zoete, naar Amerika gemaakt heeft. Haar behouden thuiskomst was het onderwerp van een van de grote wagens. Er waren vliegtuigen, bloembollenvelden, Amerikaanst vlaggen en tulpen, en bovenal de tulpenkoningin zelf. Een aardige wagen, die vooral door de kun stige constructie aandacht trok. Klavertje vier en hoefyzers zijn. naar men zegt, voorwaarden voor het geluk, en de bollenkwekers voegen daar dan nog aan toe: geen geluk zonder bloe men. De hoefyzers waren levensgroot vertegenwoordigd op de wagen „Kla vertje vier", terwyl vier alleraardigste dames het klaverblad vormden. Het ge luk kan zich o.m. uiten de kreet „Hoera, 't is lente". In de lente ontlui ken goed dat de bloemen-kikkers kwa ken hun hoogste lied. Het was maar goed, dat de bloemenkikkers niet kon den kwaken, want als hun geluid in verhouding zou zijn tot hun grootte, was het een oorverdovend lawaai ge weest! MAANDAG 12 MEI 1958 dekkingsreizen is niet voor ieder wegge legd, maar wel kan men de wereld ont dekken door her- en derwaarts te vlie gen. De K.L.M. kwam dit jaar aardiger en vlotter voor den dag dan vorige jaar. Met het voortschryden van de techniek, is ook het verlangen ontwaakt in de mens meer te weten te komen van de ruimte, waar de sterren zyn en ook de „Komeet". Er reden in de stoet 33 wagens en 3 personenauto's mee, die alle een goed verzorgde indruk maakten. .Lente" was versierd met gele rozen en paarse hya cinten: „Lente-idylle" met amaryllis en „Kleurenvreugde" met witte tulpen. Zo was dit corso weer een uitbeelding van de .Denteflora", van de weelde van de bloem, die gelegen is in haar harmonie van iyn, vorm en kleur. Vele eerste prijzen; slechts één derde Het moet voor de jury een moeilyke taak zyn geweest tot een juiste beoor deling te komen. Een enkele wagen stak direct boven de andere uit, maar het is ongetwijfeld vaak moeilyk geweest een beslissing te nemen tussen een eerste en tweede prijs. Er zyn dit jaar byzonder veel eerste en tweede prijzen toegekend. Eén wagen kreeg een derde prys en lager is men niet gegaan. Wel een bewys dat er goed werk is afgeleverd. De volledige uitslag laten wy hieronder volgen. Praalwagens, lste-klasse Eerste pry zen: Lentekinderen (Bloembollencultuur, afd. Sassenheim. Tulipania (Bond Bloembollenveilingen, Haarlem). Lenteflora (firma's Bulbhorst, G. El- dering, H. Verdegaal en Zn., alle te Sassenheim) Ondine (firma's Eggink 'te Voorscho ten. Verduyn en Tenhagen te Lisse, De Vroomen en Zn te Sassenheim, Waling van Geest en Zn te 's-Gravenzande). Tarantella (Firma's P. Bakker, A. J. van Engelen, W. S. Warmenhoven, alle te Hillegom, en J. L. van Reisen te Voorhout). Discovery (firma's Baartman en Ko ning, A. Frijlink. Warnaar, Zonneveld, gebr. Van Zonneveld en Philippo, alle te Sassenheim). Met wisselbeker. Lente-melodie (Black Diamond Lines, Rotterdam). Met ereprijs. Atlanta (Bloembollencultuur afd. Kat- wyk. Noordwijk, Voorschoten, Warmond en Wassenaar). Vliegend tapijt (firma's F. Rijnveld en Zn, L. Stassen jr, gebr. Van Zanten, alle te Hillegom). Meer eieren in huis (Produktschap voor Pluimvee en Eieren, De Bilt). Export (Afd. Bloembollenstreek Ned. Ver. Kistenfabrikanten) Thuiskomst van Tulpenkoningin uit U.S.A. (Ver. „De Tulp". Haarlem). Arcadia („Keukenhof", Lisse). Sluierstaarten (Fjell-Oranje Lynen, Rotterdam-Oslo). Met wisselbeker. Tweede prijzen: Gelukkig, ik heb Van Wijk dekens (Van Wijk en Heringa, Leiden). Peter Stuyvesant (Am. Cigarettes Cy.). Bols Ballerina (L. Bols, Amsterdam). Praalwagens, 2de-klasse Eerste pry zen: Ostara (Cox-sogroep kwekers en be langhebbenden, De Zilk). Kleurendans (Bloembollencultuur, afd. Bennebroek Vogelenzang). Komeet (Bloembollencultuur, afd. Hil legom). Het goede wint (firma's G. C. van Meeuwen en Zn, N. en J. Roozen te Heemstede en C. G. van Tubergen te Haarlem Tweede prijzen: Aurora (Gemeente Lisse). De dwaze tulpenhandel (Bond van de tail-bloembollenhandelaren) Derde prijs: Ontdekking van de wereld (K.L.M.).

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4